PË'"F WOORD mett^6E CeidócSomcmt ZATERDAG 26 JULI 1986 HAMBURG - De pers in Amenka wijdt hele alinea's alleen al aan het feit dat hij met twee woorden spreekt. „Ma'am" tegen een inter viewster. „Yes sir" tegen een jour nalist. Hij wordt overal enthousiast begroet als de nieuwe lichting van een fenomeen dat Hollywood al lang geleden verlaten scheen te hebben: de „all American boy". Het soort gezonde knul dat gerust met het visitekaartje van Uncle Sam de wereld rondgestuurd kan worden. Geen tijdschrift dat zich zelf respecteert heeft nagelaten een verslaggever naar hem toe te sturen voor een prominent gebracht inter view. Rolling Stone, Playboy, US, Newsweek, ze prikten hem nagel vast in de melkweg der nieuwe sterren. Tom Cruise, 23 jaar oud. De titel van zijn nieuwste film is bijna symbolisch: „Top Gun". De eerste de beste jongedame die hier in Hamburg hoort dat ik een inter view met Cruise ga maken, biedt spontaan aan mijn koffers te dra gen. Don Simpson, een van de pro ducers van „Top Gun" zegt: „Jon gens willen graag TomfCruise zijn, meisjes willen graag bij Tom Crui se zijn". En dat is in Hollywood dé definitie van Een Ster. In „Top Gun" speelt Tom Cruise het centrale karakter, dat ..maverick" ge noemd wordt: eenling. ..loner", rebel. Een roekeloze jongen die de opleiding voor gevechtspiloot volgt, een van de ..top guns" wil worden. Knapen die in F-14 Tomcats van 36 miljoen dollar per stuk omhoog gestuurd worden. Vliegtui gen die in een minuut tien kilometer kunnen stijgen en die zeven ton aan wa pentuig kunnen vervoeren. In de schijn gevechten die „mavenck" mag uitvoe ren blijkt hij een wildebras met een te groot gevoel voor competitie en te wei nig gevoel voor zijn mede-„studenten". De film is in feite zijn leerproces op weg naar verantwoordelijkheid, solidariteit en opofferingsgezindheid. Een film die past in de Amerikaanse golf van cultu- reel-vertaald patriottisme en eindigt in een gejuich van een hele school „top guns" wanneer enkele boosaardige Migs uit een onduidelijk land worden neerge schoten in overigens adembenemend ge filmde sequenties. Geloof Tom Cruise verblijft in Hamburg in het zelfde Intercontinental Hotel waar ik John Travolta ooit mocht interviewen. Een heel verschil: Travolta met zijn ex tra suite om zijn „work out"-instrumen- ten te herbergen, omgeven door een fluisterende hofhouding van regelaars. Cruise zit met een aantal jonge mede werkers. fotografen, in zijn riante appar tement als we binnenkomen, weet dat hij met z'n interview „zaken" doet, maar je voelt bij elk antwoord dat hij niet „speelt", dat hij probeert oprecht te zijn. Maar ook dat er een aantal privé- gebieden zijn waar je verder maar niet aan moet komen in zo'n oppervlakkige confrontatie. Hij heeft ooit op een fran ciscaner kloosterschool gezeten in een jaar dat zijn familie absoluut geen- geld had voor zijn opleiding. Hij heeft er zelfs over gedacht priester te worden. Uiteindelijk zag hij van zo'n opleiding af. Op de vraag of hij gelovig is, ant woordt hij met een enorme overtuiging in zijn stem: „Oh yes, I am". Het klinkt zo definitief dat er nauwelijks verder vragen meer aan is. „Mijn geloof is iets persoonlijks", zegt hij. Net zoals wan neer het over geld gaat. Cruise is inmid- defs al rijker dan u. ik en een heleboel landgenoten samen. „Dat is een privé- onderwerp waarover ik niet wil praten. Ik ben rijk. Ja. dat wel". Hij speelde een fanatieke jonge bullebak in de militaire-academiefilm „Taps", was een schooljongen met sterk kapita listische neigingen die het huis van zijn ouders tijdens hun vakantie exploiteert als een soort bordeel in „Risky Busi ness", hij probeerde in „AU the right moves" aan een economische crisis te ontsnappen via American Football en zijn voorlaatste rol speelde hij tussen de dwergen en de eenhoorns in Ridley Scotts „Legend". Geen van die rollen lijkt op elkaar. Cruise: „Ik vind het be langrijk dat ik mezelf ontwikkel als ac teur. Ik zal dan ook erg oppassen dat ik niet twee rollen achtereen aanneem die te sterk op elkaar lijken. Ik werk liever een paar jaar niet. Zoals me al een keer gebeurd is toen ik wat rollen geweigerd heb. Ik geloof in opvoeding, in dingen leren. Ik heb nu een klein eigen maat schappijtje waarin we ideeën ontwikke len tot filmscenario's. We zijn onderge bracht bij Columbia Pictures. Het is echt heel klein, maar erg belangrijk voor me. Iets wat ik altijd gewild heb". Voedselbonnen „Nee, ik kan niet zeggen dat ik m'h hele leven heb willen acteren. Mijn familie verhuisde steeds, dus mijn grootste pro bleem was het elke keer weer te redden op een nieuwe school. Ik weet niet pre LONDEN - De mannen in Maggie Thatchers kabinet zijn allemaal ge trouwd. Lord Hailsham van Si. Maryle- bone, lord high chancellor van Groot- Brittannië (voorzitter van het Hogerhuis en tevens hoogste rechter) hertrouwde kortgeleden zelfs voor de derde keer of schoon hij toen al 78 jaar was. Zijn der de eega, bijna een halve eeuw jonger dan hij, is een van Hailshams gewezen secre taresses. Britse politici schijnen bij voorkeur te trouwen met hun parlementaire mede werksters. Minister van binnenlandse za ken Douglas Hurd is gehuwd met zijn vroegere secretaresse, Judy Smart. Chief whip John Wakeham, die zijn fractiele den bij elkaar trommelt telkens wanneer in het Lagerhuis moet worden gestemd, trouwde Judy's beste vriendin, zijn per soonlijke assistente Alison Ward. Minister van financiën Nigel Lawson is gehuwd met Therese MacLear, die vroe ger researchwerk deed in een van de par lementaire bibliotheken. Minister van so ciale zaken Norman Fowler huwde zijn medewerkster en vriendin Fiona Poole. Minister van energiezaken, Peter Wal ker, trouwde zijn donkerharige gewezen secretaresse Tessa Pout toen deze nauwe lijks negentien was; ze hebben vijf kinde ren en zelfs geen hulpje in huis. Hun jongste telg neet Marianna en is net twaalf maanden oud. Walker en zijn gezin wonen in de Lon- dense gemeente Westminster, niet ver van het parlement. Zo'n maand of zes geleden werd de verslaggever van een ge renommeerde Londense krant door de minister van energie thuis ontvangen voor een vraaggesprek. Nadat de journa list had aangebeld, verscheen Peter Wal ker zelf in de deuropening met kleine Marianna in de armen. Toen hij samen met de verslaggever door de gang liep naar zijn werkkamer, pas seerden ze de woonkamer. Walker over handigde baby Marianna vlug aan zijn vrouw Tessa, die hem m de deuropening opwachtte. Het vraaggesprek nam uiter aard geruime tijd in beslag. Op een gege ven ogenblik werd opnieuw aangebeld. De journalist vertelde nadien, dat minis ter Walker opveerde en als de weerlicht naar de woonkamer snelde. Daar stopte zijn vrouw hem baby Marianna in de ar men, waarna Walker naar de voordeur liep om deze open te maken en de nieu we bezoeker te kunnen verwelkomen met Marianna in de armen. Baby's zijn namelijk uiterst belangrijk voor Britse politici. Een zuigeling in je armen staat,goed. De wereld stelt meer vertrouwen in een „gewone" huisvader dan in een politicus zonder jonge kinde ren. Daarom zoenen en aaien Britse poli tici zo graag baby's. Vooral tijdens ver kiezingscampagnes laten ze geen enkele gelegenheid voorbij gaan om kennis aan te knopen met leuke zuigelingen. Onder de bibliotheek van het Lagerhuis, tegenover het uitgestrekte parlementaire terras op de oever van de Theems, be vindt zich de zogeheten Strangers Cafeta ria. een eenvoudig, goedkoop restaurant met snelbuffet, bestemd voor het gewone personeel van het parlement. Daar ko men secretaressen, bibliothecaressen en persoonlijke assistenten een hapje eten en thee. koffie of limonade drinken, 's Middags zitten ze er gezellig te kletsen en verklappen ze elkaar wie van de 650 Lagerhuisleden nog niet is getrouwd en wie van deze ongehuwde mannen de titel van aardigste vrijgezel van het parlement verdient. Het lijdt geen twijfel dat in de Strangers Cafetaria ook plannen worden gesmeed om dergelijke celibatairen als weerloze vliegen in een spinneweb te lokken. Maar het duurt vaak lang eer de heren zich la ten vangen. Judy Smart werkte al meer dan zeven jaar voor minister Hurd. voor hij haar ten huwelijk vroeg. Lord Hails ham wachtte tot hij bijna een invalide wagentje nodig had vooraleer hij met Deidra Shannon in het huwelijksbootje slapte. Een man die voor de derde keer ge trouwd is. weet natuurlijk alles van het huwelijksleven. Hailsham bewees on langs dat ook de seksuele aspecten ervan voor hem een open boek zijn. Hij richtte een brief tot lord Whitelaw. leider van het Hogerhuis en vice-premier, waarin hij deze wees op ernstige fouten in het taalgebruik naar aanleiding van een re geringscampagne om Britse homofielen te waarschuwen voor de gevaren van aids. In de officiële tekst was sprake van homoseksuelen having sex", een veel gebruikte foute uitdrukking waarmee seksuele omgang wordt bedoeld. Taal kundig betekent ze echter alleen dat ie mand van het mannelijke of van het vrouwelijke geslacht is en de lord chan cellor schreef dit dan ook. Zijn brief ver scheen op de eerste pagina van de Times, onder de titel: „Hailsham denkt diep na over de betekenis van seks". ROGER SIMONS Tom Cruise, bijgenaamd maverickin de film Top Gun", de rebelse eenling op weg om gevechtspiloot te worden. cies wanneer het idee bij me opkwam om toneel te spelen. Het heeft in elk ge val te maken met mijn moeder en Cana da. Wij woonden daar toen en eind ja ren zestig, begin jaren zeventig had je er een beweging die stelde dat opvoeding de in jonge mensen aanwezige creativi teit voor negentig procent dooddrukt. Via allerlei vormen van expressie werd toen geprobeerd daaraan te ontkomen/ Mijn moeder leidde zulke groepen op school. Poëzie, muziek en drama. Daar ben ik toneel gaan spelen. En ik voelde dat ik er een manier vond om mezelf uit te drukken. Ik ben toen van huis wegge gaan en naar New York getrokken. Daar heb ik toneel-workshops gevolgd terwijl ik allerlei baantjes had. Je had daar bete re manieren om theater te leren. „Neigh bourhood Playhouses" bijvoorbeeld, waar je een paar jaar aan iets werkte. Maar daar had je geld voor nodig en dat had ik niet". Je hoort het bijna nooit meer in detail van hedendaagse Ameri kanen, maar bij Cruise speelt het geld probleem voortdurend door zijn korte levensbeschrijving heen. Na een schei ding moest zijn moeder het alleen red den met drie kinderen en er waren mo menten dat ze van de steun („welfare") en voedselbonnen moesten leven. „Dat eens, maar nooit weer", moet moeder Cruise gezegd hebben en vandaar dat ze overal werk aannam en dat de kinderen tijdens hun schooltijd soms wel drie bij baantjes per dag hadden. Het sociale leven van Tom Cruise werd er door bepaald: „Echte vrienden heb ik weinig gehad. Dat kon ook niet met dat verhuizen elk jaar. Je had kennissen, meer niet. Mijn beste vrienden zijn mijn zusters, mijn moeder en mijn stiefvader. Nog altijd. Ze volgen mijn carrière, ze zijn best trots, maar om nou te zeggen dat ze overlopen van bewondering, ge lukkig niet. Als ik bijvoorbeeld met mijn zus Cassie ergens heen ga, is 't van: „Hé, jij bent de broer van Cassie, niet?". En niet andersom. Paul Newman mag ik in middels een vriend noemen. Tijdens de opnamen voor „The colour of money" (zijn komende film. een vervolg op de beroemde film „The Hustler", maar dan 25 jaar later. BJ) gingen we vaak bij de Newmans lunchen of dineren. We heb ben er heel veel kunnen praten". Toen Cruise er een keer op een stoel onderuit zakte en riep dat hij zich eigenlijk niet kon voorstellen zoveel geluk te hebben, riep Newman: „Geluk moet je afdwin gen. knul. Een carrière is niet alleen maar mazzel". Dezelfde Newman door drong Cruise van het feit dat een dikke huid in de showbusiness een prima ei genschap is. Vandaar dat Cruise mensen maar laat praten over met wie hij nu weer zou „gaan" („daten" is het Amerikaanse woord), nadat hij ooit gesignaleerd was met Rebecca de Mornay. Hij laat de pers ook maar kletsen over „The Brat Pack", het stel jonge acteurs dat een beetje de „scene" in Hollywoods nieuwste films lijkt te beheersen. „Zoiets bestaat niet. Dat hebben journalisten be dacht. We geven elkaar geen rolletjes. We gaan ook niet met elkaar om. Alleen Emiïio Estevez (een van de acterende zoons van Martin Sheen. BJ) is buiten m'n familie m'n beste vriend. Sean Penn is ook een goeie vriend, al zie ik hem minder sinds hij met Madonna ge trouwd is". Opvallend is dat Cruise Sean Penn, die in Amerika een slechte naam heeft, door dik en dun verdedigt. Botten getest Tom Cruise: „Wat me in „Top Gun" aansprak was dat karakter van die „ma verick". En vooral dat vliegen. Ik ben dne keer met zo'n F-14 omhoog ge weest. (Drie „hops" noemt hij dat. BJ). Drie keer op de achterste van de twee plaatsen in zo'n machine. Op de plek van de RIO, de Radar Intercept Officer. Een fantastische ervaring. Nauwelijks te beschrijven. Bigger than life. In de lucht zijn een aantal opnames gemaakt. De ra- dar-apparatuur was zoveel mogelijk rondom mijn plek weggehaald, er was een super 35 mm camera gemonteerd en dat materiaal is later tot 70 mm opgebla zen. We waren tevoren zo goed geïn strueerd dat we maar zeven van de vijf endertig minuten in de lucht nodig had den voor opnames. Dus ik heb goed kunnen rondkijken. Ongelooflijk, die kleuren, die horizon. En de piloot heeft me ook nog een vrije val laten maken. Ronddwarrelend naar beneden. Ik had best zelf willen leren vliegen, maar ze zullen je dat echt niet toestaan. In iedere piloot is voordat hij omhooggaat een miljoen dollar geïnvesteerd. Een deel van de fysieke training en tests hebben de acteprs voor „Top Gun" ook ge volgd. Mijn ogen en oren zijn getest. Hoe die zich onder de verhoogde druk houden. Mijn botten zijn getest. Ik moest ook zwaarder, steviger worden voor die film. Dat heeft te maken met de zwaartekracht tijdens zo'n vlucht. Wanneer je normaal rechtuit vliegt, voel je niets: Maar ga je duiken of stijgen dan krijg je negatieve en positieve „G-for- ces" (zwaartekrachtniveau-verschillen). Ik kreeg dan een „G-gordel" om die computergestuurd was. Die vult zich met lucht al naar gelang de rol van de zwaartekracht. Het lijkt namelijk of je bloed uit je vaten geperst wordt tijdens de capriolen in zo'n F-14". „Mij interesseerde in de karakters van de jongens die die training voor ge vechtspiloot krijgen, hoe ze elke keer weer hun leven riskeren. Elk van die mannen heeft ooit wel eens een vriend verloren tijdens de oefeningen. Maar ze gaan toch omhoog. Het is een soort tar ten van de natuur. Iets wat iedereen wel een klein beetje heeft. Willen zwemmen als een vis, willen vliegen als een vogel. Niemand van die jongens volgt die op leiding om te vechten. Vliegen is het be langrijkste. En de onderlinge competitie is heel sterk. De schijngevechten die je in de film ziet worden in werkelijkheid al lang niet meer gedaan. Alles gaat per computer op de grond. Het lijkt net één groot video-spel. Je moet de film zien als een grote fantasie. Een soort „Star wars", maar dan met echte vliegtuigen. Jazeker, er zit een patriottisch element in de film. En ja, ik houd ook van m'n land. Maar ik ben acteur. Ik zal niet op een poster gaan staan met de tekst: Kom bij de marine. „Top Gun" is puur amu sement. Niet meer dan dat". Mislukkingen Het lijkt geheid goed te zitten met de carrière van Tom Cruise. De Ameri kaanse pers heeft zich op hem geworpen als op een lang verloren gewaande zoon. De eerlijke, aardige jongen die het niet gemakkelijk heeft gehad, die zich nu al omhoog gewerkt heeft tot rijke, jonge ster. En nog altijd vriendelijk is. On danks mislukkingen. Cruise: „Natuurlijk heb ik die gehad. En hoe. Alleen vind ik dat je die niet als bagage mee moet dra gen. Je moet kijken naar het waarom en daarvan proberen te leren". Een van die klappen was zijn eerste auditie in Holly wood. Hij moest een rol lezen voor een afstandelijk toeziende, koel ogende pro ducer. Het ging niet. Cruise was zich er pijnlijk van bewust. Tot de producer vroeg: „Hoe lang ben je eigenlijk nog in Californie?". Tom voelde het als een ko mende invitatie voor een tweede kans. „Een week", riep hij hoopvol. „Dan hoop ik dat je een beetje bruin wordt", antwoordde de producer genadeloos. Tom zal beleefd gebleven zijn. Ja me neer, dank u wel, gezegd hebben. Tot verbazing van de Amerikaanse pers, die sterren gewend is die hun witte-doek- nonchalance, ook in dagelijkse confron taties plegen te etaleren. „Ik ben me er niet van bewust dat ik aardiger of beleef der ben dan anderen", zegt Cruise als hij de journalisten bedankt heeft voor het interview. „Ik behandel mensen alleen zoals ik zelf graag behandeld word". Tom Cruise is een aardige ster. En hij gaat het maken. Yes sir. BERT JANSMA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17