Kabinet aan de slag W rnr// NMBBANK Tribune [eisje (16) 2 iloëllprijs 3oor Rogge l$i Visser VAN DIJK EN VAN EEKELEN MINISTER BROCCOLI EN RUNDERGEHAKT SS10.98 Zeker zeven doden bij aanslag op Guardia Civil Pedersen verrast: nog steeds gele trui Ceidóe Qowui/nt £eicUe 6oma/ni Maandag 14 juli 1986, 77e jaargang no. 23550 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerners, behorende tol Sijlholl Pers. Apolhekersdijk 34 2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244 Voor abonnementen: lel.071-313677, Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoolaredacteur: I I Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f, 67,43, jaar 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Vannacht enkele mistbanken en een temperatuur van onge veer 13 graden. Overdag pe rioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur van 20 graden bij zee tot 25 graden landin waarts. Zwakke, overdag ma tige westelijke wind. Zon op: 05.36; onder: 21.54. Schev. hoog water: 9.37 en 22.09; laag water: 5.19 en 17.35 VJVV, Utomobilist rijdt op ietgangers in: één dode 3URG In het centrum van Tilburg is in nacht van zaterdag op zondag een dode ge en na een woordenwisseling tussen een au- Èbilist en een aantal voetgangers over een serssituatie. De onder invloed verkerende nobilist, een 23-jarige Tilburger, zorgde rbij voor wild-westachtige scènes in de bin- stad door even later met hoge snelheid op groep voetgangers in te rijden en met een prige man op zijn motorkap door te rijden, slachtoffer raakte zwaar gewond toen hij de motorkap viel en ook nog eens geraakt d door andere auto's. Hij zou later in het jenhuis overlijden. Aan de rit kwam een Je toen de automobilist achterop een auto I die voor een verkeerslicht stond te wach- Een jongetje van twee jaar dat daarbij uit Viuto werd geslingerd moest met gebroken en in eeh ziekenhuis worden opgenomen. Reuze puzzel De inwoners van het Westfranse Saint-Ló hebben een manier be dacht om hun woon-1 plaats meer in de aan dacht te krijgen. In de plaatselijke sporthal wordt dezer dagen de laatste hand gelegd aan wat 's werelds grootste legpuzzel moet worden, waarna Saint-Ló zal wor den opgenomen in het Guinness-recordboek. In totaal 150.000 puzzel stukjes moeten op een oppervlakte van vijftien bij vijfentwintig meter een plaats vinden. Handrem weigert: moeder redt kind uit water UTRECHT Met een duik in het Merwedekanaal heeft een inwoonster van Utrecht dit weekeinde haar zoontje van twee jaar gered. Het kind zat in haar auto die ze bij een bezoek aan een garage langs het kanaal had geparkeerd. Toen ze omliep om het jongetje uit de auto te halen begon de wagen te rijden en verdween in het kanaal. De moeder bedacht zich geen moment en sprong er achteraan. De vrouw verklaarde later dat ze de auto wel op de handrem had gezet maar juist omdat die niet goed werkte was ze naar de garage gekomen. la Cooper (16) de jongste iw in de VS ooit ter dood tordeeld. -tVS Ir dood pWoordeeld 13( }JWN PORT De 16-jari- glwarte Paula Cooper is in ^merikaanse staat Indiana ,7jordeeld tot de dood we moord. Zij is niet alleen xste meisje, maar ook de e Amerikaanse burger wie ooit de doodstraf is proken. Samen met drie ire tieners had Paula Coo- in mei 1985 een 78-jarige r beroofd en vermoord. t heeft bekend dat zij als :r optrad en het plan de misdaad heeft. De l5^bare aanklager noemde llfioodstraf een juiste straf, lMat er sprake was van een 9fschrikkelijk en zinloos lölrijf". De medeplichtigen L6j veroordeeld tot 35 en 60 8<celstraf. ^TERDAM De Da- gjj Roëllprijs 1986 is toe tsend aan de beeldend 8(lstenaars Cornelius Ojtee en Carel Visser. Ojji deze tweejaarlijkse *jp van het Prins Bern- oJd Fonds is een bedrag 7ij 15.000 gulden verbon- si 0(1 prijs, die steeds wordt OQekend aan een kunste- 9<r ter bekroning van zijn 9jjaar oeuvre, is een erken- 7<f voor een uitzonderlijke rage aan de Nederlandse ur op het gebied van de lende kunst, de toege- kunst of de architec- De prijs is deze keer n twee „gelijkwaardige itenaars" toegekend. In ind met het veertigjarig leum van het Prins ihard Fonds heeft het ur die dubbele voor- 'ht bekrachtigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Konin gin Beatrix heeft van daag op paleis Huis ten Bosch de leden van het tweede kabinet-Lubbers beëdigd. De nieuwe re geringsploeg, bestaande uit negen CDA-be- windslieden en vijf mi nisters van VVD-huize, kon zaterdagmiddag door formateur Lubbers en zijn adviseurs De Korte en De Koning na een formatieperiode van slechts zeven weken worden gecomple teerd. Premier Lubbers is van plan eind deze maand al de regeringsverklaring in de Tweede Kamer af te leg gen. De Kamer komt daar voor vervroegd terug van het zomerreces. Zaterdagmorgen deed zich enige tegenslag voor toen bleek dat de commissaris der koningin in Gronin gen, de VVD'er Vonhoff, afzag van een kandidaat- ministerschap op Defensie en de Friese gedeputeerde mevrouw De Graaff-Nauta (CDA) bedankte voor de post Binnenlandse Zaken. Laatstgenoemd ministerie zal nu worden bezet door de CDA'er dr. C.P van Dijk. De Defensieportefe uille is in handen gekomen van de VVD'er dr. W.F. van Eekelen. Mevrouw De Graaff-Nauta heeft zich op verzoek van de CDA-top inmiddels wel bereid ge toond staatssecretaris van Binnenlandse Zaken te worden. Van Dijk kreeg vooral be kendheid door zijn voorzit terschap van de parlemen taire enquêtecommissie die de ondergang van het RSV-concern onderzocht. Van Eekelen stond al en kele weken op de nomina tie om Nederlands ambas sadeur bij de Europese Ge meenschappen te worden. Voor deze post zal het nieuwe kabinet nu een an dere kandidaat moeten vinden. Zaterdagmiddag heeft het formatietrio onder leiding van Lubbers nog geruime tijd gesproken met de be oogde minister van Finan ciën, dr. Ruding. Deze wil de pas akkoord gaan met een prolongatie van zijn ambt als hij van zijn colle ga-ministers de garantie zou krijgen dat de in het regeerakkoord afgesproken bezuinigingen (17,3 miljard in vier jaar) ook daadwer kelijk zullen worden gere aliseerd. Lubbers beloofde Ruding dat hij diens wens uitvoerig aan de orde zou stellen tijdens de oprich tingsvergadering van het nieuwe kabinet, het zoge heten „constituerend be raad", waarin afspraken werden gemaakt over de taakverdeling. Dit overleg heeft hedenmorgen plaats gevonden, voorafgaande aan de beëdiging van de nieuwe ministersploeg. Vanavond wijdt de NOS een extra uitzending aan het nieuwe kabinet met in terviews met de bewinds lieden. (Ned.2: 22.45 tot 23.45). Pag. 3: Winsemius: fou ten bij formatie zullen i leiden tot spanningen. North Sea Jazz: slijtageslag Billy Eckstine, geboren op 8 juli 1914 en dus vlak na z'n 72ste verjaardag te gast op het elfde North Sea Jazz Festival om er zijn nog altijd welluidende stemgeluid ruim baan te geven. Naar schatting tegen de veertigduizend mensen moeten er geweest op Paul Ackets jaarlijkse uitputtingsslag van de jazz. Lionel Hamp ton won hem op punten: Hij was het - bijna traditiegetrouw - die de kaars van het festival tegen half vier vanochtend uitblies. Ook al over de zeventig, Mr. Hêbaberiba. In Den Haag gearriveerd na een vermoeiende bus- en vliegreis vanuit het Finse Pori, maar niet te beroerd om het publiek z'n extraatjes te gunnen. Al ver gingen z'n muzikanten van de slaap, Lionel ging door. Tussen hem en Miles Davis (openingsconcert op vrijdag j.l.) zo'n beetje de hele historie van de jazz in beeld en geluid: van de bijna koele klassiek van Herbie Hancock, de salsa van Ray Baretto, de bluesband van Junior Wells die door een meisje van zeven tot een toegift wordt verleid, tot de smeltende tonen van het zigeu nerorkest. Meer over de driedaagse van de jazz op pagina 7. Foto: TJERK HERINGA (ADVERTENTIE) 7§ke maandag en dinsdag 7febben we groente en vlees de aanbieding 50 roccoli, 91o indergehakt, albert heijn ands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. Time: VS willen zwarte ambassadeur in Zuid-Afrika JOHANNESBURG De Amerikaanse regering, die onlangs heeft aangekon digd haar beleid tegen over Zuid-Afrika te her zien, overweegt een zwar te zakenman ambassadeur in Pretoria te maken. Dit heeft het Amerikaanse weekblad Time gisteren ge meld. Robert Brown zou de plaats in moeten gaan nemen van Herman Nickel, die eind deze maand van zijn functie wordt ontheven, aldus Time. Nickel is, volgens niet beves tigde berichten, inmiddels uit Zuid-Afrika vertrokken. In verschillende steden in Zuid-Afrika is vandaag het werk neergelegd. De algemene staking is uitgeroepen door de grootste zwarte vakcentrale Cosatu uit protest tegen de noodtoestand en de arrestatie van 200 vakbondsleiders. De oproep heeft echter niet overal navolging gekregen; veel ar beiders zijn bang ontslagen te worden. De Oostberlijnse advocaat Wolfgang Vogel is kortgeleden in Zuid-Afrika geweest voor besprekingen over de vrijla ting van ANC-leider Nelson Mandela. Dat schrijft het Westduitse weekblad Der Spiegel. Vogel geniet grote faam als onderhandelaar in humanitaire kwesties tussen Oost en West. Zo kon bijvoor beeld via zijn bemiddeling de joodse dissident Sjaranski van uit de Sovjet-Unie naar Israël vertrekken. Pag.4: Canada wil op eigen houtje sancties nemen. MADRID Bij een aanslag op een autobus met een vijftigtal kadetten van de paramilitaire Guardia Civil zijn vanmorgen in de Spaanse hoofdstad Madrid zeker zeven personen om het leven gekomen en ongeveer dertig anderen gewond geraakt. Twaalf van hen zijn er ernstig aan toe. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. De aanslag werd gepleegd met behulp van ex plosieven in een geparkeerde auto, die van afstand tot ont ploffing werden gebracht toen de bus passeerde. Onder de doden zijn zes leden van de Guardia Civil en een straatveger, die vlakbij de bomauto aan het werk was. Volgens de politie was de bomauto geladen met ongeveer vijftig kilogram ex plosieven en grote hoeveelheden schroeven en kettingscha kels. „Het was duidelijk de bedoeling zoveel mogelijk men sen te doden", aldus de woordvoerder. Bij vijf bomaanslagen in Portugal zijn vanmorgen zeker twee doden en één gewon de gevallen. Óver de daders is niets bekend. Een enorme ravage ontstond vanochtend in Madrid toen een krachtige bom een personenbus opblies waarin leden van de Gu ardia Civil werden vervoerd. NANTES/JAUNAY CLAN Opmerkelijke situaties in de* Tour de France. Waar iedereen verwachtte dat de Jörgen Pedersen het geel zou verliezen, verraste de Deen alles en iedereen. In de tijdrit toonde Bernard Hi- nault zich weliswaar de sterkste, maar Pedersen be hield zaterdag toch de lei ding. Gisteren ging de ritze- ge naar de Spanjaard Angel Sarrapio, welke ontwikke ling verder geen rol speelde in het algemeen klassement. De grote verliezer was zater dag Laurent Fignon. De in woner van Parijs verloor ruim drie minuten op Ber nard Hinault en stelde met die prestatie in de tijdrit da nig teleur. Opvallend was overigens het optreden van de klimmers. Urs Zimmer- mann, Robert Millar en Luis Herrera hielden de schade beperkt en zijn zeker nog niet kansloos voor de eind overwinning. De Nederlan ders bakten er overigens niets van. Adri van der Poel was de beste met een 50e plaats. Nelli Cooman won opnieuw een slag van haar concur rente Els Vader, dit keer was het nationale record op de 100 meter het resultaat: 11,14. Ook Ahmed de Kom realiseerde een sprintrecord met 10,49 op de 100 meter. Emiel Mellaard evenaarde met een sprong van 7,98 het oudste nationale record, dat van Henk Visser uit 1956. Verder onder meer in Sporttribune: Gemenebestspelen op laatste been Hinault ziet Roche als zijn grootste concurrent Nelly Cooman baart record Gail Greenough verzorgt unicum Nigel Mansell wint voor eigen publiek Cocaïne vergiftigt Amerikaanse sportwereld Siemerink krijgt Zweden op de knieën ADVERTENTIE Vanaf vandaag kunt U voor al uw bankzaken weer bij ons kenleer aan de Rijnsburgersingel 61 terecht. Door de bijzonder vlotte manier van werken, hebben het bouwbedrijf BURGY B.V. en de onderaannemers het moge lijk gemaakt dat ons door brand getroffen pand binnen vier dagen kon worden heropend, waarvoor onze dank. Directie NMB kantoor Leiden. Veel sportliefhebbers drommen in het weekeinde „langs de lijn" of proberen een plaatsje te bemach tigen op de tribune. Als ze het sportevenement maar goed Kunnen volgen, want dat is - mogen we hopen - het doel waarvoor ze op pad zijn. Wie geen tijd of zin heeft om zich tussen de juichende menigte op te stellen, maar toch alles van dichtbij wil volgen kan ook op de „Sporttribune" van de Leidse. Courant plaatsnemen. Het voordeel is, dat u vandaar af vrijwel heel sportbeoefenend Nederland kunt overzien. Probeert u het eens een tijdje. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor. controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1