Crisis oliemarkt naar climax Golfclub NIEUWE DALING BENZINEPRIJS VERWACHT Vierdaagse met record aantal deelnemers Den Uyl maakt volgende week plaats voor Kok Kabinet-Lubbers 30 juli in Kamer Euthanasie-advies Raad van State blijft nog geheim Fysiotherapeut geeft zich twee jaar uit voor priester ËeicUe ©omcwit Dinsdag 15 juli 1986, 77e jaargang no. 23551 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere. behorende tot Sijtholl Pers Apothekeredijk 34 2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel071 122244. Voor abonnementen, tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoolaredacleur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER In de nacht mistbanken en een temperatuur van ongeveer 15 graden. Overdag zonnig. Middagtemperatuur 27 graden, bij zee en op de Waddeneilan den enkele graden lager. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zon op: 05.38; onder: 21.53. Schev. hoog water: 10.46 en 23.19; laag water: 6.11 en 18.36 uur. en hoger beroep jthanasie" kind MAAR De 30-jarige P.G. uit Cal- Jog heeft gisteren in overleg met Badsman, mr C.J.W. Veraart, beslo- j? berusten in het vonnis van een gevangenisstraf dat de Alkmaarse bank hem vorige week oplegde we- imoord op zijn 15-maanden oude, ieeslijk zieke zoontje. G. is het vol- zijn raadsman weliswaar niet eens je hoogte van de straf, maar aan- jt deze als consequentie van zijn tien. Volgens mr Veraart willen Jiënt en hij van de strafzaak beslist testcase maken. Een dergelijk prici- karakter zou de zaak door hoger fi en eventueel cassatie ongewild rijgen, zo is beider stellige overtui- ..Utsurundesu" is Japans voor „foto's komen er zeker uit" en dat is de naam van de eerste wegwerpcamera ter wereld. Met deze camera met ingebouwde lens kunnen 24 opnamen worden gemaakt. Wat je na gebruik wegwerpt is 75 gram en twintig gulden. Ontwerper die VS gezicht gaf overleden PARIJS In Monte Carlo is zondag de industrieel ontwerper Raymond Loewy op 92-jarige leeftijd overleden. Loewy, die zich „industrieel estheticus" noemde, was mede-verantwoor delijk voor een aantal van de grootste successen van industrië le produkten. Raymond Loewy Hij was het die de Coca Cola-fles zijn huidige vorm gaf, en de befaamde beeldmerken van de Shell en het sigaretten merk Lucky Strike ontwierp. Loewy zette zijn gevoel voor schoonheid in op talloze gebieden van auto's, boten, meu bels en sigarettenmerken tot locomotieven en interieurs van onder meer de Concorde, de Skylab en de Apollocapsules. Vondeling meegenomen door onbekenden MIDDELBURG De politie van Mid delburg is op zoek naar een te vondeling gelegd kind dat dit weekeinde door on bekender! is meegenomen. De vermiste vondeling, een baby van enkele weken oud, werd vrijdagavond door een Middelburgse jongen ontdekt bij een winkelcentrum. Toen de jongen de baby op zijn arm nam werd hij bena derd door een echtpaar in een auto. Het echtpaar nam het kind mee en zei aan gifte bij de politie te zullen doen. Toen de moeder van de jongen gisteren bij de politie naar de vindeling informeerde, bleek de aangifte niet te zijn gedaan. De politie vermoedt dat het echtpaar de vondeling zelf heeft meegenomen omdat het hun kind was. Politie Breda houdt brandstichters aan BREDA Een 24-jarige inwoner van Breda, F. van R., en een 15-jarige scholier uit de plaats hebben bekend dat zij de afgelopen maanden in Breda een aantal grote branden hebben gesticht. Dit heeft de politie van Bre da gisteren bekendgemaakt. Bij die branden, in vier bedrijfspanden, is voor vele miljoenen gulden schade aangericht. Het waren een le vensmiddelengroothandel, een deel van een oud-papieropslag, een deel van een bedrij vencomplex en een grote opslagloods. Van R. is zaterdagavond aangehouden, kort nadat hij een houten schuurtje had aangestoken. De Bredase politie volgde hem al zes dagen nadat hij eerder als verdachte naar voren was geko men. De politie heeft bij het tweetal nog geen motieven voor de brandstichtingen kunnen ontdekken. nh en drew en goed VEN Sa- Terguson is de p toekomstige koninklijke f die geen risch huis- apparaat, geen brood - er, als hu we gschenk heeft Igen. Volgens ke's Peerage \cations", die jf soort gege- bijhoudt. heb- j de cadeaus prins Andrew Ir ah Ferguson gezamenlijke 'de van meer 750.000 gul- Onder de ge lken zijn zes ine sofa 's en If grote fau- i, 308 vazen, in Perzische len, achttien jtserviezen. inderd borden cht verschil- I ontwerpen, zilveren en illen peper- outstellen en dan duizend lil en wijn- en tglazen. ROTTERDAM Nu de prijzen op de vrije olie- markt gisteren verder zijn gedaald wordt een nieuwe verlaging van de benzine en dieselpriizen verwacht Een Rotterdamse oliehan delaar zei vanmorgen dat de benzine eind deze week twee cent per liter goedkoper kan wórden. „En het eind van deze prijsdalingen is nog niet in zicht". Voor Britse olie uit het Noordzee-veld Brent werd gisteren nog maar 8,65 dollar per vat van 159 liter betaald, tegen 9,35 dollar vorige week vrij dag; het laagste niveau tot nog toe. De lagere olieprijzen worden veroorzaakt door berichten dat de Opec momenteel 19,5 mil joen vaten per dag produceert, de grootste hoeveelheid van de afgelopen 4,5 jaar. Vorige maand bepaalde de Opec-ver- gadering nog dat er moest worden gestreefd naar een produktie van 17,6 miljoen va ten per dag. Op 28 juli komen de ministers van olie van de olie-organisatie weer bij el kaar, maar algemeen wordt verwacht dat de Opec weder om geen oplossing zal vinden voor de problemen. Volgens de Rotterdamse olie- handelaar heerst op de inter nationale markt momenteel een sfeer van „ieder voor zich en God voor ons allen". „Het lijkt wel op we op een climax afstevenen. Er zit gewoon geen bodem in de markt". Al leen een forse produktiebeper- king van de Britse oliemaat schappij kan licht brengen in de situatie, maar daar zijn nog geen aanwijzingen voor. „Toch verwacht ik niet dat we met deze afbraakprijzen de winter ingaan, aangezien de vraag naar olieprodukten in het na jaar altijd fors aantrekt. Bo vendien zit er een accijnsver hoging met zeven cent per li ter aan te komen", aldus de woordvoerder. NIJMEGEN Een record aantal wandelaars. 28.982, is vanochtend van start gegaan voor de 70e editie van de Internationale Vierdaagse van Nijmegen. Het parkoers voert op de eerste dag van de startplaats via Lent, Bemmel, Eist, Val burg en Oosterhout weer terug naar Nijmegen. De wandelaars hebben de keuze tussen tochten van 30, 40 en 50 kilometer. Gisteravond werd het evenement officieel geopend in het Goffert-sta dion met het hijsen van de vlaggen van de zeven tig landen die ooit waren vertegenwoordigd. Al leen de Zuidafrikaanse vlag wapperde niet. In alle vroegte begonnen de wandelaars vandaag aan de eerste tocht, tegen de achtergrond van een in de mist gehulde Waalbrug. ADVERTENTIE DEN HAAG Met ingang van volgende week zal Joop den Uyl (66) zich terugtrekken als fractievoorzitter en daarmee als politiek leider van de Partij van de Arbeid. In een bijzondere fractievergadering zal Den Uyl de leiding van zijn partij offi cieel overdragen aan voormalig FNV-voorzitter Wim Kok. Den Uyl ruimt een week voordat het nieuwe kabinet zich op 30 juli voor de eerste keer presenteert in de Tweede Kamer met de regeringsverklaring, zijn plaats in. Daarmee geeft hij zijn opvol ger de gelegenheid zich voor te bereiden op diens eerste con frontatie met de nieuwe regeringsploeg. Enkele maanden geleden maakte de PvdA-leider al bekend dat hij na de vorming van het tweede kabinet Lubbers zou aftreden. De scheidende fractievoorzitter blijft deel uitmaken van de PvdA-fractie die hij sinds het begin van de zeventiger jaren heeft geleid. Sterk bezette golfstrijd in Noordwijk NOORDWIJK Op de baan van de Noordwijkse golfclub wordt van woensdag 23 tot en met zondag 27 juli aanstaande het zogenaamde KLM Dutch Open, oftewel het internatio nale open golfkampioenschap van Nederland, gehouden. Met de Spanjaard Severiano Balles- teros en de Westduitser Bern- hard Langer komen de num mers één en twee van de hui dige wereldranglijst aan de start. Onze krant besteedt van daag, in een extra bijlage, rui me aandacht aan dit evene ment dat een totaal prijzengeld van circa 600.000 gulden kent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Waarschijnlijk zal het tweede kabinet- Lubbers op woensdag 30 juli voor de Tweede Kamer treden. Na de regeringsverklaring zal premier Lubbers dan rekening en verantwoording afleggen voor de for matie en zal het debat volgen over de plannen van het kabinet. Deze week stort het nieuwe kabinet zich al op de afronding van de begroting voor 1987. In het oprichtend beraad werd al een tijdspad afgesproken voor de terugdringing van het overheidste kort dat volgend jaar tot acht procent stijgt. In 1988 moet het tekort tot zeven procent worden teruggebracht, in 1989 tot zes en aan het einde van de rit moet het 5,25 procent bedragen. Gisteren werden kort na de beëdiging van de nieuwe ministers ook vrijwel alle staatssecretarissen bekend. Eén post blijft nog even open: die van staatssecretaris voor de buitenlandse handel op het ministerie van Economische Zaken. Daarvoor is de Am sterdamse CDA-wethouder van economische zaken en loco-bur gemeester Heerma gevraagd. Hij zal pas akkoord gaan met zijn benoeming als voor zijn opvolging in Amsterdam een goede re geling is getroffen. Pag. 3; Lubbers roemt zijn .vertrekkende collega's; Zes blij vers onder staatssecretarissen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad van State heeft verleden week vrijdag reeds advies aan het kabinet uitge bracht over de twee wets voorstellen inzake de eut hanasie: het initiatief-ont werp van D66 en de proe ve van wet die het eerste kabinet-Lubbers heeft ge presenteerd. Het advies van de Raad van State wordt pas openbaar ge maakt als het nieuwe ka binet een standpunt heeft bepaald. „Dat is gebruike lijk met adviezen van de Raad van State over wets voorstellen", aldus pre mier Lubbers gisteren in een bijeenkomst met de parlementaire pers in de Trêveszaal. D66 heeft laten weten het „niet erg beleefd" te vinden dat het kabinet met het advies niet in de openbaarheid komt. Bij de Democraten moest men gisteravond van de pers ver nemen dat de Raad van State het advies vrijdag heeft gege ven. Lubbers liet weten dat D66 het advies evenmin eer der te zien zal krijgen, hoewel deze partij als indiener van het initiatief-wets voorstel direct bij de euthanasiewetgeving be trokken is. In het regeerakkoord staat dat het kabinet nu binnen een half jaar zijn standpunt moet bepalen. Lubbers weigerde in te gaan op vragen over de in houd van het advies. Ook an dere direct betrokken be windslieden als Brinkman (WVC) en Korthals Altes (Jus titie) hielden de lippen op el kaar. Oud VVD-fractieleider Nijpels, nu minister op VROM, wilde alleen kwijt dat het ad vies van de Raad van State voor de VVD „niets uit maakt". Pag. 3: Alleen legitimatie plicht als men wordt betrapt SCHAGEN In Schagen heeft bijna twee jaar lang een fysiotherapeut allerlei bedie ningen verricht die zijn voor behouden aan een priester, terwijl hij nooit tot priester was gewijd. De man, huisge noot van de Schager pastoor J. Wester, heeft tal van eucharis tievieringen geleid, diverse malen de sacramenten aan zie ken en stervenden toegediend en ten minste éénmaal een hu welijk voltrokken. Volgens drs. M.J. de Groot, se cretaris van het bisdom Haar lem, is vooral in de laatste ge vallen sprake van „een zeer pijnlijke situatie" omdat zowel het huwelijk als alle sacra mentstoedieningen ongeldig zijn. Volgens De Groot kun nen de betrokken echtelieden om een bijzondere volmacht vragen zodat de sacramenten alsnog geldig zijn. De fysiotherapeut J. Lucas werd volgens woordvoerder De Groot enkele weken gele den door het bisdom ontmas kerd nadat hij de aandacht op zich had gevestigd door zich intensief met de organisatie van de Schager parochie te be moeien. De man stond bekend als Cisterciënser monnik. Hij zei dat hij ooit in Spanje was gewijd. De gelovigen van de Schager parochie zijn zondag door een vanaf de kansel voorgelezen brief van bisschop H. Bomers van Haarlem uit voerig over het bedrog geïn formeerd. Volgens woordvoer der De Groot is Lucas sedert de ontdekking van zijn bedrog spoorloos, mogelijk op vakan tie in Spanje. Stevig cadeau John Matar uit Chicago en zijn broer Sam sturen elkaar bizarre verjaarscadeaus. John, die gisteren jarig was, trof 's ochtends bij zijn voordeur een negenduizend kilo zware klomp cement aan, voorzien van gelukwensen van zijn in Californië wonende broer. Omdat hij wist dat ergens een geschenk verborgen moest zijn ging John letterlijk aan de slag en vond uiteindelijk de dia mant van 21/2 karaat, die zijn broer in het cement had laten ver stoppen. Grote vraag naar bijbels in DDR Hoewel in 1986, ondanks de beperkte drukmogelijkheden, toch nog 63.000 bijbels in de DDR worden geproduceerd, zit het Oostduitse bijbelgenootschap toch piet de handen in het haar omdat de vraag het aanbod met hét vijfvoudige overtreft. Het Westduitse bijbelgenootschap heeft daarom besloten de broe ders in de DDR te hulp te schieten. Nog dit jaar zal daar een moderne drukpers, ook geschikt voor dundruk, worden opge steld bij de uitgeverij van de CDU in de DE^R. De pers zal uit sluitend worden gebruikt voor het drukken van bijbels, ge zangboeken en stichtelijke lectuur, zowel voor evangelische als rooms-katholieke opdrachtgevers. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-094040 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Sommige mensen denken te weten waar ze het over hebben als ze over een golfclub spreken. Anderen steken daar gauw een stok(je) voor, want - terecht - - gaat het niet over een of andere organisatievorm, maar over het ding, waarmee de bal een opzwieper krijgt. Golflinks is evenmin het tegenovergestelde van iemand, die rechts speelt, maar het gebied, waarbinnen het golfspel zich afspeelt, namelijk de baan. Al dat soort dingen en meer dan dat komt u te weten als u de golfbijlage van de Leidse Courant leest. En we hebben er beslist geen bezwaar tegen dat u, in een golf van enthousiasme, na het lezen van het golfnummer onderstaande bon invult. Inte gendeel, zelfs. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor- fieidócSouAmit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1