teidaeSou/ta/rtt Gemeente verwacht overlast taxibedrijf aan banden te leggen STAD OMGEVING De Leidse Courant komt door weer en wind Honderden evangelisten bezoeken Leidse regio jwilligsters kocht VEEK HINDE ZATERDAG 12 JULI 1986 PAGINA 13 ïfN Vrouwen-alleen-samen (VAS), ojeet van het Leidse Volkshuis, zoekt [igsters voor de begeleiding van alleen vrouwen. De VAS wil deze vrouwen bijvoorbeeld door hen te verwijzen juiste instanties, het stimuleren van ;n van contacten in de buurt en het ij het verwerken van emoties en pro- Gezocht wordt naar vrijwilligsters die ces van alleen-zijn persoonlijk hebben naakt. Het is de bedoeling dat zij gedu- léén dagdeel in de week begeleiding b verzorgen. Aanmeldingen kunnen il augustus geschieden bij het Leidse Juis tel. 149180 op dinsdagochtend van 12.00 uur. Anjerfonds schenkt Kijkhuis tien mille LEIDEN Het Anjerfonds Zuid-Holland heeft het Kijkhuis 10.000 gulden geschon ken als bijdrage voor de aankoop van een nieuwe projector. Deze 35 mm projector is inmiddels aangeschaft en zal na de zomer maanden dienst gaan doen in de tweede filmzaal van het Kijkhuis. Met behulp van deze projector zal een recenter en breder filmprogramma vertoond kunnen wor den. Tot dusver kon het Kijkhuis maar één van de twee zalen gebruiken in het nieuwe complex in De Camp. Het Kijk huis was oorspronkelijk gevestigd aan de Vrouwenkerkkoorstraat, maar moest daar weg in verband met de nieuwbouw van C&A. In het oude onderkomen beschikte men maar over één zaal. Vakantieactiviteiten bij Matilo LEIDEN Het clubhuis Matilo aan de Zaan- straat 126 houdt in de laatste week van de schoolvakantie verschillende activiteiten. Maandag 4 augustus is er in Matilo een toneel stuk. Aanvang 14.00 uur. De kosten bedragen één gulden. Dinsdag is er een stuivertjeskjermis met spelletjes. Aanvang 14.00 uur. Woensdag gaat Matilo zwemmen in zwembad de Does in Leiderdorp. Vertrek vanaf Matilo 13.30 uur, kosten twee gulden. Donderdag is er een mini atuurkermis en worden er spelletjes gedaan en vrijdag 8 augustus gaat Matilo met andere buurthuizen uit de stad naar een groots jeugd- festijn in de Ahoy-hallen in Rotterdam. Kosten hiervan zijn een tientje. Nadere informatie over het programma is bij Matilo verkrijgbaar. Amnesty zoekt ontwerpen voor groetkaarten LEIDEN De Leidse werkgroep van Amnesty International zoekt ontwerpen voor haar zoge naamde groetkaarten. Deze worden naar aanlei ding van de dag van de rechten van de mens op 10 december verkocht. De tekeningen en andere ontwerpen moeten wel het belang van het behoud en de naleving van de mensenrechten tot uitdruk king brengen. Dit echter op zo'n wijze dat de kaarten toch voor vele doeleinden gebruikt kun nen worden. Omdat Amnesty over beperkte fi nanciële middelen beschikt, zal er voor de ont werpen geen vergoeding worden gegeven. Wel wordt bij de uitgekozen kaarten de naam van de maker vermeld. Wie meer wil weten kan 's a- vonds contact opnemen met Johan de Boer, tel. 071-218333. Ontwerpen kunnen tot 1 september worden gezonden naar de Julianastraat 41, 2316 NT in Leiden. DEN HAAG/LEIDEN De 4emeente Leiden verwacht e overlast van het taxibe drijf Kerkhof aan de Narm- jttraat binnenkort aan ban den te leggen. Gemeente ambtenaar G. in 't Veld re- skende er gisteren na een hoorzitting van de Raad van state op dat de gemeente in het gelijk wordt gesteld en het taxibedrijf voorzienin gen moet treffen om de ^verlast voor omwonenden ;e beperken. Het taxibedrijf £vas bij de Raad van State in ^Deroep gegaan tegen de utengere voorwaarden, die -de gemeente het bedrijf in JJHet kader van de hinderwet jvil opleggen. U)e directeur-generaal van het "ministerie van volkshuisvesting (n ruimtelijke ordening heeft ^»ich in een advies aan de Raad wan State bij de plannen van de gemeente aangesloten. De heer N. Blonk, eigenaar van het pand vaarin het taxibedrijf gehuisvest js. beweerde gisteren overigens 'lat het ministerie de verkeerde óanden had bekeken. Volgens /iet rapport had het ministerie gecontroleerd bij de panden la en H en niet bij Narmstraat 2. De ge- Dneente bestrijdt dit overigens. In 2t Veld: „Het rapport spreekt wei- aar over Narmstraat la tot 5, maar uit de inhoud blijkt duide lijk dat men in nummer 2 is ge weest". De zaak tussen het taxibedrijf en de gemeente speelt al ruim een jaar. In juli 1985 stonden de par tijen ook al tegenover elkaar. Toen werd de zaak opgeschort wegens een procedurefout. De gemeente hanteerde gisteren dan ook dezelfde argumenten als een jaar geleden. Ook nu werd ge steld dat het taxibedrijf niet door de heer N. Blonk vertegenwoor digd kan worden. Blonk is wel eigenaar van het pand Narm straat 2, waar het bedrijf wordt uitgeoefend. In 't Veld: „De ver gunning wordt niet aan een per soon toegekend, maar aan het be drijf. Het is de verantwoordelijk heid van de eigenaar van het be drijf, de heer Koot, om aan de voorwaarden te voldoen. Het is niet de verantwoordelijkheid van de eigenaar van het pand". Blonk stelde dat een voorziening aan de garagedeur om de geluids overlast te beperken, zoals de ge meente onder meer eist, hon derdduizend gulden zou kosten. Volgens In 't Veld is dat echter de zorg van de eigenaar van het taxibedrijf, de heer Koot. Tijdens de zitting bleek overigens ook dat Koot en Blonk een meningsver schil hebben over de overeen komst, die zij gesloten hebben. Koot beweert huurder te zijn, terwijl Blonk zegt dat Koot het pand van hem op termijn heeft gekocht. LEIDEN/REGIO Hon derden evangelisten uit de derde wereld bezoeken za terdag 19 juli Leiden, Lisse, Noordwijk, Katwijk Rijns- burg en Alphen aan den Rijn. Deze „Dag van Getui genis" wordt gehouden naar aanleiding van een religieu ze conferentie, die van 12 tot 21 juli in de RAI in Amster dam plaats vindt. Niet min der dan 8.000 evangelisten uit 185 landen nemen aan dit gebeuren deel. Daarnaast zullen nog eens zo'n 2.000 medewerkers en mentoren actief zijn tijdens de confe rentie. De organisatie van deze twintigste eeuwse ver sie van het bijbelboek Han delingen der Apostelen is in handen van de Billy Gra ham Evangelistic Associa tion. De conferentie is in de eer ste plaats bedoeld als een soort bijscholingscursus. De meeste evangelisten uit de derde wereld die aan deze conferentie deelnemen, heb ben nog nooit een stap bui ten hun geboorteland gezet en kunnen de bijeenkomst in Amsterdam gebruiken om in breed verband met elkaar van gedachten te wisselen. Eén van de hoogtepunten van de conferentie moet 19 juli de „Dag van Getuigenis" worden, waarbij de evange listen het geleerde in de praktijk zullen brengen. Zo'n vijftig evangelisten zul len op 19 juli vanaf twee uur in Lisse in het winkelcen trum Blokhuis hun evangeli- satieboodschap komen bren gen. De toespraken in het Engels, zullen waar nodig, worden vertaald. In Noord- wijk aan Zee komen hon derdvijfenzeventig evange listen met een zelfde pro gramma naar het „Gat van Palace". Ook hier begint de campagne om twee uur. In Katwijk zal om die tijd een zelfde aantal evangelisten neerstrijken op het plein van „Het Zwaantje" aan de Boulevard. Zo'n vijftig pre dikers zullen vanaf twee uur hun boodschap brengen in het winkelcentrum „De Hof- tuin" in Rijnsburg. In Al phen aan den Rijn komen dan honderd evangelisten naar het winkelcentrum de Aarhof en in Leiden wordt het evangelie zowel op het Bevrijdingsplein als op het Vrouwenkerkplein bij de Haarlemmerstraat verkon digd. In alle plaatsen zullen zang en muziekgroepen optreden en op verschillende locaties komen ook nog straatarties ten en dans- en dramagroe- pen hun kunsten vertonen. bijdragen van Marcel Jiff, Willem Spierdijk lert Visser. Foto: Wim Hoort. pging (1) Automobilist die zich in Voertuig vanuit Leiden ■ang Bollenstreek be ll, ondergaat op de Rijns- >Arweg een merkwaardige *ng. Daar waar het blau- - prd een einde maakt aan grondgebied en de ge- jtegrens van Oegstgeest pndigt, gaat een onrustig Slter plots over in een Igus zwevend gevoel van I Aitomobiel. Jblik door de achterruit '"ne wagen verklaart het ibn ander. Waar de beleg- yan het Leidse deel van (jnsburgerweg uit povere -Jertjes bestaat, heeft men I tgstgeest onlangs een pla- van strak zwart asfalt Inbracht. Dat verklaart fjwaar het rijgedrag van nto maar niet wordt dui- t waarom in Leiden de -jg wordt geteisterd, ter- p Oegstgeest de weg aan- jelijk comfortabeler kan en vervolgd. _£ou er een streek van het entebestuur van Leiden ërmoeden, die immers mogelijkheid onbenut het historische karakter de stad allerwege te be- Ukken. Moeten de klin-' op de oude Rijnsbruger- ?pde herinnering aan het i/,den levend houden Zo- at jarenlang op de Bree- l voor het Stadhuis het I was Schande dat het (entebestuur van Oegst- minder oog heeft voor 'erleden. egging (2) »t Leidse Stadsbouwhuis men weten dat de vork el anders in de steek zit, le automobilist vermoedt, het fraaie uiterlijk van ibouwing langs de Rijns- erweg heeft de gemeente I inspireren tot handha- i van de klinkerbestra- Geldzorgen vormen de lak van de aanwezigheid dit door de gemeente als gebrekkig aangemerkt weg dek. De Rijnsburgerweg is de laat ste doorgaande route in Lei den, die nog niet bedekt is met een laagje asfalt. Want met asfaltering zijn hoge be dragen gemoeid. Wanneer te gelijkertijd de ook al gebrek kig riolering wordt aange pakt, lopen de kosten van deze operatie in de miljoenen guldens. Enige financieële bij drage van het rijk valt niet te verwachten en zodoende staat de Rijnsburgerweg wel op de nominatie om geasfalteerd te worden maar is dat plan nog niet in het schema opgeno men. Dat duurt nog wel vier jaar, verzekert men op het Stadsbouwhuis. Dat de gemeente Oegstgeest zijn deel van de Rijnsburger weg wel heeft weten te asfal teren, is te wijten aan een ge lukkig toeval. Daar moesten op kosten van het rijk fraaie busbanen worden aangelegd en Oegstgeest kon op deze wijze redelijk goedkoop te klinkers vervangen. Wie binnenkort over de Rijnsburgerweg richting Oegstgeest stuitert, moet maar bedenken dat het over een aantal jaren ook op het Leidse deel goed zoeven is. Tot die tijd geniet Leiden de eer mis schien wel het slechtste, maar in ieder geval ook het mooiste stukje Rijnsburgerweg in bezit te hebben. Wapperen (1) Een al te opvallend spektakel was het niet, maar ook Leiden werd begin deze maand aan gedaan door de verzamelde Nederlandse architecten. De dames en heren tekenaars hadden bedacht dat ze eens een dagje uit hun ivoren toren zouden moeten komen om Jan Modaal uit te leggen wat architectuur kan zijn en wat mooi en leijk is. Aangezien in Nederland alles zich heeft verenigd, beschik ken ook de vaderlandse archi tecten over een bond. Deze Bond van Nederlandse Archi tecten (BNA) bedacht dat het aardig zou zijn tijdens de eer ste officiële en enige echte Dag van de Architectuur de eigen vlag op zo veel mogelijk plaatsen te laten wapperen. Zo kon het gebeuren dat ook de gemeente Leiden werd be naderd met het verzoek het dundoek van de bond aan het Leidse Stadhuis te hangen. Het begon goed voor de BNA. De ambtenaar die over de vlaggen gaat, kon niet beden ken wat er tegen de BNA- vlag op de Stadhuistoren zou zijn. Begaan als de gemeente Leiden is met de uiterlijk van Zoeven en stuiteren (zie Belegging). de stad, moet het college de architecten toch een goed hart toedragen, moet hij gedacht hebben. Wapperen (2) Dat bleek dus niet het geval. Het college deponeerde het ambtelijk advies in de prulle- bak en liet BNA weten dat het helaas niet door kon gaan. De vlag van BNA op het Stadhuistoren, dat zou maar precedenten geven. Voor je het weet, staat alles en ieder een met een stuk katoen op de stoep en waar blijf je dan, daar kwam het verweer van het college van B en W op neer. De desbetreffende amb tenaar bleef met een licht ge voel van onbegrip achter. Zo kan hij het niet nalaten erop te wijzen, dat bijvoor beeld de Leidse universiteit er geen bezwaar tegen heeft de vlag van het Rode Kruis zo nu en dan uit te steken. De vlag van een dergelijke alom gerespecteerde instelling zou op het Leidse Stadhuis dus niet welkom zijn, zo het Rode Kruis dat al zou willen. Vlag gen die de gemeente Leiden wel uitsteekt, zijn uiteraard bij passende gelegenheden de Nederlandse (daar zijn allerlei landelijk richtlijnen voor) en die van de gemeente zelf. En soms blijkt er wel degelijk een andersoortige vlag te zijn die bij tijd en wijlen op de Stadhuistoren wappert. Niet dat het college de PvdA-vlag uitsteekt op de dag van de ar beid, vertelt de gemeentelijke vlaggendeskundige nog steeds uiterst behulpzaam, maar „de Leiden Oxford-vlag heeft laatst wel aan het Stadhuis gehangen. Dat was om het ju bileum van de band tussen beide steden te vieren. Waar om dat dan wel mag van .het college? Tja, dat is iets van de gemeente zelf, dat ligt dan blijkbaar wat anders". Wonden De ongeregeldheden bij de opening van het nieuwe Leid se politiebureau blijven de ge moederen bezig gehouden. Over het algemeen was de waardering groot voor het po litieoptreden bij de blokkade, burgemeester Cees Goekoop kon er tijdens de openingsre ceptie tenminste al grapjes over maken. Maar vooral het feit dat de actievoerders onge straft wat vlaggen (onder an dere de Nederlandse) in brand konden steken, heeft nogal wat kwaad bloed bin nen het korps gezet. In het korpsblad van de ge meentepolitie schrijft een agent: „Bij het zien van voor omschreven daad liepen de rillingen van kwaadheid en verdriet mij over het lijf". El ders in het blad wordt korps chef Mostert geciteerd: „22 mei is een zwarte dag voor de gemeentepolitie Leiden ge weest. Actiegroepen heb ben die opening in negatieve zin beïnvloed. Ik besef dat ve len van ons gegriefd zijn over hetgeen gebeurd is. Er zijn al veel gesprekken over ge voerd. Maar het moet geen belasting worden die in lengte van jaren voelbaar is. Wij moeten verder". Het „vlagincident" heeft blijkbaar diepe wonden ach tergelaten. Terecht beschouwt de Leidse politie de Neder landse vlag als iets meer dan een lapje stof waarop toevallig de kleuren rood, wit, blauw geschilderd zijn. Maar om daar nu heel emotioneel over te doen, lijkt een tikkeltje overdreven. Bij zoveel emotionaliteit past niet dat de ME tijdens de rel len de wapenstok met forse hand hanteerde. Die gevoelig heid legde de politie op 22 mei gelukkig niet aan de dag. Tevreden (1) Het heeft'slechts twee maan den geduurd voordat Hans de la Mar, Leids wethouder voor Links Leiden en lid van de PSP, voor ihet dagblad De Waarheid kon mededelen dat hij over de samenwerking met de VVD in Leiden „niet ontevreden is". Nog even en in navolging van een lange rij PvdA-ers zal De la Mar vast stellen dat het met de VVD „zo plezierig afspraken ma ken is". Dat zou je toch niet verwach ten van een PSP'er. Juist van De la Mar is bekend dat hij grote twijfels heeft gehad over zijn deelname aan het college van PvdA, VVD en Links Leiden. Die gevoelens van twijfel waren kennelijk onterecht, is de conclusie ach teraf. Want de VVD is een heel bij zondere partij. Bij uitstek ge schikt om welke partij dan ook aan een politieke meer derheid te helpen. Of het nu de PvdA is, de CPN of de PSP, de VVD maakt er een afspraakje mee en dan komt alles vanzelf in orde. Met de VVD is de politiek net een sprookje, alles wat nooit voor mogelijk werd gehouden, wordt plotseling bewaarheid. De handicap van De la Mar was dat hij niet in sprookjes geloofde. Tevreden (2) Blijft de vraag hoe een sprookje realiteit kan worden. Hoe krijgt een fatsoenlijk rechtse partij als de VVD het voor elkaar afspraakjes te ma ken met een linkse intrigant als de PSP. En die nog na te komen ook. Dan moet er toch met één van beide wat misge gaan zijn. Van de VVD is genoegzaam bekend dat de partij liever wat inlevert om in het college te geraken dan vasthoudend aan eigen uitgangspunten in de oppositie te belanden. Een houding die wellicht kritiek oproept, maar in feite berust op 'het bestuurlijke principe dat je beter stilzwijgend kan besturen dan schreeuwend aan de kant kan staan. In het centrum van de macht is de WD derhalve een loyale me destander. Voor de PSP als een soort ge tuigenispartij gold precies het tegenovergestelde. Niet de macht maar de ideologie stond voorop. Zo placht Hans de la Mar in verkiezingstijd veelvuldig uit te roepen, dat een college waarin linksen en rechtsen samenwerken, onge loofwaardig is. Om er enkele maanden later zelf bij te gaan zitten. En nu tot de conclusie te komen dat het eigenlijk best meevalt. Tevreden (3) Er is duidelijk iets fout ge gaan in PSP-kringen. Een beetje kiezersbedrog is niet meer dan gebruikelijk in de politiek. Maar of het nu nodig is om zo snel de loftrompet te steken over de samenwerking met de VVD, dat had De la Mar toch beter aan PvdA-be- stuurders over kunnen laten. De la Mar heeft zich kenne lijk bekeerd tot het geloof dat politiek niets meer is dan een „nette" manier van zaken doen. Dat roept de vraag op, of de inbreng van de PSP zich nog wel op enigerlei wij ze onderscheidt van die van de PvdA. De la Mar is daar niet van overtuigd. In De Waarheid zegt hij: „Links (be doeld wordt klein-links) is niet meer anders dan de PvdA". Wat doet De la Mar eigenlijk nog in dat college Wordt het geen tijd om lid te worden van de PvdA Of als rechtge aard PSP-er uit het college te stappen Ongetwijfeld kan VVD-voorman Fred Kuijers hem daar een beetje bij hel pen door publiekelijk te ver klaren dat het „zo fijn samen werken is met Links Leiden". Dat regelt bezorger Mark Thoms, samen met zijn vele collega's, elke dag opnieuw voor u. In de regen of bij zonneschijn, doorstorm of sneeuw brengt hij de krant bij u. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13