VERLIEZER RIJDT VOOROP ^fceidae Qowuvnt Het succes van een gewezen barpianist r Lévitan noemt Gerrit Solleveld een bedrieger emond toont te weinig persoonlijkheid Drie weken afzien voor ach thonderdgulden hel< /I :>bis MAANDAG 28 JULI 1986 PAGINA 9 jYjrmuda alsnog weg n Gemenebestspelen beg NBURGH Twee dagen na het van de Gemenebest Spelen in °P iburgh, heeft Bermuda zich alsnog 1 [esloten bij een boycot. Donderdag afvaardiging nog acte de pre- oe e bij de opening van de Spelen in ^schotse hoofdstad. Zaterdagoch- besloot het Olymisch Comité van tiland zich toch aan te sluiten bij i landen die de Spelen niet bijwo- uit protest tegen de weigering de Britse regering economische tregelen te nemen tegen Zuid- ka. Eén afgevaardigde kon nog aan de spelen meedoen: zwemmer or Ruberry. Maar op de 100 meter niolslag werd hij ironisch genoeg skwalificeerd. HULDIGING IN KORTRIJK PARIJS - Tourwinnaar Greg Lemond zal mor genochtend om 11 00 uur op het stadhuis van Kortrijk, waar hij woont, worden gehuldigd. Aanwezig zullen zijn de twee Kortrijkse inwo ners die in Valkenburg wereldkampioen op de weg werden, Marcel Kint en Briek Schotte. Het gemeentebestuur van Kortrijk was giste ren in Parijs om de huldiging te regelen. Greg zal een ereplaquette van de stad ontvangen en een boek dat handelt over twintig eeuwen vla sindustrie. Het boek is in het Nederlands ge schreven, maar zal speciaal voor Lemond in het Engels worden vertaald. Vandaag rijdt Le mond zijn eerste criterium in Frankrijk in de stad Lievin, daarna volgen nog drie criteriums in Nederland, onder andere in Chaam. Don derdag vliegt Lemond al naar de Verenigde Staten, waar hij een week rust neemt. Daarna rijdt hij de Coors Classic en dan volgt ter voor bereiding op het wereldkampioenschap in de VS een hoogtestage in Colorado. Fair Play Cup Zoop Zoetemelk PARIJS Zestien Ronden van Frankrijk waren nog niet genoeg om de Fransen te le ren hoe de naam van Joop Zoetemelk juist gespeld wordt. De wereldkampioen werd op de Champs Elysees in Parijs onderscheiden met de Fairplay Cup, beschikbaar gesteld door het steunfonds „Olympisch Parijs 1992". Op het officiële communiqué van de Tour de France-organisatie stond tot tweemaal toe ge schreven: Super Fair Play: ZOOP Zoetemelk. Van drie andere, speciaal onderscheiden, Tourrenners waren de namen wel juist ge schreven. Bernard Hinault werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner van de Tour. De Italiaan Bruno Leali was de beste helper en de Spanjaard Pello Ruiz-Cabestany kreeg de prijs voor de beminnelijkste coureur. De spelling van de naam van Joop Zoetemelk is nog steeds niet bekend in Frankrijk. Hij werd ditmaal Zoop genoemd. RIJS Voor de Tour France van 1987 ver- cht Félix Levitan het rov kje van de wielrenners de Sovjet-Unie aan de a| rt. Het Rode Leger van hrii(skou's beste wielera- teurs tegen het groot- bitalisme van Lemond, )ie en de Amerikanen, t West-Berlijn als start- ats is in Lévitans ogen n mooiere affiche ikbaar. st tegen West, doorgetrok- i naar het wielrennen in de ]ir, beginnend vlak bij de lijnse Muur, symbool van gespleten wereld. Na dit r is de sluwe rekenaar niets er te dol. De vraag is alleen: sponsort de staatsama- rs'> In de Tour draait alles het geld, meer en meer uit- Irukt met heel veel cijfers ir de komma. de Champs Elysées te Pa- hief Lévitan gistermiddag izaam glimlachend met de gers van de bijzondere 73e ir een glas champagne op toekomst. Naast hem Le nd, de door hem gewenste maar. „Tu etait le meilleur, ;g", zei de directeur. De lerikaan was inderdaad de Ék te, voor de instandhouding j vooral de verbreiding van 2 geldcircuit rond zijn circus. I^73e Ronde van Frankrijk sportief gezien een hoog- >unt. Direct na de start ont- kkelde zich op alle terrei- n van Frankrijk een weer- oze wedstrijd. Deze zomer n het wielrennen in een be- igrijke slag het voetbal par- geven. De Tour bood ge- eksstof voor maanden; er mogelijk dan de Mexi- inse Mundial, waar Marado- 3de wereldbeker zoende, na evenement waar in een egsport werd getoond dat één individu een heel eve- lent naar zijn hand kan wiien. lix Lévitan legde met een k gekiend, loodzwaar reute lema de basis voor een om- ding van de belangstelling, slimme baas verdiende r wel een lintje voor. Ten- te kreeg hij het voor elkaar I de interesse voor de Tour Ide wereld snel steeg en in traditionele wielerlanden veranderd groot bleef. Hoe- II de Nederlanders in het bte Spel nergens waren, tven de Nederlandse vakan- gangers onverminderd de la rgen bevolken. Jacques ddet, 81, Tourdirecteur ast Levitan, vroeg in de Al- Jn aan Nederlandse journa- l ten: „Is er in Holland nog ie- I» and om jullie artikelen te le- ceaan over de 73e Tour vloog de gele i voor het eerst de oceaan ïr. Greg Lemond, 25-jarige fmade-miljonair, werd de ste Amerikaanse winnaar, ze prestatie werd van hem rwacht, nadat hij in 1982 de mde van de Toekomst won •een jaar later in Altenr- N in, Zwitserland, de wereldti- veroverde. Greg Lemond s, zo simpel is het toch, ge iend over alle 23 dagen de MET JEAN NELISSEN IN DETOUR beste. Hij kreeg de gele trui voor zijn constante presteren, zoals hij in alle andere wed strijden constant presteert, zonder positieve of negatieve uitschieters. In de Tour was zijn grote klasse de frisheid. De inspanningen konden zo lang en zwaar niet zijn of hij stond de andere ochtend bij de start alsof hij nog aan de pro loog moest beginnen. Sponsor Bernard Tapie en zijn vriend/kopman Bernard Hi nault, nu ex-vriend, hadden vooraf bepaald, dat Lemond de 73e Tour moest winnen. Het doel kon, met veruit de sterkste ploeg, onmogelijk worden gemist. Met de recla me op het gele shirt van Le mond kon Tapie beter boeren op de Amerikaanse markt. Hi nault achtte zich bij het bestu deren van het routeboek niet in staat het absolute record van zes Tourzeges te vestigen. De Breton bleek de grootste vergissing van zijn loopbaan te hebben gemaakt. Hinault heeft onderweg gepro beerd die denkfout onder zijn bandjes weg te trappen. Onder het mom de koers te openen voor de Amerikaan, joeg hij in de Pyreneeën zijn eigen succes na. Hinault werd, tijdelijk, Le- monds felste tegenstander. Hij was groots, maar wilde nog grootser zijnT Op de Superbag- neres, eindpunt van de Pyre neeën, hoopte hij tien minuten voor Lemond te staan. Nie mand had dan kunnen zeggen, dat hij alsnog voorrang aan zijn Amerikaanse maatje zou moeten verlenen. In nadagen Hinault vergat met een drieste solo van de Tourmalet over de Aspin en Peyresourde, dat hij in de nadagen van zijn loop baan zat. Zijn onverzettelijke winnaarskop wilde meer dan zijn benen konden. De lin kerknie ging opspelen, de vijf minuten voorsprong werden langzamerhand één, zelfs in de door hem overheerste tijdrit ten, achterstand. Eenmaal in verloren positie zei Hinault: „Ik heb altijd gezegd dat ik Greg dit jaar aan de gele trui zou helpen". Hinault had veel weg van een valsspeler toen hij Lemond op weg naar l'Alpe-d'Huez aan het lijntje hield. Hij leidde de dans naar de top, kreeg meer dan ooit het Franse publiek op zijn hand en meende bij min der dan drie minuten achter stand nog een kans op het geel te hebben in de tijdrit van Saint-Etienne. Lemond deed voortdurend bijna slaafs wat Hinault hem toeblafte, ook een beetje uit vrees van verraad te worden beschuldigd als hij uit het wiel van Hinault zou de marreren. Greg Lemond werd geholpen door Tapie. De sponsor maak te, zwaaiend met zijn cheque- Het gebaar en de gezichtsuitdrukking van Greg Lemond verraden blijdschap en opluchting over het definitief veroveren van de gele trui in de Tour de France. boek, een einde aan de paleis revolutie. De tovenaar van het Franse bedrijfsleven had er lang mee gewacht, omdat het publiek zo genoot. Greg Lemond kon verweten worden, dat hij als kandidaat- Tourwinaar te weinig persoon lijkheid toonde. Hij durfde kennelijk niet terug te blaffen naar Hinault. De Breton zou daar onmiddellijk een voor hem voordelige draai aan heb ben gegeven. Lemond had ook te veel een wiel voor hem no dig om zich in vast te bijten. Eerst van Hampsten (Peyre sourde), toen van Zimmer- mann (Granon), tenslotte van Hinault (Croix de Fer en l'Al pe-d'Huez). Door dit behoudende gedrag van de Amerikaan gaat de 73e Tour de geschiedenis in als de Tour van Hinault, de verliezer die voorop reed. De Breton, die 14 november op zijn 32e verjaardag wielrenner af is, reed de wonderbaarlijkste koers van zijn leven. Hij was kapot op de Peyresourde en sprak van een overwinning, omdat hij gele rijder was ge bleven. Hij wilde afstappen op de Granon, waar hij het geel kwijtraakte aan Lemond. Het dode vogeltje van de Granon was een dag later een wieken de adelaar op l'Alpe-d'Huez. La Grande Bouclé, de mooiste volgens Lévitan, had zo ook haar wonder. Zwakke optreden Geen wonder was het zwakke optreden van de Nederlanders. Steven Rooks kwam bij de eerste tien, bravo. Meer zat er voor hem niet in. Niemand kan meer willen dan hij kan. Rooks was nooit in de wed strijd als het om de gele trui ging, de tijdritten en de cols. Rooks reed eigen tempo en kwam op een half uur. Joop Zoetemelk deed mee voor de folklore en werd met dezelfde instelling als Rooks de tweede Nederlander, een paar plaat sen voor de achttien jaar jon gere Peter Stevenhaagen, het lichtpunt. Nederland telde in het begin mee met Johan van der Velde, etappewinnaar en gele-truidrager in Villers-sur- Mer. Als klassementsrijder viel Van der Velde af. Daar hielpen geen tien gebeden aan. Falen deden ook alle klim mers. Deze Tour was geannon ceerd als puur voor klimmers. Herrera, Millar, Winnen, ze hadden een te klein motortje voor deze Tour, waarin de snelheden in alle etappes on gekend hoog lagen. De Ameri kaan Andy Hampsten werd in deze Tour ontdekt als klim mer. Eer deze meer als scho lier ogende Amerikaan de Tour wint, zal ook hij „fond" moeten opdoen voor de tijdrit ten en de vlakke etappes. Wat het geld betreft, zit hij bij Ta pie al goed. RIJS Vorig jaar ok- ïr haalde Felix Lévi- vernietigend uit naar frenners, die de Tour de ance van 1985 hadden smaakt. Hij bedoelde ismaakt. „Renners zon- I ir inspiratie", brieste de recteur. „Voor 1986 zal ze iets anders voorzet- évitan maakte die herfstdag >t zwaarste Tourschema ids 1976 bekend. In het slot- I eekeinde van de Tour '86 ist Lévitan niet genoeg posi- ive superlatieven te vinden. lit was de mooiste Tour van i 46, die ik heb meege- aakt", zei hij. „Geweldige anning, enorme snelheid, ke dag nieuwe gevechten, in drama's en de passie van publiek. Winnaar Lemond ïen eerste klas kampioen, echte ster". Lévitan was vooral onder de indruk gekomen van Hinault. „Bernard heeft me gezegd dat hij een hoop dingen te berde te brengen heeft voor de toekom stige Ronden van Frankrijk. Hij heeft gelijk. Ik heb er al kort met hem over gesproken. Hinault stelde voor binnen kort een bespreking te houden met wielerexperts en vooral grote Tourkampioenen". Volgend jaar wil Lévitan geen bergetappe meer zien na de laatste tijdrit. „De Puy de Dome zo kort voor het einde was een vergissing". Lévitan overgoot zijn enthou siasme tenslotte toch nog met een paar kritische noten. Hij nam de namen van Eric Van- deraerden en Gerrit Solleveld niet in de mond. „Ik vind het betreurenswaardig dat sommi ge renners in de bergen, met nulp van toeschouwers, vals spel speelden. Ik vind het erg dat van deze bedriegers er één de groene trui draagt, de ande re de rode". Gerrit Solleveld en Eric Vanderaerden (rechts) kregen er van Tourdirecteur Lévitan stevig van langs voor de manier waarop ze de trui in het rode en groene klassement hadden veroverd. PLOEG TAPIE HEERST ALS GEEN ANDER PARIJS - Bernard Tapie, de sponsor van Greg Le mond, stond tijdens de huldiging op de Champs Elysees wat achteraf. De miljonair glorieerde in stilte. Zijn ploeg had niet alleen de plaatsen 1, 2, 4, 7 en 12 in het eindklasse ment opgeleverd, maar ook het ploegenklasse- ment gewonnen, de berg- trui veroverd en de beste debutant in zijn gelede ren. Zelden domineerde een ploeg in de Tour de France zo over de concur rentie op zovele fronten. Toch bleef Bernard Tapie, ge wezen barpianist, zanger en kelner op de Franse sneltrei nen, heel rustig. Er was voor hem een ereplaats gearran geerd vlak naast de Franse eerste minister Jacques Chi rac, maar Tapie had verkozen op een afstand de slotscènes van de 73e Tour te volgen. Achterdochtig beantwoordde Tapie enkele vragen, want hij heeft de laatste weken een aantal serieuze aanvaringen met de pers achter de rug. Zo kon op het nippertje een hand gemeen met een Franse came raman worden voorkomen. Over één ding is Tapie heel duidelijk: hij gaat door. Dat is vooral voor Tourwinnaar Greg Lemond interessant, want er zouden heel wat Amerikaanse sponsors bij hem op de stoep staan. Tapie: „Onzin, Lemond heeft nog geen enkel serieus aanbod uit de Verenigde Staten gehad. Er komen in deze dagen veel mensen naar hem toe die zijn hoofd op hol proberen te bren gen met loze beloften, maar hij is een verstandige jongen. Le mond weet dat mijn geld goed is, dat ik betrouwbaar ben en dat hij op mij kan rekenen. Hij heeft zoveel verstand dat hij zich niet gauw in een avon tuur zal starten". Maar Lemon kan wel vertrek ken als hij wil? Tapie: „Dat is juist, maar allerminst waar schijnlijk. Ik heb bovendien tegen hem gezegd dat ik nog vijf jaar doorga met de wieler ploeg en dat hij mijn enige kopman zal zijn met Jean- -Francois Bernard als de twee de man achter hem". Tapie kreeg de laatste dagen overigens heel wat verwijten van de familie Lemond naar zijn hoofd. Tapie; „Ik ben niet dag en nacht bij de ploeg, dus het heeft geen zin mij voor al les wat gebeurd is verantwoor delijk te stellen.. Wij Fransen hebben de laatste dagen bewe zen dat wij met liefde een Amerikaan die onze belangen verdedigt kunnen bescher men. Want het is per slot van zaken een professional die door ons goed betaald wordt en dan willen wij ook van hem de revenuen aan publici teit zien. Hinault verdwijnt overigens zeker niet uit beeld. Ik heb zakelijke afspraken met hem gemaakt. Hinault wil rustig gaan leven. Hij voelt er niets voor nog langer met een grote wielerploeg op stap te gaan en zich te begeven in het gewoel als in de Tour. Onze samenwerking zal niet opval lend zijn". Lemond blijft dus voor Tapie rijden. „Ik heb alles met hem doorgesproken, er bestaat tus sen ons geen enkel misver stand. Greg blijft. En dat is ook het verstandigste wat hij kan doen. Wij hebben een soli de ploeg, de beste ter wereld. Er rijden in onze ploeg jonge talenten die in de komende ja ren alleen maar sterker zullen worden en waarvan Lemond kan profiteren. Wat wil je nog meer als je de Tour voor de tweede en derde keer wilt Bernard Hinault en Greg Lemond hebben één van hun laatste gesprekjes op de fiets alvorens het duo zich laat huldigen als eindwinnaar en eerste in het bergklassement. PARIJS De Franse ploeg La Vie Claire van Tour-winnaar Greg Lemond en de num mer twee Bernard Hinault is ook de grote winnaar geworden in het geldklassement. De tourdirectie en talrijke sponsors hadden een bedrag van 4,5 beschikbaar gesteld. La Vie Clair won daarvan bijna een half miljoen gul den, een derde van het totale bedrag aan prij zen en premies. Ondanks tegenvallende spor tieve resultaten eindigde de Panasonic-ploeg van Peter Post in het geldklassement op de tweede plaats, net voor de Italiaanse Carrera- -ploeg. Individueel won Greg Lemond het meeste geld, zijn eindzege wordt beloond met een appartement in Port-Leucate en 65.000 gulden contant. Met alle extra premies erbij komt hij op een bedrag van 158.445 gulden. Bernard Hinault werd ook op dit punt twee de, met 97.000 gulden De twee Nederlandse ploegen Kwantum en PDM sloten met respectievelijk 52.877 en 48.692 gulden nog redelijk af. Maar wat te denken van de Columbiaanse Postobon-ploeg die 18 uur naar Europa is gevlogen en mor gen nog eens 18 uur terug moet vliegen. Na 4100 kilometer en 3,5 week afzien verdiende de hele ploeg slechts 8722 gulden, net 800 gul den per renner.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9