£eidóe ©omcmt i Koopkracht daalt na 1987 hna Ie Heineken-losgeld straks gedateerd Halen of brengen PREMIER LUBBERS ANTWOORDT KOK: Jluding voorspelt ïiadelige gevolgen belastinghervorming Vier Nederlanders n Joegoslavië omgekomen in storm Granaa t-op-scherp al dertig jaar op de schoorsteen Afscheid van burgemeester Joop Wagenaar f* Zaterdag 26 juli 1986, 77e jaargang no. 23561 DAGBLA VOOR ZUID-HO Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: lel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: WimBui)teweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk wat regen. Middagtem- peratuur ongeveer 20 graden. Aan de kust af en toe krachti ge zuidwestenwind. Stijging van temperatuur. Zon op: 05.53, onder. 21.38; hoog water Scheveningen: 08.10 en 20.31; laag water: 04.02 en 16.32. jeel gewonden bij .pmaanslag Chili -HNTIAGO Bij de krachtige van een bom in een vuil- ejrat voor het presidentiële paleis in Santiago zijn gister- zeker twintig mensen ge- geraakt, van wie vijf ernstig, heeft de Chileense politie mee- leeld. De meeste gewonden zijn of mensen die op stonden te wachten. Nie- tnd heeft zich voor de actie ver- Iwoordelijk gesteld. Nog nooit is 5* aanslag zo dichtbij het paleis itqi generaal Augusto Pinochet ge- ajegd. 2: Politie Chili pakt vrou- Taart Een verjaardag staart op de Berlijnse Muur. Het werk is van onbekende graf fiti-kunstenaars, die op nogal cy nische wijze de aandacht vesti gen op het feit dat het medio augustus 25 jaar geleden is dat met de bouw van de muur werd begonnen, die Berlijn in een oostelijk en wes telijk deel scheidt. Sikhs schieten 16 hindoes dood CHANDIGARH Gewapende sikhs hebben gisteren in de Indi sche deelstaat Punjab een bus ge kaapt en koelbloedig zestien hin doe-passagiers vermoord. De aan vallers dwongen alle hindoes uit te stappen, waarna zij een voor een werden doodgeschoten. Vier passa giers raakten gewond. Dit heeft de politie in Chandigarh, de hoofd stad van Punjab, bekendgemaakt.- De aanval vond volgens de politie plaats op ruim 200 kilometer ten westen van Chandigarh, bij de stad Mukhtsar. Na de moordpartij zijn de vier a zes sikhs met de bus gevlucht. Gematigde sikh-leiders hebben de aanslag veroordeeld. Video huwelijk Andrew en Sarah is best-seller LONDEN De videofilm van de BBC over het huwelijk van prins Andrew en Sarah Fergu son is al op de eerste verkoop- dag een bestseller gebleken. Videohandelaren in Groot- Brittannië zeggen dat de film de gewildste is sinds de roem- ruch te Thriller'- video van Michael Jackson. De honderd minuten durende vtfeofilm van tien pond sterling tpont de hoogtepunten van de huwe lijksdag en de gehele inzege ningsplechtigheid in Westmin ster Abbey. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De koopkracht van de mini ma zal in de jaren 1988 tot 1990 met een half tot één procent per jaar te ruglopen. Werknemers met een inkomen van ongeveer 35.000 gulden bruto zien hun koop kracht in dezelfde perio de met een half procent per jaar dalen. Bij amb tenaren is dat een half tot een procent per jaar. Premier Lubbers heeft dit de Kamer meege deeld op vragen van PvdA-fractieleider Kok naar aanleiding van het regeerakkoord. Voor 1987 vermeldt het re geerakkoord een toena me van de koopkracht voor minima, werkne mers en ambtenaren van een half tot een pro cent. Bij de cijfers voor de daarop volgende jaren is de stijging in koopkracht in 1987 afge trokken. Lubbers tekent verder aan dat er nog geen rekening is gehouden met extra maatregelen waartoe het kabinet inmiddels voor 1987 heeft besloten. Er zijn in het koopkrachtplaatje ook geen wijzigingen in sociale premies tussen werkgevers en werknemers meegeno men. Het Centraal Planbureau (CPB) kwam bij de doorre kening van het regeerak- koord nog tot een gemiddel de koopkrachttoename van een procent per jaar in deze kabinetsperiode. Daarbij ging het Planbureau uit van een werkloosheid in 1990 van 500.000 en een financie ringstekort bij de overheid van vijf tot 5,5 procent. Volgens de huidige inzichten zou de werkloosheid, zonder nadere maatregelen, in 1990 660.000 bedragen. Om uit te komen op 500.000 zijn de volgende maatregelen nodig: De arbeidstijdverkorting van 0,75 procent per jaar le vert 50.000 banen op. Door extra deeltijdbanen komen 18.000 mensen aan de slag. maatregelen voor scholing en werkgelegenheid leveren 110.000 arbeidsplaatsen op, terwijl fraudebestrijding 32.000 banen oplevert. De bezuinigingen doen de werkloosheid evenwel met 50.000 toenemen. Lubbers geeft aan dat het plan om jongeren onder 20 jaar aan een baan te helpen (het jeugdwerkgarantieplan) netto 50 miljoen gulden zal kosten. Een groot deel van de totale kosten (415 miljoen gulden) wordt goedgemaakt door besparingen bij de kin derbijslag en de RWW (365 miljoen gulden). Het scho lingsplan voor oudere werk lozen zal 200 miljoen gulden vergen. Lubbers weigert Kok inzicht te geven in de nieuwste be rekeningen van het CPB ten behoeve van de begroting 1987. Ook krijgt Kok geen inzicht in de wijzigingsvoor stellen die CDA en VVD hebben ingediend op het concept-regeerakkoord. HAAG De door e commissie-Oort voor- estelde belastinghervor- ing roept veel proble- en op. Minister Ruding 'inanciën) en zijn staats ecretaris Koning hebben it geschreven in een nota m oud-informateur De oning. De nota is door mier Lubbers gisteren verzoek van PvdA- factieleider Kok open aar gemaakt. De com- ïissie-Oort heeft onder- ïeer voorgesteld om de effing van belastingen n premies samen te voe- en. Tot een belastbaar ikomen van 45.000 gul- en zou een heffing van 0 procent moeten gelden. Aftrekposten zouden be perkt moeten worden. Ruding en Koning trekken de door de commissie voorspelde gevolgen voor de inkomens in twijfel. Volgens Oort zou maar vier procent van de belasting betalers er meer dan vijf pro cent op achteruitgaan. De be windslieden menen dat dat percentage hoger is. Zij wijzen erop dat Oort geen rekening heeft gehouden met de gevol gen van het beperken van af trekposten (voor dagelijks rei zen en buitengewone lasten). Nadelig zijn de voorstellen voor alleenstaanden en voor de lagere inkomens. Midden groepen, bejaarden met hogere inkomens en tweeverdieners zijn de gevolgen positief. )EN HAAG Vier Nederlanders zijn donderdag- vond in Joegoslavië omgekomen toen zij tijdens een ergwandeling werden verrast door noodweer. De achtoffers zijn J. Grit (53), K. Vis (57), L. Vis (53) en Kampman (22), en komen allen uit Groningen. Dit eeft de ANWB-alarmcentrale in Den Haag gister- vond meegedeeld. 'e zamen met drie andere Nederlanders wandelden de slachtof- ïrs in de Jezersko bergpas nabij Kranj in de deelstaat Slovenia, ij werden overvallen door een storm, waarbij in vijftien minu- in de temperatuur met 20 graden daalde tot nul graden. Het ikte drie jongeren van de groep af te dalen naar de voet van de ïrgpas om hulp te zoeken. Twee van hen bereikten een hulp- ost, waarna reddingsteams op zoek gingen naar de andere wan- elaars. De vier slachtoffers werden uren later gevonden in een oud. Zij zijn waarschijnlijk bevangen door de kou. De zeven éderlanders kampeerden op een kamping nabij het meer van Portretverbranding Aangemoedigd door religieuze leiders steken pro-lraanse demonstranten het portret van ko ning Hassan II van Marokko in brand uit woede over diens vredesbesprekingen met de Israëli sche premier Peres. Op de achtergrond een schildering van ayatollah Khomeiny, een fel tegen stander van de staat Israël. Pag 4: Peres onderzoekt teruggave bezette gebieden )EN HAAG Een deel 'an het Heineken-losgeld lat nog steeds spoorloos is, s straks niets meer waard. !en woordvoerder van de Amsterdamse politie be- 'estigde gisteren dat ver- noedelijk een „redelijk" ledrag aan oude honderd es werd uitbetaald voor Ie vrijlating van Freddy leineken en zijn chauf- eur Ab Doderer. Buiten- andse banken accepteren het oude geld al niet meer en over twee weken kun nen de „meiertjes" alleen nog bij de Nederlandsche Bank worden ingeleverd. Van het Heineken-losgeld (to taal 25 tot 30 miljoen gulden) is nog ongeveer zes miljoen gul den aan buitenlandse en Ne derlandse valuta zoek. De af gelopen jaren kwamen succes sievelijk „plukjes" losgeld bo ven water, omdat destijds alle nummers genoteerd werden. Volgens de politiewoordvoer der zal degene die het losgeld beheert het zeker niet aandur ven om oude honderdjes mochten ze nog in zijn of haar bezit zijn straks in te leve ren. Ook andere criminele elemen ten kunnen de komende we ken overigens problemen krij gen met „oud" geld dat uit bankovervallen, diefstal of il legale (drugs)handel is verkre gen. Gedetineerden die nog ergens oude honderdjes ver stopt hebben, zullen anderen moeten inschakelen om dit geld nog tijdig in te leveren. Een informant bij de Centrale Recherche Informatiedienst wijst er op dat met name bankjes van honderd als buit van oudsher zeer gewild zijn. Het besluit van de Nederland sche Bank om de oude hon derdjes (met de afbeelding De Ruyter) ongeldig te maken, zal daarom voor veel criminelen een onaangename verrassing zijn. Oostenrijk niet bij demonstratie Duitse centrale WENEN Vice-kanselier Norbert Steger van Oostenrijk ziet af van zijn plan dit week einde naar een bijeenkomst in de Westduitse deelstaat Beie ren te gaan waar een manifes tatie gehouden wordt tegen de voorgenomen bouw van een nucleaire opwerkingsfabriek. Steger blijft weg om de ge spannen verhoudingen tussen zijn land en Beieren niet ver der te belasten. Die spanning is ontstaan na protesten, onder meer een brief van president Waldheim, aan het adres van Beieren tegen de bouw van de Duiste opwerkinsgsfabriek. Bovendien verwacht de Duitse politie rellen met de tegen standers van de bouw in Wac- kersdorf. Broertje trekt kast omver: zusje gedood GRONINGEN Een twee-ja rig meisje uit Hoogezand-Sap- pemeer is gistermorgen in het Academisch Ziekenhuis in Groningen overleden aan ver wondingen die zij opliep bij eeVi ongeval in een winkel. Het ongeluk gebeurde donder dagmiddag in een doe-het- zelf-zaak in Hoogezand-Sappe- meer. Het acht-jarige broertje van het meisje trok aan een zelfbouwkast die vervolgens omviel en boven op het meisje terechtkwam. Het kind be zweek in het ziekenhuis aan de verwondingen. (ADVERTENTIE) A.8. zondag 27 juli VERONICA LONDON CITY DRIVE-IN SHOW In HET BLESSE PAARD Stompwijk Aanvang 21.00 uur SOEST Een belangstellende kennis heeft een inwoonster van Soest gisteren ervan overtuigd dat de granaat die zij al dertig jaar op de schoorsteenmantel had staan, op scherp stond. De bezoeker kwam bij het bekijken van de granaat tot de conclusie dat het projectiel nog geheel in tact was en dat er maar weinig voor nodig was om het te laten ontplof fen. De gealarmeerde politie schakelde de Explosieven Op- ruimings Dienst in Culemborg in, die de granaat ophaalde om hem elders onschadelijk te maken. Nog maar een korte wijle en dan gaat Joop Wagenaar, bur gemeester van Alkemade, met pensioen. Een bijzonder man in onze samen leving: Hij werd in de Veen geboren (een van de kerkdorpen waaruit Alkemade bestaat), hij is er getogen, werd er burge meester en zal tot zijn laatste snik zijn geboortegrond trouw blijven. Maar hij is ook journalist geweest en zijn hart gaat nog steeds naar dat vak uit. Hij stond aan de wieg van de fusie tussen de Leidse Courant en het Haagse dagblad Het Binnenhof. En nu zijn de wereld werken van Wagenaar op een haar na gevild. Hij draagt zijn ambtsketen over en hoopt nu als gewoon burger (nog meer) te kunnen genieten van al het schoons dat Alkemade te bieden heeft. Een interview op de valreep met deze unieke man op de voor pagina van Finale. I DEZE KRANT INKLEUR VERDER IN FINALE: Amerikaanse kranten wijden hele alinea's aan het feit dat hij nog netjes met twee woorden spreekt: Tom Cruise, de jonge filmster die het he lemaal gaat maken. Yes sir. Theater tussen de sluis muren; toneel en publiek dobberend op het water. Een experiment in Zaan dam. De vrijmetselaars in Groot-Brittannië door breken hun zwijgplicht om een eind te maken aan de kwalijke reuk waarin deze broeder schap de laatste jaren staat. Soms vele maanden bivakkeren ze op Schiphol. Vluchtelin gen die wachten op een beslissing over hun asielaanvrage. Niemand die zich om hen bekommert. Behalve een karme liet en een Amsterdamse dominee. Charles Urbanus, die zijn laatste wereldkampioenschap honkbal speelt, wil graag een voorbeeld zijn voor jongere spelers. De Italianen zijn doodongelukkig. Hun land kan momen teel in geen enkele sport een rol van betekenis spelen. „Zelfs de Ferrari's rijden langzaam". Duizenden Mexicanen proberen, in een onophoudelijke stroom, Amerika binnen te komen. Drama's op de grens tussen arm en rijk. Budget Profronde Kampen gestolen KAMPEN De organisatoren van de Profronde Kampen, een wielerwedstrijd voor pro fessionele coureurs, zijn direct na afloop van de wedstrijd donderdagavond bestolen van hun complete budget van ten minste 20.000 gulden. Met dit geld zou na afloop van de koers in Hotel Van Dijk het startgeld aan de renners wor den uitgekeerd, terwijl bij het gestolen geld ook de wedstrijd premies zaten, die de deelne mers tijdens de profronde kon den winnen. De coureurs, die zich na afloop van de wed strijd in het hotel meldden om hun verdiensten in ontvangst te nemen, vertrokken uitein delijk zonder geld uit Kampen. Wie dit stevige pak papier in handen neemt beseft wellicht niet, dat duizenden elders iets dergelijks tegelijkertijd ook doen. Allemaal lezen ze, op zo'n zaterdag altijd iets eerder dan op andere dagen, de wat vroeger gekochte of bezorgde krant. Ze hebben wat meer tijd om er even voor te gaan zitten. En de Leidse Courant heeft ook vandaag weer heel wat te bieden. Want tussen al het „hot news" door staan tal van rubrieken, strips en andere aantrek kelijke zaken, die veler (lees-).weekeinde kunnen veraangenamen. Met als klap op de vuurpijl: de Fi nale. Als je de Leidse Courant nog niet had, zou je hem gauw gaan halen. Of, en dat is nog beter, hem voortaan toch maar liever laten brengen! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N:B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan V een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1