meer in tren Nederlandse toeristen 'VV ;JN» iv. ii" Luxemburg een warm hart toe finale k üx lyÉS M IS *\i |§M HLL5 ZATERDAG 12 JULI 19 *,«ïi f' v J» - V ^s* J* tembcr met een plechtigheid voor het monument van de Amerikaanse soldaat. Luxemburg is vol herinneringen aan deze gruwelijke oorlogswinter. Maar het leven herneemt zijn loop, ook met de vrome doch enigszins komische choreo grafie van de vermaarde springprocessie in Echternach. met wijnfeesten, markten en kermissen. Bad Mondorf herdenkt in 1986 dat hier de sterkste man ter wereld John Grun. alias John Marx. 118 jaar geleden ter wereld kwam. De door hem gebruikte halters en gewichten worden er als relikwieën bewaard en aan het volk getoond. De hoofdstad ziet om in verwondering naar de tijden van weleer, toen Luxem burg een ontzagwekkende vesting was met nog geen tienduizend inwoners. Bij de ontmanteling van al die wallen, forti ficaties, bastions, torens en andere ver dedigingswerken in 1818, na het Congres van Wenen, zijn er genoeg steenklompen vergebleven om de toeristen te imponc Gespleten De Promenade de la Cornichc voer wandelaars lot hoog boven de snelvlie tonde Alzette en Pétrusse, over monu mentale bruggen als de Pont Adolphe gebouwd rond de eeuwwisseling, zesen veertig meter boven het dal. Al die klo ven en ravijnen geven Luxemburg he aanzien van een canyon, waarin stout moedige bouwmeesters hun dromen vat een onneembare vesting verwezenlijk hebben. Maar zo ontstond ook hel deco voor een vertederende operette. Het Ie gertje kan nauwelijks voldoende man schappen leveren voor een verdubbeling van de wacht bij hel groothertogelijk pa leis. De nieuwe Groothertogin-Charlot tebrug is het symbool van Luxemburg! bijna traumatische gespletenheid. Deze indrukwekkende, moderne staalcon structic geeft toegang tot een nieuwe stad van glas. staal en beton, voornamelijk bestaande uit complexen voor de Euro pese Gemeenschap. Een strakke kan toorzuil van 22 verdiepingen beheerst dit steriele panorama, waarin beelden van Henry Moore voor verzachtende omstandigheden pleiten. In dit Manhat tan van Luxemburg zag men er niet te genop vijf miljoen gulden uil te geven voor een zwembad ten behoeve van de EG-functionarissen. er zijn dure hotels verrezen en in de behoefte aan golfterrei nen is voorzien. Hel milde financiële klimaat heeft er toe geleid dat de stad bovendien verrijkt is met een financieel centrum vol bankgebouwen van tussen de honderd en honderd vijftig bedrijven. Dank zij de scheiding tussen oud en nieuw is het eertijds zo onbeduidende provinciestadje toch zichzelf gebleven met een gezellig centrum in de buurt van de Vismarkt. Huizen in Lotharingse stijl, een complex restaurants achter klassieke gevels en véél terrassen noden tot verkenning. Het paleis van de groo thertogelijke familie met een balkon waarop toejuichingen in ontvangst geno men kunnen worden, wekt herinnerin gen aan de tijd waarin Nederland en Lu xemburg samen een Personele Unie vormden. Een ruiterstandbeeld van Wil lem II staat op het naar hem genoemde plein. Met veel respect spreekt men nog altijd over Prins Hendrik der Nederlan den (Hendrik de Zeevaarder) en diens gemalin Amalia. Honderden objecten - bruggen, scholen.' stations, kerken en raadhuizen - illustreren zijn geslaagde pogingen om dit landje vooruil te hel pen. In zijn bijna dertigjarige regerings periode heeft deze stadhouder bijvoor beeld veel gedaan voor de ontwikkeling vaiT het spoorwegnet. Er kwam een tragisch einde aan zijn le ven toen schoolkinderen uit Walfcrdan- ge - waar hij zijn kasteel bewoonde - hem besmetten met de onder hen heer sende mazelen. Dat gebeurde ,op een schoolkcrstfecst in 1878. Een paar weken later overleed hij aan de gevolgen van deze ziekte. Optocht Zo geeft een bezoek aan stad en omme landen stof tot overpeinzing. Wie er vro lijk vandaan wil komen moet lussen 23 augustus en 8 september de vermaarde kermis gaan bezoeken, een transformatie van de Herdersmarkt. in 1340 voor het, eerst georganiseerd door Jan de Blinde. Op de laatste dag van augustus trekt een i schitterende optocht door de straten. waarin met .linten versierde schapen i worden meegevoerd. Muzikanten spelen dan de „Hammelsmarsch". een oude li melodie waarnaar de heren die voor de EG landbouwpolitiek bedrijven met ver-1 tedcring luisteren. Er is in de stad volop keus uit hotels in alle prijsklassen, met in totaal bijna drie duizend kamers. Maar kamperen blijft'! het ideaal van de Nederlandse' gasten. Volgens de laatste statistieken nemen zij i op de camping zelfs meer dan de helft i van het totale aantal overnachtingen voor hun rekening! Nog meer verbazing wekken de laatste cijfers over de som-i men gelds die Nederlandse toeristen in de nab'uurgewcsten uitgeven. Zij be steedden vorig jaar volgens gegevens i van de banken in België en Luxemburg 22 procent meer dan in 1984. Alleen de Bondsrepubliek Duitsland had nog meer profijt van ons reisverkeer; daar werd in totaal bijna twee miljard geïncasseerd van het totale budget voor onze buiten landse reizen dat de tien miljard gulden ruimschoots overschreed. LEO LEEUWIS Trekkers^ DEN HAAG - Slapen in trekkers- hutten is een nieuwe mogelijkheid, die het midden houdt tussen kam peren en overnachten in een zo merhuisje. Deze variatie op de in Scandinavië al lang ingeburgerde stuga of hytter, zijn nu al op circa 250 terreinen in ons land te vin den. De inrichting bestaat uit tweemaal twee stapelbedden met matrassen, een tafel met vier stoelen, een tweepits gasstel, kapstok, afvalbak en verlichting. Er kan niet gestookt worden om eventuele kou te verdrijven en men moet gebruik ma ken van de sanitaire voorzieningen el ders op het terrein. Spartaans kan men zo'n verblijf niet noemen, maar bepaald comfortabel is het ook niet. gelet op het feit dat men ook zelf de slaapzakken en eventueel keukengerei moet meebren gen. Voor fietsers, wandelaars, ruiters, automobilisten en soms ook kanoërs (als zij het goed uitkienen) bestaat de moge lijkheid om een tocht uit te stippelen en van nacht tot nacht de hutten te reser veren. De ANWB, die nogal wat beden kingen heeft tegen het reserveringssys teem, heeft een trekkershuttengids (gra tis voor de leden) gepubliceerd en een kaartje van elke provincie waarop staal /en waar men dc hutten kanjj vinden. Niet alleen de ANWB heeft eenP mooi boekje over trekkershutten. VoorP het eerst presenteert het Nederlands Bu-p reau voor Toerisme (NBT) dit jaar eenjj rijk geïllustreerde brochure van 32 pagi-P na's, waarin alle trekkershutten zijn ver-f( meld, met de terreinen waarop zij staanjS en de daar aanwezige voorzieningen.P Provinciekaartjes wijzen ook in deze fol-P der de weg naar de trekkershutten en omP het geheel nog eens extra op te fleuren F worden voor elk gewest babbelende va-P kantiegangers opgevoerd, die in eenP soort ansichtkaartentaaltje dc lof vanP hun blokhut bezingen. Er is dus overall aan gedacht, in die landelijke wegwijzer, P maar niettemin hebben ook provinciale^ VVV's nog een duit in het zakje gedaan n met een eigen drukwerk over trekkers-P hutten in hun gebied, ook al compleet P met overzichtskaarten. Voor informatie kan men terecht bij de VVV- en ANW-r B-kantoren, waar genoemde brochures!'1 verkrijgbaar zijn. Uit de NBT-folder^ blijkt dat er nu een centraal boekings-^ kantoor is in Leidschendam, waar men J ook voor de zelf uitgestippelde tochten hutten kan aanvragen, maar per reserve ring wordt daarvoor tien gulden in reke ning gebracht. Er kan ook rechtstreeks contact worden opgenomen met de hut ten-beheerders. wier adressen in alle drukwerken zijn vermeld, compleet met telefoonnummers. VOORAL CAMPINGS INTREK H* itcf ntw ■L ■A V -\ i- m «J mj ...rï1» m {F i Vijftig vlooiebeten in één nacht, twaalf dagen constipatie als voor bereiding op een onstelpbare buik loop, koortsvisioenen, dorst, zuur stofgebrek, uitputting; er zijn men sen die er alles voor over hebben om onder extreme omstandigheden te kunnen reizen. Herbert Paulzen is er een van. Hij kan als excuus aanvoeren dat er nu eenmaal ook geschreven moet worden over het lot van zwervers die gebaande paden en luxe hotels schuwen. Als hoofdredacteur van het blad Reizen (tot voor kort be kend als de Toeristenkampioen) neemt hij zelf graag de barre trektochten voor zijn rekening. Zo krijgt hij ook de kans te bewijzen dat toeristische journalisten een vermoeiende baan hebben en soms behoorlijk moeten afzien. Toch blijft Herbert Paulzen in dit gezel schap een „eenzame wolf'. Hij wekt de indruk deze uiterst primitieve omstan digheden nodig te hebben om geïnspi reerd te kunnen schrijven. Heeft hij al veel zware trektochten door India en an dere landen achter de rug; in zijn eerste boek „Tussen goden en demonen" trot seert hij de volstrekte chaos die een vreemdeling te wachten staat als hij op eigen houtje door de Himalaya wil trek ken. Paulzen voelt zich dan pas goed in zijn element. Hij blijft rusteloos en gejaagd op zoek naar de kern van de zaak, tot hij bijna verscheurd is door wilde honden of kokhalzend zijn zoveelste mok ranzi ge boterthee drinkt. Het lijkt soms op een vlucht uit de civilisatie, zijn vereen zelviging met de zeden en gewoonten van een land, ook als die er toe leidt dat je soms de keutels van een yak aanziet voor een brokje tsampadeeg. Zwerver Paulzen maakt er geen ophef van als hij zich dagenlang niet kan wassen en doodsangsten uitstaat in de bak van een vrachtwagen, die hem over woeste pas sen sleurt. Hij verheerlijkt zijn ontberin gen niet, maar probeert ze ook niet te verzachten. Het authentieke levenspa troon van de bewoners wil hij ook het zijne maken, zeker als hij samen met zijn sherpa's door de bergen trekt. Geen wonder dus, dat het verslag over dit zware en vuile werk van de eenling zich soms laat lezen als een avonturen roman maar hoe overweldigend, drei gend en majestueus het landschap ook is. Paulzen laat zich niet verleiden tot een hoogdravende beschrijving. Hij no teert wat de natuur hem in 's werelds hoogste berglandschappen te zien geeft zonder veel commentaar. Hetzelfde geldt voor de fascinerende taferelen op markten en tempelpleinen of waar dan ook. De auteur bedient zich soms van een zeer gecomprimeerde stijl, als uit een dagboek. Dit flitsende, nerveuze kortschrift laat ruimte voor zoveel mo gelijk details en geeft perfect weer hoe Paulzen zijn waarnemingen heeft ge daan. Staccato. Het is de stijl die past bij ie mand die zo gretig belust is op het regis treren van alles wat hij te zien krijgt aan wondere en bizarre taferelen. Daarmee weerlegt Paulzen zelf de mening van zijn uitgever, als zou hij een reisboek hebben geschreven waarop de Engelsen het pa tent leken te hebben. Hij is er het type niet voor om bijvoorbeeld de wereld vanuil de eerste-klascoupë in een trein te observeren en een bezonken oordeel te geven over alles, wat hij aan zich voorbij ziet trekken. Hoezeer de auteur streeft naar een snelle en dynamische reportage blijkt ook uit zijn overmaat aan dialogen. De vondst om het gebrekkige Engels van zijn ge sprekspartners letterlijk weer te geven wordt daarbij wat te lang uitgesponnen. Maar het verhoogt toch de leesbaarheid van dit avontuurlijke relaas, net als de vaag-erotische functie die is toebedeeld aan de telkens weer opduikende Maria, een medereizigster wier toeschietelijk heid overigens op een laag pitje staat. Vaag zijn ook de schaarse verwijzingen naar verloren liefdes van de schrijver in zijn vaderland, te summier om te kun nen dienen als verklaring voor zijn soms bijna roekeloze dadendrang op gletsjers en bergtoppen en grimmige passen. Het gaat Paulzen trouwens niet alleen om die uitdagingen en het ondergaan van wéér zo'n kwellende ervaring. Hij wil ook zoveel mogelijk vertellen over de goden en demonen in de Himalaya en de mensen die in hen geloven. Mis schien heeft hij zich daarbij te veel ge spiegeld aan schrijvers als V.S. Naipaul in zijn „Tussen de Gelovigen". Beperkte deze zich tot moslimlanden, het door Paulzen bereisde gebied omvat de aan hangers van ten minste drie wereldgods diensten en zeer specifieke variaties daarop. Een verwijzing naar deze achter gronden kon niet achterwege blijven, te meer omdat zoveel fameuze heiligdom men bezocht werden. De godsdienst be paalt ook in hoge mate het culturele en sociale leven. Paulzen heeft zijn overdosis aan infor matie op dit gebied willen verlevendigen door allerlei min of meer diepzinnige ge sprekken met mensen die hij tegenkomt in grotten en kloosters, rammelende bus sen en morsige herbergen. Hel wordt echter te veel van het goede, om in zo'n boek óók nog eens de ingewikkelde le vensbeschouwelijke en politieke proble men te gaan uitdiepen, waar al hele bi bliotheken over volgeschreven zijn. Interessanter is wel het laatste hoofdstuk „Christus in Kashmir" over zijn bezoek aan het vermeende graf van Jezus. Het weergeven van wat hij ziet is Paulzens' kracht, méér dan zijn filosoferen over ei gen en andermans innerlijke roerselen. Het reisboek, in deze vorm inderdaad iets nieuws voor ons land, is uitgegeven door Het Spectrum, bevat als illustratie materiaal enkele kaartjes en kost 29,70 gulden. LEO LEEUWIS BovenPanorama van Echternach, het plaatsje waar jaarlijks de vermaarde springprocessie wordt gehouden. Rechts: Luxemburg heeft een voor onze begrippen majestueus berglandschap vol ravijnen, wouden en vredige dalen. Zoals de Wolfskloof in het gewest dat zich Klein Zwitserland noemt. LUXEMBURG - Luxemburg maakt er nooit veel ophef van dat het jaar op jaar bezocht wordt door een verbluffend aantal Nederlandse akantiegangers en dagjesmensen. Het is niet aan dure reclamecam pagnes te danken dat ons volk met meer dan zevenhonderdduizend overnachtingen een dominerende rol speelt op de dozijnen campings. Als tweede op de ranglijst scoort België nog niet de helft van dit aantal en de Luxemburgers zelf vormen met ruim honderd vijftig duizend nachtjes slapen een zeer bescheiden minderheid. Wal is hel dat ons zo aantrekt in dit mi niatuurstaatje? De knusheid misschien van een groothertogdom dat qua opper vlakte en vorm met onze kleinste pro vincie (Drenthe dus) vergeleken kan worden'.1 Maar binnen die enge begren zingen van 2600 vierkante kilometer tilt het een naar onze begrippen al gauw ma jestueus berglandschap naar het zwerk, vol ravijnen, wouden en vredige dalen. Hoewel geen top hoger reikt-dan zeshon derd meter, noemt een gewest zich Klein Zwitserland. Dit alles maakt op ons volk een onuit wisbare indruk, van generatie op genera tie blijkbaar, temeer omdat deze welvin gen zich al voordoen op nog geen hon derd kilometer van onze grens. Zo dicht bij. met toch een totaal ander landschap en bovendien nog betaalbaar; aan deze combinatie dankt Luxemburg ook in 1986 de faam als toeristenparadijsje. Mevrouw Anne Marie Leysen-Dries- kens. die op de ambassade in Den Haag dit toerisme vanuit ons land in de juiste banen leidt, gewaagt van gunstige voor tekenen. Haar verkeersbureau registreert een grote vraag naar staanplaatsen op campings, naar zomerhuisjes, bungalows en appartementen. Misschien is dit een reactie op vorig jaar toen veel Nederlan ders door de langdurige regenval-natte voeten hebben gekregen op de kampeer terreinen en verder naar het zuiden trok ken. Genoemde accommodaties zijn favoriet. De Luxemburgse hotels trachten al ja renlang correcties aan te brengen op dit gedrag van hun Benelux-partners. Ook voor 1986 kan men weer de fraaie bro chure „Tot uw dienst" raadplegen, waar in bijna honderd hotels en restaurants zich presenteren met kleurenfoto's en een uitvoerige beschrijving. Keuken Buiten de hoofdstad kenmerken vele ho tels zich nog door een wat ouderwets dienstbetoon, maar het comfort begint nu zienderogen toe te nemen. Dat de Luxemburgse hotelerie ook luxe en ex clusiviteit te bieden heeft, bewijst een nieuwe folder van dertien samenwerken de bedrijven in Echternach. Berdorf en enkele andere plaatsen behorende tot het gebied Klein Zwitserland. Als criterium voor dit verbond hanteerde men de eis dat het huis een gerenommeerde keuken moest hebben. De pensionprijzen maken duidelijk dat een goede chefkok plus ge volg tegenwoordig niet goedkoop is. In de stad Luxemburg, met een grote con centratie van EG-diensten. was men al gewend aan de hogere tarieven, elders hebben de renovaties voor aanpassing gezorgd. „De Nederlanders die hier komen zoe ken goedkoop onderdak", aldus mevr. Leysen, maar zij moet toegeven dat wij het er ook niet slecht afbrengen in de ho tels. herbergen en pensions met zo'n 180.000 overnachtingen. De Belgen kun nen daarin echter het bewijs zien \an onze zuinigheid, want zij voeren de lijst aan met het cijfer 293.000. Niettemin is onze tweede plaats, nog vóór de Duit sers, eervol genoeg om te bewijzen, hoe belangrijk het Nederlandse toerisme is voor dit buurland. „Het neemt nog steeds toe", aldus ge noemde woordvoerster, „omdat Luxem burg ook een ideale bestemming is voor weekends en korte vakanties. Wij profi teren steeds meer van jullie atv-dagen en de vut-regeling. Al die korte bezoekjes bij elkaar zijn bijzonder talrijk en je vindt ze lang niet altijd terug in de offi ciële vakantiecijfcrs". Het deert de vele gasten blijkbaar niet dat zij elkaar in de drukste vakantiewe ken wel eens voor de voeten lopen in het populaire Muilertal en in de winkel straten van Diekirch. Het landje moe digt echter tot spreiding aan door het ontbrekten van andere grote steden dan de hoofdstad die thans ruim honderd duizend inwoners telt. Het laat zich nau welijks becijferen over hoeveel stadjes en dorpjes, buurtschappen en gehuchten de overige 270.000 inwoners verdeeld zijn. Ongerept Het is een wonder, dat tussen al die kerktorentjes, burchten, kastelen, abdij en en ruïnes nog zoveel natuurgebieden zijn achtergebleven die een redelijk on gerepte indruk maken. Ook het feit dat Luxemburg over 's werelds dichtste net van wandelwegen beschikt, onder meer gemarkeerd tussen de negen jeugdher bergen onderling, heeft daarin geen ver andering gebracht. De Nederlanders vinden hier nog wat zij zoeken; een oord zonder capsones. waar de plattelanders een taaltje spreken dat net zoveel op krom-Duits lijkt als hun pogingen om zich verstaanbaar te ma ken. Dit Letzelbourgs is een oeroud dia lect. met respect in ere gehouden als voertaal terwijl Duits en Frans als offi ciële talen onderwezen worden. Bovendien komen hier zoveel Nederlan ders dat de horeca zich vlot bedient van aankondigingen als „De koffie is bruin" of „Heden erwtensoep", dit laatste soms als jolige reactie op koude en natte da gen. Luxemburg wekt vertrouwen, het belooft veiligheid in een omgeving die suggereert dat de bruisende Süre wel eens gevaarlijk zou kunnen zijn en woes te kloven roekelozen noodlottig kunnen worden. In de twee gewesten Ardennen (Oesling) en Gutland vinden onze landgenoten de landschappen die zij thuis ontberen, hoeveel die ook van elkaar verschillen. Het ene heeft bijvoorbeeld voor de re creatie belangrijke stuwmeren, in het an dere nodigt de wijnroute uit tot een tocht langs de Moezel tussen Wasserbil- lig en Schengen. En overal wachten die sombere burchten op inspectie, zoals het beroemde kasteel van Clervaux. Oorlog Het Ardennenoffensief heeft nieuwe, trieste bezienswaardigheden toegevoegd aan het assortiment en andere zo gron dig verwoest dat sommige restauraties pas onlangs zijn voltooid. In Wilz herin nert een museum aan de bittere gevech ten in deze slag net als tal van gedenkte kenen. Generaal Patton kreeg zijn stand beeld in Ettelbruck waar deze bevrijder van het groothertogdom elk jaar geëerd wordt (13 juli) op Remembrance-day. George Patton ligt begraven in Hamm. temidden van 5100 gesneuvelde Ameri kanen. Pétange herdenkt de bevrijding op 9 sep- CeidócGouwnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 22