Aanslagen in thuislanden eisen tien mensenlevens Honduras erkent rechtskracht Internationaal Hof niet \Guy Laroche legt ladruk op benen Heg scheidt Vlaamse en Franstalige kinderen Timor ri jst razendsnel uit zee ÏUITENLAND QeidóaQowiant DONDERDAG 31 JULI 1986 PAGINA 5 ,JECORDBELONING I OOR INFORMANT - AF-TERRORISTEN B INN De Westduitse overheid heeft n beloning van drie miljoen mark in het oruitzicht gesteld aan degene die infor- 00.1 atie verschaft die leidt tot de opsporing aanhouding van de terroristen van de ite Armee Fraktion die op 9 juli in Mün- en een bedrijfsdirecteur van Siemens 76. rmoordden. In de Bondsrepubliek is nog st eerder een zo hoge beloning uitgeloofd. bedrijfsdirecteur Karl Heinz Beckurts, •d opgeblazen door een bom toen hij op >g was naar de Siemensfabriek in de Bei- hoofdstad. De RAF nam de verant- jrdelijkheid en de politie spitst haar kactie toe op het stadsguerrilla-echtpaar ~>t en Barbara Meyer. Franse Raad wijst nieuwe perswet af PARIJS De Franse Constitutionele Raad heeft een nieuwe wet op het bezit van krantenbedrijven verworpen. De wet, die werd gesteund werd door de nieuwe conservatieve regering, zou volgens de Raad de pluriformiteit van de Franse media onvoldoende waarbor gen. In de nieuwe wet staat dat een uit gever niet meer dan dertig procent van het totaal aantal politieke en algemene dagbladen in Frankrijk mag bezitten. In de oude wet, ingevoerd door de voormalig socialistische regering was dat vijftien procent. Die wet was een poging om het uitgeversimperium van Robert Hersant aan banden te leggen, die momenteel veertig procent in han den heeft. Overgrootmoeder fietst 60.000 km MOSKOU Nina Bazjenova, een 67-jarige overgrootmoeder uit de Russische stad Kern, heeft een fietstocht gemaakt van de kust van de Witte Zee tot de Grote Oceaan. Bazjeno va, die spoorwegwerkster is geweest, deed volgens het persbureau Tass een jaar over de fietstocht van meer dan 60.000 kilometer langs drukke wegen in de Oostzeerepublie- ken, Witrusland, de Oekraïne, Transkaukasië en het Russi sche Verre Oosten. De laatste etappe heeft ze per boot afge- Aidsziekenhuis in Texas open HOUSTON In Houston in de Amerikaanse staat Texas is een ziekenhuis geopend dat zich speciali seert in het onderzoek naar de immuunziekte aids. De mensen achter het initiatief hopen dat men op deze manier zo snel mogelijk een medicijn te gen de dodelijke ziekte kan ontwikkelen. Het zie kenhuis telt 150 bedden.In de Verenigde Staten heeft aids kregen inmiddels meer dan 22.800 mensen aids, van wie er 12.530 ge storven zijn. Trein roof westernstijl ROUND ROCK Het Ameri kaanse stadje Round Rock in de staat Texas is vergast op een treinroof volgens de oude regels van het Wilde Westen. Een goe derentrein stond stil om een ande re trein te laten passeren toen twee mannen met een pistool de remmer in de laatste wagon onder schot namen en 300 dollar en en kele stuks juwelen uit de trein meenamen. De rovers zijn ontko men. Dit is de eerste treinroof in Round Rock sinds het eind van de vorige eeuw, zei politiefunctiona ris Dan LeMay. In 1878 werd in Round Rock een beruchte treinro ver, Sam Bass, door Texas Ran gers doodgeschoten nadat hij door een lid van zijn bende was verra den. Nederlandse medici naar slachtoffers kernramp Tjernobyl MOSKOU Buitenlandse artsen die de gevolgen op lange termijn van onder meer de atoomaanvallen op Hiroshima en Nagasaki hebben bestudeerd, worden betrokken bij de nazorg van slachtoffers van de kernramp in Tsjernobyl. Het gaat om artsen uit Nederland, de VS, Japan, Groot-Brittannië en Italië. Dit heeft de Amerikaanse specialist Robert Gale gisteren meegedeeld. Tot nu toe zijn 28 mensen aan de straling overleden en Gale ver wacht niet dat dat aantal zal stij gen. Een vuurrood met zwart ensemble, met zwart borduursel op het bijbe horende jas je. Een van de nieuwe „vindingen" van Guy La- roche. 00 a ARIJS De shows van de modegiganten Yves Saint JJ aurent, Guy Laroche en Ungaro waren, zoals ver- - racht, prachtig. Hoewel ze verschilden in stijl en rok- J engte, zorgde niemand voor de shockerende effecten oode wilde fantasie, die deel uitmaakten van de shows m an Patou en Chanel eerder deze week. Venet, toch JJ en zeer verdienstelijke ontwerper, verzinkt bij dit oo geweld" in het niets. Maar hij maakt wel de mooiste Ij issen van Parijs. 00 50 ruy Laroche opende gisteren de dag met lange, wijd uitlopende 50 okken met bijpassende jasies in fantastische tinten bruin, lauw. paars en grijs in tweeds en geruite stoffen. Er waren rok en en onderrokken met een split in het midden, met knopen ie niet vastgemaakt waren, zodat er veel van^de benen te zien vas. Een meer geklede versie hiervan was een vuurrood met wart ensemble, met zwart borduursel op het bijbehorende jasje. Deze dubbele rokken bestaan eigenlijk uit een stuk" zei Laro- he na de show. „Ik wilde graag een interesssant nieuw effect reeeren en de heupen minimale aandacht geven met nadruk op 1 e benen. Ik zie altijd graag de benen van een vrouw". Laroche et ook avondkleding zien. waaronder strakke gedrapeerde ja- i onnen tot op de knie van luxe materialen, sommige met chique 3i trikkeri en speciale effecten met tournures of sleepjes. Zwart 35 omineerde het geheel, maar fel roze tafzijde en zware witte 3| uipure-kant en hele ladingen struisvogelveren werden ge- 15 ruikt om het geheel opvallender te maken. i aint Laurent liet zijn broekpakken deze keer achterwege en l oos voor nauwe rokken tot op de knie of er net onder met een- <s oudige, passende jasjes in subtiele maar aantrekkelijke kleuren. ijn nieuwste idee voor een pakje was een lang suède jasje met eintuur met grote zilvervosmouwen en bijpassende hoed met harbij een strakke rok in een andere kleur. Niemand maakt de orte avondjurken beter dan Saint Laurent, die zwart fluweel \ombineert met vrolijke tafzijde elementen, grote bol uitstaande looien of regenboogkleurige veren, chantilly-kant en glittertjes 120 >m elke uitmonstering te voorzien van een geheel eigen origina- 18 iteit. Wat Ungaro met een lap stof doet grenst aan toverkunst. Iverdag kort en schril, met soepele pantalons en korte jasjes, savonds lang en vaak grijs. DRUK OM SANCTIES OP REAGAN EN THATCHER WORDT GROTER PRETORIA De minis ter van binnenlandse za ken in het zwarte Zuida- frikaanse thuisland KwaNdebele, Peit Ntuli, is dinsdagavond om het leven gekomen toen zijn auto ontplofte. In een an der thuisland, Transkei, vonden eveneens dinsdag avond negen mensen de dood bij een aanslag met kleefmijnen en granaten op het hoofdbureau van politie. Dat heeft het Bu reau van Informatie van de Zuidafrikaanse rege ring gisteren bekend ge maakt. Minister Ntuli was de enige in zittende van de auto; hij was in KwaNdebele een berucht figuur, die werd beschuldigd van veelvoudige moord. Het is niet bekend wie voor de aan slag verantwoordelijk is. KwaNdebele staat op de nomi natie om onafhankelijk te worden. Tegen dat plan is fel verzet van bewoners en anti- apartheidsactivisten, die het thuislanden-systeem zien als een truc van de blanke rege ring van Zuid-Afrika om de macht in handen te houden. Transkei is een van de vier thuislanden die door Zuid- Afrika onafhankelijk zijn ver klaard. Over de aanslag op het hoofdbureau van politie in de hoofdstad Umtata zijn geen bijzonderheden bekend ge maakt, behalve dat onder de doden vijf politieagenten wa ren en dat het gebouw volledig is verwoest. Zowel in Transkei als in KwaNdebele vinden da gelijks rellen plaats als protest tegen de regering in Pretoria. De mislukking van de missie- Ho we heeft geen verandering gebracht in president Reagans afwijzende houding ten aan zien van harde economische sancties, zo deelde het Witte Huis in Washington gisteren mee. Wel heeft de Amerikaan se ambassadeur in Zapibia, Paul Hare een gesprek gehad met leden van het ANC- hoofdkwartier in Lusaka; wat er besproken is, is niet bekend gemaakt. Invloedrijke parlementsleden van premier Thatchers' Con servatieve Partij hebben zich gisteren aangesloten bij de roep om sancties tegen Zuid- Afrika. In een rapport van de Lagerhuiscommissie voor bui tenlandse zaken wordt gesteld dat Groot-Brittannië zich sa men met andere westerse in dustrielanden verplicht ziet tot harde maatregelen tegen Zuid- Afrika. Premier Thatcher vol hardt echter in haar standpunt dat sancties niet wenselijk zijn. Westland staakt veilen bloemen uit Zuid-Afrika NAALDWIJK Het bestuur van Bloemenveiling Westland heeft gisteren besloten te stoppen met het vei len van importprodukten uit Zuid-Afrika. Het bestuur vaA de op één na grootste bloemenveiling omzet 1,1 miljard gulden in 1985 wil overigens geen politieke uitspraak doen over de situatie in Zuid-Afrika. Al eer der hebben de veilingen VBA in Aalsmeer en Flora in Rijnsburg om de zelfde redenen besloten geen Zuidafri kaanse produkten meer voor de klok te brengen. De bloemenimport uit Zuid-Afrika kan worden overgeno men door andere Afrikaanse landen. Bloemenveiling Westland veilde in het afgelopen seizoen voor 2,5 mil joen gulden aan produkten uit Zuid-Afrika. Dat was dertig procent van de via de Nederlandse veilingklok- ken verkochte bloemisterijprodukten uit Zuid-Afrika. Zelfdoding LAKEN Na elf jaar gekis sebis is er een oplossing ge vonden voor de „scheiding" van Vlaamse en Franstalige leerlingen aan de Kristus- Koningschool in het Belgi sche Laken. De speelplaats zal door een 1,70 meter hoge heg in tweeën worden ge deeld, terwijl de gehele plaats opnieuw zal worden bestraat om de beide helften op gelijk niveau te brengen. De strijd om de speelplaats woedde sinds 1975, toen de taalgroepen definitief wer den gescheiden. In eerste in stantie dacht men te kunnen volstaan met een streep over de straattegels als afschei ding. Later kwamen er plan nen voor een muur en een „doorschijnende" wand, maar men bleef het oneens. De aanleg van een heg volgt op de bemiddeling door de r.k. kerk. )EN HAAG De twee dachten die Nicaragua iandag bij het Interna- ionaal Gerechtshof in )en Haag tegen twee buurlanden, Honduras en Costa Rica, heeft inge diend, kunnen weer tot langdurige procedures voor het Hof leiden. Hon duras erkent de rechts kracht van het Hof echter niet. Beide landen dienen volgens Nicaragua als uitvalsbases voor acties van de door de VS gesteunde Contra's, het anti- Sandinistische verzet in het Midden-Amerikaanse land. Door de Contra's op hun grondgebied toe te laten en door, in het geval van Hondu ras, zelf deel te nemen aan ge wapende aanvallen, maken beide landen zich volgens Ma nagua schuldig aan overtre ding van internationale ver dragen. De Sandinistische regering vraagt het Hof Honduras en Costa Rica te gelasten direct hun steun aan de Contra's te staken en te verplichten tot herstelbetalingen in verband met de geleden schade als ge volg van de acties. In een soortgelijke zaak tegen de VS, die twee jaar heeft ge duurd, haalde Nicaragua vori ge maand een belangrijke mo rele overwinning doordat het door het Hof op nagenoeg alle punten van de aanklacht in het gelijk werd gesteld. Het internationale college van rechters, de juridische arm van de VN, veroordeelde de Amerikaanse steun aan het verzet en verplichtte de VS tot het betalen van schadevergoe ding. Overigens trekken de Amerikanen zichhier niets vari aan. Daarom is in de Veiligheids raad van de VN een debat ge start waarin Nicaragua steun zoekt voor een resolutie die de VS oproept het vonnis van het Internationaal Hof te eerbiedi gen. Als de Amerikanen de re solutie met een veto treffen zal Managua deze voorleggen aan de algemene vergadering, waar de VS geen vetorecht hebben. SMID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 9; Het zou misschien verhelderend kunnen wer- ten en het zou misschien een antwoord kunnen even op vele klemmende vragen en angstige teronderstellingen, als we nu eens een blik gin- en werpen in het innerlijk van de vieze, bouw vallige hut. De voordeur staat op een kiertje en liet wordt de onbescheiden toeschouwer dus rol héél gemakkelijk gemaakt. We komen dan terecht in een stoffig en vunzig vertrekje, waarin ten sloddervos van een oude vrouw rondschar en bij het haardvuur. We kunnen kort zijn. Die ''rouw, dat was inderdaad de heks. Ze liep op ■rfièn oude, afgetrapte slof en haar andere voet ■was vrijwel bloot. Om die ongewassen voet be- ronden zich nog wel enkele restanten onfrisse u rol, maar men kon het moeilijk meer een kous roemen, want er zaten zóveel gaten in, dat haar enen er aan alle kanten door naar buiten sta ken. De rest van haar kleding was ook meer versleten weefsel dan wat anders. De oude heks porde het vuurtje in haar oventje wat op en nam toen een soort kolf ter hand. Vervolgens goot ze uit allerhande flesjes en buisjes vreemde vloeis- tofjes bij elkaar in die kolf. „Nu mijn philtrum nog even koken...," mummelde ze, krassend met haar tandeloze mond. „Als mijn philtrum klaar is, dan zal ik weer een jonge vrouw zijn. Hahahal Gelukkig maar dat zo'n mal klein jong me wist te bevrijden. Bijna net op tijd. Hahaha!" Middelerwijl was het philtrum aan de kook gekomen en de heks goot het borrelende drankje in een glas. Ze zette het glas met het kokende brouwsel aan haar lippen en sloeg de inhoud in één grote, gulzige teug naar binnen. En werkelijk..., het ongelofelijke gebeurde. Kennedy vindt opperrechter ongeschikt WASHINGTON Vooruit- strevende Democraten in de Verenigde Staten zijn onder leiding van senator Edward Kennedy ten strijde getrokken tegen William Rehnquist, de rechter die door president Reagan is voorgedragen als opperrechter van het Ameri kaanse Hooggerechtshof. Vol gens hen zijn de denkbeelden van de conservatieve Rehn quist te extreem om hem de leiding te geven van de hoog ste juridische instantie in de Verenigde Staten. „Hij is te extreem inzake het rassen vraagstuk, te extreem inzake de rechten van vrouwen, te extreem inzake het recht van vrijheid van meningsuiting, te extreem inzake de scheiding van kerk en. staat, te extreem om president van het Hoogge rechtshof te zijn", aldus Ken nedy bij de opening van de de batten in de Senaat over de voorgestelde benoeming. O VER 200.000JAAR SKIËN OP TROPISCHEILAND: AMSTERDAM Het ruim 500 kilometer lange eiland Timor in de Indo nesische Archipel stijgt in de geologische tijdme ting „razendsnel" op uit zee. Dit is de conclusie van Ne derlandse en Indonesische onderzoekers, die hebben deelgenomen aan de Snelli- us-expeditië, een groots opge zet oceanografisch onder zoek. Eerdere gegevens had den al een aanwijzing gege ven dat Timor jaarlijks enke le millimeters omhoog komt. Nadere bestudering van het verzameldè materiaal laat zien dat het eiland zich min stens een centimeter per jaar uit de zee opheft. „Dit is in de geschiedenis van de aarde razendsnel", zegt prof. dr. J. van Hinte, hoog leraar aan het Instituut voor Aardwetenschappen van de Vrije Universiteit in Amster dam. Hij leidde het geolo gisch onderzoek tijdens de Snelliusexpeditie. „Als dit in hetzelfde tempo blijft door gaan zal de huidige tropische vegetatie op den duur plaats maken voor de ijzige sneeuw van een hooggebergte", óldus de Amsterdamse geoloog. De aardkorst bestaat uit tien< dunne drijvende schollen of platen, die zich door de warmtestroming op de bui tenste mantel van de aardbol van elkaar verwijderen of naar elkaar toe komen. In het oostelijk deel van de In donesische Archipel botsen de Australische, Pacifische en Aziatische aardkorstpla ten op elkaar. Dit heeft tot gevolg dat het materiaal aan de randen van deze schollen omhoog wordt gedrukt. Op die manier ontstond twee miljoen jaar geleden de eerste verhoging op de bodem van de Bandazee, die later het eiland Timor zou worden. In 200.000jaar is Timor van dui zend meter onder het zeeni veau daar tweeduizend meter boven komen te liggen. Opmars zwarte markt in de Sovjet-Unie MOSKOU Vlak naast het planetarium in Moskou staat een winkel die het pro bleem van Gorbatsjov hoe de economie nieuw leven in te bla zen zonder het systeem van de Sovjet-Unie af te breken als het ware samenvat. De winkel is een „kom- missioni" of tweedehands winkel, waar de staat goe deren koopt en verkoopt tegen een provisie van ze ven procent. Deze plek is dan ook jarenlang het brandpunt van rijkdom- vergaring geweest. En dit is de voornaamste kom- missioni op het gebied van elektronische goederen, van stereo tapedecks tot videorecorders. Diplomaten die van bui tenlandse reizen terug keerden gingen, zodra ze de douane gepasseerd wa ren, regelrecht naar deze winkel. Een videorecorder die hen bijvoorbeeld 350 pond gekost had in Groot- Brittannië werd hier te koop aangeboden voor 6.000 roebel of meer. Volgens de officiële, legale koers is een roebel bijna hetzelfde waard als een Brits pond. Een stereo ta pedeck of compact disc- speler of korte golf-radio onderging steevast een dergelijke pijlsnelle waar destijging. Om deze reden betekende de toestemming aan Sov jet-burgers om naar het buitenland te reizen zoiets als een vergunning om zelf geld te gaan drukken zodra ze hier terugkwa men. En dit alles was hele maal legaal. En hierdoor werd het ook duidelijk waarom de ap partementen van de Mos- kovieten die vaak in het buitenland geweest waren er zoveel sjieker uitzagen dan die van bijvoorbeeld zelfs vrij belangrijke func tionarissen die veel hogere salarissen verdienden, maar hun werk in eigen land uitvoerden. Tot voor kort was deze kommissioni een bloeiende zaak, vol mensen die zwaaiden met stapels bankbiljetten. Dit is ver anderd sinds Gorbatsjov aan de macht kwam. De Sovjet-leider kondigde maatregelen af, die inhou den dat een tweedehands artikel niet voor een hoge re prijs verkocht mag wor den dan de nieuwprijs van een gelijkwaardig produkt van Russische makelij. Verder werd bepaald dat een artikel dat binnen twee weken nog niet ver kocht is automatisch 20 procent goedkoper wordt en na drie weken 30 pro cent. Het gevolg hiervan was dat de voorraad van de kommissioni snel slonk omdat de mensen geen tweedehands goederen meer te koop aanboden. De handel in deze artike len is niet gestopt, maar vindt nu plaats op straat voor de winkel of heel dis creet door bemiddeling van een paar vermetele winkelbediendes die tegen een kleine provisie koper en verkoper met elkaar in kontakt brengen. Het ziet er absoluut niet naar uit dat deze zwarte markt-aktiviteiten aan het afnemen zijn. Je treft een zwarte markt in compute ronderdelen en software aan buiten de winkel in de Gorkystraat en in elektro nica bij de kommissioni- winkel en in westerse rockmuziek op banden en platen bij het jeugdcafé aan de Leninski Prospekt en iedereen handelt min of meer openlijk. Het is het oude verhaal van vraag en aanbod en vaft de menselijk vinding rijkheid die de bureaucra tie te slim af is. En hoewel de afkeer van de regering- Gorbatsjov ten opzichte van het snel rijk worden van een paar mensen be grijpelijk is, verwonder je je wel over het gebrek aan fantasie bij de aanpak, zo dat de handel nu gewoon naar de zwarte markt ver plaatst is. Besmette rendieren massaal geslacht OSLO Ongeveer 18.000 ren dieren in Noorwegen moeten geslacht worden omdat een te hoge mate van radioactiviteit in hun vlees is vastgesteld als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl van eind april. Het vlees mag niet in de handel komen, zo is gisteren in Oslo bekendgemaakt. Het op korte termijn slachten van de dieren levert een schadepost van ruim een half miljoen gulden op; de Noorse regering zal de eigenaars schadeloos stellen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5