Solidariteit, niet zending staat voorop Nederlandse kerken moeten hand in eigen boezem steken" aan tafel kerk wereld Moslim-rebellen eisen losgeld beroepingen £cutóc6oUACU Schatkist en oliecrisis 1 weer ACHTERGROND £aidóe.<3owtctnt WOENSDAG 16 JULI 1986PA Wereldraad van Kerken voor hulp aan AIDS-patiënten De Wereldraad van Kerken heeft de lid-Kerken aangespoord toch vooral het verschijnsel van de immuniteitsziekte AIDS niet links te laten liggen en niet toe te laten, dat mensen die hierdoor zijn getroffen ergens worden gedicrimineerd, om het even of dat op het werk. op school of in de verpleging gebeurt. Naar secretaris-generaal dr. Emilio Castro schrijft betekent de sociale isolering van AIDS-patiënten een uitdaging voor de Kerken, die vóór alles dienen te voorkomen dat de ziekte als een „goddelijke straf op de zonde" wordt gezien. De bijzondere verplichting van de Kerken ten opzichte van deze patiënten vloeit, aldus de brief, voort uit de plicht van alle christenen solidair te zijn met alle lijdende mensen. Rivera y Damas spreekt met oppositie De aartsbisschop van El Salvador. Arturo Rivera y Damas, en Guillermo Ungo van de guerrillabeweging FDR hebben in Co lombia gesproken over de mogelijkheden van een dialoog tus sen de christen-democratische Salvadoraanse regering en het verzet. De vice-voorzitter van de FDR, Ruben Zamora, ver klaarde maandag in San Salvador dat Ungo de aartsbisschop, die optreedt als bemiddelaar, heeft gewezen op de noodzaak van een nieuwe gespreksronde tussen de partijen in het Salva doraanse conflict. De christendemocratische president van El Salvador, José Napoleon Duarte, had eerder opgeroepen tot een nieuwe dialoog met de FDR en de guerrillaorganisatie het Nationale Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN), die eind juli of augustus zou kunnen beginnen. Vrouwen past het te treuren, mannen te gedenken. EVANGELIST PALAU BOOS OP PROF. VERKUYL: De Argentijn Luis Palau, die ook wel de Billy Graham van Zuid-Ame- rika wordt genoemd, is boos op het verwijt dat evangelisten zich te wei nig met sociale recht vaardigheid zouden bezig houden. Prof. J. Ver- kuyl. oud-hoogleraar zendingswetenschappen aan de Vrije universiteit van Amsterdam, had dat maandag op de Holland dag gezegd van het inter nationale evangelisten- congres in Amsterdam. Volgens de Argentijn moeten de Nederlandse kerken de hand in eigen boezem steken. De positieve ontwikkelingen op sociaal en economisch ter rein en op het gebied van de mensenrechten in Zuid-Ame- rika zijn volgens hem juist het gevolg van evangeliever kondiging. „Het is gemakke lijk om te zeggen wat er aan de andere kant van de we reld niet in orde is", zei hij. „De Nederlandse kerken kunnen zich beter bezorgd maken over de cynische jeugd en het sex- en drugs probleem in eigen land." Palau meent overigens dat er in Europa geen plaats meer is voor massa-evangelisatie campagnes. „Men ziet derge lijke campagnes hier als een Amerikaans circus". In 1985 hield Palau een campagne in Nederland. Er werd toen on der andere aan meegewerkt door de bekende popzanger Cliff Richard. Voorlopig denkt Palau niet terug te kunnen komen. „Ik denk dat ik een nieuwe uitnodiging niet meer voor mijn dood mag meemaken", zei hij. Repressailles Er mag niet overal worden gefotografeerd in work-shops die worden gehouden tijdens inge 1 istencongres. I-Afrikaanse pre- pre- pre- saillemaatregelen van hun regering. Hoewel er in de Zuidafrikaanse delegatie blanken en zwarten zitting hebben, vertelde een zwarte Zuidafrikaanse evangelist nog steeds angst te hebben. „Ik ben bang voor represail lemaatregelen van mijn rege ring. Door de noodwet kan ik niet zeggen wat ik wil". Ook binnen de Oosteuropese gelederen is men voorzichtig met het doen van uitspraken. De Russische evangelist Ser gei Nikolaev adviseerde zijn collega-evangelisten zich niet bezig te houden met het ver anderen van het marxistische systeem. „We moeten een praktische dialoog hebben." De gemiddelde leeftijd van de ongeveer 8000 deelnemen de evangelisten is 31 jaar. Ni kolaev zei in dat verband dat zijn mede-evangelisten niet alleen maar moeten kijken hoe groot Billy Graham wel is. „Graham had een visie voor zijn generatie, wij moe ten de visie hebben voor de onze". Hij noemde Billy Gra ham toen hij naar Oost-Euro pa reisde een ambassadeur van de vrede. De ongeveer 8.000 collega evangelisten werden opge roepen zich in te zetten voor 350 vertaalsets die sinds kort niet meer zijn gesignaleerd in het RAI-complex. De evan gelisten, waarvan het meren deel uit de derde wereld af komstig is, werd verder te verstaan gegeven het bij de maaltijden wat rustiger aan te doen. „U komt heus wel aan de beurt", werd er ge zegd. Maandag waren bij der gelijke ongeregeldheden en kele mensen licht gewond geraakt De evangelisten kunnen trouwens rekenen op medische begeleiding. Er is bij de RAI een speciale kli niek ingericht. Een mede werkster meldde 500 mensen te hebben behandeld met keelklachten of hoofdpijn. De moslim-rebellen, die een Amerikaanse zendeling en tien Filippijnse nonnen heb ben ontvoerd, eisen een los geld van 2 miljoen pesos (bij na 250.000 gulden) en zelfbe stuur voor de moslims op de zuidelijke Filippijnen. Presi dent Corazon Aquino heeft de eisen gisteren van de hand gewezen. De regering laat zich niet chanteren en evenmin zal zij een beleid van toegevend heid voeren jegens ontvoer ders. die de tolerante hou ding van het leger misbrui ken, zei Aquino. Zij noemde de ontvoering een onderdeel van het probleem van krijgs heerschap en banditisme op het eiland Mindanao en zei: Benedictijn opvolger kardinaal König Binnenkort is de benoeming te verwachten van de 67-jarige Benedictijn dr. Hermann Groer tot aartsbisschop van Wenen als opvolger van kardinaal Franz König, die op 16 september 1985 op grond van zijn gevorderde leeftijd met emeritaat ging. Pater Groer is thans leider van de bedevaarten naar Maria Roggendorf in Oostenrijk. Hij heeft zich veel moeite gegeven deze bedevaart nieuw leven in te blazen. Krachtens het con cordaat met Rome moest de naam van de opvolger, die door een indiscretie voortijdig openbaar is geworden, worden voor gelegd aan de Oostenrijkse ministerraad. Deze heeft daar dinsdag geen bedenkingen tegen geopperd. Nu is de beurt aan het leger om doortastend op te treden en het probleem voor eens en voor al op te lossen. In een boodschap van de ont voerders werd gesteld dat de Amerikaanse zendeling Bri an Lawrence is ontvoerd om dat de regering niet heeft voldaan aan de voorwaarden voor de vrijlating van de Franse priester Michel Gi- gord, die drie weken lang door een groep moslims was vastgehouden. Lawrence werd zaterdag door een groep van 20 gewa pende personen uit zijn huis in Marawi ontvoerd. Daags tevoren waren 10 zusters karmelietessen uit hun kloos ter aan de rand van de over wegend mohammedaanse stad ontvoerd. De namen van de ontvoer ders zijn bij de Filipijnse au toriteiten bekend. Zij zouden de ontvoering van de zende ling en de nonnen uit zuiver persoonlijke motieven op touw hebben gezet. Een van hen wil namelijk zijn betrek king terug aan de universi teit waaruit hij was ontsla gen. Slaag voor preek Een rechter te Duayew- Nkwanta in Ghana heeft een 27-jarige boer ver oordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens het mishandelen van een Je hova's getuige die hem het evangelie kwam brengen. Ter rechtzitting bleek, dat boer Kofi Ake- se-Asare. die zich abso luut niet schuldig voelde, voor zijn hut had geze ten, bezig met het fijn stampen van broodwor tel. Jehova's getuige Sa muel Ansu deed juist met enkele medegelovigen zijn ronde en sprak Ake- se aan. Deze verzocht hem het bijbelwoord „Hij die niet werkt zal ook niet eten" te verklaren. Ansu zette zich neer en sloeg de Schrift open. waarop Akese uithaalde met zijn stamper en hem een oplawaai verkocht. De Jehova 's getuige zeeg bloedend neer en verloor het bewustzijn. Pas in het ziekenhuis slaagde men erin hem weer bij kennis te brengen. Als verontschuldiging bracht boer Akese naar voren, dat Ansu nogal vochtig sprak zodat diens speeksel in zijn fufu fijngewreven broodwor tel) was beland. Daarom had hij geprobeerd de bijbel van Ansu's schoot te schoppen. De deelnemers aan het inter nationale congres van de Amerikaanse evangelist Billy Graham zouden elkaar niet kunnen verstaan zonder het gebruik van moderne vertaal apparatuur. Niettemin blijken er nu al een groot aantal sets zoek te zijn. Gehandicapten kunnen toch naar Lunteren Door de brand eind die eind vorige week een groot deel van het conferentieoord 'de Blije Werelt' van de Gerefor meerde Kerken in Lunteren in de as legde, kunnen ruim duizend zieken en bejaarden niet naar Lunteren komen. Inmiddels zijn er vervangen de vakanties geregeld. Zes honderd gehandicapten die voor vakantie in Lunteren stonden ingeschreven kun nen wel komen. Door de brand is nog slechts de vleu gel voor de gehandicapten volledig te benutten. Vanaf 26 juli wordt dit deel van de Bliie Werelt weer openge steld. Voor de overige vakan tiegangers is vervangende ac- comodatie gevonden in va kantieoorden en hotels in Heerlen, Nunspeet, Drieber gen, Epe, Beekbergen, Eg- mond aan zee en het Drentse Kibbelveen. De extra kosten die dit met zich meebrengt zal worden opgebracht door de recreatiestichting van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Het binnenlands diaconaat van de kerk heeft inmiddels goedkeuring ver leend voor de extra uitgaven. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Asperen O. Ver boom te Oaarle. Toegelaten tot evangeliebediening P.F. Bouter, Bosch 19, Papendrecht. Toegelaten tot evangeliebediening en beroep baar: mw. C.J. Furnee, Comriekade 19. Woubrugge; M.A. Kuyt, Kapel straat 5. Lisse; J.J. Verhaar. Kerk buurt 135, Sliedrecht. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Aangenomen naar Zevenbergen A.H. van der Velden, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Creil i.c.m. met Nagele. ISRAEL-PREDIKANT HAAGSMA: „Het is sterk overdreven te zeggen dat Nederland se predikanten die in Is raël gewerkt hebben de aansluiting met het moe derland verliezen. Welis waar zijn verschillende predikanten die uit Is rael terugkeerden op bij zondere posten gekomen, maar dat komt omdat de bezinning op Israël nog zozeer in de startblokken staat. Toen Simon Schoon terug kwam uit Nes Ammim was er nu eenmaal een vacature voor de bijzondere functie van predikant voor het werk van Kerk en Israël". Domi nee Sjoerd Haagsma gaat voor de gereformeerde ker ken naar Israel, maar is niet bang van Nederland te ver- vreemdem. Ds. Haagsma vertelt in zijn tijdelijke onderkomen in het Friese Veenwouden wat hij vindt over de Israël-berich- ten rond de kerken die de laatste weken de kranteko lommen hebben gevuld. Zijn mening is van belang, omdat hij vanaf 1 november zelf ge reformeerd predikant wordt in Nes Ammim, de christelij- Ds. Haagsma vertrekt samen met zijn vrouw, die Israëlische is, naar Israël. ke kibboets in het noorden van Israël. In Nes Ammin probeert men dienstbaar aan wezig te zijn in de Israëlische samenleving, niet om zen ding te bedrijven, maar uit solidariteit. Nederlands predikant te zijn in Nes Ammin is een weinig begerenswaardige positie, als men de hervormde afgevaar digde in Israël, ds. G. H. Co- hen Stuart, mag geloven. Die wees er onlangs nog op dat de afstand tussen Israël en Nederland theologisch gezien nog met geen Boeing te be vliegen is. Uitgezonden pre dikanten die terugkeren naar het moederland worden daar het slachtoffer van. Ze heb ben er vaak moeite mee de kerkelijke draad op te pak ken. Volgens ds. Haagsma valt dat allemaal wel mee. De problemen ontstaan door de Nederlandse neiging tot polarisatie. Aan de ene kant staan de mensen die de dia loog met Israël willen voe ren, aan de andere kant staan zij, die terug willen grijpen op de traditionele evangelie verkondiging. Haagsma heeft geleerd een eigen weg te zoeken in de binnenlandse meningsver schillen. Na zijn studie in Kampen, werkte hij vijf ja ren in Indonesië als zen dingspredikant op Noord-Su- matra. Hij maakte er diep gaand kennis met de Islam en had een goede relatie met de volgelingen van Moham med. Er was in Pematang Si- antar intensieve samenwer king tussen christenen en moslims. Haagsma vertelt dat de Indo nesische regering besloot paal en perk te stellen aan de overbevolking op Java. Min der fortuinlijke Javanen werd „gevraagd" te verhui zen, bijvoorbeeld naar Noord-Sumatra, het terrein van de Nederlandse zen dingspredikant. De overheid bood de landverhuizers in ruil een huis, twee hectare land en voedsel. Ze zouden zich na een jaar zelf moeten kunnen redden. Maar die pa pieren plannen waren gedul diger dan de praktijk. Van zelfstandigheid was na een jaar nog allerminst sprake. De kerk zag de nood en sprong er op in. Ze gaf niet alleen christenen pootgoed en kleinvee, maar ook de Is lamieten werden in de bede ling bedacht. „De imam moest wel even slikken. Hij dacht dat het om een verkap te bekeringsmaatregel ging. Later zag hij in dat liefde zonder bijbedoelingen kan bestaan. En de dialoog bloei de als vanzelf op vanuit de solidariteit van christenen met islamieten. Dat was ei genlijk nog het mooiste," al dus Haagsma. Haagsma ziet zijn Indonesi sche jaren als een belangrijke basis voor het werk in Nes Ammim. „Ik ben er enorm van onder de indruk geraakt hoe een arme kerk als die van Pematang Siantar dienstbaar weet te zijn aan anderen. Daarbinnen komt je eigen identiteit best ter spra ke. Maar dan op een manier dat de ander zich niet ge kwetst zal voelen. En dat is de fout die in het verleden ten opzichte van Israël is ge maakt. Men vergat de solida riteit en ging zonder meer tot zending over". Haagsma blijft vijf jaar in Nes Ammim. 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2 dl water, 20 g gries meel, nessence. Runderlapje met andijvie en aardappelen luchtige citroen vla Als u met zijn tweeën bent dan heeft u nodig: 200 gsuka- delap, 30 g margarine, zout, ui, peper, basilicum, laurier blad, 1 rijpe tomaat; 750 g andijvie, zout, 10 g maizena, 0,5 dl melk, 5 g marga rine, nootmuskaat; Bak de sukadelap bruin in hete margarine, leg het deksel schuin op de pan, temper het vuur en schenk zo veel lauw water op het deksel dat het erge bruisen van het vet minder gaat worden. Voeg zout, grofgesneden ui, peper, basilicum, laurierblad en de in vieren gesneden tomaat toe. Stoof het vlees op een kleine pit mals in ongeveer twee uren. Zeef de jus. Spoel de struiken andijvie zo schoon mogelijk, snijd ze in re pen van twee a drie centimeter en was de groente tot het laatste spoelwater geen zand meer bevat. (Laat gesneden an dijvie niet in het water staan, ze verliest anders veel voe dingsstoffen!). Zet de uitgelekte andijvie op met het aanhan- g suiker, 1 citroen, citroe- gende water, laat haar slinken en vervolgens gaar koken in vijftien minuten. Giet het kooknat zo goed mogelijk van de groente, bewaar het nog even. Schenk een papje van maize na en melk bij de andijvie en laat haar al roerende nog een minuut koken. Voeg zo nodig wat kooknat toe en doe er zout en margarine bij. Strooi er nootmuskaat over. Breng het water aan de kook, strooi er al roerende de gries- meel met suiker in en laat alles vijf minuten zacht koken. Doe de hete massa in een kom, voeg citroensap en iets essen ce toe en klop (met de mixer) de vla schuimig. Stop met het kloppen als de vla koud is, doe er eventueel wat extra bas terdsuiker bij. JEANNE ZOALS elk jaar overtreft ook deze zomer het aan' ruwe olie de vraag, zodat de prijs onder druk staat. (J lijk duurt dat niet lang, omdat de voorraden vóór d« moeten worden aangevuld. Door de lage prijs van di maanden heeft de handel daarop evenwel een voors nomen: alle opslagruimte in Europa en de VS zit bal Binnen de OPEC. de organisatie van olie producei exporterende landen, is het niet gelukt produktieal te maken om een redelijk prijspeil te handhaven. Dj is volledig in de war en de crisis gaat naar een cliit eind van de prijsdalingen is nog niet in zicht. i EeNS maakten de OPEC-landen de dienst uit. Zei voor hun produkt vragen wat ze wilden en deden dar 1973 verhoogden ze hun prijzen met honderden prl Dat was de eerste oliecrisis: „Het wordt nooit meer i was", zei Joop den Uyl. De tijden zijn evenwel veranl rijke geïndustrialiseerde landen, die de meeste ene bruiken, namen tegenmaatregelen. De winning van. vroeger niet rendabele velden nam een grote omvanj Engeland en Noorwegen werden concurrenten i OPEC. Bovendien nam door de economische recess, als door allerlei maatregelen om zuiniger om te sprinf energie, de vraag af. De oliesjeiks kwamen in grote Zo is het beeld op dit moment. Vorige maand OPEC vergeefs de zoveelste poging een vergelijk te: Enkele lidstaten weigeren echter hun oliekranen ged dicht te draaien teneinde zo de prijs op peil te hoi^ concurrentieslag binnen de OPEC dreigt nu desastrj volgen te krijgen. De landen met de grootste voorrad» bodem produceren maximaal en verkopen tegen di^ zen. Op de oliemarkt in Rotterdam verluidt, dat de van twee tankers die onderweg zijn uit Saoedi-Arabi» kocht voor niet veel meer dan vijf dollar per vat, terj enkele jaren geleden het zesvoudige werd betaald. Op het eerste gezicht lijkt het mooi, goedkope olie.1 aan de benzinepomp zal nog lager worden en de gast onderhand ruim twintig cent omlaag moeten. Maar e. die de gasprijs keldert kost onze schatkist jaarlijks i zestig miljoen gulden, zodat de nadelige gevolgen v land niet kunnen uitblijven. Terwijl de concurrereif den profiteren van de goedkope energie, moet onze I lijdzaam toezien hoe de aardgas-inkomsten voor de s schrikbarend dalen. Buitenlandse afnemers verleng contracten niet en op de binnenlandse markt levert veel minder op. 1 i i De voordelen van de lagere prijzen, bijvoorbeeld industrie, wegen niet op tegen de nadelen. Zonder di maatregelen, die het kabinet gisteren heeft getroffen' bodem wegvallen uit het nog slechts een week oude- akkoord, zo had minister Ruding al zien aankome^ zijn toedoen zijn allerlei veiligheidsmaatregelen in koord ingebouwd om te voorkomen dat de gasopbre^ meer tegenvalt. De gebeurtenissen van de laatsUl maakten het onvermijdelijk dat de nieuwe ploeg bers aan de rem trok. De pijn van de nationale vei' die het gevolg is van de waardedaling van onze bode ten, moet door alle energiegebruikers in eigen land gedeeld. Goedkope olie is voor Nederland nu eenm slechte zaak. Zoals de zaken er nu voor staan mogem blij zijn, dat in januari een kleine prijsverlaging voor^ mogelijk is. 1 Enkele buien DE BILT (KNMI) Met naar west of noordwest draaiende wind, wordt morgen in de loop van de morgen koelere lucht vanaf de Noordzee naar ons land gevoerd. Het binnendrin gen van deze lucht gaat ge paard met veel bewolking en enkele regen- of onweersbui en. De maximumtemperatuur wordt morgen met ongeveer 22 graden aanzienlijk lager dan vandaag. Morgen klaart het in de loop van de middag en avond van het westen uit weer op. De rest van de week blijft het koel weer met zonni ge perioden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt en tijdelijk re gen. Middagtemperatuur 15 tot 20 graden, op donderdagmid dag in zuid-Zweden en zuid- oost-Noorwegen echter vrij zonnig bij een middagtempera tuur van ongeveer 25 graden, gevolgd door enkele buien. Britse eilandenDonderdag in oost-Engeland en Schotland veel bewolking en vooral in het noorden regen, overigens zonnige perioden. Middagtem peratuur van 15 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. Denemarken en noord-Duits- land: Op donderdag vooral meer naar het oosten vrij zon nig, vanuit het westen enkele buien. Op vrijdag half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Middagtemperatuur op donderdag 20 tot 27 graden, op vrijdag vooral in Duitsland koeler. Benelux, noord- en west- Frankrijk: Op donderdag wis selend bewolkt en vo< dinwaarts plaatselijk Op vrijdag meer zon i Middagtemperatuur 1 graden. i Zuidoost-Frankrijk q Duitsland: Op donde kele regen- of onwej op vrijdag vanuit ha meer zon. Middagtem op donderdag 23 tot 2fc op vrijdag enige afko* 3 Spanje en Portugal: Ij| reneeën enkele onwej langs de Spaanse r* wolkenvelden, elder% Middagtemperatuur graden bij de noordk* a 36 graden in miq zuid-Spanje en zuid-P] Vlissingen onbew. Zd Limburg onbew. Aberdeen regen Athene onbew. h i Malta Moskou Munchen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2