Kamerleden niet deskundig genoeg mms dagjes Voorstel van Ruding tot •beperking rijkspersoneel •elastingvoorstellen tasten inkomens aan Nog meer lijnen onder romp Olaf CORONA-GROEP OVER DEBAT STELSELWIJZIGING: Justitie houdt zaak-Monteiro aan Dagboek van een Amsterdam heeft 'f iINNENLAND. figidaeSou/itMii ZATERDAG 26 JULI 1986 PAGINA 3 UN ■^an Agt praat met .•actievoorzitters 1i)N BOSCH De Brabantse fnmissaris van de koningin mr. van Agt is bereid om na het _^nerreces met de fractievoorzit- rs uit Provinciale Staten over- l te voeren over zijn lidmaat- hap van de Raad van Bijstand in het beleggingsfonds ORCO. it blijkt uit een brief aan de actievoorzitters. Van Agt gaat fet in op een eerder gedaan ver- ac^k om zich alsnog te beraden i ||er de vraag of het niet beter zijn om die nevenfunctie •er te leggen. ORCO houdt zich Jpig met wat wordt genoemd k^elastingontwijking", onder 'o^er door het doen van investe- ikhgen in Australië. RUPS VAN NONVLINDER SUCCESVOL BESTREDEN LUYKSGESTEL De bestrijding van de nonvlinderrups in Luyksgestel en enkele andere gemeenten ten zuiden van Eind hoven is succesvol geweest. Door het bespuiten van ongeveer 1.000 hectare bos met een verdelgingsmiddel is een milieuramp voorkomen. Als er niets was gebeurd zou het gebied zijn veran derd in een kale woestenij. Vorig jaar werd de nonvlinderrups voor het eerst ontdekt. Een gebied van 60 hectare werd kaalgevreten. Een plaatselijk ver bod op vervoer van hout was niet voldoende om de plaag in te dammen. Dit jaar bleek een gebied van ongeveer 3.000 hectare te zijn aangetast. Daarom was grootscheeps ingrijpen noodzake lijk, aldus de burgemeester. Uit onderzoek bleek dat ongeveer 1.000 hectare vanuit de lucht zou moeten worden bespoten om enig effect te hebben. Volgens burgemeester Dittner is nog niet eerder in Nederland een bosgebied van een dergelijke omvang, met daarin een grote camping, een bungalowpark en diverse woningen, vanuit de lucht bespoten. Op last van het rijk moest de camping na het sproeien vijf dagen worden gesloten. Overval en gijzeling AMSTERDAM Vier met vuurwapens ge wapende mannen hebben gistermorgen vroeg een jonge man en zijn vriendin in hun wo ning in de Bijlmer overvallen en enige tijd gegijzeld. De man is ernstig mishandeld en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De overvallers hadden de voordeur ingetrapt en eisten van de bewoners geld. De man werd met heet water overgoten en meegeno men naar een woning van zijn familie, vol gens de politie vermoedelijk om daar geld te bemachtigen. Dit alles leverde echter geen buit op. Daar zag de man kans te ontsnappen door vanaf de vierde verdieping naar bene den te springen. Hij brak daarbij zijn enkel. Ook de vrouw, die door de overvallers ge kneveld in haar woning was achtergelaten, zag kans zich te bevrijden. Zij alarmeerde meteen de politie. Het motief van de overval is niet bekend. Voorzitter ROS benoemd in Zendingsbond LEIDSCHENDAM Drs. G. Verweij, voor zitter van de hervormde Raad voor de Zaken van Overheid en Samenleving (ROS), is door het bestuur van de Gereformeerde Zendings bond in de Nederlandse Hervormde Kerk (GZB) benoemd tot Afrika-secretaris. Verweij heeft de benoeming aanvaard. Hij volgt dr. K.F. de Blois op, die medio 1984 regionaal vertaalcoördinator werd voor de Afrikaanse bijbelgenootschappen. Drs. Verweij, nu nog werkzaam in het bedrijfsleven, kent Afrika uit bezoeken die hij er beroepshalve bracht. Hij is ouderling van de hervormde gemeente in zijn woonplaats Wassenaar, en bestuurslid van de Hervormde Bond voor Inwendige Zending (IZB). ïit SiJEN HAAG De toerus- i tig van leden van de isweede Kamer om op ifyrgvuldige manier be- hoiiten te nemen over Zchnisch ingewikkelde d pderwerpen zoals bij- ldiorbeeld de stelselher- n jening, is volstrekt onvol- n®ende. Kamerleden laten et over aan specialisten binnen hun fractie. Ook die beschikken echter over onvoldoende deskun digheid. Ze zijn onzeker en gevoelig voor lobby werk. Dit concludeert de zogenoem de Coronagroep, een verzame ling deskundigen op het ge bied van de sociale zekerheid, in een overzicht van haar werkzaamheden. De Corona- groep fungeerde tijdens het vijf weken durende marathon- debat (van 9 april tot half mei) in de Tweede Kamer over de stelselherziening als „de hete adem in de nek van de parle mentariërs". De groep is ge noemd naar hotel/restaurant Corona, dichtbij het Tweede- Kamergebouw, waar de debat ten werden gevolgd. Vooral de leden van de rege ringsfracties krijgen van de Coronagroep gepeperde kri tiek te verduren. Zij hebben zich nauwelijks een eigen oor deel gevormd over de wetsont werpen die werden behandeld. Hun bijdrage aan de discussies was minimaal. Niet de kracht van argumenten heeft de doorslag gegegeven maar de kracht van het getal: het beha len van de meerderheid voor hun standpunten bleek van groter belang dan een goed so ciaal stelsel. Nadat staatssecre taris de Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) een aan tal van hun amendementen had overgenomen, waren zij tevreden en stopten de discus sie, concludeert de Corona groep. Toch heeft de Coronagroep nog enige hoop voor de toe komst. Zij verwacht een zorg vuldiger, rechtvaardiger en meer gewetensvol optreden van de christen-democraten. Dat kan des te effectiever nu het CDA meer politieke macht (zetels) heeft gekregen. Op langere termijn kan „de hete adem in de nek" dan ook vruchten afwerpen, verwacht de groep. u lej (Van onze n parlementaire redactie) es d)EN HAAG De plan- 1 |en om het aantal ambte- laren bij de rijksoverheid leh de komende vier jaar ÏHiet 20.000 te beperken, k|jn afkomstig van minis- l*r Ruding (Financiën). )it blijkt uit nota's van luding aan oud-informa- hfur De Koning, die giste- laien op verzoek van PvdA- k factieleider Kok door ujremier Lubbers aan de vfamer zijn gezonden. ^luding stelde op 4 juni in een ^ta aan De Koning voor om ;t personeel in de collectieve Ctor (ambtenaren en trend- >lgers) met 2,5 procent per jaar te beperken. Op die ma nier zou tot 1990 een miljard gulden bespaard kunnen wor den. De minister van Finan ciën meent dat de reductie mogelijk is nu de overheid ta ken afstoot. Bovendien zou net als in het bedrijfsleven de ar- beidsproduktiviteit bij het overheidspersoneel moeten toenemen. Uit een tweede nota aan De Koning blijkt dat Ruding een stabilisatie van de overheids uitgaven in de iaren 1986-1990 onvoldoende acht in het kader van de bezuinigingen. Volgens Ruding zou een dergelijke ope ratie maar 10,4 miljard gulden opleveren. Gemeten naar de doelstelling het financierings tekort bij het rijk terug te brengen naar circa vijf procent in 1990 zou dat vier tot acht miljard gulden te weinig ople veren. Bovendien bevatten de meeijarenramingen van de ministeries tot 1990 nog extra uitgaven tot 3,5 miljard gul den. Gasprijs In een derde nota bepleit Ru ding de gasprijs voor kleinver bruikers per 1 januari a.s. vijf cent minder te verlagen. Ru ding acht dit gerechtvaardigd aangezien de gasverbruiker niet hoeft te slepen met huis brandolie (het alternatief voor gas) en die olie ook niet hoeft op te slaan. De tuinders zou den, zoals bekend, volgens Ru ding niet langer gas mogen krijgen tegen het tarief van grootverbruikers. Ook is Ru ding tegen voortzetting van het speciale stroomtarief voor grootverbruikers. ■Vervolg van de voorpagina) wMleenstaanden gaan er tyolgens Financiën door de foorstellen van de com- tnissie-Oort zeker op ach teruit. Dat geldt ook voor I inkomens rond het mini mumniveau en voor hoge- iïe inkomens, uitgezon- 3flerd bejaarden en twee- erdieners. Bejaarden die imbassade weerspreekt lolukse jeschuldiging dDEN HAAG De Indonesi- c iche ambassade in Den Haag heeft de beschuldigingen van uMolukse organisaties in Ne- v Ierland over schendingen van de mensenrechten op de Mö- lukken in een verklaring te- i ;engesproken. ?De demonstratie van donder dag in Den Haag tegen die vermeende schendingen is nivolgens de verklaring „een voorwendsel om de Indonesi sche regering in diskrediet te brengen". Er zijn volgens de organisaties op verschillende Molukse eilanden tientallen mensen gearresteerd na het hijsen van de RMS-vlag op 25 april. Volgens de ambassade zijn die berichten „pure ver zinsels". Een woordvoerster van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft laten weten dat de Ne derlandse ambassade in Jakar ta de berichten over de arres taties en martelingen op de Molukken natrekt. naast hun aow nog een in komen hebben tot 15.000 gulden worden hard ge troffen door het voorstel- Oort om hen gedeeltelijk de premies AWBZ, AKW en AAW te laten betalen, aldus Ruding en Koning. Dit voorstel kost hun twee procent aan koopkracht. De verwachting van de com missie dat zijn voorstellen de staat 100 miljoen gulden ople veren trekken de bewindslie den op Financiën ook in twij fel. Zij wijzen daarbij op de vele onzekerheden in de bere keningen. Zij menen dat er ze ker vier jaar heen zal gaan om de plannen door te voeren. Ook het voorstel om de werk geverspremies AWBZ, AAW en AKW over te hevelen naar de werknemers, die in ruil daarvoor een verhoging van brutoloon krijgen, zal de over heid mogelijk financieel na deel bezorgen. Ook zal dit voorstel de onderhandelingen met de sociale partners over de arbeidsvoorwaarden be moeilijken. Ook zijn maatrege len nodig om de hogere bruto lonen niet te laten doorwerken in de pensioenen en in inko mensafhankelijke regelingen zoals huursubsidie en studiefi nanciering. Volgens Ruding en Koning zullen de collectieve lasten stijgen door het voorstel om de alleenstaande-toeslag in de in komstenbelasting te laten ver vallen en door het invoeren van een premieplicht voor be jaarden. Dat wijzen Ruding en Koning van de hand. Ook vre zen zij onvoorspelbare gevol gen voor het inkomen als de vrijstelling van het betalen van sociale premies voor be paalde groepen vervalt. Dat geldt onder meer voor zelf standige ondernemers. Show Avondjaponnen van chif fon in grijze en camel- kleuren; dat moet het de komende winter worden als het aan het Italiaanse modehuis Valetino ligt. Gisteren was de finale van een vijfdaagse mode show waaraan twaalf gro te Italiaanse modehuizen deelnamen, zoals Armani, Fendi, Ferre en Versace. De ontwerpen, sinds ja ren niet zo spectaculair, werden getoond op de Spaanse Trappen in Rome. Walvis op sleeptouw Een personeelslid van het zee-aquarium op Marco Eiland (Florida) heeft de grootste moeite met een griend, een wal vissoort, die hij aan een lijn probeert voort te slepen. Dertig walvissen zijn bij Marco Eiland gestrand. Mensen van het zee-aquarium en van de kustwacht doen alle mogelijke moei te de dieren naar diep water te drijven. FRIEMELS pus u VRAAjT h6 iets 1E WÉRANPetfeN AAN DB SICOCAMC V/AN NJJW MAN'?. Onderzoek naar vervuiling door autoslopers GRONINGEN Groningen stelt, als eerste provincie in Nederland, een systematisch onderzoek in naar bodemver ontreiniging door autosloopbe drijven. Het onderzoek wordt verricht omdat de provincies in 1987 verantwoordelijk wor den voor het afgeven van ver gunningen aan deze bedrijven. Momenteel worden de vergun ningen nog verstrekt door de gemeenten. Groningen wil graag weten in welke mate de autosloopbedrijven zorgen voor bodemverontreiniging. DEN HELDER Bergers van Smit Internationale zul len de komende dagen besteden aan het trekken van nog eens vijf schuurlijnen onder de romp van de ge zonken vrachtvaarder Olaf, die met een giftige lading op de Noordzeebodem ligt. Het werk is gistermiddag hervat toen het weer het toeliet. Aan de Olaf zullen zestien zogeheten kantelhaken worden gelast en tenslotte zullen de bergers trossen onder het schip doortrek ken. Daarmee kan de vrachtvaarder door de drijvende bokken Taklift 4 en Hebe 3 rechtop worden gezet. Rijkswaterstaat ontvangt vele tientallen verontruste telefoontjes van toeristen, die zich zorgen maken over de invloed van de gif tige lading van de Olaf op het zwemwater langs de Nederlandse kust. Rijkswaterstaat wijst er op dat uit metingen is gebleken dat de tot nu toe uit de Olaf ontsnapte lading in de directe omgeving van de vrachtvaarder is neergeslagen. Omdat de Olaf bijna 80 kilometer uit de kust ligt, kan de giftige lading geen enkele in vloed hebben op de kwaliteit van het zwemwater langs de Noordzeekust. ROTTERDAM De zaak-Monteiro, de 28-jarige Kaapverdi- aan uit Rotterdam die één dag tekort getrouwd is geweest voor een verblijfsvergunning, heeft een nieuwe wending ge nomen. Monteiro woont volgens zijn raadsman mr N. Vermolen sinds kort weer duurzaam samen met een Nederlandse vrouw en voor Justitie is dit aanleiding zijn zaak opnieuw te bezien. Op verzoek van Justitie is het kort geding dat de Kaapverdiaan tegen de Staat had aangespannen om uitwij zing te voorkomen en dat maandag zou dienen voor de Rot terdamse rechtbankpresident, voorlopig aangehouden. Mon teiro woont en werkt al ruim zes jaar in Nederland. Staatsse cretaris Korte-Van Hemel bleef tot nu toe op haar standpunt staan dat de man het land uit moest. r >- In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken op uit. In deze kolommen geven zij hun impressie van zomerse gebeurtenissen, die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo toog men opnieuw naar Amsterdam: de metropool met ongekende mogelijkheden, geprezen en verguisd, geliefd en vervloekt. Kun je probleemloos door Mokum dwalen? Ja, als je geen pech hebt. En hoe breng je dan zo'n dagje door? Gewoon, doen wat je ter plekke invalt, je laten leiden door toevallige ingevingen. AMSTERDAM Een tip voor autobezittende bezoekers aan Amster dam: parkeer de wagen waar nog ruimte is en parkeermeters ontbre ken. Pak vervolgens de tram, bus of metro rich ting centrum of maak er een extra wandeling van. Je gemoedsrust heeft aldus niets te lij den. Zeker niet in het Vondelpark, de groene long van Amsterdam waar het zo gezellig zuurstof happen is. Aan de verwachting er rare vogels te ontmoeten en een spontaan concertje op het vrije podium bij te wonen wordt dit keer niet voldaan. Een eenzame trimmer loopt er z'n rondjes, een stel jongens en meisjes hangt verveeld in de buurt van het koffie huis rond en een ouwe baas laat zijn hond uit. Een ware surprise daar entegen is het Filmmu seum, dat zich in één van de statige villa's aan de parkrand blijkt te bevinden. Met opgeladen levensaccu verder naar de Dam, bol werk van toeristen en ge lukszoekers. Amsterdam bruist, imponeert, inviteert, irriteert. Amsterdam heeft 't. Om precies te zijn: 100 kilometer grachten, 1000 bruggen, 740.000 inwoners, 200.000 bomen, 2800 woon boten, 1250 cafés, 500.000 fietsers, inwoners uit 107 verschillende landen, 86 oude kerken, 1,8 miljoen toeristen per jaar en 721 duiven op de Dam. Sinds twee jaar kunnen aan die waslijst ook 100 witte waterfietsen worden toege voegd. De milieuvriendelij ke trapboten die met een gangetje van vier kilometer per uur voortglijden, vor men nu al een vertrouwd beeld in de zo uitbundig be zongen Amsterdamse grachten. Rustig peddelend op zo'n grachtenfiets zit je eerste rang om de mooiste plekjes van de oude binnen stad te bekijken en te foto graferen. Van files en druk te heb je geen last Bewo ners van woonboten hebben wel last van de waterfiet sers. Weg privacy. Fietsen en kijken maakt hongerig. Opeens drijft daar een Chinees restaurant, vlak bij het Centraal Sta tion. Het uitzicht over het water veraangenaamt het wachten op de bestelde ori ginele Kantonese gerechten. Weer aan wal voert de wandeling langs nog meer lekkere eetgelegenheden. „Please to meet you, with meat to please you" is een vleselijke woordspeling die een sjiek restaurant op de ramen heeft staan. Het geeft net als het Haagse vis restaurant De Verliefde Kreeft met zijn „If it swims, we have it" aan, dat men in een dermate internationaal georiënteerde stad is geves tigd, dat men zich niet hoeft te beperken tot Hollandse grappen. Soms gaat in het Engels weer alles verloren. Het be roemde Amsterdamse res taurant d'Vyff Vlieghen (anno 1627) voert als tweede naam de Five Flies, nu dus zonder een aantrekkelijke historische spelling. Het neemt niet weg dat daar veel groten der aarde al eens hebben gegeten, ook al kost de Hollandse Nieuwe er 12,50. Maar dan krijg je ook een verse haring, en niet een voorvader. Vis doet denken aan visserij en scheepvaart en daarover blijkt alles te vinden in het Nederlands Scheepvaart Museum. Daar wordt de rij ke geschiedenis van onze koopvaardij, visserij en ma rine op schitterende wijze uit de doeken gedaan. Het 's Lands Zeemagazijn. Van uit dit meer dan driehon derd jaar oude gebouw wer den in lang vervlogen tijden de schepen van de Amster damse Admiraliteit bevoor raad voor de lange tochten naar de verste uithoeken van de aardbol. Nu biedt het monumentale gebouw onderdak aan een rijke col lectie scheepsmodellen, schilderijen, kaarten, in strumenten, wapens en an dere voorwerpen. Aan de steiger van het museum lig gen drie historische schepen afgemeerd: de beroemde motorreddingsboot „Insu- linde" van de legendarische schipper Toxopeus, een goed geconserveerde stoom boot uit 1899 en de stoere Vlaardingse zeillogger VL 92, die figureert in de nieuwe film „Op hoop van zegen Het betreft slechts één van de vele musea in de hoofd stad. Maar welke musea je ook bezoekt en waar je ook eet, je kunt wel honderd keer naar Amsterdam gaan en dan nog kun je op geheel nieuwe wijze je dag vullen. Vandaag wordt tot slot nog een ommetje gemaakt door de Warmoesstraat en over de Zeedijk. Zonder één en kel schrammetje op te lo pen. De junks in portieken en de dames van lichte ze den in onderhandeling met heren in kantoorkleding vormen' wel de schaduw waaruit de argeloze gast maar beter weg kan blijven.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3