„Toch kunnen we de vrede winnen" TSJECHOSLO WAKIJE WIL PRATEN OVER BISSCHOPSZETELS Politie Chili pakt vrouwen met brief aan paus op aan tafel kerk wereld Vakantie beroepingen Qwdt&Qowuvn Onvrede in Suriname -ACHTERGROND EcicUcSomant ZATERDAG 26IUU 1986 PAGIl^ Simonis prijst Braziliaanse basisgemeenschappen „Ik zie dat jullie manier van kerk-zijn gebaseerd is op een ker kelijk, christelijk geloof, op het Woord Gods zoals dit door de kerk wordt uitgelegd. Ik hoop dat jullie op deze weg voort kunnen blijven gaan en dat jullie je in veelvoud vermenigvul digen als waarlijke gemeenschappen van de kerk". Deze loven de woorden sprak kardinaal Simonis tot de deelnemers aan het nationale congres van de kerkelijke basisgemeenschappen in Brazilië, dat deze week wordt gehouden. Simonis zei te hopen dat er in de Nederlandse parochies groepen ontstaan die het geloof op dezelfde actieve manier proberen te beleven als de leden van de basisgemeenschappen. De kardinaal is in Brazilië op uitnodiging van Dom Helder Camara, emeritus-aartsbis schop van Olinda en Recife in het noordoosten van Brazilië. Bijbels voor Cubaanse katholieken In de haven van de Cubaanse hoofdstad Havanna is een schip met 20.000 bijbels aangekomen. De bijbels zijn een ge schenk van de Latijnsamerikaanse bijbelgenootschappen aan de rooms-katholieke gelovigen op Cuba. De Cubaanse bisschoppenconferentie zal ze gratis verdelen. Over de ma nier waarop beslist de bisschoppenconferentie van zeven augustus. Op die vergadering brengt de voorzitter, bisschop Adolfo Rodriguez van Camagüey, verslag uit van zijn on derhoud met paus Johannes Paulus II. God bezoekt ons dikwijls, maar meestentijds zijn we niet thuis. „Vakantiegangers wensen we graag veel plezier. Hope lijk doet u er nieuw elan en inspiratie op. Voor uw werk en uw leven van Soms denk ik: hoe zal het met de alleenstaanden, ou deren en werklozen onder ons zijn die vaak niet aan vakantie toekomen; kunnen zij misschien op een extra bezoekje van anderen reke nen, of krijgen ze een uitno diging om met anderen mee te gaan?" Zo mijmert pastor Weghorst, de deken van Almelo. En in „Woord en Dienst", het or gaan voor het hervormd ge meenteleven, schrijft Kati van Bergen, predikant te Rijswijk: „En als je nu niet met vakantie gaat? „Vakan tie is voor een deel van de gemeente een fijne tijd, een tijd om op adem te komen. Voor een ander deel is het stille tijd, tijd van weinig be zoek, weinig ontmoetingen, weinig mensen om je heen. En als het dan ook nog re gent, hoe kom je dan de dag door?" „Hebben wij in de gemeente daar voldoende aandacht voor? Doen we daar wat aan, vanuit de kerkeraad en als gemeenteleden?", vraagt ze zich af en komt met sug gesties. Een daarvan is het ontwikkelen van een „zo- merprogramma" naast het veel omvangrijkere „winter- programma". In zo'n zomer- programma kunnen activitei ten worden opgenomen voor kinderen en gezinnen, maar ook voor alleenstaanden. De nadruk zou moeten liggen op plaatsen waar mensen el kaar kunnen ontmoeten en in gesprek kunnen gaan. Het kan in juni beginnen en doorlopen tot half augustus. De mijmering van pastor Weghorst en het artikel van ds. Van Bergen, doen ook mij weer mijmeren. Zou het een haalbaar idee zijn om deze gedachten eens voor te leggen aan de Raad van Kerken ter plaatse? Mis schien kan er een, bij voor keur oecumenische, werk groep worden gevormd om eens met deze ideeen aan het werk te gaan. Je moet er wel voor zorgen dat het niet op de schouders van pasto res terecht komt. Misschien zijn er wel mensen te vinden die daar juist in de vakantie- tijd zin in hebben. Zo'n pro gramma zou ook niet alleen „zware kost" moeten bevat ten. Vorig jaar maakten we met de praatgroep van na bestaanden uit Al bergen een wandelpuzzle-tocht door Ootmarsum. Daar gingen we naar een bowling. Het was een fantastisch fijne avond. Het licht(e) moet ook zijn kans krijgen. Het artikel van ds. Van Bergen zal ik bewa ren en ik zal het graag toe sturen aan hen die het eens helemaal willen lezen en er misschien eens verder over willen denken. Werk voor na de vakantie en al met het oog op volgend jaar. Maar het is nooit te laat om aan goede ideeën te beginnen. Het is de moeite waard dat vakantie-tijd niet alleen maar is voor hen die op vakantie kunnen. MARINUS VAN DEN BERG Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Leidschendam, M. S. F. Kemp te Groningen. Beroepen te Middelharnis, toezeg ging, dr. A. van Brummelen te Hui zen (NH). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Pretoria Zuid-Afrika (die vrije gereformeerde kerke), E. Hoogendoorn te Dalfsen. INTERNATIONAAL VROUWEN VREDESCONGRES „We moeten zorgen dat regeringsleiders weer naar ons luisteren, al heb ik van president Reagan geen hoge verwachtin gen". Met die woorden opende voorzitter Carol Pendell gisteren het 23ste congres van de interna tionale vrouwenorganisa tie voor vrijheid en vrede (WILPF) in Zeist. Vierhonderd vrouwen uit 63 landen zijn naar het conferen tiecentrum Woudschoten ge komen om dit congres bij te wonen. Pas drie jaar geleden werd besloten de tijdens de tweede wereldoorlog opgehe ven afdeling in ons land op nieuw op te richten. Honderd leden telt deze groep nu, en twintig daarvan stonden voor de zware taak dit congres te organiseren. Door de onver wacht grote aanmelding liep het bijna uit de hand. Maar uiteindelijk heeft toch ieder een een onderdak gevonden, zij het soms op campings in de buurt. Internationale uitwisseling van ervaringen en kennis is het voornaamste doel van deze bijeenkomst, waar onder meer de schuldenlast van de ontwikkelingslanden, racis me, de vrouw in het arbeids proces, de bewapeningsspiraal en de gezondheidszorg in werkgroepen besproken zul len worden. De Womens International League for Peace and Free dom (WILPF) werd opgericht in 1915, midden in de eerste wereldoorlog. De Nederlandse Aletta Jacobs stond aan de wieg van het eerste congres in Den Haag. Na enige jaren werd het hoofdkantoor ver plaatst naar Geneve, waar ook de Volkenbond zetelde en de daarop volgende jaren werd voortdurend geprobeerd invloed uit te oefenen op de wereldpolitiek. Tweemaal ontving de organisatie de No belprijs voor de vrede. School Om werkelijk op wereldni veau mee te kunnen praten, moet men over heel wat ken nis beschikken. Daarom orga niseert de WILPF jaarlijks een „Summer School" voor jonge vrouwen, waar ze leren in het openbaar te spreken, te werken met media en waar ideeën ontwikkeld worden voor het opbouwen van een eigen vredesnetwerk. Een dergelijk seminar wordt ook gehouden tijdens het congres in Woudschoten. Jaarlijks krijgen ook enkele jonge vrouwen de gelegenheid een cursus van een jaar te volgen op het hoofdkantoor van de WILPF in Genève. Daar le ren zij hoe de organisatie werkt, maar ook hoe de eco nomische strukturen in elkaar zitten. Ze brengen acht maan den door in Geneve, en drie in New York bij de Verenigde Naties. Het zijn beslist niet alleen de vrouwen uit de westerse we reld, die in de WILPF de dienst uitmaken. De landelij ke afdelingen zijn ook actief in Afrika, Costa Rica, en Co lombia. „Veel jonge vrouwen zijn lid van de beweging", al dus voorzitter Carol Pendell. „Dat het internationale be stuur grotendeels uit oudere vrouwen bestaat, komt omdat die meer tijd hebben en niet meer zo aan gezin of baan ge bonden zijn". Macht In een feestelijke openings bijeenkomst, waar ondermeer Sinie Strikwerda bij aanwezig was, voerden dr. Seedat, me dewerkster van het ANC-bu- reau in Londen en prof. Ca- tharina Halkes, feministisch theologe in Nijmegen, het woord. De grote tent naast het conferentieoord was versierd met vele segmenten van het door Amerikaanse vrouwen gemaakte vredeslint en por tretten van prominenten als Winny Mandela, Dorothée Sölle en Aletta Jacobs. Dr. Seedat legde nog eens luid en duidelijk de problematiek van de zwarte bevolking van Zuid Afrika op tafel. „Wij zijn vreemden in ons eigen land", zo zei ze. „Bijna tachtig pro cent van de bevolking vraagt dringend om sancties om de blanke regering te dwingen de macht te delen. Apartheid is een internationaal pro bleem. Het is niet belangrijk meer waar jullie tegen zijn, ook Reagan en Thatcher zijn tegen apartheid. Het gaat er om waar jullie vóór zijn". Tine Halkes sprak over vrou wen en macht, over de moge lijkheid van vrede in een pa triarchale samenleving. „Heb ben wij vrouwen de wijsheid in pacht?" vroeg zij aan haar honderden sexegenoten. „Is het zó, dat alles beter zou gaan als wij de macht had den?". De vraag alleen al borg de ontkenning in zich. „Vrou wenbewegingen zijn voorlo pig nog een noodzaak om een bewustwording op gang te brengen", zo meende ze. „Door het uitwisselen van er varingen worden denken en handelen ontwikkeld, vrou wen durven zichzelf te zijn, durven een gezicht, een me ning en een geschiedenis te hebben. Want vrouwen kun nen wel degelijk bijdragen aan de wereldvrede, maar niet op de manier zoals dat vroeger gepredikt werd, alsof vrede in huis, een harmonisch gezinsleven, een waarborg voor de wereldvrede zou zijn". Zusterschap Prof. Halkes keerde zich ook fel tegen het idee dat een vrouw van nature bestemd is voor liefde en vrede en een man voor dominantie en agressie. „Vrouwen zijn ook mensen", zo verklaarde ze. „Vrouwen zijn niet een homo gene groep, zij verschillen in cultuur, in ras en klasse. Er is geen goedkoop zusterschap. microfoon) opent het inter nationale vrouwen congres voor vrijheid en vrede. Maar sociale rollen worden ons wel als norm opgelegd. Wij worden vér gehouden van de machtscentra, maar misschien hebben we er daar door wel een betere kijk op". Halkes pleitte voor bewust wording van vrouwen, juist als zij een positie in de maat schappij hebben verworven. „Het gaat er niet om dat over al mannen door vrouwen ver vangen worden, niet alle vrouwen zijn immers door het proces van zelfkritiek ge gaan". Volgens de theologe is macht niet per definitie het opleggen van normen, macht kan ook gedeeld worden. „Als wij ruimte krijgen om te overle ven, moeten wij dat ook ande ren gunnen", bond zij haar toehoorsters op het hart. Pas wanneer de samenleving ruimte geeft aan gevoelens van vrede, wanneer kwets baarheid een kans krijgt en agressie overwonnen wordt is het plantje van de vrijheid voor mannen en vrouwen le vensvatbaar. „Het lijkt sim pel, maar het is gecompli ceerd. Toch kunnen wij de vrede winnen", zo besloot prof. Halkes haar betoog, dat met een staande ovatie be groet werd. Jantine J. de Boer De regering van Tsjechos- lowakije is bereid onder handelingen te openen met het Vaticaan om te komen tot bezetting van de vacante bisschopsze tels. Dat heeft de secreta ris van het centraal comi té van de communistische partij, Bilak verklaard. Bilak is voorzitter van de ideologische commissie van de partij. Als absolute voorwaarde voor het welslagen van eventuele onderhandelingen noemde'hij dat kandidaten welwillend te genover de staat staan. Bo vendien zou het Vaticaan moeten beloven geen verdere steun meer te verlenen aan wat Bilak de „geheime Kerk" noemde, zonder daar overi gens verder op in te gaan. Mogelijk doelde hij op de meer dan vierhonderd pries ters van wie de autoriteiten de vergunning om pastorale Tsjechië telt zes bisdommen worden. Twee bisdommen arbeid te verrichten hebben waarvan er slechts één een worden geleid door een apo- ingetrokken, en die deson- bisschop heeft: Praag met stolische. administrator. In danks nog in de zielzorg actief kardinaal Frantisek Tomasek, Slowakije, waar zeven dioce- zijn. die op 30 juli 87 jaar hoopt te sen zijn, worden twee bisdom men (Nitra en Banska Bystri ca) door een bisschop be stuurd en twee andere door een apostolische administra tor. De Chileense politie heeft gisteren dertig deelneem sters aan een protestmars van de „Moeders voor het leven" gearresteerd. De de monstranten wilden in de nuntiatuur een door 285 le den ondertekende brief af geven, om de paus (acht maanden vóór zijn voorge nomen bezoek aan Chili) op de hoogte te brengen van de toestand in het land. De po litie probeerde dat te ver hinderen door het inzetten van waterkanonnen en het afschieten van rubberkogels, veer vijfhonderd rooms-ka tholieke priesters en ordele- Toch slaagden enkele vrou- den met een protestmars de wen er in de nuntiatuur bin- beide jongemensen her- nen te stormen en de brief dacht, die op twee juli op te overhandigen. straat zijn verbrand. Op die plaats droegen geestelijken Tegelijkertijd hebben onge- een mis op. De jongeman is direct overleden, zijn vrien din verkeert nog in levens gevaar. Volgens ooggetuigen zijn de twee door de politie met een brandbare vloeistof overgoten die vervolgens in brand werd gestoken. Heldere tomatensoep entrecóte met pikante saussnijbonen en aardappelen yoghurtshake Voor twéé personen: 350 g tomaten, 2,5 dl water, 1 bouil lontablet, 1 lepel vermicelli, uitje, soepballetjes van 25 g gehakt, zout, peper, peterselie; 75 g speklap, 30 g boter, 1 ui, knoflook, 1 dl water of wit te wijn, aroma, halve paprika, paprikapoeder, 1 theele pel maizena, 200 a 250 g entrecóte, zout, peper; 500 g snijbonen, zout, suiker, 5 g boter; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 150 g frambozen of aardbeien, 20 g basterdsuiker, 2 dl yoghurt, 2 bolletjes ijs. Kook de gewassen en in vieren gesneden tomaten een kwar tier in het water met hebouillontablet. Wrijf de massa door een zeef. Kook in de tomatenbouillon, de vermicelli, kleinge sneden ui en de soepballetjes in tien minuten gaar. Maak de soep af met zout, peper en fijngeknipte peterselie. Bak de dobbelsteentjes speklap in de helft van de boter bruin. Bak vervolgens nog even de kleingesneden ui en knoflook mee, voeg water of wijn en aroma toe en stoof het sausje tien minuten. Bak in die tijd de entrecóte in de rest van de boter in acht minuten bruin. Leg het vlees op een warme schotel en strooi er zout en peper op. Maak het sausje af met stukjes paprika, paprikapoeder en zout, bind het met maizena en schenk het over het vlees. Reken een kooktijd van twintig minuten voor de snijbonen. Breng de groente op smaak met zout, suiker en boter. Maak de schoongemaakte vruchten fijn (mengbeker, mixer of vork) met de basterdsuiker, mix er de yoghurt door, ge volgd door het ijs. Verdeel het mengsel over hoge glazen en zet daar een grof rietje en een passende lepel in. Menutip voor maandag: spekschnitzel met andijviesla en ge bakken aardappelen vla-flip. JEANNE De kersverse regering in Suriname staat voor onverwac) problemen. Onbekenden hebben gewapenderhand van K misnoegen doen blijken. Zo althans mag de overval op t^ kazernes van de Surinaamse krijgsmacht wel worden cj, schreven. Er vielen gewonden en, wat nog veel opmerk^ ker is, een aantal militairen werd gevankelijk weggevoé Dat wijkt erop dat de overvallers over een basis beschikH waarop zij zich kunnen terugtrekken. Het gaat kennelijk om meer dan een incidentje, dat te ten zou zijn aan een persoonlijke ruzie tussen legerleii Bouterse en een van zijn vroegere lijfwachten, Rom Brunswijk. De laatste was ontevreden over de voortgang de revolutie en trok zich in het oerwoud terug om daar moderne Robin Hood uit te hangen. Zo onderschepte hij i enkele vertrouwelingen regeringstransporten en verdee de buitgemaakte voedingsmiddelen onder bosnegers, die armoedige omstandigheden leven. Het „verschijnsel" Brunswijk past helemaal in de Sij] naamse verhoudingen. Hij moet een eigenzinnig man met specifieke ideeën over de samenleving, een romantic revolutionair, die voor de armen wil opkomen. Dat zal af\) kend zijn van wat Bouterse van zijn revolutie terecht hei gebracht. Bouterse heeft immers weinig succes geboekt. optreden heeft hem de ontwikkelingshulp uit Nederland f kost en pogingen om elders zelfs in Libië aan geld; komen zijn mislukt. Zo is Suriname in grote problemen |i raakt die de hele bevolking treffen: de armoede is schrijné en er is zelfs gebrek aan medicijnen. E De nieuwe premier heeft de bevolking opgeroepen wal zaam te zijn en uit te kijken naar opstandige militairen. I heeft bovendien laten weten dat nieuwe ministers geen a ter beschikking krijgen en dat het afgelopen is met de di^ streisjes. Het geld is op. Dat zal ongetwijfeld de aanhang V Bouterse doen slinken: er valt nog maar weinig eer len aan de revolutie. hang te bel VaN het huidige Suriname hebben we een onduidej beeld. De vraag of het Bevrijdingsfront, dat herstel van| democratie nastreeft, de hand heeft in de militaire acties dat Brunswijk zelfstandig opereert, is niet te beantwoord! Maar dat er sprake is van onvrede in legerkringen is wel i ker en dat de macht van Bouterse afbrokkelt dus ook. De zal moeten leren of verbitterde revolutionairen, die de klej stapjes van Bouterse richting democratie kennelijk al te gi vinden, de strijd om de macht winnen. Andere mogelij] den zijn dat de oude politici of het verzet in het buitenli aan het langste eind zullen trekken. In deze situatie van steeds wankeler wordend evenwicht de houding van de Nederlandse regering van groot belal Hernieuwde samenwerking met Suriname is pas mogelijk Bouterse van het toneel verdwenen is. Hij heeft vaak nieu) plannen gelanceerd er zijn sinds de staatsgreep al zevi tig verschillende ministers geweest maar zijn belofj nooit waar gemaakt. Hem op zijn woord vertrouwen is m< lijk. Maar de leiders van de oude partijen, die nu met Boul se samenwerken, helemaal in de kou laten staan kan ei leiden, dat een nog hardere lijn in Parimaribo de overh. krijgt. Tegelijkertijd zou de legerleider aan het verstand bracht moeten worden dat slechts zijn „eervol" terugtret de weg kan effenen naar herstel van de banden tussen Si name en Nederland. Mogelijk wat regen DE BILT (KNMI) Na hel passeren van een uitgebreid regengebied dat bij een de pressie boven de Noordzee be hoort, stroomde vochtige lucht ons land binnen. In deze lucht is het zeer waarschijnlijk dat er wat regen zal vallen, echter niet meer in zo'n aaneengeslo ten gebied. Het ziet er naar uit dat zaterdag de droge perioden zullen overheersen. De tempe ratuur loopt wat op. Ook zon dag is nu en dan wat regen niet uitgesloten. Er komt dan wel meer zon en de middag- temperaturen zullen onieuw iets hoger zijn: Het weer blijft echter wisselvallig, daar ons land bereikbaar blijft voor kleine oceaanstoringen. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Veel be' king en enkele buien. Midi temperatuur van 16 aan de westkust tot 21 in binnenland. gracj, Informatie centrum Russisch- Orthodoxe Kerk MOSKOU De Russisch- Orthodoxe Kerk heeft in verband met de viering in 1988 van 1000 jaar christen dom in Rusland een infor matiecentrum geopend in de Pogodinskaja-straat, dichtbij het centrum van Moskou. Het informatiecentrum is ge opend door het hoofd van de afdeling buitenland van het patriarchaat van Moskou, metropoliet Filaret. Behalve conferentie- en expositieza len bevinden zich in het in formatiecentrum ook ruim ten waar toeristen aankopen kunnen doen en informatie kunnen krijgen. Een reisbureau dat samen werkt met het staatsreisbu- reau Intoerist, biedt een pro gramma aan voor een bezoek aan godsdienstige plaatsen in de Sovjet-Unie. Sinds vorig jaar staan de autoriteiten toe dat studenten en priesters van de academie in Zagorsk bij bezoeken aan religieuze plaatsen als reisleider funge- Britse Eilanden: Wisselend wolkt en af en toe regen. MP dagtemperatuur van 16 gracp in Noord-Schotland tot 23 H Zuidoost-Engeland. L Benelux, Duitsland: Op j meeste plaatsen droog en leidelijk meer zon. Midd temperatuur van 22 graden^ het noorden tot 27 graden zuid-Duitsland. Frankrijk: Droog en perioc met zon. Middagtemperati van 22 graden langs de I naalkust tot 30 in het zuide Spanje, Portugal: Zonnig. ME dagtemperatuur van 23 grac gt in het noordwesten tot 30 het zuidoosten, in het binn& land op enkele plaatsen bovd de 30 graden. Italië, Joegoslavische kig Droog en zonnig. Middagte peratuur tussen 27 en 33 gl den. Alpengebied: Perioden nv zon en droog. Middagtempel v tuur tussen 24 en 28 graden si Weerrapporten 25 juli 20 u Weer Max. Eeldc Eindhoven Den Helder Rotterdam Zd. Limburg motregen Helsinki Innsbruck Klagenfurt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2