Machtsstrijd Italië voorlopig onbeslist a Afrikaanse landen nemen geen sancties Een bijdetijds geschenk Georgia, het land van onbetaalde rekeningen Craxi mag nog achtmaanden regeren Peres onderzoekt teruggave gebieden DROOGTE VS EIST MEER DAN DERTIG SLACHTOFFERS: ■BUITENLAND £eidóc.Qowumt ZATERDAG 26 JULI 1986PAGINA, OPEC: „Prijsoorlog olie moet doorgaan" KOEWEIT President Rilwanu Luk- tnan van de Organisatie van Olie-ex porterende Landen (OPEC) heeft ge zegd dat het kartel de prijzenoorlog met de niet-OPEC-leden moet voort zetten om zijn marktaandeel te kunnen behouden. „De oorlog moet doorgaan totdat de markt zich heeft gestabiliseerd", aldus de Nigeriaanse olieminister. Maandag hebben de olieministers van de OPEC in Genève een ontmoeting om te probe ren tot overeenstemming te komen over een plafond van 17,6 miljoen va ten per dag, waardoor de prijs van olie naar zo'n zeventien tot negentien dollar per vat zou kunnen stijgen. De prijs is nu zeven dollar. Britse politie op jacht naar wurger LONDEN De Britse politie heeft gisteren een beroep gedaan op het publiek mee te helpen zoe ken naar de „Stockwellvvurger", die deze week voor de achtste maal toe heeft geslagen. De slachtoffers vijf mannen en drie vrouwen varieerden in leeftijd van 68 tot 94 jaar. Vijf van hen, zowel mannen als vrou wen, waren seksueel mishandeld. De moordenaar dankt zijn naam Stockwell-wurger aan de Lon- dense wijk waar hij opereert. „Als deze misdaden door één man zijn begaan, zijn zij het werk van een duivel", aldus de politie. VS ontevreden over uitleg dood Amerikaan WASHINGTON De Verenigde Staten hebben Chili gisteren meege deeld niet tevreden te zijn over het resultaat van een gerechtelijk voor onderzoek naar de dood van een 19- jarige Chileense Amerikaan in San tiago. Volgens dat onderzoek kwa men de jongeman en zijn vriendin om het leven toen zij een brandbom uit handen lieten vallen. Eerder hadden getuigen verklaard dat het tweetal door Chileense militairen was overgoten met benzine en ver volgens in brand gestoken. De jon geman overleed; de vrouw is er slecht aan toe. Cockneys sterven uit LONDEN De beroemdste wijkbewoners van Londen zijn tot uitsterven gedoemd: de Cock neys worden met uitroeiing be dreigd als gevolg van de beslis sing om de kraamkamers van het ziekenhuis St. Bartholemew's te verhuizen naar een andere wijk, enkele kilometers verderop. De traditie wil dat een Cockney pas een echte Cockney is, als hij of zij is geboren binnen gehoorsafstand van de bellen van Mary-le-Bow, een ongeveer 1000 jaar oude kerk. De enige plek die nog aan die vereiste voldeed wac kraamkliniek van SL Ba mew's. Japanners moeten meer op vakantie TOKIO De Japanse regering vindt dat de bevolking meer va kantie moet nemen. In de hoop dat goed voorbeeld doet volgen, heeft het kabinet daarom besloten zes zittingen te laten vervallen, zodat de ambte narij met vakantie kan gaan. De regering hoopt dat de Japanse „workaholicszullen volgen. Japanners werken over het al gemeen aanmerkelijk meer dan hun Westeuropese en Ameri kaanse collega s. Door middel van vakanties wil de Japanse regering de binnenlandse beste dingen door consumenten op- (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Italiaanse regeringscrisis die een maand geleden uitbrak is weer bijna opgelost. De machtsstrijd tussen de de missionaire socialistische premier Bettino Craxi en zijn christen-democrati sche tegenspeler Ciriaco De Mita is voorlopig ge ëindigd in een gelijkspel. Beiden hebben de scherp ste kanten van hun stand punten afgeslepen. Betti no Craxi mag nog acht maanden regeren, voordat een christen-democraat het roer overneemt tot de verkiezingen van 1988. De vijf-partijencoalitie van christen-democraten, socialis ten en drie kleinere partijen gaat dus nog zeker twee jaar door. De communisten, na de christen-democraten de groot ste partij, die even hun kans roken en de socialisten „een constructieve samenwerking" aanboden, blijven buiten de deur. Maar of de vijf-partijen coalitie weer vlot zal gaan marcheren mag betwijfeld worden. In de maandenlange machtsstrijd tussen Craxi en De Mita, die in de regerings crisis zijn hoogtepunt bereikte, is veel porselein kapotgesla gen. Het onderling wantrou wen is groot. De christen-democraten zijn beducht voor de nog steeds groeiende populariteit van Craxi. Tegelijkertijd ergeren ze zich groen en geel over de wijze waarop de socialist aan ziin premierzetel zit vastge kleefd. Volgens secretaris-ge neraal De Mita van de chris ten-democraten was met Craxi overeengekomen dat hij nog dit jaar plaats zou maken voor een christen-democraat. De christen-democraten (DC) wil len als grootste regeringspartij, na ruim drie jaar Craxi, weer de minister-president leveren. Craxi heeft steeds ontkend dat er zulke duidelijke afspraken liggen. In het compromis dat nu in de maak is zal volgens De Mita echter „glashelder en niet voor tweeërlei uitleg vat baar" worden aangegeven wanneer Craxi moet vertrek ken. Beducht In de drie jaar dat Craxi als eerste socialistische premier regeerde, is het Italië voor de wind gegaan. De galopperende inflatie is teruggebracht tot een percentage van rond de vijf en het land beleeft een pe riode van economische bloei. De beurs van Milaan was de afgelopen jaren de beste beleg ging die een internationale in vesteerder kon vinden. Hoe groot het vertrouwen van de financiële wereld in de socia list Craxi is, bleek deze week weer eens toen de beurs van Milaan op het nieuws van het compromis met een stijging van maar liefst 3,2 procent re ageerde. Hoewel de voorspoedige ont wikkeling van de Italiaanse economie voor een belangrijk deel te danken was aan de aantrekkende internationale conjunctuur, werd Craxi's prestige er natuurlijk door vergroot. Zijn „no nonsense" aanpak sloeg aan. Tegelijker tijd werd het tandengeknars bij de grootste regeringspartij, de christen-democraten, steeds luider. De Democrazia Christi ana kon het maar moeilijk verkroppen dat een socialist als uithangschild voor een suc cesvol beleid fungeerde. Steeds luider werd de roep om een ei gen man aan het hoofd van de regering. No nonsense Craxi, die weinig last heeft van bescheidenheid, roept graag dat het land zonder hem aan de chaos ten prooi is. Dat is lichtelijk overdreven. Feit is echter wel dat Craxi de meest dominerende politicus van de laatste tien jaar is. Maar omdat zijn partij slechts half zo groot is als die van de christen-de mocraten, wordt het voor hem uiterst moeilijk Palazzo Chigi, de zetel van de minister-presi dent, te blijven bezetten. Craxi heeft heeft het nog moeilijker gekregen nu zijn te genspeler De Mita zich ont popt tot een geducht tegen stander. De Mita, die als leider van de grootste regerinspartij wat moeizaam op dreef raakte, is binnen zijn partij de onom streden baas geworden. Hij kan vanuit een positie van sterkte de confrontatie met Craxi aangaan. Wanneer Craxi volgend jaar aftreedt hoeft hij zich niet te vervelen. Hij kan dan begin nen met de voorbereidingen voor de verkiezingsstrijd van 1988. Wat dat betreft ligt er volop werk. want Craxi's per soonlijke populariteit wordt tot nu toe nog niet vertaald in een grotere toeloop van de kiezers naar zijn partij. In 1988 zal Craxi dan ongetwijfeld een nieuwe gooi doen naar het premierschap. Boven: Een drijfnatte, bejaar de vrouw wordt door red dingswerkers uit haar huis ii Eze gehaald en in veiligheii gebracht. Llnsk:Een veld van zwart) staketsels blijft achter wan neer een vuurzee zich eei weg door de maritieme Alpei heeft gebaand. Bosbranden in Franse Alpen bijna bedwongen NICE De bosbranden ir het departement Alpes-Mari times in Zuid-Frankrijk, dij deze week bijna 6.000 hectarj bos in de as hebben gelegd zijn goeddeels bedwongen Op de meest gevaarlijke plaatsen zijn brandweer, le ger en politie de situatie meester, maar in het gebied tussen Eze en Monaco zijn de blusvliegtuigen nog steeds ac tief. Het wordt een wondei genoemd dat bij de enorme branden slechts één persoon om het leven is gekomen Meer dan 10.000 mensen zijn geëvacueerd. Van de ver meende daders die de bran den hebben aangestoken ii nog geen spoor. BEIROET/TEL AVIV De Israëlische minister van buitenlandse zaken Yitzhak Shamir, de leider van het rechtse Likoed- blok, heeft gisteren ge zegd dat de ontmoeting van premier Peres met koning Hassan II van Ma rokko, geen reden voor opwinding is. Het Likoed- blok is niet bereid territo riale concessies te doen aan de Arabische landen en wil alle bezette gebie den houden. De socialis ten onder leiding van Pe res zijn wel bereid bezet gebied af te staan in ruil voor vrede. Zo zou Peres koning Hassan hebben beloofd een commissie samen te stellen om de situatie rond de bezette gebieden te bestuderen en vast te stellen welke gebieden kunnen wor den terug gegeven. Peres zou ook hebben voorgesteld de Pa- lestijnen in bezet gebied verte genwoordigers te laten kiezen om hun belangen binnen de Israëlische staat te behartigen. De Arabieren op de Westoever en de Gazastrook zouden dan voor een periode van vijf jaar autonomie krijgen en vervol gens zelfbeschikkingsrecht. Libanese sji'itische demon stranten hebben gisteren in Beiroet de Marokkaanse am bassade bestormd. De demon stranten klommen over de muren en staken portretten van koning Hassan II in brand, uit protest tegen diens ontmoeting met de Israëlische premier Shimon Peres. De po litie zei dat de ongeveer 2.00( demonstranten aanhanger waren van de Hezbollah, d< Partij van God, een militant) pro-Iraanse organisatie. Syrii heeft gisteren de luchtverbin- ding met Marokko opgeheven De stap van de Syrische auto riteiten is een reactie op de re] cente ontmoeting van de I?' raëlische premier Peres en ko ning Hassan II van Marokko Syrië had maandag onmiddel lijk na het bekend worden vat de reis van Peres al de diplo matieke betrekkingen mei Marokko verbroken. ADDIS ABBEBA De Raad van Ministers van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid (OAE) heeft afgelopen nacht te vergeefs vergaderd om overeenstemming te be reiken over krachtige maatregelen tegen Zuid- Afrika. Uiteindelijk werd men het eens overeen ont- werp-resolutie waarin de Verenigde Staten en Groot-Brittannië worden veroordeeld wegens hun verzet tegen sancties te gen Zuid-Afrika. Op deze manier wordt het pro bleem omzeild dat veel Afrikaanse landen zelf, hetzij openlijk hetzij hei melijk, handel drijven met Zuid-Afrika. Volgens de gegevens van de Zuidafrikaanse regering 'heeft deze handel jaarlijks een waarde van een miljard dollar. De enige werkelijke actie waartoe is besloten bestaat uit de oproep aan de Afrikaanse staten meer geld en wapens ter beschikking te stellen voor de groeperingen die proberen de Zuidafrikaanse regering ten val te brengen. De Britse minister van buiten landse zaken sir Geoffrey Howe heeft gisteren laten we ten dat de recente kritiek van de Zambiaanse president Ken neth Kaunda hem er zeker niet toe zal brengen zijn vre desmissie in opdracht van de ministerraad van de Europese Gemeenschap op te geven. Na aankomst in Gaborone, de hoofdstad van Botswana, ver klaarde Howe dat Kaunda zich tijdens hun besloten bespre kingen aanzienlijk minder kortaf had getoond dan in het openbaar. Volgens Howe heeft Kaunda zich bereid verklaard deel te nemen aan een dialoog tussen blank en zwart. De Amerikaanse regering heeft gisteren besloten de zwarte diplomaat Terence Todman te benoemen tot am bassadeur in Zuid-Afrika. Todman is moemnteel ambas sadeur in Denemarken. Een regeringswoordvoerder zei dat het benoemen van een zwarte ambassadeur „het in zich heeft om overvloedig en op zeer tastbare wijze duidelijk te ma ken wat voor samenleving de onze is". Eerder kwam de zwarte zakenman Robert Brown voor de benoeming in aanmerking, maar hij viel af vanwege enkele dubieuze za kentransacties in het verleden. Minister Howe (links) sprak gisteren ruim een uur met presi dent Masire van Botswana over een vreedzame oplossing van de apartheid in Zuid-Afrika. SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 5: Tot onmiddelijke hulp bereid snelde Kareltje Knetter naderbij en toen zag hij uit de sneeuw jacht een sierlijk en elegant figuurtje opdoemen, dat toebehoorde aan een jonge, blonde vrouw. Ze droeg een kostbare bontjas en ze zag er zéér verzorgd uit. Maar haar gezicht..., ja Karel tje wist niet goed wat hij daarvan denken moest. „Daar ben ik nog te jong voor, denk ik," schoot het door zijn onbedorven breintje heen. Hij bekeek de jonge vrouw nog eens goed en merkte wel, dat ze zichzelf weer helemaal onder conctróle had. „Maar mevrouw", zei Kareltje toen. „Hoe komt u hier zo diep in het woud ver zeild?" „Vraag ik jou dat óók? vroeg de vrouw koud. „Nee, eh... maar ik bedoel, U draagt erg mooie en kostbare kleren," vervolgde Ka reltje. „Ze lijken me echter meer geschikt voor wat winkel- en slenterwerk langs de elegante zaken in Gravendrecht dan voor een afmatten de wandeling door de bossen bij Rijkhuyzen." „Ben je eigenlijk hier gekomen om je mening over mijn garderobe te geven of ben je geko men om te helpen?" zei de jonge vrouw toen op koele, bijna snijdende toon. „Als je wilt helpen, hélp dan ook en klets niet zoveel." Intussen had Kareltje een blik naar de grond geworpen want hij vermoedde wel dat daar de oorzaak van alle ellende te vinden was. Doch wat hij toen zag, daar schrok hij toch wel een beetje van. De jonge vrouw zat namelijk met een van haar slanke enkeltjes gevangen in een grove wildklem. „O mevrouw.. U zit vóst!" riep Ka reltje geschrokken uit. „Héél goed, baasje" snibde de vrouw. „Hoe róad je het zo maar? Had je misschien een ogenblik verondersteld, dat ik voor mijn genoegen met mijn enkel in een klem van Simon de Stroper ging zitten? Vooruit, baasje. Breek die klem open en laat me er uit! En graag een beetje vlug." a it quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor.u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande_ Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klepje aan: Naam:Vooi Adres: (Van onze correspondent Jo wijnen) ATLANTA Een nevel van rode stof hangt over de eindeloze velden en weilanden van de Ame rikaanse staat Georgia. Totaal verdroogde mais- planten steken uit de kurkdroge bodem om hoog. Koeien zoeken vergeefs naar wat groen in stoffige weilanden. Een dikke wolkenlaag heeft dè hemel loodgrijs gemaakt en de stralen van de zon kunnen het door de hitte uitgeputte aardoppervlak niet meer bereiken. In de gebieden langs de weg van Atlanta naar de grens van South-Carolina, bereikt het kwik voor de 25e achtereenvolgende dag de 40 graden. De hittegolf van de afgelopen weken volgde op een voor de boe ren van het Amerikaanse zuid-oosten rampzalige droogte, die al rond de jaar wisseling inzette. Joe Townsend, een verze keringsagent uit Gainesvit- le, die dagelijks de klachten van tientallen vee- en kip penboeren moet aanhoren, zegt gelaten: „Het is ver schrikkelijk. De boeren hebben toch al met grote problemen te kampen. Ën nu dit. Dit wordt het land van de onbetaalde rekenin gen en dus faillissementen." De eerste zes maanden van dit jaar viel in de drie zuid oostelijke landbouwstaten van de VS vijftig centime ter minder regen dan nor maal. De hitte maakt het allemaal nog erger voor de mais- en graanoogsten. Bij gebrek aan gras en water begonnen de veeboeren hun koeien te slachten of te verkopen. Meer dan 35 mil joen kippen zijn door de ex treme temperaturen in hun hokken gestikt. Lake Laniers ligt enkele tientallen kilometers ten noordoosten van Atlanta. Het is het waterreservoir van de miljoenenstad en bo vendien de speelplas voor duizenden watersporters. Maar de boeien die aange ven tot waar de plezierbo ten mogen varen om de zwemmers niet in gevaar te brengen, liggen nu op een met duizenden grachten doorkliefde modderbank. Het waterpeil is ongeveer 3,5 meter gezakt. Ventilator De ruim twee miljoen in woners van Atlanta zijn voor wat betreft hun water verbruik zwaar op rantsoen gezet. Een wanhopige wa tersporter die zijn speedboot niet meer in het water kan krijgen, zegt: „Dit is het verloren land van Geor gia." Brandweerman John Ledford die met zes colle ga's dependance nummer 5 van Hall County bemant, komt badend in zijn zweet uit zijn van golfplaten opge trokken kazerne. Nee, hij mag niets zeggen tegen de pers. Maar het is wel ver schrikkelijk, zegt hij. Te erg om over te praten. In de bar van een hotel in Gainesvitle onderbreken een paar jongelui het ge weld dat ze een gokauto maat aandoen om de dood van een 74-iarige vrouw te bespreken. Het 31e slacht offer van de hittegolf werd dood op haar slaapkamer j aangetroffen. De ventilator I draaide nog, maar het was er niettemin meer dan 40 graden Celsius De inwoners van Gainesvitle hebben nog meer gesprekstof. President Reagan heeft zich in een le gervliegtuig over het ramp gebied laten vliegen. „We zullen alles doen wat we kunnen", zei de president bij zijn vertrek. Maar in het verre Washing ton laat een kortaangebo- den regeringsfunctionaris weten dat „nu eenmaal niet alle boeren geholpen kun nen worden". Een overij verig Congreslid dat cam pagne voert om in novem ber opnieuw naar Washing ton te worden gezonden, prijst de boeren uit Indiana en Oklahoma die gratis hooi naar hun collega's in het zuidoosten hebben ge zonden. Maar de balen die de Amerikaanse lucht macht inderhaast naar het rampgebied heeft gevlogen, kunnen de nood niet leni gen. „We hebben 60.000 ton hooi nodig om het vee in leven te kunnen houden", zegt een landbouwdeskundige in South Carolina. Reagan mag dan wel beloven dat hij alles zal doen wat hij kan, vooralsnog zetten slechts gewiekste zakenlie den hun beste beentje voor. Een slimmerik uit het mid den-westen heeft aange kondigd water in de vorm van ijs naar het dorstende Georgia te sturen. En op een commercieel radicsta- 1 tion in Atlanta maakt een bottelaar aanhoudend recla me met bronwater.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4