epziekte slaat in Leiden STAD OMGEVING De Leidse Couran t is een krant met prima service pruimen vervuilde ond Hekkensteeg is volgend jaar Arbeidsbureau gaat programmeurs opleiden Massale belangstelling voor slot Lakenfeesten LEIDSE LAKENFEESTEN Niet goed gekeken LEIDEN Een 44-jarige Lei- denaar verzuimde gistermid dag goed in zijn broekzak te kijken en liep daardoor een fikse wond aan zijn hand op. De man verkeerde in de ver onderstelling dat hij geen huissleutel bij zich had. toen hij zijn woning aan de Papier molen wilde betreden. Hij be sloot daarop een ruit in te slaan, maar deed dat zo on handig dat hij een hechtwond aan zijn hand opliep. Hij moest voor behandeling naar het Sint Elizabeth Ziekenhuis in Leiderdorp worden overge bracht. Daar trof de man in zijn broek zijn huissleutel aan. WOENSDAG 16IULI1986 PAGINA 11 Politie stuurt 25 auto's naar de sloop LEIDEN De Leidse politie heeft in de maand juli tot nu toe 32 auto's van de weg gehaald voor controle. Daar van werden er 25 meteen naar de sloop gebracht. Vijf wagens bleken nog te repareren en aan twee auto's bleek niets te mankeren. Politie woordvoerder D. Graveland: „De mo torbrigade heeft er juist de auto's uit gepikt die er niet zo goed uit zagen. Bij aanhouding blijkt dat de eigenaars best wisten dat hun auto slecht was en niet door de keuring zou komen. De mensen rijden veelal met slechte au to's door totdat ze aangehouden wor den. Men realiseert zich blijkbaar niet dat het al fout kan gaan voor men aangehouden wordt". Gevaarlijk punt op RW 4 LEIDEN De Leidse politie heeft uit statistieken afge leid dat Rijksweg 4 er een gevaarlijk punt bij heeft. Op het punt tussen de afslag Zoeterwoude en de afrit Lei derdorp, waar de weg omhoogbuigt over de spoorlijn, vondèn dit jaar al 42 ongevallen plaats. Opvallend is dat de sterke toename alleen voor de rijstrook in de rich ting Amsterdam geldt. In de meeste gevallen bleef het bij blikschade. Slechts één keer viel er een gewonde. De politie heeft geen verklaring voor de toename van het aantal ongevallen. Een vermoeden is dat automobilisten op het punt vaart minderen, waardoor kop-staart bot singen ontstaan. Politiewoordvoerder D. Graveland twijfelt daar toch aan. „Dan zouden er toch ook op de rijstrook in de richting Den Haag veel ongevallen moe ten gebeuren. Opvallend is dat het eerste half jaar maar 4 ongevallen plaats hadden aan die kant". De politie zal nu met behulp van Rijkswaterstaat een nader onder zoek instellen. HELE UGT WONING oil *N Het echtpaar Tiele, de voor- gjjeheerders van het dierenasiel aan Sslaan, krijgt een woning in de Me- Ml|[ De Tieles moesten per 1 juli de j^Jerswoning van het asiel verlaten, peigerden dat toen geen geschikte n (irtite voor hen gevonden werd. jaituur van het dierenasiel spanden dgens een kort geding aan. Die ak diende vorige week voor de nt van de Haagse rechtbank, mr. heine. Nu de gemeente echter een d«te woning voor het echtpaar Tiele pn heeft, zal het niet tot een uit- komen. De advocaten van het die- en de Tieles zijn overeengekomen voormalige beheerders tot 1 juli in stwoning mogen blijven zitten, ten, Conferentie over sociale rechtvaardigheid LEIDEN De vakgroep Sociale en Organisatiepsychologie van de Leidse universiteit houdt 28 en 29 juli een in ternationale conferentie over sociale rechtvaardigheid. Psychologen, sociolo gen, economen en juristen zullen zowel de theoretische als de maatschappelijke aspecten van sociale rechtvaardigheid onder de loep nemen. Onder meer de volgende onderwerpen komen aan bod: rechtvaardige inkomensverdeling, het ontstaan van ideeën over rechtvaardig heid bij kinderen, sociale politiek, wel- zijnsinstellingen en wat er mis kan gaan tussen die groepen. De bedoeling is over twee jaar een grote internatior nale conferentie over dit onderwerp in Leiden te houden. Prijs voor Leidse bluegrassgroep LEIDEN De Leidse bluegrassgroep de Temporary Coyotes heeft op het in ternational countryfestival in Heijen de zilveren fiddle gewonnen. Dat is de eerste prijs in de categorie akoestische muziek. De festival is een jaarlijks te rugkerend gebeuren en het grootste jaarlijkse festival voor nieuwe country en bluegrassgroepen uit met name Bel gië en Nederland. De Temporary Coyo tes treden regelmatig op in de Leidse folkclub Horus aan de Herenstraat. Donderdagavond worden vanaf tien uur in het radioprogramma Tros-coun- try van Gerard de Vries opnamen van het festival, dat afgelopen weekend werd gehouden, uitgezonden. t iaar al ruim 200aangetaste bomen weggehaald f/DEN HAAG lilde grond aan censteeg wordt als i de provincie Zuid- ei ligt niet eind dit aar op zijn vroegst opgeruimd. Het ti het terrein op de an de Hekkensteeg /an der Werfstraat, le firma Stokker- was gevestigd. Het van het uitstel is, geplande woning- op het terrein, die '86 had moeten be- ook moet worden ild. Een en ander ^uit het Ontwerp- jifenprogramma Bo- i-tering dat het pro- l bestuur heeft op- 1 [^ente Leiden wijst het Hei de provincie met de ijteeg van de hand, omdat het in strijd zou zijn met eerder gemaakte afspra ken. In de grond aan de Hek kensteeg zitten zware metalen, die eruit moeten, voordat de geplande woningen kunnen worden gebouwd. In het ontwerp-meerjarenpro- gramma somt de provincie alle plaatsen in Zuid-Holland op, die tot 1997 opgeruimd zouden moeten worden. Probleem is dat het provinciaal bestuur veel te weinig, geld van het rijk krijgt om dat ook daad werkelijk te doen, wat steeds weer tot uitstel van het oprui men van gifgrond leidt. Eind dit jaar maakt de provincie een defenitieve keuze uit alle vervuilde lokaties. De ge meente Leiden zal voor het zo ver is nog een poging doen de provincie aan de oorspronke lijke afspraken te houden. Behalve de Hekkensteeg komt de provincie ook andere af spraken met Leiden niet na. Het was de bedoeling dat nog dit jaar een nader onderzoek zou worden gedaan naar de mate van vervuiling op het terrein van Bleijs aan de Mors- straat. Vastgesteld is al dat daar bestrijdingsmiddelen in de grond zitten. De provincie wil dit nader onderzoek een jaar uitstellen. Wanneer dat onderzoek is afgesloten wordt overigens pas bepaald of en zo ja hoe de gifgrond wordt weg gehaald. Ook door de plannen van de gemeente met het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Langegracht zet de provin cie een streep. In 1986 zou be keken worden hoe die grond zou moeten worden opge ruimd, maar de provincie wil ook dat met een jaar uitstellen. Wanneer de bodemvervuiling aan de Langegracht wordt op geruimd, is echter volstrekt onduidelijk, omdat dat door zijn omvang mogelijk meer dan 10 miljoen gulden kan gaan kosten. De rijksoverheid zal dan moeten bijspringen, maar enige toezegging daar- culiere terreinen, ver spreid door de hele stad. Het merendeel van de zieke bomen is al weggehaald. Er staan in Leiden een kleine 2.000 iepen. Dat is, bijvoor beeld vergeleken met een stad als Amsterdam, relatief weinig. De laatste tien jaar is de stad volgens de heer J.H. Klijnstra, boomdeskundige van de directie groen, bijna duizend iepen kwijtgeraakt. Er worden nauwelijks nieu we iepen bijgeplant, omdat er nog geen afdoend middel is gevonden om de iepziekte te bestrijden. „Vorig jaar zag het er goed uit, toen ging het lekker. Maar nu dreigt het echt rampzalig te worden voor het iepenbestand in Leiden", aldus J.H. Klijn stra, boomdeskundige van de gemeentelijke directie groen. De eerste gevallen van iep ziekte werden eind mei aan- fetroffen in het Leidse Hout. >e ziekte ontstaat doordat schimmel aan de onderhuid en pootjes van de iepespint- kever terechtkomt in de houtvaten van de boom, die daardoor verstopt raken. Vocht en voeding worden j via de houtvaten van de wortel naar de kroon van de boom getransporteerd. Bij mooi weer plant de iepes- pintkever zich zeer snel t voort. Vorig jaar waren er volgens Klijnstra, twee a n drie generaties iepespintke- 7 vers. „We zitten nu al ruim in de tweede cyclus", zegt i hij. „De iepespintkevers ij kunnen zich tot oktober voortplanten, dat is afhanke lijk van het weer". Al sinds de jaren dertig is men naarstig op zoek naar een middel, dat de iepziekte 1 kan bestrijden. Dat is tot nog toe niet gevonden. Momen- teel is men in Amerika bezig met het ontwikkelen van een eiwitpreparaat. „Daar is *j nu de hoop op gevestigd. Maar of het helpt, dat is de vraag", aldus Klijnstra. Particulieren en instellingen kunnen zieke iepen gratis van hun terrein laten ver- wijderen door de gemeente. 1 Zij dienen hiertoe contact op te nemen met de directie groen, tel. 254610. Iepziekte 4 is te herkennen aan de don kergroene blaadjes van de iep die lichter worden van kleur, en aan gele bladrand- jes in de bovenkruin. Niet alleen in Leiden doet de iepziekte zijn vernieti gend werk. Ook in Voor schoten is de iepziekte ge constateerd. De gemeente Warmond heeft ook een en kele zieke iep verwijderd. In Rijnsburg zijn 30 a 35 zieke iepen aangetroffen in de buurt van de Noordwijker- weg en het zwembad. Een woordvoerder van de ge meente kon niet zeggen hoe veel iepen er in Rijnsburg staan, „maar er zijn er nog voldoende", zo verzekerde hij. In Alkemade zijn tot dusver zo'n veertig iepen door de ziekte getroffen, maar dat aantal wordt op de honderden iepen die in Al kemade staan, niet veront rustend geacht. LEIDEN Leiden vierde gisteravond massaal de afsluiting van de Leidse Lakenfeesten. Vooral rond de Beestenmarkt was het een drukte van belang. In alle cafés rond deze straat speelden- jazz-muzikanten. Voor het vuurwerk, dat om elf uur werd afge stoken bij de Burcht, gingen de handen van het aanwezige pu bliek vaak op elkaar. Geen oorverdovende donderbussen en ka nonslagen, wel veel rook en kleur. De contouren van De Burcht waren te zien in groen, rood en wit. Een Leids kunstvuurwerk- bedrijf slaagde erin de wieken van een molen van lampjes te laten draaien. Hoogtepunt was een verlichte Rembrandt van Rijn op de muren van De Burcht. Een ode aan de schilder, die op de dag af 380 jaar geleden in Leiden ter wereld kwam. „Je mag hier helaas geen luchtvuurwerk afsteken", aldus de heer Hugens, directeur van de Leidse VVV. „Achteraf had het best gekund, maar je kunt niet van te voren voorspellen hoe het weer is". Hij was tevreden over de belangstelling. Voordat het vuurwerk werd afgestoken, was er barok- en romantische mu ziek te horen op het plein voor De Burcht. „Ollum", een Belgi sche muziekgroep, bracht volgens eigen zeggen, „traditionele Vlaamse muziek" ten gehore. De drie Belgische muzikanten vonden het prettig, dat ze voor „een zeer kritisch luisterend, sfeervol" Leids publiek konden optreden. Volgens Bart van „Ollum" werd er vooral goed naar de teksten geluisterd. „Ik zag dat aan de lichtjes in de ogen van de men sen", beweerde hij. Lang nadat de Belgen hun instrumenten hadden opgeborgen, werd er nog doorgefeest in de stad. De jazz bands speelden tot in de kleine uurtjes, ook al was dat officieel maar toegestaan tot half elf. Pas vanmorgen vroeg keerden de laatste feestgangers huiswaarts met een volle (bier)buik en tu- tende oren. LEIDEN Het gewestelijk arbeidsbureau gaat dit najaar beginnen met een opleiding tot computerprogrammeur. Vol gens mevrouw J.M.C. van der Kuil-Turkstra, hoofd bijzonde re arbeidsverlening van het arbeidsbureau, biedt een der gelijke opleiding in de automa tisering zeer goede vooruit zichten op werk. De afgelopen drie jaar schoolde het arbeids bureau al werkeloze HBO'ers en academici om tot program meur/systeemanalist. De omscholingscursus tot pro grammeur is bestemd voor werkelozen met minimaal een HAVO opleiding met wiskun de en/of economie in hun pak ket. De cursus zal ongeveer vier maanden in beslag nemen en begint op 6 oktober. De opleiding tot program meur/systeemanalist duurt in totaal negen maanden en neemt vijf hele dagen per week in beslag. De cursus be gint op 10 november met een basisopleiding van elf weken waarna een stage van vier maanden in het bedrijfsleven volgt. Aansluitend wordt weer een theoretisch gedeelte ge houden, waarin de cursist de principes van systeemanalyse leert. Het arbeidsbureau werkt bij deze opleidingen samen met het software-house Ordina BV. Deze firma zorgt voor een stageplaats voor de cursisten en is bovendien behulpzaam bij het zoeken naar een werk kring. De kosten van de oplei ding zijn voor rekening van het arbeidsbureau. In de mees te gevallen zal het mogelijk zijn om de cursus te volgen met behoud van uitkering. Belangstellenden voor deze cursussen kunnen zich tot 13 augustus opgeven bij het ge westelijk arbeidsbureau. Voor beide opleidingen geldt een maximum-leeftijd van 34 jaar; voor de programmeursoplei ding wordt een minimum-leef tijd van 22 jaar aangehouden. Voorwaarde voor deelname is vanzelfsprekend dat men in geschreven is bij het arbeids bureau. Na aanmelding heeft nog een capaciteiten-onder zoek plaats, waarbij ondei meer de motivatie van de be langstellenden wordt onder zocht. Aan beide cursussen kunnen tien werkzoekenden deelnemen. In 1983 werd een gedeelte van de door de voormalige gasfabriek vervuilde grond aan de Lange gracht afgegraven. Dat was noodzakelijk in verband met de bouw van de nieuwe elektriciteitscen trale van het Energie Bedrijf Rijnland. Wanneer de rest van de vervuilde grond wordt weggehaald, is nog onduidelijk. over ontbreekt tot dusver. In het ontwerp-programma van de provincie staat verder vermeld, dat het opruimen van de gifgrond op het Zout keetterrein niet eind 1986 maar in 1987 ter hand zal wor den genomen. Ook op het Zoutkeetterrein aan de Oude Singel zou eind dit jaar met woningbouw begonnen moe ten worden. Daar zitten oplos middelen in de grond. G. In 't Veld van de gemeentelijk di rectie milieu verwacht echter dat de provincie wat deze lo- katie betreft wel op andere ge dachten te brengen zal zijn: „De gemeente Leiden zou de kosten die daar aan verbonden zijn, voorschieten. Dan is er toch geen reden voor uitstel". Hij verwacht dat het handha ven van de gemeentelijke plannen met het terrein van Bleijs het moeilijkst zullen blij ken £e zijn. De iepziekte it toe in Leiden. Vol- 1 een woordvoerder de gemeente is het _T niet uitgesloten dat vaiep op langere ter- .11 uit Leiden ver- ]jnt. Als gevolg van _het mooie weer zijn toe al meer geval- iepziekte gecon- dan gedurende zomer van 1985. het totale aantal bomen vorig jaar dit jaar heeft de groen van de al ongeveer zieke iepen aange- op gemeentelijke en 33 op parti- ri werden weer zieke iepen behandeld, zoals hier Vlietweg. Fraai vuurwerk gisteravond bij De Burcht. Dat vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11