Kerk is nooit aan eind van muzikaal Latijn aan tafel )>roeer Japannners dol op christelijk huwelijk kerk wereld EKD WIL SANCTIES TEGEN ZUID-AFRIKA beroepingen Edith Stein geloofde aan vloek over joden CeidóeSouAOtt Alternatieven ontbreken Kabinet wacht helse klus ACHTERGROND CcidócSouiant DONDERDAG 31IULI1986 PAGINA Japanse horecamensen hebben een gat in de markt ontdekt: in gesloten huwelijken meteen verdubbeld tot 160 per jaar een christelijke huwelijksceremonie. Hoewel alle christenen sa- Het Kamogawa grand-hotel in een buitenwijk van Tokio wilde men nog geen 1 procent van de bevolking uitmaken, wil 18 niet achterblijven en bouwde op het dak een ,.sky chapel", procent van alle paren een christelijke ceremonie, vier maal waarvan wordt gehoopt dat bruidst zoveel dan tien jaar geleden. Het Mivako-hotel in Tokio, heeft in 1985 al een kapelletje doen verrijzen, uitgerust met tien banken, een wit kruis in het mid den en daarboven een indrukwekkende kroonluchter Er staat m Isparen er met het hoofd in de wolken zullen lopen. Royal Hall te Yokohama, een stad waar nogal wat kerkjes staan en zelfs een christelijk kerkhof is aan gelegd. wil niet achterblijven en breidde de hotelkapel uit tot een capaciteit van 80 plaatsen. ook een altaar in dat bij een huwelijksceremonie schuil gaat In Japan zijn in 1985 447 katholieke huwelijken geregistreerd, onder witte rozen, terwijl de bruid dan binnentreedt over een 119 tussen een protestant en een katholiek en 2.616 tussen een sneeuwwitte loper Volgens de hoteldirectie is het aantal daar- katholiek en een niet-christen. Inspiratie is: Elke dag hard werken Charles Baudelaire TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR GREGORIAANS „Nog nooit zijn er zoveel langspeelplaten met Gre goriaans verkocht als in het afgelopen jaar. Zowel katholieken als niet-ka- tholieken, zowel oud als jong interesseert zich voor deze kerkmuziek. Vele andere religieuze muziek is er door geïn spireerd. Daarom ook is het Gregoriaans op mu ziekscholen een verplicht onderdeel van de stu die". Aan het woord is pater Gre- gorius van de Ven, die tegen- R.-K. organisatie voor wereld - evangelisatie Piet Derksen, voorzitter van de stichting „Getuigenis van Gods liefde" is te Dallas in de Verenigde Staten gekozen in een vijfkoppig bestuur van een nieuw gevormde organi satie „Lumen 2000", opge richt voor rooms-katholieke wereldevangelisatie. Zij is op gericht om een tegenwicht te bieden tegen godsdienstige programma's op radio, televi sie en op cassettes die zijn ge richt op verbreiding van de christelijke boodschap, veelal gezien door Noordameri- kaanse fundamentalistische bril. In Dalles hebben 1500 men sen zich verbonden het rooms-katholieke geloof via de media uit te dragen, waar bij televisie een hoofdrol zal spelen. Een verder verwijderd doel is het in gebruik nemen van Direct Broadcasting Satellites DBS, krachtige tv-satellieten waarvan het signaal direct door particulieren kan wor den ontvangen. Met drie ba sissatellieten kan een wereld omvattend tv-netwerk wor den opgezet. woordig in Bolsward woont. Sinds een half jaar celebreert hij maandelijks Latijnse mis sen in Friesland. Hij vertelt over de door hem geliefde Latijnse liturgie. Een verhaal dat enkele tientallen jaren geleden nog volstrekt overbodig zou zijn, want toen werden alle missen nog in het Latijn gelezen. Vatica- num II stond het gebruik van de volkstaal in de mis toe, zij het dat het Latijn en het Gregoriaans de voorkeur ble ven houden. „Maar zoals het met een heleboel dingen gaat, dan krijg je van die pro gressieven, die lezen dat laat ste helemaal niet". Reactie kon niet uitblijven. In Neder land werd de Vereniging voor Latijnse Liturgie opge richt (1967). De vereniging stelt zich ten doel het Latijn en de Latijnse kerkmuziek, met name het Gregoriaans in de liturgie van de Rooms Ka tholieke Kerk levend te hou den. Ze wil het Latijn in de eucharistievieringen handha ven en uitbreiden en de stu die van de liturgie, het Ker klatijn en het Gregoriaans stimuleren. De vereniging is over het hele land verspreid en wordt door alle bisschop pen positief gewaardeerd. Pater Gregorius van de Ven en Hendrik S. de Bruin met de Gregoriaanse teksten van het Graduale Romanum voor zich Pater Van de Ven: „Liturgie is het werk van God. En God is voor een mens niet te be grijpen. Voortdurend dreigt het gevaar van het indivi dualisme, van: ik moet het begrijpen. Maar als we de li turgie vieren, doen we dat in verbondenheid met de chris tenheid over de hele wereld. Liturgie heeft iets onpersoon lijks. Een roomse liturgie is dan ook algemeen. Daar zit geen stuk maatschappijkri tiek in. Het risico van Neder landse liturgieën is, dat we er instoppen, wat we leuk vin den. In een verantwoorde li turgie komt Christus aan het woord. En daardoor is ook een Latijnse mis actueel". Inhaken Hendrik de Bruin, secretaris van de Friese afdeling van de vereniging: „Er wordt wel gezegd, dat mensen het La tijn niet begrijpen. Dat valt mee Als je in de rooms-ka tholieke traditie bent opge groeid, begrijp je best wat het Kyrie, het Gloria, het Credo, het Sanctus en het Agnus Dei betekenen. En een heleboel dingen kun je gewoon aan voelen. Ik kan ook in de Russisch-Orthodoxe Kerk de liturgie meeviéren ook al be grijp ik de Kerkslavische teksten niet. Je viért het mysterie. Je zingt mee met de lofzang van de engelen en aartsengelen, waarvan de li turgie een mystieke afglans „Het Latijn is mondiaal in de Rooms Katholieke Kerk", voegt pater Van de Ven toe. „Ik kom in Lourdes verschil lende nationaliteiten tegen. Ik kan er gewoon naast een neger of een Chinees gaan staan en dezelfde liturgische teksten gebruiken. Dan voel ik dankzij het Latijn de een heid van de kerk". Pater Van de Ven heeft in het klooster van Alverna het Gregoriaans geleerd aan de kloosterlingen. Sinds jaar en dag ook geeft hij zijn liturgi sche kennis door aan belang stellenden. Iets wat hij met liefde doet, want: "Dat Gre goriaans is maar niet een mu ziek van eventjes zo.Hier volgt een inhakende bewe ging, „maar het is muziek waar je stil van wordt. Zoals het indrukwekkende Allelu ja, dat is de lofprijzing. Maar je zou ook kunnen zeggen", glimlacht de pater, „hiep hiep hoera". KLAAS VAN DER KAMP Bisschop Tomasek hekelt Tsjechoslowaaks bewind Aartsbisschop Frantisek To masek van Tsjechoslowakije heeft de communistische re gering van zijn land ervan beschuldigd de nationale rooms-katholieke kerk aan de staat te willen onderwer pen. Hij deed zijn uitlatingen woensdag in het landelijke Tsjechische dagblad Kurier. Tomasek (87) riep op tot een scheiding van kerk en staat, zoals die in Hongarije en Po len al verwezenlijkt is. In het interview liet Tomasek zich kritisch uit over de Tsjechi sche geestelijken die georga niseerd zijn in de officieel er kende Pacem in Terris-bewe- ging. Hij noemde de geestelij ken trouwer aan de staat dan aan het Vaticaan. Ongeveer de helft van de be volking van Tsjechoslowakije is lid van de rooms-katholie ke kerk en kerkleiders signa leren een groeiende belang stelling voor religie bij de Tsjechische jeugd. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Nijmegen partti me, F.W.Jimmink kandidaat te Am sterdam. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Aangenomen naar Marknesse. H.J.D.Smit kandidaat te Kampen, die bedankte voor Oegstgeest in combinatie met Lisse, Lemelerveld eh Steen wijk. Vissticks met kropsla en gebakken aardappelen griesmeelvla met rozijnen Voor twee: 8 a 10 vissticks, 20 g margarine, peterselie, halve citroen; 1 kropje sla, half bekertje zure room, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, mosterd, paprikapoeder, bieslook, 1 to maat; 0,5 tot 1 kg aardappelen, olie, margarine, zout 1 lepel rozijnen, 0,5, liter melk, 30 g griesmeel, 30 g sui ker, halve citroen. Leg de vissticks zo uit de diepvriezer in een koekepan met warme margarine en bak de staafjes niet al te vlug rondom bruin. Reken een baktijd van ongeveer acht minuten. Gar neer de vissticks met fijngeknipte peterselie en parten ci troen. Pluk de sla in kleinere stukjes, doe lelijk blad en de grofste nerven weg. Was de groente en laat haar uitlekken. Meng een sausje van zure room, azijn, zout, peper, suiker, mosterd, paprikapoeder en fijngeknipte bieslook. Schep de sla kort voor het gebruik door de saus en garneer haar met tomaat. Een restje zure room blijft in een afgesloten potje nog dagen lang goed in de koelkast en kan eventueel door elke vla wor den gemengd. Zorg dat de aardappelen zo lang van te voren worden ge kookt, eventueel in de schil, dat ze kunnen afkoelen. Bak de in stevige plakken gesneden aardappelen in warme olie met margarine bruin en strooi er naar smaak zout over. Kook de gewassen rozijnen tien minuten in weinig water, laat ze uitlekken en afkoelen. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er griesmeel met suiker in en laat de vla onder geregeld roeren vijf minuten zacht koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en laat de vla koud wor den. Meng er de rozijnen en het citroensap door. JEANNE De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) pleit voor economische en po litieke sancties tegen Zuid-Afrika. In een ver klaring van de raad (be stuur) van de EKD, wor den concrete sancties ge noemd. Het bestuur van de EKD, dat unaniem de verklaring onderschrijft, meent dat het gezien het mislukken van vele poli tieke initiatieven niet langer te verdedigen is sancties af te wijzen. De EKD stelt onder meer voor dat de Westduitse rege ring het opgezegde culturele akkoord met Zuid-Afrika pas vernieuwt als de apartheid is afgeschaft. Ook moet er een einde komen aan de door de staat gegarandeerde verzeke ringen voor exporten naar Zuid-Afrika. Voorts stelt de EKD voor dat de regering sancties van de EEG tegen Zuid-Afrika in de wetgeving verwerkt. De verklaring toont de radi calisering van het standpunt van het EKD-bestuur inzake de situatie in Zuid-Afrika aan. Tot voor kort werden pleidooien, ook van groepen binnen de Evangelische Kerk, tot economische druk op Zuid-Afrika door het be stuur afgewezen. Ex-gijzelaar Jenco door paus ontvangen De Amerikaanse priester La wrence Jenco. die zaterdag na 18 maanden gevangen schap in Libanon werd vrijge laten, heeft paus Johannes Paulus II een boodschap van zijn ontvoerders, leden van de radicale pro-lraanse be weging Islamitische Jihad, overhandigd. Jenco, voormalig hoofd van de katholieke hulpdiensten in Libanon, zei na afloop van de audiëntie dat de paus hem had omhelsd. Hij weigerde bijzonderheden over zijn kor te gesprek met de paus te geven, omdat dat de positie van de andere gijzelaars in Libanon zou kunnen schaden. Ook over de inhoud van de boodschap gaf hij geen bij zonderheden. Jenco zal vandaag uit Rome naar Londen vertrekken. Morgen heeft hij een ontmoe ting met dr. Robert Runcie, de aartsbisschop van Canter bury en primaat van de angli caanse kerk. De paus neemt afscheid van pater Jenco „Het is de vervulling van de vloek die mijn volk over zijn hoofd heeft af geroepen". Dat was de reactie van de tot het rooms-katholicisme be keerde jodin dr. Edith Stein, toen zij zich als niet-arische moest laten registreren op grond van de rassenwetten van het Derde Rijk. Deze vol gend jaar zalig te verkla ren kloosterzuster is het symbool geworden dat de R.-K. Kerk heeft ge kozen voor de vermoor de joden in het Duitse concentratiekamp Auschwitz, waar met toe stemming van het aarts bisdom Kraków een Karmelietessenklooster is gevestigd. In het Nieuw Israelietisch Weekblad legt de schrijfster Jeanne Kufperman verband tussen deze omstandigheden en de joodse gevoeligheid op dit punt. Edith Stein werd in 1891 in Breslau geboren in een or thodox joods gezin. Zij werd op 1 januari 1922 gedoopt en koos de naam Theresa, ging als onderwijzeres werken op een kloosterschool in Speyr en gaf ook les aan het Ger maanse Instituut te Munster. Op 15 april 1934 werd Edith zuster Teresa Benedicta de la Croix. Voor de nazi's vlucht te zij naar een klooster in het Nederlandse Echt, maar na het voorlezen van het geza menlijke protesttelegram van tien Nederlandse kerkge nootschappen tegen de joden vervolging in de rooms-ka tholieke kerken op 26 juli 1942, werden op 2 augustus daarop volgend de katholiek gedoopte joden gedeporteerd. Via Amersfoort en Wester- bork belandde Edith in Auschwitz, waar zij de dood vond. „De grootste tragedie van al les is misschien wel dat ze nu als een symbool wordt ge bruikt, dat de betekenis van de holocaust zou kunnen ver vormen", aldus het artikel in het NIW. Sommigen be schouwen de keuze van Edith Stein als „een daad van christelijke triomf, die de eeuwenoude joodse schuld weer doet herleven", aldus de auteur. Zij vermeldt nog dat Edith voor de joden één van de vele Duits-joodse in tellectuelen is geweest, die het christendom aangrepen om hun identiteitsproblemen in een antisemitische opge ving op te lossen. Leden zwarte sekte kunnen Israël worden uitgezet Het Israëlische hooggerechts hof heeft de weg vrijgemaakt voor de uitzetting van een zwarte sekte, waarvan de le den al 17 jaar in Israël wo nen. De leden van de uit de Vere nigde Staten afkomstige sek te, die zich de Zwarte He breeërs noemen, zeggen af te stammen van de stam Juda. Israël, dat joden automatische staatsburgerschap verleent, heeft de Zwarte Hebreeërs nooit als joden erkend. De Is raëlische autoriteiten vrezen dat de ongeveer 25.000 leden van deze sekte in de VS zich zullen aansluiten bij hun ge loofsgenoten in Israël. De Zwarte Hebreeërs wonen in de Negev-woestijn, waar zij in commune-ver band le ven. Jarenlang hebben de Israëli sche autoriteiten de aanwe zigheid van de sekte met misnoegen getolereerd uit vrees van racisme te worden beschuldigd. In april van dit jaar werden echter 46 sekte leden gearresteerd, die, zo blijkt nu, tevergeefs tegen hun uitzetting beroep aante kenden. Poolse politie houdt bedevaart tegen Naar eerst thans in het Wes ten bekend is geworden heeft de Poolse politie afgelopen zondag voor de eerste maal ingegrepen in een bedevaart tocht. Uit het gebied van Gdansk was een groep van rond 800 gelovigen te voet vertrokken voor een tocht van 600 km naar Czestocho- va, waar de Zwarte Madonna het trefpunt vormt voor zo'n 300.000 pelgrims per jaar. Ongeveer 20 km ten zuiden van de havenstad Gdynia aan de Oostree wachtte de politie de stoet op en dreef die met geweld uit elkaar. De deelnemers aan de bedevaart hebben zich daarop in kleine groepjes gesplitst of zijn al leen verder gegaan om het einddoel alsnog te kunnen bereiken. GlSTEREN schreven we in deze kolom moeilijk inspin en motivatie te kunnen vinden in de regeringsverklar van het tweede kabinet-Lubbers. Vandaag moeten we da aan toevoegen evenmin inspiratie te kunnen putten uit alternatieven van de oppositie, want die werden gisteren dens het kamerdebat niet naar voren gebracht. VOOROPGESTELD kan worden, dat Wim Kok een vei deming is na de altijd wat moeizaam formulerende Den l Kok verstaat de kunst een gloedvol en kernachtig betoog houden. Hij slaagde er gisteren bovendien in niet louter brekend bezig te zijn, maar vanuit een redelijk positieve h ding het kabinetsbeleid te kritiseren. In tegenstelling ov< gens tot klein-links, dat niets constructiefs te berde bra< Het toonde daarmee aan dat die gelederen bij de laatste v kiezingen terecht stevig zijn uitgedund. Maar al was Kok gloedvol en in beginsel redelijk cl structief, een beschrijving van het alternatief van de Pv ontbrak in zijn betoog, zoals dat de laatste jaren onder I Uyl overigens ook het geval was. Dat is jammer, want zou ongetwijfeld verhelderend hebben gewerkt op de disc sie van vandaag en morgen. RESTEERT de vaststelling dat eigenlijk geen der grote p< tieke groepringen op dit moment in staat blijkt te zijn inspirerend beleidsconcept over het voetlicht te brengen, dat leidt tot de conclusie, dat de sociaal-economische situ< op dit moment kennelijk alleen maar zakelijk te benade is: het was duidelijk dat het beleid van het eerste kabin Lubbers noodzakelijk en succesvol was, het is evenzeer d delijk dat het op een aantal punten nog afgemaakt moet w den. Afgaande op het verloop van het kamerdebat tot d verre zou je kunnen zeggen, dat vrijwel iedereen in de 1 mer het daar mee eens lijkt te zijn en daarom volstaat r wat weinig ter zake doende kanttekeningen in de marge Om daarom nog maar een keer terug te komen op de gi^ ren afgelegde regeringsverklaring: opvallend was het oj misme waarmee premier Lubbers zijn verhaal begon: noodsituatie van vier jaar geleden is gelukkig overwonne Maar in één adem maakte Lubbers ook duidelijk dat we nog lang niet zijn. Zijn voorbeeld over onze sterk afnemer gasrijkdom illustreert dat treffend: iedere Nederlander, zuigeling tot grijsaard, zou eigenlijk volgend jaar 800 gul< moeten inleveren om die klap op te vangen. DaT het zover niet zal komen is te danken aan het zuin beleid van het eerste kabinet-Lubbers, waardoor al veel goede is gekeerd, en aan de opleving van de wereldeco mie. Om een terugval te voorkomen is voortzetting van t de een absolute noodzaak. In dat teken stond ook de re ringsverklaring: doorgaan met een versoberingsbeleid, r met de botte bijl, maar wel systematisch en consequent. De doelstellingen die het tweede kabinet-Lubbers zich steld heeft liggen voor de hand, maar zijn niettemin uiti ambitieus. Een vermindering van het aantal werklozen i 200.000, terwijl zich jaarlijks tienduizenden voor het eerst de arbeidsmarkt melden, is een helse klus. Tegelijk de sta financiën verder saneren zonder de lasten voor de burger te veel op te schroeven zodat de koopkracht op peil blijft dat evenzeer. Het kabinet zal nog heel wat vindingrijkh moeten opbrengen om deze doeleinden te bereiken. HOE moeilijk dat is moge blijken uit het voorstel om viei rige kinderen alleen nog maar aan het begin van het nieu schooljaar tot het onderwijs toe te laten. Dat is een pure zuinigingsmaatregel, ook al wordt dat niet met zoveel wo den gezegd. En wie tussen de regels van de regeringsverk ring doorleest weet dat ons nog veel meer van dergeli verrassingen te wachten staan. De koopkracht mag dan lijk blijven, er zal meer voor de diensten van de overh moeten worden betaald. Als die overheid die diensten ti minste nog verschaft, want het afstoten van taken zal c krachtig ter hand worden genomen. LUBBERS' boodschap is, hoe optimistisch en ambitieus verpakt, dus even hard als duidelijk: er is geen enkele re< tot zelfgenoegzaam achteroverleunen. Het karwei is nog li niet af en dat zullen we weten ook! Zonnig Een depressie boven Schotland trekt langzaam naar de Noorse westkust en beheerst het weer in ons land. Het koufront er van passeert vandaag ons land en kan voornamelijk in het oosten en zuidoosten, waar de temperatuur nog tot circa 26 graden kan oplopen, gepaard gaan met een plaatselijke re gen- of onweersbui. De wind draait naar zuidwest en neemt aan de kust toe tot krachtig, zes. Morgen zijn in de nacht en ochtend nog enkele buien mo gelijk. De minimumtempera tuur ligt rond 13 graden. Ge leidelijk komt er meer zon: de middagtemperatuur komt op ongeveer 21 graden. De Wind uit zuidwest tot west neemt af tot matig bij het passeren van een rug van hogedruk. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandivavië: Droog en perioden met zon. Middagtem peratuur ongeveer 20 graden. Britse Eilanden: Af en toe zon en vooral in Engeland regen en onweersbuien. Middagtem peratuur 15 in Noord-Schot land tot 20 in Zuidwest-Enge- land. Benenlux: Regen en onweers buien en overgang naar koel weer. Duitsland: Morgen nog op de meeste plaatsen zonnig en warm, zaterdag regen- en on weersbuien, gevolgd door af koeling. Frankrijk: Regen- en onweers buien, vooral morgen, gevolgd door afkoeling. Alpengebieden: Morgen in Zwitserland en zaterdag in Oostenrijk regen- en onwel buien, gevolgd door afkoeli Portugal en Spanje: Perioi met zon, in het noorden en le regen- of onweersbui Minder warm, middagtem ratuur van 20 aan de noo kust tot 30 graden aan de C ta del Sol. Italië en Joegslavische ki Zonnig en warm met midd temperatuur rond 30 grad maar in het noorden kans Eindhoven Den Helder Rotterdam Lissabon lbew. Locarno regenbui mburg lbew Stockholm lbew

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2