Nigel Mansell wint voor eigen publiek Waterpolo- ploeg te grillig FEESTDAG LAFFITE EINDIGT IN DRAMA VOORUIT OF ACHTERUIT DIT JAAR DE DERDE DINSDAG VAN SEPTEMBER STOND HET IN DE KRANT. PORTTRIBUNE UROL VOOR ZEILERS leespalt in i-selectie QeidóeQoWUVnt MAANDAG 14|UU1986PAGINA IS rf-iIA DE MALLORCA De Deen Stig Westergaard is afge- Uzaterdag voor de kust van Mallorca wereldkampioen in de pische Finn-klasse geworden. Westergaard bleef de Ame- n Bryan Ledbetter net voor, hoewel hij in de laatste race h de voorhoede kon meevaren. Met aftrek van het slecht- ^ultaat bleef de Deen zijn Amerikaanse concurrent, die in jyitwedstrijd tweede werd, zeven punten voor. Van de Ne- [,jidse afvaardiging presteerde alleen Arnoud Hummel rede- de laatste regatta. Hij kwam als negende door de finish- "b het klassement speelden de Nederlanders een bijrol. Bart jiis was met de 24e plaats de hoogstgeklasseerde. Door in de ide cn laatste race als 21e door de finish te gaan, is Ron van ;IVi afgelopen zaterdag als 23e geëindigd in de Europese titel- "Izeilen in de Soling-klasse. De andere Nederlandse deelne- ^Den Outer en Verhagen, eindigden in het klassement res- iah'elijk op de 40e en de 41e plaats. De Oostduitser Jochen ihann, die vrijdag de Europese titel al zeker stelde, maakte ljerdag een pleziertochtje van. De Zweed Lennart Persson [le slotrace en behaalde de zilveren medaille. Zege voor zeilduo Bakker- Vandenberg MEDEMBLIK Steven bakker en Kobus Vanden berg zijn de regatta om de Europese titel in de Star- klasse voortreffelijk begonnen. Het duo won gisteren op het IJsselmeer voor Medemblik de openingsrace met ruim een minuut voorsprong op de Westduitsers Hagen en Borowy en de Zweden Bengtsson en Kloek Op het IJsselmeer vertrokken gisteren 65 bo ten uit 17 landen onder ideale omstandigheden, windkracht vier. voor de eerste race. Bakker en Vandenberg hadden een uitstekende start. Het twee tal. dat kortgeleden op de Bahamas tweede werd in de wereldtitelstrijd, nam onmiddellijk de leiding en voerde de voorsprong in het eerste kruisrak op tot rond de minuut. Achter de Nederlandse boot sloot de Amerikaan Adams het gat af In het tweede kruisrak viel Adams terug en bracht de concurrentie de ach terstand terug tot vijftig seconden. De zege van Bak- ker/Vandenberg kwam niet in gevaar Blok voert NK Yngling aan MUIDEN De tweede dag van de strijd om het open Nederlands kampi oenschap zeilen in de Yn- gling-klasse heeft de rang lijst nog geen definitief ge zicht gegeven. Rotterdam mer Eelco Blok, die zater dag de tweede race had gewonnen, kwam gister morgen ook in de derde wedstrijd als eerste over de finishlijn, maar kon zijn successen niet voorzet ten in de tweede zondags race. Niettemin bleef hij aan de top van het klasse ment. Catamaran in recordtijd over Atlantische Oceaan PLYMOUTH Een Franse catamaran, de „Royale" van Loic Cara- dee en Philippe Facque, heeft een nieuw record ge vestigd wat de oversteek van de Atlantische Oceaan betreft. De ..Royale" liep binnen in ,de haven van Cap Lizard, in het zuiden van Groot-Brittannië, na 20 uur en 31 minuten eer der te zijn vertrokken. Matige prestaties plankzeilers SILVAPLANA De Nederlandse ploeg heeft in Silvaplana bij het wereldkampioen schap plankzeilen, ca- tagorie windsurfen, in de eerste dagen nog geen plaats kunnen veroveren, die uitzicht biedt op een medaille. Bij de lichtgewichten is Dirk-Jan Coljee de beste Nederlander. Hij staat in het tussen- klassment op negende plaats. De Jong en Silvis naar West-Berlijn UTRECHT De KNZB stuurt een afvaardiging van 21 zwemmers en zwemsters naar de Europese jeugdkampi oenschappen die van 24 tot 28 juli in West-Berlijn wor den afgewerkt. De zwemseleclie beslaat uit de meisies Esther van Aalst (Nautilus). Annemarie Allien (Zwemlust/Den Hommel). Ellen Bast (GZC). Ellen Elzerman (Torpedo). Marlies de Jong (ZIAN Vitesse). Evelien Klemhuls (Eemsrobben). Nathalie Koek koek (HPC). Linda Moes (Eemsrobben). Diana van der Plaats (Zwemlust/Den Hommel). Jeanette Silvis (Raket), Joyce Stewart (KNZB). Daniélle Veenhuizen (Dedemsvaart), Yvette Vester (AZPC) en de jongens Jean Louis Geutjes (AZPC). Onno Joustra (Zeeschuimers). Harrie Linders (Dolfijn), Jakob Pronk (GZVW), Mi chel Rpumen (Daphnia), Slan Steegellng (Zeeschuimers), Martijn Tilro (AZPC), (zw0m|USt/oen Hommel). ERN Na het laatste nationale roeifestival Ihet seizoen, de Rot- jegatta in Luzern, kan len vastgesteld dat spalt troef is in de Irlandse selectie. Jijds zijn daar twee ploe- $ie heren dubbel-vier en M-twee. die zonder meer fen aan welk selectie-cri- n dan ook. Vervolgens is it restant van de overi- Érote heren-equipe en de C dames-equipe die zeer 1 niet om finale-aspiraties de wereldkampioen- ten moeten worden ge in. Ze hebben daar een geen kans op. de dubbel-vier Rienks, Florijn en Van den |beemt als de dubbel- kker/Nelis drong door rijkelijk van WK-me- voorziene finales. Na iatig, zonder al te diep bodem gegaan te zijn, de nden te hebben afge- stootte het Amsterdam- jartet op de Canadese we- Êmpioenen van vorig Ie Russische inzet van Bk Moskou en de ver fde boot van Oost-Duits- veranderd in verband et vorig jaar op de we- impioenschappen geïn- rde smadelijke verlies de Noordamerikanen, itte meldden zich aan de het Noorse vlaggeschip, ens versterkt na tegen- de prestaties in de afge- jaren. met op de slag- veelvuldig wereldkam- Alf Hansen. Stellen dat De Brit Nigel Mansell viert feest op „eigen" grond na zijn zege op Brand Hatch. BRANDS HATCH Ni- gel Mansell heeft gisteren de Grote Prijs van Enge land Formule 1 op het cir cuit van Brands Hatch ge wonnen. De Brit behaalde voor eigen publiek zijn vierde zege van dit sei zoen en nam de leiding in het klassement voor het wereldkampioenschap over van titelverdediger Alain Prost. Mansell's teamgenoot Nelson Pi quet, die de snelste trai- ningstijd had gereden, eindigde op de tweede plaats. Prost werd derde met één ronde achter stand op Mansell. „Geef ze een pak slaag, Nigel", stond gistermiddag op een spandoek dat een van de 200.000 toeschouwers op het circuit /an Brands Hatch om hoog hield. Nigel Mansell, wiens populariteit voortdu rend toeneemt, voldeed voor eigen publiek volledig aan de verwachtingen. De Brit won met overmacht. Mansell's teamgenoot Nelson Piquet maakte het succes voor het Williams Honda-team com pleet. De Braziliaan eindigde op de tweede plaats voor Alain Prost. die vorig jaar op Brands Hatch zijn wereldtitel zeker stelde. Frank Williams, leider van het winnende team, kon zijn coureurs na afloop per soonlijk de hand drukken. Hij was voor het eerst weer aan wezig bij een Formule 1-race sinds hij in maart een ernstig ongeluk kreeg. De negende van zestien races in de wereldtitelstrijd Formule 1 moest na de start worden af- gevlagd vanwege een ketting botsing. De ravage werd ver oorzaakt' door Thierry Bout sen. die gisteren zijn 29e ver jaardag vierde. De Belg ver loor in de „Paddock Hil Bend", de eerste bocht naai rechts op het circuit, de macht over het stuur van zijn BMW. De bolide stuiterde via de vangrail terug op het wegdek en kwam in botsing met de Zakspeed van Jonathan Pal mer en met de Osella van de Canadees Alan Berg. Ook Huub Rothengatter. gestart vanaf de laatste rij, was een van de negen coureurs die bij het ongeval betrokken waren. Jacques Laffite probeerde het slagveld aan de rechterzijde voorbij te komen, maar reed in volle vaart tegen de vangrail. Gebrek Nigel Mansell had baat bij de kettingbotsing, omdat zijn Wil- liams-Honda tijdens de op warmronde een gebrek ver toonde „Aan de ophanging van de achterwielen was iets gebrokenzei de besnorde Brit na afloop van de race. „Als ik had moeten doorrijden, was ik vermoedelijk al na twee ronden uitgevallen". Bij de tweede start, anderhalf uur later, zat de mogelijke opvol ger van de Britse oud-wereld- kampioen James Hunt in een reserve-wagen. Achter de streep stonden nog slechts 22 van de 26 bolides. Huub Rothengatter en zijn teamgenoot Jonathan Palmer. die beiden betrokken waren geweest bij de botsing, konden deelnemen aan de wedstrijd. Palmer eindigde in de reserve- wagen van het Zakspeed-team op de negende plaats. Het voertuig van de Nederlander werd gedurende de gedwon gen pauze in allerijl opgelapt Maar vlak na de tweede start bleek dat de Westduitse mon teurs voor niets hadden ge sleuteld. Rothengatter viel snel uit. Mansell domineerde op het circuit waar hij ook vorig jaar de wedstrijd om de Grote Prijs had gewonnen. Tweevoudig wereldkampioen Piquet bleef als enige in het spoor van zijn stalgenoot. De Braziliaan «Ayr- ton Senna, die de strijd ook leek aan te kunnen, viel uit. Mansell onderstreepte de over macht van het Williams-team door zijn voornaamste „vreem de" concurrent Prost op één ronde te zetten. Het 32-jarige idool van de Britse autosport liefhebbers maakte met 1.09,593 (bijna 218 kilometer per uur) ook de snelste ronde tijd. iertal slechts rijkte tot ajfde plaats, doet onrecht un prestaties. Zowel win- Sovjet Unie, nummer JCanada. de als derde ge- Tjerde Oostduitsers, Noor- "n en Nederland doken het scherpstaande baan- ~"d van 5.47,38. Daarboven Ih de eerste vijf geklas- ën binnen drieëneenhal- ronde na elkaar over de meter-lijn heen. voor de tandem Bakker- sts geldt dat een goede jtie werd geleverd. Hun jjnvoorbereiding is tot nu .mank gelopen door de sne afstand die Bakker in het Westduitse Trier nachtige Nelis scheidt in Pptversitaire jaar. Het kop- in trainer Roell kwam tot fcde en laatste plaats in de ;a). Daarbij moet aange lat worden dat de ploegen ;sfn medaille behaalden op Wereldkampioenschappen ^985 meevoeren. De acht jden verschil ten opzichte je subliem varende twee- ;eige wereldkampioenen ^Dost-Duitsland. Heppner anger, moet dan ook in isjicht bezien worden. De ige vijf finalisten gingen «n één bootlengte na el- itjdoor de finihsh ïsi overige boordroeiende ejen van het Oranje-circus dn in het ontketende ge- ten onder. De roeibond I echter, ten einde het roeien niet volledig te la- chieten, toch een aantal en naar strijd om de we- ampioensehappen af te igen. Zo zullen, mede af- elijk van de volgend einde te verroeien natio- titelstrijd, de heren acht e eerste ronde geëlimi- en de ongestuurde vier tweede voorronde uitge- eld) waarschijnlijk als- n Nottingham te bewon- i zijn. idamerikanen ngen VS in eilijkheden CDO Veelvoudig ipisch basketbalkampioen erenigde Staten is giste- bij de wereldtitelstrijd in je in grote moeilijkheden acht door Argentinië. In "rste wedstrijd uit de hal- jnales bezorgden de Zuida- -ikanen de Noordamerika- in Oviedo een nederlaag 70-74 na een ruststand 34-37. {roep A versloeg Brazilië ni met 99-83 (53-37). Brazi lian de meeste concurrentie jrachten van het gastland. Jje versloeg Israel met 94- Jn groep B was het span ier. Italië en Canada deel- g.de punten nog bij de rust: J3. De Zuideuropeanen be- jsten hun zenuwen het „jen wonnen met een ver- V| rl-lr. OMPtnrr 89-R6 MOSKOU Het Nederlandse waterpoloteam heeft de deelne ming aan de vriendschapsspelen besloten met een nederlaag te gen rivaal West-Duitsland, die Oranje volgende maand ook in de poule aantreft bij het wereldkampioenschap in Madrid. De Westduitsers wonnen, mede dank zij een erg slechte derde pe riode aan Nederlandse zijde, met 10-8 (4-2, 2-3, 3-0, 1-3). Het team in opbouw van George Geurtsen begon het laatste duel matig. De uitblinkers Stan van Belkum, die met veertien doel punten - hij schoot alleen al zes keer raak tegen de Russen - topscorer werd van het toernooi, en John Jansen slaagden er niet in de ploeg voldoende op sleeptouw te nemen. In de derde periode verspeelde Nederland de kans op een goed resultaat. Doelman Ruud Misdorp, die wel weer bewees tot de besten ter wereld te horen, werd in die zeven minuten drie keer kansloos gepasseerd In de aanval werd daar niets tegen over gesteld. In de tweede en laatste periode was Nederland echter gelijk waardig. zo niet beter dan de Westduitsers, bij wie de 29-jarige voormalige Roemeen Schervan debuteerde. Hij vluchtte inder tijd en vond onderdak in Braunschweig. Na twee jaar wachten werd hij speelgerechtigd voor zijn nieuwe vaderland en prompt in de selectie opgenomen door bondscoach Firoiu. Ook hij kon niet verhelen dat West-Duitsland niet meer over het gevreesde team uit het nabije verleden beschikt. Bondséoach George Geurtsen was uiteraard ontevreden over het grillige spel. met een snelle afwisseling van erg sterke en erg zwakke momenten. In de aanloop naar Madrid was ook voor hem de stijgende lijn duidelijk waarneembaar. Het best kwam de progressie aan het licht in het duel van zaterdag tegen Grie kenland, dat als enige werd gewonnen (7-5). De Nederlanders bleken in die 'wedstrijd ook verdedigend bij te hebben geleerd. Er werd zes keer een man uit het water gestuurd en de Grieken scoorden slechts één keer. Bovendien werd het Griekse „nijl paard" Aronis, die alleen voor het laatste weekeinde naar Mos kou kwam om tegen Nederland te scoren, volledig aan banden gelegd BRANDS HATCH De da tum 13 juli 1986 zal bij de Fransman Jacques Laffite voor altijd nare herinneringen oproepen. Uitgerekend op de dag dat de oudste coureur van het deelnemersveld een mijl paal zou bereiken, kreeg hij de zwaarste tegenvaller in zijn loopbaan te verwerken. De rij der van het Ligier Renault- team raakte bij de start van de Grote Prijs van Engeland op het circuit van Brands Haten betrokken bij een kettingbot sing. Nadat het baanpersoneel hem na dertig minuten met moeite uit zijn bolide had kun nen bevrijden, werd de Frans man met breuken aan beide dijbenen, een gebroken bek ken en een gebroken knie per helikopter overgebracht naar een ziekenhuis in Londen. De Grote Prijs van Engeland zou Laffite's 176e Formule 1- race hebben betekend. Daar mee had de Fransman het re cord geëvenaard van de Brit Graham Hill, die in 1975 bij een vliegtuig-ongeluk om het leven kwam. Het is niet zeker of Laffite voldoende zal her stellen van de verwondingen om terug te keren op het hoog ste niveau. Laffite is sinds augustus 1974 actief in de Formule 1-sport. Hij begon in het Williams- team. In de periode van twaalf jaar heeft hij zes Grote Prijs- races gewonnen. Hij was voor Grote chaos op eerste dag bij skütsjesilen GROUW In de spectaculai- openingswedstrijd van het skütsjesilen op het Pikmeer bij Grouw behaalde Meindert de Groot van de Zuidwesthoek zaterdag een royale overwin ning. Hij finishte ruim voor een uit de middenmoot opge rukte Lodewijk Meeter van Huizum. Op de derde plaats eindigde de kampioen van vo rig jaar Keimpe van der Meu- len van Woudsend. Sneu ver liep de strijd voor de plaatselij ke favoriet Joop Mink. Hij raakte betrokken bij verschil lende aanvaringen en moest na een protest van Hattum Hoekstra de strijd staken. De bemanning van de Sneeker Pan is in touw op het water van het Pikmeer. het laatst nummer één in 1981 tijdens de Grote Prijs van Oos tenrijk. Aan het begin van het seizoen kondigde de routinier nog aan door te willen gaan met racen tot hij 45 jaar is. „Records inte resseren mij niet", zei hij laco niek toen verslaggevers hem wezen op de prestatie van Hill.. „Alleen mijn tweehon- derste race zal ik vieren. Of natuurlijk een overwinning in een Grote Prijs-race." Ravage na de eerste start van de Grote Prijs van Engeland, waarbij Jacques Laffite gewond raakte.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15