Canada wil op eigen houtje sancties nemen Kloof arm-rijk groeit in Groot-Brittannië GEHEIMZINNIGHEID ROND ONZICHTBAAR" VLIEGTUIG QeidóaQowumt Geweld bij Oranjemarsen in Noord-Ierland valt mee Fergie nog geen Lady Di I n Zestig doden bij geweld in India Arafat: Israël mo beheer Westbanl aan VN overdrag BUITENLAND MAANDAG 14IULI1986 PAG: Bergbeklimmers gedood in Alpen GRINDELWALD Bij een onge- luk in de Zwitserse Alpen zijn vier Westduitse bergklimmers om het leven gekomen. Hun stoffelijk overschotten zijn gisteren met be hulp van een helikopter geborgen. De vier, twee mannen en twee vrouwen verongelukten na de be klimming van de 4.099 meter hoge berg Mönch in Berner Oberland. Niemand was getuige van het on geluk, dat vrijdagmiddag ongeveer 600 meter onder de top plaatsvond. Reddingsploegen veronderstelden dat een van de vier het evenwicht had verloren en ^le drie anderen in een 300 meter diepe val meesleepte. De route van hun afdaling stond bekend als betrekkelijk eenvoudig. VS bouwen militaire basis in Honduras NEW YORK De Verenigde Staten hebben in Honduras voldoende facili teiten aangelegd voor een permanen te militaire aanwezigheid in dat Mid- denamerikaanse land. dat grenst aan Nicaragua. De New York Times schreef gisteren van diplomaten en militairen te hebben vernomen dat de Amerikaanse aanwezigheid in Honduras op de duur kan uitgroeien tot eenzelfde Amerikaanse aanwezig heid als in Zuid-Korea, namelijk een permanente Amerikaanse militaire uitvalsbasis. De Times meldt dat de VS in Honduras onder meer negen vliegvelden, twee radarstations, we gen, tankvallen en brandstofopslag plaatsen hebben aangelegd. Zeewater bij Estoril taboe voor toeristen LISSABON Het water aan de toeristische Costa do Estoril in Portugal is zö vervuild, dat de Portugese autoriteiten bad gasten afraden om in zee te zwemmen. Volgens een bacterio logisch onderzoek, dat elke twee weken wordt uitgevoerd door de sanitaire dienst van het district Lissabon, vormt de vervuiling van het zeewater „een potentieel risico voor de volksgezondheid". Op negen stranden langs de Costa do Esto ril, die van Lissabon tot het twintig kilometer verderop gele gen Cascais loopt, zullen waarschuwingsborden worden ge plaatst die het publiek ervan moeten weerhouden om het wa ter in te gaan. De Costa do Estoril, na de Algarve de meest geliefde toeristenbestemming in Portugal, wordt jaarlijks be zocht door honderdduizenden buitenlandse vakantiegangers, onder wie 20 000 Nederlanders. Eind mei begonnen de Portu gese autoriteiten met de eerste fase van het saneringspro gramma voor vervuilde stranden langs de Costa do Estoril. In deze eerste fase moeten de rioleringen, die nu nog vlak voor de kust in zee uitkomen, worden omgeleid naar een nog te bouwen zuiveringsinstallatie. Het gehele saneringsprogram ma, dat omgerekend ruim 85 milioen ge' naar verwachting in 1990 zijn voltooid. Nixon „strikt privé" op bezoek in Moskou MOSKOU De Amerikaanse oud-president Richard Nixon is momenteel voor een „strikt privébezoek" in Moskou. Nixon heeft geen boodschap meegeno men van president Reagan, met wie hij geregeld over de buitenlandse politiek praat. Desondanks zal Nixon een ont moeting hebben met partijlei der Gorbatsjov. Bovendien zal Nixon, na terugkeer in de VS, verslag aan Reagan uitbrengen over mogelijke nuttige observa ties tijdens zijn bezoek aan Moskou, aldus een woordvoer der van het Witte Huis. PROTESTEN TEGEN IN GEBRUIKNEMING FRANSE REACTOR METZ Demonstranten uit Frankrijk, West- Duitsland en Luxemburg hebben zich gisteren in Frankrijk, in de buurt van het Drielanden punt, verzameld om te protesteren tegen de nieuwe Franse kerncentrale die daar opgestart zal worden. De regering van Luxemburg uitte eveneens krachtig protest tegen de voorgeno men inbedrijfstelling van de Cattenom centrale. De eerste van vier reactoren wordt in oktober van dit jaar worden aangesloten op het Franse electriciteitsnet. De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Ronald Goebbels verklaarde dat zijn land geschokt is door de reactor te la den. zonder te wachten op de uitkomst van ge rechtelijke stappen die door zo'n dertig plaatsen in Luxemburg en het Westduitse Rijn en Saar land tegen de kerncentrale zijn ondernomen. Afghanen verslas rebellen in Heraf MOSKOU De door Mosk steunde Afghaanse regering pen hebben een belangrijke» winning geboekt in hun sti gen de islamitische opstar gen, zo meldde gisteren het Ie Sovjet-persbureau Tass. V Tass maakte het Afghaanse korte metten met een of: van de rebellen in de pre Herat aan de grens met Iran tallen guerrillastrijders src den, onder wie dertien leide» ghaanse soldaten maakten r gens raketten, stukken art zware machinegeweren en I re wapens buit. De guerrilla» den de stad Herat medio jun verd. j Noordierse protestanten, die ter gelegenheid van de Oranjemarsen door de straten van het Porta- down lopen, passeren een uitgebrande auto. De Oranjemarsen hebben echter tot minder geweld geleid dan verwacht was. BELFAST Bij rellen in Noord-Ierland naar aan leiding van de traditionele „Oranjemarsen" van de protestanten zijn dit weekeinde 150 gewonden gevallen. Er werden meer dan 100 arrestaties ver richt. Toch waren de ge welddadigheden minder omvangrijk dan verwacht. De negentien Oranjemarsen die zaterdag werden gehou den verliepen zelf vrijwel zonder incidenten. Maar ze gingen vooraf door een nacht vol ongeregeldheden tussen protestanten en katholieken. Ook zaterdagnacht was het onrustig. Centrum van het geweld was de overwegend protestantse stad Portadown, 48 kilometer ten zuidwesten van Belfast waar de politie een mars door een katholie ke wijk verbood. Zo'n 142 mensen raakten gewond, on der wie 88 agenten. In totaal werden er 106 mensen aan gehouden. Vrijdag werd een man dood geschopt toen hij verzeild raakte in een straatruzie in Newtonards, zestien kilome ter ten oosten van Belfast. Maar volgens de politie had zijn dood niets te maken met het geweld tussen protestan ten en katholieken. Met de Oranjemarsen her denken de Noordierse pro testanten de slag bij de Boy- ne in 1690, toen de prote stantse Willem III van Oran je als koning van Engeland de katholieke Jacobus II ver sloeg die in 1688 van de En gelse troon was gestoten. De marsen worden georgani seerd door de Oranje-orde, een 200 jaar oude organisatie die gewijd is aan de verdedi ging van de protestantse po sitie in Ulster. Vooraf leefde de vrees dat de marsen in ernstig geweld konden ontaarden als gevolg van het protestantse onge noegen over het vorig jaar gesloten pact tussen Groot- Brittannïe en de (katholieke) Ierse Republiek, waarbij de laatste een stem krijgt in het bestuur over Ulster. (Vervolg van voorpagina) JOHANNESBURG In de zwarte woonstad Sowe- to hebben zaterdag zeker duizend zwarten een be grafenis bijgewoond, on danks het feit dat dit on der de noodtoestand ver boden is. In Meadowlands, een woonwijk van Soweto, vluchtten tientallen gezin nen uit hun huizen van wege straatgevechten tus sen Zoeloe arbeiders en plaatselijke radicale jonge ren uitbraken. Inmiddels zijn het afgelopen week einde zeker vijf mensen bij deze gevechten om het leven gekomen. De Canadese premier Mulro- ney heeft gisteren aangekon digd bereid te zijn strenge maatregelen te treffen tegen het blanke minderheidsregiem in Zuid-Afrika. Als andere landen van het Gemenebest er niet in slagen het eens te wor den over de te voeren politiek, dan is Canada bereid op eigen houtje sancties te nemen, aldus Scholieren moeten toestemming vragen om les te volgen JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft gis teren maatregelen getroffen tegen opstandige scholieren. De 1,7 zwarte leerlingen zijn verplicht toestemming te vragen om vandaag naar de schoolbanken terug te keren. President Botha heeft de ambtenaren van het ministerie voor zwart onderwijs mandaat gegeven om zwarte scholieren af te wij zen zonder opgaaf van reden en zonder dat In beroep kan worden gegaan. De scholieren, van wie velen de afgelopen jaren hebben meegedaan aan boycotacties, kunnen ook naar een andere klas worden overgeplaatst. Als zij daarmee niet akkoord gaan „zal dat zijn alsof zij vrijwillig de school heb ben verlaten", aldus de maatregel. De scholen zouden aan vankelijk twee weken geleden weer open gaan, maar beslo ten werd het begin van het nieuwe schoolkwartaal op te schorten en een toelatingsprocedure in te stellen. De controle op de zevenduizend scholen wordt eveneens verscherpt en elke leerling is verplicht een identiteitskaart bij zich te dra gen. Mulroney. De premier zei dat na afloop van het gesprek met de Britse premier Thatcher, die zich nog eens ten overvloe de, fel tegen sancties keerde. Thatcher bracht een bezoek van een weekeinde aan het Canadese Vancouver. Overi gens zei de Australische minis ter van buitenlandse Hayden gisteren dat het Gemenebest dreigt te breken door de starre Britse houding. Hij vreest dat de organisatie uiteen valt als Groot-Brittannië niet snel haar negatieve houding ten aanzien van maatregelen laat varen. NEW DELHI In de Indiase deelstaat Gujarat zijn vandaag weer twee doden gemeld bij gevechten tussen hindoes en moslims. De gevechten begonnen woensdag toen jongeren in een moslimwijk een traditionele hindoe-processie met olifanten en strijdwagens met stenen bekogelden. Van de ruim zestig slachtoffers werden er acht levend verbrand. Verder zijn de rivaliserende groepen elkaar te lijf gegaan met messen, brandbommen, bijtende zuren en bamboestokken. Intussen zijn honderden paramilitaire soldaten naar Gujarat gestuurd om de orde te herstellen. Surah Ferguson Prinses Diana LONDEN Tien dagen voor haar huwelijk ml. tweede zoon van koningin Elizabeth van Engei moet Sarah Ferguson („Fergie") nog de harten' de Britten veroveren. Op een vergelijkbaar pur. haar opmars naar koninklijkheid kon haar n staande schoonzuster, prinses Diana, bij de Bri. al geen kwaad meef doen. j De immer goedgemutste, roodharige die op 23 juli tr met prins Andrew wordt, vooral in de Britse roddelpen spot om haar gewicht en haar kleding. Toen Sarah Fere naar de koninklijke paardenraces van Ascot moest gaa er werd bekeken door de modewereld, verklaarden nf journalisten dat ze met permissie zeeziek waren gewd van Sarah's garderobe en dat haar schouderpartij er eed geleken van een Amerikaanse honkbalspeler. Toer' sproeterig als ze is, een week in de Caribische zon lag. richtte het leger gossipschrijvers dat ze nooit werd gf zonder mannenoverhemd over haar bikini. De deken van de Britse gossipschrijvers, Nigel Demi van de Daily Mail, vindt het bepaald niet verrassend, j na is een stralende schoonheid. Sarah niet". Hij voegt ef toe dat de Britse honger naar koninklijke bruiden trout niet onverzadigbaar is. „Ik verwacht dat wanneer And jongere broer Edward trouwt, de belangstelling voor vrouw nog geringer zal zijn. Er is wat dat betreft een r gaande lijn Dempster vindt Sarah Fergusons grote kracht liggen in' ontspannen manier van omgaan met de media. „Sar, briljant bij het aanpakken van de pers. Zij kent ze allei Ze kent mij, warempel. Als we 't haar vragen, maai danspasjes". I (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Is Thatchers Groot-Brittannië echt een aards paradijs waaraan alle andere landen van het Westen een voorbeeld kunnen nemen? Beschei denheid hoort* niet tot de sterkste deugden van de Britten; hun Conservatie ve premier gelooft inder daad dat sinds zij in 1979 aan het bewind kwam, de kwaliteit van het leven van haar landgenoten door Thatchers partij genoten in het Lagerhuis ook onderdanen ge noemd er fors op voor uit is gegaan. Een maand geleden verklaar de minister van werkgelegen heid lord Young (54): „Ons land kende nooit zoveel wel vaart als vandaag de dag". Maar Young, zelf zeer gefortu neerd, staat bekend als een flapuit. Hij spreekt vaak zon der nadenken, ook wanneer hij er beter aan doet te zwij gen. Sommige kranten noem den Young „een tactloze self- -made miljonair die baadt in ongekende weelde en geen ge voel heeft voor de noden van miljoenen Britten". In de me dia werd er fijntjes aan herin nerd dat Young vanwege zijn persoonlijke rijkdom gewoon had bedankt voor het jaarsala ris van 34.820 pond dat aan zijn ministerportefeuille is verbonden. De ondoordachte verklaring van Young is inmiddels een veel gebruikt en voor de Con servatieven bepaald ongunstig klinkend citaat geworden. Thatcher heeft hem dan ook opgedragen voortaan zijn mond te houden. Harde waar heden verzwijgen is een tac tiek die Thatcher goed ligt; vandaar haar weigering om te reageren op de onthulling van twee pressiegroepen, dat het land zo'n elf miljoen armen telt. Volgens de Actiegroep voor Hulpverlening aan Arme Kin deren en de Lage Inkomens Unit leeft een op vijf Britten op of onder de armoedegrens. De pressiegroepen zeggen, dat sinds 1979 de armoede in Groot-Brittannië is toegeno men met 53 procent en stellen daarvoor niet alleen de crisis, maar ook Thatchers belasting en sociale politiek verantwoor delijk. Een rapport van de Londense Levensmiddelen Commissie bevestigt deze bevindingen. Uit een studie blijkt dat in ge zinnen' van werklozen vaak honger wordt geleden, zodat in elk geval de huur kan worden betaald. Veel Britten hebben liever weinig te eten dan ach terop te raken met de betaling van hun nota's. De overheid neemt weliswaar veel huishu ren van werklozen voor haar rekening, maar pas na verloop van tijd en alleen voor een be perkte periode. Maar niet alleen Britse werk lozen en mensen die leven van openbare steun verkeren in behoeftige omstandigheden. Eddie Potts (42), werkzaam in het Noordengelse graafschap Durham, heeft twee banen, maar kan toch de eindjes nau welijks aan elkaar knopen. Zelfs zijn werkloze vrienden hebben het beter dan hij, die met 340 gulden per week de kost probeert te verdienen voor vrouw en twee kinderen. In Margaret Thatchers „welfa re state" is het noorden van Engeland opvallend armer dan de zuidelijke regio. Toch gaat het niet op Thatcher al leen verantwoordelijk te stel len, want de „great divide", de grote kloof, is ontstaan lang voor zij aan het bewind kwam. Londen heeft altijd veel rijk dom naar zich toe getrokken; een verwijt dat praktisch elke hoofdstad van de wereld kan worden gemaakt. Maar het is wel zo, dat de laatste jaren in de noordelijke regio's de ver paupering en de armoede hand over hand toeneemt. Op de boeren na stemt in het noorden bijna iedereen Labour of Alliance. Maar zelfs in het „rijke" Londen wordt door ve len bittere armoe geleden. Een van de grootste schandalen van de Britse hoofdstad is dat duizenden dakloze gezinnen, voor wie geen gemeentewo ningen beschikbaar zijn, door de overheid in gore hotelletjes worden gestopt. Zij leven daar in ellendige omstandigheden, vaak zonder goed sanitair en geplaagd door ongedierte. De autoriteiten maken de eige naars van zulke hotelletjes, die deze naam niet eens waardig zijn, schatrijk. De Child Poverty Action Group merkt op, dat in Lon den de kloof tussen armen en welgestelden praktisch even scherp afgetekend is als de „great divide" van Noord- en Zuid-Engeland. Zeker een mil joen Londense gepensioneer den leeft op de armoedegrens, terwijl multimiljonairs iedere dag rijker worden omdat de regering met fiscale en andere maatregelen hun welvaart als maar doet stijgen. Alan Booth, woordvoerder van de Child Poverty Action Group: „In sommige Londense stadswijken is de kindersterfte even hoog als in de armoedig ste delen van Italië. Baby's die ter wereld komen in arme wij ken van Londen zijn veel klei ner dan die van stadsdelen waar de bewoners het beter hebben. De voor de hand lig gende oorzaak hiervan is de gevoelig lagere levensstan daard van toekomstige moe ders in armoedige woonwij ken. En deze kloof van ge boorte tot pensioen wordt steeds groter". SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 132) „Hé..., ik weet hoe we ongezien het pok- kedorpie uit kenne komme!" siste Linke Lowiet- je. „We zijn hier vlak bij het haventje en daar ligt een bootje!" „Wat jij altijd niet weet," smaalde Bennie de Klapper. „Gut, gut, gut, wat weet die lekkere jonge altijd veel Hij weet an geld te komme, zegt-ie! An honderdduizend piek weet-ie te komme! En nou weet-ie weer een bootje! Zeker om gelijk mee naar de bodem te zakke en te verz...." „Hou je kop nou maar dicht!" snauwde Linke Lowietje nijdig. „Late we nou maar liever make dat we wegkomme! Onze enige kans is over het water!" En Lowietje liep hard vooruit. Hij had de zaken blijkbaar goed verkend, want inderdaad bevond zich op een afstandje van een luttele honderd meter een klein aanlegsteigertje. De doodenkele vrachtschuit, die Rijkhuyzen wel eens aandeed, legde altijd daèr aan en het vaarwater..., wel, dat was de Gravendrechtse beek, die door de bossen kronkelde en tenslotte uitmondde in de haven van de grote stad Gravendrecht. Grote schepen konden er niet door die beek, maar het pieremegoggeltje. waar Linke Lowietje nu als eerste insprong, vond diep water genoeg. En er zat nog een buitenboordmotortje aan ook, zo dat de twee schurken niet behoefden te roeien. Dat ze daarmee tevens de broodwinning stalen van een ijverige parlevinker, dan kon ze blijk baar niet schelen... Maar goed, het kruikje gaat zo lang te water tot het barst en we kun nen wel vast verklappen, het barsten was héél dichtbij. De twee verstokte boeven sputterden wel weg en ze voeren wel door het rustige, sprookjesachtige stille woud, maar er broeide wat onder de pet van Bennie de Klapper. Hij koesterde namelijk zekere verlangens om Linke Lowietje op zijn ziel te gaan geven. In datzelf de Rijkhuyzer Bos wandelde nu trouwens ook professor Tweesteen. dolgelukkig met zijn zak geld en zijn zilveren beker... BAKERSFIELD De Amerikaanse luchtmacht heeft zich na het neerstorten van een voor radar onzichtbaar testvliegtuig in een diep stilzwijgen gehuld. Een bron in het het ministerie van defensie verklaarde dat het om een prototype van de F-19 van Lockheed zou gaan, uitgerust met „Stealth-apparatuur", waar door het onzichtbaar is op de radar. De geheimzinnigheid waarmee het ongeluk omgeven wordt doet denken aan een soortgelijk ongeval in 1984. Toen kwam luite nant-generaal Robert Bond om het leven tijdens een testvlucht met een onbekend prototype. Er deden destijds al geruchten de ronde als zou het om een met Stealth-apparatuur uitgerust vlieg tuig gaan. Bronnen in het Pentagon verklaarden later dat Bond een testvlucht met het supersonische Russische vliegtuig Mig-23 uitvoerde. Volgens luchtvaartdeskundigen zijn er inmiddels 20 tot 30 F-19 gevechtstoestellen gebouwd. Het ministerie van defensie maakt er geen geheim van dat er wordt gewerkt aan een bommenwer per die met de onzichtbaar makende technologie is uitgerust. De regering wil 132 van deze bommenwerpers bouwen, waarmee 90 miljard gulden is gemoeid. Minister Weinberger meldde dat de „Stealth"-bommenwerper in het begin van de jaren '90 in produktie kan worden genomen. Volgens de minister zouden deze toestellen tot ver in de volgen de eeuw in staat blijven aan waarneming door geavanceerde de vierde keer dat een „Stealth"-gevechtsvliegtuig is neerge stort. Een plastic model van de F-19, die vrijdag in de VS is neerge stort. Het toestel zou zijn uitgerust met speciale apparatuur, waardoor het onzichtbaar is voor radar. HAMBURG Jasser de leider van de Pal Bevrijdingsorganisatie heeft gezegd dat de doo bezette westelijke Jon ver onder beheer van d nigde Naties moet wor steld, als een eerste sta richting van een oploss het Midden-Oosten con „Ik stel voor de eers voor dat het bezette Pal gebied aan de Verenig ties moet worden ove gen", aldus Arafat, di met een journalist v, Spiegel. „Ik ben bereid om alle heidsgaranties te gev< enige dat ik wil is d volk eindelijk een ple waar het in vrijheid ven", verklaarde de Pr der. Der Spiegel had met' een vraaggesprek in i nadat koning Hoessei Jordanië besloot tot ft van de 25 kantoren vai tah en de bewegingsj van een aantal topfui rissen van de PLO aan legde. Arafat ontkende one met Hoessein te hebbe$ verklaarde dat de Jofr koning de neiging heeL buigen voor de druk Amerikaanse regering PLO niet als een volvi partner bij het vredespi het Midden-Oosten te si ken. ii Volgens Arafat probr Jordaanse regering eeL natief voor de PLO te waar zij volgens hem^ zal slagen. „Wat de Joj| regering ook onderneC zal er niet in slagen onr te sluiten. De PLO isi. langrijkste factor in hfc »r onf

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4