Omwegen I Nach ts kom t de artiest in frits Huysman bovendrijven {Jengelvirtuoos Peter Smids ast met succes voor de wind Oorbel in pizza tand in saté EN POSITIVIST OP ZN BEST WOENSDAG 16 JULI 1986 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land 1 kom ik graag mensen tegen. U kunt 1 mij telefonisch of schriftelijk vertellen jHÊ wie u graag in deze rubriek zou willen BbH tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHSKLï IklSBSS - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pintors ches, is hij vrijetijds-kunst- aanr, schepper van 't nieuwe positivisme. „Hoewel niemand me ooit nog heeft kunnen vangen onder een -isme. Ze kunnen ook niet zeggen, dat ik plagi aat pleeg. Ik ben gewoon een positivist. Mag ik misschien? AI was het alleen maar om de Nederlandse hokjesgeest te bevredigen". Frits werpt me tientallen houten balletjes toe' „Zie maar wat je ermee doet; bouw er maar iets mee op, maar dan in zelfvertrou wen". Bij Huysman op zolder gaat een wereld open. Hij staat in connectie met het ge beuren beneden, want er gaat een zoemer als z'n vrouw Lenie warme worstjes naar boven wil komen bren gen. Hij kan ook converseren met de voordeur over de in tercom. Niemand glipt bij hem ongemerkt de voordeur binnen. Hij fotocopieert ook zelf. „Een stukkie, dat je zelf acht jaar geleden over me ge schreven hebt. Weet je niet meer hè?" Taffelakvavit „Nauwelijks, Frits. Maar je schonk toen ook al taffelak vavit". „Nee, dat dacht ik al, dat je dat niet meer wist. Maar je hebt nog steeds dat stomme lachje ook. Mag ik toch wel zeggen hè?" „Na tuurlijk, Frits". Stommer kan het werkelijk niet. Het is maar goed, dat er worste- broodies zijn. De pruimen in m'n Dorstzakje beginnen al zacht te worden en bruine plekken te vertonen. Maar ik weet, dat Frits Huysman als geen ander fantastische goua ches aan de toekomst heeft prijsgegeven. Hij exposeerde niet alleen op Schiphol, maar bracht ook verrukking onder het toeschouwend publiek bij Estec en in Duitsland. Een van de toonaangevende na tionale banken kocht van Frits een werk, dat in twaalf kleurendruk onder het per soneel, ad 250 gulden het stuk van de hand ging: 185 exemplaren. Frits Huysman is daar niet rijk van geworden, maar het telde toch aan en hij zette de opbrengst gedeeltelijk om in tuinaanleg. Van die twaalf- kleurendruk is hij trouwens nog steeds ondersteboven. Het ging ook goed met de aankopen, volgens deze on bevangen Oegtsgeestenaar, die in tien jaar tijd zijn artis ticiteit tot over de landsgren zen nadrukkelijk heeft bewe zen. De nachtbraker, die in het duister tot nieuw leven komt. „Nu wil ik ook in het Kunstmuseum van Aalborg op Jutland komen te han gen". Nu ben ik zelf Aalborg een keer of wat gepasseerd, en ik heb de indruk dat men daar best op Frits Huysmans erupties zit te wachten. Het is de frisheid van Scandinavië die van z'n doeken straalt, in een schelle vriesheldere kleurige vrolijkheid. Zo treft hij ook de herfsttinteling van de krachteloze middernachts- zon op een stuk brandhout: vrouwelijk van boven, man nelijk van onder; in zacht groene tinten, met de uitstul pingen, de seksistische uit wassen, die aan een stuk boomstam niet vreemd zijn. Frits Huysman is, ook als cartoonist, zo goed als mees ter over z'n onderbewustzijn, „dat veel oplost". „Dat is geen magie, maar realiteit. Daar kan ieder mens mee werken", vindt de gebruinde nachtbraker, die soms tot aan de eerste dagelijkse zomer- zang van de merel in rep en roer is. „Als er nieuw leven komt ga ik door. Ik ben nu bezig met vernieuwen, na een periode van enige stil stand, van leegzijn. Dat is des kunstenaars eigen. Maar het onderbewustzijn werkt altijd, ook al zie je er geen gat meer in. Op een goeie dag komt het moment dat je zegt: ver domd, ik heb 't! Dat is dan de werkzaamheid van het on derbewustzijn. Het broeit weer in me. Dat voel ik. Er zit zelfs weer een heel nieu we stijl in. Dat voel ik ook. Scheppend werken is knau wend. M'n beste werk moet ik altijd nog maken. Tevre den ben je nooit", zegt de perfectionist. Enfin, Frits H. Huysman ver koopt zich duur. Er liggen stapels boeken op de grond die hij voor opdrachtgevers moet recenseren. Hij gaat er bij liggen als hij een titel wil opzoeken. „Het moet ergens te vinden zijn. Wat een troep is het hier, Piet Tonnese. Zo heet je toch!". Maar hij heeft z'n muzikale voorkeuren bij de auditieve spelletjes. Met Albinoni zet hij me schaak mat. En met al die houten balletjes wist ik ook al geen weg mee. Maar het is zomer, en dat vergoedt een boel. Bijdragen: Jeannette Schreuder en Kees van Herpen Foto: Henk van den Ende Tips: 071-122244, toestel 23 wijk en de met een flinke zonnebril getooide technisch adviseur en medesponsor .Theo de Kluyver (van de ge lijknamige dierenspeciaal zaak) slaan de verrichtingen van visser Peter Smids met waardering gade. Reeu wijk en De Kluyver („Ik leid de meeste viswedstrijden in Sas- senheim gooien zelf ook wel eens een hengeltje uit. Theo blijkt een verwoed visser te zijn, terwijl Wim zich een ge zelligheidsvisser noemt. Het tweetal was eerder op de dag te vinden in het park bij de kinderboerderij waar de de jeugd van 4 tot en met 8 jaar heeft gevist. Er waren vier deelnemers. Winnaar werd Erwin Vink met 90 centime ter, Simon Vliem eindigde met 20 centimeter als tweede. „Pieter Vink heeft een specia le vermelding gekregen", ver telt Reeuw ijk. „Hij haalde drie vissen naar boven en die vielen alledrie weer in het water". Technisch adviseur Theo de Kluyver geeft de jonge visser tjes aanwijzingen. „Je hebt er eigenwijze bij, hoor", zegt hij. „Maar de meesten nemen wel aan wat je zegt". Op de vraag waarom de vissen bij Peter Smids wel bijten en het aas van de andere deelnemers la ten hangen, antwoorden Wim en Theo dat Peter Smids een goed visser is. „Maar hij is ook uitgeruster", voegt Theo de Kluyver eraan toe. Voor de goede orde: De Kluyver heeft het over het materiaal van Peter, niet over het feit dat de jongen de avond voor de wed strijd op tijd naar bed is ge gaan. De kampioen is duidelijk niet bereid alle geheimen aan de openbaarheid prijs te geven, maar hij wil wel kwijt dat hij met maden heeft gevist. Hij vist wel vaker, aan wedstrij den doet hit nauwelijks mee. „En", zegt hij, „wat de mees ten niet weten is dat je voor de wind moet gaan zitten Bacteriën en kiemen in ijsjes, schimmels en gisten in slagroomge bakjes en tompoucen, spinsel, larven en mo tjes in gerstevlokken en „enge beestjes" in chocolade. De Keu ringsdienst van Waren voor het gebied Haar lem heeft ook in 1984 weer de nodige onge rechtigheden gevon den in etenswaren in de regio. Dat blijkt uit het jaarverslag van deze instelling dat vo rige week uitkwam. Zoals gebruikelijk trokken de inspecteurs en controleurs langs de verschillende eethui zen, supermarkten en winkels om de levens middelen aan een kri tische blik te onder werpen en te speuren naar krioelende, scherpe, smerige of ge vaarlijke „lekkernij en". De klachten van aller lei „afgrijselijke vond sten" in het eten stroomden in 1984 weer bij de Keurings dienst binnen. Vooral glasscherven vliegen nog altijd in het rond. Dat zij niet altijd geluk brengen, blijkt uit het aantal processen-ver baal dat zij opleveren wanneer zij in het eten rondzwerven. De scherpe toevoegingen werden gevonden in bruinbrood, appel moes, rijstekoek, een bamipakket, vla, pils, komkommerschijfjes en zoetzure augurken. Een waas van witte schimmel tooide rog gebrood, salade, ana nassap, appelsmoes, roomboter, smeerkaas, limonade en melk. Maden en larven von den een smakelijk on derkomen in onder meer chocolademelk, amandelschaafsel en zuurkoolspek. Insec tenpoppen en halve en hele exemplaren vond de keuringsdienst in bruine bonen, spinazie en doperwten. Vanuit een pak diepvriesspi nazie kwam bovendien een forse kakkerlak te voorschijn. Kalfsra- jpEN OMGEVING £ekke(3ou^nt 51] gout bevatte een pluk haar en champignon soep een behaard stuk vlees. Metaaldraadjes en splinters „vulden" een worst, een kren te- bol en een smulrol. Brood bevatte een nietje, wijnzuurkool een schroef en rook vlees drie loden kogel tjes. Appelmoes was vermengd met terpen tine, een pizza was ge sierd met een oorbel en houtvezels gaven een pot worteltjes met doperwtjes meer volu me. Oliebollen en ge bak waren opgevuld met stukjes plastic; saté met een afgebro ken tand; bonbons met een mensenhaar. Vooral vis en vlees hadden ook heel wat met al dan niet leven de bewoners te stellen. Kabeljauwfilet bevatte cystes van een parasiet en een bokking bood onderdak aan vijftig dode haringwormen. Loog Een dorstige consu ment kreeg de schrik van zijn leven toen 'zijn flesje pils gevuld bleek te zijn met een loogoplossing; evenals de kok die een injec tiespuit in de diep vriesspinazie vond. Vogelveertjes gaven sigaren een „veder licht" aroma; kwik- druppels in appelmoes gaven de consument juist een zwaar gevoel op de maag. Ook hon derd steentjes in een pak linzen en een peuk in babyvoeding vielen niet al te zeer in de smaak. Onder de klagers bij de keuringsdienst wa ren ook veel teleurge stelde kinderen die met kapot speelgoed te kampen hadden. Zo liet de neus van een teddybeer na een ste vige omhelzing los en verloor een speelgoe dautootje spontaan al zijn vier wielen. Een badstof poppetje „sprong uit zijn vel" en verloor de gehele inhoud. Van een bal lon met fluitje liet het fluitje los en vervol gens ingeslikt door een enthousiaste kleuter. Ook een fluitje met snoepvulling werd met omhulsel en al opgege ten en van een ander fluitje werd ht mond stuk met smaak opge kauwd. Een aantal viltstiften met uitwasbare inkt vertoonden lekkage. De vlekken die de vloeistof daardoor op kleding maakten, ble ken echter allerminst uitwasbaar. „Gekke pukkeltjes" kreeg een man die een nieuwe spuitbus met scheer schuim uitprobeerde. Er bleek afbijtmiddel in het cosmetisch pro- dukt te zitten. In totaal deelde de Keuringsdienst van Waren in de gehele re- fio 525 processen-ver aal uit. Gewaar schuwd werden 1.326 bedrijven, winkels en restaurants. 4.075 be drijven kwamen er met een berisping van- a <j IJsjes blijken vaak onderdak te bieden aan bacteriën en kiemen. zomerzotheid tijdens een |ne achternamiddag in In de tuin achter een _)rekt keurig pand aan de ögses Beatrixlaan in Oegst- t worden al vele jaren £ssen, kruisbessen en wat - kruid dan ook ge- ""fekt. Geteeld, mag ik wel :n. Je kunt ervan eten. - moet dan ook. Als je f13 „Frits, ik heb nu ge- j, Frits", zegt Frits: „Doe zo raar", en hij stopt ie ten vol pruimen die z n iw de vorige dag bij de teman heeft gekocht, werkelijk, geloof me, jeb nu genoeg!" „Ben je jjman", zegt Frits, en hij it bessen uit de voorraad ;en. De kruisbessen zijn n de rijp. Daar blijft hij dijk vanaf. De krente- biedt echter ook veel Szaligheid. Die opbrengst 11 er dus ook aan geloven. HVlijtig Liesjes staan el- H ijverig te verdringen, Pr die kun je gelukkig niet *1 Daar bof ik dan bij. dan gaan we naar bo naar de koele zolder met Apparatuur, het doelver- van Frits H. Huysman, llreelzijdige, die pas bij U en ontij een kunst- ppende mens wordt. En et brood dat hij via die ire regionen op de plank gt voor het huyshouden rc hij zelf te absorberen. •k|t Frits laat niet slechts "i^kunst gedijen, maar ook o< bewonderswaardige en l te miskennen embon- si ar ifyllectuele spelletjes touden het hebben in -verheven studio over tunst. De schilderkunst, Jiem geestelijk op peil Ht. Maar Frits komt niet- -n met spelletjes aanzet- Spelen met balletjes, met ven, met de raarste din- Daar moet je elkaar F mee zitten, elkaar eren, zodat je geen kant uit kunt. Kijken wie de In zijn tuin verbouwt Frits Huysman niet alleen kruisbessen, aalbessen, krenten en distels, ook de zieleroerselen van tien jaar misstaan er niet. intelligentste is. En dat is dan Frits. Dat dank je de koe koek, want Frits doet niet anders, als hij de slaap der onschuldigen niet kan vatten. Spelletjes spelen met Frits Huysman betekent ook com ponisten raden. Hij haalt tientallen cassettes overhoop en zet die op een recorder. Ik scoor vrij hoog met Vivaldi, Mozart en Dvorak, maar struikel bij het vioolconcert van Beethoven dat opeens een pianobewerking heeft gekregen. Frits glimt van ge noegen en schenkt nogmaals een onderkoelde Danske Taf felakvavit, zodat het glaasje al meteen aandoenlijk bene veld raakt. Frits H. Huysman („mijn leeftijd is volkomen onbe langrijk, die heb ik nog nooit iemand verteld; als ik zeg 26 geloof je het ook niet") is, na een psychologische studie, toch maar P.R.-man gewor den. „Ik ben, bijvoorbeeld, een ghostwriter. Ik schrijf toespraken en begeleid direc ties van bedrijven bij hun presentatie naar binnen toe, en stel ze in staat om ook naar buiten toe zo gunstig mogelijk voor de dag te ko men". Ontwerper, tekstschrijver, begeesterd en gedreven. Dui delijk ook op Denemarken georiënteerd (Dansk Public Relations Forening), kenner van niet uitsluitend Scandi navische drankjes en hapjes. Hij zou een welvoldane Vi- kinger met „oneigenlijke" Bourgondische trekjes kun nen wezen. Zie hier een P.R.-man die z'n zenuwen afreageert in kunst en voornamelijk 's nachts (immers, overdag moet hij nog werken ook) tot ontla dingen komt die de dagelijk se spanningen... Jawel. Maar dan schildert hij z'n goua- al heeft er weer een", het over de Ringvaart. bj Reeuwijk haast zich \ode plek waar visser Pe- pjmids zojuist een vis op droge heeft gehaald. "wijk legt de vis langs de ■laf. noteert de lengte en taterbewoner wordt weer jf/i natuurlijke omgeving Vee zet. De 14-jarige Peter houdt het na deze 1st (zijn tiende) voor ge- Hij weet dat hij de „ge- e" viswedstrijden voor issenheimse jeugd ruim I gewonnen. I" Smids is een waar kam- i en daarom kan hij het veroorloven voortijdig anderhalf uur durende [rijd te stappen. Rustig t hij zijn spullen op. Als Eindsignaal klinkt en zijn tegenstanders zich verzame len voor de prijsuitreiking, doet hij of hij zich concen treert op zijn materiaal. De kampioen komt pas naar vo ren als hij wordt geroepen en incasseert vervolgens een be wonderend gemompel van zijn tegenstanders wanneer ze horen dat de kampioen 158 centimeter vis heeft gevan gen. Terwijl het merendeel van zijn veertièn tegenstanders al leen maar mistroostig naar de dobber heeft kunnen kijken, haalt de hengelvirtuoos de ene na de andere vis uit het water. Hij eindigt op een tota le lengte van 158 centimeter witvis en blijft daarmee de 12- jarige Jeroen Filippo ruim voor. De grootste vis die door Peter op het droge wordt ge haald, meet 37 centimeter. Je roen Filippo vangt er drie met een lengte van 47 centi meter, de 13-jarige Bart Filip po haalt twee visjes (30 centi meter) uit het water. De 11-ja rige Anton de Mooy slaat een schubbige waterbewoner van 18 centimeter aan de haak. Voor de overige elf vissers zijn de druiven zuur; zij van gen nog geen stekelbaars. Maar omdat ook deze elf hun best hebben gedaan, verdie nen zij het vermeld te wor den. Kees Barn hoorn (14), Jack de Mooy (13), Erik Schuurman (10), Jeroen Hui- ge (10), Jan-Willem Spaarga ren (12), Mark Batenburg (12), Gert-Jan Schellingerhout (12), Michel Zoer (10), Wilco Ba tenburg (11) en Willem-Dick Schellingerhout moeten in de slimme vissen van de Ring vaart hun meerdere erken- nnen aandacht voor het dobbertje in de Ringvaart. Koesteren Het is goed toeven aan de Ringvaart, vlakbij de viaduc ten die de A44 en de Schip- hollijn over de vaart helpen Hengelaars en publiek koeste ren zich in een weldadig zon netje. Organisator Wim Reeu- Wmimr

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13