„Mannen, parasols strijken, daar heb je weer een brug99 wciaócgomcmt stap omgeving Een bijdetijds geschenk \Een historisch document voor onze kleinkinderen LEIDSE LAKENFEESTEN /7\ At VRIJDAG 11 JULI 1986 PAGINA 9 Beschadigde woningen nog niet hersteld Groenhazen- gracht woedend op gemeente LEIDEN Bewoners van de Groenhazengracht zijn woedend op de gemeente. Al bijna drie jaar zit een aantal bewoners van de gracht in de binnenstad in gestutte en slechte staat verkerende huizen, maar nog steeds is er geen dui delijkheid over het herstel van de woningen. „Op nieuw lijkt het verwijde ren van de stutten en het herstel van de schade op de lange baan geschoven", schrijven de gedupeerden bewoners aan wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening. Een aantal huizen aan de Groenhazengracht verzakte enkele jaren geleden bij de aanleg van een nieuwe riole ring en het vernieuwen van de walmuren. De verzakkin gen bleken zo erg, dat bij de woningen grote ijzeren stut ten geplaatst moesten wor den om instorten te voorko men. Verder werden in ver schillende huizen grote scheuren geconstateerd. Vol gens de bewoners is de ge meente bij de aanleg van de nieuwe riolering en het ver nieuwen van de walmuren zeer onzorgvuldig te werk gegaan. „Wij constateren nogmaals dat de gemeente in weerwil van alle waarschu wingen en protesten op de meest destructieve wijze de werkzaamheden heeft uitge voerd", heet het in de brief aan wethouder J. Peters. Sinds de stutten zijn ge plaatst, onderhandelen dè bewoners van de Groenha zengracht met de gemeente over het herstel van de scha de en afwikkeling van de kosten. Het zou daarbij om miljoenen gaan. Maart dit jaar vroegen de bewoners de gemeente opnieuw eindelijk opheldering te verschaffen. Anderhalve maand later gaf de gemeente antwoord, waarbij onder meer werd op gemerkt dat de stutten nog voor de zomervakantie ver wijderd zouden worden. In de brief die de bewoners kregen, werd verder opge zegd, dat een aantal panden er al voor de omstreden werkzaamheden slecht aan toe waren: er waren scheu ren en de funderingen ver keerden bij veel panden in zeer slechte staat, schreef het hoofd van de directie civiele werken van de gemeente. Als dat inderdaad het geval was, bewijst dat alleen maar hoe onzorgvuldig de gemeen te bij de werkzaamheden te werk is gegaan door er on voldoende aandacht aan te besteden, luidt het antwoord van de bewoners. Verder kunnen de bewoners van de Groenhazengracht zich niet verenigen met het feit dat de verzekering van de gemeente, „een belang hebbende", de schade vast- steld en dat de gemeente niet bereid is, dat aan een onaf hankelijke instelling over te laten. Sit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI I Naam:Voorletters:I Adres: Postcode/plaats Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam:Voor Adrpc- Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ging diep door de knieën gaan om zijn instrument er veilig onder door te loodsen. „Mannen para sols strijken, daar heb je weer een brug", werd een gevleugelde kreet. Het anders zo vaardig sturende Leidse politie- bliek voorbij. Leiden Weer Gezellig-raadslid Bernard Stöxen stond er gelijk een vorst op een zinkend vlot de menigte toe te zwaaien, stadszanger Lampie hield zich meer bezig met de voor- stuwing van zijn drijvende gitaar dan dat hij de menigte wat van zich kon laten ho ren. Brandweer Vooral de brandweer uit de regio was ruimschoots verte genwoordigd hetgeen te ma ken zal hebben met het feit, dat de organisatie van de peurbakkentocht in handen was van de Leidse collega's. Gezien het vele knutselwerk dat de heren spuitgasten om handen hebben gehad om hun vaartuig te vervolma ken, kan het niet anders of het onderhoud der brand- blusvoertuigen moet enige weken achterstand hebben opgelopen. Het was, zoals gezegd, de eer ste maal dat de peurbakken tocht in Leiden werd gehou den. Volgend jaar wordt het festijn nog eens overgedaan, kondigde brandweercom mandant Mark al aan. Het gebeuren is deze herhaling Bijdrage: Janet van Dijk Foto: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 wostampers dreunen in wgende shops. In wat jusievere zaken klin- •c de rustgevende der- q in een dozijn melo en, die de aankoop - een artikel moeten orderen. Stil is het in de Haarlemmer- at. Maar toch vonden Ier, Hein en Ad Put- en Franklin Mac Gil- y dat er iets ontbrak, it ze liepen regelma- rond in het winkel- van Leiden, maar straatmuzikant, nee, ikwamen ze nooit te- aken de koppen en in enten bij elkaar, oef én en week heel hard en 'en toen een repetoire minuten, waar ze mee konden komen, ners van The Beatles, Oylan, Simon en Garfun- Billy Joel werden gis- ond op drie lokaties in ïilometer lange winkel- t door de vier studenten )lkt. din (gitaar), Ad (gitaar) Hein, (blokfluit en stemband „flauw, hè") en Esther (dwarsfluit en zang) maakten hun Leidse debuut al eerder deze week. Dinsdag, om pre cies te zijn. Erg enthousiast waren ze er niet over. „In Leiden lopen de meeste men sen door', vertelt Esther Put ter, 18 jaar en inmiddels twee de jaars studente Frans. „Ik denk, dat de mensen het hier niet zo gewend zijnVijf kwartier musiceerden de vier studenten. Toen zat er vijfen twintig gulden in de gitaar koffer van Ad, de enige van het stel, die niet in Leiden maar in Amsterdam studeert. „Och", zegt gitarist Franklin, „we hebben liever publiek dan geld. We vinden het leuk als de mensen blijven staan. Dat is ook beter voor de akoe stiek, want het geluid, vooral het vocale gedeelte ebt weg. Als je 25 meter bij ons van daan staat, hoor je niets". „Maak er maar tien meter van", roept Esther. Treinkaartje Ze vertelt iets over de gouden tijden, die zij en haar broers doormaakten langs de Belgi sche kust. Want de Putters betraden al eerder het glibbe rige pad der straatmuzikan ten. Toen ze nog in Maastricht woonden, traden ze regelma tig op in Limburg en België. Leiden valt volgens Esther, vergeleken met het zuiden wel een beetje tegen". „En omdat Leiden niet super is", zegt Franklin, „gaan we mor gen en zaterdag op toernee door de Randstad". De trein kaartjes betalen ze met het in Leiden verdiende geld. Na de vakantie komen ze in de Sleutelstad terug. Tegen die tijd hopen ze ook de ver eiste vergunning te hebben. „Officieel is het verboden om zonder vergunning op straat te spelen", vertelt Ad, die vijf minuten jonger is dan zijn tweelingzus Esther. Zij zegt, dat die vergunning nog niet is aangevraagd, maar „we heb ben wel gevraagd hoeveel zo iets moet kosten, en hoe lang het duurt voordat we hem krijgen. Nou, het kost zes gul den, dus daar hoef je het niet om te laten. Maar het duurt vier weken, voor dat je zo'n vergunning hebt. En daar konden we niet op wachten. Maar als de politie komt, gaan we gewoon keihard zingen „It was against the law". De spanning, dat maakt het musi- ceren op straat leuk. „En de vrijheid, die je hebt", meent Franklin, met zijn 26 jaren de oudste van het groepje. „Als het goed staat, blijf ie gewoon staan waar je staat „En het gaat goed", zegt Hein, wan neer de mensen blijven luiste ren Document Franklin is niet zo op klassie ke muziek georiënteerd als Hein, Ad en Esther. Hij houdt meer van de muziek, die het viertal op straat speelt. Maar ondanks dat en het feit, dat hij geen Putter is, voelt de Esther, Hein, Aden Franklin muciseerden gisteravond in de Haarlemmer straat student wiskunde zich geen eenling in de groep. We pas sen wel bij elkaar", vindt hij. De arrangementen, gitaarso lo's en de tweede, derde en vierde stem, schrijven ze zelf. „Met de muzikale kennis van Hein, Ad en Esther, lukt dat wel", aldus Franklin. „Alles wordt noot voor noot uitge zocht". Ja, de vier studenten pakken het professioneel aan. Ze maakten zelfs een cassette bandje. We doen er niets mee, hoor", zegt Hein. „Het is meer eeen historisch docu ment", merkt Ad op. „Ja, zegt Franklin, „voor onze klein kinderen, later". Autodief achterhaald LEIDEN De Leidse politie heeft gistermid dag in de Breestraat een 24-jarige man aange houden, die op 30 juni had ingebroken in het gebouw van de de Katholieke Stichting Jeugd en Gezin aan de Plantage. Bij die inbraak werden onder andere sleutels en papieren van een auto gestolen. De auto werd later ook ontvreemd. Verder werden bij die inbraak typemachines, postzegels, geld en koffie meegenomen. Afgelopen woensdagnacht werd de gestolen auto echter door de politie ge signaleerd op het Levendaal. Achter het stuur zat een 24-jarige Leidenaar, die zei de auto voor 750 gulden gekocht te hebben bij een autoslo per. De autosloper kon van de aanbieder van de auto een goed signalement geven en dat leidde gistermiddag tot de aanhouding. De man, die overigens een bekende is van de politie en verslaafd is aan heroïne, heeft de diefstal in middels bekend. Rekening niet voldaan LEIDEN De Leidse politie moest er gister avond aan te pas komen om de rust te herstellen in een Chinees restau rant in de Diefsteeg. Daar had een 29-jarige Leidenaar voor 24 gul den biertjes gedronken, maar hij wilde maar 10 gulden betalen. Dat nam de restauranteige naar niet en hij belde de politie. De Leidenaar zal vandaag de rest van zijn schuld komen beta len. komen. Gelukkig ston den de zwaailichten aan. Leiden ging gisteren het schip in. De eerste Peurbak kentocht in de Leidse ge schiedenis leek nog het mees te op de jaarlijks 3 oktoberop- tocht. Enigszins chaotisch, gevuld met diverse muziek- groepjes maar vooral traag en vol onverklaarbaar opont houd. Het enthousiasme van de deelnemers had er niet onder te lijden. Bijgestaan door forse hoeveelheden al coholica hielden zij er tot aan de finish de moed volop in. Vermoedelijk hadden zij nog meer plezier in hun eigen prestatie dan de duizenden toeschouwers lang de kant en op de bruggen, die het ver makelijke schouwspel met een mengeling van verwon dering en medeleven gades loegen. Slecht één deelnemer kende een wat erg onfortuin lijk start: zijn peurbak, waar bij een heuse auto was ge bruikt, zonk bij de start als een baksteen, nadat de brandweer het gevaarte in het Galgewater had getakeld. Levensonderhoud De peurbak: volgens de Leid se geschiedschrijving een vierkante, varende bak van waaruit met een bol van aan eengeregen wurmen op pa ling gevist wordt, het zoge naamde peuren. Het feno meen deed opgang in de 18e eeuw toen de Leidse lakenin dustrie de ineenstorting nabij was en vele inwoners op deze wijze in hun levensonder houd moesten voorzien. Een voor de hand liggend onder deel van de Leidse Laken- feesten derhalve. Die drijvende bakken waren er gisteravond helaas en on danks de reglementen niet zoveel te zien. Wel allerlei opgetuigde bootjes, schuiten en platbodems die op eigen kracht danwel met behulp van een sleepkabel zich door de grachten wisten te bewe gen. Slechts weinigen hadden een eigen vaartuig in elkaar weten te knutselen, maar dat deed aan de creativiteit van vele deelnemers weinig af. De vaartuigen met zangers dan wel orkesten waren oververtegenwoordigd en verder zag je er van alles ronddobberen. Drijfsiisjes, le vensgrote brandweerhelmen, een waterkraan, hoedje van papier, een Russische onder zeeër etc. etc. De peurbak van een plaatselijk restaurant van waaruit op vaarski's pannekoekjes aan het pu bliek werden uitgereikt, ver dient een bijzondere vermel ding. Menig min of meer bekende Leidenaar dreef aan het pu- iterspoor leidt tot ^houding autokraker JEN Twee autokrakers, die zich vannacht ver- 3 ophielden bij auto's aan de Vondellaan, hebben ije agenten van de Leidse politie een „sportieve" H bezorgd. De agenten waren getipt, dat mannen verdacht ophielden en reden daarop naar de Von- ^n. De autokrakers hadden de agenten echter zien [omen en zette het op een lopen in de richting van Hjndijk. De agenten gingen er te voet achteraan. Bij jn aangekomen dook één van de twee krakers het if in. Een inmiddels opgeroepen andere surveillan- Ko reed in vliegende vaart naar de andere kant "jiet water, maar de jongen was al verdenen. Zijn M pak liet een duidelijk spoor achter en de agenten r^en dit alleen te volgen om op de Smaragdlaan de ji aan te kunnen houden. Onderweg werd een au- Pio gevonden en aan de Vondellaan bleek een auto 'h opengebroken en de radio gestolen te zijn. De je kraker wist de ontkomen. Zwaarbeladen auto verraadt dief LEIDEN Een 35-jarige Leidenaar is vannacht door de Leidse politie aangehouden, nadat hij een flinke partij tegels en klinkers had gestolen van een bouwterrein in de Stevenshofjespoïder. De man werd op de Haagweg gepakt. De agenten hadden er overi gens geen moeite mee de tegeldief te vinden. De auto van de man was zo zwaar beladen dat het chassis van de auto bijna op de grond hing. Hongerige inbreker op de vlucht LEIDEN Een 27-jarige be woner aan de Plantage werd vanmorgen omstreeks vijf uur wakker van een inbreker die morrelde aan zijn slaapkamer deur. Alsof hij door een wesp gestoken werd, sprong de man uit bed en gaf de inbreker een paar flinke klappen. De inbre ker was hierdoor zo verrast dat hij direct op de vlucht sloeg. Later bleek dat de dief, voordat hij op zoek ging naar waardevolle spullen, uitge breid had zitten dineren in de keuken van de bewoner van de Plantage. Nagenoeg de hele mondvoorraad was op. Blaffende honden geven overlast LEIDEN Zeven blaffende honden van een gezin aan de Purperwier hebben gisteravond voor veel overlast gezorgd. De omwonenden haalden er de po litie bij omdat de honden niet stil waren te krijgen. Het geblaf van de herdershonden komt volgens de omwonenden heel vaak voor. De politie liet de ei genaren van de beesten weten, dat de honden in beslag geno men worden, als de overlast aanhoudt. •VERSTE PEURBAKKENTOCHT TREKT DOOR LEIDSE GRACHTEN -j troostprijs was weggelegd voor het jochie, dat de meeste tijd ïn de vaartocht besteedde ^)n het hijsen van zijn zeiltje. volop waard al was het al leen maar omdat van een aantal deelnemers de vaar tuigen enige verbetering be hoeven. Teveel nog werd de vaartocht onderbroken door vaartuigen die van enige creativiteit geenszins te lijden hadden gehad. Waaraan niet veel meer dan een swingend orkestje was toegevoegd. Een kniesoor die daar een eerste keer op let maar dat de peur bakkentocht anno '87 nog meer inspiratie en succes verdient, staat vast. GERT VISSER FOTO'S: WIM VAN NOORT korps kon er ook niet om heen. Met plaatsvervan gend commissaris La Ri- vière voorop stoof de „Kittebak" geheel stuur loos in volle vaart rich ting Koornbrug om te gen een nabijgelegen dukdalf tot stilstand te Vervolg van voorpagina) EIDEN De talloze "ruggen vormden de be- ingrijkste handicap voor t deelnemers van de ^urbakkentocht. Fraaie -)bouwtjes moesten tij- fek worden afgebro- en de tubaspeler CcidócSommvt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9