3 aan Conflict rond huizen Groenhazengracht voorlopig onopgelost DONZIGE' i'V ZEEP a STAD OMGEVING Deze jongens zijn voor m simpele ziel als soms niet te volgen Meer werk voor schoolverlaters r,, Strenge controle op hondenbelasting werkt -mèr1 CcicLeSoiua/nt DINSDAG 15 JULI 1986 PAGINA 9 JtM w lOSITIE OVER ÏZES IN LEIDEN tap In de Leidse Pieterskerk is toonstelling ingericht met als titel NV Drees in caricatuur". De exposi- nt 65 spotprenten, waarmee een - -%rdt gegeven van de periode 1948- periode die terecht als het idperk wordt aangeduid", aldus de ttie van de tentoonstelling. In de ic« moeten vooral de kabinetsforma- vaverkiezingsstrijd en bezuinigingen jp^elden. Ook de Indonesische kwes- >men belangrijk onderwerp. De ten ts jling is te zien tot 1 september. De terk is dagelijks geopend van 12.30 vefl uur en op zaterdag en zondag van tali, 16.00 uur. De kerk is gesloten op 13. 15. van 21 tot en met 23 augustus 17 augustus. I Zeven auto's opengebroken LEIDEN Zeven auto's zijn zondagnacht in de Leiden opengebroken. Geluidsappara tuur werd ontvreemd uit au to's, die geparkeerd stonden op een terrein aan de tweede Bin nenvestgracht en op de Oude Vest. Bij beide voertuigen werd het slot van het portier geforceerd. Uit een auto aan de Antonie Duycklaan werden leren handschoenen ont vreemd. Een achterruitje werd vernield. In de andere openge broken auto's vonden de in brekers kennelijk niets van hun gading want de eigenaars missen niets. Botulisme in Leiden LEIDEN Bij eenden in de Haarlem mertrekvaart is botulisme vastgesteld. De afdeling Leiden van de Dierenbe scherming heeft daar 25 eenden uit het water gehaald, waarvan er al 19 waren overleden. De andere dieren konden worden gered en zijn inmiddels weer vrij gelaten. Volgens de Dierenbescher ming is elders in Leiden nog geen botu lisme vastgesteld. Botulisme kan worden voorkomen door eenden niet te voeren en door opper vlaktewater schoon te houden. Nog le vende dieren die het slachtoffer zijn van botulimse kunnen vaak nog wor den gered door het gebruik van medi cijnen. De Dierenbescherming heeft een speciaal telefoonnummer om geval len van botulisme te melden: 897892. Speedboot terecht LEIDEN De speedboot, die in de nacht van 'zondag op maandag werd gestolen van het Waardeiland, is van nacht teruggevonden. Twee 16-jarige jongens uit Leiden voeren er rond middernacht in rond op de Zoeterwoudse- singel. De politie kreeg enke le tientallen telefoontjes van bewoners van de Schelpen kade en omgeving, die wak ker werden van het lawaai dat de jongens met de boot veroorzaakten. Twee agen ten gingen erop af en hiel den de knapen aan. Afsluiting Lakenfeesten LEIDEN De Leidse Lakenfees ten worden van avond afgesloten met een vuur werk, dat om elf uur vanaf de Burcht zal worden afgestoken. Het is echter geen nor maal vuurwerk met vuurpijlen, maar geheel in de stijl van Rem brandt een spel van licht en don ker tegen de histo rische achtergrond van de Burcht. Broodnijd LEIDEN Waar schijnlijk uit angst dat zijn jongere collega de kaas van zijn brood zou eten, heeft een 70-jari- ge veehandelaar uit Voorschoten gistermor gen rond acht uur een 21-jarige collega uit Den Haag geslagen met zijn stok. De oudere man zag de jonge Hage naar gisteren op de veemarkt in de Groe- noordhallen en gaf hem plotseling een pak slaag. De Hagenaar liep weg en heeft aangifte gedaan bij de politie. Hij heeft geen verwon dingen opgelopen. 5iolen krijgt $idie voor Jhtofferhulp ngt De gemeente ;nl krijgt subsidie om atffers van kleine a,Jaliteit te helpen ,sachade te verhalen, jvegebeurt nogal eens Kensen bij wie een lha! ingegooid, niet bij Jljers om geld vragen m igst voor represail- n 4dus politievoorlich- d J. Graveland. Een J.^1 daarmee belaste >r functionaris zal in s rtkomst gaan probe- d*J schade op de da- cd» verhalen. '*jks kom ik in de poli- orten tegen dat er mi ll, I vernield of auto's zijn din Vaak blijkt het dan |e slachoffers moeilijk —ladevergoeding te ver- Het gaat om geringe en dan loont het niet fite om een advocaat in ''Skelen", aldus Grave- t ïolgens de politievoor- n, heeft het toch verhalen Cfe kleine bedragen een fijke nevenfunctie. „Het niet alleen om dat de jerffers hun schade ver- ipfcrijgen. De daders wor- 'onfronteerd met de di- •^evolgen van hun ge- Vanneer ze weten dat reken van een boompje bekrassen van een auto th( paar weken zakgeld 6ten, laten ze het mis- linten tweede keer wel uit ofd. Zo kan dat zinloze sme misschien eens irukt worden", thlministratief medewer- ieen politieagent zullen ^Éciaal met de schade-af- lng bezig houden. Het rtschaft een subsidie van pluizend gulden in het van het beleidsplan naliteit en Samenle- 3 "In totaal wordt er dit f miljoen aan 35 Neder- gemeentes uitgekeerd iSjkader van dit plan. De rgid heeft zich voorgeno- 'ktit 1990 in totaal 45 mil- besteden aan bestrij en de criminaliteit, ndneente Leiden had ove- voor meer projecten e aangevraagd. Er was gevraagd om het fiets- iinpgs de Leidse Hout te leren. Dat ligt nu erg en er bestaat daar gevaar voor aanrandin- pn plan voor meer be- fietsenstallingen in i dreigt nu ook in de ijs- verdwijnen. LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat het con flict rond de verzakte woningen aan de Groen hazengracht op korte ter mijn wordt opgelost. Vol gens de gemeente kun nen de werkzaamheden in september beginnen en voor het eind van het jaar worden afgerond, maar de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLSH), de eigenaar van een aantal van de be schadigde panden, heeft daar weinig vertrouwen in. De SLSH overweegt inmiddels gerechtelijke stappen tegen de ge meente te nemen. Daar mee hoopt de SLSH te bereiken dat de gemeen te daadwerkelijk na de zomervakantie met het herstel van de huizen be gint. Bovendien bestaan tussen de SLSH en de gemeente grote verschil len van mening over de manier waarop de pan den gemaakt moeten worden. „Het heeft allemaal al veel te lang geduurd",» meent de SLSH-directeur A. Hübben, die zich daarmee aansluit bij een groep bewoners, die vori ge week een boz^brief stuur den naar wethouders J. Pe ters. Leiden zou het herstel van de huizen steeds weer op de lange baan schuiven, was de strekking van dat schrij- Een aantal huizen aan de Groenhazengracht werd in 1983 beschadigd tijdens een vernieuwing van de riolering en herstel van de walmuren. Toen in januari 1983 werd begonnen met de werkzaam heden en palen de grond in werden geheid, schoven de woningen van hun funderin gen. Voorgevels scheurden los van de huizen, waardoor kieren zijn ontstaan, waar men met gemak met een hand in kwijt kan. Enkele woningen moesten worden gestut en die stutten staan er nog steeds. Volgens een onderzoek dat de bewoners lieten instellen door het bureau „De Straat" uit Delft, was een groot deel van de schade aan de huizen niet nodig geweest als de ge meente een goed vooronder zoek had laten instellen naar de staat van de huizen. Ver der had de gemeente andere heimethoden moeten gebrui ken, aldus het bureau. De ge meente heeft deze verwijten altijd afgewezen. Het gebeu ren aan de Groenhazen gracht zou een gevolg zijn gweest van onvoorziene om standigheden. Nadat de gebreken eenmaal waren geconstateerd, gingen de onderhandelingen over het herstel van start. Eind vorig jaar werd in opdracht van de gemeente een onder zoek gedaan naar de precieze werkzaamheden, die nodig zouden zijn voor het herstel van de gebreken. Volgens de gemeente moest daar tot ejnd 1985 mee worden gewacht, omdat de grond rondom de gracht nog steeds niet tot rust was gekomen. Daarna rees de vraag wat het herstel op basis van dat onderzoek zou kosten. Een antwoord op die vraag heeft de gemeente vol gens L. Barendregt, hoofd van de directie civiele wer ken, van het daarvoor inge schakelde expertisebureau nog steeds niet. Probleem bij dit alles is dat de verzekeringsmaatschappij, waarbij de gemeente de werkzaamheden aan de Groenhazengracht had on dergebracht, weigert de claim van de gemeente te er kennen. Volgens de maat schappij valt deze schade niet onder de polisvoorwaarden. De gemeente heeft de bewo ners en eigenaren van de be trokken panden inmiddels wel laten weten de kosten van herstel voor te willen schieten („ook ons duurt het allemaal te lang", aldus Ba rendregt) maar daardoor krijgt de gemeente er wel be lang bij het totale schadebe drag zo laag mogelijk te hou den. Volgens A. Hübben, de direc teur van de SLSH, heeft hij het rapport (dat eind 1985 werd afgerond) waarin de technische mogelijkheden, van herstel op een rijtje zijn gezet, pas vorige maand „na een hoop getouwtrek" van de gemeente gekregen. Dat rap port maakte Hübben niet op timistischer over een snelle oplossing van het conflict: „Volgens ons is er maar één manier om de panden te her stellen en dat is het maken van nieuwe funderingen. Zo hebben we het zelf inmiddels gedaan met het pand Doelen gracht 3A. De gemeente Lei den houdt het op hier een daar paar stangen en een paar spijkers, om het simpel te zeggen en dat is voor ons echt onaanvaardbaar. Een nieuwe fundering is natuur lijk wel veel duurder". Stutten Het technisch rapport van de gemeente wordt momenteel door de experts van de SLSH bekeken. Mocht de gemeente zijn manier van repareren toch uitvoeren, dan zal de SLSH geen toestemming ge- 1 ven, de stutten te verwijde- ren. „Dat zou ik niet voor mijn verantwoording kunnen nemen", aldus Hübben. Hij wijst op de positie van de ei genaren van de panden, die geen eigendom zijn van de SLSH: „Wij hebben de ken nis en het apparaat om met de gemeente te onderhande len maar voor de particulie ren huiseigenaren aan de Groenhazengracht ligt dat natuurlijk een stuk moeilij ker". Het verschil van mening over de manier van herstel van de panden tussen SLSH en gemeente Leiden ver klaart overigens voor een be langrijk deel waarom SLSH- directeur Hübben spreekt van een totaal schadebedrag van „enkele miljoenen gul dens", terwijl Barendregt het namens de gemeente op maximaal één miljoen gulden houdt. MARCEL GELAUFEj v}ANISATOR HOEKMAN VAN CHEMIE OL YMPIADE: weemaal goud op iemie Olympiade DEN/DEN HAAG De 18-jarige n Verberkmoes van het Hertog Jan :t£ge in Valkenswaard is winnaar ge- igien van de 18de internationale Che- Olympiade, een wedstrijd in schei- lekennis voor leerlingen uit de hoog- jtlassen van het algemeen voortgezet wijs. weede plaats wordt ook door een Ne- tnder bezet. Het is de eveneens 18-ja- gsAlec Maassen van den Brink van de tengemeenschap Hugo Grotius in jt. Zij ontvingen gisterochtend in de lerzaal in Den Haag een gouden me- Ie uit handen van staatssecretaris N. laar-Maas van onderwijs. De derde f (zilver) was voor de 17-jarige Ame- an Keith Rickert uit Chicago. De apiade is afgelopen week gehouden in jorlaeus Laboratoria van de rijksuni- iteit in Leiden. De deelnemers waren (lieren uit 20 Europese landen en ver- rcHe Verenigde Staten, Canada en Koe- L Het Poolse meisje Eva Adamowicz kreeg als beste van de vrouwelijke lidaten een door de Nederlandse rege- beschikbaar gestelde prijs. Honga- volgend jaar gastheer van de 19de ie Olympiade. LEIDEN/DEN HAAG De Nederlandse deel nemers aan de Chemie Olympiade hebben min stens vier tienen op hun examenlijst. Drie van de vier zijn intussen al naar Engeland afgereisd voor de Natuurkunde Olympiade. Allen gaan een grote toekomst als wetenschappelijk onder zoeker tegemoet. „Ik zou deze jongens zonder aarzeling „briljant" willen noemen. Ze zijn goed in alles. Niet alleen in de B-vakken, maar ook in de talen, sport en de sociale omgang. In ge sprekken zijn ze voor een simpele ziel als ik soms niet te volgen. Dan moet ik vragen of ze mij hun razendsnelle gedachtensprongen willen uitleggen", zegt ir. H. Hoekman, één van de or ganisatoren van de Chemie Olympiade, die dit jaar in Leiden werd gehouden. De Olympiade werd gisteren op Het Binnenhof in Den Haag met de prijsuitreiking afgesloten. De Nederlandse ploeg is geselecteerd via een aantal voorrondes. Uiteindelijk bleven twintig kandidaten over, die aan de nationale Olympia de mochten meedoen. Net als de internationale Olympiade bestond die uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. De vier beste kandida ten van de nationale wedstrijd mochten afgelo pen week in Leiden in actie komen. Ondanks het hoge niveau van de Nederlandse afvaardi ging denkt Hoekman dat er misschien nog wel betere kandidaten zijn. „Deelname geschiedt in Nederland op vrijwillige basis. Scheikundelera ren wordt gevraagd te stimuleren dat de beste leerlingen zich opgeven. Er zullen ongetwijfeld leraren zijn die dat niet doen". In Rusland doet iedere scholier mee aan de voorrondes. Van de miljoenen deelnemers blij ven uiteindelijk vier kandidaten over die ook op de internationale Olympiade hoge ogen gooi en. De Russische ploeg werkte ook het vorige week in het Leidse Gorlaeus laboratorium ge- De Delftenaar Alec Maassen van den Brink in actie tijdens het practicum van de Chemie Olympia de. Hij kreeg de tweede prijs. houden practicum vlot af. Terwijl de meeste deelnemers de beschikbare vijfenhalf uur ten volle benutten, hadden de Russen tijd over. Eén van hen begon zelfs anderhalf uur na het begin van het practicum opnieuw, toen hij ontdekte een foutje te hebben gemaakt. Hij was toch nog ruim voor het verstrijken der tijd klaar met de proef. In de week dat de deelnemers in Leiden verbleven, stonden twee dagen in het teken van de scheikunde. De overige dagen werd aan excursies besteed. Hoekman is erg enthousiast over de sfeer onder de deelnemers. „Na een paar dagen hebben ze in de gaten dat hier niet alleen maar scheikunde-freaks lopen, maar ook hele gewone mensen. Dan is het ijs gebroken. In de conversaties wordt wel veel over weten schappelijke dingen gesproken. Of geven ze el kaar wiskundige probleempjes op". De deelnemers komen overigens lang niet alle maal in de chemie terecht. Hoekman: „In het begin hadden we nog de illusie dat de Neder landse deelnemers wel voor een studie schei kunde zouden kiezen. Dat is lang niet altijd het geval, al komen de kandidaten wel bij een B- studie terecht". De 18-jarige Delftenaar Alec Maassen van den Brink, die met Alain Verberkmoes uit Waalre, Winfried Stoffes uit Obbicht en Arnold Niessen uit Geldrop het Nederlandse team vormde, gaat in september aan de studie natuurkunde kie zen. Hij ambieert een carrière in de weten schap. „Zelf iets nieuws onderzoeken lijkt me leuker dan een management-functie". De Nederlandse ploeg had vooraf aan de Olym piade een studieweek in Groningen achter de rug. „Die was absoluut onmisbaar", zegt Maas sen van den Brink, „Door het maken van oefe- nopgaven wist je, wat je hier ongeveer te wach ten stond". De Delftenaar stapte na afloop van het practicum onmiddellijk op zijn vader, die chemicus is en als tolk russisch meewerkt aan de Olympiade, af, om de gevonden antwoorden te verifiëren. Maassen van den Brink kan door zijn vader gerust gesteld worden, zijn antwoor den kloppen. „Je doet hier natuurlijk voor je plezier aan mee. Ik ben echter wel zo fanatiek, dat ik wil dat het allemaal gelukt is". WILLEM SPIERDIJK LEIDEN Schoolverla ters zullen dit jaar minder moeite hebben met het vinden van een baan dan vorig jaar. Dat verwacht het Gewestelijk Arbeids bureau. In bijna alle secto ren is sprake van een gro tere vraag naar werkzoe kende schoolverlaters. Met name is dat het geval in technische en handels- beroepen. Het aantal inschrijvingen bij het arbeidsbureau nam toe, maar dat is door de school verlaters een normaal ver schijnsel. Het arbeidsbureau verwacht dat deze en vol gende maand zich opnieuw veel schoolverlaters zullen melden en daarom zal pas in september echt duidelijk worden in hoeverre deze groep aan de slag is geko men. Totaal registreerde het arbeidsbureau 1.612 nieuwe inschrijvingen in de maand juni en vorig jaar juni lag dat aantal nog op bijna 1.900. Bij na evenveel vrouwen als mannen meldden zich bij het arbeidsbureau: 795 en 817. In de metaalsector is het aantal werkzoekenden ver der opgelopen door het ont slag van ongeveer honderd werknemers bij het Leidse bedrijf Reed Tool. Volgens directeur C. Tibbe komen de ontslagenen niet gemakke lijk aan de slag. „Zij hebben specialistisch werk verricht en zijn niet zonder meer in zetbaar bij andere bedrijven. Zij zullen veelal bijgeschoold moeten worden, bijvoorbeeld op het Centrum Vakoplei ding voor Volwassenen. Wonderlijk genoeg neemt de animo voor zo'n opleiding de laatste jaren af. Er is nogal wat capaciteit over". Het aantal uitschrijvingen lag in juni lager dan in de maanden daarvoor maar dat is met het oog op de zo mervakantie niet onge woon, aldus het arbeidsbu reau. Per saldo steeg de werkloosheid in de maand juni door het aanbod van schoolverlaters, maar vol gens het arbeidsbureau is de ontwikkeling op een wat langere termijn gunstig: „De vraag naar arbeidskrachten neemt toe". Bij de vrouwen steeg de werkloosheid van 4.048 in mei naar 4.195 in juni. Ook bij de mannen was sprake van een stijging maar die was zeer miniem: van 7.073 naar 7.055. Opvallend is dat vooral in de bouwberoepen maar zeer kleine verschillen zichtbaar waren. De kwalifi caties van werklozen sluiten blijkbaar vaak niet aan bij de eisen die ondernemers stel len. Eind juni zochten 1.162 werklozen een baan in de bouw maar tegelijkertijd tel de het arbeidsbureau 59 va catures in deze sector. Ook in de kantorensector en het on derwijs blijft de werkloos heid hoog. De werkloosheid ontwikkel de zich de afgelopen maand als volgt: Mannen Vrouwen Mei '86 Juni '86 Mei '86 Juni '86 Alkemade 130 126 84 86 Katwijk 510 491 189 191 Leiden 4066 4088 2061 2104 Leiderdorp 308 303 176 187 Oegstgeest 217 220 145 157 Rijnsburg 89 91 46 50 Valkenburg 21 24 9 10 Voorschoten 276 274 182 182 Warmond 65 66 36 39 Zoeterwoude 81 74 50 46 Hillegom 288 292 265 279 Lisse 252 250 247 264 Noordwijk 353 344 217 235 Noordwijkerhout 173 191 144 162 Sassenheim 148 154 142 147 Voorhout 78 85 53 54 Overige 0 0 2 2 Totaal 7055 7073 4048 4195 LEIDEN De gemeente Leiden heeft in 1985 ruim een ton hondenbelasting extra binnen gekregen dankzij het werk van vier controleurs. Zij onderzochten of alle Leidse honde neigenaars hondenbelasting betaalden. Uit hun huis-aan- huis-onderzoek bleek, dat er 1.400 honden meer in Leiden zijn, dan de vijf a zesduizend, die staan ingeschreven. Per hond moet 74 gulden worden betaald aan de gemeente Lei den. Drie jaar geleden werd voor het eerst een controle op de hondenbelasting gehouden omdat de opbrengst ervan steeds verder terugliep. Die eerste controle bracht ongeveer dui zend „nieuwe" honden aan het licht. Net als drie jaar gele den ontdekten de controleurs, die in 1985 werden ingezet en hun onderzoek naar het betalen van de hondenbelasting in de loop van dit jaar afrondden, opnieuw dat een aantal hond jes nog wel stond ingeschreven, maar niet meer aanwezig was. De ambtenaren wezen de ex-bazen er op, dat zij het ver trek van hun dier moesten aangeven. A": m Nol I Nai Deze grappige zeepdieren zijn heel bijzonder. Zodra u ze uit de verpakking -'A haalt begint namelijk... hun haar te groeien. Zó donzig worden ze dan, ■t" bijna zonde om te gebruiken! Wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de Soapy dierenfiguren naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld 998, 2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I Haag (postzegel betalen wij). M7|

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9