illeen legitimatieplicht Is men wordt betrapt stoutenbeek mens dagjes heeft men wat steken laten vallen .ubbers roemt x-collega's Wmumii Q EcidócSotnaiit Fleers voorlopig voorzitter CDA Zes blijvers onder staats secretarissen aBINET-LUBBERS PRESENTEERT ZICH IN STATIGE TREVESZAAL V) eic&ianmteH M/WWeN ÉN l/W R/VEN ZIJN pareu)* les cpgjMfL Afé&eHo Energie uit draaiende aarde Dagboek van een ^NENLAND DINSDAG 15 JULI 1986PAGINA3 im 200.000 Vknemers aan iopende band ^ilAAG Ruim 200.000 werkne- (i Nederland doen zogenoemd „lo- bandwerk", waarvan de hande- wlzich elke één tot zes minuten her- JDit wordt ook wel „kortcycliseh .(genoemd en het betreft niet altijd dlk lopende-bandwerk. De Loon- r jche Dienst trof in 272 van de dui- teinderzochte bedrijven dit kortcy- ot werk aan. 22 procent van de be- (n 200.000 werknemers staat ook in de lopende band. De helft kan npo van het werk niet zelf bepa- 59 procent van de gevallen her- Ie handelingen zich binnen de an- e minuut. Uitbreiding De zeehondenfa milie in het Na- tuurrecreatie Centrum Texel is sinds een week met zeven nieuw-, komers uitge breid. Zoals ge bruikelijk blijven de jongen zo'n vier weken bij hun moeder om daarna door de medewerkers van het centrum te worden verzorgd. Na de zomer worden de dieren naar de Wadden zee gebracht. Zenuwstimulator ingeplant AMSTERDAM Na ja ren van onderzoek en ex perimenteren is in het AZ van de VU in Amsterdam voor het eerst een zenuw- stimulator geïmplanteerd. Dat gebeurde bij een 40-ja- rige patiënt. Deze had als gevolg van een bloedprop in één van de hersenvaten een verlamming van de hefspier van zijn voet. Via een ingreep is nu ter hoog te van de knieholte een soort pacemaker aange bracht. Met behulp van een schakelmechanisme wordt de zenuw die de voethefspieren bedient tij dens het lopen geprikkeld. DEN HAAG CDA-partijvoorzitter Piet Bukman, inmiddels benoemd tot minister voor ontwikkelingssamenwerking, wordt voorlopig opgevolgd door dr. G.J. Fleers uit Leiderdorp, sinds een aantal jaren vice- voorzitter van het CDA-partijbestuur. De heer Fleers is directeur bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Tot nieuwe voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer is gekozen dr. Bert de Vries. Hij volgt in die funktie drs. Ruud Lubbers op, die sinds de verkiezingen als fractievoorzitter optrad. De Vries was in de afgelopen periode waarnemend fraktievoor- zitter en trad voor het CDA op als onder handelaar bij de nu afgesloten (in)formatie- periode. !lj AAG Tijdens de itingsvergadering iet nieuwe kabinet nadere af- uen gemaakt over de legitimatie- Besloten is dat die zal gelden voor n die betrapt zijn op hele daden of op 1 e. Zij zullen zich des- agd moeten legiti- n met bestaande pa- als een rijbewijs of r*ort. Om legitimatie gevraagd wor- 1 loor politiemensen of Iringsambtenaren die e »asis van bestaande daartoe bevoegd In de ontmoeting van het ka binet met de pers gisteren in de Trêveszaal liet minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) weten dat de maxi mum snelheid op bepaalde stukken rijksweg definitief zal worden opgetrokken van 100 naar 120 km. per uur. Wan neer dat zal gebeuren liet de minister nog in het midden. De tarieven van het openbaar vervoer zullen verder omhoog moeten. Smit-Kroes zei te ho pen geld vrij te kunnen ma ken voor investeringen in de wegenbouw om het filepro bleem te kunnen oplossen. Premier Lubbers hoopt dat werkgevers en werknemers in de cao's meer aandacht zullen geven aan het scheppen van banen dan aan loonsverhogin gen. Hij kondigde afspraken met de sociale partners aan over de bestrijding van de langdurige werkloosheid, scholing en voorzieningen voor werkloze jongeren met een niet afgemaakte opleiding. Voor al deze voornemens is het kabinet bereid geld vrij te maken, aldus Lubbers. Kruisraketten De kersverse minister op De fensie, Van Eekelen liet desge vraagd weten dat hij ervan uitgaat dat de 48 kruisraketten op Woensdrecht tijdens de nieuwe kabinetsperiode zullen worden geplaatst. Hij zei geen internationale ontwikkelingen te zien, waardoor de plaatsing alsnog achterwege zou kunnen blijven. Minister Deetman (Onderwijs) bevestigde dat met de bepalin gen uit het regeerakkoord christelijke scholen ook in de toekomst homoseksuele leer krachten kunnen weren. Zij kunnen dat echter niet ongeli miteerd doen, maar moeten van geval tot geval hun hou ding bepalen. Bovendien zal de rechter er naar zijn mening voor zorgen, dat de schoolbe sturen niet zonder meer de vrije hand hebben. De 700 miljoen bezuinigingen, die op Onderwijs moeten wor den gevonden, zullen volgens Deetman grotendeels gevon den moeten worden in de post onderwijspersoneel. Maar aan de onderwijssalarissen zal niet worden getornd. Ook op de studiefinanciering zal de ko mende jaren niet worden be zuinigd. (Vervolg van de voorpagina) De staats secretariaten zijn als volgt verdeeld: blijvers zijn Gerrit Brokx (CDA) op volkshuisvesting, Nel Ginjaar-Maas (VVD) op onder wijs, Virginie Korte-Van Hemel (CDA) op justitie, Henk Koning op financiën. Louw de Graaf op sociale zaken en Jan van Hou- welingen (CDA) op defensie. Nieuw zijn René van der Linden (CDA) voor Europese Zaken op Buitenlandse Zaken, als opvolger van Van Eekelen die mi nister van Defensie is geworden. Op Volksgezondheid neemt de VVD'er Dick Dees de portefeuille van de CDA'er Joop van der Reijden over. Marius van Amëlsvoort betreurt het dat hij op Binnenlandse Zaken moet wijken voor de van CHU-huize af komstige Dieuwke de Graaff-Nauta, tot gisteren gedeputeerde in Friesland. Zij was eerst door Lubbers gevraagd voor de minis terspost op Binnenlandse Zaken. Van Amëlsvoort hoopt in de Kamer de rol van Cees van Dijk als eerste woordvoerder finan ciën over te nemen. Op Economische Zaken komt de VVD'er Albert Jan Evenhuis de belangen van het midden- en kleinbe drijf behartigen. Hij volgt de CDA'er Piet van Zeil op die intus sen burgemeester van Heerlen is. De post buitenlandse handel (van de VVD'er Bolkestein die de aanval op Nijpels had ingezet) wacht dus op Heerma (CDA). HAAG ,,Ik had even verwacht °)it programma zou worden aange- als: de bende van Ruud", roept ersverse minister van VROM, Ed ls, breed lachend uit. De voormali- Nijpels beweegt zich ui- "jt ontspannen door het selecte ge- jiap, dat in de statige Trêveszaal op "ttinisterie van Algemene Zaken mag ncis maken met de nieuwe kabinets- 4 rt dagmiddag, enkele uren nadat de be llieden samen met koningin Beatrix op de s<)n van paleis Noordeinde zijn verschenen, de bewindslieden zich naar Algemene u) om aldaar de verzamelde parlementaire lee ontmoeten. Buiten, op het zonnige Bin- jl>f laten de en masse verzamelde toeschou- ijslechts een dunne corridor open, waar- hde dame en heren excellenties zich een jaar de deur banen, zelfde zaal, waar ook de komende kabi- eriode weer door de ministerraad zal wor- clergaderd, maakt het team van Den Haag idaag zich op om het kabinet aan den volke voor te stellen. Nijpels' hierboven geciteerde, ironisch bedoelde opmerking spruit direct voort uit de haat-liefde verhouding die de afgelopen periode tussen hem en de pers is ontstaan. Oogverblindend De gebruikelijke drankjes en hapjes dwalen met hun eigenaars door de werkelijk oogver blindende vertrekken van de Trêveszaal. die tijdelijk wordt ontsierd door lompe tv-camera's, trossen kabels en felle studiolampen. Minister Deetman heeft zich net als de anderen ten behoeve van de tv^uitzending keurig laten schminken en ondergaat de tijdelijke cosmeti sche behandeling gelaten, de pareltjes zweet voor lief nemend. Hij had eigenlijk liever op Binnenlandse Zaken gezeten, maar, zegt hij met veel raffinement: „Binnenlandse Zaken is mooi. maar Onderwijs heeft mijn hart!". Ed Nijpels moet steeds uitleggen hoe het toch mogelijk is dat een gevierde liberaal als ex- VROM-minister Winsemius voor dit land ver loren is gegaan. Nijpels wil de eerste drie maanden geen interviews meer toestaan, omdat hij zich eerst goed wil inwerken. Het feit dat de vereniging Milieudefensie reeds de banvloek over zijn ministerschap heeft uitgesproken („een regelrechte aanfluiting") vindt hij onte recht: „Dat oordeel kan niet gebaseerd zijn op mijn daden als minister, want ik heb nog niets kunnen doen!". Zonder hopen subsidie Een voor een worden de bewindslieden voor de camera's gehaald. Van Eekelen, gepromoveerd tot minister van Defensie, toont als gewoonlijk geen enkele emotie. Brinkman, wiens positie als WVC-minister tot het laatst toe onzeker is geweest, was zaterdagavond te vinden op het Northsea Jazz Festival. „Zonder hopen subsidie kan het blijkbaar ook en dat is veel beter zo. Ik heb met mijn vrouw genoten van een paar goe de concerten", zegt Brinkman nuchter maar voldaan. Piet Bukman, voor zijn trouw als CDA-voorzitter beloond met Onwikkelingssa- menwerking, laat maar direct weten dat er aan de omvang van de ontwikkelingshulp niet ge tornd mag worden. Zijn collega Van Dijk, die als voorzitter van de RSV-commissie naam en faam verwierf, heeft weinig moeite de vragen op het terrein van Binnenlandse Zaken te pare- reren. Bezuinigd moet er worden op het ambte- narenbestand en daar zullen ook de gemeenten een forse kei aan moeten bijdragen, zo laat hij de omstanders weten. De oudgedienden, die ook reeds in het eerste kabinet-Lubbers reeds een ministerspost heb ben aanvaard, accepteren zonder meer de feli citaties voor hun benoeming. Fout: ze zijn niet benoemd of herbenoemd. Staatsrechtelijk heet het dat „de koningin hen ontslag heeft gewei gerd". Deze bewindslieden kan men ook moei lijk op een zo omslachtige wijze succes wensen. Verdediger Slotattractie van de informele bijeenkomst is Ruud Lubbers. De stekelige vragen die het team- van Den Haag Vandaag op hem afvuurt nopen hem de VVD in bescherming te nemen. Als de interviewer constateert dat de liberale fractie zich staatsrechtelijk onfris heeft gedra gen, door zelf een co-formateur naar voren te schuiven (wat de taak is van de koningin), zegt hij sussend: „Dat klinkt wel wat erg fors. Dan moet ik toch opkomen voor de VVD. Het zal je maar gebeuren, negen zetels verlies bij verkie zingen, de wisseling fractievoorzitter en de situ atie rond de politieke leiding". Het betekent overigens niet dat hij alles wenst te vergoeilij- ken. Als Lubbers zegt dat de VVD „natuurlijk wat steken heeft laten vallen", dan richt hij zich tot de goede verstaander, die aan een half woord voldoende heeft. FRANS WEERTS (Vervolg van de voorpagina) I HAAG Prémier Lubbers heeft gezegd met ogen afscheid te hebben genomen van een aantal Iga's uit zijn eerste kabinet. Lubbers roemde ze voor stuk om hun capaciteiten, inzet en manier fop ze hun land gediend hebben. al het feit dat Winsemius (VVD) geen deel uitmaakt van de Ve regeringsploeg zei de premier zeer te betreuren. Lubbers i Winsemius als een „waardevolle minister, met een goede Iting van wat politiek is en goede bijdragen in de minister- Eén van de posten die Lubbers in gedachten had voor emius was het ministerschap van WVC. 'Van Aardenne zei Lubbers: „Het succes van het herstelbe- js grotendeels op zijn conto bij te schrijven". Lubbers zei De ir (Defensie en daarvoor geruime tijd Justitie) te zullen mis- |m zijn zeer waardevolle inbreng in het kabinet. De Ruiter )r de voorkeur aan gegeven nog enkele jaren door te bren- in zijn oude stiel, de rechtswetenschap. Eegje Schoo (Ont- ielingssamenwerking) heeft volgens de premier „vaak ten :hte veel kritiek te verduren gehad. Maar haar inzet en col- (iteit waren groot", aldus Lubbers. Iers bevestigde dit keer geen blokkades te hebben opgewor- -yoor bepaalde namen. Toch wond hij er geen doekjes om Ipmmige personen op bepaalde posten in deze formatie zeker Vanzelfsprekend waren. Over Nijpels' eigen vroegtijdig uit- fte kandidatuur op Defensie verklaarde Lubbers: „Wij zijn allemaal voor alles geschikt". (ADVERTENTIE) COR. Exclusieve meubelen van topkwaliteit Ontworpen door topdesigner Pefer Malie. Subliem van vormgeving. Ongekend van zit comfort. Het Cor programma omvat fauteuils, 2 zits- en 3-zitsbanken in stof en leder én in vele moderne kleuren. Cor is slechts één van de vele exclusieve mer ken die u bij Stoutenbeek aantreft. Een exclusi viteit die kenmerkend is voor Stoutenbeek's collectie Totaal Wonep. Van slaapkamers, eethoeken en wandmeu- beleri en vloerbedekking tot advies vanStou- tenbeeks eigen binnenhuisadviseurs bij u thuis. Ontdek de exclusieve visie van Stoutenbeek 'op wonen. In elke stijl en in elke prijsklasse. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER IArtifort Auping Banz Bord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor De Sede Fischbacher Durlet Gelderland Hülsta Castelijn I Interiübke JA.B. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg RolfBenz Saponti I 'Tmnwen NoorreN (yGCUWEN KVvEKKfcN TE VEEL- ZWOLLE De 32-jarige Zwollenaar Johan de Vel de heeft een vinding ge daan, waarmee volgens hem in één klap de ener gieproblemen zullen zijn opgelost. Door gebruik te maken van de energie die vrijkomt bij het draaien van de aarde, de zoge naamde rotatie-energie, kan op grote schaal ener gie worden gewonnen. Hiervoor is een gyroscoop no dig, die voorzien is van een zeer groot en snel roterend vliegwiel. De aarde draait on der een dergelijke gyroscoop door, waardoor volgens de Zwollenaar „gigantisch veel" bruikbare energie gewonnen kan worden. Als deze vinding op grote schaal wordt toege past, zullen wereldwijd alle kern- en krachtcentrales over bodig zijn, meent hij. Milieu-problemen levert dit systeem niet op, verzekert De Velde. Het enige nadeel zou kunnen zijn dat de aarde iets langzamer gaat draaien. „Maar", zegt hij, „dat zal te verwaarlozen zijn. Zelfs over enkele eeuwen zal er niets van te merken zijn". De Velde heeft inmiddels octrooi aange vraagd op z'n uitvinding, die volgens hem dermate simpel is, dat juist daardoor nog nooit iemand anders er is opgeko men. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo bekeek Barend Strang in het Marinemuseum in Den Helder scheepsmodellen. De liefhebber kan er uren zoet mee zijn. Fraaie oude zeilschepen en van alles wat deze eeuw aan maritieme krijgshaftigheid heeft opgeleverd: ramschepen, fregatten, jagers... De bodem van de zeven zeeen ligt er vol mee. Veel mensen hebben geen idee hoe het met de zee gesteld is" X De tocht gaat naar een booreiland dat halverwege Texel ligt te wachten op werk. Dat is natuurlijk het mooiste: een periscoop. Het spiedend oog dat normaal net boven water uitsteekt, staat boven op het dak van het Helders Marinemuseum. Je kunt hem alle kanten op draaien. Drie jongetjes willen tegelijk kij ken. Jammer, maar dat gaat niet. „Daar komt een zeil bootje aan. Een man met een hond. Ik zie het bankje waar we net hebben gezeten". Er valt echter niks te torpede- Het dagje Den Helder begint aan het havenhoofd waar de boot naar Texel regeert. Naast de opritten ligt het Ma rinemuseum. Het kan niet missen: op het pleintje voor de deur rust genoeg bejaard wapentuig. De matroos achter het loket leest een boekje, scheurt af en toe een kaartje af en be heert de televisieschermen die zicht geven op de inboe del. Hij vindt het wel lekker, zo rustig. Het seizoen is voor bij. De scholen zijn dicht. Die komen apders met klassen tegelijk. Brengen de hele dag door bij de marine, maken een rondvaart en bezoeken het museum. Nu is het alleen een kwestie van loslopende toeristen. Nee, een catalogus heeft hij niet. Dan maar goed de verklaren de bordjes lezen. Die zijn meestal kort en duidelijk, soms ontoereikend. Of raar. Wat te denken van de tekst bij de wissellamp van de kor poraalsgemeenschap van de B-jagers? „Toen Hr. MS. Overijssel in juni 1968 voor de eerste maal naar de Ne derlandse Antillen ging, werd deze lamp in een bar in Puerto Rico aangetroffen. Later op die avond werd de lamp meegenomen naar het schip en opgehangen in het korporaalsverblijf' Wat concludeert iemand die dit leest? Juist: onze jongens hebben zich vol laten lopen en die lamp met een dronken kop meegejat". Maar ja, volgens het museum stelen onze jongens niet. Ze treffen wat aan en ze nemen het mee... Ha, dat is duidelijk: een reus achtig opengewerkt model van de Karei Doorman. Het is keurig ingericht, net een poppenhuis. Maar dan wel één met acht toiletpotten op een rijtje. Kiiken naar de scheepsmo dellen: de liefhebber kan er uren zoet mee zijn. Fraaie oude zeilschepen en van alles wat deze eeuw aan maritie me krijgshaftigheid heeft op geleverd: ramschepen, fre gatten, jagers... De bodem van de zeven zeeën ligt er vol mee.^ Midden in het Helderse win kelcentrum bevindt zich het reddingsmuseum Dorus Rij kers. Het bestaat net vijf jaar en wordt gerund door vijf tien vrijwilligers. Een bezoe ker die geluk heeft, treft er één die geen zin heeft alleen bij de kassa te zitten. Hij houdt een uitvoerige rondlei ding onder het motto „ieder een maakt zijn eigen geschie denis". De toelichting op de wand borden is goed, maar het ver haal van de vrijwilliger is be ter. Hij vertelt over de 2,5 ton zware roeiboten die om streeks 1750 uit Engeland kwamen om hier als redding boot dienst te doen, maar die voor het strand te zwaar wa ren. Bij een originele reddingboot uit 1939: „Een motor en die selolie vonden ze te duur. Ze zeiden: ga jij maar roeien, dat is makkelijker. Na de oorlog zijn die boten niet meer ge bruikt." Een foto van een reddingboot met tien roeiers. Hoe kunnen daar nog drenkelingen bij? „Daar kon wel vijfenzestig man op. Die werden tussen de planken en de balken in gezet. Die mensen waren als de dood, maar in noodgeval len stampten ze alles vol. Daar zijn hele sterke verha len van". Hier mag je ook aan allerlei dingen komen. Een elek trisch lichtagregaat om in noodweer boven op een duintop te gebruiken, wil nogal eens dienst weigeren. Dan wordt het handwerk. „Draaien jongens, draaien, dan zie je vanzelf licht ko men. Zo gingen ze de hele nacht door". In zijn houten kast maakt de dynamo een stormachtige herrie. Daar hangt de oorkonde die Dorus Rijkers kreeg bij zijn afscheid, compleet met de lijst van zijn reddingen. „Je ziet dat hij ook vaak met z'n eigen vlet ging. Die von- d-ie mooier. Hij vertrouwde die nieuwe reddingboten niet." Ernaast de vitrine met me dailles van onze zeehelden. „Dit zijn replica's. De echte medailles werden verkocht aan de juwelier, die het goud en zilver omsmolt. Dan kre gen ze een replica. Van eer kun je niet eten... En het was goed voor de rekening van de drankboer. Dorus Rijkers zou eens een medaille hebben verkocht om een fiets te ko pen". In de bovenzaal is de brug van een schip nagebouwd, compleet met apparatuur om aan te komen. Wie de brug betreedt start via een elek tronisch oog een horizonbre- de film die is opgenomen vanaf een stampende en slin gerende reddingboot. De zee in als zijn woeste schoonheid. Afschrikwekkend voor de aspirant-zeiler. „Veel mensen hebben geen idee hoe het met de zee gesteld is". Na al deze theorie is het tijd voor de praktijk: een rond vaart van anderhalf uur door de haven en over het Mars diep. De Meermin ligt voor de visafslag, midden tussen de kotters. De schipper geeft laconiek uitleg. Over de markerings boeien van Rijkswaterstaat: „Ik kan u verzekeren, er lig gen er een hele hoop zo links en rechts". Bij het verlaten van de ha ven: „Sorry dat ik het zo laat zeg, maar u mag niet fotogra feren in de Helderse haven. Zodra we er uit zijn, is het geen probleem. Ik zou zeg gen: gaat uw gang". De tocht gaat naar een boor eiland dat halverwege Texel ligt te wachten op werk. Dan naar de haven van de veer boot, langs de Mokbaai en het strand waar oefenende mariniers net een landing uitvoeren. Dan terug naar de Helderse zeewering. Net boven de dijk steekt het dak van het Marinemuseum. Met periscoop. Maar voor een torpedo hoef je op de Meer min niet bang te zijn. BAREND STRANG

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3