Nieuw kabinet kan maandag aantreden Kerk Doden na aanval van Israël op Palestijns kamp NA AKKOORD OVER ZETELVERDELING Haagse kunstenaar Sjardijn werkt aan spiegel in ruim te Drankverbod in Noordwijk tijdens opnamen Veronica HET WEER AUTOVERHUUR F.PRAMCEIRS Verhuur van luxe auto'e en per- sonenbusjes vanaf 3a- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP TtL 071-894040 Vrijdag 11 juli 1986, 77e jaargang no. 23548 Uitgave Westerners, behorende tot Sijlholl Pers. Apothekersdijk34,2312DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredacteur:IJ.Hallewas.Chel-redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0.44permm. Losse nummers!. 1,10. o-student >ri jgt vergoeding oor langere reis 5N HAAG Studenten in het ger beroepsonderwijs (hbo) die rder moeten gaan reizen omdat n school zich na een fusie in een dere plaats vestigt, kunnen daar- or een vergoeding van de over- id krijgen. Afhankelijk van de safstand bedraagt de vergoeding sen 250 en 1750 gulden. Het ka- iet heeft dat gisteren besloten, fusies in het hbo krijgen dit jaar i beslag. Veel hbo-instellingen irden tot mammoetinstellingen nengevoegd. Getuige maakt motor fietsendieven onklaar VOLENDAM Dank zij de oplet tendheid en daadkracht van een ge tuige heeft de Rijkspolitie gisteren in Volendam twee fietsendieven kunnen aanhouden. Deze trok de bougiekabels los van de motor, waarmee de dieven op pad waren en belde de politie. Die trof vervolgens de twee vertwijfelde mannen aan bij hun motor, die maar niet wilde starten. De fietsendieven trokken de aandacht van de getuige doordat zij met hun motor twee race fietsen vervoerden. De rijwielen hin gen over de schouder van de man achter op de motor. De getuige kwam in actie, toen de rovers hun vervoer middel parkeerden, om een van de fietsen te verbergen. Kerkklok maakt overuren OLST Welgeteld 153 keer sloeg het uurwerk in de toren van de NH-kerk van Olst de laatste nachten om klokslag één uur. Voor gemeente bode Henk Reyners (52) was dat ge noeg om, gestoken in een stofjas, de toren te beklimmen en de spanning van het slagwerk af te sluiten. Het slagwerk vertoonde steeds gekkere kuren. De eerste dagen stoorde zich daar niemand aan; er ontstonden zelfs weddenschappen onder de dorpsbewoners wie de meeste slagen wist te tellen. Het record is 153 sla gen. Het slagwerk is nu voorlopig ge- Gemeentebode Henk Reyners zet de blokkeerd, maar de klok loopt ge- klepel stil van de op hol geslagen kerk- woon door. klok in Olst. Vrouw steekt huisarts neer met briefopener OUDERKERK AAN DEN IJSSEL De 54-jarige vrouw M. de G. uit Ouder kerk aan den IJssel heeft haar huisarts gisteren met een briefopener in de hartstreek gestoken omdat ze het niet eens was met zijn diagnose. De 46-jari- ge arts De Vechter bezocht de vrouw omdat zij aanhoudende klachten had. De politie wil niet bevestigen dat de arts constateerde dat de vrouw niets mankeerde, maar vaststaat dat zij zo kwaad werd over zijn diagnose dat ze hem met een briefopener neerstak. Zij raakte hem maar net boven het hart en doorboorde een long waardoor de arts zwaargewond naar een ziekenhuis in Gouda moest worden gebracht. De vrouw is gearresteerd. Ballast Nedam bouwt paleis voor sultan AMSTELVEEN Ballast Nedam gaat voor 72 milioen gul den een paleis bou wen voor de Saoedi- sche prins Bandar bin Sultan bin Ab- doel Aziz in Riaad. Gisteren werd het contract onderte kend voor de bouw van<- het complex, met een oppervlak te van 17.000 vier kante meter. Staatsbosbeheer krijgt schuld van muggenplaag VRIEZEN VEEN/HARDENBERG Bewoners van Sibculo (gemeente Har- denberg) en Kloosterhaar (gemeente Vriezen veen) gaan zo onder een mug genplaag gebukt dat het Rijksinstituut voor Natuuronderzoek een onderzoek naar de oorzaak gaat instellen. Bewo ners van de beide dorpen stellen dat het probleem wordt veroorzaakt door een project van Staatsbosbeheer. Daar bij zijn dijkjes opgeworpen om de ver vening in een natuurgebied te stimule ren, hetgeen goede broedplaatsen ople verde voor muggen. Als er niet snel ge noeg iets wordt ondernomen tegen de muggenplaag zullen de dorpelingen niet schromen actie tegen het project van Staatsbosbeheer te ondernemen. Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Van nacht omstreeks 10 graden, morgen rond 18 graden. Mati ge noordwesten wind, in het Waddengebied af en toe krachtig. Zon op: 05.33; onder: 21.57. Schev hoog water: 7.06 en 19.36; laag water: 3.01 en 15.12 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de loop van vandaag wordt de benoeming verwacht van de huidige demis sionair premier Lubbers (CDA) tot formateur van een nieuw kabinet van CDA en VVD. Het CDA zal daarin naast de premier de ministers le veren van buitenlandse zaken, binnenlandse za ken, onderwijs en we tenschappen, financiën, landbouw en visserij, sociale zaken, welzijn volksgezondheid en cul tuur, en ontwikkelings samenwerking. De VVD krijgt vijf minis ters: justitie, defensie, volkshuisvesting ruim telijke ordening en mi lieu, verkeer en water staat, en economische zaken. Naar verwach ting zal maandag het kabinet Lubbers-H worden geïnstalleerd. Gisteravond moesten de he ren Lubbers en De Vries van het CDA en Voorhoeve en De Korte van de VVD opnieuw meer dan zes uur (onderbroken door vijf schorsingen voor nader be raad) met elkaar praten vooraleer alle problemen over de verdeling van de verschillende posten in het nieuwe kabinet uit de we reld waren. Na afloop hul den allen zich in groot stil zwijgen en verwezen voor nadere mededelingen naar de persconferentie die in formateur De Koning van daag tegen het middaguur, na het uitbrengen van het eindverslag aan de konin gin, zou geven. Beide partijen toonden zich wel tevreden met het uit eindelijke resultaat. De nieuwe VVD-fractieleider Koningin moet overkomst zelf betalen DEN HAAG Het heen en weer reizen tussen Den Haag en haar vakantiebestemming in Italië kost koningin Bea trix zeker een halve ton. Woensdag kwam zij na een paar dagen in haar vakantieverblijf Tavernelle in de de buurt van Florence te hebben doorgebracht al weer terug naar Den Haag. Na de benoeming van de formateurfs) keert zij voor het weekend naar Italië terug, maar maandag moet zij waarschijnlijk al weer in Nederland zijn om het nieuwe kabinet te beëdigen. De kosten van het regeringsvliegtuig waarmee de koningin reist komen ten laste van de begro ting van de koningin. Ze vallen niet, zoals de extra taxi- kosten van Nijpels in 1982, onder de formatiekosten die op het departement van Algemene Zaken drukken. Joris Voorhoeve sprak van een „goede en evenwichti ge" oplossing. Voor geen van de door de VVD ge noemde kandidaten voor de verschillende posten zijn dit keer blokkades opgewor pen. De beoogde vice-pre mier De Korte (VVD) zei dan ook „opgelucht naar De Koning huis" te gaan. „Ik heb een redelijke zekerheid dat de VVD goed uit de bus zal ko men", aldus De Korte. Ook CDA-onderhandelaar De Vries zei zich goed in het resultaat te kunnen vinden. Het is overigens nog niet duidelijk of alle bewindslie den uit het kabinet Lub- bers-I op hun post zullen blijven. Van de ministers Schoo en Van Aardenne (beiden WD) is het zeker dat zij niet in een volgend kabinet terug zullen keren. Voor een aantal ministeries kan nog gekozen worden uit meer dan één kandidaat. Ook acht men het zeer waarschijnlijk dat Nijpels minister zal worden. IVm DREESM ANN Itoon Israëlische heli kopters hebben gisteren n het Palestijnse vluchte- jngenkamp Ain el Hil- Mi in het zuiden van Li- fanon ten minste tien pensen gedood of ge- vond. h aanval kwam een paar uur kadat twee Israëlische militai- |en waren gedood toen Israël ten Palestijns guerrilla-com- nando van vier man op de tuidlibanese kust vlak ten borden van Israël onder- thepte. len legerwoordvoerder in Tel Iviv deelde mee dat ook de fier vijandelijke commando's ^ren gedood en dat negen Is- Rëlische militairen gewond Varen geraakt. li Damascus deelde het Volks- ront voor de Bevrijding van falestina mee dat het strijders tad afgezet op de noordkust fan Israël en dat 45 Israëliërs n een gevecht waren gedood of gewond. De helikopters hadden drie Palestijnse militaire bases bij het kanip getroffen. De bases zijn van het Volksfront, de dissidente el Fatah en het Na tionale Front van Strijd voor de Bevrijding van Palestina. Ooggetuigen vertelden dat zij ontploffingen hoorden op een munitieterrein van de dissi dente Fatah-vleugel, die in brand was gevlogen. Zij meldden dat de militaire bases waren vernield en tien tallen zwaargewapende Pales- tijnen het kamp afzetten ter wijl reddingsploegen slachtof fers evacueerden. De aanval was de eerste sinds april toen Israëlische gevechts bommenwerpers Ain el Hil- weh en het kamp Miyeh-Miy- eh bombardeerden en acht mensen verwondden. Ain el Hilweh is het grootste Palestijnse kamp in Libanon en PLO-leider Yasser Arafat geniet er volgens ingewijden brede steun. ADVERTENTIE Peurbakken- tocht trekt doorleiden Gadegeslagen door vele dui zenden toe schouwers trok gisteravond de Peurbakken- tocht door Lel den. Romeo, die hier voor de ogen van de jury een aubade brengt aan zijn, Julia, zou uitein delijk de hoofd prijs in de wacht slepen. Eén van de le den van de jury was staatsse cretaris A. Ploeg. Zo'n der tig vaartuigen deden mee aan de Peurbakken- tocht, die In het kader van de Lakenfeesten door de Leidse brandweer werd georganiseerd. Pag 9: „Mannen parasols strij ken, daar heb je weer een brug". Onwettige kinderen bestaan niet meer DEN HAAG Het onderscheid tussen wettige en onwettige kinderen verdwijnt. Het kabinet heeft daartoe gisteren besloten door een voorstel van minister Korthals Altes (Justitie) aan te nemen over herziening van het afstammingsrecht. Daardoor kan binnen afzienbare tijd een moeder door tussenkomst van de rechter de verwekker van haar buiten het huwelijk geboren kind uitroepen tot wettelijke vader. Tot nu toe kon de rechter alleen beslissen dat de verwekker een onderhoudsbijdrage voor het kind betaalt. Nu wordt hij ook juridisch de vader van dat kind. Ook kan het kind de achternaam van de werkelijke vader kiezen. Met de nu door het kabinet overeengekomen regeling zal het mogelijk worden het vaderschap te ontkennen nadat echtgenoten gescheiden zijn of gescheiden zijn gaan leven. Meisje (14) rondt in drie jaar twee studies af LONDEN Een meisje van veertien jaar dat nooit op een lagere of middelbare school heeft gezeten krijgt volgende week van de universiteit van Oxford met lof twee diploma 's. Het „wonderkind" Ruth La wrence sloot vorig jaar een studie wiskunde van drie jaar in twee jaar af en omdat ze daarna twaalf maanden „vrij" was, baalde ze een diploma na tuurkunde, waarvoor ook drie jaar staat. „Ik denk dat het komt doordat ze altijd thuis heeft gestudeerd", zei haar va der, een computeradviseur. Hoewel er misschien lezers van de Leidse Courant te vinden zijn, die in geen kerk of kluis komen, zijn bet toch voor het merendeel mensen die het wel en wee van de kerken niet onverschillig laat. Zij vinden dagelijks in de rubriek „Kerk en We reld" het nodige van hun gading. Steeds meer men sen abonneren zich op deze krant, omdat zij via die rubriek - naar hun oordeel - zo objectief en uitvoe rig mogelijk worden geïnformeerd. En de kerkgan gers vinden in de Leidse Courant elke week vrijdag bovendien trouw de rJt.-vieringen en predikbeurten las in bus Ive in Den Haag merkt men ook op Schiphol dat het North Jazzfestival vanavond begint. Een stroom van jazzmusici en nimenten arriveerde vandaag op de nationale luchthaven. wordt de bas van Rufus Reid (Lee Konitz Quartet) in een getild. Fietsdrager Voor alle soorten trekhaken. Opklapbaar. 1 Jaargarantie. Met verlichtingsbalk en slot Voor 4 fietsen}29." 250." Voor 3 fietsen 22S? DEN HAAG Een kunstwerk in de vorm van een spiegel die misschien al in 1989 vanuit een baan om de aarde ons een paar keer per minuut zichtbaar tegemoet flikkert. Dit idee voor het eerste kunstwerk in de ruimte is afkomstig van de Haagse beeldende kunstenaar Martin Sjardijn (38). Na twee voorbereidende (studiejaren van computersimula ties en -berekeningen door enthousiaste ingenieurs, astro nomen en andere wetenschappers van de TH-Delft, de ESA (de Europese NASA) in Parijs en „ons eigen" Omni- versum, verklaart Sjardijn zijn ruimtelijk kunstproject „technisch mogelijk en in theorie nagenoeg voltooid". Een dag per week werkt de Hagenaar nog op de unieke computer van het Omniversum, samen met huis-astro noom Wim Bijlevelt. Binnen een half jaar komt er in dit instituut een presentatie voor publiek en internationale be trokkenen. Daarvoor nodigt Sjardijn ook de directie van de Ei f feitoren uit, die onlangs (ooh toevaleen prijsvraag heeft uitgeschreven voor kunstenaars die een kunstwerk in de ruimte willen brengen. Het uitverkoren kunstwerk moet in 1989, bij het honderdjarig bestaan van het Parijse monument, door een satelliet in de ruimte worden ge bracht. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. De maatregel werd genomen om te voorkomen dat zich tij dens de opnamen van het Ve- ronica-programma Nederland Muziekland ongeregeldheden zouden voordoen. Het muziek spektakel vond woensdag en donderdag plaats op het Gat van Palace. Woensdagmiddag werd er zoveel gedronken groepen jongeren, dat de burgemeester tot zijn besluit kwam. Ook werd er met blik jes en flesjes bier gegooid. De burgemeester achtte het niet denkbeeldig dat de voorwer pen ook op de set gegooid zou den worden. Door het drank verbod dat nog nooit eerder in Noordwijk is ingesteld hebben zich geen ongeregeld heden voorgedaan, aldus de politie. In een onbewaakt ogenblik werden gisteren wel twee trompetten gestolen van een band die optrad. NOORDWIJK Burge meester J.M. Bonnike van Noordwijk heeft van gis termiddag vier uur tot middernacht een drank verbod op het Gat van Pa lace ingesteld. ADVERTENTIE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1