Met een uitgeholde accordeon door de douant ANWB: kwaliteit zeewater moet vóór boeken reis bekend zijn Zestien dagen op een verlaten strand met tien liter water BINNENLAND/BUITENLAND SVR beschouwt 1 aantal uitkeringe niet als inkomen ewfork Ice Cream Ca REGISTRATIE VERZEKERDEN MOET DIT JAAR ROND ZIJN Israël kritiseert mogelijke levering duikboten Arabië QeidóaOowumt DINSDAG IS JULI 1986 PAGj ROTTERDAM Ooit wel eens een slofje sigaretten te veel meegeno men van vakantie? Of met een sta len gezicht een litertje whisky of li keur extra langs de douane geloods? Dat het een „kick" geeft om „met de wagen volgeladen" de douane ambtenaar aan de grens ongestraft te melden dat er niets is aan te ge ven, zal menige vakantieganger kunnen beamen. Hoe inventief ech te smokkelaars soms te werk gaan, is te zien in het Belastingmuseum aan de Parklaan in Rotterdam, tij dens de tentoonstelling „400 Jaar DouaneDe expositie is tot 29 au gustus geopend, van negen tot vijf op werkdagen. Het Belastingmuseum mag dan vrij onbe kend zijn bij het grote publiek, oninteres sant het zeker niet Geen papierwinkel met saaie vitrines vol aangiftebiljetten, maar een overzicht van al die elementen in de samenleving die worden beïnvloed door de belastingen. Zo vindt men er de rijwielpenningen uit de oorlogstijd, belas tingzegels op kroonkurken, eeuwenoude meet- en weeginstrumenten, wapens en zelfs schilderijen en tekeningen waarin de Bijbelse „cijnspenning" is verwerkt. Dat een tentoonstelling over de douane in het belastingmuseum terecht is gekomen, kan geen toeval zijn. Het heffen van tol gelden. door-, in- en uitvoerrechten is in feite de oervorm van de hedendaagse be lastingen. Op de douane-tentoonstelling is te zien hoe inventief smokkelaars in de loop van de eeuwen zijn geworden en hoe er ook heel wat tegen de lamp zijn gelo pen. Tal van attributen in het museum herinneren aan grote en kleine vangsten aan de grens. Zo liggen er dikke boeken waar het hart van de pagina's is uitgesneden en een uit geholde accordeon. De smokkelkelder herbergt een spannende voorraad in be mensen zich in leven hielden met de smokkel. „Romantisch smokkelen" noe men ze dat bij het museum. Zo is er ook een wandelstok opgesteld, die vele tiental len jaren geleden met enige argwaan werd bekeken. Terecht: in de schacht van de stok bevond zich een glazen buis, waarin alcohol werd gesmokkeld. Achter elk artikel zit wel een verhaal. Aan één van de wanden hangt een teddy beer. die een rol heeft gespeeld in de Tweede Wereldoorlog. De beer zat niet vol met zaagsel, maar met thee, in de moeilijke oorlogsjaren voor veel mensen goud waard en dus potentieel geschikt voor de smokkel. Ook is te zien hoezeer de smokkel zich heeft verhard door de komst van de drugshandel. Zo heeft de douane kortgele den in rubber verpakte balletjes hash aan het museum ter beschikking gesteld. Na een anonieme tip werd een man aange houden die zestig van die balletjes had in geslikt en zo ons land wilde binnenko men. Er moest röntgenapparatuur aan te pas komen om de balletjes met het verdo vende middel zichtbaar te maken. Niet al leen de smokkelaar, ook de douane heeft in de loop van de jaren veel bijgeleerd. Het is misschien moeilijk te geloven, maar een douane-ambtenaar deed zijn werk vroeger in gewone burgerkleren, z'n da gelijkse kloffie. Hij had geen enki dingsstuk dat hem als een doua kenmerkte. Dat is pas aan het begi de negentiende eeuw gekomen, tj douane in ons land werd uitgerus een blauw zoeavenpetje, met het ril pen in goud aan de voorkant. L\ werden tegelijkertijd bij PTT en d; de zogeheten post-uniformen ingeJ Dat waren zwart uniformen, afgez een rode bies. Vlak na de oorlog, in van wederopbouw, was er geen get de douane in het nieuw te steken. D< is een groot aantal oude Engelse leg\ formen zwart geverfd. Pas in 1953 k de douaniers het uniform dat een 1 op het huidige lijkt. DEN HAAG De va kantielanden rond de Middellandse Zee, die zichzelf maar één keer in de tachtig jaar schoon spoelt, beseffen steeds beter dat vervuild zee water veel toeristen uit eindelijk zal weghouden. Daarom worden milieu problemen tegenwoordig steviger aangepakt, iets waarover onder meer vo rig jaar in het verdrag van Genève afspraken zijn gemaakt. Gisteren werd bekend dat het wa ter van de Atlantische Zee bij de Costa do Esto- ril in Portugal taboe is verklaard, met de ver melding dat daar hard aan verbetering wordt gewerkt. Portugal geeft als kersverse EG-lidstaat het goede voorbeeld door het zeewater om de veer tien dagen te controleren en de cijfers daarover openbaar te maken. Bij de ANWB is men niet over alle vakantielanden tevreden. Hans van der Lee van de ANWB: „Wij streven ernaar dat gegevens over het zeewa ter bekend zijn voordat ie mand een reis boekt. Nu ont dekken de meeste mensen dat te laat. Volgens een EG- richtlijn moeten de lidstaten regelmatig metingen doen. Recente gegevens zijn echter vaak niet beschikbaar". Terwijl de milieu-organisatie Greenpeace met televisie hulp van Veronica de actie „Mediterranée zo blauw, zo blauw" opzet voor de toeris ten, heeft de ANWB een campagne lopen samen met ombudsman Frits Bom van de Vara. De ANWB-metin- gen van het Méditerrane zee water strekken zich uit over Spanje en Italië. Zo kwam bij Costa del Mare-centrum (Ita) een zwem verbod boven wa ter. Slecht waren Costa del Mare-zuid Ostia-noord en Ri- mini-noord. Morgenavond maken Bom en de ANWB via de televisie weer de laat ste gegevens van het zeewa ter bij Spanje bekend. Van der Lee: „Maar het be treft hier natuurlijk slechts incidentele metingen, waar aan je niet meer dan voorlo pige conclusies mag verbin den. Metingen moeten over een heel jaar plaatsvinden, waarbij dan als resultaat geldt wat bij ten minste tach tig procent van de metingen wordt aangetroffen". Bij het Spaanse verkeersbu reau in Den Haag vergelijkt men de metingen van de ANWB en Bom niet met de eigen gegevens. De heer Van Breda: „In Spanje worden constant officiële metingen verricht van de kwaliteit van het zeewater, in het hoogsei zoen zelfs dagelijks. Die gege vens liggen bij de betrokken autonome regeringen, waar van Spanje er zeventien heeft, en bij de afdeling Volksgezondheid. Die gege vens worden verzameld door het Centrale Ministerie en zijn daar ook op te vragen. Berichten over eventuele zwemverboden of verdachte stranden worden ook aan ons bureau doorgegeven. Als wij iets dergelijks binnen zouden krijgen geven we dat direct door aan de ANVR, die ver volgens zijn aangesloten reis bureaus informeert. Ook la ten wij persberichten uit gaan". Woorvoerder Blok van de ANVR noemt het ministerie van buitenlandse zaken en de nationale verkeersbureaus als eerste bronnen van infor matie. Bij touroperator Hol land International zegt men behalve op publicaties van betrokken instanties ook af te gaan op de inlichtingen die men van de reisleiding ter plaatse krijgt. Bij berichten over milieuproblemen belt de touroperator altijd met het ministerie van vrom (en eventueel wvc) en laat zich dan adviseren. Voor de mensen die hun reis naar de Costa do Estoril al hebben geboekt en nu dus weten dat ze ter plaatse de zee moeten mijden, rest slechts de poging al dan niet met extra kosten over te boe ken naar een schonere be stemming. Afgekeurd zeewa ter is geen geldige reden om een reis zonder financiële schade te annuleren. Bij de reisbureaus zal men de cliën ten voorlopig afraden een reis naar de Costa do Estoril te boeken als het die mensen echt om het zwemmen in zee te doen is. Maar je kunt er natuurlijk ook een duik in het zwembad van je hotel duiken en de rest van de dag gaan golfen. HERMAN JANSEN ZOETERMEER Uitkeringen uit een particulie vrijwillige verzekering, bovenwettelijke uitkerii studiebeurzen en kinderbijslag moeten niet wordel zien als inkomen in de zin van de voorgestelde Td genwet. Die wet geeft mensen met een loonden) uitkering zoals ww of wao een aanvullende toesla het sociaal minimum. Een commissie van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) st dit in een voorlopig advies aan staatssecretaris De Graaf (Sr Zaken en Werkgelegenheid). De SVR-commissie vindt het niet juist uitkeringen uit een! culiere of vrijwillige verzekering als inkomen te zien. Dat ook voor kinderbijslag en uitkeringen van oorlogsslacht die het karakter.hebben van smartegeld. Ook bijstandsuitj gen en studiebeurzen moeten buiten beschouwing worden ten. Die zijn aanvullend van aard en daarom afhankelijk v hoogte van het overige inkomen, inclusief de toeslag, aid commissie. lissie vindt verder dat alle inkomensverandering! leiden tot een hogere toeslag meteen moeten worden ved door de bedrijfsverenigingen. Gebeurt dat niet, dan kan dl atie ontstaan dat mensen voor een periode van één maand het sociaal minimum zakken. Zij moeten dan een aanvu bijstandsuitkering van 50 gulden of minder aanvragen vindt de commissie een ongewenste situatie. Om mensen met een kleine bijbaan of andere bron van iij sten uit arbeid niet te ontmoedigen, is in de Toeslagenwt vrijlatingsregeling getroffen. Een bedrag van maximaal lj cent van het minimumloon wordt niet verrekend met de tc Datzelfde geldt voor het salaris dat de eventuele partnei dient. Heeft de partner een uitkering, dan wordt die wel i kend. De commissie wil echter een uitzondering maken vc ziektewetuitkering van de partner. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimii1 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zate tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uwi wordt nog dezelfde avond nabezorgd. i IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllll! MACHINIST ANCO WEMMERS WEER THUIS NA SCHIPBREUK De Apeldoornse scheepsmachinist Anco Wemmers is weer thuis. Zestien dagen heeft hij ontberingen geleden nadat hij op 11 juni, op zijn veertigste verjaardag, schipbreuk had ge leden voor de kust van Marokko. Wemmers voer op de sleepboot Deben, die even onder de 24e breedtegraad een scheepswrak ramde. De bemanning zat op een verlaten strand, met niet meer dan tien liter water. Eén man over leefde het niet, hij dronk te veel zeewater. Wemmers: „Ik heb mijn leven te danken aan de kapitein". APELDOORN Machinist Wemmers en kapitein Spill- ner, ervaren varensgezellen, kenden elkaar nauwelijks toen zij begin juni in Gibraltar aan boord gingen van de sleepboot Deben. De tocht ging naar Las Palmas voor het inkopen van scheepsartikelen. Daarna werd koers gezet naar Gambia, waar sleepcontracten moesten wor den losgepeuterd. Dat lukte niet. waarna kapitein Spillner weer koers zette naar Las Pal mas om gasolie in te slaan. Het was de inleiding voor een aan tal rampzalige gebeurtenissen. Het kleine schip was nauwe lijks bestand tegen het zware weer dat opzette. Na Dakar begonnen de moeilijkheden. Golven van acht tot tien meter hoogte teisterden het kleine schip, dat lek raakte. Spillner gelastte zijn machinist Wem mers op halve kracht te varen. Het schip liep averij op aan de boeg. De kapitein besloot dich ter naar de kust te gaan om rustiger water te zoeken. Twee dagen voer de Deben zeer langzaam. Maar de kapitein moest een ankerplaats zoeken, anders zou het schip met man en muis vergaan. Anco Wemmers: „We besloten voor anker te gaan in de Golf van Cintra, een baai aan de westkust van Afrika. De mid dag van de elfde juni voeren we de baai binnen. Ik zal het nooit vergeten, het was op mijn verjaardag. De kapitein koerste op twee vuurtorens. Hij zat precies in de vaarroute. De, zware golven hadden we achter op het schip staan. En plotseling zaten we muurvast; we waren op een wrak geva ren en maakten onmiddellijk slagzij. De kapitein gelastte ons het schip te verlaten, maar doordat de boot naar de ver keerde kant helde, konden we de reddingsboot niet laten zak ken. We moesten gebruik ma ken van een dinky, een rub berboot die zichzelf opblaast als je aan een koord trekt. Het is overigens onbegrijpelijk dat onze SOS-seinen door nie mand zijn gehoord. Althans, niemand heeft er op gerea geerd". „Door de sterke stroming kwamen we ongeveer negen tig kilometer van ons schip af op het strand terecht. In de dinky zat slechts tien liter wa ter, wat scheepsbeschuit en en kele lichtkogels. Het was een schitterend strand, maar zo verlaten, dat het wel leek alof we op de maan zaten. In de ochtenduren hebben we met twee groepen verkennings tochten gemaakt. In het noor den was niets te zien, in het zuiden zagen we kapot gescho ten huizen en oude uitgebran de legertrucks. Maar nergens water Polisario Zonder het zelf te beseffen was het gestrande gezelschap drie Duitsers, twee Neder landers en twee Gambia- nen terecht gekomen in een uiterst onveilig gebied. Het wordt beheerst door de bevrijdingsbeweging Polisario, die strijdt voor zelfstandigheid van de Spaanse Sahara, die onder beheer staat van Marok ko. Wemmers en Spillner besloten na de eerste verkenning met z'n tweeën op onderzoek uit te gaan. Tijdens hun tocht naar het noorden hoopten zij men sen aan te treffen bij de vuur torens waarop zij hadden ge koerst. Na een lange en barre tocht kwamen zij daar aan, maar de teleurstelling was groot. Geen spoor van leven. De torens waren stuk gescho ten en ze ontdekten lege Rus sische munitie. Hyena's be dreigden hen van alle kanten. Ze sliepen die nacht in een vuurtoren. Tot hun verrassing zagen ze de volgende morgen hun eigen schip nog in zee liggen, het was niet gezonken. En er was daar in elk geval drinken aan boord. Van wrakhout werden peddels gemaakt voor de din ky en ondanks de vele haaien besloot men het erop te wagen. Alles ging goed tot tot honderd meter van het schip. Daar was de stroming zo sterk, dat de Anco Wemmers (links) en kapitein Winfried Spillner buigen zich over de landkaart om de plaats op te zoeken waar ze schipbreuk leden. Deben onbereikbaar' bleef. Kort daarop overleed één van de Gambianen; hij had geen weerstand kunnen bieden aan het drinken van zeewater. De moedeloosheid maakte zich meester van de zes overleven den. Maar kapitein Spillner voelde dat hij nog niet aan het einde van zijn krachten was. Bovendien voelde hij zich sterk verantwoordelijk voor de bemanning. Hij besloot al leen naar het noorden te trek ken om te zien of hij hulp kon krijgen. Met oranje kleding aan, gemaakt van het zeil van de dinky, ging hij op pad. Wemmers en de anderen ble ven achter. Spillner: „Ik had het geluk dat ik een ander scheepswrak ont dekte. Door een buis stuk te slaan, slaagde ik er in een res- tantje koelwater te vergaren. Met isolatiemateriaal, dat werkte als een spons, zoog ik er iets van op. Twee dagen heb ik gelopen. Aan de ene kant de haaien, aan de andere kant de hyena's. Op een gegeven moment zag ik ergens boven op de bergen een grens van prikkeldraad. Het was het eer ste teken van leven. Ik ben met bovenmenselijke kracht de berg opgeklommen. Ge klommen? Ich war kaput. Toen zag ik twee jeeps. Schreeuwen kon ik niet meer, maar gelukkig zagen de mili tairen mij. Het waren Marok kanen. Met hun mitrailleurs kwamen ze naar me toe. Ze brachten me naar bunkers waar tanks en kanonnen ston den". De militairen zagen de kapi tein aan voor een lid van Poli sario en hij werd onophoude lijk ondervraagd. Niemand wilde geloven dat er nog men sen op het strand waren. Tas na lange tijd lukte het Spillner het vertrouwen van de com mandant te wekken. Maar ook daarna duurde het nog gerui me tijd eer ze met drie rubber boten langs de kust naar de Golf van Cintra voeren; zwaar bewapend. De drenkelingen werde ontdekt en naar Dakhla gebracht, waar ze 48 uur ach ter elkaar werden verhoord. Spillner: „We kregen goede medische verzorging en wer den goed behandeld. Maar wel steeds bewaakt. Totdat het me te dol werd. IJr' eb gezegd dat er onmiddellijk' contact opge nomen moest worden met de Duitse ambassade in Rabat". Daarna is het allemaal vrij snel gegaan. Zestien dagen na de schipbreuk werd het inmid dels op verhaal gekomen ge zelschap naar Laayone in Ma rokko gebracht. Op 27 juli te lefoneerde Anco Wemmers met zijn vrouw. Al die tijd was er niets vernomen van haar man, maar nooit heeft zij aan genomen dat haar man dqod zou zijn. Wemmers zelf: „We hebben ons leven te danken aan de kapitein. Als hij niet op onderzoek was gegaan, waren we vermoedelijk in de handen van de vrijheidsstrijders te recht gekomen. Dan was ik nog niet thuis geweest, als ik althans nog had geleefd". IJsje eten OafyatlkiryBara! Peter Dowdes- well (links) wordt bijgestaan door zijn Tony wan neer hij een po ging waagt het wereldrecord ijs- eten te breken. Het lukte hem gisteren niet 1680 gram ijs binnen 50.1 se conde naar bin nen te werken. Dowdeswell gaf de schuld aan de vorm van de plastic ijsbak, die snel lepelen on mogelijk zou ma ken. Meerderheid bevoll tegen transplantatie bij „geen-bezwaar' UTRECHT Driekwar de Nederlanders vindt na hun dood geen or| mogen worden gebruikt transplantatie zonder d daar vooraf toestemming hebben gegeven. Slech procent is er voor in pr tot transplantatie over te tenzij de overledene schriftelijk bezwaar tegei ben gemaakt. Dit blijkt u enquête van de Werk Donorwerving. De werk zou het, wegens het grc kort aan donororganen, I chen als er een „gei zwaar"-systeem kwam. bij gaat men ervanui transplantatie is teoge tenzij daar vooraf bezwa gen aangetekend is. Uit quête blijkt echter d« meerderheid van de bevi de voorkeur geeft aan hc dige systeem, waarbij i toestemming tot transpla wordt gegeven via een t codicil. ZOETERMEER De be drijfsverenigingen moeten vóór 1 januari volgend jaar klaar zijn met de in richting van een verze kerdenadministratie. Be drijfsverenigingen die daartoe niet in staat zijn, kunnen dispensatie vra gen aan de Sociale Verze- keringraad (SVR). In het nieuwe systeem moeten 3,5 miljoen werkende ver zekerden worden onder gebracht. In de administratie wordt ie dereen opgenomen die een be roep kan doen op de sociale verzekeringen die de bedrijfs verenigingen verzorgen. De SVR schrijft dit in een con cept-circulaire aan de bedrijfs verenigingen, die donderdag definitief wordt vastgesteld. Tot nu toe registreren de meeste bedrijfsverenigingen alleen wie een uitkering ont vangen en dus niet de verze kerden. Bovendien doet elke bedrijfsvereniging dat op haar manier en stelt elke wet eigen eisen aan de administratie. Vorig jaar april gaf staatsse cretaris De Graaf (sociale za ken en werkgelegenheid) de SVR echter opdracht een handleiding te maken voor een dergelijke administratie. Die is volgens De Graaf nodig in het kader van de stelselher ziening voor de sociale zeker heid. Verwacht wordt dat die op 1 januari ingaat. In de administratie w gegevens vastgelegd als adres, woonplaats en geb datum, data van pei waarin men een baan gehad of een uitkering ontvangen, het dagloon uitkering en ook het ini van de partner. Verder het fiscale nummer, dat januari dit jaar werd voerd, worden opgen Het is de bedoeling dat nummer per 1 januari vc jaar een sofinummer (sc fiscaal) wordt. DEN HAAG Israël heeft Nederland officieel laten weten dat het zich zorgen maakt over de eventuele levering van zes onderzeeërs aan Saoedi Arabië. Ambassadeur Zev Sufott heeft dat het min- sterie van buitenlandse zaken laten weten. De Ne derlandse zaakgelastigde in Israël is voor een soort gelijke boodschap op het ministerie van buiten landse zaken ontboden. De zes onderzeeërs zouden eventueel worden geleverd door de Rotterdamse Droog dok Maatschappij (RDM). De Israëlische ambassadeurs noemt de boten offensieve wa pens van hoge kwaliteit. „Saoedi Arabië predikt de ji had", de heilige oorlog van de Moslems, tegen Israël. Het heeft de diverse oorlogen die buurlanden tegen ons hebben gevoerd gesteund. In 1973 zond het ongeveer 2000 solda ten en tanks aldus de Israëli sche ambassadeur. Meer eenzame bellt HOOGVLIET Er 1 steeds meer eenzame m naar de SOS/Telefoi Hulpdiensten. De eei bellers vallen voorname) de leeftijdsgroep boven jaar. Ruim 45 procent vai mensen belt omdat ze eei zijn. Andere problemc deze leeftijdsgroep zijn ziekte, invaliditeit en c dings- en huwelijksprobl Ee ging valt ook te constatei het aantal telefoontjes seksueel misbruik. In werd 172.947 keer opgeb in 1985 174.520 keer.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6