Faas en Van der Capellen onderuit in eerste ronde LEIDSE COURANT TENNS CIRCUIT Zoetemelk prolongeert succes uit de weekbladen d® ENE PE TIJD SPORT/KUNST/ BINNENLAND CeidaegotvuMtl DONDERDAG 31 JULI 1986PAGIN> Boycot Britse acteurs van Zuid-Afrika verboden LONDEN De Britse acteursvakbond Equi ty, die zijn leden wilde verbieden om op te treden in Zuid-Afrika, is door een rechter op de vingers getikt. Het vakbondslid Marius Goring, een 73-jarige acteur, had de bond een proces aangedaan om het verbod aan te vech ten. De rechter oordeelde dat de actie van de vakbond een totale culturele boycot van Zuid-Afrika beoogt, een sectarisch doel. waarmee de professionele belangen van de leden niet gediend zijn. De rechtszaak vloeide voort uit een klacht die Goring in april in diende. Hij betoogde dat in het theater in Zuid-Afrika nauwelijks apartheid voorkomt. „Je boycot een land niet zomaar, tenzij je er mee in oorlog bent. En in dat geval zou het de taak van de regering zijn om ons te vertel len wat we moesten doen", aldus Goring. Minnelli begraven Tal van bekende per soonlijkheden waren gisteren aanwezig op de begrafenis van Vincente Minnelli, de afgelopen weekeinde overleden regisseur van een aantal met Oscars overladen filmmusicals. De stoet werd geleid door Minnelli's vrouw Lee, die werd onder steund door rechts dochter Liza Minnelli en Michael Jackson. Sovjetunie maakt eerste videofilm MOSKOU De Sovjetunie heeft haar eer ste echte videofilm gemaakt, een muzikale revue die is opgenomen aan boord van een raderboot op de Volga rond de popster Alla Poegatsjeva. De video-industrie van de Sov jetunie is jong en biedt op cassette een aan tal films aan die voor de bioscoop zijn ge maakt. Maar de revue is de eerste speciaal voor video gemaakte film. De roodharige Poegatsjeva kreeg bekendheid door een popconcert ten bate van de slachtoffers van de kernramp in Tsjernobyl. De video volgt op de uitlating van een rechter in een pro ces tegen zwarthandelaren dat goede Russi sche video's een leemte kunnen opvullen die anders opgevuld zou worden door ideo logisch vijandige films die vanuit het westen Rusland binnengesmokkeld worden. IVAR DE JONG SOLLICITEERT OPNIEUW NAAR PLAATS OP A-LIJST LEIDEN Ivar de Jong solliciteerde op het tennis park van Roomburg ook gisteren weer nadrukke lijk naar een plaatsje op de A-lijst. De oud-Uni- cummer wees Marco Meeldijk een ronde eerder nog te sterk voor Marcel Lasonder in twee sets overtuigend te rug (6-4, 6-2) en klasseer de zich met die zege voor de kwartfinales van' het A-toernooi. In die ronde moet De Jong het van daag (om 17.30 uur) opne men tegen papieren favo riet Johan Vekemans, die zoals mocht worden ver wacht Robert Veldt dui delijk de baas bleef. De Jong start dat treffen van zelfsprekend als outsider, maar kansloos is de in Amsterdam studerende Alphenaar bepaald niet. De Jong heeft afgelopen winter betrekkelijk stevig doorgetraind om „een goede zomer" te maken en die trainingsarbeid heeft het spel van De Jong duidelijk goed ge daan. De Alphenaar staat sterk te spelen en be schikt met name over een dermate effectieve service dat ook het „karwei Ve kemans" wel eens zou kunnen worden ge klaard... De vanuit de kwalificaties in het hoofdtoernooi belande Stephan Faas en Freek van der Capellen (de enig overge bleven „Leidse" vertegen woordigers in het HEB) be reikten bij de A-heren de tweede ronde niet. Beiden hadden gisteren echter moge lijkheden op méér dan een ne derlaag. Faas bijvoorbeeld, leidde in de beslissende set te gen Jeroen Schuur met 5-3. Toen echter liet de Nieuw Vennepse machinerie het af weten, waardoor Schuur als nog set en partij naar zich toe kon trekken: 6-0, 2-6, 7-5. Freek van der Capellen was tegen Rob Hak niet zo dicht bii de zege. Hij deed echter heel leuk mee, totdat hij weigerde een 5-2 voorsprong in het eer ste deel in setwinst om te zet ten: 5-7, 1-6. Het was in A gis teren toch gebruik om „ge wonnen" partijen uit handen te geven. R. van Dommelen bijvoorbeeld, keek tegen Lie- wes tegen een 1-6, 0-4 achter stand aan. Maar won de wed strijd toch nog met 7-6 en 6-4. Jacqueline van Wijk deed in de kwalificaties voor het hoofdtoernooi der A-dames niet aan die plotse rage mee. Opponente Sely pakte dan weliswaar de tweede set van Van Wijk af, echt in gevaar kwam de Leidse districtskam pioene toch niet. Van Wijk mag het nu in het DEA gaan opnemen tegen Mariëtte Pak ker. Het gegeven dat de win nares van die partij zich al di rect halve finaliste mag noe men, maakt duidelijk dat de DEA-lijst van Roomburg dit jaar inderdaad een zeer be scheiden lijstje is. Titia Wil mink en Manon Beltgens be treden het Roomburgse gravel overigens als papieren finalis- tes. Voor Tine Langeveld en Margot van den Overloop bleek het A-toernooi gisteren onbereikbaar. Langeveld „sneuvelde" in een driesetter tegen Sely, Van Overloop ging eervol onderuit tegen Buer- mann. C-speler Joep Timmermans te kende gisteren in het heren enkelspel C voor de grootste surprise. Timmermans (een gedegen derdeklasser van Oud Wassenaar) klopte de als eer ste geplaatste Marius Pieters met tweemaal 6-4. Bij de C- vrouwen kwalificeerden Le- ontine Poots en Carola Geer- lings zich reeds voor de halve finales. Simone den Hollander en Kramer boden geen tegen stand van betekenis. Ter Aar De eerste heren C-dubbel bracht gisteren niet het ver wachte spektakel, maar wel heel veel spanning. Patrick Laan en Erik Nijssen klopten Stephan Faas (links) laat zich hier op archief feliciteren door Freek van der Capellen. Beide spelers gingen gisteren ten onder in het A-toernooi van Roomburg, maar weten zich wel bij de kwartfinalis ten in B. de combinatie Wieten/Ham- ming met 6-4, 4-6 en 7-6. De D-spelers blijven het goed doen in de C-onderdelen van het Ter Aarse tennistoernooi. Nu was het weer de in D als tweede geplaatste Erik Stee- gers die in het HEC eenvoudig een ronde verder kwam door A. Spaargaren slechts drie ga mes toe te staan. In D zelf kenden de favorieten nauwe lijks problemen. Alleen Erik Bolten moest tegen Lodewijk Otto in de tweede set een (0-3) achterstand wegwerken, voor dat de winst in tweeën daar was. Patrick Laan verspeelde zelfs geen game tegen Mark Jan Drok, terwijl Marco Stork het duel met Penning Nieuw- land met 6-3, 6-4 winnend af sloot. Bij de D-dames bereikte Moni que van Ruiten de halve fina le. Zij moest daarvoor afreke nen met de als derde geplaat ste Jenny van Hommert en deed dat gedecideerd: 7-5, 6-2. Sonja Hoogeveen had het in haar partij tegen Claudia Wit- teman (6-1, 6-2) nog wat een voudiger. Annet en Edzo Bos- ma staan in Ter Aar als eerste geplaatst in het GDD. De com binatie Moerdijk/Van Dijk had afgelopen zondag nog een toernooi in Vinkenveen ge wonnen. Een ontmoeting op niveau derhalve, die door broer en zus Bosma werd ge wonnen: 6-2, 3-6, 6-1. TV Sikkens Op het achttien plus toernooi van TV Sikkens zijn drie van de vier geplaatste singelende D-heren inmiddels in de kwartfinales beland. Jeroen van der Meer bleef Nijssen met 6-2, 6-1 de baas; John Dahlhaus had aanzienlijk meer moeite met Jan van Duyvenbode (6-4, 6-3) en Guus Stigter weer veel minder met Onno Persoon: 6-0, 6-2. Bij de D-dames zijn zelfs de twee halve finales al bekend. Chris tel Akerboom ontmoet Greet Warmerdam; Helga Voskuil stuit op Grace Davelaar. Die laatste had het trouwens het lastigste in haar gewonnen kwartfinale. Judith Wieder- holt capituleerde pas na 7-5, 4- 6, 6-3. De dubbelende D-dames verloren inmiddels het favo riete koppel. De in de eind strijd verwachte combinatie Lenie de Jong/Huizer ging er heel ruim „af" tegen het kop pel Jongerius/Verwoert: 3-6, 0-6. GERT-JAN ONVLEE Uitslagen Roomburg HEA: R. Dirriwachter - H. Burger 6- 4, 6-4; R. van Dommelen - J. Liewes 1-6, 7-6. 6-4; Rob Hak - Freek van der Capellen 7-5, 6-1, Jeroen Schuur - Stephan Faas 6-0, 2-6, 7-5; Cor Kwast - Onno Panman 6-2, 6-4; Ivar de Jong - Marco Meeldijk 6-4, 6-2; Jo han Vekemans - Robert Veldt 6-4, 6- 0. Kw. DEA: Jacqueline van Wijk - C. Sely 6-3, 1-6, 6-3; E. Buermann - Margot van Overloop 6-4, 6-4; M. van Rossum - Tine Langeveld 5-7, 6-3, 7- 5. HEB: Remco Heethuis - Bub van der Zee 6-1, 6-3; Robert Veldt - Frank Liefbroer 6-0, 7-5; H, Burger - Max Holderbusch 7-5, 6-4; Freek van der Capellen - R. van Dommelen 7-5, 6-2. DEB: A. Weller - E. Krul 6-1, 6- 0; E. Buermann - M. van Rossum 6-4, 4-6, 6-0; M. Boelens - Fleur Meijer 6- 0. 6-1; M. Tjiong - C. Tolhoek 6-0, 6-1; 1. Heusinkveld - A. Weller 6-4, 6-3; C. Sely - Marie José Rutten 3-6, 6-4, 6-2; B. Pardoel - M. Boelens 6-4, 6-3; Brigit van der Maarel - K. van Bii- sterveld 6-0, 6-0. DDB: Heusinkveld- /Leisink - Damen/Outshoorn 6-3, 5- 7, 6-0. GDB: Reijnierse/Van Leeu wen - Post/Chin A Foeng 6-2, 6-0. HEC: N. de Sevaux - H. Hulsebosch 6-1, 6-2; Loek Verhees - Peter Grim bergen 6-2, 6-0; Jeroen Timmermans - A. Harmsen 6-0, 6-2; Jeroen Tim mermans - Marius Pieters 6-4, 6-4; Hans van Bijsterveldt - E. van Ben schop 6-3, 6-1; Marcel van Paridón - Y. Sijpkens 3-6, 6-3, 6-1. DEC: H. Ceha - Joan Zonnevylle 7-6, 6-3; Le- ontine Poots - Simone den Hollander 6-2,' 6-1; Carola Geerlings - M. Kra mer 6-2, 6-1; Hanneke Rother - Eve- liene Poell 6-3, 6-3; Fleur Meijer - Y. Westerhout 6-3, 6-2. HDC: Nije/Van Paridon - Jan van Duyn/Joost Ro denburg 6-4, 6-3. DDC: Poots/Wijn- veldt - Wiersma/Wiersma 6-1, 6-0. GDC: Joan Zonnevylle/Hans van Bijsterveldt - Van der Plas/Loek Verhees 7-5, 7-5. HEV: H. Winter - T. Slavenburg 6-4,"6-3; Ronald Blom- mendaal - A. Koppelle 6-1, 6-3; Rob Koggink - J. van der Berg 6-2, 6-3; Jan de Groot - A. Pessemier 5-7, 6-2, 6-2. DEV: Doris Knott - S. Huiskamp 3-6, 7-5, 6-4; Marianne Liefbroer - Tilly van Overloop 6-4, (f-4. HDV: Bruininga/Van Koesveld - Everts- /Langeveld 6-4, 6-1. GDV: Truus Tónjann/Joost Rodenburg - Juliette en Ton Grimbergen 6-3, 6-4; Van Dommelen/Van Dommelen - Schild- t/Wolters 6-2, 6-0; Krijger/De Boer - Koppelle/Koppelle 6-2, 4-6, 6-1. Fikse Leidse afvaardiging naar 'nationale' LEIDEN Een flinke af- vaardiging uit het district Leiden neemt volgende week deel aan de nationa le kampioenschappen ten nis in Scheveningen. Uni cum-speler Jan Siemerink komt in alle onderdelen uit. In het enkelspel speelt hij tegen Hans Everaars, in de dubbel met Jacco El- ting tegen het koppel Frank Lapré/Michel Zeg veld en in de mixed met Carolien Vis (nationaal kampioene tot en met 16 jaar) tegen Jacco Eltingh en Bettina Sonneveld. Jacqueline van Wijk komt in de eerste ronde uit te gen Mariëtte Verbruggen. Ivar de Jong moet het te gen Michiel Zegveld opne men. Jos Koemans speelt tegen Jacco Eltingh. Kees Heemskerk heeft tegen Chris Vermeeren geloot, die als tweede is geplaatst. De 15-jarige Amsterdam mer Paul Dogger staat als zestiende op de plaatsings lijst. Hij komt uit tegen Ron Dirriwachter. Dis trictskampioen Stefan Faas is merkwaardig ge noeg niet toegelaten tot het toernooi. Bij de dames staat Ingelise Driehuis overigens als achtste geplaatst. Zij lootte in de eerste ronde tegen Nanette Schutte. Te weinig dames bij SJZ ZOETERWOUDE Behoort damesvoetbal bij de Zoeter- woudse vereniging SJZ straks tot het verleden? Als er op heel korte termijn niet een aantal enthousiaste dames bij komen zal die vrees inderdaad bewaarheid worden. Sedert 1973 wordt bij SJZ door de da mes gevoetbald en in die tijd zijn grote successen geboekt. Door een aantal bedankjes en enkele overschrijvingen wordt het voortbestaan nu echter se rieus bedreigd. Mevrouw Lia Pieterse, al se dert het allereerste uur be trokken bij het damesvoetbal van SJZ. ziet nog wel moge lijkheden voor de nabije toe komst maar als er geen nieu we leden bijkomen dan is het onherroepelijk afgelopen. „We hebben nog maar 5 senioren overgehouden. Van de jeugd komen twee meisjes over maar met in totaal 7 mensen begin nen we natuurlijk niets. Er moeten zeker 5 of 6 dames bij komen want anders kunnen we niet aan de competitie deëlnemen. Ook bij de meisjes is de belangstelling minder ge worden en kunnen we nog slechts één zevental op de been brengen. Het zou natuur lijk erg spijtig zijn als de le vensvatbaarheid weg is. Niet zo lang geleden hebben we het 12'/2-jarig jubileum gevierd en toen zag de toekomst er nog wél goed uit. Het zal, als er nu niet meer belangstelling komt, niet meevallen om bijvoor beeld over enkele jaren weer opnieuw te beginnen. Daarom moeten we echt alles proberen om het damesvoetbal te red den", zo stelt mevrouw Pieter- NOORDWIJK AAN ZEE Voor het oog van dui zenden badgasten heeft Joop Zoetemelk opnieuw de wielerronde van Noordwijk aan Zee ge wonnen. Achter de derny van Joop Zijlaard bleef de regerende wereldkam pioen Gerrie Knetemann en Zesdaagse koning René Pijnen in de eindsprint voor. De voorwedstrijd vor dames werd een prooi voor nationaal kampioene Heieen Hage. Op zoek naar een verzetje werden de hordes badgasten die Noordwijk rond deze tijd plegen te bevolken niet teleur gesteld. De aanblik van ren ners als Joop Zoetem'elk, Ger rie Knetemann en, sinds de af gelopen Tour, „tomaat" Gerrit Solleveld is immers een leuke afwisseling van het bezoek aan het strand overdag en de disco 's avonds. Dat het geduld daar voor op de proef werd gesteld mocht de pret niet drukken. De organisatie, met Joop Rie thoven aan het hoofd, had gis teravond echter minder reden om de de komst van de profs rustig af te wachten. „Een on geluk op de Moerdijk" was er de oorzaak van dat de hoofd personen van de avond, 's middags nog aanwezig in de Acht van Chaam, op zich lie ten wachten. De schade viel mee: allen arriveerden heel huids in de badplaats. Slechts het startschot viel niet om kwart voor, maar kwart over negen. Waarna de profs nog drie kwartier restten om hun rondjes achter de knallende brommertjes af te werken. Zoals verwacht eiste Joop Zoe temelk de hoofdrol voor zich op. De ex-Ripper wachtte de gang van zaken aanvankelijk rustig af, maar kroop naarma te de koers vorderde vastbe sloten naar voren. Daar had den achtereenvolgens Hans Langerijs, Adri van der Poel (winnaar in Chaam) en Gerrit' Solleveld hun gezicht laten zien. In de finale was de beurt echter aan de drie veteranen in het kleine, maar sterk be zette pelotonnetje; Pijnen (40), Knetemann (35) en de 39-jari- ge Zoetemelk. En hoewel zijn laatste Tour de France mis schien niet zo succesvol was als verwacht, werd gister avond op de Boulevard van Noordwijk duidelijk dat de halve Fransman zijn woordje in het circus na de Tour beslist mee wenst te spreken. In de dameswedstrijd viel de beslissing zo'n vijf ronden voor de finish, toen Hillegom- se Hanneke Lieverse met Jac queline van Vliet ontsnapte. Alleen Heieen Hage en Petra de Bruin vonden nog aanslui ting. Met een mislukte Tour in de benen perste Hage er in de slotronde een demarrage uit, waar haar medevluchtsters geen antwoord op hadden. De winnares na afloop: „Ik hoop dat de moraal nu weer terug komt...". PIETER EVELEIN Achter de rug van „gouden snor" Joop Zijlaard was Joop Zoetemelk opnieuw de winnaar in Noord wijk aan Zee. De uitslagen. Profs achter derny's: 1. Joop Zoetemelk, 2. Gerrie Knete- 3. René Pijnen, 4. Johan r van der Poel, 7. René Kos, 8. Hans Vliet (Elshout), 3. Hanneke Lieverse Langerijs, 9. Henk Lubberding, 10. (Hillegom), 4. Petra de Bruin (Nieuw- Theo Smit. Dames: 1. Heieen Hage koop), 5. Monique Knol (Soest), der Velde, 5. Gerrit Solleveld, 6. Adr: (St. Maartensdijk), 2. Jacqueline van Compromis draagt kiemen 1 nieuwe schoolstrijdin zichl na de Russische kernramp1 „Paddestoelen uit d< Oostbloklanden en de Beier? se wouden zijn de komend^ tachtig jaar taboe. Ook wild De Groene Amsterdammer is vooralsnog geheel taboe0 heeft kritiek op het scho- Met schaaldieren wordt heP1 lingsprogramma dat premier op den duur ook uitkijkend Lubbers gisteren in de rege- De warenkeurders zulle# ringsverklaring heeft aange- voor onaangename verrasfe kondigd. „Scholing, het singen komen te staan". Ele nieuwe sleutelwoord, reme- ders de vraag waarom eu die voor alle kwalen, moet nog steeds Nederlander* de regering hebben gedacht, emigreren naar Zuid-Afrikatf Reuze modern, eigentijds en vertrouwenwekkend, maar je merkt niets van onlusj het blijven onaangename cli- ten Het is net zoals meL chés zolang Lubbers II niets beelden van krakersrellenr van zijn visie daaromtrent 0p de televisie: het lijkt alsof prijs geeft". Daarnaast een er heel wat aan de hand is analyse van de onderwijs- maar de meeste Amsterdam! plannen die het nieuwe ka- mers hebben niet in de ga^ binet in petto heeft. „De al- ten dat er iets loos is in de oude, juchtleren schooltas stad". De erfelijkheidsdes- met zijn omvangrijke boe- kundige prof. Galjaard zegj kenruimte zal een come- jn een vraaggesprek: „Uï back maken. Alle leerplich- denk wel eens dat ik blij ben tige pubers zullen veertien a\ vijftig te zijn, want ef verplichte vakken moeten staan in de genetica ontwik volgen. Een compromis tus- kelingen te gebeuren diijl sen Mammoetwet en Mid- nauwelijks te overzien zijnif denschool dat de kiemen van een nieuwe schoolstrijd vroeger heb ik altijd ge-, in zich draagt Voorts een dacht dat ieder probleem irL vraaggesprek met de be- principe oplosbaar was, roemde Franse schrijfster maar het overkomt me3 Nathalie Sarraute. „Wat steeds vaker dat ik bij nieu-J' schrijvers over politiek den- we ontwikkelingen de juiste, ken, is niet belangrijker dan weg njet weet". Hermann willekeurig wie. Een schrij- Wigbold, die vertrekt bij HeL ver vergist zich vaak in de Capitool, vertelt waarom hij* politiek. Sartre heeft monu- jn het voetspoor van Jaap mentale politieke fouten ge- van Meekren voor Veronica5 maakt". Elsevier besteedt aandacht aan het feit dat de lands grenzen wijd open staan voor vluchtelingen, maar dat Schiphol een muizegaat- je bewaakt. Luchthavenpas tor Hoogervorst: „Je wilt proberen mee te werken aan de bijbelse opdracht dat ge rechtigheid moet wordeb ge daan, zeker aan vervolgden. Dat is nergens zo moeilijk als op Schiphol. Het ontmoe digingsbeleid werkt ook voor ons ontmoediged". El ders in het blad een inventa risatie van bedrijven die za ken doen met Zuid-Afrika. Werkgevers-voorzitter Van Lede: „Je terugtrekken, dat kan niet. Werkgevers heb ben verantwoordelijkheid voor hun werknemers. En het zakenleven kan wel de gelijk invloed uitoefenen. Wat mensen als Shell-presi dent Van Wachem over het apartheidsbewind hebben gezegd, is niet mis". In de wetenschapsrubriek de voorspelling dat ook man nen in de toekomst zwanger zullen kunnen worden. „Eens zal het gebeuren. Op een goede dag zal een man gaat werken. „Ik wil televi-jl sie blijven doen. Ik heb be wezen dat ik redelijke pro-f gramma's kan maken. En,, Veronica is een uitdaging. Uit onderzoek blijkt dat het" Kubliek nogal afwijkt vanr et gemiddelde televisiepu-l bliek". De Tijd portretteert de*1 nieuwe fractievoorzitter vanÊ de VVD, Joris Voorhoeve.! „Joris telt eerst tot tien en[ gaat dan pas iets zeggen. Ik: geloof dat ze dat in de VVD' de afgelopen jaren iets an-? ders gewend zijn geweest".-! De tekstschrijver-musicus1 Henk van der Molen zegt in! een interview: „Het was des opdracht van Willem Duysv dat Martine Bijl moest wor-1 den klaargestoomd voor' Knokke. Nou, dat heb ik ge-= daan. Ik heb haar getraind' wat zeg ik: gemarteld. II heb lampen van 500 Watt o] haar kop gezet, urenlang, z< kunnen doorstaan met haar ogen ren". Elders deze van popzangeres een baby krijgen. Een man- sky. „De optredens zijn een netjesaap heeft al bewezen dat mannelijke zoogdieren zwanger kunnen worden. Ook mannetjesmuizen heb ben al jongen geworpen". Antoinette Maschavoe, de zesde vrouw van de vroege re dictator van Oeganda Idi Amin, zegt in een interview: „Ik heb zowat alle Afrikaan se staatshoofden persoonlijk leren kennen. Ik weet waar mee ze bezig zijn. Geld, vrouwen en wat primitieve eer: daar is het hen om te doen". De Haagse Post kijkt naar het succes van Sporthuis Centrum. „Hoewel het ver-, blijf in de huisjes behoorlijk aan de prijs is en er voor eenzelfde bedrag een aardig reisje naar het buitenland kan worden ondernomen, blijkt uit de bezoekersaantal len dat het gemiddelde Ne derlandse gezin liever lui is dan moe". Elders het relaas van een medewerker die ge probeerd heeft te solliciteren bij de BVD. Hij kreeg er on der meer te horen: „Al je be vindingen bespreek je met elkaar in een klein team. Het is de bedoeling dat je el kaar zo op het rechte spoor houdt. Wanneer je een poli tieke extremist volgt, moet je niet gaan denken: verrek, die vent heeft nog gelijk ook. Je kunt heel gemakke lijk afglijden". Het blad ont hult het bestaan van incest- netwerken, waar in het ver band van familie- en vrien denkring op grote schaal on tucht wordt gepleegd. On derzoeker Jos Frenkel: „Voor deze mensen is de we reld der volwassenen onbe gaanbaar. Loketten, zieken huizen, acceptgirokaarten, het is allemaal te veel ge vraagd". Voorts een artikel over de Nederlandse verma geringsindustrie. „Natuurlijk zijn wij commercieel. Maar 'wat is daar op tegen? Wij le ren de mensen andere eetge woonten, ia. Een arts heeft daar vandaag de dag geen tijd meer voor. Die geeft een pilletje mee". In Vrij Nederland de vraag hoe radioactief ons voedsel beetje gestopt. Je wordt erl ook niet rijk van. Je leeft een beetje als een boer hè. goede oogst, even vasthou den, investeren in nieuw zaaimateriaal". Aan het sersdorp Urk wordt een te reportage g< nee Speelman: „Men houdt hier van een goede, flinke preek. Je vindt hier zelfsj prekenverzamelaars. De kerk staat boven de huizen, zegt men in Urk". lieuw t vis-| Jo8r°" In Hervormd Nederland) een gesprek met pastoor- beeldhouwer Omer Gielliet uit Breskens. „Als ik in mijn' preek in minder verbloe mende taal praat over wat er allemaal in de wereld ge beurt, lopen de gelovigen bij bosjes weg. Dan gaan ze naar andere parochies, waar deze dingen niet worden gezegd. Geen politiek in de kerk, roepen ze". In een wereldpo litieke analyse wordt geop perd dat de Amerikaanse president Reagan wellicht een punt zet achter Star Wars. „Er is minder het idee dat de technologische door braken snel te verwachten zijn en er bestaat vrees dat de hele zaak degenereert tot nutteloze media-gebeurtenis sen met betekeningloze tes ten om de geldstroom uit het congres od gang te houden". Een" ander artikel conclu deert dat Kalkar I is afge ketst, maar dat Kalkar II al voor de deur staat. „Gezien de samenstelling van de nieuwe regering lijkt het volgende scenario niet on waarschijnlijk: Kalkar zal worden bestempeld als een leerproces waarbij zoveel er varing is opgedaan, dat de nieuwe kweekreactor toch echt heel goedkoop zal wor den". Het blad blikt terug op het evangelistencongres in Amsterdam van Billy Gra ham. „De idee dat het met mens en wereld vanzelf in orde komt als iedereen maar christen wordt, gaat voorbij aan de werkelijkheid dat tal loze christenen leiding ge ven aan flagrant onrecht en onmenselijke onderdruk king. Het woord christen en veel andere woorden uit de godsdienstige sfeer hebben een her-ijking nodig".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6