,Kan dit niet altijd zo blijven 99 Onbekende actiegroep eist brand bij NMB op Handig'miniburo' a leidóvOowvcmi STAD OMGEVING traa tm uzikan t p hoog niveau Nieuwe expostite in AZL vier Leidse kunstenaars Laatste ronde in slepend conflict om asielbeheerder DONDERDAG 10 JULI 1986PAGINA9 meenten moeten grond vervuiling controleren EN/DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1987 zullen »nten verplicht worden om de grond waarop gesubsidieer- iningbouw voorzien is, voor de bouwstart te controleren op szige vervuiling. De gemeente Leiden verricht al soortge- >demonderzoek. loop van 1988 zal een soortgelijke bepaling voor alle wo- ouw van kracht worden door een wijziging van de Wo- ret. Staatssecretaris Brokx (VRO) heeft dit de Kamer laten i. Het verplichte onderzoek van de bodem behelst het ver en van gegevens over de grond en een eerste bodemonder- jaar vervuiling. De kosten van het onderzoek worden door geschat op 150 tot 200 gulden per woning. Zij worden on- e grondkosten gebracht. De bewindsman meent dat het im normale bestuurskosten voor de gemeenten gaat. Ko rf verkopers van woningen kunnen ook zelf initiatieven fi over een uit te voeren bodemonderzoek. Wie dat dan letalen moet men onderling uitvechten. ROKERS VEROORZAKEN MOEILIJKHEDEN IN NIET-ROOK-COUPÉ LEIDEN Een 18-jarige jongen uit Heemstede is gistermorgen door de politie aangehouden en geboeid overgebracht naar het bureau. Hij en een vriend hadden in een trein moeilijkheden veroorzaakt, door in een niet-rook coupé hevig te paffen. Andere reizigers maakten daar op merkingen over, waarop de jongens begonnen te schelden. Toen de trein in Leiden stopte, werden de deuren gesloten gehouden, zodat de knapen niet konden ontsnappen. Dat deden ze. toch: de twee kropen door een raampje en vluchtten weg richting Ter Weepark. Op de Rijnsburgerweg kon een van de twee worden aangehouden. De jongen spartelde nogal tegen, vandaar dat hij in boeien werd overgebracht naar het bureau. De andere knul bleef onvind baar. Slachtoffer ongeval overleden LEIDEN De 16- jarige jongen uit Wassenaar, W.J. Jaarsma, die op 23 juni betrokken was bij een ver keersongeval, is dinsdagochtend in het Academisch Ziekenhuis te Lei den overleden. De jongen was op de Leidseweg in Oude Ade frontaal tegen een bestel busje Winkelpersoneel betrapt dievegge LEIDEN Een 28-jarige vrouw uit Amsterdam is gis termiddag rond kwart voor vier bij een poging tot ste len van drie leren broeken uit een zaak aan de Haar lemmerstraat op heterdaad betrapt door het winkel personeel. De vrouw is overge bracht naar het politiebureau. De drie broeken had den een waarde van ƒ800. LEIDEN In de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis is gister middag een tentoonstelling geopend van vier Leidse kunstenaars. In de Galerie AZL, die zich op de begane grond bevindt, zijn recente schilderijen te zien van Hans Ba- rends, Krikor Momdjian en Wim Koreman. Op het Leidse Plein, op de tweede verdieping, geeft Aad van Houwelingen een overzicht van zijn werk van de afgelopen jaren. Zijn getekende en geschreven noti ties geven een commentaar op zijn leven als kunstenaar en op het le ven in het algemeen. In de Galerie AZL toont Hans Barends abstracte doeken in transparante heldere kleuren die poëtisch aandoen. Hier tegenover staan de' expressionisti sche en figuratieve schilderijen van Wim Koreman. In de persoonlijke expressionistische stijl geschilderde werken van Krikor Momdjian is de natuur een inspiratiebron. In zijn schilderijen keert het gegeven van de mens in zijn oorspronkelijke har monieuze relatie met zijn omgeving steeds terug. De tentoonstelling is tot 1 september te bezichtigen. Op maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en in het week end van 14.00 tot 17.00 uur. Illegalen aangehouden LEIDEN De vreemde lingendienst van de' Leidse politie heeft giste ren twee buitenlanders aangehouden, die zonder verblijfsvergunning in ons land zijn. Gistermor gen werd een 26-jarige vrouw uit Ghana naar het bureau gebracht. Een 47-jarige Deen werd gis termiddag staande ge houden. Hij heeft enige tijd doorgebracht in een opvangcentrum aan de Rembrandtstraat, maar kon daar niet langer blij ven. De man had geen geld, geen papieren en geen vaste woon- of ver blijfplaats. IDEN Een film- eg toverde gisteren de rensteeg in de Leidse terswijk om in een »e buurt. De rode ver- iting in de woningen op straat en de dames lichte zeden achter vensterruiten zorgden ir een speciale sfeer. aantal Leidenaars ïg de metamorfose i de steeg goedkeu- d gade. „Kan dit niet jd zo blijven?", vroeg van hen zich af. bewoners van de Pie- wijk zullen minder en- ïsiast zijn over dit plan. h werkten de bewoners de Herensteeg gisteren ip mee aan de totstand- ling van de komische i „Dutch Treat", waarin hoofdrol is weggelegd r het vijftal Dolly Dots, hts één bewoner van de pnsteeg had er bezwaar in dat zijn woning rood ■d verlicht en in zijn wo- een dame achter het ster plaats nam. filmmaatschappij Can- had de Herensteeg als itie gekozen, omdat die g veel leek op de straat- >p de Amsterdamse wai ts. S. Jansen van de tploeg, die belast was het uitzoeken van de ities voor de film: „Het onmogelijk om in zo'n atje in Amsterdam te len. Dan zouden we de les daar een vergoeding tten geven om een nd weg te gaan. Dat zou etaalbaar worden. Deze steeg kan best doorgaan voor een straatje in Amster dam. Vooral omdat we de bovengevels van de huizen niet filmen". De Dolly Dots zelf waren gisteren overigens niet aan wezig bij de opnamen. De scènes waarbij zij zijn be trokken, zijn de afgelopen dagen in Rotterdam en Am sterdam opgenomen. De meidengroep was al eerder in Amerika voor de opna mes. De Dolly Dots komen in de film in de Verenigde Staten terecht, nadat zij door de twee centrale figu ren in de film die zich voordoen als impressario's zijn meegenomen. De Dolly Dots zullen bij het uitbrengen van de film (rond Kerstmis in Amerika, rond Pasen 1987 in Neder land) ook een langspeel plaat met de filmmuziek op de markt brengen. In Leiden kwamen gisteren alleen de hoofdrolspelers David Lansberg en Loren Dreyfuss in actie en onge veer 150 figuranten in actie. De angst van de gemeente Leiden dat de bevolking uit zou lopen om de Dolly Dots te bekijken bleek onge grond, omdat zij niet bij de opnamen in Leiden betrok ken waren. Ook ondervond de opvoering van de Elc- kerlyc in de Pieterskerk geen hinder van de opna men. Om tien voor half elf tien minuten voor de start van de voorstelling kon de filmcrew de spullen gisteravond weer inpakken, omdat de opnames waren afgerond. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om na de opvoering van de Elc- kerlyc verder te gaan met filmen. De opnamen waren vanaf het begin af aan vlot verlo pen. De valpartij van de hoofdrolspelers, althans hun stand-ins, op de fiets hoefde slechts één keer over gedaan te worden. Op names in de Herensteeg werden slechts verstoord door het overvliegen van een reclamevliegtuigje van Veronica. Tot ieders verras sing kon de regisseur, Boaz Davidson, dan ook drieën half uur voor het geplande einde van de werkzaamhe den het commando „inruk ken" geven. Hij had na een dag hard werken ongeveer tien minuten film vastge legd.... De Herensteeg was gister middag en gisteravond ver anderd in een rosse buurt voor de Amerikaanse speel film „Dutch Treat". HERENSTEEG VOOR AMERIKAANSE SPEELFILM VERANDERD IN ROSSE BUURT 'ELUKS CARILLONSPEL VANAF STADSHUISTOREN 'EN Het Leidse Gek wordt elke mid- -ussen kwart voor een $lf twee getrakteerd pil carillonspel. In het van de Lakenfees- een leerling of Dud-leerling van de rlandse Beiaard- in Amersfoort op arillon van het Leid- Jan Zwart uit ivam, één van de bei- ts, die werd uitge- om naar Leiden te bracht onlangs ik ten gehore van jjj anderen Sweelinck a£n den Gheyn. 5(x Wart vindt dit een „bij- leuk initiatief van de ;annte". „Want", zegt hij, aa'mmige plaatsen wordt «f nauwelijks gespeeld beiaard. Meestal wordt ■pp het terrein van de _J bezuinigd". De 32-ja- veiaardier vertelt, dat er ^derland ongeveer 200 j^is zijn, die met de kunnen worden be am Het aantal collega's ®hij op honderd. Zwart: jarillon is een typisch 38^dse en Vlaamse cul- Ging. Overal ter wereld wel beiaarden, maar jji altijd incidentele ge- Si En na de oorlog zijn jüAmerika ook veel bei- gekomen". LEIDSE LAKENFEESTEN De 31-jarige Zwart is stads- beiaardier van Hattem. Eén maal per week beklimt hij de toren en speelt verschillende muziekstijlen. Ook speelt hij weieens in de omgeving van zijn woonplaats. „Ik zie het als mijn vak", zegt hij. „Maar ik kan er niet helemaal van bestaan". Zes jaar geleden sloeg hij voor het eerst met zijn vuis ten op de klankstaven van een carillon. Daarvoor was hij weieens meegeweest met een beiaardier, om de kunst af te kijken. Maar op de bei- aardenschool mocht hij het voor het eerst zelf proberen. De studenten spelen op een oefenbeiaard even buiten Amersfoort. Daarnaast zijn er op school enkele studiek lavieren aanwezig. Dat zijn klankstaven zonder klokken. Iedere beiaardier heeft zo'n oefenklavier in huis. Deze zomer is Jan Zwart afgestu deerd aan de school voor bei aardiers: hij heeft het prak tijk- en einddiploma uitvoe rend musicus behaald. Over de opleiding zegt hij: „Het is een conservatorium, maar omdat het carillon zo'n spe ciaal instrument is, is er een aparte opleiding voor beiaar diers". Op de vraag of het bespelen van een carillon moeilijk is, antwoordt de bei aardier: „Moeilijk? Tja, al doende leert men. Het is een proces, ie groeit er steeds meer in' Jan Zwart vindt het carillon een „expressie-instrument". „Je kunt alle vormen erop kwijt. Vanwege de pedalen lijkt het veel op een orgel. Maar je kunt ook hard en zacht spelen, net als op een piano. Je kunt heel roman tisch spelen, maar ook heel heldere tonen laten klin ken". De beiaard van jtiet Leidse stadhuis vindt hij wel mooi. „Het zijn mooie klokken, en het staat hier leuk, zo in het centrum van de stad". Hij heeft al op vele beiaarden gespeeld. Omdat er in Ame rika heel grote carillons zijn („Die zie je niet in Neder land") zou hij daar weieens willen spelen. „Dat zou je een wens van mij kunnen noemen". „Het is bijzonder leuk om voor een hele stad te musice ren", vindt de man uit Hat tem. „De mensen horen het, of ze willen of niet". Hij noemt zichzelf „straatmuzi kant op hoog niveau". „En dat „hoog", slaat op de to ren", zegt hij lachend. BESTUUR EIST VERTREK UIT DIENSTWONING LEIDEN „De voormalige asielbeheerder Wil Tiele is een echt plattelandsmens. Hij is op een boerderij geboren en getogen, heeft altijd buiten gewoond, ging en gaat nog steeds met veel dieren om. Hij kan absoluut niet naar een flat. Hij heeft vroeger al eens op een flat gezeten en moest zich al snel onder psychia trische behandeling stellen". Aan de hand van doktersverklaringen probeerde mr. W.M.A. Kalkman, advocaat van het voormalige asielbeheerdersgezin, gistermorgen de vice-president van de Haagse rechtbank mr. R.R. Portheine, te overtuigen van het feit dat men Tiele niet in een flat kan onderbrengen. Hij zei dit gisteren voor de Haagse rechtbank waar het kort geding diende, dat door het bestuur van het Leids Dierenasiel tegen de voormalige beheerder was aangespannen. Het bestuur eist dat Tiele de dienstwoning bij het asiel aan de Besjeslaan snel verlaat. Tiele werd vorig jaar ontsla gen door het asielbestuur, die daarvoor de hulp van de kanton rechter inroep. Rond het ontslag van Tiele liepen de emoties hoog op, mede omdat de Dierenbescherming er zich mee be moeide en zich achter Tiele schaarde. De kantonrechter bepaal de vorig jaar, dat het beheerdersgezin tot 1 juli van dit jaar gratis in de dienstwoning mocht blijven wonen. De nieuwe beheerder van het asiel, Gottschalk en zijn vrouw, wonen sinds begin dit Iaar in een noodwoning op het terrein van het dierenasiel aan iet Besjeslaantje. Volgens de advocaat van het asielbestuur mr. F.B. Kloppenburg, is de noodwoning niet langer aanvaardbaar voor de nieuwe be heerder en zijn vrouw en moet gehoor gegeven worden aan het vonnis van de kantonrechter. De advocaat van Tiele stelde dat het voormalige beheerdersgezin niet langer gratis van de wo ning gebruik maakt, maar nu huur betaalt en er nu dus een nieuwe situatie is ontstaan. „Dat Tiele de dienstwoning nog niet heeft verlaten is, geen onwil. Hij wil niets liever, maar in een flat gaat hij dood. Over enkele maanden worden er nieuwe een gezinswoningen opgeleverd in de Stevenshof. Het is mogelijk dat Tiele daarvoor in aanmerking komt", aldus mr. Kalkman. De advocaat deed een aantal voorstellen om het conflict op te lossen. Zo stelde hij voor dat Tiele ruilt met de noodwoning van de nieuwe beheerder om daar tijdelijk te wonen in afwachting van een definitieve huisvesting. Verder wil Tiele in afwachting van het toewijzen van een woning wel in een oude boerderij nen, die even verderop aan het Besjeslaantje staat. Dit zou hij inmiddels in een brief aan de gemeente hebben voorgesteld. Volgens Tiele zou de gemeente nog deze week op zijn voorstel reageren, maar volgens G. Vons, van de gemeentelijke afdeling grondzaken, die de oude boerderij in beheer heeft, zal dit ant woord nog wel enige tijd op zich laten wachten: „Zoiets moet eerst besproken worden en de mensen die daar iets over kunnen zeggen, zijn nu met vakantie". Uitspraak 16 juli. LEIDEN De Revolutio naire Anti Racistiese Ak- tie (Rara) heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de brand, die in de nacht van woensdag op donderdag werd gesticht in het filiaal van de Ne derlandse Middenstands- bank (NMB) aan de Rijns- burgersingel. De actie groep stelde gisteren het ANP hiervan op de hoog te. De actiegroep zegt de brand te hebben veroorzaakt als protest tegen de bindingen, die de NMB zou hebben met Zuid- Afrika. Een woordvoerder van de NMB zegt in een reactie niet te begrijpen waarom de bank als doelwit is uitgekozen voor een aanslag. „Wij doen als bank geen zaken met Zuid- Af rika en zijn door de Vere nigde Naties van de zwarte lijst afgevoerd". Op de zoge noemde zwarte lijst van de VN staan bedrijven (en personen) die een binding hebben met het apartheidsbewind in Zuid- Afrika. Enkele jaren geleden stopte de NMB de handel in Krugerrands een gouden munt die door Zuid-Afrika wordt uitgegeven onder druk van actieroepen. Het was vermoedelijk de eer-'' ste maal dat de betreffende ac tiegroep in Leiden optrad. De Leidse politie had nog nooit van haar bestaan vernomen. Wel werd eerder in Leiden ac tie gevoerd tegen apartheid en werden ruiten ingegooid en de gevel van een bankgebouw be smeurd. Van betrokkenheid van Rara is toen niets geble ken. De brand in het gebouw van de NMB brak in de nacht vart woensdag op donderdag even voor vier uur uit op de bene denverdieping van het filiaal. Dit gedeelte brandde uit. In de rest van de bank is veel rook schade. Een woordvoerder van de Leidse politie zei dat er een steen is gevonden en fragmen ten van een fles. Vermoedelijk is gebruik gemaakt van een Molotov-cocktail. De Revolutionaire Anti Racis tiese Aktie heeft ook een brand opgeëist, die gistermor gen woedde in het hoofdkan toor van de Koninklijke Em ballage Industrie Van Leer BV in Amstelveen. Een vleugel van het gebouw brandde daar bij af. Ook deze brand werd aangestoken als protest tegen activiteiten van net bedrijf in Zuid-Afrika, Pleinfeest Een optreden van het ma rionettentheater „Ik zie, ik zie" (om 12.00 uur) en van zigeunerorkest „Csardas" (om 14.00 uur) staan op het programma van het plein- feest, dat zaterdag 12 juli plaats heeft op het Vrou wenkerkplein. De organisa tie is in handen van buurt vereniging Maredorp en de Leidse VVV. Het terras is vanaf 12.00 uur geopend. New Wave De Leidse new wave band „Kir Royale" treedt don derdag 17 juli op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat. Peter van Hartevèlt, Glem van Arcken, Peter van de Klauw, René en Bram den Os en Jimmy Meyer begin nen te spelen om 23.00 uur. De zaal is geopend vanaf 21.00 uur. Sluiting De Vrijwilligerscentrale, gevestigd aan de Oude Rijn 44-c, is gesloten van maan dag 21 juli tot maandag 11 augustus. Vanaf die dag is de centrale weer dagelijks geopend van 11.00 tot 16.00 Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:- Postcode/plaats:. Tetefoon.jvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). JNZI £eidóeSouomit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9