Aan één op drie branden zit een luchtje dagjes mens Drinken op werk gevaarlijk ZET UW VAKANTIEGELD 'OP DE BANQUE DE PARIS. Medewerkers rechtbank Groningen voor rechter -nnenland CcidócSotucwt iroepschefs NS jeigen met acties Herkomst dynamiet nog onduidelijk Vijf acute vergiftigingen op het werk 11495? LEER.LEDER.MONDILEDER. Dagboek van een ff DONDERDAG 10 JULI 1986PAGINA3 [RECHT De Belangenvereniging -or Groepschefs bij de Lijndienst j3L) die in januari bij de Nederlandse oorwegen is opgericht, zal haar leden ld augustus voorstellen acties te on- rnemen. BGL-voorzitter W. Telgte zei verder praten met de NS-directie e er de salarisverhoging die de groeps- o«fs willen geen zin heeft, omdat NS jJdere afspraken heeft geschonden. ''er de aard van de acties wilde hij nog .fts zeggen. De 354 groepschefs die lid van de BGL (75 procent van het to il) vinden dat hun positie wordt on- rgewaardeerd en dat ze per maand nstens 500 gulden meer zouden moe- ?rï verdienen. Oor af en aan HOOGBLOK- LAND Met een kram en diverse hechtingen heeft een arts uit Arkel gisteren het oor ge red van de 40-jarige K. uit Hoog blok land (ZH). Het li chaamsdeel was half afgebeten door K's plaatsgenoot L. (38) na een ruzie om hun vechtende kin deren. De politie heeft L. aangehou den. EINDHOVEN Het is nog niet bekend waar de staven dynamiet vandaan komen, die gisteren op een speelplaats in Eindhoven werden gevonden te genover het hoofdkantoor van Philips. Het zijn sta ven van een bekend merk, maar meer wil de poli tie niet zeggen. De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) in Den Haag is ingeschakeld om na te gaan aan wie de producent de staven dynamiet heeft geleverd. Daarvan wordt verplicht een boek houding bijgehouden. Vast staat dat er geen ontste kingsmechanisme bij de staven dynamiet zat. De vinder van het pakketje heeft overigens één staaf dynamiet mee naar huis genomen, maar die later alsnog aan de politie overhandigd. In totaal bevatte het pakketje derhalve tien staven dynamiet en geen negen, zoals tot nu toe werd aangenomen. Man verbrand in caravan APPELSCHA - Op een camping in Ap pelscha is gisteren een man bij een brand in zijn caravan om het leven geko men. Het slachtoffer kon tot nu toe niet worden geïdentifi ceerd. Het verkoolde stoffelijk overschot is voor nader onder zoek overgebracht naar een ziekenhuis in Leeuwarden. De oorzaak van de brand is niet bekend. DEN HAAG In een jaar tijd zijn er in Ne derland vijf mensen op hun werk overleden door acute vergiftiging. Vermoedelijk kregen nog 690 andere mensen giftige stoffen binnen, van wie er 84 moesten worden opgenomen. Nog eens bijna 400 mensen belandden in het zieken huis na vergiftiging buiten hun weiV Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van socia le zaken en Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne. Het gevaar op vergifti ging is het grootst in de land- en tuinbouw, de (chemische) industrie, reparatiebedrijven/de tailhandel, brandweer en politie. nn zelfs beknopt fcrzicht van de branden de laatste tijd geeft onthustend beeld van "Vwoesting en ellende. v| afgelopen maand zijn si) de Bredase justrieterreinen al 25 (lcontainers in vlammen gegaan. Volgens de Mlitie was het de n joeling dat ook de bijgelegen wjrijfsgebouwen vlam héten. Dit was het geval tn een papierfabriek en ,rp groothandel in uTensmiddelen in \mmen opgingen. Het relopen weekeinde tejgden twee arfrijvencentra. r irige week is in Den aaiag een tijdelijke fitievestiging in de as jfegd. Vier Hagenaars Vden aangehouden op e*rdenking van rttyndstichting. ktandagmorgen rwoestte een felle slaande brand een gokpaleis in Hoogeveen. Det was de tweede grote brand in Hoogeveen in betrekkelijk korte tijd; beide werden vermoedelijk aangestoken. Maandagnacht brandden in Enschede een opslagplaats voor tuinmeubelen en een buurtcentrum geheel af. Gisternacht werd in het hoofdkantoor van de Koninklijke Emballage Industrie Van Leer BV in Amstelveen brand gesticht door een groepering die zich de Revolutionaire Anti Racistiese Aktie noemt. In dezelfde nacht is in een vestiging van de NMB in Leiden door brand getroffen. Ook hier werd de verantwoordelijkheid opgeëist door een actiegroep die zich keert tegen apartheid. In het hoofdkantoor van de emballagefabriek Van Leer in Am stelveen brandde gisteren de rechtervleugel gedeeltelijk uit. De brand werd aangestoken. De verantwoordelijkheid Is door een actiegroep. °$N HAAG Brand- ïUbhting, uit politieke of °Here motieven, is de in(tste weken aan de orde T h de dag. Bedrijfsterrei- '°h en horeca-instellin- ern in Hoogeveen, En- ïede, Den Haag, Am- ilveen. Leiden zijn in nümmen opgegaan. In e jeda gaat het zelfs om un hele reeks branden «iar „een luchtje" aan zit. vers in het geheugen lig- am nog de miljoenen- anden in het winkel- ritrum Zijdelwaard in g^geest (1 januari, schade kantig miljoen) en in een pierloods in Oude Peke- e^(3 maart, schade zeker miljoen). Volgens de bekende gegevens ijl het Centraal Bureau or de Statistiek hebben in ons land in 1984 35.000 branden gewoed, waarbij de totale schade 700 miljoen gulden be droeg. Ongeveer een derde van alle branden wordt aangestoken. Woordvoerder H. Seegers van het Nationaal Brandpreventie Instituut (NBPI): „Men heeft in Nederland de brandstich ting jarenlang gebagatelli seerd. Als de oorzaak onbe kend was, zocht men nauwe lijks verder. Velen zien pas sinds kort de ernst van de situ atie in". Dat inzicht heeft ertoe geleid dat verzekeraars, politie en brandweer hebben besloten nauwer met elkaar samen te werken bij de bestrijding van brandstichting en bij het vin den van de daders. Naast de al jaren bekende drie O's (Onwetendheid, Onvoor zichtigheid en Onverschillig heid) neemt de O van Opzet een steeds belangrijker plaats brandstichtingen is sinds 1980 meer dan verdrievoudigd, zo blijkt uit CBS-gegevens. „Toch geeft dit een enigszins verte kend beeld", zegt NBPI- woordvoerder Seegers. „Zes jaar geleden werd misschien net zo veel brand gesticht, maar dat kwam niet in de sta tistieken. Die zijn gebaseerd op de brandweerrapporten. Als een brandweercommandant het vermoeden had dat een brand was aangestoken, werd in de statistieken al gauw „oorzaak onbekend" vermeld". Pakkans Dat is nu anders, sinds 1 janu ari 1984 gebruikt men bij brandweer en politie formulie ren. waarop alle relevante ge gevens van een brand kunnen worden vermeld. Een behoor lijke verbetering, vindt woord voerder Segers van het NBPI. Door de betere registratie van gegevens weet de politie beter in welke kringen de brand stichter moet worden gezocht, kunnen verbanden met ande re brandstichtingen worden gelegd en worden daders va ker gepakt en berecht. Door publiciteit over de pakkans neemt de animo om brand te stichten wellicht af. Ook voorlichting aan brand weerlieden speelt hierbij een rol. Ze worden gewezen op za ken die op brandstichting kunnen duiden: het vertrek van verdachte voertuigen of personen (want een brand trekt juist publiek aan), de ontwikkeling van de brand, geblokkeerde of dichtgespij kerde deuren of ramen (om ontdekking van de brand te vertragen) en de kleur van de rook en de vlammen. Dat het juist in de zomerperio de wat drukker is met de brandstichtingen kan volgens Seegers liggen aan de rust die in deze tijd op veel bedrijfster reinen en in woonwijken heerst. „Er is minder toezicht en sociale controle, waardoor iemand die kwade voorne mens heeft minder in de gaten loopt", aldus Seegers. Verveling of wraak De motieven van de brand stichters zijn overal dezelfde: bot vandalisme, verveling, wraak, winstbejag, het stellen van een daad, het verbergen van een misdrijf en geweldda digheid of terrorisme. Bij on geveer een vijfde van alle brandstichtingen blijkt verze keringsfraude het motief. De verzekeraars lijden honderden miljoenen guldens schade. Over 1984 ging het alleen al om zestig miljoen gulden door bewezen of vermoede verze keringsfraude. Geen wonder dat de verzekeraars steeds va ker detectivebureaus inscha kelen om brandstichters te achterhalen. Als immers vast staat dat de brand is aangesto ken, maar de daders zijn niet achterhaald, dan moet de schade toch worden uitge keerd. Om mensen ervan te weer houden hun eigendom in brand te steken om het verze keringsgeld op te strijken, hebben de verzekeraars al een meldingsplicht voor leegstaan de panden ingevoerd. Ook hebben de maatschappijen hun voorwaarden aangescherpt. Alleen als een afgebrand pand wordt herbouwd wordt de nieuwwaarde nog uitgekeerd, anders alleen de dagwaarde. De verzekeraars hebben ook een belangrijke toevoeging aan hun schadeformulieren in voorbereiding. De nieuwe for mulieren kunnen hierdoor een rol spelen in een strafrechtelij ke procedure wegens valsheid in geschrifte. De verklaring over toedracht, omvang en oorzaak van de brand kan dan voor de verzekerde belastend werken. ARJEN VAN DER SAR ^>EN HAAG Drinken op let werk is gevaarlijk. Werk- lemers die niet van de alco- ïol kunnen afblijven, lopen Hvee tot vier keer zoveel Hans op een ongeluk tijdens Hun werk als collega's die H>et drinken. Het verhoogde isico geldt voor drie tot vier nHrocent van de beroepsbevol king. Bouwvakkers, chauf- 'dieurs, horecapersoneel, zee varenden, managers en ver- egenwoordigers lopen daar bij het meeste gevaar. Dit blijkt uit een literatuurstudie van het ministerie van socia le zaken. Nederlanders zijn de afgelo pen 25 jaar steeds meer gaan drinken. Het aantal mensen dat buitensporig veel alcohol tot zich neemt, steeg in die periode van 124.000 tot 600.000. Velen van hen drin ken tijdens het werk gewoon door. Per iaar worden daar door ongeveer negenhonderd werknemers volledig ar beidsongeschikt en komen in de wao terecht. Bedrijven zijn doorgaans niet of nauwe lijks bereid iets aan het drinkprobleem van hun werknemers te doen. In veel andere landen bewijzen spe ciale alcoholprogramma's bij bedrijven echter hun grote nut: 50 tot 90 procent van de betrokkenen komt daardoor van de drank af. (ADVERTENTIE) i?1 Ji ïnkoila. een sportieve f (weezitter met een jpeels touché. Mag- innifique rundleer en Jij ten solide houten ïolomp. In diverse Inkleuren leverbaar. !?Lavieen rose thuis roor 1 2+3Zitscombinatie 2995,- 1 'Alkmaar «Amstelveen "Eindhoven «Groningen «Heerlen «Heteren Oislerwiik "Rotterdam «Rijswijk MONDILEDER t'jSoesterberg Zevenaar «Vrijdag koopavond «Donderdag koopavond. I Uitbreiding zeehondencrèche Terwijl binnen de hoge gasten zich na het leggen van de eerste steen voor de uitbreiding van de zeehondencrèche in Pieterburen te goed doen aan Hollandse Nieuwe, gaat buiten het voederen van de „huilertjes" gewoon door. Ook zij krijgen haring. GRONINGEN Drie medewerkers van de rechtbank in Groningen zullen worden vervolgd omdat ze ervan worden verdacht te hebben ge rommeld met goederen en geld van Justitie. Het gaat om het hoofd van de strafgriffie, het voormalig hoofd van de administratie en het hoofd van de huishoudelij ke dienst. Ze zullen alle drie op 18 september in Groningen terecht moeten staan. De rechtbank zal voor deze gele genheid een bijzondere samen stelling hebben om iedere schijn van partijdigheid te ver mijden. Als president zal mr R.J. Meijeringh optreden, vice- president van de rechtbank in Assen. Het voormalig hoofd van de administratie werd onlangs te gen zijn zin overgeplaatst naar de rechtbank in Zwolle. Hij zal terecht staan op verdenking van verduistering van goede ren en geknoei met reisdecla raties. Een vierde medewer ker, die werd geschorst omdat hij een horloge zou hebben verduisterd dat bij inbeslagge- nomen goederen behoorde, wordt niet vervolgd omdat het feit inmiddels is verjaard. Wel bekijkt het ministedrie van justitie of er tegen hem disci plinaire maatregelen zullen worden genomen. Die kunnen variëren van een berisping tot ontslag. Pas na een eventuele veroordeling van de drie an dere ambtenaren zal men zich bij het ministerie beraden over een eventuele ontslagmaatre gel. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Floor Kist nieuwe hoofd hofhouding DEN HAAG Mr. Floor Kist wordt het nieuwe ambtelijke hoofd van de hofhouding, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vandaag bevestigd. Kist, nu nog particulier secretaris van konin gin Beatrix, volgt in zijn nieuwe hoedanigheid van „Grootmees ter van het huis" mr. Jonkman op. Op het ministerie van bui tenlandse zaken kon men de verwachting dat mr. Jonkman de nieuwe ambassadeur in Londen wordt niet bevestigen. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo bezocht Peter Otterlo het kleinste stadje van Nederland, Bronkhorst Wie er eenmaal is geweest, krijgt elke keer weer de onweerstaanbare neiging terug te gaan. Bronkhorst stadje dat je op de kast zou willen zetten Er is in Bronkhorst geen VVV te vinden. De kastelein die me onder een oude lin deboom een kopje koffie ser veert, verkoopt geen an sichtkaarten. Alleen in het piepkleine kruidenierswin keltje dat op woensdag middag ook nog is gesloten verkoopt men kaarten. Voor informatie kun je in Steenderen terecht, de ge meente waar Nederlands kleinste stadje onder ressor teert. Aan de boorden van de IJssel temidden van vruchtbare landbouwgron den heeft Bronkhorst zich de reputatie verworven stil te dromen in een woelige wereld. Via Brummen (aan de route Arnhen-Zutphen) rijden we dwars door de natuur naar de IJssel. Langs jonge maïs velden en opvallend groene weilanden waartussen stati ge huizen dromen in de war me zomerzon. De IJsselval- lei. Treurwilgen hangen diep gebogen boven de vij vers alsof zij zich in opperste dorst aan de bovenzijde wil len laven. Het is een smalle weg naar het veer Brum- men-Bronkhorst. Bankjes staan uitnodigend in de koe le schaduw van hoge bomen. De koeien liggen loom te herkauwen. In de poelen zoeken meeuwen naar voed sel en dat terwijl de rivier zo dichtbij is. Zwaar rust de hitte op de landerijen. Wie snel rijdt, mist veel. Veerman Jan Hummel een geboren Drent van 43 jaar zet ons over naar Bronkhorst. Het stadje is voor ons niet onbekend. Wie er eenmaal is geweest, krijgt elke keer weer de onweer staanbare neiging terug te gaan naar de nederzetting die in 1482 stadsrechten ver kreeg van Gijsbert Bronck- horst. Weinig jaren later zag Bronckhorst de vijand voor zijn muren opdagen. In 1505 trok het Bourgondische le ger onder Philips de Schone binnen. De geschiedenis van Bronkhorst is roerig ge weest. Op het terras van „Het Wapen van Bronk horst" denken we daaraan, als onze blik gaat naar het bos, de plek waar ooit het kasteel van Bronkhorst heeft gestaan. Het kasteel is in 1828 afge broken. Slechts een deel werd toen gerestaureerd. Tot 1904 zijn die overblijfselen in stand gebleven. Nu vor men twee grote stenen voor het doktershuis in Steende ren alles wat nog van het slot over is. Onder de linde op het terras, bijkans in de schaduw van het prachtige kapelletje (gebouwd in de veertiende eeuw en in 1960 gerestaureerd), is het goed toeven. Toeristen gebruiken een kopje koffie of laten zich een koele pils voorzet ten na een wandeling door het pittoreske stadje. Er worden diverse talen gespro ken. Op het terrasje ontmoeten we drie zusters uit Nijme gen. Romy (26), Vera (28) en Erna (21) van de Sluis. Spor tieve meiskes die met hun moderne fietsen een toer maken door De Achterhoek en De Veluwe. Hun fietsen zijn geplaatst tegen de mar keringspaaltjes van het piep kleine kerkplein. Een fel contrast. Via een VVV-fol dertje waren zij op de hoogte gekomen van het bestaan van Bronkhorst. We hebben het kleinste dorp van Nederland Per singen bij Nijmegen beke ken, nu willen we het klein ste stadje beschouwen. We hebben ergens gelezen: „Ah je Bronkhorst hebt gezien, wil je het stadje oppakken en op de kast thuis zetten Dat is waar. Het was vooi ons ook een zeer verrassen de ontdekking. Je verwachi het stadje niet zo tussen de landbouwgronden, is de me ning van de dames. Vera doet aan schilderen en is vastbesloten nog eens terug te komen voor het maken van schetsen. De klok van de kapel slaat twee keer. De zon heeft het stadje volkomen in zijn greep. Op de smalle straatjes geklinkerd als in de mid deleeuwen brandt hij on barmhartig op de hoofden van de schaarse toeristen. De meeste bezoekers hebben verkoeling gezocht. De loka le bevolking (120 inwoners) heeft binnen beschutting ge vonden. De kastelein veegt het zweet van zijn voorhoofd. De geur van het hooi. dat door de boeren uit het stadje wordt binnengehaald, hangt over de oude huizen. Aan de dorpspomp lurken een paar kinderen. Het water is hel der en koel. Uit dezelfde pomp haalt een inwoner van het stadje het water waar mee hij de prachtige bakken met begonia's bij het kapel letje begiet. Het tafereeltje doet bijna middeleeuws aan. vooral ook omdat die mid dag het verkeer tot een mi nimum beperkt blijft. De veerman kan rustig aan doen. Het is stil op de Veer- weg, die bij hoog water on der de waterspiegel ver dwijnt. Daarover kunnen de Bronkhorsters meepraten... Op de plek waar ooit het slot Bronckhorst heeft gestaan, staat een bord dat ons uitda gend uitnodigt de „Slotheu- velwandeling" te maken. Een toertje van dertig minu ten. We gaan dwars door de weilanden. De brandnetels, distels en doornenhagen groeien hoog op langs het pad en vormen een barrière voor de koelte die ons moge lijk over het land zou kun nen toejuichen. De warmte komt je hier van alle kanten tegemoet. Het vee ligt uitge teld, de dierenwereld rust. Vogels laten zich niet zien. Slechts krekels vergezellen ons op de route. Brutaalweg komt een helicopter de stilte verstoren. We verwensen de aanwezigheid van het stukje techniek in deze middel eeuwse sfeer. In het bos gaat het klimop de hoogte in te gen de eiken. Een merk waardig gezicht. Als we het klinkerweggetje weer betreden moeten we nog een ansichtkaart op de kop tikken. We bellen aan bij een huis uit 1700. „Koster van de kerk" staat er op het bordje. Als er wordt openge daan staan we oog in oog met de 87-jarige ome Gart Lenderink. In het koele huis zoekt hij vergeefs voor ons. Gart vertelt dat hij de oudste is van Bronkhorst. Zijn le ven lang heeft hij in dit stadje gewoond, net als zijn vader en grootvader. Hij is nog steeds koster van het kapelletje, waarvoor grote belangstelling bestaat van de zijde van trouwlustige paren. In zo'n sfeer te trouwen denkt men de garantie te vinden voor een heel lang en gelukkig huwelijksle ven... De ansicht krijgen we ten slotte achterombij het kruidenierszaakje. PETER OTTERLOO Smalle straatjes, geklinkerd als in de middeleeuwen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3