VD bezint ich op strategie Kabinet Lubbers-2: veertien ministers buten formatie iiillen leiden 4t spanningen Geen herstel in sector sterke drank ^NNENLAND CeidaeCouocwt MAANDAG 14IULI1986PAGINA3 ^leefvlieger listig gewond "Itricum Op zweefvliegveld in Duinen bij Castri- is gistermiddag j2weefvliegtuig bij ktart verongelukt, urfozittende van het ïniel is ernstig ge- njd overgebracht T het Academisch ^'jisch Centrum in ee)terdam. Volgens ocljolitie is het onge- h^ermoedelijk ont- ksf door een defect de lier waarmee aaJ°nd werd opge- s djcen. vliegtuigje vanaf Schade aan loods, waarin op de begane grond kantoorruimten zijn gevestigd van de Betoncen- trale De Schelde in Bergen op Zoom. Aanslag actiegroep tegen kruisraketten BERGEN OP ZOOM Bij Betoncentrale De Schelde BV in Bergen op Zoom, een dochteron derneming van bouwgigant Ballast-Nedam, is gisterochtend omstreeks vijf uur een kantoor gebouw geheel in vlammen opgegaan. De aan grenzende loods bleef gespaard. In de nabijheid van het gebouw ontplofte een geïmproviseerde bom. Als reden voor deze aanslag werd in een anoniem telefoontje de betrokkenheid van het bedrijf bij bouwactiviteiten op de (met kruira- ketten besmette) vliegbasis Woensdrecht opge geven. Een nader onderzoek wees uit dat er in derdaad sprake is geweest van brandstichting in het kantoorgebouw. Een deel van de admini stratie was overhoop gehaald. De schade be draagt na een voorlopige raming vele tiendui zenden guldens. Campagne gestart voor matiger alcoholgebruik RIJSWIJK Het ministerie van wvc is een voorlichtingscampagne gestart om de bevol king bewust te maken van de problemen en de risico's van overmatig alcoholgebruik. Als eerste is een nieuwsbrief gelanceerd, waarin een landelijke campagne wordt aangekon digd. Die landelijke campage begint in sep tember. Via televisie, dagbladen, tijdschriften en affiches zal op het gevaar van overmatig alcoholgebruik worden gewezen. Dit voor lichtingsplan is volgens het ministerie een uitvloeisel van de ontwerpnota Alcohol en Samenleving die staatssecretaris Van der Reijden eind vorig jaar presenteerde. Met in gang van 1986 heeft WVC jaarlijks steeds an derhalf miljoen gulden beschikbaar voor het voorlichtingsplan. Groningen: sollicitatie plicht weer controleren GRONINGEN De gemeentelijke soci ale dienst in Groningen moet weer gaan controleren of mensen die langer dan een jaar werkloos zijn wel solliciteren. De gemeente deed dit sinds november '84 niet meer. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken had in februari via een officiële aanwijzing te kennen gege ven dat die controle wèl moest plaatsvin den. Tegen die aanwijzing was de ge meente in beroep gegaan. Daarbij had men hangende het beroep gevraagd om schorsende werking van de aanwijzing. Op dat laatste heeft de Raad van State negatief gereageerd. De gemeente vindt dat voor de langdurig werklozen geen reële kans op werk bestaat. Spookrijder vlucht na aanrijding BEEMSTER De 19-jarige P. van E. uit Hoorn heeft in de nacht van zaterdag op zon dag op de weg Hoorn-Purmerend een frontale botsing veroorzaakt toen hij op de verkeerde weghelft reed. Na de aanrijding vluchtte de spookrijder, die lichte verwondingen had op gelopen. Onder bedreiging met een mes pro beerde hij een passerende automobilist een lift af te dwingen, maar dat lukte niet. Een uur na de aanrijding wist de politie de man aan te houden. De inzittenden van de door hem aan gereden auto bleven ongedeerd. Van E. is vol gens de politie ook betrokken geweest bii een schietpartij eerder in de nacht. Daarbij heeft met een vuurbuks gericht geschoten op pu bliek en andere betrokkenen bij een vechtpar tij. Een 22-jarige man werd daarbij getroffen. i ar 2dq (Van t parlementaire redactie) HAAG Een commissie van vijf VVD'ers werkt nenteel aan een nota over de politieke strategie van berale partij. Deze nota moet de basis vormen voor an'discussie die binnenkort in de VVD-fractie in de kaltede Kamer zal worden gevoerd. /asj insfcmmissie bestaat uit de kamerleden Frank de Grave, Erica lonfctra. Loek Hermans, Jan-Kees Wiebenga en Henk Koning, S laatste naar verwachting binnenkort weer staatssecretaris 'inanciën zal worden. Het is de bedoeling dat in de strate- •ta niet alleen het politieke profiel van de VVD aan de orde (men wenst een duidelijker liberaal imago op te bouwen) e q ook de verhouding tussen kabinet en kamerfractie. Onder A deleider Ed Nijpels was er nauwelijks meer sprake van ge- hijden verantwoordelijkheden tussen de liberale ministers en nvjVD-fractie. Er was sprake van veelvuldig overleg en van ivoor koken" van bepaalde beslissingen. Op die manier was Staatsrechtelijk gebruikelijke „dualisme" tussen Kamer en ïet vervangen door het „monisme" (Nijpels sprak doorgaans l,strategisch monisme"), waarbij populair gezegd kamerle- en bewindslieden twee handen op één buik vormden. De |-commissie wenst nu het dualisme weer in ere te herstel- ,aaM in de nota aandacht worden besteed aan de interne par- nn)ictuur. Daarbij komen onder meer vragen aan de orde over ak en de rol van de partijvoorzitter, net hoofdbestuur als $1, de fractieleider en de vice-premier. KNSEMIUS: ter vo<J al en 5ge (Vervolg van de voorpagina) ix-minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or- affHg en Milieubeheer, dr. Pieter Winsemius (WD), keil dit weekeinde gezegd dat hij in het tweede kabi- irolLubbers ernstige moeilijkheden tussen de coalitie- ieldiers verwacht. In een vraaggesprek voor de i d40-radio verklaarde hij zondagmiddag: „Ik voorzie >eslfiingen die kunnen leiden tot een explosie. Deze pingen zullen het gevolg zijn vain de fouten die iemaakt bij de zetelverdeling". is Winsemius is het fout dat de VVD maar één vertegen- iger heeft in de „vijfhoek" van het kabinet, bestaande uit listeries die het meest betrokken zijn bij het financiële en -economische beleid: Algemene Zaken, Financiën, Sociale h en Werkgelegenheid, Binnenlandse Zaken en Economi- tofcaken. Enkel het laatstgenoemde ministerie uit de vijfhoek hiand door een VVD'er, namelijk De Korte. Winsemius it dat de VVD ook Binnenlandse Zaken had moeten krij- g e ge\|d-bewindsman zei vertrouwen te hebben in zijn opvolger, actieleider Nijpels. Afgelopen zaterdag heeft hij Nijpels al jpraat" over het beleid op het ministerie van VROM. Even- Zofoor de AVRO-radio zei de waarnemend fractieleider van tofdA. Wim Meijer, dat hij het afscheid van Winsemius uit de istapohbek zeer betreurt. „Het vertrek van Winsemius en de t van Nijpels zijn twee slechte oplossingen voor één en het vraagstuk. Het is verbijsterend", aldus Meijer. Hij herin- ?osl eraan dat Winsemius onlangs door Nijpels nog werd ge- n rfl als één der beste ministers van het kabinet en dat Lub- no|n Winsemius zelfs een toekomstig vice-premier zag. lid« rad. tssecretanssen lORfiweek wordt de benoeming van de elf staatssecretarissen c M£cht. De invulling van een aantal staatssecretariaten is al jed als zeker. Op Binnenlandse Zaken komt de al eerder |mde mevrouw De Graaff-Nauta (CDA), die de gemeentefi- jën voor haar rekening zal nemen. Blijvers zijn staatssecre- jKoning (VVD, Financiën), Van Houwelingen (CDA, De- i), Brokx (CDA, Volkshuisvesting), en De Graaf (CDA, So- feaken). IVC zal naar verwachting het VVD-kamerlid Dees staats- faris voor volksgezondheid worden. Het is nog niet zeker of !)rmalige staatssecretarissen Korte-van Hemel (CDA, Justi- Ginjaar-Maas (VVD, Onderwijs) op hun post zullen te ren. Onbekend is ook nog wie de twee onderministers zul- orden op Economische Zaken (een VVD'er voor het mid- en kleinbedrijf en een CDA'er voor de buitenlandse han- )n welke CDA'er staatssecretaris wordt van Buitenlandse p, belast met Europese aangelegenheden. R.F.M. Lubbers De nu 47-jarige Lubbers leidde zijn eerste kabinet vanaf november 1982 met vaste hand langs een groot aantal valkuilen en hobbels: de euthanasie wetgeving, het media-be- leid en het verdrag met de VS over de kruisra ketten. Lubbers voerde zijn partij, het CDA, ook naar een grote verkie zingsoverwinning. Lubbers werd geboren in Rotterdam en haalde zijn doctoraal examen econo mie aan de Nederlandse Economische Hogeschool aldaar. Daarna trad hij in dienst bij het familiebe drijf Lubbers Construc tiewerkplaats en Machi nefabriek Hollandia BV. Hij was actief in werkge versorganisaties. De toenmalige KVP- fractievoorzitter Andries- sen droeg hem ln 1973 voor als minister van economische zaken in het kabinet-Den Uyl (1973-1977). Tijdens de kabinetten Van Agt was hij kamerlid en vanaf 1978 fractievoorzitter. In 1982 nam hij het roer over van Van Agt. R.W. De Korte De na het aftreden van Nijpels tot politiek leider van de VVD uitgeroepen dr. R. de Korte beheerde na de dood van mr. K. Rietkerk korte tijd het ministerie van binnen landse zaken. Hij keert terug op Economische Zaken (en als vice-pre mier) als opvolger van zijn partijgenoot Van Aardenne. De 50-jarige dr. Rudolf Willem de Korte werd geboren in Den Haag en behaalde zijn doctoraal examen wis- en natuur kunde aan de Leidse uni versiteit. Hij promoveer de daar ook en volgde een postdoctorale oplei ding aan de Amerikaans Harvard-universiteit. Vanaf 1964 was De Korte werkzaam in het bedrijfsleven, onder meer als directeur van Unilever-Emery N.V. in de periode 1972-1977. In 1977 werd De Korte kamerlid voor de VVD, na in die partij onder meer actief te zijn ge weest als campagnelei der. Hij stond bekend als de belangrijkste finan- cieel-economische specia list van de liberale frac- F. Korthals Altes C.P. van Dijk De 49-jarige mr. H. van den Broek geniet bij poli tieke vrienden en vijan den de reputatie een be kwaam vakminister te zijn. Tijdens het Neder landse voorzitterschap van de Europese Ge meenschap kwam Van den Broek het afgelopen half jaar veelvuldig in het nieuws door zijn po gingen de EG-partners op één lijn te krijgen ten aanzien van Zuid-Afrika. Hans van den Broek werd geboren in Parijs en werd na het behalen van zijn doctoraal exa men rechten in 1965 ad vocaat en procureur in Rotterdam. Tussen 1969 en 1976 was hij werk zaam bij Enka-Glanzstoff in Arnhem. Politieke er varing deed hij vanaf 1970 op in de gemeente raad van Rheden. Van 1976 tot 1981 maakte hij deel uit van de KVP- en CDA-fractie in de Twee de Kamer. Onder Van Agt-2 en -3 was hij als staatssecretaris belast met Europese aangele genheden. In 1982 werd hij opvolger van Van der Stoel. Een oude bekende in het kabinet is de VVD-er mr. F. Korthals Altes, die op nieuw de portefeuille van justitie onder zijn be heer krijgt. Onder meer door zijn opponent in de Tweede Kamer, de PvdA'er mr. A. Kosto, is de voormalige advocaat een bekwaam bewinds man genoemd. De 55-jarige Frederik Korthals Altes werd ge boren in Amsterdam en studeerde rechten in Lei den. Na zijn doctoraal examen ging hij in 1958 aan het werk bij het ad vocatenkantoor Dutilh, Van der Hoeven en Sla ger. De nieuwe minister van justitie was van 1975 tot 1981 voorzitter van de VVD. In 1981 werd Kort hals Altes senator, waar na in 1982 zijn benoe ming tot minister van justitie volgde als opvol ger van de nu verdwe nen CDA-minister van defensie mr. J. de Ruiter. De nieuwe minister van binnenlandse zaken Van Dijk (54) kreeg vooral be kendheid en populariteit door zijn rol als voorzit ter van de RSV-enquête- commissie. Van Dijk draait als lid van het CDA sinds 1977 in het Haagse politieke cirquit mee. In 1954 deed hij zijn doc toraal examen economie in Rotterdam. In 1960 volgde hij een opleiding tot bestuursambtenaar in Nederlands Nieuw Gui nea aan het Tropeninsti tuut in Amsterdam, daar na werkte hij bij de OESO in Parijs en bij de Wereldbank in Washing ton als chef van de on- derwijsdivisie.In 1977 kwam hij in de Tweede Kamer en in 1981 en 1982 was hij minister voor ontwikkelingssa menwerking, daarna weer kamerlid. In de vijftiger jaren heeft Van Dijk in Zuid-Afrika ge werkt, in welke tijd hij de apartheid verdedigde. Daarmee geconfronteerd in 1981 verdedigde hij zich door te zeggen dat in de loop der jaren zijn me ning zich drastisch had gewijzigd. W.J. Deetman Drs. W. Deetman was de afgelopen vier jaar ge dwongen talrijke bezui nigingen op zijn „dure" begroting door te voeren. Dat is hem in de onder wijswereld niet in dank afgenomen, maar hij geldt er wel als een daadkrachtig bestuurder. Onder zijn leiding is in middels een grote fusie- operatie in het hoger be roepsonderwijs op de rails gezet. De 41-jarige Willem Joost Deetman werd ge boren in Den Haag. Na zijn doctoraal examen politicologie aan de Vrije Universiteit in Amster dam kwam hij in 1968 in dienst bij de Vereniging Besturen raad Protes tants-Christelijk Onder wijs in Nederland. Na een raadslidmaatschap in de gemeente Gouda werd Deetman in 1978 Twee de-Kamerlid voor het CDA. Drie jaar later volgde zijn benoeming tot staatssecretaris van onderwijs onder Van Ke- menade, waarna hij in 1982 voor de eerste keer minister van onderwijs werd. H.O.C.R. Ruding Dr. O. Ruding, een van de architecten van het bezuinigingsbeleid, kwam de afgelopen vier jaar veelvuldig in het nieuws met zijn pleidooi en voor een strengere be waking van de inhoud van 's lands schatkist dan velen van zijn CDA- partijgenoten wenselijk oordeelden. De 46-jarige Herman Onno Christiaan Rudolf Ruding werd geboren in Breda. Een jaar na zijn cum laude afgelegde doc toraal examen economie aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool in Rotterdam (1965), werd hij hoofd van de afdeling internationale monetaire zaken bij de generale theraurie van het minis terie van financiën. Pro moveren deed hij in 1969. Vervolgens was hij hoofd van het directoraat effec tensyndicaten bij de Am- robank, bekleedde hij een functie bij het Inter nationaal Monetaire Fonds en was lid van de Raad van Bestuur van opnieuw de Amrobank. In 1982 werd hij voor de eerste keer minister van financiën. W.F. van Eekelen E.H.T.M. Nijpels van Eekelen, de nieuwe minister van defensie, was staatsecretaris van buitenlandse zaken (Eu ropees beleid) in het vo rige kabinet-Lubbers. Van Eekelen studeerde van 1950 tot en met 1952 aan de Princeton Univer sity Department of Poli tics in de Verenigde Sta ten. In 1954 deed hij zijn doctoraal examen Rech ten aan de universiteit van Utrecht. In 1964 pro moveerde hij cum laude tot doctor in de Rechtsge leerdheid. Van 1957 tot 1977 was hij ambtenaar in de buiten landse dienst en in 1977 kwam hij in de Tweede Kamer. Van Eekelen is geen onbekende op het ministerie van defensie. Van 1978 tot 1981 was hij er staatsecretaris voor het materieelbeleid. On der zijn toezicht kwam het tot de enorme kos- tenoverschrijding bij de bouw van de Walrus-on derzeeërs. Daarna werd hij een jaar kamerlid voor de VVD. Overladen met kritiek na het verlies van negen ze tels voor de liberalen bij de afgelopen kamerver kiezingen, ruimde Nijpels na een fractievoorzitter- schap van vier jaar het veld voor prof. J. Voor hoeve, terwijl het poli tiek leiderschap van de partij in handen kwam van dr. R. de Korte. Nu mag Nijpels het ministe rie van milieu overne men van zijn succesvolle partijgenoot Winsemius. De 36-jarige Eduardus Hermannes Theresia Ma ria Nijpels werd geboren in Den Helder en haalde in 1977 zijn doctoraal examen rechten (vrije studierichting). Van 1977 tot 1982 maakte Nijpels deel uit van de gemeen teraad van Bergen op Zoom, terwijl de voorma lige landelijk voorzitter van de JOVD in 1977 te vens zijn intrede deed in de Tweede Kamer. Frac tievoorzitter werd Nijpels in 1982 als opvolger van wijlen mr. K. Rietkerk, die als minister van bin nenlandse zaken deel ging uitmaken van het eerste kabinet-Lubbers. N. Smit-Kroes Het departement van verkeer en waterstaat is voor drs. N. Smit-Kroes (VVD) bekend terrein. Tijdens het eerste kabi net-Lubbers was zij al bewindsvrouw op dit mi nisterie, terwijl zij er tij dens het eerste kabinet- Van Agt fungeerde als staatssecretaris onder haar partijgenoot Tuijn- man. Onder meer door de wegblokkades van chauffeurs, de acties van binnenschippers en van wege kostenoverschrij- dingen bij het Ooster- scheldeproject kwam Smit-Kroes in het nieuws. De 44-jarige Neelie Smit- Kroes werd geboren in Rotterdam en studeerde economie aan de Neder landse Economische Ho geschool aldaar. Zij com bineerde vervolgens haar baan als directielid van een transportbedrijf met het raadslidmaatschap voor de VVD van de ge meenteraad van Rotter dam. In 1971 kwam zij voor de liberalen in de Tweede Kamer en bleef daar tot haar benoeming tot staatssecretaris in 1977. G.J.M. Braks De 53-jarige Gerrit Braks CDA), geboren in Odilia- peel bij Uden, staat be kend als een bekwaam vakminister en zijn gehe le carrière heeft in het teken van de landbouw gestaan. Tijdens de EG- marathonzittingen over landbouw bouwde hij een reputatie met betrekking tot zijn uithoudingsver mogen. Braks studeerde in 1965 af als landbouwkundig ingenieur aan de Land bouwhogeschool Wage- ningen. In 1965 stapte hij over naar het ministerie van landbouw. Vervol gens was de nieuwe mi nister adjunct-landbou- wattaché bij de EG in Brussel, secretaris van de Noord-Brabantse Chris telijke Boerenbond en Landbouwraad bij de EG. In 1977 werd Braks CDA-kamerlid. In maart 1980 volgde voor de eer ste keer zijn benoeming tot minister van land bouw in het eerste kabi net-Van Agt. Die functie heeft hij sindsdien ver vuld, slechts met een jaar onderbreking toen drs. De Koning tijdens de ka binetten Van Agt-2 en -3 die post innam. J. de Koning Drs. J. de Koning heeft een lange ministeriële loopbaan achter de rug. In 1977 werd hij in het eerste kabinet-Van. Agt belast met ontwikke lingssamenwerking. In 1981 volgde zijn benoe ming op Landbouw en Visserij in het volgende kabinet-Van Agt, een post die hij in 1982 onder Lubbers verruilde voor Sociale Zaken en Werk gelegenheid, een post die hij opnieuw gaat bekle den. De 59-jarige Jan de Ko ning werd geboren in Zwartsluis en werkte na zijn studie sociale geogra fie onder meer aan de Vrije Universiteit in Am sterdam en bij de Neder landse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond. Van 1969 tot 1971 was hij lid van de Eerste Kamer, daarna van de Tweede Kamer (ARP en CDA). De Koning was informa teur van het tweede ka binet-Lubbers. Ook tij dens de kabinetsformatie van 1981 was hij (mede) als zodanig actief. De Ko ning was ook lid van het Europees parlement en bestuurslid van de NO VIB. L.C. Brinkman Mr.drs. Elco Brinkman, heeft de afgelopen vier jaar als CDA-minister op WVC bijna voortdurend in de politieke schijnwer pers gestaan. Zijn be moeienissen met de eut- hanasie-wetgeving, het mediabeleid, de intrek king van een voorstel voor een nieuwe Wel zijnswet, de opheffing van de BKR en zijn wei gering de P.C. Hooftprijs toe te kennen aan Hugo Brandt Corstius en zijn kritiek op het functione ren van de Tweede Ka mer brachten hem veel vuldig in het nieuws. Hij begint nu aan zijn tweede ambtstermijn. De 38-jarige Leendert Cornelis Brinkman werd geboren in Dirksland en studeerde politicologie en rechten aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Hij werkte als we tenschappelijk ambte naar en hoofd van het bureau van de secretaris generaal op het ministe rie van binnenlandse za ken. In 1980 volgde zijn benoeming tot directeur- generaal binnenlands be stuur. P. Bukman CDA-voorzitter en sena tor drs. P. Bukman, de nieuwe minister van ont wikkelingssamenwer king, is geen onbekende op het terrein van de buitenlandse politiek. Hij was in het verleden on der meer lid van het Economisch en Sociaal Comité van de Europese Gemeenschappen, voor zitter van de Nederland se FAO-commissie en vice-voorzitter van het Centraal Orgaan van de Economische Betrekkin gen met het buitenland. Op dit moment is hij nog voorzitter van de Euro pese Volksunie. De 52-jarige Pieter Buk man wérd geboren in Delft en behaalde in 1959 zijn doctoraal examen so ciale geografie aan de Universiteit van Amster dam. Hij was vanaf 1961 onder meer algemeen se cretaris en voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en voorzitter van het Land bouwschap. In 1980 werd Bukman CDA-voorzitter, terwijl hij sinds 1981 deel uitmaakt van de Eerste Kamer. i2CCH M0STDB fkLAS CM&ZCCBiJ- edds-inc is vKie ClJrees QpHMLT- SCHIEDAM Het gaat met veel bedrijven beter, maar dat kan niet worden gezegd van de gedistil- leerdsector. Aan de terug gang die sinds 1979 gaan de is kon nog geen halt worden toegeroepen. Dat is met name te wijten aan de accijnsverhoging van 16 procent die" in 1984 werd doorgevoerd. De ge volgen daarvan waren ook in 1985 nog sterk merkbaar in deze sector. Dit staat in het jaarverslag over 1985 van het Pro- duktschap voor Gedistil leerde Dranken in Schie dam. De consumptie van gedistil leerd loopt al jaren terug. Met name de afzet van Nederlands gedistilleerd is weer gedaald: - 7,3 procent. De afzet van bui tenlands gedistilleerd nam iets toe (2,9 procent). In zijn totali teit was er een afzetdaling van 4,9 procent, zo staat in het jaarverslag. De belastingdruk op gedistil leerd bedroeg vorig jaar bijna 78 procent. Op een liter jene ver van 17,95 gulden zit 11,12 gulden accijns en 2,87 gulden btw. Daarmee blijft volgens het produktschap slechts 3,96 gulden voor het bedrijfsleven over. „Ondanks deze zware en sinds 1979 met ruim vijftig procent toegenomen belastingdruk is de accijnsopbrengst met 34 miljoen gulden teruggelopen (van 1081 miljoen in '84 tot 1047 miljoen vorig jaar), ter wijl deze opbrengst zelfs 113 miljoen gulden lager was dan de raming van de regering in de Miljoennennota voor 1984", zo staat in het jaarverslag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3