Leidse hotels weinig last van zwartslapers I a STAD OMGEVING Een cadeau van formaat nr« [AN MISHANDELD Inbreker gesnapt SUPERSTEPPEN TEGEN DE HONGER Televisie kijken met een boomblaadje in de oren Fietser ernstig gewond MAANDAG 28 JULI 1986 PAGINA b is v mlenden dood vereldï bvjoor botulisme televi1 if^eva jBaröglDEN Er zijn volgens de dieren- eeld Ascherming in Leiden sinds 16 juli 45 van Inden dood gegaan aan de gevolgen gres. in botulisme. Een aantal eenden uit owel Haarlemmertrekvaart werd het le- pren^n gered door middel van medicijnen. noeme dierenbescherming constateerde en cqk borulisme bij eenden in sloten bij zakeit componistenweek en bij de Noach- «fraat. Volgens de dierenbescherming is raël /fct leven van veel eenden gered door ie hu$ Leidse mevrouw Keijzer, die twee ndse jaal per dag over de Haarlemmertrek- remifyart roeit en zieke eenden uit het wa- |r oppikt. Dode of zieke eenden kun- en gemeld worden aan de Leidse die renbescherming (071-897892 en 01715- Tas pompbediende gestolen LEIDEN De tas van een pompbedien de, met daarin een geldbedrag van 1.500 gulden, is gisteravond gestolen. Een man rukte de linnen tas uit de handen van de werknemer van het benzinestation aan de Lammenschansweg en vluchtte weg op een brommer. Behalve het geldbedrag bevonden zich ook een rijbewijs en een kentekenbewijs in de tas van de pom- bediende. Politiehond vindt dief LEIDEN De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een half uurtje nodig gehad om een inbreker in de juri dische faculteit aan de Hugo de Groot straat te vinden. De politie was door omwonenden gewaarschuwd dat twee mannen het gebouw waren binnen ge gaan. Agenten troffen vervolgens een 20-jarige Leidenaar aan in het gebouw. Er moest een politiehond aan te pas ko men om de tweede inbreker te vinden. De hond vond een 23-jarige Groninger op zolder. De man bleek overigens nog een bekende van de Leidse politie. In april vroeg hij onderdak bij het bureau. Toen hem dat werd geweigerd gooide hij een ruit in, waarna hij door de poli tie werd ingesloten. Auto's doelwit criminaliteit LEIDEN Zeven tien auto's zijn afge- lopen weekeinde het doelwit geweest van criminaliteit. Uit ze ven auto's werd de radio-casset terecorder gestolen, sommige met een waarde van meer dan duizend gulden. Bij deze diefstallen werden ook de auto's ernstig beschadigd. Eén auto die gepar keerd stond aan de Schubertlaan werd meegenomen. Medicijnen gestolen LEIDEN Bij het consulta tiebureau voor alcohol en drugs aan de Lange Mare zijn donderdagochtend duizend ta bletten (vermoedelijk metha don) gestolen. De tabletten waren bestemd voor de dage lijkse verstrekking aan drugs verslaafden. Auto te water LEIDEN Een 22-jarige Leidse vrouw heeft gister avond aan de Oude Singel haar auto het water ingere den. Twee studenten hebben de vrouw uit de auto en uit het water gehaald. De vrouw vertelde de politie dat zij een verkeerde schakelmanoeuvre had gemaakt. LEIDEN Slapen op een goed bed, in een mooie schone kamer, vorstelijk eten, een paar dagen genieten van al het goeds, dat een hotel heeft te bieden, en dan „even een luchtje schep pen". Voordat de recep tioniste de rekening heeft kunnen presente ren is de „zwartslaper" (ook wel „skipper' of „walk-out" genoemd) verdwenen. Omdat landelijk gezien hotels steeds meer met dit soort op lichters te maken hebben, willen hoteliers het probleem gezamenlijk gaan aanpakken. Ideeën daarvoor: een telefo nisch waarschuwingssysteem, een zwarte lijst, een betere registratie van de gasten en geld vooraf vragen. De hote liers zijn van mening, dat het ook een taak is van de over heid om deze vorm van op lichting aan te pakken. Ze hebben inmiddels de aan dacht gevraagd van de vaste kamercommissie voor justi tie. In de regio Leiden speelt het fmobleem van de niet-beta- ende gast niet of nauwelijks, zo leert een klein onderzoek je. In de hotels May Flower en Bastion in Leiden en in het Ibis-hotel in Leiderdorp valt het aantal zwartslapers erg mee. M. Worms, manager van het Holiday Inn-hotel aan de Haagse Schouwweg, spreekt over „een paar zwartslapers per maand in zijn hotel. Vliegtuig In veel Leidse hotels moeten onbekende gasten, die niet al geld vragen Vooraf betalen is in veel hotels gebruikelijk. Alleen vaste gasten hoeven dat vaak niet. hebben gereserveerd, enkele nachten vooruit betalen. Worms: „We zijn wat dat be treft toch wel wat zakelijker geworden. We doen het niet graag en de meeste mensen vinden het nog steeds raar, dat ze vooraf moeten betalen, bij een instelling, die „gast vrijheid" hoog in het vaandel hebben, staan. Maar in de hele reiswereld bijvoorbeeld, is vooraf betalen gebruike lijk. Voordat ik in een vlieg tuig stap, heb ik het ticket al betaald. Het is dus vooral een mentaliteitskwestie, mensen moeten het normaal gaan vinden, dat wi) van tevoren „Vreemden moeten bij ons vooruit betalen. Soms vinden ze dat wel een beetje raar, maar als we uitleggen waar om we het doen, begrijpen ze het wel", aldus mevrouw B. de Groot, met haar man eige naar van May Flower, een hotelletje aan de Sint Aag tenstraat. In het eerste jaar, nu bijna zeven jaar geleden, werd het echpaar geconfron teerd met een zwartslaper. „En vanaf die tijd, moeten de mensen hier vooruit beta len". Eens was er een gast, die 's nachts het hotel verliet, met een televisietoestel onder zijn arm. Mevrouw De Groot: „Mijn man schreef hem in, en ik dacht: Als dat maar goed gaat. Ik weet niet hoe ik het moet zeggen, maar ik voelde gewoon aan, dat het niet goed zat. Mijn man ver trouwt iedereen, die is ge woon veel gemakkelijker dan ik. Niet dat ik zo moeilijk ben, hoor, maar ik bekijk het allemaal veel zakelijker". Babbel P. van der Velden, die met zijn vrouw achter de balie van het Bastion-hotel staat, kent hetzelfde gevoel als me vrouw De Groot. Door de er varing die hij en zijn echtge note hebben opgebouwd, voe len zij aan of een gast be trouwbaar is of niet. „Dat is een bepaald soort feeling. Wat dat precies is? Nee, dat is niet uit te leggen, want dan zou het geen „gevoel" meer zijn". Ook de meisjes achter de ba lie van hotel Ibis in Leider dorp gaan volgens directeur G. van der Haagen, vaak af op iemands verschijning. Hij noemt dat „een soort gevoels kwestie". Collega Worms van Holiday Inn, denkt dat de oneerlijke gast niet herken baar is. „Je kunt niet door de mensen heenkijken. Vaak zijn het wel de personen met het mooiste kostuum en de vlotste babbel". Weinig zwartslapers in het Bastion hotel aan de Voor- schoterweg. Niet alleen dankzij de feeling van het echtpaar Van der Velden. De manager: „We weten precies, wie er in het hotel verblij ven. Bij grote hotels zitten steeds andere mensen achter de balie, en de kunnen na tuurlijk niet iedereen in de gaten houden. Als bij ons ie mand het hotel verlaat, we ten wij preceis of hij wel of niet heeft betaald". Hetzelfde geldt voor hotel May Flower. Mevrouw De Groot: „Wij hebben veel vaste gasten, za kenmensen zijn dat. Onbe kenden betalen vooruit". Holiday Inn werkt al met een waarschuwingssysteem, waarbij hotels uit de kring Leiden, Wassenaar en Den Haag, die lid zijn van de vak vereniging Horecaf, zijn aan gesloten. Mocht er een ander systeem komen, dan zijn de drie andere hoteldirecteuren bereid zich daarbij aan te sluiten. Maar het lijkt hen wel moeilijk haalbaar. .EIDEN Een 24-jarige Leidenaar is zaterdagavond door de ortier van een discotheek aan de Langebrug mishandeld. De jongen en zijn vriend, ook uit Leiden, was de toegang ontzegd imdat zij niet goed gekleed gingen. Toen hij even later in de rereiste kledij terugkwam, mocht hij nog niet naar binnen. Toen lii op de deur sloeg, werd hij door de 35-jarige portier uit Leid- chendam naar binnen getrokken en kreeg hij een pak slaag. De ongeman liep een wond aan het hoofd op, die hij in het AZL noest laten hechten. Volgens het slachtoffer werd hem de toe- jang geweigerd wegens zijn tatouages. De politie hield later op le avond de portier van de discotheek aan. Ook een andere por- ier, een 41-jarige Leidschendammer, werd door de politie ge- loord. Volgens beide mannen was het Leidse tweetal op moei- ijkheden uit. LEIDEN Een 23-jarige man is zaterdagmiddag op heter daad betrapt toen hij in wilde breken in het buurthuis Op teigen wieken aan het Valkenpad in de Merenwijk. ,iDe jongeman had de sponningen van een raam al vernield, i toen hij door de politie in de kraag werd gevat. De dader was afkomstig uit Lelystad. &USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER De vier steppers die het traject Amsterdam-Brussel proberen af te leggen. LEIDEN Vier Nederlanders op een „superstep" paseerden za terdag het centrum van Leiden tijdens hun tocht van Amster dam naar Brussel. Het viertal meldde zich rond twee uur bij het Stadhuis aan de Breestraat. Klazien van der Veen, Rien Waayer, Peter van Dungen en Annette Verhoef willen met de steptocht geld inzamelen voor drie anti-hongerprojecten. De steppers ho pen komende week vrijdag Brussel te bereiken. Zij hebben dan 246 kilometer afgelegd. De steptocht is een initiatief van de Stichting World Runners. Deze organisatie wil geld bijeenbrengen door haar sympathisan ten deel te laten nemen aan trim-, prestatie- en wedstrijdlopen. De World Runners, die sinds 1982 in Nederland actief zijn, laten zich per afgelegde kilometer sponsoren en hopen binnenkort de eerste honderdduizend gulden bijeen te hebben. Het door de steptocht bijeengebrachte geld zal besteed worden aan projecten in Ghana, Haïti en Bourkina Faso (het voormalig Opper Volta). Ook hopen de initiatiefnemers door het afleggen van het traject Amsterdam-Brussel meer publiciteit voor hun activiteiten te krijgen. Wie de steppers financieel wil steunen kan dit doen door over making van een bedrag (bijvoorbeeld 5 of 10 cent per kilometer) op gironummer 2894921 ten name van penningmeester van de Stichting World Runners te Wormer, onder vermelding van „Steptoer 1986". De familie Antang woont in een dorp aan de Kapoeas- rivier in Borneo, Indonesië. Hollandse kinderen leven en denken met hen mee als de rijst wordt geoogst, als de familie verhuist, als de oudste zoon naar de stad gaat en een beroep moet kiezen. Een speurtocht door „Borneo. Oerwoud in on dergang, culturen op drift", de tentoonstelling, die nog tot zondag 5 oktober is te zien in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Sandra, zeven jaar, loopt met haar vader en haar broer Binkie („Hij heet eigenlijk Marcel") langs de tropische regenwouden, het gereed schap van de mannen en de sieraden van de vrouwen. Heel lang kijkt ze rond in het ladanghuis. „Er staat echt eten in", beweert ze opgeto gen. Het is „bijna de eerste keer", dat Sandra die aan de Onafhankelijkheids weg woont, een museum bezoekt. Gewapend met een blaadje uit de speurtochtmap die haar vader voor dochter- en zoonlief heeft gekocht, hup pelt het meisje langs de pane len. Op de vraag of ze de vragen wel goed kan lezen, antwoordt ze: „Ja hoor". Bij de beantwoording ervan heeft ze in elk geval de hulp van haar vader nodig. Uitdaging De tekst van de speurtocht is geschreven door de educatie ve dienst van het museum. Het ontwerp komt van een grafisch vormgever, die ook voor de inrichting van de ex positie heeft gezorgd. „We hebben twee speurtochten gemaakt", vertellen Ger van Wengen en Anne Marie Woerlee van de educatieve dienst. Een voor kinderen van tien tot dertien jaar, en een voor leerlingen van de hogere klassen van het voortgezet onderwijs". Hoofd van de dienst, Van Wengen: „Het is voor ons een van de grote uitdagingen ervoor te Bijdrage: Janet van Dijk Foto: Fred Rohde Tips: 071-122244, tst 23 zorgen, dat iedereen de ten toonstelling leuk vindt. Dat een kind van acht en een oma van tachtig beiden kun nen zeggen: Ja, dit vond ik boeiend tot het laatste paneel. De kinderen, die de speur tocht doen, moeten zich voortdurend verdiepen in de omstandigehden van de fa milie Antang. Meestal vinden ze dat erg leuk. Voor de indi viduele bezoeker is een map beschikbaar, waarin wat ach tergrondinformatie wordt ge geven. En dan hebben we ook nog een boek. Dat wordt vooral gekocht door mensen, die zelf in Indonesië hebben gewoond, of er wel eens zijn geweest. Zo proberen we op elk niveau wat aan te bie den De begeleidende teksten op de tentoonstelling zelf, zijn ook met die bedoeling ge schreven. Boven elk paneel staan enkele woorden, die het onderwerp aanduiden. Dan volgt een korte basis tekst, en eventueel kunnen de kaartjes bij de afzonderlij ke voorwerpen ook worden gelezen. Vroeger schreef de conservator de teksten", ver telt Van Wengen. „Maar die wilde altijd zoveel informatie kwijt. De mensen lezen die lange verhalen niet alle maal". De teksten zijn aan Kemchart Phumai uit het Thailandse Bangkok niet be steed. Het kan de pret niet deren. Kemchart vindt de tentoonstelling prachtig. Hij is geboren in de grote stad, kent de jungle van Thailand niet of nauwelijks. Vindt daarom de foto's van de oer wouden op Borneo erg inte ressant. En dat maakt zijn verblijf in Holland weer een beetje goed. In Amsterdam is namelijk zijn tas gestolen, met paspoort en (veel) geld. Gevolg: De 33-jarige restau ranteigenaar kon niet met een vriend doorreizen naar Parijs. Hij bleef in Edam ach ter, in afwachting van een ander paspoort. „Er is in Lei den veel te zien", zegt hij. Morgen kom ik terug. En volgend jaar ook, dan neem ik mijn zuster mee naar dit museum, en naar Parijs". Onbekend Het diaklankbeeld zorgt er voor, dat de bezoekers nog wat meer komen te weten over het leven op het Indo nesische eiland. De vrouw die de dia's aan elkaar praat, vertelt dat een televisietoes tel geen onbekend verschijn sel is in het binnenland. Wes terse produkten, die oosterse mensen gebruiken. Maar soms wel met een boom blaadje in hun oor, omdat ze het geluid van de geesten niet willen horen. De 10-jarige Marion uit Baarn is blij dat ze in Neder land woont. „Het lijkt me een beetje eng op Borneo. Het oerwoud met al die dieren, nee, dat lijkt me niet echt leuk". LEIDEN Een jeugdige fietser uit Vleuten is gis terochtend om half tien ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de Dr. Lelylaan. De jongen fietste tegen een betonnen paaltje aan, dat af gebroken was. Een restant betonijzer stak nog boven het paaltje uit. De jongen kwam met zijn gezicht op het ijzer terecht en liep ernstige ver wondingen op aan het gebit en gelaat. De politie heeft onmiddellijk na het ongeval het paaltje la ten verwijderen. Omwonen den zeggen dat het paaltje al zeker tien dagen in de afge broken toestand op het fiets pad stond. Zij zeggen ook de gemeente op de hoogte ge steld te hebben van deze ge vaarlijke toestand. 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Ut Ben luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Alac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode,/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ""3, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). _l CckLc Goumnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5