Zonhoff moet verlies Winsemius goedmaken dagjes mens (echter vindt I ■loete ongepast oor Tamils Mevrouw De Graaff mist ervaring BEDRIJFSLEVEN ZAL STAATSSECRETARIS OP LANDBOUW MISSEN Dollemansrit eindigt in ziekenhuis Dagboek van een PITIR jINENLAND CcidócGotnant ZATERDAG 12IUU 1996 PAGINA mderd bedrijven buitenland J1AAG Het afgelopen jaar zijn door Jdeling van Economische Zaken hon- ftuitenlandse bedrijven in ons land te- *|gekomen. Daarbij werd bijna 500 mil- guldën geïnvesteerd. Er ontstonden feer 1550 arbeidsplaatsen. Minister Aardenne (Economische Zaken) heeft .i Kamer meegedeeld in een verslag >je werkzaamheden van het commissa- '«voor buitenlandse investeringen in 'tland. Van de bedrijven die zich hier vestigden kwam 58 procent uit de ,jigde Staten. In de afgelopen vijf jaar Ten er via het commissariaat 325 bui- Jdse bedrijven in ons land. Zij inves- l3n 4,7 miljard gulden. Er ontstonden 'Slrbeidsplaatsen. Prijzen met 0,4 gedaald DEN HAAG De prijzen zijn tussen midden mei en midden juni met 0,4 procent gedaald. Vooral kleding en koffie werden goed koper. Maar ook thee, eieren, benzi ne, verse groenten en vers fruit daal den in prijs. Tussen midden juni 1985 en midden juni 1986 zijn de prijzen met 0,2 procent geste gen. Ontvoerders Heineken in cassatie AMSTERDAM C. van H. en W. H., verdacht van de ontvoering van Heine ken en Doderer, gaan in cassatie tegen de beslissing van de Franse rechter dat de twee aan Nederland kunnen worden uitgele verd. Dit heeft één van hun Nederlandse raadslie den, mr. M. Moszkowicz gisteren meegedeeld. Van H. en H. kunnen tot maxi maal twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld wor den. DEN HAAG Het georganiseerde landbouw- en visserijbe drijfsleven betreurt het opheffen van het staatssecretariaat op het ministerie van landbouw en visserij. Bij natuur- en milieu beschermingsorganisaties is het verdwijnen met gemengde ge voelens ontvangen. Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap noemt het „ontzettend jammer" dat er geen nieuwe staatssecre taris terugkomt. De nieuwe minister van landbouw en visserij zal volgens hem zijn handen al vol hebben aan landbouwpro blemen zoals superheffing en mestproblematiek. Door die werkbelasting zal hij onvoldoende in staat zijn de belangen van de visserij te behartigen. Daar komt bij dat met de toetreding van Spanje en Portugal er in EG-verband ook nog veel werk voor de visserij zal moeten worden verzet, zo meent hij. a; HAAG De afge- i minister Pieter mius had het liefst nAter van economische Ti willen worden. Die n wordt echter bezet VVD'er De Korte, 'andere ministerspos- 'lie hem werden aan- den, waaronder De- e, weigerde Winsemi- aanvaarden. In een faring die Winsemius t^middag liet versprei- s^af hij aan problemen hebben met de over- i èkomen zetelverde- tussen CDA en VVD. ©ndien stond de „per- invulling" van de Mn hem niet aan. De Minister van VROM Maarde Defensie te »4n geweigerd omdat -»ost buiten zijn „per- lijk ambitiepatroon" VVD-voorman De Korte zei het erg jammer te vinden dat Winsemius niet in een volgend kabinet terugkeert. In soortge lijke bewoordingen liet minis ter Smit-Kroes zich uit. De op volger van Winsemius op VROM, Nijpels, noemde het verlies van Winsemius „erg groot". Hij was volgens de VVD'er één van de beste libe rale ministers. „Het is geen plezierige start van het kabi- net-Lubbers twee", aldus Nij pels. De nieuwe man op VROM zei ook dat het erg moeilijk zal worden, Winsemi us daar op te volgen. Op de vraag of het niet oneerlijk is dat een minister die het goed heeft gedaan moet wijken Voor een VVD-leider die talriike fouten heeft gemaakt wilde Nijpels niet ingaan. Voor de VVD moet gevreesd worden dat men Winsemius voorgoed kwijt is. Zonder twij fel zal hij snel een baan weten te vinden in het bedrijfsleven en zal zijn animo om ooit nog in de landspolitiek terug te ke ren op een zeer laag pitje wor den gedraaid. Bij wijze van troost voor degenen die om het vertrek van Winsemius treu ren probeert de VVD nu uit alle macht de Groningse com missaris Vonhoff, een politieke zwaargewicht, over te halen om het kabinet te komen ver sterken. Evenals Winsemius draagt ook Vonhoff het stem pel van de liberaal in hart en nieren. Bovendien zal Vonhoff, getui ge enkele recente uitlatingen (zoals: „De VVD moet links van het CDA gaan staan"), als minister vastbesloten zijn, al het mogelijke te doen om het in vier jaar tijd danig bescha digde imago van de VVD weer wat te helpen oppoetsen. En dat heeft de VVD ook hard nodig. Minister Brinkman (WVC) zei na zijn gesprek met formateur Lubbers in het nieuwe kabinet te zullen proberen om een op lossing voor het euthanasie vraagstuk te vinden. Hij sprak van een nieuwe start waarbij Premier Lubbers verlaat het Paleis Noordeinde nadat hij van ko ningin Beatrix de opdracht heeft gekregen een nieuw kabinet te formeren. voorkomen moet worden dat samen proberen eruit te ko- iedereen zich gaat ingraven in men, kabinet en Kamer", al oude stellingen. „We moeten dus Brinkman. S DAGEN VOORWAARDELIJK z >ij ;r| 6 DA „Er kan maar a rechter de eerste zijn ■j lat ben ik". Met deze srden verklaarde de alase politierechter mr. J Kalff gisteren het o af te zullen bijten in aperie strafzaken tegen waardelijke celstraf gevorderd plus een boete van 250 gulden. Met name het vragen van een geldstraf was op z'n minst op merkelijk, omdat de verdedi ging er met klem op had ge wezen dat de Tamils van de Nederlandse overheid niet meer dan twintig gulden zak- 5Den Tamils, die in de geld .per week en 150 gulden oo o* -i kleedgeld per kwartaal krn- 9it van 23 op 24 april gen politierechter: „Ik aiale vernielingen aan- vind dat een overheid die het *|ten in hun pensions grootste deel van de hulp aan 2'adelosheid en onvre- deze vluchtelingen in natura Jver het opvangbeleid verleent, niet mag venvachten T-» i fiat pr Han nno cpn hnpto hp. minister Brinkman «WVC. 6 De rechter heeft geen reke- |®Brabantse politierechter ning willen houden met het «het beslist niet eens met feit dat de Tamils na hun daad a-ie advocaten van de zes- publiekelijk (tweemaal via de ^Tamils die hun ohderko- televisie) hun excuses, hebben ii in het Brabantse dorp aangeboden. Evenmin was hij [^Gastel met vereende gevoelig voor het voorstel van >5»en grondig hadden ver- de verdediging de Tamils een !9i Hun raadslieden vrees- gerechtelijk pardon te verle- ;5ïen zekere rechtsongelijk- nen, met andere woorden een omdat vernielzuchtige veroordeling zonder straf op te Is in andere plaatsen tot leggen. jeden niet zijn vervolgd. De officier had de Tamils ook alles vervolgen, of niks. openbare geweldpleging ten- "'amils van Oud-Gastel laste gelegd, maar dat ging de n nu als voorbeeld ge- politierechter te ver omdat it voor het hele land", zo niet is gebleken dat de ge- mr. A S. Penders na- meenschap in de Brabantse zijn cliënten. plaats veel hinder heeft onder- de zaak bleek dat het vonden van de gebeurtenissen lar ministerie, hiertoe in de aprilnacht, nd door minister Kort- Volgende week vrijdag wordt ltes van justitie, wel de- nog een groep van 32 Tamils een landelijk vervol- uit Oud-Gastel door de politie- 'leid tegen de Tamils rechter in Breda berecht. Ook •poeren. Als eerste stap in in andere arondissementen ichting werden gisteren volgen nog zaken wegens ver- rdachten uit het pension nielingen in Apeldoorn, Arn- id-Gastel veroordeeld tot hem, Lochem, Hoensbroek, El- igen voorwaardelijke ge- lecom. In Wijk aan Zee is de nisstraf. zaak geseponeerd omdat [fficier had in de meeste brandstichting niet bewezen len drie weken voor- kon worden. Mevrouw D. de Graaff-Nauta is kandidaat-minister voor Bin nenlandse Zaken. DEN HAAG/SNEEK „Ik heb nog geen ja gezegd. Van daag zal ik nog een telefonisch onderhoud met premier Lub bers hebben", zo laat mevrouw De Graaff-Nauta weten. „Het werk lijkt me zeer interessant, maar het is ook een zware post. Het is een ministerie waar veel omgaat. Het zal een heel karwei zijn". Volgens mevrouw De Graaff sluit het ministerschap van binnenlandse zaken aardig aan bij haar huidige portefeuille als gedeputeerde. Zij erkent geboren en een opleiding tot onderwijzeres heeft gevolgd, heeft al een lange staat van dienst in de politiek. Zo maakt zij al 24 jaar deel uit van Pro- echter weinig ervaring te heb- vinciale Staten van Friesland ben op het punt van het amb- en was zij van 1966 tot 1978 tenarenoverleg, volumebeleid rijksdiensten en openbare orde. CDA'ster De Graaff, die op 22 mei 1930 in Sneek werd raadslid van de gemeente Sneek. Daarnaast is zij vele ja ren lid geweest van het CDA- -partijbestuur, waarvan enkele jaren zelf als vice-voorzitter. DEN HAAG Een enorme ravage en vier gewonden, van deze laatste botsing gewond en zijn in het ziekenhuis Leyen- wie twee ernstig, was van- burg opgenomen. Ook de be- nacht in Den Haag de schade stuurder van de „dollemans - die werd aangericht door een auto en een inzittende zijn automobilist die een dolle- daar met verwondingen be- mansrit door de stad maakte. Nadat hij in de Van Merlen- straat met ziin auto tien gepar keerde auto s had beschadigd, botste de automobilist op een taxi. Vervolgens botste de man achteruit rijdend op een toege snelde land. De politie vermoedt dat de botsende automobilist te veel had gedronken. De tegenslag was nog niet ten einde voor de Haagse politie. Een surveillancewagen en een kraanwagen van de politie die snelde politie-auto. Met hoge naar de plaats van het ongeval snelheid ramde hij tenslotte onderweg waren, liepen vast: een politie-auto op de kruising op de Loosduinsekade, waarf Jasmijnstraat/Valkenboskade. de busbaan overgaat in een, trambaan. Een grote kraanwa- Een 29-jarige hoofdagent en gen van de brandweer moest een 20-jarige agent raakten bij de helpende hand bieden. In het .voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen lind op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor e lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit Zo ontwaarde Esther Talboom bij een busrit door het Kroondomein onder meer een ree, een aantal wilde zwijnen en een roedel edelherten. Maar wild moet wel wild blijven. Wilde zwijnen pepermuntjes voeren Als u links, dan wel rechts iets ziet, kunt u mij èr op at tenderen, dan kan ik zeggen wat 't is", zegt de,öuschauf-t leur, tevens reisleider van de wildspeurtocht Onmid dellijk verschuiven de passa giers naar het puntje van hun stoel en beginnen met speuren. Op een damesgille tje kijkt iedèreen onmiddel lijk naar links. Daar schiet wat weg, qua kleur lijkt het een cocker spaniel, maar volgens anderen is het onbe twist een ree. De hinde met drie poten in de omheinde tuin van de jachtopziener is beter te zien, want die blijft tenminste staan. Het blijft echter behelpen. In eerste instantie leek het nog wel zo'n jeuk idee. Wan neer zie je meer van de Hoge Veluwe en het daarin rondscharrelende wild dan tijdens een busrit door het Kroondomein? Vertrekken om zes uur 's avonds en om negen uur weer terug van de wildspeurtocht. Wach tend op de bus werd dit goe de-gedachte-gevoel verdron gen door spijt. De zon scheen nog zo onbarmhartig fel, dat een ieder een koele duik in het zwembad zou verkiezen boven de kunststof busstoe- len. De wildspeurders stelden zich verdekt op in de scha duw bij het station van Apeldoorn. Veelal verzorgde dertigers. Geen toeristen van het slag dat je in pret parken tegenkomt. Nee, hier in Apeldoorn meer een soort belegen padvinders. De pij prokende mannen in korte broek, ruitjesoverhemd en uiteraard sokken aan de ge sand aaide voeten. Ontegen zeglijk natuurliefhebbers. Om de hals een verrekijker, een fototoestel of allebei. De zonnebril om het rijtje van onmisbare attributen van de wildspeurder te sluifen. De vrouwen zijn dames, in smetteloos witte, keurig ge steven vrijetijdskleding, de haren fris gewassen en de schoenen pas gepoetst. Een stormloop op de bus blijft dan ook uit van dit keurige publiek. Gedisciplineerd als Engelsen wachten de wild speurders op hun beurt om in te stappen. Na een kort ritje door de bo men rijke stad draait de dus de weg naar het park van Paleis Het Loo in. Het is als of de hemel opengaat. Links en rechts enorme loofbomen en boven het hoofd een lom merrijk bladerdak Aiet hier en daar teen vlakje hemel blauw. Na de met een Jcocker spa niel te' verwarrên goudbrui ne schicht door hef' loofbos, en de 'door Pieter van Vol lenhoven gevonden invalide ree, wijst de chauffeur op twee bronzen herten op een paleishek. De inzittenden zijn er niet echt blij mee. Lange tijd ziet het er naar uit dat de bewoners van dit natuurgebied, de koninklijke familie en het wild, zich niet zullen laten zien deze avond. Wanneer de bus vervolgens een droog slootje links en de paarden en de forellenvijver van de koninklijke familie rechts passeert, gelooft dan ook niemand dat de reebok die daar staat „live" is en niet opgezet. De bus staat lange tijd stil en de chauf feur haalt opgelucht adem nu zijn passagiers waar voor hun geld krijgen. Hij mag dan de sleutels hebben tot de vele hekken van de rustge bieden („waar niemand mag komen behalve wij"), het wild komt niet als hij roept. Als hij even later dóór het mooiste laantje van Neder land" rijdt, spreekt hij zijn angst uit: het zou wel eens kunnen zijn dat het wild voor pampus in het bos ligt. Een mevrouw met bril, die vooraan in de bus zit. redt heip. Zij zag het wegsprin- tende ree in het begin èn ontwaart nu een wild zwijn. Niemand ziet de eerste vijf minuten wat deze speurneus ziet, totdat het wilde zwijn enkele passen in de goede richting zet. Het blijkt een mannetjeszwijn te zijn, een keiler, die daar aan de rand van het bos staat. Plotseling komen er diverse zwijnen, groot en klein, uit het bos de zandweg opgehuppeld. Mens en dier staren elkaar enige tijd onbeweeglijk aan. De eerste,' verbazing voorbij, worden er'in de bus min stens tien fotorolletjes volge schoten met kiekjes, die in elk geval geschikt zijn om eeji kwartet zwijnen van sa- nien te stellen. Ifet damhejrt en de trotse moeflon worden niet gesig naleerd. „Allemqal afgescho ten vanwege de bezuinigin gen omdat hét uitheemse dieren zijn", pegt de chauf feur op afkeurende toon. La ter heeft hij het over een kudde Przewalski-paarden, die in de omgeving zijn uit gezet. „Die horen hier ken nelijk wél thuis. Ik begrijp er niets meer van", verkucht hij. Heel in de verte een roedel edelherten. Waarschijnlijk goed te zien met de verrekij ker, maar met hei ongewa pende oog nauwefijks waar'r neembaar. Het belet een ou dere man niet eép tiental fo to's van het tafereel te ma ken. De bus rijdt en zijn handen trillen, maar de fo to's heeft hij. Even later krijgt de man volop de gelegenheid om dè plaat vpor zijn kleinkinde ren te schieten. Op amper twee mpter afstand van de bus staat een wild zwijn, Gerrit, te wachten op de dingen die komen gaan. De passagier, die juist het hek achter de bus moet sluiten, staat als versteend tegenover het dier. De chauffeur schiet te hulp en treedt het hek en Gerrit onbevreesd tegemoet. Is even wennen, maar al snel schuifelen enkele dap pere zielen met de camera in de aanslag uit de bus om nèt dat tikkeltje dichterbij te ko menKrentebollen, koekies en pepermuntjes, het wilde zwijn eet alles en poseert ge dwee. Wanneer het strooi- goed op is, is de lol voor bei de partijen eraf. „Ik geef het dier nog twee maanden", zegt de chauffeur nadajt hij het laatste bek is gepasseerd. Gerrit vormt een te groot ri sico voor zijn eigen veilig heid en de toeristen, nu hij niet langer schuw is. Bin nenkort Jcomt de boswachter Gerrit droog brood èn een kogel voeren. Wild moet wel wild blijven. ESTHER TALBOOM (ADVERTENTIE) Vó) tttXUW tfHGTH

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3