Bntsekwun^ioijteet over beleid Thatcher Bon: chuldigen sjernobyl ■noeten terechtstaan Wisselvallig Berging gifschip Olaf" begonnen SPERZIEBONEN EN BRAADWORST Britten speculeren op aftreden premier of Howe iafébezoekers ilaags in Noord wijk Evangelisten prooi van crimineel Amsterdam Ceidae&Hi/io/nt Maandag 21 juli 1986, 77e jaargang no. 23556 Uitgave Westerners, behorende tot Sijthoff Pere. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoolaredacteur: J.J.Hallewas, Chefredacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar 1.256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt. Moge lijk een bui. Minimumtempe ratuur ongeveer 13, middag- temperatuur omstreeks 19 gra den. Matige zuidwesten wind. Zon op: 05.45, onder: 21.45; hoog water Scheveningen: 04.14 en 16.56; laag water: 12.25 en 0.45. m Jongens schieten op tientallen auto's MIERLO De rijkspolitie in Mierlo heeft vier jongens van 17 en 18 jaar uit die plaats aangehouden. Ze worden er van verdacht het afgelopen weekeinde gedurende een half uur enkele tiental len auto's op de weg Geldrop-Mierlo te hebben beschoten met twee luchtdruk pistolen. Ook enkele voorbijgangers werden onder vuur genomen, van wie er minstens één licht werd gewond. Slechts een beperkt aantal automobilis ten heeft aangifte gedaan. De politie denkt dat de meeste benadeelden geen aangifte hebben gedaan omdat ze de schade wijten aan een rondvliegende steentjes. Vermoed wordt dat voor onge veer tienduizend gulden aan autoruiten is gesneuveld en blikschade is ontstaan. Kok vraagt om achtergrondstukken bij regeerakkoord DEN HAAG Fractievoorzitter Wim Kok van de PvdA heeft via kamervoorzitter Dolman een beroep gedaan op premier Lubbers om bepaalde stukken openbaar te maken die een rol hebben gespeeld bij de kabinetsformatie. Die zouden dan aan de orde kunnen komen bij het debat over de regeringsver klaring, over ruim een week. Kok vraagt in zijn brief om de brieven van minister Ruding aan de in formateur en om aanvullende inlichtingen over de begroting voor 1987. Een eventueel bijgestelde ra ming van het Planbureau voor 1986 en 1987 zou daar ook bij moeten zitten, aldus Kok. Verder wil hij o- penbaarmaking van het rapport van de ministers De Korte en Deetman over afschaffing van een fors aantal staatssecretariaten en privatisering van onder meer het Rijksinkoopbureau. Hooggespannen vlucht WENEN Twee mannen zijn er dit weekeinde op een bijzondere manier in ge slaagd van Tsjechoslowakije naar Oostenrijk te vluchten. Twee Tsjechen uit Litomysl bouwden een gondel en ge bruikten een hoogspannings kabel tussen Tsjecho-Slowa- kije en Oostenrijk als kabel baan, zo meldde het Oosten rijkse persbureau APA. Na 300 meter bereikte het gon-' deltje de eerste hoogspan ningsmast op Oostenrijks grondgebied. De leiding stond niet onder stroom. cbij het ministe- van defensie in prid zijn van- jgen kort na el- V twee auto- IIM|ihmen ontploft. politie denkt de Baskische ïeidingsbewe- ETA erachter [Bij de aansla- zouden ge len zijn geval- De schade is zienlijk. Vorige kwamen bij aanslag in Ma- 1 tien kadetten L'J de Guardia Ci- ^65» m het leven. zware auto- (foto) heeft Cmorgen forse ^kde aangericht het gebouw t etj de Organisatie jr Economische nevenwerking en (wikkeling ESO) in Parijs. Politie verstoort kerkdienst Boesak LONDEN Koningin Elizabeth II van Groot- Brittannië is het middel punt geworden van te genstrijdige verhalen in de Britse pers als zou zij „ontzet" zijn over meer dere onderdelen van het beleid van premier That cher. Buckingham Palace heeft gisteren een bericht in de Sunday Times ontkend, waarin werd gemeld dat de vorstin het niet eens was met de rol die Groot-Brit- tannië speelde tijdens het Amerikaanse bombarde ment op Libië en met het economisch beleid, zoals bij voorbeeld de houding van Thatcher tijdens de langdu rige mijnwerkersstaking. De Sunday Telegraph schreef verder dat leiders van Gemenebest-landen proberen de koningin te be trekken bij hun campagne om Londen te dwingen tot strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika. Koningin Eli zabeth zou willen dat pre mier Thatcher tot sancties overgaat om te vermijden dat het Gemenebest, waar van zij hoofd is, uiteen valt. Het geschil tussen de ko ningin en de premier kan leiden tot een ernstige con stitutionele crisis. Het is niet onmogelijk dat de mi nister van buitenlandse za ken Howe of premier That cher zelf moet aftreden, wanneer de partijen niet tot overeenstemming kunnen komen. Pag 4: Groot-Brittannië meer geïsoleerd KAAPSTAD Zo'n honderd ge wapende Zuidafrikaanse politie agenten zijn gisteren een kerk in Elsies River bij Kaapstad binnen gestormd en sommeerden dominee Allan Boesak zijn preek te beëin digen. Boesak maakte zijn betoog echter af, terwijl naast hem mili tairen met geweren stonden. Na afloop van de dienst werden de koster en twee kerkgangers van vijftien en achttien jaar oud gear resteerd. De overige aanwezigen mochten na anderhalf uur ver trekken. De politie schoot een traansgasgranaat door de achter ruit van Boesaks auto op het mo ment dat hij wegreed. Een delegatie van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakvere nigingen (IVVV) heeft gisteren opgeroepen tot sancties tegen Pre toria. De delegatie was zaterdag tijdens haar bezoek aan de zwarte woonwijk Alexandra omsingeld door legereenheden, die hen belet ten uit de woonwijk te vertrekken. ■nf DSKOU Het Russi- he Politburo heeft zater- Ig verklaard dat de ïnsen die verantwoor- ijk waren voor de ïp in de kerncentrale Tsjernobyl, berecht jwfden. Politburo, dat de ramp st aan grove nalatigheid, rklaarde dat drie regerings- nctionarissen zijn ontslagen dat inmiddels 28 mensen overleden als gevolg van ongeluk in de centrale, een door het officiële pers- ?au Tass verspreidde ver ing maakte het Politburo tend dat de openbare aan- ir een onderzoek instelt de mensen die schuldig aan het ongeluk en dat ze cht zullen moeten staan, ttlgens het Politburo explo deerde reactor 4 van de cen trale toen het personeel een slecht voorbereid en begeleid experiment uitvoerde met een turbinegenerator zonder acht te slaan op de veiligheidsvoor- Schriften. Het hoogste orgaan van de communistische partij liet blij ken dat de veiligheidsprocedu res en technische opleiding ook bij andere kerncentrales onvoldoende zijn. Er zijn nog dertien andere centrales als Tsjernobyl. i Verder werd bekendgemaakt dat nog 30 mensen in het zie kenhuis liggen en dat 173 an deren lijden aan stralingsziek te. Door het ongeluk, dat op 26 april begon, is voor zeven mil jard gulden schade aangericht. Pagina 4: Onvoorbereid ex periment oorzaak ramp Tsjernobyl. OORDWIJK Drie vechtersbazen zijn vannacht gewond ge- akt bij een knokpartij in een café aan de Koningin Wilhelmi- iboulevard in Noordwijk. Een 23-jarige man uit Nieuweram- 11, een 20-jarige man uit Gouda en een Leidenaar liepen een □roken neus, snijwonden en schoppen in de buik op. Zij moes- zich onder doktersbehandeling stellen. Zes mannen, in leef- I variërend van 18 tot 21 jaar oud, werden voor openbare ge- fldpleging aangehouden. Zij kwamen uit Noordwijk, Sassen- fim en Voorhout. Ook bij een café aan de Parallelboulevard is ft vannacht onrustig geweest. De caféhouder kreeg klachten, fcdat drie gasten erg luidruchtig waren. Hij verzocht deze het nd te verlaten. Zij kwamen echter later terug en begonnen te chten. Een bezoeker van het café liep op nog onbekende jze een steekwond aan zijn been op. Een dokter moest de Bpe wond hechten. lOUW AANGEREDEN, IETSER RIJDT DOOR ORDWIJKERHOUT Een 65-jarige vrouw uit Dordrecht is terdagmiddag op het fietspad langs het Oosterduinsemeer aan reden door een onbekende fietser. Met een gebroken pols, een aar gekneusde enkel, een diepe wond in haar pols en bloed- tortingen op de linkerzijde van haar lichaam, is ze overge- cht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De vrouw, op vakantie was in Noordwijkerhout, wandelde rond een r of twee met haar man op het fietspad. De vrouw werd ge kt door een fietser, die het echtpaar wilde inhalen. De fietser d door. Het echtpaar kon geen duidelijk signalement geven; gaat volgens hen om een man tussen de 55 en 60 jaar oud. DEN HELDER Het bergingsbedrijf Smit In ternationale is vanmorgen begonnen met de berging van het Britse gifschip „Olaf". Nadat de gezon ken kustvaarder vannacht om half één met drijvers was gemarkeerd, is het hefschip „Taklift 4" bo ven het wrak voor anker gegegaan. In de loop van vanmiddag werd getracht een eerste trekkabel on der de kiel van de „Olaf" te leggen. Volgens de vertegenwoordiger van Rijkswaterstaat aan boord van het bergingsvaartuig „Smal Agt", hebben duikin- specties uitgewezen dat zater dag ongeveer 35 ton van het giftige vliegas uit de ruimen van de „Olaf" is gespoeld. Een belangrijke taak zal dan ook worden alle luiken dicht te sjorren voordat het schip wordt gelicht. De gezonken kustvaarder ligt op 28 meter diepte, tachtig kilometer uit de kust van Den Helder. Rijkswaterstaat besloot tot de berging van de kustvaarder omdat het vrijkomen van de gehele lading (ruim 3400 ton) een milieuramp voor de Wad denzee zou betekenen. Een eerste inspectie van het wrak heeft uitgewezen dat het lich ten van de „Olaf" geen proble men hoeft op te leveren. Ge zien de grondige voorbereidin gen die Smit Internationale wil treffen, zal de uiteindelijke berging overigens op zijn vroegst in de loop van volgen de week plaatsvinden. Pag.3: Gezonken kustvaar der wordt „getakeld" iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Yogi-vliegen In New Delhi zijn vandaag de eerste wereldkampioenschappen Yogi-vliegen gestart. Zo'n honderd mediterende mensen uit acht tien landen gaan in meditatie om hun lichaam zo hoog mogelijk te laten „hoppen". Er wordt ook ver gehopt, over horden gehopt en over 50 meter gesprint-hopt. Het record ver-hoppen staat op 1,80 meter en het record hoog-hoppen op 64 centimeter. De deelnemers beginnen in de klassieke lotushouding met het opha len en laten vallen van de schouders. Uiteindelijk schokt het hele lichaam, in harmonie met de hersengolven, en komt men los van de grond. De twee deelnemers op de foto, een Zwitser en een Amerikaan, hebben gisteren al vast wat geoefend. (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Hollandse sperziebonen, 500 gram 75 Braadworst, 500 g 5.48 4.48 "7QO kilo 9.98 O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Lemond draait de rollen om SERRE CHEVALIER Greg Lemond heeft de rol len omgedraaid in de Tour de France. Gisteren sloeg Lemond zijn (definitieve?) slag door zijn kopman Ber nard Hinault af te troeven. Lemond werd tevens de eer ste Amerikaan, die een gele trui om de schouders mocht dragen. Lemond, die waarschijnlijk op 30 juli bij een derny-wed- strijd in Noordwijk zal op draven, schuwde gisteren de aanval niet. Weliswaar moest hij de Spanjaard Edu- ardo Chozas voor zich dul den, maar in het spoor van Urs Zimmermann, nu twee de in het algemeen klasse ment, klom Lemond toch prima omhoog. Bernard Hi nault moest dan ook met een pittige achterstand genoegen nemen. De Fransman zocht na afloop - toen zijn landge noot Joël Pelier van uitput ting naar adem lag te hap pen - zwijgend de ziekenwa gen op om een onderzoek naar zijn pijnlijke knie te la ten doen. In Nederland zijn de honk ballers aan het WK begon nen. Oranje deed niet meer dan haar plicht door de Bel gen terug te wijzen: 6-2. De overwinning ging overigens gepaard met een saai spel- verloop. De tennissers deden het ook cijfermatig slecht. De ontmoeting met Israël, een halve finale van de Eu ropese zone B van de Davis Cup, ging op de Mets-banen te Scheveningen met 3-1 verloren. Greg Lemond rijdt in het spoor van de Zwitser Urs Zimmer mann naar de derde plaats in de bergrit van gisteren en de gele trui. Verder onder meer in Sporttribune: Lemond werpt Frans juk af Bernard de grootste geluksvogel Honkbalteam opent moeizaam en saai Witherspoon blijft heerser bij zwaargewichten Spelpeil tennisteam synchroon met het weer Michael van den Berg wint ook „Hillegom" AMSTERDAM De evangelisten die vanuit de hele wereld deelnamen aan de Billy Graham-conferentie in Amsterdam, zijn een gewilde prooi geweest van dieven en valsemunters. „Ze stortten zich als aasgieren op de evangelisten", verklaarde Tom Goosman, perschef van „Amsterdam 86", gisteren. Volgens Goosman zijn er al ongeveer 250 gevallen van beroving en dief stal bekend. Een paar Columbiaanse evangelisten werden deze week aange houden wegens het bezit van vals geld. Ze hadden op straat hun Columbiaanse geld ingewisseld voor vals Nederlands geld. Van een Duitse journalist werden enige duizenden marken gestolen en ook werden enkele auto's opengebroken. Hoewel Goosman er niet van opkijkt dat zoveel mensen bij elkaar criminelen aan trekken, vindt hij het „ongelofelijk dat de evangelisten, veelal afkomstig uit de Derde Wereld, van het weinige dat ze bezitten worden beroofd". Pag. 2: „Als we elkaar hier beneden niet meer zien, dan straks daar boven". De eergisteren begonnen Hondsdagen kenmerken zich door koel weer met een wisselvallig karakter. Nou is een goeie bui nooit weg. Het is goed voor de tuinen en de tuinderijen. Maar met wisselvallig heid weet je nooit waar je aan toe bent. Dat is met de Leidse Courant wel anders. Met dat dagblad haal je constante kwaliteit in huis. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1