mini Nieuwbouw Katwijk komt in Rijnsoever Alkemade gaat meer samenwerken met Leiden Politie Leidschendam naar de schoolbanken Instrumenten-actie Sint Jans fanfare voortvarend van start LEIDEN OMGEVING CckLeSoutuutVK1JDAG11IUL11986 PAG Bezwaren tegen woning in Katwijkse duinen Nieuwkoopse school breidt vakkenpakket uit Meer patiënten in Elisabethziekenhu Speedplay In Katwijk wordt op de dinsdagen 15, 22 en 29 juli en 5 augustus gestreden om het speedplay kampi oenschap. Speedplay lijkt op hockey. Het wordt niet gespeeld met een stick, maar met een met lucht gevulde knots aan een korte steel met handvat Een team bestaat uit drie spelers en heeft geen kee per. Het spel wordt ge speeld op een veld van tien bij twintig meter. Speedplay, dat voor het eerst onderdeel uitmaakt van het gemeentelijke zo- merrecrea tieprogramma, wordt gespeeld op het strand en de wedstrijden beginnen 's avonds om half acht. Inschrijven kan tot 11 juli bij de VVV. Joni Joniis de titel van de film die woensdagavond 16 juli in het evangelisch ontmoetingscentrum De Ark aan het Picképlein in Noordwijk wordt ge draaid. Joni is een vrouw die sinds haar zeventiende aan een rolstoel is gekluis terd. Zij is overtuigd Christen en houdt zich on der meer bezig met hulp aan gehandicapten. De voorstelling begint om tien uur, de toegang is gratis. Autodieven aangehouden VOORHOUT De rijkspoli- tie heeft vannacht om vier uur op het recreatieterrein bij de Leidsevaart in Voor hout vier Amsterdammers en één man uit Duiven- dracht aangehouden. Het vijftal reed in een vrachtauto die gisteren in Amsterdam is gestolen. De vijf worden vandaag overgebracht naar Amsterdam. Ook Alphen heeft trekkershut ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn bracht gistermiddag een bezoek aan de eerste bewoners van de twee trekkerhutten, die Alphen sinds gisteren officieel rijk is. Deze visite van Paats was bedoeld als officiële ope ning van de onlangs opgeleverde hut. Het houten onderkomen voor trekkers staat op de natuurcam- ping bij de Zegerplas. maar het korps mist de nieuwste inzienten. De Directie Politie van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft trainingspro gramma's ontwikkeld voor wat wordt genoemd de inte ractie politie-publiek. Hierbij gaat het om gedrag bij het uitdelen van bekeuringen, conflicten, het omgaan met slachtoffers van (zedendelic ten en met etnische minder- LEIDSCHENDAM De Leidschendamse politie gaat binnenkort lessen volgen die tot het beter omgaan met het publiek moeten leiden. De agen ten leren hoe ze in ver schillende situaties het beste kunnen optreden. De relatie politie-publiek is in Leidschendam zeker niet slecht, aldus korps chef J.M. de Vroedt, heden en tenslotte het leiding geven in de politiepraktijk. De kosten zijn 'volgens De Vroedt nog moeilijk te ra men, maar zullen toch al gauw 30.000 gulden bedra gen. In de raadscommissie al gemeen bestuurlijke aangele genheden (ABA) zei de korpschef dat van de veertig man geüniformeerde politie eigenlijk maar één man de enkele jaren herziene primai re opleiding heeft gevolgd. Ruim 90% van de korpsleden heeft meer dan zes jaar gele den de opleiding verlaten. De leden van de raadscommissie reageerden weliswaar posi tief op de cursusplannen, maar hadden bezwaren tegen de tijd die hiervoor van de politie zal worden gevraagd. Nog meer cursussen betekent nog minder politie op straat, aldus PvdA-fractievoorzitter G.L. Hendriks. Verder vroeg hij zich af of cursussen voor minderhedenproblemen en het omgaan met slachtoffers van zedendelicten wel passen in de Leidschendamse situa tie. Burgemeester W.F. de Vreeze zei dat Leidschendam in de toekomst met deze pro blemen te maken kan krij gen. Tevens vindt De Vreeze dat het politiekorps op de hoogte moet bliiven van de laatste ontwikkelingen. KATWIJK Het plan van de Stichting Murad Hasil om in de Katwijkse Zuidduinen nabij de Soe- fitempel een wachterswo ning met slaapaccommo- datie neer te zetten stuit op bezwaren van de com missie ruimtelijke orde ning. In het algemeen vindt de commissie, dat dit natuurgebied niet on nodig aangetast dient te worden met vormen van bebouwing. Het bouwen van een soort beheerders woning voor een portier of concierge wil men ech ter wel toe staan. Ondanks dat het bouwplan niet strookt met het huidige bestemmingsplan kon het col lege van B en W zich vinden in de aanvraag van de stich ting Murad Hasil. Andere be- bouwingsvoorstellen had het college op de voorhand afge wezen, omdat het vanaf de straat of het duingebied zicht baar zou zijn. Het nu ingedien de plan stelt realisering van een gebouw voor, dat vanaf het omliggende terrein niet zichtbaar is. Vandaar dat het college er vrede mee had. Dit oordeel werd echter niet gedragen door de commissiele den, die vinden dat het voor gestelde plan te groot van op zet is. „De mogelijkheid om in de slaapaccommodatie onge veer zeven mensen onder te brengen duidt er op, dat het haar doel volledig voorbij schiet". De meerderheid van de raads commissie is van oordeel dat wel bebouwing mag plaatsvin den, mits het binnen het be stemmingsplan blijft. Dat houdt in dat de woning klei ner moet worden, dan de Stichting Murad Hasil wil. Inbreker betrapt KATWIJK Een 28-jarige vrouw uit Katwijk heeft gister middag een inbreker betrapt. De vrouw had anderhalve maand geleden per ongeluk de sleutel in het slot van de bui tendeur van haar woning in de Treubstraat laten zitten. Toen zij later ging kijken, bleek de sleutel weg te zijn. In de daaropvolgende tijd miste zij telkens kleine geldbedragen. Toen zij onlangs honderd gulden miste, was voor haar de maat vol en besloot zij zelf op wacht te gaan staan. Zij ver borg zich en had gisteren succes. Een jonge man kwam met de sleutel haar huis binnen en begon de kamer te doorzoe ken. Zij kwam plotseling te voorschijn, waarop de man de bénen nam mèt de sleutel. Pas toen zij zeker wist, dat ze met een inbreker had te doen, deed zij aangifte bij de politie. Deze raadde haar aan een ander slot op de deur te zetten en dè politie voortaan eerder in te schakelen. ZOETERWOUDE De actie voor de vernieuwing en uitbreiding van de in strumenten van de Zoe- terwoudse Sint Jans fan fare lijkt een groot succes te worden. De verkoop van instrument-certifica ten a tien gulden per stuk heeft inmiddels 5.000 gul den opgebracht, terwijl de organisatoren voorzichtig hadden gehoopt op 2.500 3.000 gulden. Het streef bedrag is 35.000 gulden. Dit moet met diverse ac ties bijeen worden ge bracht. De in oktober 1903 opgerich te Sint Jans fanfare telt 50 spelende leden, terwijl nog eens 15 leerlingen in oplei ding zijn. Omdat naast de no dige vrijwilligers het mu ziekgezelschap twee beroeps krachten in dienst heeft, is de contributie alleen bij lan ge na niet toereikend om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Op de muzikale ladder komt de Sint Jans fanfare na de promotie in 1983 thans uit in de ereafde- ling. Dat wil zeggen dat op landelijk niveau nog slechts de eredivisie wacht. Na die promotie is de fanfare overigens niet meer op con cours geweest en daar moet, als het aan het bestuur ligt, in 1987 verandering in ko men. De laatste jaren is het accent gelegd op optredens voor de bevolking van Zoe- terwoude en de regio. Om weer eens een krachtmeting met andere korpsen aan te gaan is een concours onont beerlijk. Maar wil de Sint Jans fanfare dan met enig succes een poging wagen tot een goede score te komen dan is aanpassing van het in strumentarium een eerste vereiste. Debuteren op een hoger niveau betekent dat de partijen moeten worden uit gebreid. Zo beschikt de fanfare op dit moment niet over een cyclo- foon, een buisklokkenspel en een gong. Instrumenten die noodzakelijk zijn om ver plichte werkstukken te kun nen uitvoeren. Het gebeurt wel dat instrumenten wor den geleend doch dat is lou ter op tijdelijke basis. En in strumenten zijn duur. Pen ningmeester Jan verhagen bespeelt bijvoorbeeld een ventiel-trombone van 20 jaar oud. Een nieuw exemplaar kost al gauw 1.750 gulden. En dan richt men zich nog op de goedkope sector. Ove rigens is dit slechts een „ge ring bedrag" in vergelijking met de zogenoemde bes-bas die vernieuwd moet worden. Het oude instrument is pas 8 jaar oud doch het ventielhuis is puur versleten: een nieuwe kost zo'n 11.000 gulden. Voorts zijn twee baritons hoog nodig aan vernieuwing toe omdat ze met geen moge lijkheid meer op stemming te krijgen zijn: kosten 3.500 gul den per stuk. De fanfare heeft in bruikleen een es- beugel, maar deze moet terug naar de rechtmatige eigenaar zodat Sint Jan gedwongen is voor 2.200 gulden zelf een es- bugel te kopen. Er is voor de Sint Jans fanfa re nog een extra stimulans het doel te bereiken. Indien men er in slaagt zelf 20 mille bijeen te krijgen, dan kan men rekenen op een bijdrage van het Anjerfonds van gulden. Bestuur en 1 twijfelen er niet aan d actie zal slagen al voert teraard ook andere v« gingen acties, zodat de' ling wellicht wat dun y Het onbegrensde vertrcj is gebaseerd op het fei enkele jaren geleden 40.000 gulden werd iri meld voor de aanscha uniformen. Dat Zoeten de fanfare een warm toedraagt en daarvoo bereid is in de beurs te is genoegzaam bekei De leerlingen van de LHNO-afdeling van de katholieke Scholen gemeenschap Nieuwkoop krijgen er per 1 augustus In de tweede klas een aantal LEAO-vakken bij. De school in Nieuwkoop loopt daarbij voorop ten opzichte van andere LHNO-scholen. Het ge wone vakkenpakket wordt dan uitgebreid met de vakken Duits, verkooppraktijk, kantoorpraktijk en economie. Vakken die blijven zijn Nederlands. Engels, wiskunde, kennis der natuur, muziek, te kenen, algemene technieken, gezondheidskunde, consumptieve technieken, gymnastiek, godsdienst en een keuze uit enkele creatieve vakken. Door deze verandering wordt doorstroming na de tweede klas naar alle vormen van Lager Beroepsonderwijs op de eigen school of elders mogelijk gemaakt. Nu kan dat niet, om dat de leerlingen al in de tweede klas op één beroepsvorm voor bereid worden. Binnenkort moeten alle scholen voor Lager Be roepsonderwijs in de eerste twee klassen hetzelfde vakkenpak ket hebben, zodat doorstroming naar de bovenbouw bij alle scholen probleemloos mogelijk is. KATWIJK De nieuw te bouwen woningen in Katwijk zullen voorname lijk moeten verrijzen in de wijk Rijnsoever. Dit om dat het aantal locaties in de gemeente Katwijk in middels beperkt gewor den is. Ook het invullen van de „open gaten" in de oude dorpskern biedt geen soelaas meer. Een voordeel van de bouw plannen voor de wijk Rijnsoever is, dat de grond voor het merendeel in handen is van de gemeen te Katwijk. Tot 1991 wil de gemeente een jaarlijkse groei van ongeveer 200 tot 250 woningen. Jaren geleden werd binnen de Katwijkse gemeenteraad al ge suggereerd het bordje „vol" aan de gemeentegrenzen te hangen. Het vol bouwen van het laatste stukje landelijk ge bied werd daarbij als zinloos en zelfs onverantwoord geken schetst. Zelfs de huidige wet houder J. Bergman van ruim telijke ordening kon zich ge deeltelijk in die argumentatie vinden. In de praktijk is daar echter nooit iets van gekomen, zij het dat men als gemeente bestuur wel gezocht heeft naar uitwijkmogelijkheden. Zo nam Katwijk deel aan het woning bouwproject in Voorhout. De oplossing voor de woonproble men in Katwijk bood het ech ter nooit. Het concept woningbouwpro gramma voor 1987-'91 gaat uit van een groei van 200 wonin gen per jaar. Alhoewel het concept-plan nog uitvoerig ter discussie komt, hebben de be trokken wethouders J. Berg man en J. van der Plas hun instemming met het plan be tuigt. Enige haast is dan ook geboden, omdat het definitieve programma voor 1 september bij Gedeputeerde Staten moet liggen. De gedachte lokaties voor de bouw van bejaardenwoningen is, aldus het concept woning- bouwprogramma, zijn naast de Pniëlkerk en aan het Aditio- neelkanaal waar nu nog de noodbebouwing van het Pieter Groencollege staat. De keuze voor het veldje naast de Pniël kerk aan de Hoorneslaan komt enigszins verrassend, omdat eerder grote bezwaren binnen de raad rezen tegen het vol bouwen van de laatste resten groen in de woonwijk Hoor- Het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. LEIDERDORP Het aantal opgenomen patiënten in het Sint- Elisabethziekenhuis (SEZ) in Leiderdorp is vorig jaar met ruim vier procent toe genomen. In totaal waren er 13.082 opnamen. Dat staat in het jaarverslag van het Lei- derdorpse ziekenhuis over 1985. Het aantal verpleegda- gen daarentegen verminderde. Een en ander komt door ver korting van de gemiddelde verpleegduur per patiënt van ruim tien tot 9,4 dagen. Ook het aantal poliklinische pa tiënten (162.604) nam toe met anderhalf procent. Ondanks de in het jaarverslag geschetste taakverzwaring door de toename van het aan tal patiënten, had het Elisa bethziekenhuis te kampen met forse kortingen op het budget. De overheid legde de gezond- heidszorg twee procent extra bezuinigingen op, waardoor het Leiderdorpse ziekenhuis dertien arbeidsplaatsen in moest leveren. Bij het SEZ werken nu bijna negenhon derd vaste arbeidskrachten en tientallen vrijwilligers. In het jaarverslag spreekt het bestuur en de directie de vrees uit dat bij doorgaande bezuini gingen het SEZ wellicht taken moet gaan beperken of afsto ten. Het Elisabethziekenhuis heeft opdracht gegeven aan een ar chitectenbureau om een Struc tuurplan voor de jaren i 1990 op te stellen. Hierin aangegeven staan hoe de mindering van het aanta den van 440 naar 398 he kan worden gerealiseer hoe de vrijkomende r vervolgens het beste kan den benut. Onderdeel vd plan is tevens de same! ging van de twee kindei lingen in het ziekenhui verbouwing daarvan is langs begonnen. Ten komt de uitbreiding vai naar zeven operatief aan de orde. te. Alkemade blijft dus standig en om die redei de provincie nu voldoei de wens van de meerdi van de gemeenteraad o| kemade in te delen bij 1| menwerkingsgebied va Leidse regio. I Alkemade is momenteel gesloten bij in totaal v gemeenschappelijke re gen, ondermeer op het I van ambulancevervoer, verbranding, gezondheid maatschappelijke zorg ei nomische onderzoeken meeste regelingen zijn oj den georiënteerd. De l standen in Alkemade I aansluiting bij het IGOI den hun oorzaak in voel grote afstand en de sleclj reikbaarheid van de ra de Rijnstreek. De verb gen met de Leidse reg aanmerkelijk korter en Kluis niet te krakel LISSE Een transpetf aan de Catharijnestri Lisse heeft in de nach dinsdag op woensdag i nood bezoek gekregej een stel kluiskrakep branders bleken echtej in staat om het staal v kluis te splijten. De d gingen daarom met <j spullen ter waarde val 12.000 gulden aan de h^ werden een computer I dio-apparatuur meegenl Bedrijf songelul Roelofarendsve ROELOF ARENDSVEH Een installateur uit Vé gistermiddag gewond raakt bij het monterej een compressietank. H| geluk gebeurde bij eenj portbedrijf op indusd rein De Lasso in R<| rendsveen. Door onbd oorzaak vloog de bove van de tank eraf. D& kreeg deze tegen zijn I Hij is met hoofdletsel; het Academisch ziekf in Leiden gebracht, j Voorschotenaar overlijdt tijdens sporten VOORSCHOTEN De 24- worden en overleden. Vol- jarige Jan Willem van Kuyk gens de politie is de Voor uit Voorschoten is gister- schotenaar vermoedelijk ge- avond tijdens het sporten op troffen door een hartstil- het terrein van hockeyvere- stand. Reanimatie mocht niet niging Forescate onwel ge- baten. De man is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het slachtoffer was met een paar vrienden een balletje aan het slaan. ALKEMADE Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland (GS) zullen in september hun besluit in trekken om Alkemade in te delen in het samenwer kingsgebied van de Rijn streek (IGOR). GS zullen voorstellen om Alkemade voor wat betreft gemeen schappelijke regelingen in te delen bij de Leidse re gio. Dit is te lezen in een brief van het provinciaal bestuur aan de gemeente Alkemade. Een feestelijke ballonnenoptocht door de Kerkstraat in Oude Wetering bete kende gisterenavond niet alleen het ein de van de Wandeldriedaagse, maar luid de ook het begin in van de traditionele feestdriedaagse van oude Wetering. Honderden kinderen, getooid met bal lonnen in diverse kleuren, liepen veelal aan de hand van hun ouders mee. De si rene van de botsautootjes gaf gisterena vond het sein voor het loslaten van de ballonnen. Hierna nam het jeugdige pu bliek massaal bezit van het kermister rein aan de Kerkstraat. Een lange rij vormde zich alras voor de oliebollen- kraam. Elk van de deelnemende kinde ren kreeg namelijk van het feestcomité twee oliebollen in een zakje mee. Het feest in Oude Wetering wordt vanavond voortgezet met disco en een demonstra tie met radiografische bestuurbare bootjes. Zaterdag wordt weer de jaar lijkse braderie gehouden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Feestelijke ballonnenoptocht Aanleiding voor deze stand puntwijziging is dat het pro vinciaal bestuur er inmiddels van heeft afgezien om Alke made bij de komende gemeen telijke herindeling in te lijven bij een grote Braassemgemeen-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10