Weer nieuwe uitkrant in Leiden lcidócisommit stad omgeving De Leidse Courant is een krant met een eigen gezicht WEEK EINDE Bodemvervuiling bij tankstation aangepakt Tentoonstelling over Nederlandse kastelen Jan Schmitz voert smaakvol orgel programma kundig uit EERSTE NUMMER UIT-MAGAZINE VERSCHIJNT IN SEPTEMBER it bijdragen van Janet van en Marcel Gelauff. Foto Spijker. roest (1) at ergens in de jaren vijftig igon als een bloeiend pro lan vrij ondernemers- is anno 1986 niet veel r dan een ergernis op rekkende hoop oud roest. De egelmatige bezoeker van de 'c^nnenstad, maar ook de toe- it "die komt genieten van al 't schoons dat Leiden te bie- :n heeft, zal er wel eens 'er gestruikeld zijn: de twee nzinepompen aan de lieuwstraat. pompen staan op het plein it de Hooglandse Kerk mar- ïert. Voor wie de Sleutelstad linder goed kent: dat is een tukje Leiden dat opvalt door alle straatjes, nog nauwere egjes, veel paaltjes, oude lonumentale panden, en een aar gezellige terrasjes. Niet cht een omgeving die ge- I chikt is voor veel autover- eer en dat is er dan ook niet. j|)p wat bestemmingsverkeer t n een slimme Leidenaar na a ie een sluiproute meent te Ji ebben ontdekt, beperkt het utoverkeer zich tot cafégan- 3 ers en een enkele politie-sur- eillance. iud roest (2) liet echt veel klanten voor Ie benzinepomp, constateerde ok de gemeente Leiden. In 976 was dat al het geval en egelijkertijd kreeg de eige- laar van de installatie de 'ooral op het Stadsbouwhuis liet onbekende Leidse onder- iemer Blonk te horen dat ijn vergunning om de pom- ien te exploiteren was inge- rokken. Honk kennende moet hij on middellijk beroep hebben langetekend tegen deze on- lernemer-onvriendelijk daad 'an de plaatselijke overheid. )at blijkt te kloppen. Blonk tapte naar de gemeentelijke ommissie voor de beroep- en le bezwaarschriften en kon homfantelijk het strijdperk «rlaten. De gemeente had de 'ergunning niet mogen in- rekken, luidde de uitspraak. En zo kon het gebeuren dat de twee verouderde benzine pompen nog steeds fier over eind staan. Oud roest (3) Vraagje aan de gemeente. „Hebben jullie nog wel eens geprobeerd die dingen weg te krijgen „Nee, niet echt. Blonk heef er nu eenmaal een vergunning voor. Daar doe je weinig aan", is het antwoord. Nu wil het geval dat onderne mer Blonk, die in de auto- business actief is, over een flink aantal bedrijfspanden in de Leidse binnenstad be schikt. Bedrijven die de ge meente uit milieu-overwegin gen liever elders ziet. Het wachten is dus op de dag, dat Blonk en de gemeente weer eens om de tafel gaan zitten en ook de benzinepompen aan de Nieuwstraat in de onder handelingen worden betrok ken. Dan blijkt vanzelf hoe veel Leiden op tafel wil leg gen om die dingen, weg- te krijgen en met het verstrijken der dagen zullen ze eerder meer dan minder waard wor den. Blonk zou wel gek zijn als hij zijn pompen vrijwillig zou slo pen. Moederkamer (1) De kans dat er vandaag of morgen een Jehova Getuige met het „evangelie" in zijn aktentas aanbelt in Leiden en omstreken is nihil. De Jeho va-clan uit het westen van het land congresseert name lijk in de Leidse Groenoord- h allen. In schone hallen, wel te ver staan. Anderhalve dag werd er hevig geboend, gezeemd en gedweild, want de boodschap van hun Jehova moet in een reine omgeving worden ge bracht. Even zijn de getuigen dus ontslagen van de plicht op bel na bel na bel te drukken en met hun voet tussen de deur veel te praten en weinig te luisteren. Goed, ze moesten dan gistermiddag de straat op om alle Leidenaars uit te no digen een toespraak van mor genmiddag bij te wonen, maar ach, dat was zo gebeurd. En een fris luchtje happen, da's ook wel lekker als je vier da gen binnen moet zitten. De leiding van het congres zorgt er angstvallig voor, dat de ge loofsgenoten tijdens de vier dagen van het congres binnen en vooral onder elkaar blij ven. Vandaar ook, dat in de hallen allerhande snacks zijn te krijgen. Roken is taboe Q A ZATERDAG 26 JULI1986 PAGINA 9 giree Johns LVC DEN The Three ps is de naam, van gglormatie die vrijdag (ugustus in het LVC de Breestraat 66 op- dt. De band bestaat John Langford, jn Hyatt en John v^nnan en Hugo (een Jlmmachine). Het irprogramma wordt gïorgt door The Cor- 23 (es. Het optreden be- t 's avonds om elf en de toegang be- /'agt zeven gulden D6*ig. LEIDEN De bodemvervuiling bij het tankstation van Shell aan de Lammenschansweg wordt opgeruimd. De oliemaatschap pij heeft de gemeente Leiden laten weten het opruimen van de gifgrond te willen betalen. De gemeente en Shell overleggen nog over de beste manier om de vervuiling op te ruimen. Wat de operatie gaat kosten is nog onduidelijk. De vervuiling kwam onlangs aan het licht bij bouwwerkzaam heden bij het tankstation. De vestiging van de oliemaatschappij wordt opgeknapt, maar de werkzaamheden werden onmiddel lijk stilgelegd toen bleek dat er sprake was van bodemvervui ling. Onderzoek naar de aard van de vervuiling heeft aange toond, dat niet hele terrein is vervuild. Ook de grond onder de flat bij het Lammenschansplein en het plein zelf zijn niet ver ontreinigd. De vervuiling moet zijn ontstaan door het overlopen van één van de ondergrondse tanks. De oliemaatschappij zal zelf zorg dragen voor het opruimen van de vervuilde grond. LEIDEN In de Hooglandse- kerk is tot eind september een tentoonstelling te zien over het Nederlandse kasteel. Onder de titel „Van het versterkte huis tot het kasteel" wordt uiteen gezet wat een kasteel is en welke plaats het kasteel in neemt in het Nederlandse cul tuurbezit. De expositie is geor ganiseerd door de Hooglandse Kerk, de Nederlandse Kaste lenstichting en het Legermu seum in Delft. In de 11e eeuw bestonden in Nederland nog geen kastelen zoals het Muiderslot, maar wel eenvoudige woontorens zoals het Huys d'Ever in Lisse. Het eerste kasteel was niet meer dan een woning van een ade- lijke heer, dat hij liet bouwen om zijn gebied beter te kun nen verdedigen en om zijn ge zin en personeel te bescher men tegen eventuele overval len. In de loop der eeuwen werden de woontorens uitge breid met ringmuren, hoekto rens, bijgebouwen en soms een voorburcht. Na de uitvinding van het buskruit verloren de kastelen hun strategische waarde en werden de verde digbare huizen steeds comfor tabeler en luxer. Toch behiel den de kastelen een functie omdat ze vaak gingen functio neren als bestuurscentrum van de streek. Vaak werden kaste len ook een agrarisch centrum. Vanuit het kasteel werden ini tiatieven genomen om grond en te ontginnen voor de land bouw en veel boerderijen wer den aan het bezit toegevoegd. In de Hooglandse Kerk zijn voorwerpen samengebracht, zoals wapentuig, boeken en il lustraties, die een indruk ge ven van het Nederlandse kas teel. De openingstijden zijn: maandag van 13.00 tot 15.30 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 15.30 uur. De toegang bedraagt twee kwartjes. Het concert door de organist Jan Schmitz op het orgel van de Pieterskerk, vormde in de eerste plaats een confrontatie met het repertoire en de speel- trant van de Frans-romanti sche orgelschool. Schmitz, verbonden aan de ëïijk* JI y gpqffp—i mJ LEIDEN Er komt een nieuwe uitkrant op de Leidse markt: Uit-Maga- s. zine. Het eerste nummer van het blad verschijnt 1 1.6 september. Volgens twee van de initiatiefnemers, _Henk Bouwman en Otto Schilstra, wordt er veel ^Ti te weinig informatie ver in, strekt over de uitgaans mogelijkheden in de uit stad. Schilstra: „Veel in* stellingen, zoals het 'isjLVC, het Kijkhuis en de Stadsschouwburg hebben eigen krantjes. Dat is al lemaal heel nuttig, maar ■jlwij willen een blad uit- brengen, dat een com pleet beeld geeft van al les wat in de stad te doen Sis"' Bouwman: „Anders dan de =j redactie van Down Town, een uitkrant waarvan het 0 nulnummer in mei is ver schenen, is er bij ons veel ruimte voor redactionele bij- 1 dragen. De ene keer schrij- 4i ven we iets over een film, —4 dan iets over een discussie in °1 de Burcht of een band, die fJ speelt in ee/i café. Het kan elke dag iets anders zijn". De vier mensen tellende „kern" wordt bijgestaan door een zestal medewerkers, die ieder een eigen specialisme heb ben. Zij leveren bijdragen over theater, galeries, mu ziek, film, musea en even- menten. „We willen niet propagandis tisch bezig zijn", merkt Schil stra op. „We vertellen ge woon wat er te doen is". Dummy Uit-Magazine verschijnt maandelijks. Het blad wordt gedrukt op krantepapier van A3-formaat. Het september nummer bestaat uit achttien redactionele en zes adverten tiepagina's. „Daarmee zijn we helemaal uit de kosten", zegt Henk Bouwman, student na tuurkunde die zich gaat be zighouden met de eindredac tie en lay-out van het blad. Schilstra: „We zijn met een dummy de ondernemers langsgegaan. Velen zeiden: Kom maar terug als je echt iets kunt laten zien". Hij zegt er wel bij, dat hij er niet mee doorgaat wanneer het aantal advertentiepagina's niet stijgt. Otto heeft zijn studie kunstgeschiedenis namelijk bijna afgerond en zou daarna graag zijn brood verdienen met de Uit-Magazine. Tegen die tijd moet de uitkrant wel winstgevend zijn. Het is de bedoeling, dat het blad in de toekomst huis aan huis wordt verspreid. Voorlo pig worden de 6.000 gratis kranten gedistribueerd via adverteerders, theaters, film huizen, cafés, bibliotheken en universiteitsgebouwen. De makers van het blad rich ten zich op de hele Leidse be volking. „En die bevolking moet zeggen: Ja, we hebben behoefte aan de Uit-Magazi ne. Blijkt dat die behoefte niet bestaat, dan stoppen we ermee", aldus Bouwman. Bouwman (rechts) en Schilstra: „Als blijkt dat de Leidse bevolking geen behoefte heeft aan ons blad, stoppen we er mee", ■^BW~ffT-T ■'ilffi*; fifrfliriTi "ïhTTiTT"1 ;TBrTnTTrfiin' .TTTg'r".li" Hartebrugkerk, kan als een exponent worden beschouwd van deze richting die zijn oor sprong vond in de werkzaam heden van César Franck in de 19e eeuw in Parijs. Naast orga nist en componist is Franck belangrijk geweest als leraar van een generatie talentvolle organisten en componisten die zijn ideeën over de orgelmu ziek hebben uitgedragen en op hun beurt weer 'school' heb ben gemaakt. Voor insiders zijn organisten als Tournemi- re, Vierne en Langlais een be- grip. De Frans-romantische school heeft ook deze eeuw van zich doen spreken, met name in de figuur van de Belgische orga nist Floor Peters die als orga nist van de Sint Romboutska- thedraal van Mechelen de ont wikkeling van de orgelmuziek belangrijk heeft beïnvloed. Schmitz is een leerling van Peeters geweest en draagt diens ideeën op zijn eigen ma nier verder uit. Het programma van Schmitz was zoals altijd smaakvol sa mengesteld. Vertegenwoordigd waren vanzelfsprekend com ponisten als Vierne en Franck. Zin voor orginaliteit toonde Schmitz door werk van Ho- negger en Grondsma in zijn programma op te nemen. Deze werken staan weliswaar in de Frans-romantische traditie, maar zijn tevens gedurfd van karakter en weinig bekend. Als eerbetoon aan zijn onlangs overleden leermeester voerde Schmitz diens 'Choral - Fuga- to' uit, daarmee aantonend hoe Peeters het Frans-romantisch erfgoed in meer eigentijds ter men heeft vertaald. Afwisse ling bracht Schmnitz in zijn programma door dit zwaarde re werk vooraf te laten gaan door een aantal, merendeels lichtere 18e eeuwse werkjes. Schmitz werd in de uitvoering duidelijk gehinderd door de talrijke mankementen die het orgel van de Pieterskerk ver toont. Het was aan zijn vak kundigheid te danken dat hij deze in redelijke mate wist te omzeilen en zijn visie, die hij in een uitstekende registratie weergeeft, overtuigend te brengen. Afgezien van enkele technisch wat zwakkere passa ges konden de bezoekers van dit tweede concert uit de cy clus Zomerorgelconcerten, die in augustus en september wor den voorgezet, volop genieten. DIRK VOOREN Tanken in het hartje van de Leidse binnenstad in de schaduw van de Hooglandse Kerk. Tien jaar geleden, toen deze foto werd gemaakt en een litertje super ruim 1,11 kostte, was het nog heel gewoon. De pomp staat er nog steeds al is de omzet niet meer wat het geweest is (zie: Oud roest). voor de Jehova's, vette hapjes mogen blijkbaar wel. Moederkamer (2) Iedere congresganger voelt natuurlijk op zijn al dan niet uitverkoren klompen aan, dat zo'n districtsvergadering nog al wat kost. Drie ton, om pre cies te zijn. Men wordt daar om vriendelijk maar vooral dringend verzocht een stoffe lijke bijdrage in de daarvoor bestemde bussen te depone ren. Ze zijn het gewend, de Jehova's. Er wordt van hen verwacht dat ze maandelijks een aantal tijdschriften ver kopen. Lukt dat niet of dur ven ze geen geld te vragen voor de blaadjes, dan vullen ze het ontbrekende bedrag zelf aan. Het zijn feestelijke bijeen komsten, die deze en volgen de week in Leiden worden, gehouden. De Jehova's willen in het voetspoor van het Joodse volk treden, dat drie maal per jaar massaal naar Jeruzalem trok om feesten van vreugde en vrede te vie ren en de Joodse mannen na men dan hun hele familie Moederkamer (3) Dat doen de Jehova's Getui gen ook. Opa's, oma's, kinde ren, de hele familie feest mee. Voor moeders met baby's is een speciale „moederkamer" ingericht. De wat grotere kin deren zitten gezellig bij pa en moe in de grote hallen om te genieten van de in totaal 37 toespraken. En van de twee toneelstukken die worden op gevoerd. Voor morgenmiddag staat het drama „Zoek Gods rechtvaar digheid om het einde te kun nen overleven" op het pro gramma. Hét theaterspektakel gaat over de voordelen van het gezin. De Jehova's Getui gen wordt onderwezen, hoe de eenheid binnen het huisge zin kan worden bewaard. Want het gezin is voor de Je hova's een meer dan veilige haven, waar voor familiele den die een andere levens overtuiging hebben, nog steeds geen plaats is. Hun bootje wordt zonder pardon losgelaten op de woelige we reldzee om letterlijk en fi guurlijk te verdwijnen uit het zicht van het Wachttorenge nootschap. Prestige (1) Elke gemeente of liever elk gemeentebestuur heeft recht op zijn prestige-object. Dus ook Hazerswoude. Daar bedachten een paar sportenthousiasten dat het wel leuk zou zijn als Hazers woude zou kunnen beschik ken over een eigen sportzaal (het gebruik van het woord sporthal schijnt in Hazers woude verboden te zijn, dat roept associaties op van im mense complexen met een Olympische allure, die alleen in grote steden voorkomen en dat is nu ook weer niet de be doeling). Het college van B en W nam het voorstel om een hal te bouwen over er is inder daad grote behoefte aan uit breiding van de sportaccom modatie in Hazerswoude, meende het college en ook de gemeenteraad vond het prachtig. Op twee raadsleden na. De heren Fransen en Van Paridon wensten niet mee te werken aan de komst van de zaal en stemden dan ook te gen toen Hazerswoude de be nodigde gelden eindelijk bij elkaar had gespaard. Prestige (2) 'De verstandhouding met de Hazerwoudse VVD (voor die club zat het tweetal toen nog in de raad) kwam dat afwij kende stemgedrag niet ten goede, maar die was toch al niet opperbest bleek begin dit jaar. Om een einde aan alle onenigheden, misverstanden en ruzies te maken, kozen de beide raadsleden voor een op lossing die over het algemeen meer in linkse kringen voor komt: ze begonnen voor zich zelf. Bij de afgelopen raads verkiezingen haalde de nieu we fractie onder de naam Ge meentebelangen 1986 één ze tel, waar Fransen op terecht kwam, terwijl Van Paridon zo bereidwillig was het voorzit terschap van de vereniging op zich te nemen. Dat de sportzaal het tweetal wel erg hoog zit, werd deze week duidelijk toen Gemeen tebelangen 1986 bij de provin cie zijn bezwaarschrift tegen de bouw ervan verdedigde. Een raadsfractie die een be sluit van de meerderheid van de eigen gemeenteraad aan vecht, dat komt niet vaak voor. De bezwaren van de fractie zijn dan ook niet mis. Dat het uitzicht van Fransen door de toekomstige hal niet meer zal zijn, wat het nu is, zoals voorstanders van de hal rondvertellen, schijnt er niets mee te maken te hebben. Nee, de hal is „volledig overbodig", zegt Fransen. Dat is dus nog meer overbodig dan overbo dig. Prestige (3) Gemeentebelangen wijst ver der op een gymlokaal elders in de gemeente, dat staat te verkrotten. Voor de gemeente is dat juist één van de rede nen een nieuwe zaal te bou wen, terwijl Gemeentebelan gen droog constateert, dat Ha zerswoude blijkbaar beter is in het bouwen van sportacco- modaties, dan het onderhou den ervan. En zo weten beide partijen een heel rijtje meer of minder ter zake doende argu menten aan te dragen. Of Gemeentebelangen gelijk heeft met zijn betoog over verwachte leegstand en grote financiële tekorten, moet blij ken als de hal, pardon zaal, ei eenmaal staat. Want dat de zaal er moet komen, staat vast. Al was het maar om het enthousiasme van politieke splinters, om elke onwelge vallige beslissing van de meerderheid van een ge meenteraad onmiddellijk bij een hogere instantie aan te vechten, wat te temperen. Dat vindt Milan Konvalinka (van de Fotoredactie) van 'zijn' krant. Een gezicht dat mede wordt bepaald door de Fotoredactie. Milan en zijn collega's brengen met name gebeurtenissen in beeld die zich in onze eigen omgeving afspelen. Want het regionale nieuws heeft een belangrijke plaats in de Leidse Courant. Een krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9