Sjaal met kranten a Bouterse trekt nog steeds aan de luwt jes, volk komt niet aan bod' hierikaanse automobilist is maximum snelheid beu - -m. jd tegen ETA alleen op papier succes Duizenden mogen niet terug naar omgeving Tsjernobyl DDR beschuldigt Bonn van ontvoering ,ct GENLAND CcidócSoutant WOENSDAG 16IULI1986PAGINA 5 |endum over epoep in Zwitserland B§- De Zwitsers worden waar- opgeroepen om deel te nemen j volksraadpleging over verster ft de strijd tegen hondepoep op ok)are weg. Zeven initiatiefnemers maanden de tijd om de ^handtekeningen te verzamelen, zÜn om het tot een referen- iZMlaten komen. Zij willen dat er '9 20iel in de grondwet komt, dat be- '500' openbare plaatsen en terreinen ksovoor niet met zoveel worden zijn M.SOjd, niet gebruikt mogen worden [5°j|ebak. Aan hondeneigenaren die looojiiet aan de verordening storen, i6.oor een jaar het houden van een ®-8)j)eten worden ontzegd. EG-hulp voor Portugal na bosbranden BRUSSEL De Europese Com missie heeft „bil wijze van uit zondering" 420.000 gulden be schikbaar gesteld voor de slacht offers van de bosbranden die de laatste maand hebben gewoed in het Portugese Tondela. Bij de branden zijn zestien mensen om gekomen. Er ging 6000 hectare bos in de vlammen op. De hulp is bedoeld om de eerste noden te le nigen van de families die door de branden zijn getroffen en moet volgens de commissie de EG-soli- dariteit uitdrukken met de slachtoffers van de ramp. Beieren verbiedt anti - atoomfestival MÜNCHEN Het Beierse ministerie van binnenlandse zaken wil een massaal anti- atoomfestival dat voor eind deze maand ge pland is verbieden. Voor het festival, waar 20 rockbands zullen optreden, worden 100.000 bezoekers uit het hele land verwacht. Vol gens de conservatieve deelstaatregering zul len „gewelddadige elementen" van de massa le aanwezigheid van publiek gebruik kunnen maken om harde actie te voeren. Het festival wordt gehouden op 20 kilometer van de bouwplaats van de omstreden opwerkingsfa briek in Wackersdorf. Het Beierse gezag zei dat het festival op affiches in het hele land is aangekondigd als protest tegen Wackersdorf, en dat het daarom gezien kan worden als een poging om met het festival 100.000 mensen naar de bouwplaats te leiden. Brits voorstel gifwapens moet impasse doorbreken GENÈVE Groot-Brittannië heeft gis teren in Genève een voorstel gelanceerd om aan de jarenlange impasse tussen oost en west inzake de onderhandelin gen over een verbod op chemische wa pens een einde te maken. De Britse onderminister van buitenlandse za ken Tim Renton deed de 40 lidstaten tellende Ontwapeningsconferentie voorstellen over het toezicht op naleving van een verbod op chemi sche wapens. Het punt van verificatie is tot nu toe een belangrijk obstakel gebleken bij de tot standkoming van een totaalverbod van chemi sche wapens. Renton legde de nadruk op de noodzaak van een overeenkomst en verklaarde dat het ge bruik van chemische wapens door de Iraakse strijdkrachten in de Golfoorlog al zo'n 10.000 slachtoffers heeft gevergd. Het voorstel concentreert zich op de noodzaak om in een verdrag voorzieningen te treffen voor het „inspection on challenge", dat partij en het recht verleent om een internationale in spectie ter plekke te eisen op het grondgebied van een ander land als dit land ervan verdacht wordt zich niet aan de bepalingen van het ver dag te houden. Een Amerikaans voorstel in 1984 werd twee jaar geleden door de Sovjet-Unie afgewezen. Dat voorstel voorzag in een inspectie die 24 uur vantevoren zou moeten worden aangekon digd. Het Britse voorstel noemt een tijdslimiet van tien dagen. Politie vindt auto RAF -terroristen WIESBADEN De Westduitse politie heeft de auto terugge vonden, die vorige week woens dag vermoedelijk gebruikt is door de terroristen die de bom aanslag pleegden op Siemens- directeur Karl-Heinz Beckurts. Er wordt nog gezocht naar een lichte Volkwagenbus en een Audi-80. De politie heeft aan wijzingen dat de daders onge veer vijftig kilogram springstof gebruikt hebben, die zij zelf hadden samengesteld en ver borgen in gasflessen. De lading werd van enige afstand tot ont ploffing gebracht. Behalve Bec kurts kwam ook zijn chauffeur bij de aanslag om het leven. 3PSIS OVER NIEUWE REGERING SURINAME >oo LJ 1.00 20oiAAG Suriname 'jjjlinds vandaag na (jd weer een rege- raarin mensen uit e partijen zitting |T Legerleider Desi ■Ie heeft het be- Je Verenigde Her- gfcspartij (VHP), de 53o(e Boerenpartij en Partij van (NPS) in zijn 26 up te nemen. Een 3 die overigens maand of acht en, onder leiding 59; Pertab Radhakis- 89.5(HP), moet werken 3IJ herstel van de de- 1®, de totstandko- JJJan een grondwet 25oplan om ae econo- 3] problemen en de 26ie het hoofd te bie- 39.01 590 36.0 58.0 24.0UJ heeft dictator Bou- worst voorgehouden: aan achterge- 010 ontwikkelingshulp, 40.ordienen zijn als de de- 17oihe spelregels weer 3"d worden. De Suri- 25|chatkist is leeg, het 22itt een schuld van 113 dollar en de p 0 groot. Maar 01 gerleider bijt is zeer de vraag. Hii schijnt wel eens gezegd te hebben dat die 1,5 miljard hem worst zullen zijn. Henk Knol, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, betwijfelt of de nieuwe regering de democratie gaat herstellen. „Of de nieuwe regering een stap in de goede richting is? Dat is afwachten; het hangt ervan af wie er in komen, welke afspraken er worden gemaakt over demo cratische regels en de grond wet. Maar ik ben wantrou wend: Bouterse bepaalt nog steeds wie er in de regering komt. Het volk heeft niets te vertellen en dat is verontrus tend". Knol gaat verder: „Dit is de zoveelste regering in Surina me sinds de machtsgreep van Bouterse in 1980, maar nog nooit is een echte stap naar de mocratie gezet. Het zijn alleen maar schijnbewegingen. Ik ben het eens met de Neder landse „stap-voor-stap" bena dering waarbij elke stap in de richting van democratie toegejuicht wordt. Maar dat betekent niet dat elke stap ook beloond moet worden. Het moet leiden naar democratie". Cheque Het zal duidelijk zijn dat Knol nog lang niet toe is aan het overhandigen van een cheque van 1,5 miljard aan D. Bouter se. Datzelfde geldt voor VVD- woordvoerder Frans Weisglas, maar die kleurt het Surinaam se plaatje toch wat vrolijker in. Hij noemde het opnemen van mensen uit drie politieke par tijen „een eerste stap in de goede richting" en „een posi tieve ontwikkeling". CDA- woordvoerder Harrie Aarts De kersverse Nederlandse mi nister van ontwikkelingssa menwerking. Piet Bukman (CDA), heeft gezegd dat de nieuwe Surinaamse regering geen wezenlijke stap is op weg naar democratie. „Dit veran dert niets aan de verhouding Nederland-Suriname en van het geven van hulp kan dan ook nog geen sprake zijn. Dat gebeurt pas als er echte ver- iezingen zijn in Suriname". De Surinaamse Bevrijdings- raad is uiterst sceptisch ten aanzien van de nieuwe plan nen van Bouterse; leider Glenn Tjon Akiet stelt dat de beloften van de legerleider weinig waard zijn: „Hij heeft allerlei staatsvormen uitgepro beerd en weer aan de kant ge schoven. Nu worden de politici misbruikt. Suriname is pas weer democratisch als er vrije verkiezingen zijn en wanneer alle beperkende maatregelen opgeheven zijn". Hoe zou die „Surinaamse de mocratie" er volgend jaar uit kunnen gaan zien? George Hering, hoofdredacteur van de Weekkrant Suriname, licht een tipje op van de sluier: „Het staat vast dat het geen echte democratie wordt zoals in Ne derland. Het wordt een vorm van democratie waarbij het le ger z'n machtspositie behoudt. Het volk krijgt wel meer te zeggen, maar hoe die medezeg genschap wordt ingevuld weet ik niet. In elk geval moet het militaire element in de plan nen van Bouterse als een gege ven door het volk worden ge accepteerd". Hering („de politieke partijen denken kennelijk dat dit net beste is wat ze eruit kunnen slepen") vindt de huidige ont wikkeling op zichzelf positief, maar plaatst wel kanttekenin gen. „Het draagvlak van het kabinet wordt verbreed nu er mensen in zitten die een ach terban hebben bij 't volk. Maar van echte democratie is abso luut nog geen sprake". De Liga van Surinaamse Pa triotten in Nederland, die doorgaans vierkant achter Bouterse staat, steunt de nieu we plannen van harte. Secre taris Ludwig van Mullier juicht: „Eindelijk krijgt de Su rinaamse politiek een breed draagvlak, dat steunt op ver schillende politieke partijen, sociale klassen en religies. Voor "t eerst mag de volks steun geacht worden aanwezig te zijn. Dit is het eerste begin op weg naar een situatie waar in het volk zich kan uitspre ken. Suriname toont aan een rechtsstaat te zijn". Nederland Als de rol van Nederland ter sprake komt is het abrupt af gelopen met het „positivisme" van Van Mullier. „Nederland heeft de ontwikkelingshulp aan Suriname ten onrechte op geschort. Nederland is afspra ken niet nagekomen. Neder land moet die 1,5 miljard beta len, maar ook de rente daar over én de schade die door de opschorting is ontstaan. En de schade is drie tot vier keer zo groot als die 1,5 miljard zelf". Over de positie van legerleider Bouterse doen overigens spe culaties de ronde, nadat er on langs een scheuring in militai re kringen optrad. Twee voor aanstaande strijdmakkers van Bouterse, Baghwandas en Gor- ré. hebben immers afgehaakt, omdat zij het huidige democra tiseringsproces niet zo zien zit ten. PvdA'er Knol durft zich echter niet over Bouterses machtsbasis uit te laten. „Ik weet 't echt niet. Ik heb de na druk dat wij te weinig weten wat er in Suriname gebeurt en andersom". MARTIN VOORN gSSE PERS HEKELT VEILIGHEIDSBELEID: van der Voort) .ONA Het nieuw- jheidsplan in Madrid e naam operatie BOS it uit extra politiebe- Van dat stadsgedeelte ETA de laatste malen heeft. Honderden jjitie-agenten bewaken j||de woningen en reis- de politici, militai- *®)ankiers die mogelijk ^toffer kunnen wor- 20) een aanslag. Auto's is!( op dezelfde plaats Itoarkeerd, worden op ijen onderzocht. oJtijk staat met deze 3^nnen echter in schril de autobom, die maandag hef leven kostte aan negen jonge verkeersagenten stond 'al vanaf vorige week woensdag op de plaats gepar keerd waar hij ontplofte. De Spaanse pers heeft scherpe aanvallen op de klungelende anti-terrorisme-teams van de Spaanse minister van binnen landse zaken fose Barrionuevo gelanceerd. De politie is er on danks alle mooie woorden nog steeds niet in geslaagd om ook maar het meest minimale spoor te vinden van het zoge naamde „Commando Spanje" dat de ETA permanent in Ma drid heeft gestationeerd en dat voor deze aanslag de verant woordelijkheid heeft opgeëist. In de laatste twaalf maanden heeft het Commando al meer dan twintig personen ver moord, met akties met een steeds hoger aantal slachtof fers en een steeds dodelijker doeltreffendheid. Het vooraanstaande dagblad El Pais haalde dan ook gena deloos uit naar de verantwoor delijke kopstukken op het mi nisterie van binnenlandse za ken: de verontwaardiging over het feit dat keer op keer de meest kwetsbare routes niet worden bewaakt en dat keer op keer de terroristen na hun aktie spoorloos kunnen ver dwijnen, vormt een bewijs voor de onbekwaamheid en de verwarring binnen het politie korps". Acht van de negen slachtoffers van de bomexplosie, afgelopen maandag in Madrid, zijn gisteren begraven. Familie van het ne gende slachtoffer stelde diens overschot ter beschikking van de wetenschap. Opium met melk Letchum, een Maleisische, vertelt lachend dat zij is gestopt met het geven van In melk vermengde opium aan haar kinderen Rahathi, Joginder Singh en Rukamani. Letchum voedde de kinderen zo om hen zoet te houden. MOSKOU In drie ge bieden in het zuiden van de Sovjetrepubliek Wit- Rusland zal de bevolking, die na de kernramp in Tsjernobyl werd geëva cueerd, niet terugkeren. De autoriteiten hebben hiertoe besloten wegens de mogelijk schadelijke achtergrondstraling in die gebieden, ongeveer 80 ki lometer ten westen van Tsjernobyl. Dit heeft het regeringsblad Iz- vestia gisteren gemeld. Het gaat om enkele duizenden ge zinnen. Het artikel in het re geringsdagblad lijkt in strijd te zijn met de meer optimistische rapporten die eerder versche nen, dat sommige dorpen in de evacuatiezone rond Tsjernobyl alweer bewoond zouden kun nen worden. Het blad voegde eraan toe dat het besluit tot ongerustheid heeft geleid bij de vroegere be woners van de streek, van wie de meesten naar hun oude woonplaats terug willen. Hoe wel de straling ter plaatse mo menteel niet schadelijk is voor de gezondheid, is het niet no dig de bevolking nu ook bloot te stellen aan een verhoogde achtergrondstraling, meldde de krant. „Dit is vooral van belang omdat binnenkort de kinderen uit de zomerkampen terugkeren". De krant gaf toe dat er ook een puur econo misch motief heeft meege speeld: het noordelijker gele gen gebied kent een tekort aan arbeidskrachten. Duarte verwerpt vredesvoorstellen SAN SALVADOR Presi- dent José Napoleon Duarte heeft de jongste vredesvoor stellen van de Salvadoraanse oppositie verworpen. Naar zijn mening verschillen zij niet we zenlijk van de voorstellen die in 1984 door de oppositie wer den gedaan en die eveneens werden afgewezen. Hij riep de oppositie opnieuw op de wa pens neer te leggen en mee te doen aan, wat hij noemde, het democratische proces in zijn land. Inze correspondent Jo Wijnen) Het Amerikaanse au- ■ist veel te lang- JJnds de eerste olie- 36tn 1973 is hij zeer Jjehouden aan een 43pil snelheid van 55 km) per uur. In uiting met Eurppa 27'Amerikaanse we gen dan ook toonbeelden van rust en kalmte. Het verkeer beweegt zich voort met een ogenschijn lijke traagheid die nog wordt bevorderd door het alom wakend oog van de politie. In de meeste staten wacht de snelheidsovertreder een forse boete en wordt zijn misstap bo vendien geregistreerd. Ameri kanen die toevalligerwijs ooit met een auto op Europese we gen terecht komen, stellen on verkort vast dat de automobi listen in de Oude Wereld ken nelijk uit zijn op zelfmoord. Niettemin is de weerstand te- fen de zeer strikte snelheids- eperkingen sterk groeiende. Destijds werd de maatregel ge nomen om benzine te bespa ren. Maar de VS worden nage noeg overspoeld door steeds goedkopere benzine. De mees te auto's hebben bovendien een overvloed aan vermogen en paardenkrachten onder de motorkap. De wetgever wei gert eenvoudig dat die wordt benut. Dat het aantal ver keersslachtoffers jaarlijks met vijfduizend is afgenomen, zien de tegenstanders van de maxi mum snelheid maar liever over het hoofd. De staat Nevada heeft nu de knuppel in het hoenderhok gegooid en de federale rege ring in Washington voor de rechter gedaagd. Volgens Ne vada moet het maar eens afge lopen zijn met die armzalige 55 mijl. De staat heeft een maxi mum snelheid van zeventig mijl (112 km) op de autowegen voorgesteld. Nevada heeft, net als Oklahoma, Texas, Arizona en Maine, goed praten. Het is niet dicht bevolkt. In die sta ten komen wegen voor waar slechts om de vijf minuten een auto passeert. De.regering is Washington wil evenwel vasthouden aan de mépcimum snelheid. Sterker nog, ze heeft gecontroleerd in hoeverre de snelheden in di verse staten worden over schreden. Sommige staten die het met de snelheidscontrole niet al te nauw nemen, hebben nu te horen gekregen dat de federale bijdrage aan hun we genfondsen met aanzienlijke bedragen zal worden terugge bracht. «JE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER iipko Stunt had natuurlijk niet voor at ziekenhuis gestaan. Hij had nu een- fijne neus voor het nieuws en wij we it hij zeer nauwkeurig het verloop van rrace had waargenomen. Hij wist óók professor de uitvinder was van die hy- nzine en toen had hij met eigen chouwd op welke weerzinwekkend ijze Lowietje en Bennie getracht had- rste prijs in de wacht te slepen. „Dat net een bom en dat schieten met een r liep toevallig goed af," mompelde -Maar de vlucht van die kerels bewijst eigenlijk zéér kwalijke dingen van Toen was Sipko er door handig 3 jen nog wel achter gekomen, dat de het meest waarschijnlijk ge- 2 pren langs de Gravendrechtse Beek. >n of hij gelijk had, was hij toen naar de reden en jawel, daar had hij een piere- ■Jtje zien aankomen, waarin Lowietje en Bennie gezeten waren. Toen was het eenvoudig geweest getuige te zijn van de rest. En daarin zat stof genoeg voor een pakkend artikel, vond Sipko. Weshalve hij met grote spoed naar zijn redactiekantoor reed omdat artikel te gaan schrijven Diezelfde avond zat smidje Ver holen met Eelco in zijn gezellige woonkamer. „Ik ben blie, dat alles nou afgeloop'n is en dat ze de tribunes weer kunn'n wegharn," verzuchtte de vermoeide koddebeier. „De eerste prijs is te- rechtgekoom'n waar-ie hoorde en voor de rest vin'k het alleen maar jammer, dat die twee schurk'n uut mien hand'n geslipt benn'n." „Dat is zeker jammer," zei smidje Verholen ern stig. „Ik heb je namelijk iets te tonen. Eelco, wat je wel verbazen zal. Kijk eens, deze leuke dinge tjes heeft Kareltje Knetter uit de auto van de schavuiten gehaald en hij heeft ze vervangen door een onschuldige bioemenbom en sterre- werpersEn met een slag legde smidje Verholen de bedoelde zaken op tafel. Kroongetuige gezocht in proces Boerenveen MIAMI Een Amerikaanse rechter heeft gisteren het pro ces tegen drie Surinamers, on der wie de hoge militair Etien- ne Boereveen, uitgesteld tot 9 september. De advocaten van het drietal krijgen meer tijd om te proberen de Nederland se informant Stotijn van de Amerikaanse overheid te ho ren. De Amerikaanse narcoti ca-agent Kenneth Peterson, die zich voor had gedaan als cocaïne-smokkelaar, heeft na melijk verklaard dat de arres tatie van het drietal groten deels was gebaseerd op inlich tingen, verstrekt door de Ha genaar Dirk-Jan Christiaan Stotijn. Deze zou hier 80.000 dollar voor hebben ontvangen. Stotijn is inmiddels ondergedo ken. ara® Ravagena bloedbad BERLIJN Oost-Duitsland heeft de Westduitse geheime dienst ervan beschuldigd dat ze de vice-voorzitter van de Oostduitse Academie van Wetenschappen heeft ontvoerd toen, die op be zoek was in West-Berlijn. De geleerde, Herbert Meissner (59), zou zijn overgebracht naar het hoofdkwartier van de geheime dienst, waar hij zou zijn on derworpen aan pressie en chantage. De beschuldiging, die werd geuit via het Oostduitse persbureau ADN, is meteen van de hand gewezen door de Westduitse regeringswoordvoerder Friedhelm Ost. Volgens ADN zou Meissner later zijn ontsnapt, heeft hij zijn toevlucht gezocht in de Oostduitse diplomatieke missie in Bonn en wil hij terug naar de DDR. Volgens Ost was Meissner waarschijnlijk van plan om tijdens een zakenreis naar de Bondsrepubliek over te lopen. Hij zou in West-Berlijn zijn gearresteerd wegens winkeldiefstal en vervol gens hebben gevraagd om een ontmoeting met agenten van de Westduitse geheime dienst. Toen hij later op de dag werd vrijge laten, is hij echter naar de Oostduitse diplomatieke missie in Bonn gegaan. De Westduitse autoriteiten willen een onderhoud met Meissner om na te gaan, of hij vrijwillig heeft besloten naar de DDR terug te keren. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontrangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar; Naam:Voor, Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). JNZl £aidó& Qowamt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5