a Sotno/nt Oorzaak felle brand Schouwenhove duister Handig 'miniburo' STAD OMGEVING Agenten bedreigd Al meer dan honderd eenden slachtoffer van botulisme 'our de Frats ten einde eidse politie krijgt nieuwe voorlichtingsfilm Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam: Voor Adres:— Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). «A/ m JNZJ Sou/toni Nieuwe sporthal in september open LEIDEN De nieuwe sport hal aan de Smaragdhal wordt waarschijnlijk op 3 september officieel geopend. De bouw van de hal is nu vrijwel geheel voltooid. Alleen de squash-ba- nen zijn nog niet gereed. Op 3 september zal dan ook de naam van de nieuwe sporthal bekend gemaakt worden. De naam is het resultaat van een prijsvraag. Directeur van de dienst sport en recreatie de heer J. Duijvestëin, wilde al leen kwijt dat twee mensen de winnende naam hebben inge stuurd. De hal wordt al op 20 augustus door de verenigingen in gebruik genomen. DONDERDAG 31 JULI 1986 PAGINA 9 Omleidingen bussen wegens bloemencorso LEIDEN In verband met het Rijns- burgse bloemencorso wordt zaterdag een aantal bussen omgeleid. Tussen 12 en 3 uur wordt Rijnsburg afgesloten voor alle verkeer. De bussen rijden dan via Val kenburg. Tussen half drie en vier uur zal het Stationsplein afgesloten zijn. De bus sen vertrekken dan vanaf de NZH-garage aan de Rijnsburgerweg en vanaf de roton de bij het belastingkantoor. De lijnen 45,46,48 en 49 zullen gedurende deze tijd niet via het station rijden, maar via de route Zijlsingel. De Korevaarstraat zal tussen drie uur en half vijf afgesloten zijn. De bussen worden dan omgeleid via de Witte Singel. De NZH verwacht dat het busverkeer vanaf half vijf weer normaal zal verlopen. Winkeleigenaar handelt in drugs LEIDEN De 31-ja- rige eigenaar van een stripboekenwinkel aan de Lange Mare is gistermiddag rond twee uur aangehou den nadat agenten hadden geconstateerd dat de man drugs verhandelde in zijn winkel. De man, woonachtig in Alphen aan den Rijn, dealde in soft drugs. In de winkel werd 30 gram hasj en marihuana aange troffen. LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar is vannacht rond twee uur aangehouden nadat hij agenten had bedreigd met een voorwerp, dat leek op een pistool. De politie was gealarmeerd door bewoners van de Herenstraat die waren opgebeld door de jongeman. Hij zei dat hij met een geweer langs zou komen. Juist op het moment dat hij bij de woning arriveerde, kwamen de agenten naar buiten. De man richtte met het voorwerp op de agenten en zei: „Als jullie nog een stap doen, schiet ik". De man liep achteruit, draaide zich om en rende weg. De politiemannen sloegen alarm. Collega's zet ten de omgeving af en gingen met kogelvrije vesten aan op zoek naar de jongeman. Deze had zich verstopt in de bosjes. Een agent loste een waarschuwingsschot, waarna de jongen tevoorschijn kwam en zich overgaf. Het geweer of een voorwerp dat daarop leek, is niet gevonden. Het is niet bekend waarom de jongeman de bewoners van de He renstraat bedreigde. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Brandweer politie tasten nog steeds in het duister om trent de oorzaak van de brand in de verzorgings flat Schouwenhove aan Leidse Jan Luykenlaan. Bij de brand kwam gis termiddag de 71-jarige A. Klein Haneveld om het leven. Zijn vrouw en drie andere bejaarden moes ten naar het Academisch Ziekenhuis worden ge bracht, omdat ze teveel rook naar binnen had den gekregen. Twee van de drie kon na enige tijd huiswaarts keren; de an dere ligt nog in het zie kenhuis. Ook zeven agenten zijn gisteravond met klachten, die wezen op koolmonoxidevergifti ging behandeld in het ziekenhuis. De brand ontstond rond twee uur in het apparte ment van het echtpaar Klein Haneveld op de der de verdieping van de tien etages tellende verzorgings flat. De man en de vrouw lagen een dutje te doen en werden pas wakker toen de brand al in volle hevigheid woedde. Het echtpaar slaag de er niet meer in om de alarminstallatie in werking te stellen. Zo'n installatie is wel in alle appartementen van Schouwenhove aanwe zig. De heer Klein Hane veld kon niet meer wegko men. Hij bleef in de woning en is dood aangetroffen op het toilet. Zijn vrouw slaag de er wel in de ballustrade te bereiken, die rondom het gebouw loopt. Meteen na haar ontsnapping uit de wo ning raakte mevrouw Klein Haneveld bewusteloos. Even later kwam ze weer bij en is op eigen kracht naar beneden gegaan. Zij werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Ook drie andere bewoners moesten ter behandeling van rookvergiftiging naar het ziekenhuis getranspor teerd worden. Een van hen ligt nog in het ziekenhuis. Op het moment van de brand waren er ongeveer 150 bejaarden in de service flat aanwezig. Een aantal van hen werd pas door het binnenstormen van brand weerlieden en agenten op merkzaam gemaakt op het feit dat er iets aan de hand was. Zo'n vijftig mensen werden allemaal door per soneel van Schouwenhove, brandweermannen, agenten en voorbijgangers overge bracht naar de eetzaal op de benedenverdieping. De be woners van de derde en vierde etage van de rech tervleugel van het gebouw werden het eerst geëva cueerd. De agenten, die de veelal zeer oude bewoners naar beneden brachten, konden geen gebruik ma ken van de brandweerlift, die door de brandweer werd gebruikt. Ze hadden bovendien geen zuurstof maskers. Een aantal van hen klaagde dan ook over duizeligheid en hoofdpijn. De brandweer had het vuur snel onder controle. Om 14.34 uur kon het sein Het appartement van het echtpaar brandde geheel uit. „brand meester" worden de brand uitbrak, bleek zo gegeven. danig door rook en water Omstreeks kwart over vier aangetast dat de bewoners konden de meeste bewoners daarvan de nacht in een lo- weer terug naar hun appar- geervertrek van de flat tement. Eén van de appar- moesten doorbrengen, tementen, in de directe na bijheid van de woning waar Hoe de brand is ontstaan, is De oorzaak van de brand in de serviceflat is nog onbekend. nog niet bekend. Vandaag wordt de zaak verder on derzocht. De brandweer sluit een brandende sigaret als mogelijke oorzaak uit, omdat de heer en mevrouw Klein-Haneveld geen ro kers waren. De totale scha de wordt door de brand weer geraamd op drie ton. Het appartement waar de brand begon, is geheel uit gebrand. Het gebouw, dat 190 wooneenheden telt, liep aanzienlijke rook- en wa terschade op. De bewoners van Schou wenhove werden gisteren opgevangen en begeleid door mensen van het Rode Kruis. Volgens waarne mend directrice E. Sierat is er door de brand geen angst onder de bewoners van de serviceflat ontstaan. „Inte gendeel. De mensen waren juist opgelucht dat de brandweer de zaak toch snel onder controle had en dat wij de bewoners goed hebben kunnen opvangen. Wat ons wel allemaal bezig houdt, is de vraag hoe de brand is kunnen ontstaan" 3EWONERS HAARLEMMERWEG ZIEN RIOOLZUIVERING ALS OORZAAK deelnemers aan de Tour de Frats legden gisteren de laatste etappe af van Sassenheim [ar Leiden. De fietstour voor jongeren is op 20 juli in Leerdam van start gegaan. Onderweg [nden de deelnemers aan de Tour punten verzamelen met behulpzaamheid en sportiviteit. deelnemers arriveerden gisteren in de nieuwe sporthal aan de Smaragdlaan. Daar over- indigden de winnaars. Ariana Bijma en Albert Achterhuis, elkaar de gele trui en reikte wet- luder D. Tesselaar de bijbehorende prijzen uit. water bij het Heempark zul len ook nog wel dode eenden zitten, maar die kun je niet zien". De dochters van mevrouw Steenvoorden, Wilma en Alie, varen een paar keer per dag over de vaart om dode eenden uit het water te halen. Ook pikken zij de zie ke eenden op om die te ver zorgen. „De zieke eenden krijgen een pilletje en een waterspoeling. Een aantal is er zo weer bovenop geko men". De zieke eenden worden op gehaald door mevrouw Tiele van de dierenbescherming Leiden en omgeving. Vol gens haar is de ziekte heerst de ziekte ook op andere plaatsen in Leiden. „Maar het is nergens zo erg als hier in de Haarlemmertrekvaart". Om botulisme goed te bestrij den moeten de eenden in zuurstofrijk, koud water zwemmen. Het water in de vaart is echter van een zeer hoge temperatuur, niet al leen door de rioolzuivering, maar ook door het lozen van koelwater door de vuilver branding. Ondanks de stren ge vorst afgelopen winter lag er bij de woonboten langs de Haarlemmerweg geen ijs. ter D. Graveland. De nieuwe voorlichtingsfilm is ook be stemd voor potentiële gega digden voor een baan bij de politie. Jaarlijks zijn er in die sector alleen in ons land al duizend arbeidsplaatsen te vergeven. „Een fascinerend kijkje in de keuken van het politiebe drijf". Zo omschreef de heer De Graaf, directeur-generaal van de afdeling Openbare Orde en Veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken het nieuwste werk stuk van René van Nie. De film is gemaakt in opdracht van het ministerie van bin nenlandse zaken. De Leidse politie en alle andere ge meentelijke korpsen in ons land bij elkaar zijn dat er 148 kunnen het eindpro- dukt gebruiken bij open da gen, informatie-avonden, sol licitaties of op scholen. Vol gens de heer De Graqf geeft de film een „goede en repre sentatieve voorlichting van het politieberoep in al z'n fa cetten". Verbeelding Volgens directeur-generaal De Graaf spreekt het politie werk nog altijd zeer tot de verbeelding van de mensen. Hij leidt dit af uit het feit dat vrijwel elke zendgemach tigde in ons land een politie serie in haar programmapak ket heeft. „Maar deze series zijn fragmentarisch en geven een allesbehalve representa tief beeld", aldus De Graaf. Acht jaar geleden werd voor het laatst een voorlichtings film gemaakt, waarin het functioneren van het politie bedrijf in beeld werd ge bracht. Naar schatting 1,5 miljoen mensen hebben die film intussen gezien. Maar de inhoud van dat onbekende kassucces (Titel: „Elke mi nuut heb je wat anders") is inmiddels door de tijd ach terhaald. Vandaar dat er hoog nodig een nieuwe film moest komen. Die opdracht werd gegeven aan de be faamde Nederlandse foto graaf/regisseur Van Nie; be kend van speelfilms als Kind van de Zon, Sabine en Een Stille Liefde. In tegenstelling tot de voor gaande voorlichtingsfilm is nu niet gewerkt met een dui delijk omlijnd script omdat regisseur Van Nie na een „stage" van veertien dagen bij de Utrechtse gemeentepo litie tot de conclusie kwam dat politiewerk niet in woor den is te vangen. In plaats daarvan reisde een camera ploeg drie weken lang dag en nacht mee met een surveil lancewagen om alles te regis treren wat zich in de stad af speelde. Dertien uur beeld materiaal werd uiteindelijk teruggebracht tot een „docu mentair werkstuk" van 33 minuten. „Live-beelden" Sommige scènes zijn ge speeld, maar veel andere zijn „echt", zoals de overmeeste ring van twee inbrekers in een woonhuis. Het zijn deze „live-beelden" die er voor zorgen dat de aandacht tij dens het bekijken van de do cumentaire geen moment verslapt. Door deze aanpak dringen zich ook vergelijkin gen op met de succesvolle Amerikaanse tv-serie Hill Street Blues, dit ondanks het nadrukkelijk aanwezige sausje Hollandse nuchterheid in de voorlichtingsfilm. Veel materiaal overleefde de montagetafel overigens niet. Deels vanwege de beeldkwa liteit er is veel 's nachts gewerkt in andere geval len omdat de gefilmde perso nen bezwaar aantekenden tegen gebruik van de ge maakte opnamen. a -EIDEN Al meer dan londerd eenden zijn in -eiden het slachtoffer ge- (orden van botulisme. De iekte heerst vooral in de r ïaarlemmertrekvaart bij R le woonboten langs de laarlemmerweg. Daar ijn al meer dan zestig ode eenden uit het water jehaald. Hoewel botulis- j, ne elk jaar zijn tol eist, is iet aantal eenden dat dit» is getroffen, erg groot. )e bewoners van de woon boten wijzen de waterzuive- ing als hoofdoorzaak aan. )e waterzuivering (achter de iroenoordhallen) kampt al aren met een capaciteitste- tort. De Merenwijk, de Kooi n Leiderdorp maken ge- iruik van die rioolzuive- ingsinstallatie. Het Hoog- ïeemraadschap Rijnland is 'egonnen met de bouw van een nieuwe installatie, die dient als uitbreiding van de >estaande. Die zal eind van lit jaar in gebruik genomen vorden. ntussen is het water van de Ïaarlemmertrekvaart ern- tig vervuild. Volgens de be- voners komen er nog steeds de vissen boven drijven, iet is volgens mij levensge- Mevrouw Tiele van de dierenbescherming met een zieke eend. Zij wordt geflankeerd door Alle' Steenvoorden (links) en Wilma Steenvoorden (rechts), die dagelijks met een bootje over de trek vaart varen om dode en zieke eenden uit het water te halen. vaarlijk. Als hier een kind in te houdt geen rekening met de vaart af te sluiten. Dan het water valt, komt het er de belangen van honderd schijnt Leiden binnen een niet levend af. Wat kunnen woonbootbewoners. We heb- uur onder water te staan", wij er aan doen. De gemeen- ben wel eens overwogen om aldus één van de bewoners van de Haarlemmerweg. Omdat het water te slecht doorstroomde, is de trekvaart onlangs uitgebaggerd. „Je had eens moeten zien met wat voor een armzalig bootje dat gebeurde. Die lui op de boot zeiden dat ze eigenlijk een meter dieper zouden moeten baggeren, maar daar was geen geld voor", aldus de bewoner. Volgens het Hoogheemraadschap Rijn land is het zuurstofgehalte in het water goed: zes milli gram per liter. Hoe de kwali teit is van het water laat de woordvoerder van het hoog heemraadschap in het mid den. „Die is de laatste jaren in ieder geval niet slechter geworden". Intussen veroorzaakt ook het botulisme de nodige overlast. Mevrouw Steenvoorden: „De vliegen die eerst op de dode eenden zitten, vliegen daar na mijn boot weer binnen. Ik gebruik dan ook een fles ont smettingsmiddel per dag ook het hier schoon te houden". Volgens de bewoonster van één van de woonmboten worden de nog gezonde een den weer besmet door de dode dieren. „Het is ook niet mogelijk om alle dode een den uit het water te halen. Onder de takken boven het Voonbus in brand el E ZILK Een bus bij de uigehoek in De Zilk is gister- :htend volledig uitgebrand. e bus stond op een terreintje i de bossen dat wordt ge- ruikt door een soort woon- roep, die daar leeft in enkele ude bussen. De brandweer ad een half uur nodig om de ■and te blussen. De oorzaak an de brand is nog niet ach- rhaald, maar het vermoeden 5 estaat dat de bewoner van de us, een 34-jarige man, de rand zelf heeft aangestoken, lij Werd later op de dag aan troffen in de bossen bij gemstede in overspannen (estand. Hij is opgenomen in m e psychiatrische inrichting ndegeest. De bus was niet a erzekerd. EIDEN Een bloederi- b burenruzie, een zusje lij at al drie dagen zoek is, aangifte van een ver- -achting, een lastige onkaard op het station i de overmeestering van I vee nachtelijke inbre- I, ers. Alles werd op film il istgelegd ten behoeve 9 in de documentaire - 'rettige Dienst" van de ederlandse regisseur van Nie. De politie- E aorlichtingsfilm is deze imer in première gegaan. ok de Leidse politie zal de m gaan gebruiken bij zijn >orlichting. „Wij krijgen iel aanvragen binnen, loral van scholen om wat te >men vertellen over het po- iewerk. Veelal beantwoor- ;n we dan alleen vragen in scholieren, maar soms imen we ook een film mee. a hebben we ook een film lier het werk van een wijk- jent", aldus politievoorlich-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9