Luchtvaart moet uriizen loslaten Van A tot Z Discussie over verdeling van zetels nog muurvast )ntvoerders leineken [togen litgeleverd j)p Volkel mogelijk voorzieningen voor ipslag VS-raketten T' ftridbaQowuvnt 1 A Donderdag 10 juli 1986, Ceidóc (Soivumt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLL Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Perioden met zon en vrijwel overal droog. Vannacht circa 10, morgen ongeveer 18 gra den. Matige noordwesten wind, kracht 3 4. Zon op: 05.32; onder: 21.57. Schev. hoog water: 6.30 en 18.59; laag water: 2.18 en 14.33 uur. |truikrovers terug ip Zuidfranse wegen &RSEILLE Met de komst van grote Dtallen buitenlandse toeristen zijn in lid-Frankrijk ook de zogenoemde „struik- yers" teruggekeerd. In het gebied tussen rignon, Nïmes en Aix-en-Provence, waar afgelopen jaren tientallen toeristen zijn Lrvallen en beroofd, werden in de nacht n maandag op dinsdag twee jonge vrou- »n overvallen en verkracht. In dezelfde cht werden verscheidene auto's op de (7, ten zuiden van Avignon, opzettelijk n achteren aangereden. Drie automobilis- j moesten zich in hun auto opsluiten om roving of erger te voorkomen. Net als rig jaar zal de politie extra personeel in- jten, om over de veiligheid van de toeris- I te waken. Levenslang voor kapers Achille Lauro GENUA Een Italiaanse rechtbank in Genua heeft drie personen, onder wie de Palestijnse guerrillalei der Abu Abbas, veroor deeld tot levenslange ge vangenisstraffen voor hun aandeel in de kaping van het cruiseschip de Achille Lauro. Alle drie de ver oordeelden stonden bij af wezigheid terecht. Drie kapers die wel terecht stonden werden veroor deeld tot straffen van vijf tien tot dertig jaar cel. Hagenaar vermoord DEN HAAG Na een telefoontje van de buren heeft de Haagse po litie vannacht in een woning aan de Broekslootkade het stoffelijk overschot aangetroffen van de 42- jarige N.W. Vermeer. Hij is ver moedelijk al een paar dagen gele den om het leven gebracht. Het slachtoffer was met een elektrici- teitssnoer aan zijn bed vastgebon den. Omstreeks half twee van nacht zochten de buren van de heer Vermeer contact met de poli tie. Het was hen opgevallen dat het tv-toestel in de woning nog aan stond. Volgens de politie zijn er geen tekenen die er op wijzen dat de woning grondig is door zocht. De politie is vanmorgen be gonnen met een buurtonderzoek. Politieman uit Wassenaar aangehouden wegens ontucht WASSENAAR Een 52-jarige brigadier van ge meentepolitie in Wassenaar is gisteren door de rijksrecnerche in Den Haag aangehouden. De man wordt verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met een minderjarige. Het mogelijk strafbare feit staat niet in verband met zijn dienst betrekking, aldus een woordvoerder van de Was- senaarse politie. Een van de ouders van het slacht offer heeft enkele weken geleden aangifte gedaan. Over de aard van het eventuele misdrijf wilde jus titie vanmorgen niets kwijt. De man is vandaag verhoord, morgen zal hij worden voorgeleid aan de officier van justitie. Deze beslist of de man in vrijheid wordt gesteld of hangende het onderzoek vast moet blijven zitten. Omdat de brigadier giste ren in verzekerde bewaring is gesteld, is hij van rechtswege geschorst. iRIJS De twee verdach- l in de ontvoeringszaak van fred Heineken en zijn luffeur mogen aan Neder- id worden uitgeleverd op jnd van ontvoering, vrij- jdsberoving en afpersing. |t heeft de speciale kamer ji het Hof van Beroep in Pa- i gisteren bepaald Bedrei- ig met de dood werd afge- een als grond van uitleve- ig, wat betekent dat zij in ^fderland daarvoor ook niet Hroordeeld kunnen worden. Hleeder en Van Hout kun- in beroep (cassatie) gaan Sen het vonnis, een procedu- ™die enkele maanden kan Sen. Een van hun advocaten t Moszkowicz gaat binnen st rt naar Parijs, om de zaak H de twee verdachten te be keken. Eind 1985 bepaalde li Franse Raad van State, na procesgang van twee jaar op basis van een oud uitle- fingsverzoek dat de twee al- n op grond van bedreiging nden worden uitgeleverd, arop in Nederland een ximium straf van vier jaar at Op delicten waarvoor de ie ontvoerders nu zouden finen worden uitgewezen, EUROPESE COMMISSIE MAANT KLM SCHIPHOL De Eu ropese Commissie heeft de KLM en negen an-, dere luchtvaartmaat schappijen gemaand binnen twee maanden een eind te maken aan onderlinge afspraken over prijzen en passa- Igiersaantallen, die in strijd zijn met de Euro pese concurrentieregels. De luchtvaartmaatschappij en die deze eis naast zich neerleggen hangt een pro cedure voor het Europese Hof boven het hoofd. Bij de KLM, maar ook bij Sabena, SAS, Lufthansa, Olympic Airways, Air France, Aer Lingus, Alita lia, British Airways en Bri tish Caledonian, werden brieven bezorgd waarin de Commissie herziening van de overeenkomsten over ta rieven en passagiersaantal len op Europese routes eist. Als gevolg van deze afspra ken tussen lidstaten en maatschappijen zijn de vliegticket in Europa vol gens luchtvaartdeskundigen ongeveer dertig procent te duur. De actie van de Europese Commissie zat al in de pen, omdat de Europese ver- voersministers er tot dus verre niet in slaagden harde afspraken over liberalise ring van het luchtverkeer te maken. Volgens het Ver drag van Rome had de Eu ropese luchtvaart al in 1961 volledig vrij moeten zijn, maar in de praktijk van vandaag is nog steeds spra ke van onwettige kartelvor ming, aldus de Commissie. De Commissie weet zich bij zijn actie gesteund door het Hof van Justitie, dat on langs het Verdrag van Rome nog eens uitdrukke lijk van toepassing ver klaarde op de luchtvaart sector. Bovendien gaf het Hof te kennen dat het EG- bestuur te weinig onder neemt om naleving van de concurrentiebepalingen af te dwingen. Een woordvoerder van de KLM reageerde vanmorgen nogal laconiek op de actie van Commissie. Hij wees er op, dat uiteindelijk de lid staten zelf moeten optreden tegen hun nationale lucht vaartmaatschappijen. De ge wraakte luchtvaartverdra gen zijn tussen regeringen afgesloten, aldus de woord voerder. „En het blijkt nu eenmaal moeilijk te zijn alle twaalf lidstaten op een lijn te krijgen". Israël verijdelt aanval van terroristen JERUZALEM Het Israëli sche leger heeft een landings poging van een Palestijnse ter reurgroep verijdeld. Daarbij kwamen vier Arabische guer rillastrijders en twee Israëli sche militairen om het leven, zo heeft een legerwoordvoer- der meegedeeld. Negen Israë lische militairen werden ge wond. Het commando probeer de aan land te gaan in het noorden van Israël, een kilo meter ten zuiden van de Liba nese grens. Volgens de Israëli sche legerwoordvoerder had de commandogroep een grote hoeveelheid wapens bij zich. Het is niet bekend tot welke "ksHINGTON Het Ame- jaanse minister van defensie van plan op 26 luchtmacht- Ses in Europa en Zuid-Ko- i, waaronder Volkel in fórd-Brabant, opslagplaatsen bouwen voor kernwapens. I lijst, die normaal geheim bleven zou zijn, kwam op ta- 0 tijdens een bijeenkomst n een subcommissie van het Vlis van Afgevaardigden, larin functionarissen van 3* Pentagon en de Ameri- inse luchtmacht vertelden ^r militaire bouwplannen. |dens de bijeenkomst ging 1 alleen over de bouw van lagplaatsen voor kernwa as. De vraag of op die bases ifl)c kernwapens liggen, kwam it aan de orde. Op een vraag jfar opslagplaatsen gebouwd if lieten worden, kwam een sgft op tafel met de namen van ieijintig bases die Amerikaanse Ijagers gebruiken en van geven. nog eens zes voor de opslag van kernkoppen voor middel- lange-afstandsraketten. Onder twintig bases waarvan Amerikaanse straaljagers ge bruik maken is ook Volkel in Nederland. Als bases voor de kruisraketten werd onder meer genoemd Woensdrecht in Nederland. Tot dusver zijn nog maar twee opslagplaatsen van het nieuwe, zogeheten „vault system" voorzien. Beide bevinden zich in het Westduit- se Ramstein. Het is niet duide lijk wanneer dezelfde voorzie ningen op de andere bases aangebracht worden. Maar uit de verklaringen van de mede werkers van het Pentagon leek op te maken dat dit pas in 1987 of later gebeurt. Een wordvoerder van het Neder landse ministerie van defensie wilde geen enkel commentaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en WD zijn het na een dag lang onderhandelen nog niet eens kunnen worden over de vraag hoe de pos ten in het nieuwe kabinet tussen de twee partijen moeten worden verdeeld. Vanmiddag om half vier zijn de besprekingen on der leiding van informa teur De Koning hervat. Beide partijen spraken gisteravond laat van een „vrij ingewikkelde leg puzzel" en een „zeer com plex geheel". Namens het CDA worden de onderhandelingen gevoerd door Lubbers en De Vries en namens de VVD door Voor hoeve (de nieuwe fractielei der) en De Korte. De informa teur streeft ernaar uiterlijk morgen het eindverslag van zijn werkzaamheden aan te bieden aan de koningin, die gistermiddag ad terugkeerde van haar vakantieverblijf in Italië. Kernpunten in de besprekin gen van gisteren waren de in vulling van de ministeries van binnenlandse zaken, justitie en wvc alsmede de vraag welke posten in de sociaal-economi sche sector aan CDA'ers of VVD'ers moeten worden toe bedeeld. Ook over het aantal staatssecretarissen is men het nog niet eens. Naar verluidt heeft de VVD voor Nijpels de ministersporte feuille van binnenlandse za ken geclaimd. Het CDA is daar echter faliekant tegen (omdat men deze post voor Nijpels te zwaar acht) en eist Binnenlandse Zaken voor een christen-democraat op. Vol gens het CDA kan de VVD'er Korthals Altes gehandhaafd blijven op Justitie. Binnenlandse Zaken en Justi tie hangen sterk met elkaar samen in verband met het po litiebeleid. Het CDA wil op dat gebied ook een vinger in de pap hebben en wenst dus dat beide departementen een ver schillende politieke kleur krij gen. Pag. 6: Nijpels voor CDA op Binnenlandse Zaken niet aanvaardbaar DEN HAAG De Surinaam se diplomaat Jessurun moet Nederland verlaten. De Ne derlandse regering heeft Suri name verzocht hem binnen een week terug te roepen uit Den Haag. Dit heeft een woordvoerster van het minis terie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. De maat regel volgt op de „betreurens waardige uitwijzing door Su- Nederland wil af van Surinaamse diplomaat riname van de tweede man op de Nederlandse ambassade in Paramaribo, E.W.P. Klipp. groepering de commando's be horen. Verhuizende Witte Paters nemen kerkhof mee Vliegtuig zakt weg in asfalt Leidse politie beëindigd bluesfestival De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam; Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Wachten Een 24-uurs staking bij de Franse luchtvaartmaatschappij Air France heeft gisteren heel wat reizigers groot ongemak bezorgd. Op het vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs probeerde deze ge strande zakenman een dutje te doen. Het personeel van Air France staakte uit protest tegen een regeringsbeslissing om op de routes naar het Caribisch gebied ook andere maatschappijen toe te laten. BOXTEL De vijfendertig bejaarde Witte Paters in Box tel, die dit najaar gaan verhui zen naar een nieuw onderko men in Heythuyzen, nemen hun kerkhof mee. De stoffelij ke resten van de 150 missiona rissen die momenteel in Boxtel zijn begraven worden in Heyt huyzen, deels in een verzamel- graf, opnieuw ter aarde be steld. De paters moeten hun bejaardenoord St. Charles in Boxtel verlaten omdat dit bin nenkort wordt gesloopt. Dat is nodig in verband met de om bouw van de bestaande weg Den Bosch Eindhoven tot autosnelweg. Je zult maar in je gloednieuwe Mercedes door de straten van Columbus in de Amerikaanse stéat Ohio rijden, en plotseling met auto en al in de diepte verdwijnen. Dat overkwam gisteren de be stuurder van deze wagen, die met asfalt en al op de bodem van een reusachtige kuil belandde. De man kwam er zonder verwondingen vanaf. De oorzaak van het gat onder de weg is nog niet be kend. WASHINGTON Een Ame rikaanse DC-10 met 196 men sen aan boord is na de landing op Dulles International Air- port bij de Amerikaanse hoofdstad Washington in het gesmolten asfalt gezakt. Geen van de 185 passagiers en elf bemanningsleden liep letsel op. De DC-10 raakte iets van de betonnen landingsbaan af, reed door een pas geasfalteerd deel van het platform en zakte tot boven het rechterwiel in het asfalt weg. De piloot was niet in staat net toestel los te krijgen. Het asfalt had door de hitte (38 graden celsius) in Washington niet kunnen har den. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond tegen mid- ht een eind gemaakt aan de feestvreugde op de Beestenmarkt. In de cafés rond deze straat in de binnen stad traden in het kader van de Lakenfeesten blues-bands op. De politie trad op nadat buurt bewoners hadden geklaagd over geluidsoverlast, nmiddels is gebleken dat het incident berust op een misverstand. De ondernemers gingen er van uit dat er binnen tot half-twee live-muziek mocht worden ge maakt. In de door de politie afgegeven vergunning stond echter dat de groepen slechts tot half elf binnen mochten spelen. Het misverstandje zal verder geen gevolgen hebben voor de betrokken onderne mers. De politie is niet van plan sanctiemaatregelen te ne men of boetes op te leggen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 ur. teletoonnr.O" Peggy raast over Filipijnen De tyfoon Peggy heeft op het dichtbevolkte Filipijnse eiland Luzon zeker 38 mensenlevens geëist, alvorens koers te zetten in de richting van Zuid-China. De tyfoon geselde Luzon met windstoten tot 175 kilometer per uur. Tientallen houten huisjes, bomen, elektriciteitsmasten en telefoonpalen wer den omver geblazen. Verder werd grote schade toegebracht aan de gewassen. Ook Manila werd getroffen. Omgewaaide bomen blokkeerden er het verkeer (foto). Gooi nooit oude schoenen weg voor je nieuwe hebt Of het ook zo is met auto's, daarover zijn de des kundigen het niet altijd zo eens. De een is geluk kig met een tweedehands auto, de ander zweert bij een nieuwe. De Leidse Courant neemt daarover geen stelling in: er staan net zo goed advertenties in voor gebruikte als voor nieuwe auto's. Maar wat de Leidse Courant zo bijzonder maakt is, dat er elke week op donderdag een complete autorubriek in staat. Met alles over de auto van Alfa Romeo tot Zastava. Een complete rubriek in een complete krant: met al het nieuws van A tot Z.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1