Alleen de kerk heeft niet te lijden onder lage moreel in Lublin Emancipatie moet steeds op agenda ministerraad staan Hoe de FNV van 6+ voor kabinet een onvoldoende maakte MNENLAND/BUITENLAND QeidóaQounant ZATERDAG 26 JULI 1986 PAGINA 5 UBLIN Net na twee jr 's middags stromen ze mr buiten door de fa- •ickspoorten als hun ■oege dienst erop zit. Ze laken deel uit van de 000 arbeidskrachten irwijl het er 12.000 zou- n moeten zijn. Maar de ^Ibriek werkt een stuk eneden de kapaciteit, mdat de ruwe materia- i in zeer onregelmatig I innenkomen, de lonen I ag zijn en het moreel het personeel niet >ed is. inirnaal een man in de oege ploeg heeft gedron- cn tijdens ziin werk. Hij inkt naar de drank en opt zeer onzeker. Er wordt fweerd dat wel een miljoen arolen per dag thuisblijven din hun werk vanwege de li ank. Het alcoholisme, dat 3i< fids de invoering van de aat van beleg in 1980 met rt| irongen omhoog ging, ln ordt door de regering er en end als een nationale ramp eiie de maatschappij in het gemeen schade toebrengt, eze arbeider uit de ploe- jndienst in Lublin staat eus niet alleen, et is tragisch, zegt profes- ir Leszek Gilejko, een aca- emicus in Warschau, dat et socialisme, een systeem «baseerd op respekt voor jjt erk. er tot nu toe nog rj eeds niet in geslaagd is om epaste en behoorlijke erkomstandigheden te :heppen Een fundamentele e. erbetering van deze om- ie andigheden, beweert hij, is ed een van de belangrijkste de jciaal-politieke kwesties", c-, errises e!ilejko's naam zegt de ar beiders hier in de FSC auto- abriek aan de buitenkant an Lublin niets. Maar zijn ewering is er een die velen i,nder hen van de daken &uden schreeuwen, als ze ich daar iets drukker over t>uden maken. >e plotselinge crisis in de amer van 1980 om Solidari- iit en de langdurige staat an beleg die daarop volgde, 01 egon in Lublin. De stakin- ,r en die hier zes jaar geleden laatsvonden waren een ge- t( erale repetitie voor de gro Pools straatbeeld op een herfstige morgen in een oude stad. met een rijk verleden. te voorstelling in Gdansk die een week of twee daarna kwam en Lech Walesa naar voren schoof. Lublin, dat ongeveer 160 ki lometer ten zuidoosten van Warschau ligt, in de richting van de Russische grens, heeft betere tijden gekend. De bevolking bedraagt zo'n 300.000 mensen en de FSC fabriek is nog steeds een van de grootste werkgevers. Andere fabrieken produce ren landbouwwerktuigen, verwerken voedsel en brou wen bier. Ook heeft de stad een uitsluitend Katholieke Universiteit, waar de stem ming redelijk opgewekt is en een Staatsuniversiteit, waar de stemming wel wat zou kunnen verbeteren. Het is een oude stad met een rijk verleden, waar eens prinsen en bisschoppen de scepter zwaaiden. Er liggen nog steeds verscheidene pa leizen op de toeristische rou te door de stad, maar de aristokratische sfeer is ver dwenen. De kerk hier blijft buitengewoon sterk, niet minder dan veertien nieuwe zijn in aanbouw, waarvan sommige zeer monumentaal worden. En hier ziin geen lakse arbeiders te bekennen; de bouwvakkers zijn alle maal vrijwilligers, en ook is er hier blijkbaar geen tekort aan de benodigde bouwma terialen. Vuile overall Buiten de fabriek vertelt Marek, een taai uitziend mannetje in een vuile over all die al vijftien jaar in de fabriek werkt, dat het er in het Polen van nu alleen nog maar beter op kan worden. Hij geeft toe dat de lonen niet hoog zijn met zo'n 20.000 zloti per maand en dat er een eindje verderop meer betaald wordt. Maar hij blijft optimistisch en meent dat „de Generaal" woord zal houden en dat verbeteringen onderweg zijn. Twee personen onder dege nen die steekproefsgewijs worden ondervraagd weige ren te praten. Een vrouw zei „Vraag het maar aan ie mand anders" en een man, van ongeveer dezelfde leef tijd als de eerder genoemde Marek, knikte met zijn hoofd in de richting van de grote fabriek achter hem en zei „Praat me niet over die fabriek. Het stinkt...". Dergelijke geluiden zijn niet te registeren in de mooie universiteitswijken van Lu blin, maar in sommige delen van de stad kunnen ze niet ver onder de oppervlakte liggen. Eerder dit jaar wer den twee studenten aan de Katholieke Universiteit, Andrzej Bereda en Piotr Szczudlowski, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en ze kregen ook nog een boete omdat ze pamfletten hadden verspreid waarin werd aangedrongen op een boycot van de vieringen van de Dag van de Arbeid op 1 mei. Oorlog De na-oorlogse geschiedenis van Polen, en daarmee haar denkbeeldige weg naar het communisme, begon, ook al, in Lublin. Toen het Russi sche leger de Duitsers uit eindelijk in 1944 uit de stad verdreven, werd het de hoofdstad van het land en vanuit de kantoren in de 22 juli-straat in het centrum van de stad werd het land geregeerd tot aan de bevrij ding van Warschau zo'n half jaar later. Maar de mensen hebben duidelijk geen tijd voor die geschiedenis. Voor Lublin, net als Polen in het alge meen, zijn de kosten van het levensonderhoud van het hoogste belang. De open markt heeft tachtig over dekte kraampjes en bijna honderd tafels op schragen die worden bemand door particuliere boeren of boe rinnen die groente verko pen. Maar daarnaast zijn er ook nog eens tientallen min der officiële „meelopers" die tweedehands kleding, in het westen gemaakte shampo, digitale horloges en dergelij ke bij opbod te koop aanbie den. Enkele van deze kooplui hebben niets betaald voor de vierkante meter waar ze hun koopwaar aanbieden. Een officieel geregistreerd stalletje kost 6000 zloti per maand. Maar deze onofficië le, „onregelmatige" kooplie den weigeren om wat dan ook te bespreken, vooral als ze buiten de wettelijk vast gestelde marktgrenzen ope reren. Oude vrouwtjes, som mige een heel eind in de ze ventig, komen hier al tien tallen jaren om tweedehands kleding te verkopen. Zij lij ken wel tevreden. „Het le ven voor de oude mensen in Polen is niet slecht" zegt Maria „want de jongeren helpen hen als het nodig is." Kerken De kerk vormt weer een an der deel van de vergelijking. In Lublin is een van de armste parochies de grootste en meest indrukwekkende van de genoemde veertien kerken aan het bouwen. Grenzend aan het hoofdge deelte van de kerk, dat ruimte biedt aan congrega ties van 4000 mensen en meer, zijn er faciliteiten voor onderwijs, vergaderin gen en sociale bijeenkom sten. Bouwvakkers voor dit werk zijn gemakkelijk te vinden. Op een „gemiddelde" avond zijn er 40 of 50 en zij schij nen zelfs de moeilijkst te krijgen bouwmaterialen te kunnen „vinden". En als zij zelf gebrek ergens aan heb ben, kunnen ze wel eens een voedselpakket uit het bui tenland krijgen. De retori sche vraag de Polen wil len vechten voor hun land en zijn bereid ervoor te ster ven, maar waarom willen ze er niet voor werken? schijnt in het geval van de werkzaamheden voor hun kerk niet van toepassing te zijn. Het is met de parochianen hier, en evenzeer in de rest van Polen, dat de Generaal op zo'n ruwe manier een di aloog wenst. Dit is begrijpe lijk, wan.t 90 procent of meer van de 37 miljoen Po len zijn katholiek en minder dan een op de 18 is lid van de „regeringspartij". De staat doet een dringend beroep op de hulp van de kKerk, die ze zo hard nodig heeft om het probleem van de motivatie en een massa andere problemen te kun nen oplossen. Voor het moment blijft er echter een enorm obstakel voor de vooruitgang op dit gebied, hoewel Kardinaal Glemp dan zo af en toe Ge neraal Jaruzelski ontmoet om te zoeken naar gemeen schappelijk terrein. De lei ders van het land controle ren alles wat ze maar kun nen met betrekking tot wat de kerk zegt en doet. Maar de kerk geeft over het alge meen helemaal niets om wat de regering denkt. En dat weet de regering maar al te goed. MICHAEL SIMMONS ■fiNEMARIE GREWEL GEEFT MINISTER KONING VOORDEEL VAN TWIJFEL IN HAAG Minister n de Koning zal het de mendp jaren niet ge- ikkelijk krijgen. Niet een is hij bewindsman n sociale zaken, werk- legenheid en Antil- lanse zaken maar op de lop toe is hij ook nog verantwoordelijk or het emancipatiebe- Als informateur eft hij het echter zelf zo tvild. tien jaar is het staatssecre- iaat voor emancipatie (we ns overbodigheid?) opgehe- n. De drie grote politieke tijen hebben om beurten de It vervuld: Jeltien Kraaije- Id-Wouters (CDA) was de ste. gevolgd door Hedy Incona (PvdA) en Annelien ippeyne van de Coppello VD). En nu gaat De Koning zelf doen. In de vrouwen- _jing heeft dit alom tot tieve reacties geleid, va- ind van teleurstelling tot woede. Gevraagd was een mi nister voor emancipatiezaken, het werd een minister in de persoon van Jan de Koning die „het er bij gaat doen". Ook al zegt hij „er zin in te heb ben". Ook binnen De Konings eigen CDA wordt het opheffen van emancipatiezaken betreurd. „Ik vind het heel erg", zegt Corry Botman, voorzitter van het CDA-vrouwenberaad. „Het gaat bij emancipatie om een jong beleid dat nog lang niet door iedereen even se rieus wordt genomen. Juist daarom was een vrouwelijke staatssecretaris voor emancipa tie zo belangrijk". Annemarie Grewel, vice-voor- zitter van de Emancipatieraad bekijkt de nieuwe bijbaan van De Koning met gemengde ge voelens. „We hadden dit kun nen zien aankomen. In februa ri liet De Koning in de Twee de Kamer al doorschemeren dat ook een man emancipatie zaken zou kunnen behartigen en dat het in een rpinisterpor- tefeuille terecht zou kunnen komen. Daar heeft toen nie mand op gereageerd. Nu blijkt dat hij op dat moment voor zichzelf de knoop al had door gehakt". Ministerraad Grewel: „De Koning heeft zelf gezegd dat je aan een minister die emancipatiebeleid krijgt, hoge eisen moet stellen. Dat betekent dus dat hij alle on derwerpen die in de minister raad aan de orde komen moet toetsen aan de gevolgen voor vrouwen. Bovendien heeft hij de verplichting om elke week het emancipatiebeleid op de agenda van de ministerraad te zetten". Ondanks haar optimisme klinkt toch een licht cynische ondertoon in Grewels woor den door. Ze geeft toe, ze had liever gezien dat een vrouw zich met het emancipatiebeleid zou bezighouden. „Iemand die zich identificeert met vrou wenproblemen en die door de vrouwenbeweging als repre sentatief wordt beschouwd". Annemarie Grewel: „Nederland heeft zo'n beetje het laagste per centage werkende vrouwen". In het regeerakkoord wordt door De Koning het emancipa tiebeleid vertaald in herverde ling van betaalde en onbetaal de arbeid en het scheppen van werkgelegenheid voor vrou wen. Een formulering waar niet iedereen even gelukkig mee is. Annemarie Grewel: „Emancipatie is natuurlijk meer. Goed, arbeid en arbeids tijdverkorting hangen welis waar samen met het streven naar economische zelfstandig heid, maar wil je het volledige veld omvatten dan heb je daar een dagtaak aan. Het is de vraag of hij daar zoveel tijd aan kan besteden". Eenzelfde argument brengt Corry Botman te berde. „Emancipatie wordt onderdeel van algemeen beleid. Alle de partementen moeten, conform het regeerakkoord, eigen emancipatieplannen opzetten. Juist daarom is een coördine rende functie nu zo belangrijk. Ik moet nog zien of de overige ministers met veel voortva rendheid het emancipatiebe leid ter hand nemen. Tot nu toe is er weinig van terecht ge komen en ik zie het nog niet gebeuren. De komende vier jaar zullen de vrouwen zelf enorm aan de bel moeten gaan trekken". Kwaadwillend Grewel: „Als je kwaadwillend bent dan zeg je, dat het staats secretariaat emancipatiezaken moedwillig is opgeheven. Kijk maar naar uitlatingen van de ministers Ruding en Van Aar- denne in de afgelopen kabi netsperiode. Mannen die nu niet bepaald hebben laten merken dat ze het emancipa tiebeleid hoog in het vaandel hebben staan. Maar emancipa tiebeleid kun je niet zo maar wegdoen. Het is een brede be weging met duidelijke ontwik kelingen". Minister De koning kan reke nen op een ongekende contro le. Alle vrouwenorganisaties hebben laten weten zijn doen en vooral zijn laten nauwkeu rig te zullen volgen. Het zal druk worden op de stoep van zijn departement. De FNV heeft al aangekon digd in september een plan bij de bewindsman in te dienen teneinde gelijke rechten op be taalde arbeid voor vrouwen te realiseren via het opzetten van positieve actie-bureaus. Daar naast wenst de FNV snel een anti-discriminatiewetgeving zonder ontsnappingsclausules en regelingen voor ouder schapsverlof. „Als de minister dat regelt dan vinden we dat hij iets laat zien van zijn se rieuze bedoelingen met de emancipatie", meent FNV-be- stuurder Karin Adelmund. Ook het CDA-Vrouwenberaad zal menigmaal bij De Koning aan de bel hangen. Botman: „We zullen zeker aandringen op betere kinderopvang. Eén van de belangrijkste voor waarden om te komen tot eco nomische zelfstandigheid van vrouwen. Bovendien heeft de CDA-fractie meer vrouwen dan ooit in de Tweede Kamer die allen emancipatie hoog in het vaandel hebben staan. Ik denk dat minister De Koning het nog weieens heel moeilijk kan krijgen", belooft Botman. Na drie staatssecretarissen voor het emancipatiebeleid kan de discussie volgens Gre wel niet op een lager pitje worden gezet. Ze erkent dat er de laatste tien jaar veel ten goede is veranderd. „Maar het is een ontwikkeling die zich doorzet. Nederland heeft zo'n beetje het laagste percentage werkende vrouwen. In andere landen is het doodgewoon dat vrouwen werken. Er is een tijd geweest in ons land dat je je als man op je borst kon slaan als je vrouw thuis kon blijven omdat je genoeg ver diende. Dat ethos leeft nog steeds bij ons, maar ik denk dat dat langzaam gaat veran deren". MARGA RIJERSE DEN HAAG De geloof waardigheid van 's lands grootste vakcentrale, de FNV, is in het geding. De wat genoemd wordt „nieuwe zakelijkheid >en redelijkheid" van de FNV begint de heren Pont en Stekelenburg, respectieve lijk voorzitter en vice- voorzitter, intussen aardig op te breken. Dat mag worden afgeleid uit de verwikkelingen rond de aanvankelijke zes plus die het regeerakkoord van het nieuwe kabinet kreeg, maar die deze week na veel intern tumult, in een brief van de FNV aan de Tweede Kamer alsnog werd gewijzigd in een onvoldoende. De jaren van scheldkannona- des aan het adres van cen trum-rechtse coalities (het tijd perk-Kok) zijn voorbij. Dat er kennen zelfs de onverzettelij- ken in de grootste vakcentrale. „Alleen maar schelden blijkt niets op te lossen, dus kiezen we voor een zakelijker bena dering". Maar zo zakelijk als de eerste reactie van de FNV- top op het regeerakkoord was nou ook weer niet de bedoe ling. Die schoot bij tal van FNV'ers en sociaal-democra ten absoluut in het verkeerde keelgat. Vriend, maar ook me nig vijand, was eind vorige maand stomverbaasd vice- voorzitter Johan Stekelenburg een „redelijk positief" oordeel te horen vellen over de kabi netsplannen: in de vorm van een 6 plus. Dat betekende een forse streep door de rekening van Wim Kok die als plaats vervanger en opvolger van Den Uyl zijn voorgenomen frontale aanval op het regeer akkoord ook plotsklaps moest bijstellen en met een saus van redelijkheid moest overgieten. Het bleef niet bij het fronsen van wenkbrauwen. Onder lei ding van Greetje Lubbi en Jaap van de Scheur, de voor zitters van de radikale Voe dingsbond FNV en de grootste in de FNV-familie, de Abva Kabo, viel het overgrote deel van de federatieraad van de FNV over de uitlatingen van hun leiders heen. Dat resul teerde er deze week in dat het aanvankelijk positivisme als nog werd omgezet in „forse kritiek". Matje Ook de PvdA riep de FNV op het matje. De verhoudingen tussen de vakcentrale en de politieke partij waren al ver stoord door het in mei bereikte akkoord in de Stichting van de Arbeid tussen werkgevers, vakbeweging en kabinet over de aanpak van de werkloos heid. Dat was uiteraard als steun voor het kabinet uitge legd en gebruikt terwijl de FNV net een paar miljoen had uitgegeven om te voorkomen dat CDA en VVD nog eens de meerderheid zouden halen. De Partij van de Arbeid be schouwde het als een vorm van verraad dat de FNV zo vlak voor de verkiezingen zo duidelijk met het kabinet in zee was gegaan. Er vielen toen al harde woor den in het gesprek tussen PvdA en FNV. Wim Kok was als gewoon lid, maar ook als oud-voorzitter van de FNV en toekomstig PvdA-leider, bij de eerste gesprekken aanwezig. Hij hield echter wijselijk zijn mond en liet de verwijten over aan zijn voorganger Den Uyl. Echt lekker zat het Kok ech ter niet. Een kleine tien maan den geleden stond hij immers nog aan het roer van de FNV, en het gezegde luidt „oude liefde roest niet". Bovendien had hij zelf zijn opvolgers aan gewezen of opgeleid. De eerste reactie van de FNV op het re geerakkoord scherpte de me ningsverschillen tussen PvdA en FNV alleen nog maar aan. Erger voorkomen Het feit dat Stekelenburg en niet Pont (vakantie?) als eerste woordvoerder naar buiten trad heeft overigens nog ergere in terne en externe kritiek kun nen voorkomen. Binnen de FNV was immers niet ieder een even gelukkig met de be noeming van Pont en vooral de voedingsbond had liever Stekelenburg in de functie van voorzitter gezien. Pont heeft zich de eerste tien maanden van zijn voorzitterschap ont wikkeld tot een zeer aimabele man, die zich echter volgens menigeen in FNV-kring te aardig toont tegen werkgevers en regering. De wat fellere Stekelenburg ligt beter, niet alleen bij de bondsvoorzitters, maar ook bij de achterban die hem nogal eens verwart met zijn tweelingbroer bij Studio Sport. Zou het Pont zijn geweest die de positieve geluiden over het regeerakkoord had verwoord dan had het hem zwaar kun nen opbreken. De figuur van Stekelenburg heeft kunnen voorkomen dat het voorzitter schap van Pont ter discussie zou worden gesteld. Overigens is het laatste woord over de es capades van het federatiebe stuur, waar vooral nu mensen met ervaring als Kok, Bode en Drabbe node worden gemist, nog niet gezegd. Aangepast Als eerste resultaat van de in terne ruzie over de nieuwe za kelijkheid van de FN V-top en de bijkomende verwijten van de socialistische vrienden op het Binnenhof is nu het rap portcijfer dat Nederlands grootste vakcentrale aan het nieuwe kabinet gaf drastisch aangepast. In de tweede, dit keer officiële verklaring van de FNV op het regeerakkoord is het woordje „positief" ver anderd in „forse kritiek". Het doet voorkomen dat men het regeerakkoord wat beter heeft gelezen en toch tot de conclusie heeft moeten komen dat het al met al niet die ro zengeur en maneschijn is die men er in eerste instantie in dacht te lezen. Werd aanvan kelijk de aanpak van het kabi net om de werkloosheid in 1990 onder de 500.000 geroemd („hoera, precies zoals wij voor stellen"), nu blijkt dat de FNV ineens is gaan twijfelen over de haalbaarheid. Ook Jaap van de Scheur heeft zijn zin gekregen. De AbvaKa- bo-voorzitter verweet het fe deratiebestuur een te zwak verweer te hebben laten horen tegen de voorgenomen bezui nigingen in de collectieve sec tor. Er worden in de brief die de FNV deze week naar poli tiek Den Haag stuurde dan ook aanzienlijk scherpere uit spraken gedaan. Dank zij in grijpen van voorzitter Schüller van de Bouw- en Houtbond FNV en de AbvaKabo-voorzit- ter wordt nu in de brief ge waarschuwd voor een verlies van tienduizenden banen bij de (semi)overheid en de sterk van collectieve uitgaven af hankelijke bedrijfstakken als de bouw. Met deze inderhaast verzette bakens hopen de stra tegen van FNV en PvdA beide organisaties weer op een gelij ke koers te hebben gebracht. Maar of alle plooien hiermee zijn gladgestreken is zeer te betwijfelen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5