Ballonvaarders naar Canada voor waagstuk van hun leven mens SVrees voor pseudo-wetgeving euthanasie dagjes i ^eeuws-vlaanderen mag Officier: politie rbegeleidt jeugd Slechts naar veerpont LuER 8 RIJKE; Bijdrage sociaal-cultureel werk omlaag Dagboek van een INNENLAND ËaidóaOowumt DONDERDAG 31 JULI 1986 PAGINA 3 Raddraaiers niet uitzetten fLISSINGEN De politie in Zeeuws-Vlaanderen is iet strafrechtelijk in overtreding als zij jongeren die Hich misdragen naar de veerpont Breskens-Vlissingen °i scorteert om ze uit Zeeuws-Vlaanderen te krijgen. Volgnummers in post kantoren geen succes DEN HAAG Postkantoren zullen niet overgaan tot invoering van volgnummers voor wachtende klanten. Bij proeven met dit systeem in Amster dam en Roosendaal, waarbij steeds één klant al leen voor het loket verschijnt, namen de wachttij den toe. De proeven worden niet voortgezet. De klanten bleken eenmaal aan de beurt meer tijd dan normaal uit te trekken voor het doen van hun zaken aan het loket. Niet gehinderd door de hete adem van volgers achter hen in de rij, werden aan het loket ook meer moeilijke vragen gesteld aan de dienstdoende beambte. De PTT wil nog wel bekijken of er een andere manier is om de privacy van klanten in het post kantoor te vergroten, zoals een streep op de vloer. Een probleem dat ook bij de volgnummers om de hoek kwam kijken is de beperkte ruimte van sommige kantoren. Moordopdracht niet bewezen DEN BOSCH Het ge- rechtshof in Den Bosch heeft gisteren de 54-jarige L. van W. uit Breda, die 50.000 gulden uitgeloofd zou hebben aan een man uit Werkendam om zijn vrouw te laten vermoorden, vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. De verdachte, die zegt dat de Werkendammer met zijn ex-vrouw onder één hoedje speelt, had de schijn tegen omdat hij in 1983 al een keer had geprobeerd zijn vrouw in brand te steken. Jongens veroorzaken brand in internaat LICHTENVOORDE Twee 18-jarige jon gens uit het Gelderse Lichtenvoorde hebben tegenover de rijkspolitie verklaard dat ze betrokken zijn geweest bij de brand in een internaat in Harreveld. Daarbij onstond zondag voor ruim een miljoen gulden scha de. De jongens hebben toegegeven benzine uit een auto in Harreveld te hebben gesto len. In de fietsenstalling van het internaat wilden ze die overhevelen, waarbij brand zou zijn ontstaan. De jongens zouden toen in paniek zijn weggevlucht en pas alarm heb ben geslagen toen het gebouw in lichterlaaie stond. Van enige opzet is volgens de politie geen sprake. In januari ontstond ook al brand in het internaat. Toen brandde het oude gedeelte uit. De jongste brand trof het nieuwe gebouw. h)at zegt mr. S Tempel, Vl ersofficier van justitie bij a<e rechtbank in Middel- urg, in reactie op de ommotie die is ontstaan a berichten dat de politie Zeeuws-Vlaanderen 'yfcnge amok-makers via de I eerpont uit Zeeuws- 'laanderen zet. 'olgens mr. Tempel worden e betreffende jongeren niet oor de politie gedwongen p^eeuws-Vlaanderen te verla- n, maar vertrekken zij vrij- iliig, nadat ze voor hun mis- ragingen een proces-verbaal 1 ebben gekregen en zij door e politie zijn toegesproken. d Joycot w e weten dan dat ze op geen d nkele camping en in geen en- 1 ele disco in Zeeuws-Vlaande- r en meer terecht kunnen om- at ze getroffen worden door e boycot die campinghouders n horeca-exploitanten in on- erling overleg hebben opge teld. Volgens mr. Tempel leeft het voor de betreffende Dngeren dan ook totaal geen in meer om in Zeeuws-Vlaan- !1S leren te blijven, want zij ko oi nen uiteindelijk toch om va- ;antie te vieren. Het behoort ,e lan ook tot de dienstverlenen- .e Ie taak van de politie om deze nensen de korste weg uit Zeeuws-Vlaanderen te wijzen, vandaar die begeleiding per 1< wlitie-auto naar de pont. Us een jongere weigert te ver rekken, is dat zijn goed recht, J zou dat zijn verblijf in de n lolitiecel wel enigszins kun- l len verlengen. Maar zelfs een 0 ifficier van justitie kan zo ie- nand niet laten uitzetten. Wel ou hij bij ernstige misdrijven %ia een gerechtelijk bevel om ten ordemaatregel kunnen rragen bij de rechter maar dat ou zelfs al op het randje van e staatkundige vrijheid ba- anceren. In dat geval spreken ve echter over heel andere za- 1 een, zegt mr. Tempel, die ove- >t igens van mening is dat de a, Zeeuwse politie in de overvol- e recreatiegebieden uitste- ;end de orde en rust weet te landhaven. SCHIPHOL Het we reldrecord hoogte heb ben ze gevestigd op 4.442 meter en ook de Neder landse records voor af stand (ruim 1.868 kilo meter) en duur (32,53 uur) hebben ze in han den. Maar het allerbe langrijkste doel hebben Henk en Evelien Brink (42 en 30) nog niet be reikt: een recordover- steek per luchtballon over de Atlantische Oceaan, gevolgd door een veilige landing in Europa. Binnenkort gaan ze het met het nieuwe bemanningslid Willem Hageman (39) opnieuw proberen, nadat de eerste poging vorig jaar voortij dig strandde in de kol kende oceaan. Gisteren is voor de drie het eerste deel van een nieuwe transatlantische expedi tie begonnen. Op Schip hol werden ze door tien tallen belangstellenden uitgewuifd toen ze op het vliegtuig naar Canada stapten. In St. John's op Newfoundland zullen ze wachten op goed wèer voor hun missie. „De oversteek is en blijft de droom van iedere ballon vaarder", gaf captain Henk Brink bij het vertrek van de Willem Hageman, Evelien Brink.en Henk Brink (v.l.n.r.) staan in de startblokken om als eerste Europeanen een geslaagde oversteek over de Atlantische Oceaan te maken. drie als reden voor het nieu we waagstuk. Van de in to taal twintig pogingen die ooit zijn ondernomen om de oceaan per ballon te doen slaagden er tot nu toe maar twee, beide van Amerikanen. Vier mannen en één vrouw vonden de dood. Maar Brink laat zich door dat weinig be moedigende verleden niet van zijn plannen afhouden. „Iedereen heeft een droom; dit is de mijne", aldus Brink gisteren op Schiphol. Evelien Brink, evenals haar man een groot lucht- en ballonvaart- enthousiast, denkt er onge veer net zo over. „Ik ben wel een beetje zenuwachtig, maar op een positieve manier. Het is de soort spanning die zorgt voor goede prestaties". Nadat teamlid Evert Louw man had laten weten geen prijs meer te stellen op een tweede hachelijk avontuur, werd de F-16-straaljagerpi- loot Willem Hageman (39) uit Leeuwarden bereid gevon den de opengevallen plaats in te nemen. Hageman, die door deze onderneming voor het eerst kennismaakt met de ballonvaart: „Ik heb de uit daging aangenomen om iets unieks mee te maken". Geloof Gaandeweg de voorbereidin gen voor de nieuwe over tocht zijn de drie weer hele maal in de kansen gaan gelo ven om de eerste Europeanen te worden die de grote plas per ballon met succes zullen oversteken. De Rijkslucht vaartdienst wilde echter eerst precies weten hoe de ballonvaart vorig jaar mid den in de oceaan kon stran den en wat er gedaan kon worden om nieuwe ongeluk ken te voorkomen. Het Na tionaal Lucht- en Ruimte vaart Laboratorium ,in Am sterdam zocht en vond de antwoorden. Maatregelen zijn niet achterwege gebleven. Niet één, maar twee lijnen krijgen de ballonvaarders tot hun beschikking om de luchtklep in de ballon te be dienen. Vorig jaar raakte de lijn bekneld en was het avon tuur snel afgelopen. Met de nieuwe voorzieningen wordt de kans op herhaling van het echec van vorig jaar zeer klein geacht. Alle fouten van de eerste oversteek zijn geë valueerd en te oordelen naar de stemming van de ballon vaarders kan er niets meer mis gaan.' Wanneer een speciaal team van Nederlandse meteorolo gen op een dag tussen 1 au gustus en 1 oktober vindt dat de weersvooruitzichten goed genoeg zijn voor de super snelle oversteek, wordt in het Canadese St. John's meteen een begin gemaakt met het vullen en optuigen van de gi gantische witte Dutch Vi king. De ballon is 46 meter hoog (vergelijkbaar met een flatgebouw van achttien ver diepingen), heeft een diame ter van 24 meter en een om trek van 120 meter. Het is de grootste gecombineerde gas- heteluchtballon die de be roemde Engelse ballonbou wer Don Cameron ooit heeft afgeleverd. Meer dan zestig bedrijven brachten de 2,5 miljoen gulden aan geld en goederen bijeen die nodig waren voor de onderneming. Op Schiphol zal een vlucht- leidingscentrum worden in gericht, die via een satelliet met de computer aan boord van de Dutch Viking in con tact zal staan. De vermoedelijke landings plaats zal ergens tussen Bor deaux en Hamburg moeten liggen, vinden de drie ballon vaarders. Maar ze maken er geen geheim van dat ze het liefst in eigen land willen neerkomen. Wat dat betreft hebben ze spijt dat hun eerste vlucht vorig jaar voortijdig ten einde kwam. Het vlucht- schema zag er toen zo gunstig uit dat ze vrijwel zeker 's morgens vroeg ergens in de Peel in Brabant zouden zijn geland. ARJEN VAN DER SAR GPV, SGP EN RPF UITEN FELLE KRITIEK OP CDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kleine echtse partijen in de Tweede Kamer, SGP, ;<ftPF en GPV hebben gro- e problemen met de wijze waarop het kabinet de ko- -frnende jaren het vraag- Ituk rond euthanasie wil iplossen. )e GPV'er Schutte zei het toe e juichen dat er op het terrein yan de euthanasie voorlopig »een wettelijke regeling zal li tomen. Hij sprak echter de x vrees uit dat er nu wel een si- n tuatie dreigt van legalisering jj ^an pseudo-wetgeving. „Im- n ners. de overheid gaat zich nu o tetten tot het vastleggen in re- C ?els van wat tot nu toe alleen n incidentele rechterlijke uit- ipraken voorkwam. De span ning die zat tussen de wet en d ieze uitspraken dreigt zodoen- d ie te worden opgelost in een regeling die het fiat van de re gering krijgt", aldus Schutte. Ook zijn collega van de SGP- Hfractie, Van der Vlies, liet zich (in dergelijke bewoordingen uit. Volgens hem is een „prin cipiële neen-houding gebo den". De RPF uitte bij monde van Leerling felle kritiek. „Het CDA lijkt het handhaven van de regeringscoalitie hoge- e waarde toe te kennen dan iet tegenhouden van een wet die euthanasie toestaat", aldus Leerling. De drie partijen jui chen verder het opheffen van Met de installatie van 21 Tweede-Kamerleden is de nieuw gekozen Tweede Kamer gisteren gecom pleteerd. Voor de aanvang van het debat over de regeringsverklaring nam kamervoorzitter Dolman dertien CDA-leden en acht VVD-leden de voorgeschreven eden of beloftes af. Zij kwamen in de Kamer door het toetreden van kamerleden tot het nieuwe kabinet. het staatssecretariaat emanci patiezaken toe. Waardering De kritiek van klein rechts volgde op de toespraken van gevormd. de fractievoorzitters van CDA Over de euthanasie-kwestie en VVD, Bert de Vries en Jo- spraken beide fractievoorzit- ris Voorhoeve, die verklaar- ters slechts kort. Zij uitten den veel vertrouwen te heb- waardering voor het advies ben in het tweede kabinet- van de Raad van State en we- Lubbers dat zij samen hebben zen er vervolgens op dat het kabinet „nu aan zet is" bij het beoordelen van de Vraag of en zo ja wat voor een wet er moet komen. De Vries rekent erop dat voor het einde van het jaar het kabinet zijn standpunt heeft bepaald en bekend ge maakt. Slechts op enkele punten le verden de fractievoorzitters kritiek. De Vries zei zich niet te kunnen voorstellen dat ook de departementen van defen sie en ontwikkelingssamen werking door extra ombuigin gen getroffen worden. Ook toonde De Vries zich een te* genstander van vermindering van inkomensafhankelijke subsidies, zoals de individuele huursubsidie. Voorhoeve heeft zorgen over de ontwikkeling van de druk van belastingen en sociale pre mies. Volgens de VVD is ver laging van deze druk van het grootste belang, omdat anders een verder herstel van de eco nomische groei en dus van de werkgelegenheid in het ge drang komt. Ook zou het grote verschil tussen bruto- en net tolonen omlaag moeten, aldus Voorhoeve. Oostbloklanden D66-fractievoorzitter Van Mierlo hekelde het feit dat CDA en VVD hebben afge sproken elkaar opvattingen over euthanasie zodanig te res pecteren dat er geen kabinets crisis kan ontstaan. Waarom gelden bij deze volgens ieder een zo ernstige zaak niet de gewone procedures? De nu ge sloten afspraak tussen CDA en VVD doet Van Mierlo denken aan de Oostbloklanden, waar na vergaderingen van leiders altijd in communiqué's gezegd wordt dat er „openhartig en kameraadschappelijk is ge sproken". Ria Beckers (PPR) betichtte het kabinet ervan de groeik racht van de maatschappij al leen in financieel-economische zin te bedoelen. Zij verklaarde over de regeringsverklaring „nog nooit zo iets armzaligs te hebben gezien". Volgens Bec kers krijgen de door Lubbers gebezigde termen „emancipa tie", „een verantwoordelijke en sociale samenleving" en „nieuwe solidariteitsverhou- dingen" geen enkele inhoud. André van Es (PSP) noemde in haar bijdrage tot het debat de doelstelling om de werk loosheid in 1990 op 500.000 te hebben „een gok zonder ga ranties". „Maar wie niet waagt, die niet wint, de zeur pieten zijn diegenen die om die garanties vragen", zo voeg de zij eraan.Van Es zei ernstig te twijfelen aan de daling van de werkloosheid. Zij wees op het verlies aan arbeidsplaatsen door bezuinigingen bij dc overheid, het snoeien op open baar vervoer, volkshuisves ting, volksgezondheid, onder wijs en sociaal-cultureel werk, alsmede het wegvallen van 20.000 ambtenaren. FRIEMELS ^M'lN V/ADÉR. \JCDfL2A6 Dnr IK £Sh\ sTER irt Her wea-WEvfeM zat £N HC&tDe HE UE2&&-J (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijks overheid zal de financiële bijdrage aan het sociaal - cultureel werk in de ko mende vier jaar met 160 miljoen gulden beperken. Het grootste deel van deze korting wordt gevonden door de bijdrage aan de gemeenten met 125 mil joen gulden te verlagen. De andere 35 miljoen gul den wordt op de begroting van WVC geschrapt. Deze besluiten staan in een brief die de gemeenten vol gende week van het kabinet krijgen. Het kabinet geeft zo uitvoering aan voornemens die in de regeringsverklaring zijn genoemd. In het sociaal- cultureel werk gaat het on der meer om buurt- en club huiswerk en opbouwwerk. Jaarlijks wordt er 700 mil joen gulden aan uitgegeven. De overheid (rijk, provincies en gemeenten) betalen daar van 292 miljoen gulden. De rest van het bedrag wordt door de gebruikers opge bracht. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo verdiepte Jan Bakker zich in de geschiedenis van het Fort Asperen dat deel uitmaakt(e) van de Hollandse Waterlinie. Prins Maurits had destijds vertrouwen in die waterlinie. Hij verwachtte die met slechts 10.000 man tegen de hele wereld te kunnen verdedigen. De Waterlinie: onneembaar tenzij 'f vriest De vestingwallen rijzen loodrecht op boven de rivier. Ze zijn van een schilderach tige rechtlijnigheid van muurvakken en steunberen, geen stervorm en dus wel erg oud uitgevoerd in lichte baksteen. Langs met snoeilinden afgezoomde straatjes daarachter staan een paar 17e eeuwse boerde rijen. 18e eeuwse statigheid, 19e eeuwse arbeiderswonin gen en fraaie koopwoningen uit onze tijd. In aangename verhoudingen door elkaar. Zoals vele van de dorpen langs de Linge, is Asperen een bezienswaardigheid op zich. Maar het heeft één hoogtepunt; in letterlijke zin. Dat ligt even buiten de be bouwde kom en springt niet zo in het oog. En dat hoort ook zo want het is een fort: de vijand mocht het pas zien, als hij binnen schoot safstand zou komen. Fort Asperen, dit bijna 140 jaar oude vestingwerk, is een van de best-bewaarde in zijn soort. Het fort maakt(e) deel uit van de Nieuwe Hollandse Waterlinie, die jarenlang ge zien werd als de ruggegraat ons defensiesysteem. Vlak voor de plaats waar een oude Linge-slinger de rivier verbreedt, zijn in 1815 twee inundatiesluizen ge bouwd, die met balken en stutten „waterdicht" af ge kneveld kunnen worden. Daarachter, op de noordelij ke rivieroever, werd in 1845-1847 als beveiliging van de sluizen, het fort gebouwd op de plaats, waar sinds 1794 de dijkpost „Castor" had ge legen. Het fort, met de vorm van een halve cirkel en een bomvrije toren, was omge ven door een ringgracht met ophaalbrug. Toen het effect van het destijds moderne ge schut na de Frans-Duitse oorlog was bestudeerd, werd de gracht gedeeltelijk ge dempt en werd er tegen de noordzijde een aarden wal opgeworpen over een remise met daaronder een buskruit- en projektielenmagazijn met vulplaats en munitieliften. Tijdens de Eerste Wereld oorlog werd de vesting uit gebreid met een scherfvrije betonnen wachthuis bij de ingang en met twee scherf vrije betonnen uitkijkposten. En weer een mobilisatie la ter kwamen er nog twee be tonnen schuilplaatsen op het terrein. De ingang en enkele raam- partijen van het fort verra den de dikte van de muur. Daartussen zitten smalle schietsleuven. Aan kant waar de vijand wordt ver wacht is het stoffige talud begroeid met engelwortel, boterbloem en haagwinde. Langs en in de onoverzich telijke waterpartijen rondom staan wilgen en essen, moe rasspirea, rietsigaren, wilge roosje en boerenwormkruid. De grimmige forttaluds zijn zwaar begroeid met brand netel. Om de bestorming te bemoeilijken? Fort Asperen is nooit een to neel van gruwelen geweest. Het is nu eigendom van Staatsbosbeheer; de stichting Fort Asperen houdt er in de zomermaanden in de ruim ten waarin ooit voorraden, wapens en munitie opgesla gen werden, tentoonstellin gen en andere culturele eve nementen. Het water is tegelijk vriend en vijand van ons land. In tijden van nood hebben we zelfs van de vijand een vriend gemaakt. Dat gebeur de het eerst op grote schaal in 1574 toen prins Willem van Oranje de dijken liet doorsteken om de troepen van Filips II voor het bele gerde Leiden te verdrijven. Zijn zoon, Maurits, en in mindere mate diens broer en opvolger F rede rik Hen drik namen dat beginsel in hun oorlogvoering over: Willem van Oranje was koud vijf jaar dood toen Maurits. samen met de Sta ten, liet onderzoeken, waar met behulp van inundatie en militaire versterkingen een linie gebouwd zou kunnen worden „tot de f en tie van Neder-Sticht ende Hol land t". Het onderzoek wees uit dat het mogelijk was zo'n linie te leggen langs de Vecht, rondom Utrecht en dan verder zuidwaarts langs de Vaartse Rijn. Maurits zou gezegd hebben dat hij die met slechts 10.000 man tegen de hele wereld zou kunnen verdedigen. sFrederik Hendrik voerde dat denkbeeld uit en werkte aan een plan voor een uit breiding over Schoonhoven, Oudewater en Woerden, dat bij Nieuwersluis op het eer ste inundatiegebied aansloot. Pas 40 jaar later werd het door stadhouder Willem III uitgevoerd. De Hollandse waterlinie was een feit. Een wat triest feit overigens. Want in december van het Rampjaar 1672, toen de linie voor het eerst werd „ge steld", marcheerden 8.000 infanteristen en 1.400 ruiters van de Zonnekoning ten noorden van Woerden over het ijs. (Maar toen de dooi plotseling inviel, trokken ze zich ijlings weer terug). En jaren later, holde de aanpas sing van de versterkingen steeds achter de ontwikke lingen van de krijgstechniek aan. En als Hitiers generaals geen lering getrokken zou den hebben uit het boek van overste Charles de Gaulle, „1' Armée du Futur" (dat de Franse regering en legerlei ding te futuristisch vonden), dan zouden hun troepen in 1940 zeker voor de Waterli nie tot stilstand zijn ge bracht. Maar 310 jaar, nadat het verdedigingsstelsel was aangelegd, kwamen para chutisten en luchtlandings eenheden op het droge land erachter aan de grond en concentreerde de aanval zich op de Grebbeberg en op de bruggen van Rotterdam. Tot eind-juli wordt in Fort Asperen het enige „toren- fort" in de Nieuwe Holland se Waterlinie waarvan men het interieur kan bezichti gen een tentfynstelling over het ontstaan en de ge schiedenis van de linie ge houden. Bij die gelegenheid is een leerzaam en fraai geil- lustreerd boek uitgekomen, waarin men eenmaal thuis, heel wat inspiratie kan op doen voor een dagje uit naar een van de boeiende stadjes en dorpen tussen IJsselmeer en Merwede. JAN BAKKER Hans en Jan Brand e.a.: De Hollandse Waterlinie. Uitg. Veen, Utrecht. Prijs f 29,50 De bomvrije toren van het fort bij Asperen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3