Gail Greenough verzorgt unicuir Martinus loot gunstig Egbert Post duldt geen tegenstand SPORTTRIBUNE Michel Zan<] snelste junic Gustafsson aan kop in sateliet-circu Met Oscar Drum van de wal in de sloot AKEN Rob Ehrens was zaterdag in Aken ten ein de raad. In de eerste om loop van een springcon cours over twee ronden liep zijn paard Oscar Drum voor de zoveelste keer dwars door de sloot. De ruiter uit Weert was zo aangeslagen, dat hij on middellijk de strijd staak te. „Ik krijg wat van die knol", zei hij gedesillusio neerd. „Zodra hij water ziet moet en zal hij er doorheen. Het is om wan hopig van te worden. Ik weet werkelijk niet meer wat ik moet verzinnen om Oscar over een sloot heen te krijgen. Als er in een parkoers water zit. en dat gebeurt nogal eens. dan kan ik hel eigenlijk bij voorbaat al vergeten Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de prijsvragen van het af gelopen weekeinde zijn als volgt: Lotto: 8-10-15-27-36-38. Reser ve: 11. Deelnemers: 518.272. Inleg f. 2.287.675,00. Prijzen: f. 1.166.822,00. Cijferspel: 533117. Deelne mers: 228.906. Inleg: f. 343.359,00. Prijzen: f. 137.343,00. \V5: 10-4-11-5-4. Omzet: f. 239.621,00. Uitbetaling: f. 47.924,00. West-Duitsland: 10-22-23-30- 34-40. Reserve: 24. Spiel '77: 8939910. België: 3-10-21-26-27-28. Bij komend: 41. Jokernummer: 4540286. Sportwereld Wielrennen Rosalien Hoo- geveen heeft de grote prijs van Gelsenkirchen gewonnen. De Nederlandse wielrenster won na 78.2 kilometer de sprint van een kopgroep van vijf. Haar winnende tijd bedroeg 2 uur. 1 minuut en 24 seconden. Atletiek Oost-Duitsland heeft gisteren de atletiekont moeting met Canada gewon nen met 199 tegen 188 punten. Wielrennen De Belg Wil lem Wijnant heeft gisteren in Wachtebeke een profkoers over 137 kilometer gewonnen. Wijnant kwam met vijftien se conden voorsprong alleen over de eindstreep. Tennis Het Nederlands ju- "nioren-tennisteam heeft zich gisteren in Baastad (Zweden) geplaatst voor de finale van het Jean Borotra-toernooi. De ploeg, bestaande uit Remco Heethuis, Jan Siemerink, Jac- co Elting en Paul Dogger, ver sloeg Zweden in de finale van de voorronde met 3-2. Voetbal Fortuna Sittard heeft gisteren in Munsterge- leen een oefenduel tegen der deklasser SVM met 13-0 ge wonnen. Bij rust stonden de profs al met 9-0 voor. Van Marwijk, Linford en de van NEC overgekomen Anton Janssen scoorden ieder twee keer. Zeven spelers schoten eenmaal raak. Boksen De Amerikaan Evander Holyfield veroverde de wereldtitel in het half- zwaargewicht door een pun- tenzege op zijn landgenoot Muhammad Qawi. Voetbal Haarlem heeft John Verschoor voor één sei zoen uitgeleend aan SC Veen- dam. Bij de debuterende eredi- visionist vervangt de 30-jarige vrije verdediger Karei Hid- dink, die naar De Graafschap vertrok. Zeilen Harrie Oosterhof is op de tweede plaats geëindigd tijdens de eerste race van het WK in de Hornet-klasse op het IJsselmeer bij Hoorn. Voetbal Dynamo Kiev heeft in de Russische competi tie zaterdag zijn eerste neder laag geleden. In Moskou werd met 1-0 verloren van Spartak. Tennis De Francaise Nat halie Herreman won zaterdag in de finale van het toernooi van Perugia met 6-2, 6-4 van de Hongaarse Csilla Bartos. Tennis De Amerikaan Matt Doyle won in de finale van het toernooi van Dublin met 4- 6. 6-2, 7-5 van zijn landgenoot Larry Scott. Bij de dames ze gevierde de Amerikaanse Lea Antonopolis met 6-1, 6-3 over de Zuidafrikaanse Tessa Price. Wielrennen De Belgische prof Johan Capiot won een koers over 147 kilometer in Beveren-Waas. In de eind sprint versloeg hij zijn landge noten Frank Verleyen en Ben nie van Brabant. Tafeltennis De internatio nale tafeltennisbond heeft in Dubrovnik unaniem besloten alleen nog een pauze toe te staan na vijf keer serveren. De bond wil daarmee een einde maken aan de voor het spel- verloop hinderlijke gewoonte na iedere slagenwissëling even de handdoek te pakken. Schoonspringen De Oost- duitse Britta Baldus werd eer ste bij de Vriendschapsspelen in Moskou voor de Chinese Lin Jiangin. Bij de heren zege vierde de Rus Nikolaj Drozj- zjin voor de Amerikaan Kent Ferguson. Wielrennen Pierre Raas, de jongere broer van ploegleider Jan Raas, won een criterium in de Oostenrijkse stad Villach voor de Oostenrijkers Heinz Frohlich en Norbert Kostel. Proef bij CHIO in Rotterdam AKEN Tijdens het CHIO van Rotterdam, dat van 13 tot en met 17 au gustus wordt gehouden, zal in de landenwedstrijd bij wijze van proef een ge wijzigd systeem worden gehanteerd. Ter verhoging van de spanning zal de startvolgorde in de tweede manche omgekeerd zijn ten opzichte van de uitslag van de eerste manche. Het land, dat onderaan staat komt het eerst aan bod en van elke équipe rijdt de minst succesvolle combi natie uit de eerste manche het eerst en het sterkste koppel het laatst. De organisatie van het CHIO Rotterdam heeft tot nu toe dertien voorlopige aanmeldingen van com plete ploegen ontvangen. Na een intermezzo van zes jaar is op de terreinen van de Rotterdamse manege ook weer de puissance (op zaterdag) in het program ma opgenomen. Bert Rutten goed in vorm AKEN Bert Rutten was dit weekeinde in Aken de beste Nederlander in het dressuurprogramma, dat in het kader van de wereldtitelstrijd voor springruiters werd gehouden. De ruiter uit Hunsel toonde zaterdag in de Grand Prix en een dag later in de Grand Prix Special aan momenteel goed in vorm te zijn. De Limburger eindigde met het paard Robby beide malen als vijfde. Ook de verrichtingen van Tineke Bartels met Olympic Duco (achtste en zesde) en Helene Aubert met Mr. X (negende en tiende) waren hoopgevend met het oog op de strijd om de wereldtitels, van 6 tot 11 augustus in de Canadese plaats Cedar Valley. Van de Nederlandse WK-équipe ontbrak in Aken alleen Annemarie Sanders, die Amon op stal hield. £Odóe(Boirmnl MAANDAG 14 [ULI1986PAG| Kees van der Ven in voorste gelederen HAWKSTONE PARK - Kees van der Ven speelt steeds vaker een be langrijke rol in de wereldtitelstrijd motocross in de 500cc-klasse. De crosser uit Bakel, bezig aan zijn eer ste seizoen tussen de „zware jon gens", boekte afgelopen zaterdag in Hawkstone Park opnieuw een suc ces. Van der Ven bewees tijdens de Grote Prijs van Engeland zich te kunnen meten met titelverdediger Dave Thorpe en het Belgische trio Georges Jobé, Eric Geboers en An- dré Malherbe en reed in de voorste gelederen mee. Hij eindigde in de negende en tiende manche om het wereldkampioenschap respectieve lijk als vierde en derde. Kwang Hwa te sterk voor honkbalploeg AMSTERDAM Het nationale hon- balteam heeft gisteren op de derde dag van het oefentoernooi voor de wereldtitelstrijd met 5-9 verloren van Kwang Hwa. Alleen in de derde in nings maakte het Nederlands team in druk op hun Aziatische collega's. Bill Groot sloeg een homerun met drie man op de honken. In dezelfde inning sloeg Jacky Jakoba ook een home run. Zaterdag won Oranje met 9-3 van het Fast-team, samengesteld uit buiten landers in de nationale competitie. Frank Bos sloeg hierbij in de vierde innings een homerun met twee man op de honken. Damtitel voor Van der Zee WESTERHAAR - Hen- drik van der Zee is in Wes- terhaar voor de tweede keer in zijn loopbaan Ne derlands damkampioen bij de junioren geworden. De 19-jarige Fries, die volgend jaar bij de senioren mee speelt, besloot afgelopen za terdag het toernooi met een remise-partij. Henk Klaren- beek uit Lunteren eindigde op de tweede plaats. Beide dammers nemen in decem ber deel aan de wereldtitel strijd voor junioren. Ook dit toernooi wordt in Wester- haar gehouden. Etappewinst Arjan Jagt KIRN De Nederlandse wieleramateur Aijan Jagt heeft gisteren de zesde etap pe van de Ronde van Rijn land-Palts, over 161 kilome ter van Bitburg naar Kirn, gewonnen. De 23-jarige ren ner won de eindsprint van een kopgroep van acht rij ders. De Fransman Leblanc werd tweede en de Roe meen Romascanu derde. De Oostduitser Barth kwam binnen met het grote pelo ton dat een achterstand had van 31 seconden. Hij be hield de leiderstrui. Italianen winnen Grote Prijs voor toerwagens NURBURGRING De Italianen Roberto Rivaglia en Emanuele Pirro heuben gisteren met hun BMW de Grote Prijs voor toerwa gens. meetellend voor het Euro pees kampioenschap, op de Nür- burgring gewonnen. De twee Ita lianen namen direct na de start de kop, maar moesten die positie na zes ronden afstaan aan Klaus Niedzwiedz en Steve Soper in een Sierra. Dit duo bleef tot de 85e van de in totaal 111 ronden over 4,5 kilometer aan de leiding, maar viel toen met motorpech uit. CASABLANCA De 18-jarige Zanoli uit Wilnis is in Marokko v kampioen wielrennen bij de jij geworden. Hij won de wegw<| over 128 kilometer. Richard Lupi Hoogeveen eindigde op de 1 plaats. Het succes van Zanoli betekeii derde achtereenvolgende overvv van een Nederlander tijdens de v titelstrijd voor junioren. Vorig jaai Richard Meijs wereldkampioen i kenburg. Tom Cordes was in 1 Caen de sterkste wielrenner. AKEN Gail Greenough heeft gisteren in Aken hippische historie geschre ven. De 26-jarige amazone was niet alleen de eerste vrouw sinds de start van de wereldtitelstrijd in 1953, die zich voor de fi nale plaatste, ze greep ook direct het goud. Het was ook de eerste maal, dat het wereldkampioenschap bij een deelnemer uit Ca nada terecht kwam. Daar mee doorbrak de bescher melinge van de Canadese hippische federatie de reeks Westduitse succes sen met als wereldkampi oenen achtereenvolgens Hartwig Steenken, Gerd Wiltfang en Norbert Koof. De opmars van Gail Gree nough in Aken, waar dit weekeinde in totaal 85.000 toe schouwers waren, was opmer kelijk. Na het eerste onderdeel van woensdag, het jachtsprin- gen, durfde nog niemand zijn geld op de studente kunstge schiedenis uit Edmonton te zetten. Met de 10-jarige don kerbruine Hannoveraan Mr. T., vroeger nog gereden door Britse amazone Caroline Brad ley, was ze in het klassement pas als 24e van de 72 deelne mers (onder wie zeven amazo nes) terug te vinden, nog ach ter Rob Ehrens. Daarna maak te de combinatie echter geen enkele springfout meer, waar door ze zich zaterdag met de Fransman Pierre Durand, de Amerikaan Conrad Homfeld en de Brit Nick Skelton voor de slotcaroussel plaatste. Skel ton, die toen tegen twaalf strafpunten aanliep, had het geluk, dat zijn landgenoot Mal colm Pyrah zich op het laatste moment moest terugtrekken omdat zijn paard Anglezarke bij een val op het voorterrein geblesseerd was geraakt. Instinct Zonder speciaal plan was Gail Greenough zondag de finale, waarin ze behalve met haar ei gen Mr. T ook met Abdullah (van Homfeld), Jappeloup de Luze (van Durand) en de in Nederland gefokte Apollo (van Skelton) moest rijden, inge gaan. „Met mijn trainer John Weir was ik tot de conclusie gekomen, dat ik gewoon mijn instinct moest vertrouwen. Ik denk wel, dat het een voordeel was, dat ik de afgelopen jaren op heel wat verschillende paarden heb gezeten. En ik had het gevoel, dat het publiek op mijn hand was. Misschien toch, omdat ik de enige vrouw van het gezelschap was". De struise Canadese bleek tel kens na de reglementaire in- rijperiode van vier minuten wonderwel met de voor haar vreemde viervoeters overweg te kunnen. Zo goed, dat ze zelfs foutloos bleef. De Britse prof Nick Skelton hield de race tot de helft vol. Uitgere kend Mr. T., het paard van Greenough, verknoeide zijn kansen door een fout op de tweede hindernis en een wei gering op de afsluitende drie sprong. Durand was toen al lang kansloos. Hij begon met zijn eigen Jappeloupe al direct met twee springfouten en sta pelde er met Mr. T. nog eens twaalf strafpunten boven op. De enige, die het Canadese feest nog kon verstoren, was Conrad Homfeld. De 34-jarige Amerikaan deed zijn uiterste best, maar kon toch niet voor komen, dat hij zowel met Apollo als met Jappeloup vier strafpunten opliep. Daarbij was het een uiterst komisch gezicht de 1,90 meter lange Homfeld op de kleine Jappe loup (stokmaat slechts 1,57 m) te zien rondrijden. Met het to taal van acht strafpunten werd Homfeld binnen twee jaar twee keer met zilver afge scheept in een topwedstrijd. Tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles had hij zijn vriend Joe Fargis voor moeten laten gaan. „Los Angeles en Aken zijn niet met elkaar te vergelijken", aldus Homfeld. „De gevolgde systemen zijn heel anders. Ik kan wel zeg gen, dat het verlies op de Spe len me meer pijn deed dan de tweede plaats hier". 1 Mr. T. tijdens het wereldkampioenschap ir K Machtig August Muller en Henk van Heek hebben gisteren op het Gagelcircuit in Lochem de vierde zijspan- cross, meetellend in de strijd om het Nederlands kampioenschap, overheerst. De titelverdedigers profiteerden van het zwakke optreden van Rein van Gastel en bakkenist Cor van der Bijl, die niet verder kwamen dan twee vierde plaatsen. DEVENTER De Zweed Magnus Gustafsson heeft gisteren in Deventer het derde Nederlandse satel liet-toernooi gewonnen. In de finale, bekeken door 400 toeschouwers, versloeg hij de Belgische routinier Bernard Boileau in twee sets: 7-5, 6-2. Door dat resultaat kwam Gus tafsson in het algemeen klassement ook op de eer ste plaats met 39 punten. De Joegoslaaf Igor Flego is tweede. Bij de dames zegevierde Simo- ne Schilder. Titia Wilmink kon haar alleen in de tweede set redelijk partij geven. In het herendubbelspel verstevigden Johan Vekemans en Tom Nijs- sen de leidende positie in het satelliet-circuit. In de eind strijd in Deventer versloeg het Nederlandse tweetal het Zweedse duo Gustafsson- /Bergh in twee sets. Het vol gende toernooi wordt komen de week op Beekhuizen bij Velp gehouden. Glenn Schaap heeft afgelopen zaterdag de internationale Ne derlandse tennistitel bij de achttien-jarigen veroverd. De als eerste geplaatste Amster dammer versloeg in de eind strijd Björn Bijster zonder veel moeite. In dezefde leeftijdsca tegorie bij de meisjes zegevier de Jolanda Schreurs. Zij ver sloeg Amy van Buuren in drie sets. Aan de open kampioen schappen deden talentvolle tennissers mee uit Nederland, India, Japan, Zweden, Groot- Brittannië, West-Duitsland, Pakistan en Luxemburg. Edberg De Zweed Stefan Edberg heeft het 231.000 dollar tennistoer nooi in Gstaad op zijn naam gebracht. De 20-jarige Zweed, zesde op de wereldranglijst, versloeg gisteren in de finale de Zwitser Roland Stadler in vijf sets: 7-5, 4-6, 6-1, 4-6, 6-2. Stadler (27) had zich via kwa lificatiewedstrijden in het hoofdtoernooi gespeeld. In de eindstrijd capituleerde hij pas na 3 uur en 25 minuten. In het dubbelspel kon Edberg zijn en kelspel-succes niet herhalen. Met zijn Zweedse partner Joa- kim Nyström verloor hij ver rassend in drie sets van de Spanjaarden Sanchez/Casal. De Italiaan Pablo Cane heeft het Grand Prix-tennistoernooi fn Bordeaux gewonnen. In de eindstrijd van het met 150.000 dollar (350.000 gulden) gedo teerde evenement, versloeg hij in drie sets de Zweed Kent Carlsson. Na verlies van de eerste reeks (4-6), kwam Carls- BRUSSEL De loting voor de drie Europese vol leybaltoernooien, zaterdag in Brussel, heeft voor de Nederlandse kampioen bij de heren, Martinus, een gunstig verloop gehad. De Amstelveners vinden op weg naar de eindstrijd geen deelnemer uit de Sovjet-Unie of Italië, op papier de enige landen die de ploeg van Arie Selin- ger in Europa moet vre zen. De nummer drie van Europa speelt in de voor ronde tegen de Spaanse ti telhouder Sonnamar. Als Martinus door die eerste schifting komt, staan waar schijnlijk de Poolse kampioen Legia Warschau en daarna de Roemeense titelhouder Dyna mo Boekarest te wachten. Er zal de Amstelveense ploeg veel aangelegen zijn de eindstrijd, waarvoor zich vier ploegen plaatsen, te kwalificeren. Niet alleen om te bewijzen dat de derde plaats van Parma geen toeval was, maar zeker omdat de vereniging de eindstrijd, van 20 tot en met 22 februari, zelf mag organiseren. Ook de nationale kampioen bij de dames, Olympus uit Sneek, moet in staat worden geacht de voorronde door te komen. De Portugese titelhouder Leixoes zou voor de. Friese ploeg geen onoverkomelijke hindernis mogen zijn. Daarna wacht de Oostduitse kampioen Dynamo Berlin. In het toernooi van de beker winnaars lijkt het einde voor de Nederlandse deelnemers na een ronde al vrijwel zeker. De voorronden moeten AMVJ (heren) en Orion (dames) nog door kunnen komen. De Doe- tinchemse dames ontmoeten daarin de Zweedse vertegen woordiger Valintuna. Daarna wacht de Italiaanse bekerhou- De rianne van der Torre dag in de halve finale toernooi in Baastad keld. De kansloos tegen de trin Jexell, die slechts mes afstond. der Nelson, een maat te groot, voor Orion. AMVJ komt in de voorronden uit tegen Hapoel Kvarsaba. Bij winst op de Is raëlische vertegenwoordiger ontmoet de tweede ploeg uit Amstelveen Levski Spartak Sofia. AMVJ kan voor de reis naar Israel dubbele plaatsen in het vliegtuig bespreken want het damesteam ontmoet in de voorronde van het Europa Cup 3 toernooi, de dames van Kvarsaba. De Amstelveense ploeg heeft redelijke kansen om zelfs de eerste ronde te overleven want de Noorse ploeg BSI Volley noch de Fin se vertegenwoordiger Mino- nette zijn te vrezen ploegen. De dames van Martinus zijn vrijgeloot voor de eerste schif ting en spelen daarna tegen USC Munster. De heren-verte genwoordigers, Dynamo Apel doorn en Animo Sneek, spelen respectievelijk tegen Galatasa- ray (Turijke) en Fortuna Bonn son, als derde geplaatst! tweede set sterk terug, t bracht de jonge Scandl de stand weer in evei In de beslissende reeks de twee goed aan elka waagd. Verlies van zijn in elfde game, kostte Cl de partij. Het Nederlandse tweetal le Jagerman en Karirl kum heeft het damesl gewonnen bij het tem nooi van Perugia. In d< strijd versloegen de landse meisjes Amy (VSt) en de Hongaarse Bartos in twee sets: Egbert Post verstopt zich nog in het peloton; Dick Hoeve voert de groep aan in de skeelermarathon van Zutphen. ZUTPHEN Als het skeele ren een voorbode is van het marathonschaatsen heeft het peloton er een nieuwe vedette bij. De gewezen allround- schaatser Egbert Post blijkt voortreffelijk uit de voeten te kunnen op de rolschaatsen en tot op heden is dat een goed teken voor het winterseizoen gebleken. De schaatser uit Klazienaveen won afgelopen zaterdagavond in Zutphen een skeelermarathon, die meeteel- de voor het landelijk klasse ment. Post was ook de enige die in Zutphen aanspraken op de zege mocht maken, omdat hij van alle 86 deelnemers ver uit het strijdlustigst was. Egbert Post beschouwt de skeelerwedstrijden als een goede voorbereiding op het marathonseizoen, waarin hij zijn revanche hoopt te krijgen voor een aantal frusterende ja ren als allroundschaatser. Post heeft zijn dappere pogingen om de kernploeg te bereiken definitief gestaakt en in het marathonschaatsen eentj we uitdaging gevondë' skeelerwedstrijden in mermaanden zijn voo| een ideale gelegenhej kennis te maken me nieuwe ploegmaten etj komstige tegenstander^ vens snuift Post de sfef zijn nieuwe sportomgevj

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14