voorlopig overbelast .age Rijndijk blijft eidóe Sou/tont „De atmosfeer in de politiek begint vervelend te worden" DONZIGE' ZEEP - -SS OMGEVING STAD Nog geen geschikt pand voor meisjes met incestproblemen I CDA-leider Walenkamp tracht het hoofd koel te houden In de Leidse ge- raad wordt een onop- itrijd tussen college- en Jjepartijen uitgevochten, CDA-fractievoorzitter kamp mogen geloven. iosfeer in de Leidse po- tegint wat vervelend te ji". is zijn conclusie na [pcele weken geleden ge- i raadsvergadering die pjid van ruzies en con ning daartoe was de be- ig van het programma 3t nieuwe college voor <$ende vier jaar. Walen- weigerde er inhoudelijk te gaan omdat hij dit at tussen PvdA, VVD en MLeiden beschouwde als 'lak waar de oppositie 'lee van doen heeft. En indien geen letter aan ren kan. De college- dichtten het CDA als oppositiepartij echter ischer rol toe. Toen het ze wens niet vervulde, partij al snel van lui heid beschuldigd, Wa- ip kreeg het advies eens ige vakantie te nemen uwe energie te verza- Jcamp zegt geen extra nodig te hebben. Het 2jt is niet ontstaan door cëidheid van de CDA- jwoorzitter, maar door •jllen in politiek inzicht de collegepartijen en ,'IA. „Ik heb geen zin om A soort sparring-partner 6fet college te fungeren", .Walenkamp. „Die opposi- £|aat ik me niet aanpra- liar pieker ik niet over. W oppositie voeren, is mogelijk als je er als evenveel tijd in kan als een wethouder •at lukt misschien als je •jent en van het raads- ^en dagtaak wilt maken, lin je het college tegen een. Ik vind dat kandi- •van het CDA voor de iteraad niet geselec- ioeten worden op het van voldoende vrije arbij, het raadslidmaat- is niet bedoeld en mag ït ontaarden in een full- ib". gilleen de fysieke omstan- 'len van het gemiddelde maar ook de visie t CDA op de gemeente- staat niet toe, dat deze tarde oppositie gaat voe- let CDA is, evenals ove- de VVD, voorstander iet afspiegelingscollege: Jllege samengesteld uit [enwoordigers van alle tn. Toen de PvdA daar- 1974 het initiatief nam, 'een het afspiegelingscol- iit de Leidse politiek, lien zit het CDA in de Itie terwijl de VVD, on politieke principes, al jjaar deel uitmaakt van Dllege. DINSDAG 22 JULI 1986 PAGINA 7 Wijkcontainers in Antillenstraat LEIDEN In de Antillenstraat. de Kooilaan en de Curagaostraat komen zeven containers voor het inzamelen van huisvuil. Ook in de Stevensbloem komen vijf van dergelijke containers. Inzamelen van huisvuil in zulke con tainers is ongeveer even duur als het inzamelen van huishoudelijk afval in plastic zakken, maar een voordeel van containers is dat de omgeving minder wordt vervuild door wat de gemeente noemt zwerfvuil. Verder hoeft het per soneel van de gemeentereiniging min der te sjouwen. Het college heeft ver der besloten bij nieuw te bouwen flats altijd van dergelijke containers neer te zetten. Kind overleeft val van tweede etage LEIDEN Een drieënhalf jaar oud jongetje heeft giste ren een val vanaf de tweede etage van een flat overleefd. De jongen, die in de Anna van Buren- straat woont, was over het hek van het balkon geklommen en verloor toen zijn evenwicht. Zijn val werd echter gebro ken door een waslijn. Het jongetje werd ter observatie naar het Academisch Zieken huis overgebracht. 1 JDEN LEIDERDORP T)e gemeente Leiden ogiiet van plan iets te "hnderen aan de ver- Hrsafwikkeling van Industrieterrein De v£rd De gemeente toderdorp had Leiden Taagd ervoor te zor- gj, dat minder vracht- .JJkeer van en naar De ™ard via de Lage Rijn- en de Van der Valk ejwmanweg rijdt, maar jfens een woordvoer- ajf van de gemeente Jden maakt dat ver- mik voorlopig weinig is: „Al in de jaren ze- Pdtig is besloten het in- ftieterrein te ontslui- bt via de Sumatrabrug de Lage Rijndijk. Een tweede ontsluitingsweg werd toen niet noodza kelijk geacht en nu lig gen er geen concrete plannen om een dergelij ke weg alsnog aan te leg gen". Leiden reageert daarmee op een brief van het gemeente bestuur van Leiderdorp waarin wederom bij Leiden wordt aangedrongen het Leidse industrieterrein De Waard een tweede ontslui tingsweg te geven. Het vrachtverkeer dat nu naar De Waard wil, rijdt vaak via de Lage Rijndijk en de Van der Valk Boumanweg en veroorzaakt daar veel over last. Omwonenden zeggen last van stank, trillingen en herrie te hebben. De ge meente Leiderdorp heeft in de Van der Valk Boumanweg al een versmalling aange bracht in de hoop, dat het doorgaande verkeer een an dere route neemt. Een poging een linksafverbod in stellen voor het verkeer, dat vanaf de Van der Valk Bouwman- weg de Lage Rijndijk oprijdt, mislukte. De Raad van State schorste dat besluit omdat het Leiden te slecht toegan kelijk zou maken. Dat leidde ertoe dat Leiderdorp nog maar eens aan Leiden ge vraagd heeft de situatie te veranderen. In de jaren zeventig had Lei den nog het plan een tweede weg vanaf het industrieter rein aan te leggen, die zou moeten uitkomen op de Burggravenlaan, maar van dat plan werd afgezien. Het doorgaande verkeer zou op die manier teveel door Leid se woonwijken geleid wor den. Dat is ook de reden dat De Waard niet vanuit de Zeeheldenwijk toegankelijk V erkeerslich t en De gemeente Leiderdorp heeft Leiden verder ge vraagd behulpzaam te zijn bij het oplossen van de proble men op de kruising van de Persant Snoep weg met de Van der Valk Bouwmanweg. Over die kruising bestaan al jaren klachten. De verkeers lichten zouden daar vaak veel te lang op rood staan wat tot lange wachttijden, fi les en door rood licht rijden leidt. Volgens de gemeente Leiderdorp wordt een en an der veroorzaakt, doordat de verkeerslichten op de Hoge Rijndijk bij de Stierenbrug niet goed afgesteld staan. De gemeente Leiden ontkent dat echter: „Sinds anderhalve tief computerprogramma in de installatie. Beter kan het echt niet". De moeiljkheden in Leider dorp zouden volgens Leiden alleen nog maar tijdens de spitsuren voorkomen en dan niet zozeer worden veroor zaakt door de Leidse ver keerslichten als wel door het openen van de Stierenbrug voor het scheepvaartverkeer. „Als de burg open gaat tij dens de spits, gaat het inder daad fout, maar wij kunnen daar weinig aan veranderen. Tijdens de afgelopen strenge winter bleef ae brug door de vorst dicht en toen waren er inderdaad veel minder pro blemen", wordt bij de ge meente Leiden gezegd. Scheepvaart De provincie Zuid-Holland is De enige manier om op het industrieterrein De Waard te komen, is via de Lage Rijndijk en de Sumatrabrug. Volgens de gemeente Leiderdorp moet de gemeente Leiden een tweede ontslui tingsweg naar het industriegebied aanleggen om de overlast van het vrachtverkeer in Leider dorp te beperken. de instantie die over het ope nen en sluiten van bruggen gaat en daar is men niet van plan iets aan het huidige be leid te veranderen. Het eco nomisch belang van de scheepvaart zou te groot zijn om het wegverkeer voorrang te geven. Volgens de ge meente Leiden heeft de pro vincie nog een tweede reden voor het voorrang geven aan het scheepvaartverkeer: „Als je die schepen een poosje te genhoudt, moeten er even la ter een paar tegelijk door. Dat kost dan juist weer extra tijd". Bovendien zou door de lage snelheid van een schip dat voor brug ligt en net de motoren weer heeft gestart, de kans groter zijn, dat de brug wordt aangevaren. Om het wegverkeer tegemoet te komen, heeft de provincie wel bepaald, dat de plezier- vaart geen onmiddellijke doorgang gegeven behoeft te worden. osities over Japanse jafels en Turks theater lm De expositie „Karagöz, schimmentheater Jflciie" is tot en met zondag 21 september te zien ^jijksmuseum voor Volkenkunde. De tentoonstel- 5 (opgebouwd rond twee videoprogramma's: „De ■ctvan Karagöz" en „Karagöz als zwartwerker". gCjtse teksten worden in het Nederlands vertaald. Lfpst kan ook de tentoonstelling „Griezelen in Ja- xce verbeelding verbeeld" worden bezocht in het eti aan de Steenstraat. Aan de hand van schilde- ^Ikleurenhoutsneden, geïllustreerde boekjes, net- jf zwaardstootplaten wordt getoond hoe in het 6-*pan geesten, spoken en gedaanteverwisselingen verbeeld. „Griezelen in Japan" is te zien en idag 28 september. Het Rijksmuseum voor Vol- |de is van dinsdag tot en met zaterdag geopend ~"T)0 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 Illegale zendérs uit de lucht LEIDEN - De ra diocontrole-dienst heeft gisteren twee illegale zenders uit de lucht gehaald. De bekende radiopiraat Freewave werd voor ongeveer de 25e keer gesnapt. De zendap paratuur stond we derom opgesteld op het dak van een flat aan de Arendshorst. Ook de zender Blue Sky werd uit de lucht gehaald De zender van deze pi raat stond in de Mar- nixstraat. BESCHILDERING POLITIE BUREAU WORDT OPGEKNAPT LEIDEN Het is de bedoeling de beschildering op het politiebureau na de bouwvakkantie te ontdoen van alle leuzen die er niet op horen. Op het nieuwe politiebu reau aan de Langegracht is een beschildering aange bracht die is voortgekomen uit samenwerking tussen politie en Amnesty International. Verschillende actie groepen protesteerden daar indertijd tegen en de be schildering werd dan ook spoedig ontsierd door allerlei leuzen. Het verwijderen daarvan is een probleem, om dat de spreuken werden aangebracht toen de bescher mingslaag nog zacht was. De verf is daardoor in de laag terecht gekomen. Om de leuzen te verwijderen, moet de hele laag weggenomen worden. De politie hield gis teren een 16-jarige jongeman uit Leiden aan die op een gevel in het Huigpark met een spuitbus beschilderingen aanbracht. Een ongeveer even oude mededader wist te ontkomen. Op de gevel waren overigens al meer be schilderingen aangebracht. De jongeman is overgedra gen aan de kinderpolitie. Pluimveebedrijf van Wassenaar naar Leiden LEIDEN/WASSENAAR Een pluim- veebedrijf uit Wassenaar gaat naar Lei den verhuizen. De directeur van het bedrijf, Bayer, heeft de gemeente Lei den gevraagd een perceel grond in de Stevenshofpolder in erfpacht te mogen nemen. Het gaat om 1.300 vierkante meter. Het bedrijf houdt zich bezig met de verwerking en verpakking van pluimvee, het slachten gebeurt elders. Het bedrijf wil naar Leiden verhuizen, omdat er in Wassenaar onvoldoende uitbreidingsmogelijkheden zijn. In het bestemmingsplan Stevenshof is reke ning gehouden met de vestiging van bedrijven. De firma biedt werk aan 18 tot 20 personen. Schennis- pleger op Cronesteynpad LEIDEN Een 40-jarige vrouw uit Zoeterwoude heeft gisteren aangifte gedaan van open bare schennisple- ging. De vrouw fietste over het Cronensteynpad, toen zij werd inge haald door een on geveer veertigjarige man, die al fietsend zijn geslachtsdelen liet zien. De man was blond, droeg een bril en had een beige jack aan. ÈIDEN WIJST KLACHTEN LEIDERDORP OVER VERKEERSBELEID AF: LEIDEN De stichting Meidenopvanghuis Leiden heeft nog steeds geen geschikt pand gevonden waar jonge meisjes, die te maken hebben gehad met incest, kunnen worden opgevangen. Wel bestond de mogelijkheid een pand te kopen, maar daar heeft de stichting, een jaar geleden opgericht vanuit het Jonge ren Adviescentrum, geen geld voor. Momenteel is er in Leiden geen enkele mogelijkheid om meisjes met incestproblemen op te vangen. Er zijn wel gemengde op vanghuizen, maar de meeste meisjes vinden het een probleem om met jongens in één huis te verblijven. In het vrouwenop vangcentrum kunnen zij meestal ook niet terecht omdat ze daar te jong voor zijn. De meeste meisjes worden doorgestuurd naar een opvanghuis in Den Haag. Volgens Ellen de Haas van de stichting Meidenopvanghuis Leiden hebben er de laatste tijd meer meisjes, die met incest te maken hebben gehad, bij het JAC aangeklopt, dan andere jaren. „Waarschijnlijk omdat incest het laatste jaar nogal in de publiciteit is gekomen". De stichting denkt met behulp van vijftien vrijwilligers het meidenopvang huis draaiende te kunnen houden. Tot nog toe hebben acht men sen zich aangemeld. In september komen daar volgens Ellen de Haas waarschijnlijk nog drie vrijwilligers bij. In die maand wor den ook thema-avonden gehouden. „We willen mensen van an dere opvanghuizen en bijvoorbeeld iemand van de Vereniging tegen sexuele kindermishandeling binnen het gezin uitnodigen, zodat de medewerkers zich kunnen voorbereiden op hun taak", aldus De Haas. Het rijk, de gemeente en het Koningin Julianafonds hebben in totaal 34.000 gulden beschikbaar gesteld voor het opvanghuis. Deze grappige zeepdieren zijn heel bijzonder. Zodra u ze uit de verpakking haalt begint namelijk... hun haar te groeien. Zó donzig worden ze dan, bijna zonde om te gebruiken! Wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI J Naam:Voorl.: Adres:. Postcode/plaats: Tetefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de Soapy dierenfiguren naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). JNZl Het CDA is daarmee in de moeilijke positie beland dat de partij de aanwezigheid van een oppositie in de gemeente raad niet erkent, maar er door toedoen van andere partijen wel in terecht is gekomen. Daarom heeft het CDA de af gelopen vier jaar vooral ge tracht met het college mee te denken: kritisch maar opbou wend oppositie voeren. Er is echter sprake van een ze ker éénrichtingverkeer, vanuit het college bestaat er maar bit ter weinig aandacht voor voorstellen en ideeën van het CDA. Tot Walenkamps teleur stelling. „Er moet bij het colle ge ook gehoor zijn voor partij en die niet in het college zit ten. Als er dingen worden te gengehouden louter en alleen om het CDA een voet dwars te zetten, vergeten ze wel eens dat ze daarmee een groot ge deelte van de stad dwars zit ten. Wat mij ergert, is dat de mensen waar je voor opkomt op die manier keer op keer hun neus stoten. Dat zijn de mensen die zich tegen de poli tiek gaan afzetten en gedrag gaan vertonen dat lijkt op een soort burgelijke ongehoor zaamheid. Zo moet het niet gaan in een gemeente". Walenkamp kan de behoefte aan kritiek van de collegepar tijen wel verklaren: „Sinds het verdwijnen van het afspiege lingscollege is de natuurlijke taak tot het kritisch begelei den van het college door alle fracties bij een aantal partijen verdwenen. Voor de college partijen is het belangrijker ge worden om hun college in het zadel te houden. Nu ze zelf die kritische rol niet meer vervul len, trachten ze die over te dragen aan de partijen, die geen deel uitmaken van het college. Er zit-een zekere aan trekkelijkheid in het hebben van politieke macht en in vloed, maar de modder waar men bereid is door te kruipen om die te bereiken, daar kan ik me niet in verplaatsen. Ik heb een aantal politici zoveel afstand zien nemen van hun eigen gevoel voor waardig heid". Walenkamp doelt hier bij op de VVD en in het bij zonder op wethouder Jos Fase die van alle kanten fel bekriti seerd werd en toch weer wet houder is geworden. „Als ik voor het verkrijgen van een baan zo door het stof zou moe ten kruipen, zou ik me toch afvragen waar ik mee bezig was". Egotripperij „Ik probeer de discussie in de gemeenteraad vooral zakelijk te houden, dat is minder spek- taculair voor de buitenwereld maar het biedt de meeste kans op resultaat. Om ruziënd over de grond te rollen, daar zie ik totaal geen heil in. Het is zo zinloos, puur egotripperij van sommige mensen, die graag eens per maand in de raadzaal willen schitteren en hun per soonlijk gevoel van theater willen bevredigen. Voor som migen Leidse raadsleden is dat steeds meer een doel op zich aan het worden". Of de opstelling van het CDA inderdaad resultaten afwerpt, daar is niet iedereen het over eens. Na de eerdergenoemde raadsvergadering waarin het CDA werd uitgemaakt voor alles wat mooi en lelijk was, werd geconcludeerd dat het CDA in de gemeenteraad in een geïsoleerde positie was te recht gekomen. De partij zou niet meer kunnen rekenen op Walenkamp was extra ver baasd toen hij vier dagen na het geruzie in de gemeente raad een telefoontje van wet houder Hans de la Mar kreeg met het verzoek het college bij te staan in de lobby voor een nieuw bejaardenhuis op de Zij loever. Omdat het CDA de dienst uitmaakt in de landspo- litiek, wordt Walenkamp re gelmatig met zulke verzoeken benaderd. Het is niet overdre ven om te stellen dat de res tauratie van de Boerhaaveza- len en de komst van de Na tuur Historische Presentatie naar het Pesthuis mede 4e danken zijn aan de lobby van het Leidse CDA bij de eigen bewindslieden in Den Haag. Walenkamp over die handel wijze van de collegepartijen: „Wat mij het meeste dwars zit, is dat de partijen die hier aan de deur komen, ons een dag later voor rotte vis uitschel den. Daar krijg ik een gruwe lijke sik van. De scheldwoor den zijn nog niet weerklonken of ze bellen ons op om zaken die het college zou moeten rea liseren, door het CDA op te la ten knappen. In het openbaar hangen ze de grote jongen uit, in de praktijk blijkt dat preste ren op eigen kracht zonder het CDA uiterst moeilijk is. Nu, laat dat dan ook maar tot uit drukking komen in de samen stelling van het college". Koel „Maar ik word niet moedeloos van dit soort voorvallen. Ik kan me er aan ergeren maar ik word er niet moedeloos van. Het is belangrijk dat wij het hoofd koel trachten te houden. Dat niet wij, maar juist zij moeten veranderen. Ik ben niet bereid om op mijn handen te gaan staan om mensen die op een verkeerde manier te gen de wereld aankijken op eenzelfde niveau aan te spre ken. Wij gaan rustig door. Na tuurlijk is het frustrerend als je ziet, dat je voorstellen keer op keer op niets uitlopen. Maar je moet in de politiek te gen een stootje kunnen. Mijn fractie zal er niet wakker van liggen, maar de mensen in de stad, daar gaat het om". Joop Walenkamp: „Ik probeer de discussie in de gemeenteraad vooral zakelijk te houden, dat is minder spektaculair voor de buitenwereld, maar het biedt de meeste kans op resultaat". enig krediet bij de collegepar tijen. Walenkamp ontkent dat. Niet zijn partij, maar juist de colle gepartijen isoleren zich: „Het is maar hoe je het bekijkt. Een aantal partijen hebben zich in dat college verschanst. Zij rechtvaardigen zich door an dere partijen van zich af te houden en trachten zich hier op te profileren. Ze zijn als het ware een kompas dat steeds de verkeerde richting opwijst. Die situatie is vervelend, niet voor mij of voor de CDA-frac- tie maar voor de mensen waarvoor je opkomt, die tien duizend die op het CDA ge stemd hebben". Blijft voor Walenkamp een feit dat de wijze waarop zijn partij in de gemeentepolitie benaderd wordt, onoprecht is. Er ligt niets meer of minder dan een puur politiek spelletje aan ten grondslag al klinkt dat volgens Walenkamp „nog veel te positief". Hij gebruikt er lie ver kwalificaties als „hypo criet en huichelachtig" voor. „Het is oneerlijk om op deze wijze om te springen met eer lijke en oprechte gevoelens van raadsleden", vindt hij. CeidocSouAcwit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7