^cmenebestspelen op laatste benen 6oma/ni ïivellering rond ernard Hinault Nelli Cooman onttroont Vader EDS MEER LANDEN DOEN MEE AAN BOYCOT Budget: MAANDAG 14 JULI1936 PAGINA 11 AMSTERDAM Nelli Cooman (AVR) heeft gisteren het Nederlands record 100 meter ge bracht op 11,15 seconden. Ze deed dat tijdens de nationale titelstrijd in Amsterdam en onttroonde daarmee haar concurrente Els Vader, die een maand geleden in Barcelona 11,17 had gereali seerd. Vader miste door te veel rugwind een record op de 200 meter (22,55). Ook bij de heren sneuvelde de snelste tijd op de korte sprint. Ahmed de Kom reali seerde 10,49, waarmee eindelijk het record van Henk Brouwer (10,52) uit 1979 tot het verleden behoort. Emiel Mellaard ten slotte evenaarde een nog veel ou der record bij het verspringen. Met 7,98 meter kwam hij net zo ver als Henk Visser in 1956 Aanvanke lijk' was er te veel rugwind geconstateerd bij de sprong, maar later bleek de voordelige wind geen 2,4 maar 1,4 meter per seconde te zijn geweest en dus toelaatbaar. Zie verder elders in Sporttribune. 1 ^EN Het voortbe- jjjran de Gemenebest- ini is ernstig in gevaar, u en Tanzania wer- stjt weekeinde na Ni- Ghana en Oeganda J|%rde en vijfde Afri- r land, dat geen hzal afvaardigen naar rlurgh. Daar moet op i het dertiende on- e jje van de Common- beginnen. De ver- ng is dat Botswana, Zimbabwe, Bangladesh en Guyana zich nog solidair met de vijf zullen verkla ren. Zambia heeft inmid dels een andere weg als protest gekozen en bij de organisatie gevraagd om Groot-Brittannië van deelneming uit te sluiten. De Afrikaanse landen pro testeren tegen de beslissing van de Britse premier That cher geen economische maat regelen te treffen tegen Zuid-Afrika. Bovendien heb ben ze bezwaar tegen de aan wezigheid van twee van ori gine Zuidafrikaanse atleten in de Engelse ploeg. Met name op loopster Zola Budd en zwemster Annette Cow ley. Budd trok zich zaterdag onmiddellijk terug uit de ploeg. Zij weigert zich als po litieke speelbal te laten mis bruiken. Gisteren maakte de organisatie bekend dat Budd en Cowley helemaal niet mee mogen doen. Krachtens de constitutie van het Geme nebest zouden beiden niet onder de Engelse vlag aan de spelen kunnen deelnemen. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de Geme- nebestspelen, dat een boycot- oproep zo'n brede weerklank vindt. Acht jaar geleden stond Nigeria ook op de bar ricaden om buurlanden te bewegen de spelen in Ed monton te mijden. Toen uit protest tegen de innige rug- bybanden van Niew-Zeeland met Zuid-Afrika. De Nigeri- anen bleven toen moederziel alleen, waarschijnlijk omdat de Afrikaanse landen er niet veel voor voelden de reputa tie van recidivist te krijgen na de geslaagde actie van twee jaar daarvoor, in 1976. In dat jaar trokken 28 Afri kaanse landen zich op het laatste moment terug voor de Olympische Spelen in Mon treal, omdat Nieuwzeelandse rugby'ers alle Gemenebest- afspraken geschonden had den door in Zuid-Afrika een toernee te maken. Miljardair Robert Maxwell, eigenaar van een dagbladen keten en van de voetbalclub Oxford en zakelijk nauw be trokken bij de spelen, was vrijdag nog van mening dat Nigeria en Ghana zeer on doordacht tot boycot hadden opgeroepen. Hij meende dat hun impulsiviteit geen na volging zou vinden. De der tiende Gemenebestspelen zouden een financieel succes worden en dat zou vooral in zijn portemonnee te merken zijn. Maar zoals „collega" Ted Turner zijn verwachte 250 miljoen winst van de Good will-games in Moskou omge bogen zag tot een verlies van een miljoen per dag, zo moest Maxwell dit weekeinde zijn uitspraken haastig inslikken. Hij moest zelfs de organisato ren inderhaast nog geld toe stoppen om de financiële ga ten te dichten. De voorspelde dikke winst werd glad ge streken door de mededeling dat hij quitte zou spelen. De Afrikaanse landen zou den 493 van de 3210 deelne mers leveren. De organisatie in Edinburgh peinst er niet over het evenement te annu leren, ook niet in het geval dat alle Afrikaanse landen zich terugtrekken. Maar wel maken de Schotten en En gelsen zich zorgen dat een al gemene boycot van de zwart- Afrikaanse landen wel eens het einde van de Gemene bestspelen kunnen beteke nen. 'NON DE GROTE VERLIEZER IN TIJDRIT t 1ROSCOOP Ruim l'jjcent van het par- N.van 4100 kilometer 9|legd. En het enige en weet, is dat Ber- Ënault nog uitste- n tijdrijden. Over zindelijke kansen !S* zesde eindzege te |elp, blijft een sluier arfi. De enige die za- t'l in de tijdrit rond ,u| van Hinault een yjag kreeg, is immers lit Fignon, die als kdigde op 3 minuten ^♦seconden. Voor het e handhaafden de |ers zich wonderwel Hinault, veel beter vorig jaar. Behal- jèr Fignon werd het ffn dramatische dag je Nederlanders, van _jemand zich onder -'beste kon scharen. kien de etappe van =4n met twee vrij on- (rijke vluchters Ba- Sarrapio, die 2 mi ff en 41 seconden s(tet sprintende pelo- Uishte, van geen be- -tas, is het interes- de tijdrit van 61,5 zaterdag aan een beschouwing te 'erpen. is van belang een king te maken tussen rit van vorig jaar in Airland, die weliswaar ger was maar op een n)jkbaar parcours werd MET JEAN NELISSEN IN DETOUR; 12e Etappe 15 jufi 217,5km qBayonne loSsés Pau 47km XVVHaltza 82 Sitm7VB,Uf(^inCUrUtCheta 1c 1 Bagargui\^r</[v] Ichere i/okm 149km Sanrance anp/rts 156,5km verreden, en de tijdrit in Nantes. Hinault reed in 1985 een gemiddelde snelheid van 47 kilometer en 41 meter, za terdag kwam hij tot 46 kilo meter en 847 meter. Er zijn meer aanwijzingen dat de verschillen tussen Hi nault en de anderen genivel leerd zijn. Greg Lemond ver loor in 1985 2 minuten en 34 seconden op Hinault, zater dag finishte de Amerikaan op slechts 44 seconden, waar bij nog in aanmerking geno men dient te worden dat Le mond voor een lekke band (ADVERTENTIE) Personen-, bestel- of vrachtwagen? Huur 'm bij Budget! ima service! Prettige voorwaarden! Puike prijs! Réken maar... Bel nü: 070-8206 09 llljn Stolberglaan 214,2595 CN Den Haag rent a car/truck nt a rar/trnrU^'® van zijn fiets moest. Het ver wisselen van het voorwiel nam weliswaar slechts 10 se conden in beslag, maar eer Lemond weer in zijn ritme was, gingen toch 20 seconden verloren, een taxatie waar mee de Amerikaan het eens was. De Ier Stephen Roche ver loor in 1985 2 minuten en 20 seconden op Hinault, in Nan tes slechts 1 minuut en 1 se conde. Nog duidelijker werd de nivellering merkbaar bij Luis Herrera. De anti-tijdrij- der verloor in 1985 liefst 7 minuten en 22 seconden, in Nantes beperkte de Colombi aan zijn verlies tot 3 minuten en 47 seconden. Klimmers Mede in aanmerking geno men dat klimmers als Urs Zimmermann (vijfde op 1 minuut en 42 seconden) en Robert Millar (negende op 2 minuten en 6 seconden) hun achterstand alleszins in het redelijke hielden, was het in psychologisch opzicht welis waar een triomfdag voor Bernard Hinault, maar zeker ook voor de klimmers. Vorig jaar begon Luis Herrera aan de Pyreneeëncols met 12 mi nuten en 20 seconden achter stand op Hinault, thans staat hij op 7 minuten en 11 secon den, een verschil van 5 mi nuten, waardoor steeds meer rekening gehouden dient te worden met minstens een plaats op het podium voor de klimmer uit de Andes. De tijdrit had dus een dra matisch verloop voor de zeer hoog aangeschreven Laurent Fignon, de best geplaatste kandidaat voor de eindzege. Aan het begin van de ronde is al vastgesteld dat Fignon in het jaar na zijn dubbele operatie aan zijn pezen een labiele renner is. De ene dag vliegt hij en de anaere dag staat, hij stil. Hij weet trou wens zelf ook niet waar hij precies staat. „Ik kan geen enkel excuus aanvoeren", vertelde Fignon, „het ging gewoon niet. Bij de start had ik er al geen vertrouwen in". Fignon reed de tijdrit met gewone wielen, Hinault had twee dichte wielen laten monteren. Fignon had deze keuze niet aangedurfd: „Er stond teveel zijwind." Hi- nault vond: „Een renner moet risico's durven nemen, ik was met mijn dichte wie len in het voordeel". en Op' Ook na de „rit van de waar heid" in Nantes blijft de Tour volkomen open. Begin nend bij Hinault zijn onder linge verschillen in het alge meen klassement nog gering: Stephen Roche staat zelfs 5 seconden voor de Breton, Zimmermann volgt op 44 se conden van Hinault, Lemond op 49 seconden, Millar op 1 min 24, Fignon op 1.34 en Herrera dus op 7.11. Met zijn zege in de tijdrit onder streepte Hinault nog eens dat hij de beste specialist in deze discipline is in de geschiede nis van de Tour. Hinault heeft nu 19 tijdritten in de Ronde gewonnen, tegen de andere groten Eddy Merckx 16 en Jacques Anquetil 11. De Breton boekte zijn 203e zege als beroepsrenner en hij won zijn 26e etappe in de Tour. Indrukwekkende cij fers. Voor de Nederlanders werd het dus een zwarte dag. Nog eens kwam aan het licht dat achter Zoetemelk en Kuiper een zwart gat gaapt. De oude Joop, die het hele jaar door een mooie conditie onder hield, kwam in Nantes nooit echt in zijn ritme en finishte heel bescheiden als 76e. Maar ook de jongere garde liet het afweten. Steven Rooks, die tot nog toe zijn beste seizoen verwezenlijkte en naar de Tour is gekomen om een heel goed klassement te rij den, deed het nog bijna een minuut slechter dan Zoete melk. De prestatie van Peter Winnen was ook aan de ma tige kant, hij reed 8 seconden langzamer dan Zoetemelk. Mogelijk kunnen de Neder landers morgen en woensdag in de Pyreneeëncols hun be scheiden klassering in het al gemeen klassement verbete ren. Zo niet, dan wordt het voor ons land een „kleine" Tour. Ajax onderuit tegen amateurs HORST Elf Veluwse ama teurvoetballers hebben Ajax zaterdag het schaamrood op de kaken bezorgd. De Amster damse bekerwinnaar, die voor het eerst met de vier nieuwe aanwinsten aantrad, moest in de seizoen-ouverture verras send buigen voor de amateur selectie (2-1). Ajax dicteerde weliswaar de gehele wedstrijd, maar bedenkelijk was zeker, dat de openingstreffer tot ver in de tweede helft uitbleef. Na die treffer van nieuweling Jan Wouters veroorloofde de Am sterdamse defensie zich echter enkele slordigheden, die de in leiding vormden tot de Veluw se gelijkmaker en de winnen de treffer. Afgelopen seizoen liet Ajax defensief nogal wat steekjes vallen. Met het aantrekken van Jan Wouters (FC Utrecht), Danny Blind (Spar ta), Arnold Scholten (FC Den Bosch) en de Schot Allistair Dick (Tottenham Hotspur) denkt technisch leider Johan Cruijff het evenwicht tussen aanvallende en verdedigende posities in het team evenwel te kunnen herstellen. Zaterdag leek de ploeg dus nog aller minst in balans. Op zich niet zo vreemd, want Cruijff zette geen moment de veronderstel de basiself binnen de lijnen. In beide helften kwamen totaal verschillende elftallen in actie. Van de vier aanwinsten maak te de Schot Allistair Dick, die enigszins aan Jesper Olsen doet denken, de minste in druk. Scholten en Wouters voldeden. Overigens lijkt aan de „never ending story" over Marco van Basten geen einde te komen. Het afgelopen weekeinde werd in de Italiaanse pers ge meld dat de Amsterdammer het komend seizoen onder contract staat van AC Milan. Omdat deze club al het toege stane maximum van twee bui tenlanders in de gelederen heeft, zou Van Basten worden uitgeleend aan Ascoli. Nieuwe loting brengt Kickers zelfde opponent BARSINGHAUSEN Stutt- garter Kickers gaat voor de eerste ronde van de Westduit- se voetbalbeker toch op bezoek bij Tennis Borussia Berlin. Dat wees de tweede loting zaterdag in Barsinghausen uit. De lo ting werd op verzoek van Kic kers herhaald, omdat bij de eerste gelegenheid vorige week de naam van de club uit Stuttgart ongemerkt onder ta fel gevallen was. Stuttgarters Kickers werd daarna gekop peld aan de overgebleven cIud, Tennis Borussia, waartegen Kickers protest aantekende. De amateurclub FSV Frank furt, dat landskampioen en be kerhouder Bayern München op bezoek kreeg en een topre- cette verwachtte, wordt nu gastheer voor een andere club uit de Bundesliga: FC Nürn- berg. Bayern München speelt uit in Berlijn, bij het naar de amateurs teruggekeerde Her- tha BSC.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11