Gift van ICCO aan Tamils valt verkeerd op Sri Lanka Drie wereldgodsdiensten congresseerden in Spanje £cidóe6ottta/i aan tafel kerk wereld Wijziging in Midden-Oost9 ACHTERGROND SaidódQowumt DINSDAG 15 JUU1986 PJ Vega veegt vloer aan met Sandinisten ..In mijn vaderland Nicaragua is een democratische ontwikke ling niet meer mogelijk. Een volk mag gebruik maken van zijn recht tot zelfverdediging als het te maken heeft met een rege ring die de rechten van de mens aan haar laars lapt" Dat heeft de uit Nicaragua uitgewezen bisschop Pablo Antonio Vega ver klaard in een interview met een Hondurees dagblad. Volgens de bisschop is de RK Kerk van Nicaragua er steeds op uit ge weest met de regering tot overeenstemming te komen, „maar dat bleek volslagen onmogelijk". Kardinaal Miguel Obando Bravo, aartsbisschop van Managua, heeft in een vraaggesprek met een televisiestation uit Costa Rica opnieuw scherp protest aangetekend tegen de uitwijzing van bisschop Vega Prof. J. Verkuijl PROFESSOR VERKUUL: Kerken en evangelisten moeten van elkaar leren „De Nederlandse kerken denken bij evangelisatie aan de strijd tegen onrecht vaardigheid. De evangelis ten, op deze conferentie zijn alleen gericht op de ver kondiging van het persoon lijke heil. De kerken lopen het gevaar het evangelisa tie-aspect te verwaarlozen, terwijl deze evangelisten te weinig oog hebben voor so ciale onrechtvaardigheid. In dat opzicht moeten we van elkaar leren". Dat heeft professor J. Verkuijl, oud-hoogleraar zendings wetenschappen, gisteren ge zegd tijdens de gastendag van het internationaal con gres voor rondreizende evangelisten „Amsterdam '86", georganeerd door Billy Graham. Van de vijfdui zend Nederlandse gasten die uitgenodigd waren ver schenen gisteren vierhon derd in Amsterdam. De gasten, afkomstig uit divers kerkelijk Nederland, moch ten op kosten van de orga nisatie een kijkje achter de schermen nemen. Amerikaanse sekten verliezen aantrekkings kracht David Bromley, hoofd van de sociologische en antropologi sche faculteit van de Virginia Commen wealth Universiteit te Richmond in de VS, heeft vastgesteld dat de sekten be zig zijn hun aantrekkings kracht te verliezen. Op het ogenblik hebben alle sekten in de Verenigde Staten sa men nog geen 25.000 leden en het verloop is groot. Dr. Bromley, mede-auteur van het in 1981 verschenen boek „Vreemde goden: de grote Amerikaanse angst voor sek ten" verklaarde dat de Moon- sekte. ook wel Verenigings kerk genoemd, op het hoog tepunt van haar bloei nooit boven de 7.500 leden is uitge komen en er nu nog geen 3.500 over heeft. De Moon- sekte wint nog geen honderd bekeerlingen per jaar. Het verloop bedraagt bij de sekten tussen de 20 en 50 procent per jaar. Dat komt volgens dr. Bromley voorna melijk door het feit dat de in terne ruzies en scheuringen daar niet van de lucht zijn. De socioloog toonde zich te genstander van het onder dwang „ontprogrammeren" van sekteleden. Het wettig maken van dit soort praktii- ken zou zich zijns inziens als een boemerang kunnen ke ren tegen leden van erkende kerkgenootschappen. Dr. Bromley ontkende ook dat sekten zo bekwaam zouden zijn in het hersenspoelen, aangezien de praktijk bewijst' dat zij wat dit betreft uiterst povere resultaten laten zien. Ds. Kouwenhoven mag Z-Afrika niet in De voorzitter van de gereformeerde synode, ds. H.J. Kouwen hoven, krijgt geen visum voor Zuid-Afrika. De autoriteiten in Pretoria hebben hem meegedeeld dat zijn „aanvrage niet suc cesvol is gebleken" zonder dat er motieven voor de weigering worden genoemd. De Nederduitse-Gereformeerde Sending- kerk in Zuid-Afrika, de vroegere NG-dochterkerk voor kleur lingen, had Kouwenhoven uitgenodigd voor een bezoek aan haar synode in september. Kouwenhoven, die zich erover ver baast dat geen motieven voor de weigering van het visum wor den genoemd, deelde vanmorgen mee dat de Zuidafrikaanse ambassade de afgelopen maanden op geen enkele wijze contact met hem heeft gezocht. Kouwenhoven heeft zich herhaaldelijk krachtig tegen het apartheidsbeleid uitgesproken. Wie de ondankbaarheid van anderen nooit heeft leren kennen, weet niets af van zijn eigen ondankbaarheid. Fliegende Blatter. In Sri Lanka is beroering ontstaan over de financië le gift die de Nederlandse organisatie ICCO (de protestantse Interkerkelij ke Coördinatie Commissie voor Ontwikkelingssa menwerking) heeft ge daan aan het Tamil Infor matie Centrum (TIC) in Londen. In de pers en in regeringskringen wordt Nederland verweten zich te hullen in het kleed van de „barmhartige Samari taan" terwijl men in wer kelijkheid „neokolonialis me" wil bedrijven en steun geeft aan „separatis ten en leugenaars". Van het jaarlijkse ICCO-bud- get van 100 miljoen (geheel gefinancierd door de Neder landse overheid) gaat dit jaar 136.800 gulden naar het Ta mil Informatie Centrum, dat volgens het ICCO „een onaf hankelijke organisatie is die alle schendingen van de mensenrechten in Sri Lanka veroordeelt en een matigen de invloed uitoefent op ex treme Tamilgroepen". K. Godage van de Srilan- kaanse ambassade in Brussel heeft vorige week minister Schoo van ontwikkelingssa menwerking opheldering ge vraagd over de gift van de protestantse medefinancie ringsorganisatie. die in Sri Lanka op dit moment circa 25 ontwikkelingsprojecten heeft. De Nederlandse ambassadeur in Colombo. J.H. Daman Wil- lems, heeft vrijdag toen hij over deze kwestie werd ont boden door de Srilankaanse minister van buitenlandse za ken ad-interim, P. Fernando, publicaties gekregen waaruit zou blijken „dat het Tamil Informatie Centrum de sepa ratisten steunt". De regering van Sri Lanka zou echter allerminst willen, zo bleek uit het onderhoud, dat de relatie met Nederland wordt verstoord. Sri Lanka ontvangt jaarlijks als een der concentratielanden van de Nederlandse ontwikkelings samenwerking tussen de veertig en zestig miljoen gul den van Nederland. Koloniaal In een redactioneel commen taar schreef de Sinhalese krant The Sun enkele dagen geleden over het geld van het ICCO aan het TIC: „De wereld weet hoe de Neder landers in hun koloniale bloeiperiode hun onderdanen in de koloniën behandelden. We hoeven alleen maar aan de inwoners van Java en Su matra te vragen hoe het was om te worden geregeerd door het koninkrijk der Nederlan den. Nu ze zonder koloniaal rijk zijn en alleen nog de Eu ropese Gemeenschap hebben om zich aan vast te klampen, zijn de 'burghers' in Den Haag misschien op zoek naar een nieuw kolonialisme gefi nancierd met geld waarmee ze etnische minderheden in Azië aan zich onderwerpen. Ze doen zich voor als de barmhartige Samaritaan door vrijgevige betalingen te doen aan hen die zichzelf vernede ren door valselijk te beweren dat zij de vertrapten der aar de zijn". De gift van het ICCO aan de Tamils is volgens de Sun niet bestemd voor de „zogenaam de Tamil-vluchtelingen die nu lijden in Tamil Nadu (In dia), maar om de onrust aan te wakkeren door behulp zaam te zijn bij de leugenach tige propaganda dat de Ta mils gewelddadig worden ge discrimineerd in Sri Lanka". In het operationeel hoofd kwartier van de strijdkrach ten (leger, marine en lucht macht) in Colombo, dat de militaire acties tegen de Ta- mil-militanten coördineert, is men ook allerminst te spre ken over de steun van het ICCO aan het TIC. „Hoe kan een bevriende kerkelijke or ganisatie terroristen steunen die zelfs hun eigen mensen vermoorden", zo vraagt een hoge militair. Het ICCO heeft laten weten dat het TIC, dat het een mensenrechtenorganisatie noemt, schendingen van de mensenrechten veroordeelt ongeacht aan welke zijde die in het conflict voorkomen. Het TIC streeft slechts langs vreedzame weg veranderin gen na en heeft geenszins ten doel de gewapende strijd te bevorderen, aldus de Inter kerkelijke Coördinatiecom missie Ontwikkelingssamen werking. Engel vliegt terug naar Engelenburcht Begin september keert de levensgrote en gel weer terug op het dak van de Romein se Engelenburcht. Dit heuglijke bericht is tegelijk een eerbetoon aan de Nederlander P. Verschaffeit die de bronzen engelenfi guur in 1752 heeft gegoten. In de herfst van 1983 achtten de autoriteiten de tijd gekomen de engel eens duchtig door te lichten. Met een helicopter werd de engel van zijn plaats getild. Bij het onderzoek met röntgenstralen bleek dat het brons de tand des tijds goed heeft doorstaan, maar dat het metalen geraamte geheel moest worden vernieuwd. De engelenburcht werd tussen 135 en 139 als mausoleum voor keizer Hadrianus. Sedert 1925 is het een museum. De naam „engelenburcht" ont ving het complex nadat deelnemers aan een processie tegen de pest onder paus Gregorius de Grote in 590 er de aartsen gel Michael meenden te hebben waarge nomen. Zicht op de Engelenburcht vóór 1983. De engel troonde toen nog op het gebouw. „Wij beleven hier in Spanje met elkaar een historisch ogenblik: voor het eerst in vijfhonderd jaar spreken de wereldgodsdiensten joden dom, chistendom en islam of ficieel met elkaar". Dat ver klaarde de Spaanse hoogle raar Luis Suarez Fernandes uit Madrid vorige week op het vijfdaagse congres, dat werd gehouden in Madrid. Toledo en Salamanca en dat was georganiseerd door de International Council of Christians and Jews ICCJ. Met 230 deelnemers, onder wie vijftien uit Nederland, was dit het grootste congres ooit door deze organisatie ge houden. In de Gouden Eeuw van Spanje, de elfde, leefden deze drie groeperingen daar op harmonieuze wijze samen. Toledo was toen het centrum waar grote geleerden uit de drie stromingen van zich de den spreken. De joodse deelnemers, onder wie rabbijn H. Rodrigues Pe- reira uit Amsterdam, beleef den een soort thuiskomst na vijf eeuwen. In 1492 werden zijn voorvaderen uit Spanje verdreven. Velen vluchtten naar de Nederlanden, waar zij in hun Spaanse en Portu gese namen nog steeds hun afkomst met zich dragen. Voor Spanje was het congres van bijzonder actuele beteke nis, daar dit jaar diplomatie ke betrekkingen tot stand zijn gekomen met Israel. Opvallend was de grote in breng van moslimzijde. Zo betoogde prof. Hasan Askari. die sprak over de betekenis van de verschillen in de we reldgodsdiensten, dat die „ons leren onszelf niet te ver heffen zodat wij zouden den ken God te zijn". Zijns in ziens geeft een religieuze dia loog een beter inzicht in de eigen identiteit, waardoor de eigen traditie kan worden verrijkt. In de pauselijke universiteit te Salamanca werd in werk groepen de vraag onder ogen gezien, welke mogelijkheden er bestaan voor interreligieu ze ontmoetingen van de drie godsdiensten in Spanje op de grondslag van bijbel en ko ran. Daarbij bleek, dat er van een sterke angst sprake is zo dra joden, christenen en isla mieten echt elkaar ontmoe ten, zodat het zaak is aller eerst te werken aan het ver dwijnen van vooroordelen. Nieuw voor een ICCJ-bijeen komst was dat er zowel af zonderlijk als gemeenschap pelijk meditatie- en bezin ningsbijeenkomsten werden gehouden. Er werden indrin gende gesprekken gevoerd over het evenwicht, dat dient te bestaan tussen spiritualiteit en het voeren van actie. Dui delijk bleek dat dit een bui tengewoon moeilijk op te los sen probleem vormt in de be trokken wereldgodsdiensten. Het individuele geweten dat verantwoording schuldig is aan God werd aangemerkt als de instantie die aangeeft of actie noodzakelijkerwijs leidt tot geweld. De voorzitter van het Over legorgaan tussen Joden en Christenen OJEC, ds. Simon Schoon, gereformeerd predi kant te Mijdrecht, zei dat uit de boeiende discussie tussen joodse en moslimvrouwen over de positie van de vrouw in jodendom en islam, een spontaan initiatief is geboren. Er is een commissie ingesteld van de ICCJ, waarin vrou wen uit de drie godsdiensten zullen nadenken over vrouw en religie. Binnenkort zullen joodse, christelijke en mos limvrouwen daarover een af zonderlijk congres houden. Financiële actie voor Baptisten- seminarium De laatste jaren kampt het opleidingscentrum van de Unie van Baptistengemeen ten in Nederland, met ernsti ge financiële tekorten. In een poging deze tekorten op te heffen heeft een aantal parti culieren de „Stichting Vrien den van het Seminarium" opgericht. Het seminarium, dat is geves tigd in „De Vinkenhof" in Bosch en Duin, leidt de voor gangers op van de gemeenten die bij de Unie zijn aangeslo ten. Het is afhankelijk van de vrijwillige bijdragen van de gemeenten. Deze bijdragen blijven de laatste jaren ach ter, vooral omdat verscheide ne gemeenten zich afvragen of het seminarium nog wel bijbelgetrouw is. De nieuwe stichting is begonnen met een financiële actie om de bestaande en toekomstige te korten weg te werken. PAUS ZET FILIPUNSE BISSCHOPPEN PIN OP DE NEUS Paus Johannes Paulus II heeft de Filipijnse bisschop penconferentie een brief ge stuurd, waarin hij er nadruk kelijk de aandacht op vestigt dat de Rooms-Katholieke Kerk een opdracht heeft van religieus-spirituele aard. Dat betekent dat de Kerk geen taak heeft op het gebied van de politiek, de economie of de inrichting van de samen leving in het algemeen, zodat de Kerk ook geen standpunt dient in te nemen van poli tieke aard of zich in zou moe ten laten met conflicten tus sen partijen, aldus de brief. Aanleiding tot het schrijven is de algemene vergadering van de bisschoppen. De paus vindt dat de Kerk geroepen is met haar spirituele kracht de menselijke samenleving terzijde te staan. „Onder de huidige omstandigheden, nu het land meer dan ooit be hoefte heeft aan een onpartij dige dienstverlening tot nut van het algemeen, dienen uw activiteiten erop te zijn ge richt de vorming van het ge weten der gelovigen te verze keren", schrijft Johannes Paulus II. Hij houdt de bis schoppen voor, dat een ziel zorger bij zijn optreden als le raar en leider tot waarheid en gerechtigheid, nimmer mag vergeten dat hij een „werktuig ter verzoening" moet zijn. Kardinaal Jaime Sin van Manila, de hoogste kerkelijke gezagsdrager op de Filippij nen, koos openlijk partij voor de beweging van de huidige president Corazon Aquino. In radiotoespraken riep hij de Filippino s op de straat op te gaan om de militairen die in opstand waren gekomen te steunen. Met gehakt gevulde paprikakomkommersalade en aardappelpureeperzik-yoghurt De benodigdheden voor twee personen zijn: 2 paprika's, zout, 200 g gehakt, 1 sneetje brood, uitje, 10 g margarine, peper, nootmuskaat, paneermeel, 20 g margarine; komkommer, zout, peper, azijn, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, 5 g margarine, pe per. nootmuskaat; 0,5 liter yoghurt, 2 rijpe perziken, 1 lepel citroensap, bas terdsuiker naar smaak. Snijd de gewassen paprika 's in twee gelijke helften en ver wijder de steel en pitjes. Kook de stukken paprika drie mi nuten in weinig water, laat ze omgekeerd uitlekken en strooi er weinig zout in. Week het brood met warm water, druk het sneetje zo droog mogelijk uit en maak het fijn. Meng brood en gehakt. Fruit het kleingesneden uitje in de eerste portie margarine lichtbruin, bak het gehakt mee tot het gaar is en doe er naar smaak zout, peper en nootmuskaat bij. Vul de paprika's met het gehaktmengsel en zet ze naast elkaar in een ingevette ovenschaal. Strooi er weinig paneermeel over en verdeel daarop de twee portie margarine. Zet het schaaltje ongeveer twintig minuten in een oven die op 5 of 200 staat totdat de paprika's warm zijn en een korstje hebben. Maak de komkommersalade kort voor het gebruik klaar. Schil de de komkommer, rasp haar grof of schaaf haar in plakjes en breng de groente op smaak met zout, peper, azijn en fijngeknipte peterselie. Zet de yoghurt een paar uren op een zeef met daarin een natgemaakte doek. Schil de perziken, leg ze zo nodig even in heet water, verdeel ze in stukjes en zet die een uurtje weg met citroensap en basterdsuiker. Schep de dikker geworden yoghurt op de perziken. Geef er apart nog basterdsuiker bij. JEANNE Op een voor het Midden-Oosten opvallend rustige de machtsverhoudingen in de Arabische wereld de dagen opnieuw belangrijk gewijzigd. Jordanië brak met El Fatah, de beweging van PLO-leider Jasser door alle vijfentwintig kantoren van de organisatie tei en Arafats rechterhand het land uit te wijzen. Bo\ keerden Syrische troepen voor het eerst sinds 1982 f de straten van West-Beiroet. De Jordaanse actie kwam niet geheel onverwachts? bruari van dit jaar waren de betrekkingen tussen Hoessein en PLO-leider Arafat al danig bekoeld, na<f fat had geweigerd mee te werken aan de Jordaanse p voor vrede met Israël en een mogelijk toekomstig Jo Palestijns bestuur over de bezette westelijke Jordaa Koning Hoessein hoopt nu gesprekken te kunnen bj met meer gematigde Palestijnse leiders. Het is de vj dat lukt, want de PLO geniet onder de Palestijneii westelijke Jordaanoever nog altijd grote populariteit^ Het Syrische ingrijpen in West-Beiroet bevestigt h ven van president Assad een belangrijker rol te gaafc bij de oplossing van de problemen in het Midden-Oos sentieel daarvoor is het herstel van de Syrische contrd het door geweld verscheurde Libanon. In die politiek ter geen plaats ingeruimd voor de aanhangers van P» der Jasser Arafat. Eind 1983 werden de Palestijnse gur al eens door Syrische troepen uit Libanon verjaagd. F lopen maanden zijn zij er in geslaagd het land weer. te komen en zich in de Libanese hoofdstad opnieuF graven in de puinhopen, die zij zelf mede hebben zaakt. Zo is er in het toch uiterst gecompliceerde I* Oosten een samenloop van belangen van landen, die I' weinig met elkaar op hebben. Syrië en Jordanië, mf Israël en de Verenigde Staten zien PLO-leider Arf uiteenlopende redenen het liefst zo snel mogelijk var^ neel verdwijnen. OPMERKELIJK is in dit verband ook de toenadeii sen Syrië en Jordanië. Nadat zijn gesprekken met Aq, ren vastgelopen, is koning Hoessein direct begonnen schadigde banden met president Assad te herstellen.i, dien stelt hij van alles in het werk om Syrië, dat in oorlog de kant van Iran heeft gekozen, met Irak te|; nen. Hoessein hoopt op die manier een zo groot m,, Arabische steun te krijgen voor zijn vredesplannen der de PLO. Daaruit blijkt weer eens dat de Arabist, den eigenlijk niet geïnteresseerd zijn in een echte o) van het Palestijnse probleem, maar dat zij dit vooral^ ken om eigen problemen te camoufleren. De gewijzigde verhoudingen lijken, zeker op term j ten nadele van Israël te zijn. Noch de Syrische pi£ noch de Jordaanse koning lijken veel te voelen voor re acties tegen de joodse staat. De uitschakeling var biedt bovendien een kans om meer gematigde Pal aan de onderhandelingstafel te krijgen op vooj, overigens dat ook Israël concessies doet. Gevreesd m>' ter worden dat Jasser Arafat en zijn aanhangers op ku mijn hun toevlucht zullen nemen tot wanhoopsmaatj om hun zwaar geschonden imago te herstellen. De door Israël verijdelde inval van terroristen zou dan n> het begin zijn van een nieuwe terreurcampagne. Def sche luchtaanvallen van de afgelopen dagen hebben lijk tot doel Arafats aanhangers bij voorbaat te ontm^ Warm DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven de oceaan houdt een westelijke stroming in stand waarmee warme en vochtige lucht wordt aange voerd. In deze lucht kan van nacht weer op veel plaatsen mist ontstaan. Deze zal in de het zonnig word met een middagtemperatuur van ongeveer 27 graden. Aan zee blijft het iets koeler. Het eerdergenoemde hoge- drukgebied breidt zich lang zaam naar het vasteland van Europa uit, maar blijft te zui delijk van ons om te verhinde ren dat donderdag koelere lucht ons land bereikt. De overgang van warme naar koele lucht kan gepaard gaan met enkele buien. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt, vooral op don derdag af en toe regen. Mid dagtemperatuur meest tussen 15 en 22 graden. Britse eilanden: Woensdag tij delijk buien of regen, op don derdag vooral in het zuiden weer zonnig. Middagtempera tuur van 16 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Denemarken, nw-Duitsland en Benelux: Morgen vrij zonnig, vooral in de Benelux en Duits land, op donderdag half tot zwaar bewolkt en vooral in Denemarken enige regen. Middagtemperatuur van 18 graden bij zee tot 23 a 26 gra den landinwaarts. Noord- en west-Frankrijk, midden- en zuidoost-Duits- land: Morgen zonnig. Donder dag van west naar oost enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur op woensdag tussen 22 en 28 graden, op donderdag koeler. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. Een kleine kans op een regen of onweersbui. Mid dagtemperatuur van 23 graden bij de Atlantische kust tot 25 30 graden elders. Spanje en Portugal: Zonnig. Langs de Spaanse noordkust wolkenvelden. Middagtempe ratuur van 20 graden langs de noordkust ot 25 a 30 graden el ders. In zuid-Spanje en zuid- Portugal landinwaart graden. d Alpengebied: Woenstï nig, donderdag van h#i uit enkele onweersbui dagtemperatuur in dec tot 29 graden. Nul»! grens in de middag vs tussen 3600 meter Hd het oosten tot bvoen ter in het westen. z E Italië en Adriatisck Flinke zonnige periods middag en avond voo- bergstreken enkele onweersbuien. In de' tussen 25 en 30 grade! I WEERRAPPORT HEDENMOI Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Dublin Frankfort Genève Mallorca Malta Moskou Munchen Stockholm onbew

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2