Onderwijs verliest 3500 banen extra Bon: Egolroh \M, Zomergriep treft vooral kinderen Voorhoeve noemt aanval op ministers „onder de maat" Frankrijk wacht drukste weekeinde 3een bewijs voor contract „Den Haag" met huurlingen ©Ik ftzidóe (Bowuvnt Donderdag 31 juli 1986, 77e jaargang no. 23565 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: [.J.Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f. 22,49(aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Droog en zonnig weer. Mini mumtemperatuur 12 graden en middagtemperatuur rond 22 graden. Meest matige zuid westen wind, rond windkracht 3. Zaterdag tot en met dinsdag: Zonnige perioden. Kans op een enkele bui. Middagtempe ratuur tussen 22 en 27 graden. Zon op: 06.00; onder: 21.30. Schev. hoog water: 00.37 en 13.25; laag water: 07.11 en 20.34 uur. [IJKSWATERSTAAT LET )P GIFSPOREN IN RUN )BITH/KOBLENZ Rijkswaterstaat overweegt voorzorg doorlopend monsters te onderzoeken het Rijnwater bij Lobith vanwege een mogelijke jiftiging van de Moezel en de Saar met cyanide. I politie in Koblenz, waar de Moezel in de Rijn foomt, heeft echter nog geen verontreiniging kun- jn constateren. In de Saar en de Moezel zijn de af- flopen dagen miljoenen dode vissen aangetroffen. j> oorzaak zou een cyanide-vergiftiging zijn door in lozing van een cokesfabriek in Saarbrücken. {jewel dit bedrijf dit ontkent, heeft men wel alle lo- hgen stopgezet. Rijkswaterstaat heeft gisteren fest-Duitsland om opheldering gevraagd, maar daar jn men nog niet meer medelen, dan dat er van een {rontreiniging van het Rijnwater geen sprake was. |ocht er bij Koblenz cyanide in de Rijn komen, dan lurt het vier tot vijf dagen voordat deze Lobith be- Primeurwijnen komen later DEN HAAG De Beaujolais Primeur zal waarschijnlijk drie dagen later dan gewoonlijk in Nederland te drinken zijn. Normaal zouden de flessen met alle wijnen van de nieuwe oogst op 20 no vember in de winkels moeten liggen. De Franse overheid wil de primeurwij nen, waarvan de Beaujolais de be roemdste is, echter niet eerder vrijge ven dan op die datum. Dat komt omdat vorig jaar de hand zou zijn gelicht met de afspraken. De nieuwe wijnen waren toen eerder te koop dan op de overen- gekomen datum. Het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten (HPA) heeft bij de Franse regering ge protesteerd tegen de maatregel. Het heeft daarbij de steun van de Franse ambassade in Den Haag. DEN HAAG Vooral kinderen hebben te lij den onder de kleine griepgolf die de afgelopen weken de kop heeft opgestoken. De klachten verdwijnen doorgaans na enkele dagen. Bij deze zomergriep gaat het niet om de gebruike lijke vorm (influenza) die vooral de luchtwegen treft, maar om twee lichtere soorten. Volwasse nen zijn nauwelijks vatbaar voor zomergriep, een verzamelnaam voor een groep virussen die goed gedijt bij het warme weer in vooijaar en zomer. De ene soort heeft als kenmerken vage klach ten over buik- en hoofdpijn. Deze zomergriep kan leiden tot een lichte hersenvliesontsteking, maar heeft absoluut geen fatale gevolgen. De tweede soort griep kenmerkt zich door lichte koorts en kleine blaasjes op handen, voeten en in de mond. Het wordt dan ook de hand-, voet en mondziekte genoemd. Dit virus, dat niet verward mag worden met mond- en klauwzeer, is nog betrekkelijk kort bekend. Volgens prof. dr. J. Huisman van de Rotter damse gemeentelijke gezondheidsdienst komen beide soorten zomergriep aanzienlijk vaker voor dan de laatste jaren. Exacte cijfers zijn kan hij overigens niet geven. Huisman spreekt al leen over de situatie in Zuid-Holland en Zee land, maar vindt het zeer aannemelijk dat de kleine epidemie ook in de rest van het land voorkomt. De preciese omvang is overigens moeilijk in te schatten, want huiartsen ziin al leen verplicht griepgevallen te melden als die gepaard gaan met darmklachten en buikloop. Verlies Ro-Totaal komt hard aan bij kleine spaarders ROTTERDAM De Robeco Groep in Rotterdam is de af gelopen dagen overstroomd met vele honderden telefoon tjes van beleggers in het fonds Ro-Totaal. Vele „spaarders" blijken onaangenaam verrast door het negatieve resultaat over de afgelopen periode. De daling van het ingeschre ven vermogen bedraagt ongeveer 2 tot 3 procent, hetgeen met name bij de kleine spaarders, voor wie het fonds be doeld is, hard aankomt. Volgens de directie van het fonds is de daling veroorzaakt door het inzakken deze maand van de effectenhandel in de wereld, met name op Wall Street. Met nadruk wordt er op gewezen dat het bij dit soort beleggingen gaat om resul taat op de lange termijn. Pag.4: Verlies Ro-Totaal vooral pijnlijk voor nieuwe spaarders. De twee nieuw benoemde fractievoorzitters, Voorhoeve (VVD, links) en Kok (PvdA), drukken elkaar de hand nadat de laatste zijn maidenspeech had gehouden. DEN HAAG De aanval van PvdA-leider Kok op twee bewindslieden van de VVD is „onder de maat", aldus de liberale fractievoorzitter Joris Voorhoeve gisteren tijdens het debat over de regeringsverklaring. Voorhoeve doelde erop dat Kok de VVD'ers Nijpels en Van Eekelen, die minister zijn van respectievelijk VROM en Defensie, ongeschikt heeft genoemd voor het minister schap. Ter verdediging van zijn voorganger Ed Nijpels zei Voorhoeve verder niets. Des te meer wijdde hij uit over de „integriteit" van dr. Wim van Eekelen. Deze was staatssecretaris van defensie in de tijd dat de af faire van de Walrus-onderzeeboten, die de staat een helf miljard gulden heeft gekost, begon. Volgens Voorhoeve is uit onderzoek vast komen te staan dat Van Eekelen geen enkele blaam treft. Datzelfde geldt volgens de VVD-frac- tievoorzitter voor wat betreft de RSV-affaire, waarin De fensie volgens de enquêtecommissie van de Tweede Kamer volkomen onverantwoord honderden miljoenen heeft ge ïnvesteerd. DEN HAAG Er ver dwijnen ongeveer 3500 banen extra in het on derwijs door het plan om kinderen niet lan ger vanaf hun vierde verjaardag toe te laten op de basisschool. Voortaan zullen ze moeten wachten tot het begin van het nieuwe schooljaar. De maatre gel treft kinderen die ruwweg in de laatste vijf maanden van het jaar vier worden. Het kabinet denkt op deze manier 216 miljoen gulden te bezuinigen. De onder wijswereld heeft furieus ge reageerd op de plannen van minister Deetman. Volgens de katholieke on derwijsorganisatie KOV wordt de opvang van jonge kinderen in het basisonder wijs veel moeilijker. „Mo menteel druppelen ze gedu rende het schooljaar binnen en kunnen gemakkelijk in de klas wennen. Straks komt de hele bulk vierjari gen ineens in de klas van vijfjarigen", aldus een woordvoerder. Het plan zal volgens het KOV boven dien leiden tot erg grote klassen. De protestants-christelijke bond PCO staat evenmin te juichen. „Zoiets zat er aan te komen, het is een gevolg van de verkiezingsuitslag", aldus de woordvoerder. „Maar het is natuurlijk wel de zoveelste aanslag op het geteisterde onderwijs, waar in de loop der jaren al zo'n tien- a vijftienduizend ar beidsplaatsen zijn verdwe nen. Daarnaast gaat het plan in tegen de bedoelin gen van de basisschool. Die moet juist flexibel zijn in het opnemen van kinderen om individueel onderwijs te bieden. Nu er straks zo'n grote instroom tegelijk komt, wordt het onderwijs juist alleen maar massaler". Bij de ABOP reageerde een zegsman al even negatief op de voornemens: „De positie van het jonge kind wordt er alleen maar slechter van. Bovendien wordt het kleu teronderwijs, dat toch al door de basisschool was aangetast, nog verder on- dergeschoffeld. Wij ziin er zeer ongelukkig mee'De ABOP wijst er bovendien op dat ouders meer kosten zullen moeten gaan maken. In dê maanden dat een kind nog niet naar de basisschool kan, moet worden gezorgd voor opvang. Want de kin deren mogen in die periode niet meer naar de peuter school. Volgens de Emanci- patieraad kan de maatregel dan ook alleen worden doorgevoerd als er tegelij kertijd wordt gezorgd voor meer en betere kinderop vang. In het beleidsplan emancipatie staat immers de zelfstandigheid van vrouwen voorop. Als de kinderen voortaan maan den langer thuis moeten blijven omdat ze nog niet naar de basisschool mogen, kan de vrouw alleen wer ken als de opvang geregeld Terwijl de brandweer het vuur met behulp van een hoogwer ker bestreed, werden de be woners van Schouwenhove in veiligheid gebracht. Dode en gewonden bij brand Leidse verzorgingsflat LEIDEN De 71-jarige A. Klein Haneveld is gistermid dag omgekomen bij een brand in de verzorgingsflat Schou wenhove aan de Leidse Jan Luykenlaan. Vier andere be jaarden moesten door rookver giftiging naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Twee van hen, onder wie de echtgenote van het slachtoffer, werden ter behandeling opge nomen. Mevrouw Klein Hane veld is inmiddels uit het zie kenhuis ontslagen. De oorzaak van de brand, waarbij het ap partement van het echtpaar geheel uitbrandde, is nog niet bekend. Ook het schadebedrag moet nog worden vastgesteld. EXPLOSIE OP CRUISESCHIP Duikers zoeken naar man MIAMI Door een brand op een Amerikaans cruiseschip, dat in de buurt van de Bahama's voer, moesten gisteren alle negen honderd passagiers een veilig heenkomen zoeken in de red dingsboten. Twaalf personen liepen verwondingen op. De brand ontstond door een explosie in een provisiekamer. Er waren 897 passagiers en 400 bemanningsleden aan boord van het schip. LEIDEN Een duikploeg van de brandweer heeft gistermor gen van kwart voor elf tot kwart voor twaalf de Oude Rijn nabij de Hooigracht doorzocht op zoek naar een man, die volgens klei ne kinderen in het water was gevallen. De onbekende man werd niet in het water aangetroffen. Vermoedelijk heeft hij zelf kans gezien uit het water te komen. kostbare elefoontjes EULEN Een vluchteling t Bangladesh in de Duitse Dndsrepubliek die leeft van tn uitkering en heimwee ?eft naar huis, heeft een tele- onrekening opgebouwd van '000 mark. Volgens de PTT Nümbrecht bij Keulen had man 181 uur aan de tele-* on naar zijn vaderland geze- n. De telefoondienst ver acht niet dat de vluchteling jn rekening kan betalen en :eft zijn aansluiting afgesne- portzaal blank 'EGSTGEEST De sport- lal bij de Joris de Witteschool in de Kamperfoelielaan in egstgeest stond gisteravond ank. Dat kwam door een de- ct aan de boiler. De politie erd rond elf uur gewaar- huwd door een omwonende, e het water naar buiten zag romen. Toen de politie arri- eerde stond de hele zaal vol 'ater. De gymzaal aan de iamperfoelielaan wordt door verse scholen gebruikt. De ':hade die de vloer heeft opge- tpen is nog niet bekend. DEN HAAG Automobilisten staat in binnen- en buitenland de komende drie dagen een verhoogd verkeersaanbod te wach ten als gevolg van vertrekkende en terugkerende vakantiegan gers. In Frankrijk barst de vakantie los voor de Fransen zelf en daar zal het met miljoenen automobilisten op de weg het drukste weekeinde van dit zomerseizoen worden. Morgen zal het van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat zeer druk worden op alle auto snelwegen vanuit Parijs richting westen en zuiden. Zaterdag is er volgens ANWB en „Driebergen" sprake van een zwarte dag, aangezien dan zowel alle autosnelwegen als alle Routes Nationa ls overvol zijn in beide richtingen. Dringend wordt geadviseerd op beide dagen niet door Frankrijk te rijden. Daarvoor is maan dag de meest gunstige dag, ondanks dat men ook dan nog enige vertraging kan verwachten. Meisje uit zee gered KIJKDUIN Een agent van het stranddetachement heeft gisteren in Kijkduin aan het eind van de middag een 7-jarig Westduits meisje uit de ge vaarlijke Noordzee moeten redden. Het meisje, dat hier met haar ouders op vakantie is, werd ter hoogte van de Camping Ockenburgh verrast door een sterke stroming. Zij zag geen kans meer om naar het strand terug te zwemmen. De politieman heeft de badgas- te met veel moeite weer op het droge gekregen. Zij kwam er met een flinke schrik vanaf. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vader Derrick Poole houdt zijn dochtertje Michelle in zijn armen. Kind geboren uit hersendode moeder SANTA CLARA Artsen in Californië zijn er in geslaagd een gezonde baby ter wereld te brengen die gebaard werd door een moeder, wier hersen functies al meer dan zeven weken stilstonden. Al die tijd werden de resterende biologi sche functies van het lichaam kunstmatig in stand gehouden, waardoor de foetus zich kon ontwikkelen. De geboorte is behalve een medisch succes ook een overwinning voor de vader. Derrick Poole wilde na melijk niet dat de artsen alle levensnoodzakelijk apparatuur bij de doodverklaarde vrouw zouden weghalen in verband met de zwangerschap. De ou ders van de moeder hadden dat namelijk geëist, terwijl de vader, zoals hij zijn vrouw had beloofd, eerst de geboorte af wilde wachten. De baby, een meisje van bijna vier pond dat de naam Michelle heeft gekre gen, kwam na 32 weken via een keizersnede ter wereld. De moeder van het kind, Marie Odette Henderson, werd op 4 juni van dit jaar klinisch dood verklaard als gevolg van een hersentumor. Zij was toen zes maanden zwanger. Het eerste „egolroh" is op de markt verschenen. We hebben er jaren op moeten wachten. Maar de Zwitserse uurwerkindustrie is er dan eindelijk in geslaagd er mee voor de dag te komen. In feite gaat het, als we het goed begrijpen, om het spie gelbeeld van een horloge. Dus als men wil weten hoe laat het is, is een spiegeltje eigenlijk onont beerlijk. We zijn benieuwd wie de eerste „tnark" denkt uit te geven. Als u maar niet denkt, dat „Es- diel Tnaruoc" daar aan begint, want als één ding duidelijk is dan is het wel, dat de Leidse Courant duidelijk wil blijven. Dus om precies te weten hoe laat het is kunt u het beste onderstaande bon in vullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: jEN HAAG/PARAMA- IBO Er is geen bewijs ioor de bewering van de de VS gearresteerde uurlingenleider Tommy enley dat hij een con tact had met de Neder- mdse regering om het bewind van legerleider Bouterse in Suriname om ver te werpen. Dat heeft de procureur in New Or leans, John Volz, ver klaard tegenover de New York Times. De New York Times meldt dat de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA in het verleden plannen heeft gehad om het bewind in Paramaribo ten val te brengen. Die plannen zou den door de regering-Reagan zijn afgewezen. Volgens Volz werden Denley en zijn mannen uitsluitend ge dreven door financiële motie ven. Hij spreekt over „zwaar bewapende mannen, die de Surinaamse regering in gevaar zouden hebben kunnen bren gen". De Surinaamse autoriteiten hebben gisteren aanplakbiljet ten verspreid met de foto's en namen van de twaalf militai ren, die vorige week door de groep-Brunswijk zijn gegijzeld. Ook zijn foto's verspreid van drie vermeende leiders van de overvallen: de ex-militair Ronnie Brunswijk, Henk Pa- pato en Edgar Jankoesoe. Amerikaanse openbare aan klagers zijn bezig met de voor bereidingen voor de officiële staat van beschuldiging tegen de huurlingen. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1