Kabinet roemt rol zwarte bonden in Zuid-Afrika Bepalingen noodtoestand warboel van woorden )uitdeweekblade CeidaeScHviant 2 Transport- werkgevers niet bij cao-gesprek Huisartsen dreigen met nieuwe acties Regeerakkoord voor Nijpels geen wet van Meden en Perzen Slakkegang Veel vragen rond loodvrije benzine voor bootmotoren Rampzalige weersomslag blijft dit jaar uit Twijfels over stabiliteit kabinëi BINNENLAND BUITENLAND DONDERDAG 17 JULI 1986 PA< UTRECHT De grootste organisatie van werkge vers in het beroepsgoede- renvervoer, NOB-weg- transport, is gisteren niet op komen dagen bij een „laatste" gesprek over de cao voor vrachtwagen chauffeurs. De NOB was uitgenodigd door de bon den en door de andere werkgeversorganisaties, die de cao al hebben gete kend. De NOB is het niet eens met de regeling voor de pauze-uren (de zoge naamde „staffel") die in de cao is opgenomen. De NOB gaat ervan uit dat ze in september weer present zal zijn bij de onderhandelingen over de cao voor 1987. Volgens een woordvoerder van FNV is niet vanzelfsprekend, omdat in de cao voor dit jaar plannen zijn gemaakt voor de toe komst, waar de NOB niet zon dermeer aan mee kan doen. Er worden bijvoorbeeld studies gestart naar arbeidstijdverkor ting, het functioneren van de Raad van Toezicht, de staffel en het vormen van een chauf- feurspool. De NOB kan daar volgens de FNV niet tussen tijds instappen. Bovendien hebben de resultaten van die studies gevolgen voor het overleg over de volgende cao. De bond gaat probeert nu af zonderlijke bedrijven die bij de NOB zijn aangesloten de cao te laten ondertekenen. Volgens de FNV hebben veel NOB-le- den geen moeite met de staf fel. Geen Oranjes bij huwelijk prins Andrew DEN HAAG Niemand van de Nederlandse ko ninklijke familie zal vol gende week woensdag aanwezig zijn bij het hu welijk van de Britse prins Andrew met Sarah Fergu son. Volgens de woord voerder van de Rijksvoor lichtingsdienst is iedereen met vakantie en ligt het niet in de verwachting dat men die voor deze bruiloft onderbreekt. Prinses Mar griet en haar echtgenoot Van Vollenhoven hadden wel een uitnodiging, maar moesten door vakantie ook al afzeggen. Volgens de RVD is het ontbreken van een Oranje niet ongewoon. „We krijgen in het dage lijks leven ook wel eens een uitnodiging voor een huwelijk waar je niet naar toe kan". Overigens zal koningin Beatrix persoon lijk wel aandacht aan het huwelijk besteden. Dat ge beurt „van Huis tot Huis", aldus de RVD-woordvoer- der. „De koningin kent prins Andrew persoon lijk". HENGELO De huisartsen dreigen met nieuwe acties. Volgens een woordvoerder van de Landelijke Huisart senvereniging (LHV) kun nen die wel eens aanzienlijk grimmiger zijn dan de zon dagsdiensten van kortgele den. Met die acties dwongen de huisartsen de regering be gin juni een verhoging van de tarieven per 1 september af. De particuliere ziektekos tenverzekeraars, verenigd in de KLOZ, hebben de huis artsen gisteren flink tegen de haren in gestreken door de tariefsverhoging als „onzin" af te doen. De verzekeraars weigeren de hogere tarieven te betalen. Ze zeggen grote financiële stroppen te lijden omdat een beschikking van de voorma lige staatssecreatris Van Zeil (Economische Zaken) de pre miestijging beperkt tot drie procent. De KLOZ vindt bo vendien dat de huisartsen zich moeten realiseren een vrij beroep te hebben. „Min der aanloop, minder inkom sten", zeggen de verzeke raars. Omdat het KLOZ dus tegen werkt, kan de tariefsverho ging van 23,70 tot 27 gulden flink vertraagd worden. In goed overleg hopen de parti culiere verzekeraars binnen het Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg (COTG) uit de problemen te komen. Centraal daarin staan de verkleining van de huisartsenpratijken en de af schaffing van de goodwill- som bij overnames. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van CDA en VVD houden de ko mende vier jaar de mogelijkheid om het gesloten regeerakkoord bij te stellen. Er is dus geen sprake van dat zii zich in een keurslijf hebben laten persen. Dat verklaarde minister Nijpels gisteren bij de presentatie van het door de Vuga in boekvorm uitgegeven regeerakkoord. Staatsrechtgeleerde en D66-se- nator J. Vis heeft daarin nogal wat kritiek geuit op het feno meen regeerakkoord. Vis ziet er een bedreiging in voor het goed functioneren van de democra tie. Hij noemt het een princi pieel nadeel dat de controleren de functie van het parlement verminderd zou worden en dat veel parlementaire discussie het machteloze karakter zouden krijgen van het praten over vol dongen feiten. Ex-VVD-leider Nijpels stelde zich tegen die uitlatingen te weer. „Het regeerakkoord is een middel en geen doel in zichzelf. Als beide coalitiepart ners het er over eens zijn kan dat worden bijgesteld". Volgens Nijpels is het de afgelopen vier jaar ook zo gegaan. „De VVD was in grote mate in staat met eigen ideeen te komen", kon de ex-leider zich herinneren. Stralingsnorm niet veranderd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestaande normen voor de hoeveelheid radioactieve straling waaraan burgers blootgesteld mogen worden, zullen niet worden gewijzigd. Die norm blijft 0,5 rem per jaar. Voor radiologische werkers is dat 5 rem ge worden. Indien een persoon gedurende het hele leven voort durend aan straling wordt blootgesteld is de norm 0,1 rem per jaar. Dit blijkt uit een nota die oud-minister Winsemius (VROM) nog voor zijn vertrek aap de Kamer heeft gezonden. Dit jaai zal iedere burger, mede als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl, in elk geval zo'n 0,01 rem straling oplopen. Daarbij is geen rekeing gehoden met de natuurlijk radioac tieve straling die op 0,2 rem ligt. De oud-bewindsman geeft aan dat er voor kinderen geen extra strakke stralingsnormen zijn gesteld. Het risico voor kinderen op genetische afwijkingen of het ontstaan van tu moren door straling ligt ongeveer 1,4 keer zo hoog als bij volwassenen. Deze beperkte verhoging is, aldus Winsemius, volgens de huidige inzichten acceptabel. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is „verheugend" dat de zwarte vakbonden in Zuid-Afrika een steeds grotere rol gaan spelen in de Zuidafrikaanse econo mie. Oud-minister Van Aardenne (Economische Zaken) zegt dit in een nota, die hij mede namens minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de nota wordt het gedrag van alle Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika in de eerste helft van 1985 beschre ven. Het ging om zeventien bedrij ven die samen 8581 werkne mers in dienst hadden, waar van 4195 zwarten. Alle bedrij ven onderhandelden over de arbeidsvoorwaarden met zwarte bonden, zeven van hen deden dat via de werkgeveror ganisaties. Aan zeven zwarte werkne mers werd een loon betaald dat onder het minimumniveau lag. Voor 186 zwarte werkne mers werd een loon van min stens het minimum tot vijftig procent daarboven weggelegd. Alle andere zwarte werkne mers kregen lonen die vijftig procent hoger lagen dan het minimum. Daarmee voldeden de bedrijven aan de EG-ge- dragscode voor hun aanwezig heid in Zuid Afrika. Bij alle ondernemingen is een einde gemaakt aan rassen scheiding. De zeventien waren Van Berkel, Grasso, Internatio Muller, KLM, Van Leer, Van Leeuwen buizen, Naarden in ternational, Nationale Neder landen, Nedlloyd, NKF, Nij- verdal-Ten Cale, Océ van der Grinten, Organon, Philips, SHV, Unilever en VRG pa pier. Shell is weliswaar ook in Zuid-Afrika aanwezig, maar staat als Brits bedrijf geno teerd. Zuidafrikaanse rechter noemt toestand niet onwettig: De Cheetah, die gisteren door het Zuidafrikaanse leger in gebruik is genomen, is een gemoderni seerde versie van de ruim twintig jaar oude Franse Mirage. Botha doopt nieuw gevechtsvliegtuig JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse presi dent Botha heeft gisteren een gemoderniseerd gevechtsvliegtuig ingewijd dat de verouderde luchtmacht van het land moet versterken. Vol gens de president bewijst het produkt de vaar digheid van Pretoria om internationale econo mische sancties te overwinnen. Tegen Zuid- Afrika geldt vanaf 1977 een wapenembargo. Het land exporteert zelf wel wapens. De Chee- tah-jager is een moderne versie geworden van de Franse Mirage, die in 1963 door Zuid-Afrika werden gekocht. De Cheetah kan zich volgens Zuidafrikaanse functionarissen meten met de Mig-23 van Russische makelij, waarover Ango la, een van de voornaamste opponenten van Pretoria, beschikt. (Vervolg van de voorpagina) DURBAN Het hoogge rechtshof in de Zuidafri kaanse stad Durban heeft gisteren bepaald dat de noodtoestand wel wettig is, maar heeft enkele be palingen van de noodtoe stand afgezwakt. Het hof oordeelde dat mensen die zonder aanklacht worden vastgehouden recht heb ben op bezoek van een advocaat. Ook de om schrijving van wat onder de noodtoestand geldt als „ondermijnende verkla ring" gaat volgens het hof de bevoegdheden van de Zuidafrikaanse president ver te buiten en is „vol strekt slechte wetgeving". De vakbond van metaalarbei ders Mawu had bij het hoogge rechtshof een verzoek inge diend om de noodtoestand nie tig te verklaren. Het was voor het eerst dat de noodtoestand, die op 12 juni werd afgekon digd, voor een rechtbank werd aangevochten. Een van de ad vocaten van Mawu, Peter Har- ris, sprak van een gedeeltelijk succes. De omschrijving van „ondermijnende verklaring" is belangrijk ingeperkt en dat betekent een verruiming varf de persvrijheid, meenden de advocaten, al waarschuwden ze tevens dat er nog tal van beperkingen op de berichtge ving over zijn gebleven. Tot dusver konden advocaten alleen gedetineerden bezoeken als de minister van wet en orde of het hoofd van de poli tie daarvoor toestemming ver leende. Ongetwijfeld hebben familieleden van arrestaten de sterkste persoonlijke redenen om op bezoek te willen, maar in de ogen van de wet is het belangrijker dat een advocaat toegang heeft, zo verklaarde rechter John Didcott. Maan dag kenschetste rechter Did cott de bepalingen van de noodtoestand als „een warboel van woorden" en een „hoop onzin", waarin hij kop noch staart kon onderscheiden. Ten aanzien van de paragraaf die het „oproepen tot sancties en buitenlandse acties" ver biedt zei rechter Didcott het woord sancties duidelijk te vinden „maar wat zijn buiten landse acties?" De rechter ging wel akkoord met de bepaling die verbiedt op te roepen tot verzet tegen de regering. In Soweto bij Johannesburg zijn gisteren vijf zwarte beto gers omgekomen in een bot sing met plaatselijke autoritei ten, zo is vernomen uit krin gen in Soweto. Ook hebben ongeveer tweeduizend vrou wen en kinderen een illegale protestmars door Soweto ge houden. Het informatiebureau van de regering ontkende deze berichten en zei dat niets was vernomen over doden. Kinderen in het Amerikaanse stadje Santa Fè volgen enkele in teamkleuren geschilderde slak ken tijdens hun race tegen de klok. In het kopgroepje zitten Speedy, Hulk Hogan en „Last but slow". De winnaar mag waarschijnlijk z'n huis gratis laten overschilderen. AMSTERDAM Bij de invoering van loodvrije benzine op 1 april dit jaar is onvoldoende voorlich ting gegeven aan botenbe- zitters. Hierdoor ontstaan problemen die met een goede voorlichting voor komen hadden kunnen worden. Dit hebben de motore nimporteurs en dealers, leden van de Hiswa, de Nederlandse vereniging van ondernemingen in de bedrijfstak waterrecreatie, gisteren bekend gemaakt. Volgens de Hiswa worden zij bestookt met vragen van wa tersporters over het gebruik van loodvrije benzine voor bootmotoren. Alle dealers zijn daarom inmiddels voorzien van de nodige informatie over het gebruik van loodvrije ben zine en de gevolgen daarvan voor bootmotoren, aldus de Hiswa. Volgens de Hiswa is het ge bruik van loodvrije benzine op zichzelf geen enkel probleem voor binnen- en buitenboord motoren. „Het probleem bij de huidige brandstof is dat er benzine verkocht wordt waar van het aandeel ethanol en methanol hoger is dan het op EG-niveau afgesproken per centage van maximaal drie procent. Hierdoor kunnen be schadigingen veroorzaakt wor den. Bepaalde kunststoftanks kunnen worden aangetast en er kan verhoogde corrosie op treden in de motor", aldus de Hiswa. Al deze oorzaken kun nen leiden tot het uitvallen van de motor. „Een extra con trole op het totale brandstofs- ysteem is daarom dringend aan te bevelen, vooral voor oudere motoren", aldus de Hiswa. DE BILT De eerder dit jaar door Amerikaanse meteorolo gen voorspelde weersverande ring, die rond de jaarwisseling aan beide zijden van de Stille Oceaan een grote ravage zou aanrichten, blijft volgens het KNMI in De Bilt waarschijn lijk uit. Toch is het niet uitge sloten dat het verschijnsel, be kend onder de Spaanse naam El Nifto (het Kind) opnieuw de kop zal opsteken. De weersom slag richtte in 1982 en 1983 25 miljard gulden schade aan en kostte zo'n duizend mensen het leven. Dr. ir. T. Opsteegh van het meteorologisch insti tuut KNMI heeft dat vanmor gen meegedeeld. Als El Nifto nu niet komt, kan het nog jaren duren voordat hij zich opnieuw aandient, al dus Opsteegh. Uit een onder zoek van het Nationale Meteo rologisch Instituut in Was hington was eerder gebleken dat de weersomslag tussen Azië en Zuid-Amerika eind dit jaar opnieuw zou toeslaan. Dat werd onder meer opgemaakt uit de grote droogte in Austrar lië, India en Afrika, terwijl Peru, Chili, Bolivia en Ecua dor worden getroffen door wervelstormen en slagregens. Door nog onbekende oorzaak wordt de normale luchtcircu- latie boven de Stille Oceaan op volstrekt onbererekenbare tij den volledig verstoord. Hier door vallen de oostelijke pas saatwinden stil en waaien zelfs de andere kant uit. Het on voorspelbare karakter van El Nifto blijkt wel uit de sinds de Tweede Wereldoorlog geregis treerde „bezoeken" van de weergod. Soms zit er maar twee of drie jaar tussen, maar El Nifto is ook weieens zes en zelfs acht jaar weggebleven. Het CDA en premier Lub bers zijn niet blij met twee VVD-vechtiassen in het ka binet. Rudolf de Korte en Ed Nijpels. Maar De Korte, die uit de puinhopen van de VVD als de grote roerganger tevoorschijn kwam, ziet het hebben dezelfde achter grond. Wij komen allebei uit het bedrijfsleven. We zijn van dezelfde generatie. We liggen elkaar uitstekend. Dat wordt goed samenspel". VN gelooft dat niet zo. Vrijwel het hele verhaal gaat echter over het lot van de door vriend en vijand bijna heilig verklaarde Pieter Winsemi us. die te hoog spel speelde en uit de boot viel. VN interviewt keizer Jean- Bedel Bokassa, die verdre ven is als staatshoofd van het voormalige Centraal- Afrikaanse rijk en nu in een Frans kasteel vertoeft. Bo kassa begint zo: „Ik ben maar een kleine neger. U bent een grote, slimme jour nalist. Dat kan ik horen. Val me niet in de rede. Zwijg!" Bokassa, die zichzelf ten koste van zijn onderdanen verrijkte en volgens geruch ten zelfs kinderen zou heb ben opgegeten, ontkent alle beschuldigingen, op één na: hij sneed dieven de oren af, zodat je ze kon herkennen. De nieuwe minister van ont wikkelingssamenwerking, voormalig CDA-voorzitter Piet Bukman, kan zijn borst natmaken: hij is nog niet erg populair op „zijn" ministerie. Een ambtenaar zegt tegen Elsevier: „We hadden een verlanglijstje waarop Buk man onderaan stond". Ook de organisaties op het gebied van ontwikkelingssamen werking (Cebemo, Novib, Hi vos, Icco) zijn niet blij. Bukman zelf zei onlangs: „Een ministerschap als belo ning vind ik eigenlijk heel slecht", maar het lijkt wél op hem van toepassing te zijn. „Verkiezingen zijn een dure hobby, die je niet vaak kunt herhalen", zegt dictator Zia ul-haq van Pakistan. Zia be looft overigens wel steeds verkiezingen, maar dat lijkt vooral bedoeld om zijn oppo santen in binnen- en buiten land wat milder te stemmen. Toch zal hij niet gerust zijn op de confrontatie met te genstandster Benazir Bhoet- to, die nogal wat aanhang heeft onder het volk. Bhoet- to zegt tegen Elsevier dat het Pakistaanse volk verande ring wil na negen jaar Zia. Niet alleen in de politiek, maar ook in de mode treedt een „verrechtsing" op, stelt het blad. „Alles komt terug", democratisering en klassege lijkheid zijn even van de baan. In de mannenmode komt het jaren '30-silhouet sterk opzetten en de iongste generatie trouwt 't liefst in 't wit en als het kan kerke lijk". De Nederlandse politie helpt de Duitse recherche op een zodanige wijze in de jacht op Nederlandse drugshandela ren, dat daarmee de rechten van Nederlandse staatsbur- fers geschonden, aldus De 'ijd. Aanleiding voor het verhaal is natuurlijk de rechtszaak tegen de Neder landse drugshandelaar Harm Dost, die naar het schijnt on der valse voorwendselen door West-Duitsland voor de Duitse rechter is gebracht. In de Tijd van deze week het vierde en laatste deel van het Tsjernobyl-dossier. Nu gaat het over de hamer slag die Tsjernobyl de kern energie-industrie heeft toe gediend. De conclusie: Kern energie kan gegeven al de ontmoedigende problemen, gegeven de feiten in de toekomst niet fungeren als belangrijke bron voor de mensheid. De Tijd heeft een Amsterdam-special, waarin wethouder Walter Etty zegt: „We zijn ons zeer bewust van de tegenstellingen in deze stad. Maar alle Amster dammers vinden dat het be ter gaat. Iemand die werk loos is vindt het desondanks heel belangrijk dat zijn woonomgeving verbetert. Er is voor mensen met een heel laag inkomen in Amsterdam veel meer te doen wat het leven aangenamer maakt dan wanneer je met datzelf de inkomen in Heerhugo- waard zou zitten". Voormalig premier Barend Biesheuvel, wiens rapporten over staatkundige vernieu wing door de politiek stee vast in de ijskast gedepo neerd worden, constateert in de Haagse Post nu zuur dat van een verheffing van de parlementaire democratie in het regeerakkoord absoluut geen sprake is. I „Wat ontbreekt in de landse politiek is vei ringsgezindheid. Ik vinl dat het parlement nief al ziin rechten een go^] bruik maakt. De werk macht in dit land is in*' den van de ministef Vandaag de dag heef parlement een uitersr scheiden invloed opl macht. Uiterst bescheiql Schrijver Theo Kars heeft thuis rekken vol, vitaminepillen en pre ten. Hij jaagt op een lal jeugd „omdat ik nog wt dubbele wil meemaker wat ik heb meegemaal denk wel dat ik tot mij: alles kan doen wat ik m doe. En ik denk 115 tö jaar oud te worden. mensen zullen in lacheL barsten als ik dit vertg Maar wie het langst lacht het laatst. En hel natuurlijk, ha, ha". Kinderpsychiater J1 Sanders zegt in Herve Nederland: „Ik denk' eens dat de emancipate de vrouw ten koste gaaf het kind. Mijn grote zo dat al dat gedram va emancipatiebeweging gunstig werkt. Laat mt toch vrij in de manier op zij voor hun kind' willen zorgen. Leg ni{ werken". Wielrenner Gerrie Kf mann over de Tour: lol trappen op de fiets niet. Lachen eigenlijk niet. Een beetje bini monds moet je lacher van Lévitan. Want de is eigenlijk helemaal nit te lachen. Heel serieuzq iness. Het belangrijkste, de hele wereld. Vraag maar aan Reagan en batjsov, die weten er van. De Tour is belangd dan Tsjernobyl". j Gerrie Kenetemann: Een beetje binnensm moet je lachen, van Lé\ Want de Tour is eigenlijl lemaal niet om te lachef Dit is nog wel de Kneet, zo constateert maar op de fiets gaat niet meer zo. „De i Kneet is niet meer, a toen tegen die auto o\t den. Er is een nieuwe K opgestaan. Een Kneet bezig is van dag tot d. leven. Elke dag is er éél door te komen", aldus I teman, die meldt dat dr mor, die romantiek va' Tour verdwenen is. De Groene Amsterdan veegt de vloer aan m( VVD. „De VVD steekt haar vakministeries zwakke personele beze (Nijpels) schameltjes bi CDA-ministers af. De lil len hebben zich op dee wekkende wijze laten schepen. Er rest de er verzwakte en innerlijk deelde VVD dan ook slechts één rol: Opzi' dwars gaan liggen". De duidelijkheid rond d voering van de legitim plicht wordt er door sprekjes van de Groene een CDA- en een VVD- ticus niet groterr op. VVD'er Korthals en CDA'er Gualthérie Weezei weten bijvoorl niet wie de legitimated in het regeerakkoord I gezet. Hoe het ingevuld moet1 den blijft eveneens ondi lijk en of het de crimina en de fraude helpt bej den: idem dito. De Gil stelt dat het nuttig kan voor de stroomlijning koppeling van compute standen met informatie personen en vraagt hol privacy dan geregeld w| De politici leggen de nai op het nut voor de fraud strijding. In het Groene-profiel nieuwe fractieleider val VVD, prof. dr. ir. j Voorhoeve, die een „ak| tische conservatief" noemd wordt, met „ver! de, rechtse vrienden".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6