Rover 800: meer Hover dan Ronda Een aangeklede BATAVUS, WEET GEEFT. DE KANKERBESTRIJDING BEZOEKT WEER14MIU0EN NEDERLANDERS. Rover verkoopt Ley land Bus en Unipart Ford maakt 54 procent meer winst AUTO-HOME B.V. Kom snel naar de exclusieve "Austin Rover showroom in Leiden 1 m gestelde vragen AUTO' Qëidt&Qowianl DONDERDAG 31 JULI 1986PAGINA 11 Rover Group PLC heeft een overeenkomst gesloten voor de verkoop van haar bus- dochter Leyland Bus en 75 procent van haar onderde- lendochter Unipart. Leyland Bus wordt in haar geheel overgenomen door de direc tie van de busonderneming en Unipart wordt gedeelte lijk verkocht aan de directie van het bedrijf en gedeelte lijk aan beleggingsinstellin gen onder leiding van Char terhouse Bank Ltd. Eerder dit jaar ontstond rond de Rover-groep een politieke ruzie op het hoogste niveau. De regering wilde belangrij ke delen van het bedrijf verkopen aan de Ameri kaanse automobielconcerns Ford en General Motors. De overeenkomst bepaalt dat de groep directeuren van Leyland Bus in totaal 11,7 miljoen pond sterling (41,8 miljoen gulden) betaalt voor de overneming van de busdochter en voor een be lang van 33 procent in Ley land Parts, een andere Ro ver-afdeling die onderdelen maakt voor de bussen. Ro ver verkoopt verder 75 pro cent van Unipart voor een bedrag van maximaal 50 miljoen pond (179 miljoen gulden). Wanneer dit bedriif in de komende jaren niet de verwachte winst oplevert zal minder betaald worden. In 1985 leed Leyland Bus een verlies van 33 milioen pond (118,8 miljoen gulden), terwijl Unipart een winst voor de belasting van 4,9 miljoen pond (17,5 miljoen gulden) boekte. De overneming betekent dat Leyland Bus onderworpen zal worden aan een her structureringsprogramma. Minister van industrie Paul Channon heeft al laten we ten dat een carrosseriebe- drijf met 480 werknemers in Lowestoft gesloten zal wor den. Of er verder nog ont slagen zullen vallen, is niet duidelijk. BUSSHOW IN AMSTERDAM Op 30 augustus wordt in Am sterdam bij het Haarlemmer meerstation en op het Sta dionplein de negende tou ringcar- en autobusshow ge houden. Te zien is materieel gebouwd tussen 1936 en 1986. Tijdens de show kan een rit worden gemaakt met een oude autobus door het Am sterdamse Bos. De dag, die is georganiseerd door de Auto- busdocumentatievereniging en de Nederlandse Organisa tie voor het Personenver voer, wordt besloten met een défilé van alle deelnemende voertuigen. Het Amerikaanse automo bielconcern Ford Motor Cor poration heeft in het tweede kwartaal van dit jaar 54 pro cent meer winst gemaakt dan in de vergelijkbare pe riode vorig jaar. De winst be droeg 1,08 miljard dollar, een record en tegelijk een verbe tering van het resultaat van aartsrivaal General Motors. Vorig jaar maakte Ford in het tweede kwartaal een winst van 698 miljoen dollar. De omzet bedroeg 17,3 mil jard dollar, 25 procent meer dan de 13,8 miljard dollar van vorig jaar. Weliswaar was de omzet van General Motors zestig procent groter, maar de winst van dit auto concern bleef met 977,7 mil joen dollar onder die van Ford. Voornaamste reden is dat Ford het tweede kwar taal met kleinere voorraden begon zodat de produktieca- paciteit op een hoger niveau benut kon worden. Ford ver diende 286 miljoen dollar buiten de VS en het grootste deel daarvan was afkomstig uit Europa, ^erder was Ford beter in staat de kosten in de hand te houden dan zijn ri vaal GM. Chrysler kende een winstda ling van 18 procent tot 488 miljoen dollar. De omzet be droeg in het tweede kwartaal van dit jaar 5,83 miljard dol lar, 3,8 procent minder dan vorig jaar. GM maakte vorig jaar een winst van 1,16 mil jard dollar en zijn winst daal de in het tweede kwartaal van dit jaar ondanks een groei van de omzet van 25,1 tot 27,6 miljoen dollar. De kogel is door de kerk: project XX van Rover en Honda mag officieel het daglicht aanschouwen. Het enige wat nu nog ontbreekt is een vergelij kingstest van de nieuwe Rover 800 en Honda Le gend, Die laatste is al eer der gepresenteerd, doch nog niet in Europa ver krijgbaar. De meeste be langstelling gaat echter uit naar de Rover. Honda bewees al met de Accord in principe in staat te zijn een auto voor de hogere klasse te bouwen de Legend is er eigenlijk wel een beetje een vergrote versie van. Maar kan Ro ver zijn traditionele plaats in de „betere klas se" bewaren? Al zo lang als het bestaan van het XX-project bekend is, vragen velen zich af of het re sultaat nu een Hover of een Ronda zal zijn. Een Rover dus met een beetje Honda-tech- niek erin, of een Honda met een Brits sausje om er de no dige klasse aan te geven, een Ronda dus. De eerste proefrit toont aan dat het een Hover is gewor den, al zal het misschien niet meevallen om dat aan de clientèle duidelijk te maken. Vaak immers heeft Rover al bericht over de vooruitgang in het XX-project, terwijl Honda er het zwijgen toe deed en gewoon zijn Legend voor stelde met zijdelings de ver moeilijk wordt het doordat de oude Rover SD-1 serie zo'n uiterst karakteristieke auto was (is, want tot eind dit jaar blijven enkele versies in pro- duktie). De 800 is zeker in eerste in stantie een heel andere auto, waarbij het verwijt dat het geen Rover meer is wel heel makkelijk voor de hand ligt. In eerste instantie omdat de 800 vooralsnog uitsluitend als vierdeurs sedan wordt ge bracht. Men verzekerde ons echter dat er een vijfdeurs va riant komt. Volgend jaar al verschijnt een diesel, naast de tweeliter viercilinder en 2,5 liter zescilinder benzinemoto ren. Over de coupé, als „sty- ling-oefening" of „toekoms tmodel" te zien op de tentoon stelling van Turijn, deed men nog vaag. Het zal wel van de reacties afhangen of die CCV aan het 800-gamma wordt toe gevoegd. De SD-1 moest het eigenlijk van zijn uiterlijk hebben. Ook toeri die werd gepresenteerd vroeg men zich trouwens af of Rover zijn traditie niet ver raadde. De nog oudere 2200/3500 was immers een klassieke sedan die een deel van zijn klasse ontleende aan de originele en nogal inge wikkelde constructie van het onderstel. De SD-1 was daar bij vergeleken heel simpel: geen onafhankelijke achter- wielophanging of schijfrem men achter meer. En dan dat rare hatchback-model: zoiets dééd je toch niet, dat was voor de modale huisvader die hout moest vervoeren om te klus sen of om een paar extra kra tjes pils mee te nemen naar de camping. Rover maakt dat nu goed, de 800 is weer een sedan mèt onafhankelijke ophan ging en schijfremmen rond om. En daarnaast met zeer hoogstaande motortechniek, want zowel de vier- als zesci linders hebben toch twee bo venliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder. Het 800-gamma zal voorlopig (vanaf oktober) in Nederland slechts bestaan uit de 820i en de luxueuzere Si viercilinder plus de Sterling V6, alle met nandgeschakelde vijfbak. Voor de Si en Sterling is ook een vierversnellings automaat leverbaar. Meer versies zullen naast de vijfdeurs en diesel vast nog volgen: Honda werkt nog aan een grotere V6, Aus tin /Rover schijnt meer va rianten van de zestienklepS vierpitter op stapel te hebben staan. Trouwens, Honda en Rover hebben al weer een nieuwe overeenkomst geslo ten om een middenklasser te ontwikkelen (opvolger van de Rover 200 en Honda Civic?). Om de voorrang voor verfijn de techniek nader toe te lich ten verwijzen we verder naar de rij-ervaringen. De 800 oogt strak en goed ge proportioneerd, maar wat minder indrukwekkend dan de SD-1. Die laatste is ook langer en lager, heeft een lan gere wielbasis maar ook een in lengterichting in plaats van dwars geplaatste motor. In het fropt van de 800 valt nog wel enige familiegelijkenis met de SD-1 te ontdekken, maar de Het resultaat van project XX van Rover (vooral) en Honda: de Rover 800. achtersteven is bepaald niet origineel geworden. Het sedanmodel is zeker in deze klasse toch al minder origineel dan de oude vorm geving, iets wat in het inte rieur eveneens opgaat. Toch zit er door de modernere op zet meer ruimte in het inte rieur; de bagageruimte is zelfs een stuk groter, maar niet meer variabel. Het interieur is zeker smaakvol en zeer ver zorgd afgewerkt, zelfs met houten lijsten. Met lederen bekleding (als extra) wordt het zelfs weer een beetje tra ditioneel Brits. Nadeel van dat leer is wel dat de brede stoelen dan te weinig zijde lingse steun bieden, hetgeen met stoffen bekleding veel minder opvalt. Standaard hebben alle typen in hoogte verstelbare bestuur dersstoel en stuurwiel, zodat een goede zitpositie altijd is te vinden. De achterbank heeft min of meer individueel ge vormde zittingen met netjes verzonken veiligheidsgordels- loten (bij de voorste gordels dacht men ook aan de hoogte- verstelling); in de Sterling zijn de achterzitplaatsen zelfs in dividueel verstelbaar. Verder beschikt de 800 altijd over een behoorlijk rijke uitrusting, waarbij als extra nog ABS- remmen leverbaar zijn voor de Sterling. Later zou er ook zo'n systeem voor de 820 be schikbaar komen beide sy stemen zijn van Bosch en niet van Honda. Daarmee komen we op wat dan wèl van Hon da kwam. Om te beginnen de V6, met daarbij eventueel de automatische transmissie en de stuurbekrachtiging. Bij de viercilinder wordt een ZF-au- tomaat geleverd en een stuur bekrachtiging van Rover zelf (die bekrachtiging is overi gens geen extra, zoals de auto maat). Het idee van de voor- wielophanging stamt ook van Honda: het gemodificeerde McPherson-systeem met een extra hooggeplaatste draag- arm zoals dat op de Prelude en Accord te vinden is. De achterwielophanging met veerpoten, langs- en dwar- sarm is een nieuwe ontwikke ling, de Sterling heeft daarbij standaard automatische ni veauregeling. Veel duidelijke Honda-bijdragen zijn er dus niet aan te wijzen. De Rover 800 bewijst zich vooral in zijn weggedrag, dat duidelijk verbetering brengt ten opzichte van de toch niet kinderachtige SD-1. Met name het onderstel is wat ons betreft een schot in de roos. De auto veert zonder meer uitstekend. Zeer comfortabel, terwijl de vering toch de hele 1300 kg van de auto goed op vangt als je flink hard over een scherpe heuveltop of het daaropvolgende dal boendert. Hij stuurt uiterst gevoelig, met precies genoeg bekrachti ging; een duidelijk verschil tussen de Rover- en Hondabe- sturing viel niet op. Ondanks het forse vermogen gaat de Rover heel neutraal een hoek om, zonder stuurreacties als het gas er al in de bocht op gaat. Wellicht helpt daarbij dat beide aandrijfaggregaten soepel reageren. In het bocht- tedrag merk je wel dat de terling met zijn niveaurege ling nog wat mooier vlak blijft liggen dan de 820. Hon da's V6 is goed stil en sterk, al zat er een schoonheidsfoutje in. Dat merkte je vooral bij de automaat, die iets minder ver mogen ten gunste van een be tere motorsouplesse meekrijgt. Niettemin was de trekkracht ongelijkkmatig. Hij begop zeer krachtig, viel dan even weg rond de 2500 tpm en haalde daarna weer goed door. Dat probleem had Ro vers viercilinder niet, die moet gewoon wat meer toeren maken om echt fel te trekken. Je hoort hem natuurlijk veel duidelijker dan de fluisteren de V6, maar zolang je tussen 3500 en 5000 tpm blijft is hij nauwelijks minder krachtig en levendig bij een niet sto rend geluidsniveau. De handgeschakelde bak doet het uitstekend, de automaat iets minder door de ongelijk matig trekkende motor. Naar verhouding zijn de motoren aan de kleine kant, doch de hoogwaardige techniek maakt dat ruimschoots goed. De tweeliter komt wel even tot 103 kW/140 pk, meer dan de oude 2600 op de been bracht. De zescilinder ligt met 127 kW/172 pk (123 kW voor de automaat) mooi tussen de ge wone oude 3500 en de Vitesse- versie daarvan in qua vermo gen. Een wat betere stroomlijn verleent de 820i al zo'n beetje de topsnelheid van de oude 3500, de Sterling benadert dicht de oude Vitesse - alleen de acceleratie is wat minder, echter altijd nog ruim binnen tien seconden tot 100 km/u. Het verbruik van de 800 is in elk geval lager dan bij de SD- 1, zeker in stadsverkeer. Kortom, wie gereden heeft met de 800 zal het eigenlijk een zorg zijn of het nu Honda of Rover was die dit patente automobiel op de wielen zette. Hij hoort hoe dan ook in de topklasse. PETER FOKKER (ADVERTENTIE) TOUWBAAN 2 - LEIDERDORP TEL. 071-899275. J met terugtraprem t 525,- U kunt hem bewonderen bij de Batavus tietsvakman bij u in de buurt Een fiets met alles rfer op en <fer aan! roestvrijstalen velgen zijreflektie Batavus verlichting terugtraprem of trommelremmen met 3 versnellingen kogellagertrapas pomp stander spatlap snelbinder Assa veiligheidsslot achterlicht met stekkerverbinding exklusieve metallic champagnekleur dames/heren uitvoering diverse framehoogten. Deze éénmalige exklusieve uitvoering met trommelrem 3 versn slechts Exclusief "AUSTIN ROVER"-dealer LAG-LEIDEN geeft altijd een hoge inruilprijs voor goed onderhouden auto's; heeft de grootste sortering nieuwe AUSTIN ROVER automobielen; zorgt voor een snelle en korrekte aflevering en de BESTE SERVICE van Leiden en omstreken en bovendien: vanaf zaterdag 26 juli t/m zaterdag 2 augustus 1986 een "EXTRA" HOGE VOORDEEL-AANBIE DING bij aanschaf van een nieuwe AUSTIN ROVER auto. EXTRA INRUIL-PREMIE VOORDEEL OP AUSTIN ROVER MINI350,- METRO500,- MAESTRO750,- MONTEGO ESTATE 1250,- ROVER 200 SERIE1000,- MG SERIE v.a750,- "EXCLUSIEF DE BESTE" Mi pn 'r;"-'; I i Lees het boekje dat de vrijwilligers van het Koningin Wilhelmina Fonds deze we ken huis aan huis verspreiden. Dat is belangrijk. Omdat u dan nog beter weet waarom u geeft En wat u nog meer kunt doen om kanker te bestrijden. Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Sophialaan 8, 1075 BR Amsterdam. Telefoon: 020-640991. Postgiro: 26000. Bankrekening: 70.70.70.007. m m MB M ÊÊk Van Oldenbarneveldsti If lil (zijstraat Warmonderw W\ If Ullll I kill bij park "Leidse Hout"] mJmWM nmu Tel. 071-172679/15490!

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12