CDA; geen euthanasiewet Donderdag Lubbers wil met Van den Broek graag naar Moskou Dnden rakt ;rzet gen ncties af Donderdag 17 juli 1986, 77e jaargang no. 23553 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I I.Hallewas. Chel-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256.85. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44permm. Losse nummers!. 1,10. HET 1AIEER Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur rond 12, middagtemperatuur om streeks 19 graden. Matige noordwestenwind. Na het weekeinde weer kans op een bui. Zon op: 05.40, onder: 21.50; hoog water Scheveningen: 13.01, laag water; 08.10 en 20.48. nzine wordt straks jen cent duurder HAAG Benzine is vandaag welis- twee cent goedkoper geworden, te- tet eind van dit jaar zal de prijs met negen cent per liter stijgen. Dat Kdoor de beslissing van het kabinet r 1 november de accijns op energie hogen. Diesel, dat een cent goedko- rerd. zal evenals petroleum en huis- lolie tegen die tijd zeven cent in prijs Door de verhoging van de lpg-toe- iroor de motorrijtuigenbelasting zal een auto van 900 kilo op jaarbasis [ïlden meer moeten worden betaald, aag kost een liter superbenzine bij ftank gemiddeld nog 1,40, normale ne 1,36 en diesel 68,4 cent. JONGEN DOOR EIGEN SPEEDBOAT OVERVAREN EERNEWOUDE De zestienjarige Remco de Winter uit Hilversum heeft weinig plezier beleefd aan een tochtje met een speedboat bij het Friese Eernewoude. De jongen die er in zijn eentje op uit trok, raakte in de problemen toen hij onderweg in het water viel. De onbemande boot begon daarop rondjes te draaien, waarbij Remco verscheidene keren werd overvaren. Tot tweemaal toe werd hij door de schroef van de buitenboordmotor geraakt, waardoor hij lelijk gewond raakte aan armen en handen. De speedboy veranderde daarna van richting en koerste regelrecht op een zomerhuisje af. In de keuken kwam de boot tot stilstand. De schade loopt volgens schattingen in de tienduizen den guldens. De onfortuinlijke schipper, die in het ziekenhuis moest worden behandeld, krijgt ver moedelijk ook nog een proces verbaal, omdat hij als 16-jarige nog geen speedboat mag besturen. VERKOOPHUIZEN BLUFTSTIJGEN NIEUWEGEIN De verkoop van huizen blijft stijgen. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn er 22,5 procent meer huizen verkocht in vergelijking met de eerste zes maanden van '85. De gemiddelde tijd dat een huis nu te koop staat is 154 dagen, aldus voorzitter P.G. Jager van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) in onroeren de goederen. De gemiddelde prijs van de wo ningen steeg in het eerste half jaar van 1986 met vier procent in vergelijking met het eerste halfjaar 1985 tot 145.520 gulden. Jongens vinden handgranaten op terrein Duinrell DEN HAAG Twee Haagse jongetjes van 9 en 10 jaar oud zijn gisteren terugge keerd van een jeugdkamp in Wassenaar met enkele levensgevaarlijke handgrana ten op zak. Twee van die granaten bevat ten volgens een politiewoordvoerder mo gelijk nog een springlading en zijn direct opgeslagen in een bunker. De Haagse poli tie sluit niet uit dat nog meer kinderen tij dens hun verblijf op het terrein Duinrell munitie uit de Tweede Wereldoorlog heb ben gevonden. Ouders wordt in dat geval dringend verzocht contact op te nemen met telefoonnummer 104911. Hotels gaan zwartslapers aanpakken DEN HAAG Hoteliers gaan het probleem van de zwartslapers aan pakken door middel van een tele fonisch waarschuwingssysteem, een zwarte lijst, een betere registratie van gasten, aan wie mogelijk geld vooraf zal worden gevraagd. Het aantal hotelgasten dat na een ver blijf van één of meer nachten met de noorderzon vertrekt scheept de hotels met te veel onbetaalde reke ningen op. Voor de toename van het aantal zwartslapers en de on voldoende aanpak van deze vorm van oplichting door de overheid heeft de horeca de aandacht ge vraagd van de kamercommissie voor justitie. Apeldoorn gaat ambtenaren naar prestatie belonen APELDOORN De gemeente*Apeldoorn zal waarschijnlijk de eerste zijn waar een ver nieuwd beloningssysteem voor ambtenaren wordt ingevoerd. Wethouder H. Bos van perso neelszaken wil dat het automatisme in de sala- risstruktuur van gemeente-ambtenaren ver dwijnt. Wie promotie verdient moet ook tus sentijds salarisverhoging kunnen krijgen en wie onvoldoende functionéert hoeft niet te re kenen op de automatische jaarlijkse promotie, zoals die tot nog toe gehanteerd werd. Het col lege zal begin september een definitief stand punt bepalen. Achtergrond voor de voorstellen is onder meer de vrees voor een grote uit stroom van ambtenaren. Ook elders wordt overwogen een ander beloningssysteem in te voeren, maar zover als Apeldoorn is men nog niet. D66 HOUDT VAST AAN EIGEN VOORSTEL De ontvangst van de Russi sche onder minister Pe- trovski was allerharte lijkst. Met open armen wordt hij door minister Van den Broek ver welkomd. DEN HAAG Premier Lubbers en minister Van den Broek van buiten landse zaken willen graag naar Moskou, zo hebben zij de Russische ondermi nister van buitenlandse zaken, Vladimir Petrovksi gisteren tijdens diens be zoek aan Den Haag laten weten. Het wordt niet uit gesloten dat het bezoek nog dit jaar plaats vindt. Petrovski was in Den Haag om een boodschap van partij leider Michael Gorbatsjov te overhandigen, waarin het Sov jetstandpunt over de Oost- West betrekkingen en wapen beheersing wordt uiteengezet. Het bezoek was aanleiding tot „een buitengewoon grondig, erg gedetailleerd" gesprek waarvoor aanvankelijk een half uur was uitgetrokken maar dat tot bijna twee en half uur uitliep. Niet alleen het standpunt van Moskou over kernbewapening kwam aan de orde, ook werd gesproken over vermindering van de conven tionele bewapening in Europa. Het Warschau Pact heeft vori ge maand „een programma voor een aanzienlijke vermin dering van de conventionele bewapening in Europa voorge steld", aldus Petrovski. „Als dit wordt uitgevoerd, kan de troepensterkte aan beide zij den met één miljoen man wor den verminderd". De voorstel len zouden kunnen worden besproken in de Europese Ónt- wapenings Conferentie in Stockholm. Petrovski was „diep onder de indruk" van „het hoge profes sionele peil van de Nederland se diplomatie" en haar „tot ver in het verleden teruggaande zin voor realiteit". Van ontucht verdachte brigadier weer vrij DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis geschorst van de 52- jarige Wassenaarse politieman die verdacht wordt van on tucht met een minderjarige. Het gerechtelijk vooronder zoek wordt voortgezet. De bri gadier heeft toegegeven de handelingen te hebben ge pleegd. De brigadier werd vo rige week woensdag aange houden, nadat de ouders van het betrokken meisje aangifte hadden gedaan bij de Rijksre cherche in Den Haag. Voorlo pig mag de politieman nog niet aan het werk. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam; Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoekom een proefabonnement wor den geweigerd. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG In ÜDA-kringen is het ad- ries van de Raad van Jtate te wachten met {en wettelijke regeling roor actieve euthanasie pet instemming be- jroet. Euthanasie-speci- ilist Fred Borgman liet Jr geen twijfel over be- Itaan dat het advies ge heel in de lijn ligt van het door het CDA inge nomen standpunt, na melijk dat er geen wets wijziging moet komen. Vooruitlopend op de standpuntbepaling door het kabinet verklaarde hij nog maar eens dat de basis voor wetswijzi ging door dit advies wel „erg smal" is geworden. Bij de VVD reageerde men met gemengde gevoelens. Het advies kreeg vooralsnog alleen kwalifiacties als „doorwrocht" en „genuan ceerd", wat duidelijk maakt dat de liberalen niet staan te juichen. De PvdA (met D66 voorstander varj een li beralere wetgeving) toonde zich teleurgesteld. D66 houdt ondanks de kritiek van de Raad van State vast aan haar initiatief-wetsont werp. Verwacht wordt dat premier Lubbers tijdens het debat over de regeringsver klaring (30 juli) een eerste reactie zal geven. De Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering, oefent in haar langverwachte beoordeling op de twee bestaande eutha- nasie-wetsontwerpen (het initiatief van D66 en de Proeve van het eerste kabi- net-Lubbers) kritiek uit. Volgens de Raad van State is de tijd nog niet rijp om in het Wetboek van Strafrecht een bepaling op te nemen waarin staat in welke ge vallen straffeloos iemands leven op uitdrukkelijk ver zoek kan worden beëindigd. Het criterium dat omschre ven staat in het D66-wets- ontwerp, namelijk dat er sprake moet zijn van een „uitzichtloze noodsituatie" noemt de Raad „een te open norm". Daardoor is de eut hanasiepraktijk niet in de hand te houden. De norm die het kabinet in de proeve heeft vastgelegd (er moet sprake zijn van een concrete doodsverwach- ting en van ondraaglijk lij den) kan evenmin genade vinden in de ogen van de Raad van State. Ook deze omschrijving zal volgens de Raad in de praktijk „grote problemen oproepen", om dat het de vraag is wie uit maakt wat ondraaglijk lij den is en wanneer er sprake is van een concrete doods- verwachting. Pag^3: Raad van State: laat rechter grenzen voor euthanasie stellen SING TUSSEN ÏNGIN ELIZABETH HATCHER: DEN Het Britse pj' tegen sancties tegen JjAfrika wordt iets Jer hard uitgespro- nu koningin Eliza- w II „haar diepe be leid" heeft uitgespro- |Q)ver het voortbestaan ^het Gemenebest. De 'Ce minister van bui- Undse zaken Howe gisteravond tijdens fctormachtig debat in lagerhuis gezegd dat ■leer zijn vredesmissie 'Zuid-Afrika op niets Q>pt, hij „overeenstem- over verdere maat- Jen waarschijnlijk zou ^Idie maatregelen zouden |jn inhouden, zei Howe er M)ij. De minister is van- "T naar Washington ver- <en om bij de Amerika- 5iJe meningen over econo- el*e sancties te peilen. Het ik aan de Amerikaanse Istad is erg belangrijk, It president Reagan eigen- ^Jiog de enige is die het ;ant met premier That- ^■eens is. In het Congres Be meningen over Zuid- Na sterk verdeeld. _9eningsverschillen in het kabinet en in het Lager- _Jijn vergroot, nu koningin beth premier Thatcher is de wekelijkse audiëntie voorgehouden de een- binnen het Gemenebest 11 wat kost te willen be- èn. De dreigende botsing n Thatcher en koningin beth is op anonieme zelf door enkele mi- rs naar buiten gebracht, ftgst voor een diep consti- neel conflict tussen de j machtigste vrouwen van "and is zo groot dat kabi- eden via landelijke kran- proberen de premier tot re gedachten te brengen. 8 Gemenebestlanden wil vel sancties nemen tegen -Afrika. Bovendien heb- nmiddels acht landen be- n de Gemenebestspelen in >urgh te boycotten. Bepalingen noodtoe- „warboel van woor- BEN HUR Ben Hur leek gisteren even te zijn terugge keerd uit een ver verleden om te kunnen deel nemen aan de zestiende editie van de Dag van het Paard op de Wassenaarse renbaan Duin- digt. Als een bezetene voer de hij zijn span naar de eind streep. Het Ro meinse wagen rennen was één van de hoogte punten van het programma dat de circa tiendui zend belang stellenden ge boden werd. De opkomst was niet zo groot als in voorgaande jaren, wat vol gens de organi satoren te ma ken zou kunnen hebben met het uitzonderlijk warme weer. Foto: Milan Konvalinka. Pag. 11: Ys- brand Chardon topper op Dag van het Paard. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Teveel teddyberen Zóveel lieve vriendjes en dan nog huilen... Misschien waren de tientallen teddyberen wel een beetje te veel van het goede voor de elf maanden oude Maria uit de Amerikaanse staat Omaha. Samen met 24 andere peuters en hun moeders, nam Maria deel aan een Teddy Beer Picknick. In de VS woedt immers al weer zo'n twee jaar een echte teddybeer-rage en er hebben zich al veel verschillende festiviteiten afgespeeld waarin deze wollige knuffelbeesten een centrale plaats innemen. Van Agt adviseert bij zoeken naar belastingparadijs (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - Oud CDA-pre- mier Dries van Agt is sinds maart van dit jaar adviseur van het Rotterdamse beleg gingsfonds Orco, dat is gespe cialiseerd in het ontwijken van belastingen via Australië. Deze bijbaan van de huidige com missaris van de koningin in de provincie Noord-Brabant heeft in kringen van provinciale staten voor tumult gezorgd. De fracties van PvdA en D66, maar ook Van Agts eigen CDA zouden opheldering wil len hebben over de jongste bij baan van de commissaris. Orco staat voor Optimaal Ren dement Consortium en is geïn troduceerd door de Amro- bank. Aanvankelijk speciali seerde het fonds zich in beleg gingen in Canadese hypothe ken. Volgens toenmalige wet ten en verdragen hoefde over het hierop genoten rendement geen belasting te worden be taald. Wijziging van het belas tingverdrag met Canada zette echter een streep door de re kening van Orco, dat toen uit- •week naar Australië. Over de hoge rendementen die dat land op hypotheken betaalt hoefde maar 10 procent belas ting te worden betaald. Vol gens de Nederlandse belasting wetten hoeft in eigen land niet opnieuw aan de fiscus te wor den afgedragen als er in het buitenland al belasting is ge heven. In betrekkelijke korte tijd heeft het ministerie van Fi nanciën echter ook kans ge zien aan deze interessante be leggingsmogelijkheid een ein de te maken door het belas tingverdrag met Australië in ijltempo te herzien. Het Orco- beleggingsfonds heeft aan de raad van bijstand echter nieu we wegen 'voorgelegd om daarmee opnieuw de minister van Financiën te slim af te zijn. Als uitwijklanden worden de Antillen en Luxemburg ge noemd. Het is ex-premier Van Agt ge weest die daar deze week als bezoldigd adviseur zijn goed keuring aan heeft gegeven. Tijdens zijn premierschap heeft hij soms felle kritiek ge had op de praktijken waartoe hij nu adviseert. Hij sprak toen van „een vorm van klaplo- pen". Het rendement op de Australi sche beleggingen is overigens verminderd door de koersda ling van de Australische dol lar. Het laatste half jaar is deze dollar ongeveer 25 procent in waarde verminderd. Gastvrije Leidenaar beroofd LEIDEN Een 31-jarige Lei denaar is vannacht rond kwart over twaalf door zijn gast be roofd van een rugzak met in houd. Hij had gisteravond een man ontmoet en meegenomen naar zijn woning aan de He renstraat. Daar toverde de be zoeker een mes tevoorschijn, waarmee hij de Leidenaar be dreigde. Hij nam een gevulde rugzak van zijn gastheer mee, en verdween richting Rapen burg. Enkele uren later werd een 28-jarige Leidenaar beroofd, die langs het Plantsoen liep. Ook hij werd bedreigd met een scherp voorwerp. Een schermutseling ontstond, de Leidenaar liep een halswond van vier a vijf centimeter op, en een scheur in zijn poloshirt en jas. Het signalement, dat de beide beroofde Leidenaars bij de po litie opgaven, komt vrijwel overeen. Het gaat om een ma gere man tussen de 25 en 30 jaar. Hij is ongeveer 1.80 meter lang, en heeft blond, sluik haar. O, donderdag, o donderdag. De schoonste dag der dagen, 's Morgens nog een halve week, maar 's a- vonds nog twee dagen. Een oud rijmpje. Van toe passing op de „goeie ouwe tijd" Toen er nog geen sprake was van een vrije zaterdag en men naar de vrije zondag uitkeek. Het aantal uren werken was nog niet teruggebracht tot veertig, laat staan tot ze sendertig. Een tijd waarin de kranten dun waren, want er was toch geen tijd om ze te lezen. Sommi gen hebben nu zelfs op vrijdag (dus ook morgen) een vrije dag. Tijd te over dus om de tegenwoordig fors uit de kluiten gewassen Leidse Courant te le zen: niet zozeer in het kader van de arbeitfstijdver- korting, maar meer in de sfeer van de leestijdver aangenaming. £cidóc Sou/ia/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1