^elli Cooman baart record leilaard schrijft "eet je geschiedenis Afgeschreven Miss Facette wint derby tr jJORTTRIBUNE |inte tweemaal te jaarpestatie Goud voor René van Ooi jen Donkere wolken boven Westduitse atletiek DIERENARTS ADVISEERDE OOIT MERRY AF TE MAKEN fbct Binnenhof MAANDAG 14 JULI1986 PAGINA 15 \REST Met twee beste pres- an het jaar sloot Doina Melinte l het atletiekgala van Boeka- De Roemeense, Olympisch r iene op de 800 meter, liep zo- iai^e afstand als de 1500 meter in edjmpo. Over de kortste van de iei^ed zij een minuut en 56,20 se- ia De Tsjechoslowaakse Jarmila Dioivilova heeft sinds juli 1983 ihifreld record in handen met v tOp de 1500 meter had Melinte onP°dig De beste tijd staat van |s 1980 op naam van Tatjana lina uit de Sovjetunie, die bij ppische Spelen van Moskou in """pver de finish kwam. BRUSSEL De Nederlandse iudoka René van Ooijen is in Brussel wereldkampioen bij de militairen gewor den in de gewichtsklasse tot 95 kilogram. De nummer drie bij de Nederlandse kampioenschappen, versloeg in de eindstrijd van het toernooi de Fransman Joly met koka. In de kwartfinales schakelde Van Ooijen de Fin Virtanen uit. In de halve finales won de Nederlander van Joly's landgenoot Gledhill. De eerste dag van de wereldtitelstrijd leverde ook Rob Henne- veld een medaille op. Pas in de halve finales van de strijd in de klasse tot 86 kilogram, vond hij zijn meerdere in de Franse mili tair Geymont. Het leverde Henneveld wel een bronzen medaille op. Ook bij de dames viel de Nederlandse ploeg in de prijzen In de klasse tot 66 kilogram werd Brouwer derde. Johan van Heest zorgde voor het vierde succes. In de klasse tot 78 kilogram eindigde hij op de derde plaats. Van Heest behaalde tijdens de nationale titelstrijd in maart eveneens de bronzen me daille. INTERLAND AFGEZEGD AMSTERDAM De Atletiek- unie (KNAU) heeft de inter landwedstrijd voor dames te gen Engeland en Polen, die za terdag 16 augustus in Londen zou worden gehouden, afge zegd. De Engelse bond had de wedstrijd kort geleden ver plaatst van zaterdag naar zon dag. Daardoor is het voor de bond niet mogelijk een repre sentatieve ploeg op de been te brengen. Er waren al toezeg gingen aan een aantal atletes gedaan om diezelfde zondags bij de Grand Prix wedstrijd in Keulen te starten. WEST-BERLIJN De donkere wolken die twee dagen lang boven het Olympisch stadion in West-Berlijn hingen, bleken symptomatisch voor de toestand waarin de Westduitse atletiek zich bevindt. Zes weken voor de strijd om de Europese atle- tiektitels in Stuttgart waren de lichtpun tjes bij de nationale kampioenschappen zeer schaars. Het weekeinde leverde slechts één Westduits record op. Speer werpster Beate Peters plaatste zich met 69,56 meter als nummer vier op de we reldranglijst van dit jaar. Behalve Peters zorgden alleen Ralph Lilbke en Harald Schmidt voor redelijke prestaties. Lübke won zowel de 400 als de 200 meter. Het hele rondje in het Olympische stadion leg de hij als vijfde Westduitser af binnen de 45 seconden: 44,98. De halve afstand, een van de sterker bezette onderdelen, won de atleet uit Leverkusen in de licht teleur stellende tijd van 20,50. Schmidt verover de zijn negende titel op de 400 meter hor den een tijd die verbleekt naast de presta ties van de Amerikaan Moses: 48,59. De matige prestaties waren voor de West duitse keuze-heren echter geen aanleiding de ploeg te beperken. Tachtig atleten uit het gastland zullen in Stuttgart actief zijn. NEC troosteloos MEERBUSCH De re- sultaten van NEC in de Intertoto-competitie zijn .vrijwel even troosteloos als de verrichtingen van de Nijmeegse profs gedu rende het vorige seizoen in de eredivisie. De ploeg van Sandor Popovics verloor zaterdag in Meerbusch (West-Duitsland) met 0-3 van Bundesligaclub Fortu- na Düsseldorf. Het was de derde nederlaag van de enige Nederlandse Interto- to-deelnemer in vijf wed strijden. :iai ERDAM Toen ader op 14 juni in 1 Bbna bij de Westath- ;nejaar Nederlandse re- op^ de 100 meter te- PJj|cht tot 11,17 secon- 3 Qek Nelli Cooman te >Gin de vreugde. Gis- \T tha het laatste loop- >ia|gr voor de dames nationale atletiek- oenschappen in l^dam, de 100 meter, dat het de kleine e %amse toch niet rap' had gezeten. „Het Pais geboren", was nijmmentaar nadat zij pri(00 meter titel had dc,bngeeerd in de re- •rspd van 11,15 secon- ,De spanning is nu k kan mij nu voluit Voorbereiden op de i&se kampioenschap- Stuttgart". landse record, maar zij gunde haar clubgenote het record van harte. En over haar eigen prestatie: „Een tijd van 11,20 seconden loop je ook niet elke dag. Voor mij is deze tijd de bevestiging dat die 11,17 se conden van Barcelona geen uitschieter is geweest." Nelli Cooman en Els Vader zorgden voor een grandioze af sluiting van de nationale titel strijd, waarin Elly van Hulst het Rotterdamse succes com pleet maakte door voor de vijf de achtereenvolgende keer de titels op de 800, 1500 en 3000 meter op haar naam te bren gen. Van Hulst, die in totaal 8100 wedstrijdmeters vol maakte in een tijdsbestek van nog geen veertig uur, paakte haar 46e nationale titel. Nelli Cooman was op de baan van Ookmeer weer het zon dagskind. Zij had het geluk dat Els Vader een dag tevoren ontbrak. Zaterdagmiddag raf felde Vader de 200 meter af in 22,55 seconden, een tijd die 0,26 seconden beneden haar uit augustus 1981 daterende nationale record lag. Vader werd echter gesteund door een rugwind van 3,3 meter per se conden, ruim boven de regle mentaire limiet van twee me ter per seconde. Gisteren bleef in de finale van de 100 meter de rugwind met 1,09 meter royaal binnen de toegestane li miet. Hoog geklasseerd In die eindstrijd kwam het tot een vierde rechtstreekse con frontatie tussen de twee beste Nederlandse sprintsters, die met hun prestaties van dit sei zoen zeer hoog geklasseerd staan op de wereldranglijst. Cooman is met haar 11,15 se conden elfde en Vader staat met 11,17 twaalfde. Op de Eu ropese lijst staan de twee AVR-atletes zelfs vijfde en zesde. Tweevoudig Europees indoorkampioene en wereldre cordhoudster op de 60 meter Cooman wil van medaille kansen bij de Europese kampi oenschappen niets weten. Een finaleplaats en dan liefst met een nieuw persoonlijk re cord zou mooi zijn." Els Vader leek in het vierde rechtstreekse verloren duel op de 100 meter kansen op winst te hebben. De Capelse startte beter dan in de andere con frontaties met Cooman en lag op het laatste stuk zelfs even een fractie voor. De betere fi nish van Cooman besliste de strijd echter. „Bovendien kom ik natuurlijk uit tegen een atlete, die tot de snelste startsters ter wereld behoort", zei Vader. „Voor mij is er toch altijd een zekere spanning wanneer ik tegen Nelli loop. Ik kan mij dan niet helemaal op mezelf concentre ren. In een grote internationa le wedstrijd lukt me dat altijd wel. Wanneer ik tegen Heike Drechsler of Evelyn Ashford loop dan is het een normale zaak dat je bij de start een hal ve meter achter ligt. Bij Nelli Cooman is dat ook altijd het geval, maar het geeft mij een ander gevoel. Na deze Neder landse kampioenschappen zie ik de Europese kampioen schappen met vertrouwen te gemoet". Nelli Cooman en Els Vader komen elkaar overigens morgen opnieuw tegen bij de Grand Prix-wedstrijd in Nice, waar beiden de 100 meter lo pen. Krachttoer Voor Elly van Hulst is op de Nederlandse titelstrijd door ge brek aan tegenstand al jaren geen eer te behalen. De Rot terdamse bepaalt zich dan ook maar tot het vergaren van zo veel mogelijk titels. Ze ver richtte dit weekeinde een krachttoer. Vrijdagavond laat verbeterde zij bij de Grand Prix-wedstrijd in Londen haar nationale record op de 2000 meter. Direct na de wedstrijd stapte zij in de auto om de veerboot in Ramsgate te halen. Die werd gemist waarop zij met haar trainer Theo Kersten koers zette naar Dover waar de oversteek wel gemaakt kon worden. In de auto hoorde ik via de radio dat ik het Nederlands re cord in Londen had verbeterd, maar de tijd werd niet ver meld. Hier in Amsterdam kwam ik pas te weten dat het 5.39,32 was". Voor Elly van Hulst was het de tweede Ne derlandse recordprestatie in een tijdsbestek van vijf dagen, s Maandags had zij in Helsinki haar nationale record op de 3000 meter teruggebracht tot 8.48,25. „Het is jammer dat ik in Nederland geen tegenstand heb. Die drie races bij de na tionale kampioenschappen zijn altijd een goede training. Nu helemaal want in Stuttgart, waar ik de 1500 en 3000 metei4 wil lopen, kom ik ook een aantal dagen achtereen in ac tie". Van Hulst verbaasde zich ero ver dat geen van haar tegen standsters op de 800, 1500 en 3000 meter iets durfde onder nemen. Ook Krista Aukema, die hoopt eens de plaats van Van Hulst te kunnen inne men, deed het niet op de 800 meter. Toen Elly van Hulst twintig minuten na de 800 me ter finale voor de drie kilome ter aantrad, nam zij na 1000 meter ook weer afstand van het veld, dat later nog wel even bijkwam, maar daarna definitief afhaakte. In Nice loopt Van Hulst morgen op nieuw. Dan staat de mijl op haar programma. Liesblessure In Amsterdam ontbrak Marjan Olijslager. De Bredase, die zich ook voor Stuttgart heeft ge kwalificeerd, ondervond hin der van een liesblessure die zij opliep bij het verspringen. Zij bleef op advies van NSF-arts mmm Edine van Hezik neemt de laatste horde op weg naar haar titel. Peter Vergouwen aan de kant. De Brabantse hoopt morgen in Nice weer te kunnen starten op de 100 meter horden. De ti tel op dit nummer kwam nu met 13,81 seconden in handen van Tineke Hidding. De Noordhollandse, die in het eerste weekeinde van augustus bij de nationale meerkamp- kampioenschappen in Sittard de limiet voor Stuttgart op de zevenkamp (5950 punten) hoopt te halen, werd achter Edine van Heezik met 6,16 meter ook nog tweede bij het verspringen. Van Heezik bleef met 6,49 meter slechts één centimeter verwijderd van de (A-)limiet voor Stuttgart. Na het afscheid van Olym pisch kampioene Ria Stalman is er een grote leegte ontstaan bij het discuswerpen en kogel stoten dames. Bea Wiarda (dis cus) en Deborah Dunant (ko gel) pakten ieder een kampi oenschap. De 20-jarige Dunant verbeterde op beide onderde len met respectievelijk 16,29 (kogel) en 53,04 meter (discus) haar persoonlijke records. WASSENAAR De 58e volbloedderby is gister middag op Duindigt ge wonnen door de bruine merrie Miss Facette van fokker en eigenaar Wie- ger de Ruiter uit het Zuid hollandse Bleiswijk. Der tien paarden vertrokken op een vol Duindigt uit de startboxen. Boxberger Apollo met Kevin Davies en Miss Facette met Brian Rouse waren de grote fa-' vorieten in dit spektakel stuk. De 56-jarige veteraan Henk van der Kraats, de oudste joc key in het veld, nam met Ano ther Moon de leiding, ging lang aan kop, maar kon in de eindstrijd geen vuist meer ma ken. De 2400 meter van de IBM-Derby waren voor Ano ther Moon, die als tweejarige alle klassiekers won, gewoon te veel geweest. Miss Facette, die op de 13e juli met nummer 13 vertrok en steeds in derde en vierde posi tie verbleef, kwam op tijd aan het front en zegevierde met ruim verschil voor Boxberger Apollo, Hilleshager Lady (Tony Ives) en Cry For The Moon (Tyrone Williams). De 36-jarige trainer Frits van der Ham die op Duindigt negen paarden in training heeft waaronder Miss Facette, kon zijn geluk na afloop niet op. „Ik heb altijd erg veel vertrou wen in Miss Facette. Maar het is een moeilijke merrie. Een vakman als Brian Rouse kan je echter om een boodschap sturen. Hij is drie keer uit En geland speciaal voor de merrie naar Duindigt gekomen en het betekende ook driemaal de volle winst". Het was echter de afgelopen week nogal twijfelachtig of Rouse met Miss Facette aan de start zou kunnen verschijnen. De Engelse topjockey was in zijn vaderland ten val geko men en daarbij lelijk gebles seerd geraakt. Tien dagen stond de 54-jarige Engelsman buiten spel, maar afgelopen zaterdag vierde hij in Enge land een heroptreden meteen met een overwinning en dat gaf trainer Frits van der Ham en diens eigenaar Wieger de Ruiter natuurlijk het nodige vertrouwen voor de Derby. Trainer Frits van der Ham heeft al heel wat meegemaakt in de Nederlandse rensport. Niet zo lang geleden zag hij het helemaal niet meer zitten en ging als baancommissaris werken bij de Stichting Neder landse Draf- en Rensport. Hij kon toen zien hoe andere vol bloedtrainers hun paarden naar de startboxen begeleid den. „Dat kon ik combineren met werkzaamheden bij de eige- hard op Duindigt met de paar den van stal De Kraal in de weer is. De overwinning levefde de ei genaar van Miss Facette het aardige bedrag van 55.370 gul den op. De merrie verdiende in haar loopbaan al meer dan 80.000 gulden. Door sponsoring van het computerbedrijf IBM was het prijzengeld in deze derby opgetrokken tot rond de 110.000 gulden. De derby gaat niet alleen de geschiedenis in als de derby van Miss Facette maar ook als de derby met een pijnlijk inci dent vooraf, dat gelukkig goed afliep. Toen de helft van de paarden in de startboxen werd gebracht, sprongen door een technische storing plotseling de deurtjes van de start open en renden enkele paarden weg. De Wassenaarse amatrice Renate van der Kraats, doch ter van de bekende jockey, kwam onder één van de paar den terecht. Heel Duindigt hield zijn hart vast toen de zie kenwagen naar de startboxen reed. Het slachtoffer kwam er met wat pijn in rug en schou ders echter goed van af. Met een behoorlijke vertraging werd er alsnog gestart. ARTHUR VAN RIJSWIJK FOTO'S: MILAN KONVALINKA Miss Facette laat zich met jockey Brian Rouse huldigen als Derby winnaar. Renate van der Kraats wordt in de ambulance gelegd. naar van fokkerij De Kraal. Ik liep daar de paarden wat na en bovendien werkte ik op het kantoor van de heer De Rui ter. Stal De Kraal fokte vol bloeds en het was de bedoeling dat die bij de veilingen in En geland te verkopen. Dat was ook het geval met Miss Facet te. Maar daar kon men niet ge noeg geld voor krijgen. Begrij pelijk, want de benen van de merrie waren niet om aan te zien. De moeder van Miss Fa cette, Rockette had haar doch ter zo getrapt als jong paard dat ze feitelijk geen been meer had om op te staan. Van de dierenarts kregen we het ad vies dat we Miss Facette beter konden laten afmaken want het zou tpch nooit een ren paard worden. Maar we heb ben gelukkig het geduld kun nen opbrengen en het is niet voor niets geweest", aldus Van der Ham, die dagelijks bikkel- 34®RDAM Het 37» record van de Ne- JJidse atletiek was gis- 52 bijna naar het verle- jjjtrwezen. Na de der- i5prong van Emiel 29hd gaf het score- 13)ian dat de 20- jarige 27' een luchtreis van _Jieter had gemaakt, „jader inzien kreeg ard een centimeter waar- een evena- de boeken kan bij- Bijna dertig zijn record van Irest heeft Henk zo op die recordlijst Ijphap gekregen. „En deugde tech- eens", aldus de uit Spijkenisse, die toch een beetje heeft ge- ra/cu- T 7j#"ds clubgenoot Ahmed tch was dat seizoen zo n/1 veel Nederlandse atle- geblesseerd of onder op Amsterdam hield de full-time atleet even- Zater- bij de 200 me- veel assistentie van een etmaal later 7sl hij voor een flitsende ging. De Kom scherpte |en jaar oude record op meter met drie-hon- b van een seconde aan j^9. Vier weken lang, na Itathletic. had hij eigen- ^t getraind. „Alleen wat tempoloopjes. Niet trainen schijnt dus goed te zijn". Het door Mellaard en De Kom verzorgde slotakkoord moest veel goed maken. Heel lang zat er weinig muziek in het toernooi. Zes weken voor de Europese titelstrijd heeft een heel peloton atleten zich ver zekerd van deelneming. De voorbereiding voor dat evene ment heeft kennelijk zo veel gekost, dat zich overal pijntjes doen gevoelen. Zo meldden 800-meterloper Rob Druppers (kuit), 5000-meterloper Cor Lambregts (achillespees) en verspringer Frans Maas (ham strings) zich af. Ongemak NSF-arts Peter Vergouwen moet overuren maken. Bezoe ker van diens spreekuur is ook Erik de Bruin. Niettemin pro longeerde de krachtpatser van VLTC zijn titels bij het discus werpen en kogelstoten. Op beide onderdelen hield hij het op doktersadvies na twee beurten voor gezien. Krap een week geleden was er een spiertje in de borst gescheurd, waardoor zijn deelneming nog even twijfelachtig was. Het ongemak hinderde De Bruin vooral bij het maken van de draai bij het discuswerpen. Desondanks kwam de Zuid hollander op de openingsdag met de twee kilogram zware schijf tot 65,10 meter. Tenein de anderhalve maand voor „Stuttgart" elk risico te ver mijden, verblijft De Bruin de komende week permanent op Papendal. Tot aanvulling van het aantal deelnemers voor het Europese toernooi kwam het niet. Hans Koeleman, die op grond van zijn prestaties van vorig jaar slechts behoeft te voldoen aan de milde B-limiet op de stee plechase, ontdeed zich te laat van zijn tegenstanders. Daar door bracht Koeleman ruim drie seconden te lang tussen de horden en de waterbak door. Ook Robin van Helden, die zich via een sterke 1.46,13 in Hengelo, bij de kandidaten op de 800 meter had gemeld, bleek kansloos. Achter Drup pers, die nog wel even langs kwam .om een ereprijs af te halen, en Han Kulker presen teerde de jonge Hagenaar zich tijdens de FBK-spelen als de derde Nederlander op de mid denafstand. Door de absentie van Druppers, die wel als trekker had willen dienen,, miste de wedstrijd snelheid. Outsider Jaap van Treyen werd de verrassende winnaar. Chris Leeuwenburgh kwam evenmin verder, of hoger, dan hij al was. De polsstokspringer, die behoort tot het in de Vere nigde Staten studerende con tingent Nederlanders, miste drie keer een nieuwe record hoogte van 5,51 meter. Als eni ge Nederlander heeft Leeu wenburgh, die zijn progressie in zijn specialiteit aan zijn toe genomen basissnelheid .zegt te danken, De Kom sprintend verslagen. „Dat was puur toeval", meen de de tweevoudige sprintkam pioen na zijn geslaagde machtsgreep. Krachttrainin gen gedurende de winter (drie, vier keer per week) hebben De Kom sterker gemaakt. „Vorig jaar heb ik bewust ge kozen iets van mijn atletiek- loopbaan te maken. Ik heb in mijn leven al aardig wat ge werkt. Nu wil ik zien hoe ver mijn mogelijkheden reiken". de Kom (rechts) weet al dat hij de 100 meter van Chris Leeuwenburgh (links) heeft gewon- het ook in een recordtijd gebeurde, wist hij enkele seconden later.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13