ISS-AIM- 600- minder betalen en toch veel extra's. Opel vestigt alle hoop op middenklasser „Omega" Toyota vult gat in Celica-reeks Peugeot 309 slaat aan AUTO VERLIEZEN IN MEXICO TE GROOT Prijzenoorlog autopremies buiten de Randstad1 Nissan. Je blijft erin rijden. I CcidócSoiwcMit DONDERDAG 10 JULI 1986 PAGINA' Volgens Ford-directeur Os car Mark III hebben de zes autoproducenten die fabrie ken hebben in Mexico de laatste vijf jaar in dat land met elkaar een verlies gele den van anderhalf miljard dollar. Hij acht de vooruit zichten voor voortzetting van de activiteiten bij dergelijke verliezen slecht. De buiten landse autofabrikanten in .Mexico zijn Ford, General Motors, Chrysler, Volkswa gen, Nissan en Renault CONCURRERENDE REACTIE FORD Ford heeft in een poging om de concurrentie met Ge neral Motors (GM) het hoofd te bieden, de prijzen van zijn in 1986 gefabriceer de wagens met bijna drie procent verhoogd en een nieuwe financieringsrege ling met een rentepercenta ge 6,9 op jaarbasis aangebo den aan potentiële kopers. De aankondiging van het nieuwe prijsbeleid van Ford is gedaan in antwoord op eerdere soortgelijke initia tieven van GM. Het pro gramma is op 6 juli inge gaan en zal lopen tot 1 okto ber. Na slechts enkele maanden verkoop-ervaring kan Peugeot ook in Nederland al met recht zeggen dat het nieuwe model 309 aardig is aangeslagen. Dat dit succes een extra dimensie zou kunnen verwerven met een dieselversie was al duide lijk, dat die versie snel zou ko men eveneens. Dat is dan voor ons land in oktober, en wel in de varianten 309 GLD en GRD, met als onderscheid hun uitrustingsvermogen. Wat dat betreft staan ze op gelijke hoogte met de benzineversies GL en GR, hetgeen dus onder meer inhoudt dat er geen stuurbekrachtiging bij is. Die kan wel als extra worden besteld op de GRD, of-ie ook nodig is zullen we ongetwijfeld tegen het najaar nog aan den onder /oor de hand liggend is even- koos voor de lijve kunnen ondervinden. m Vo eens dat men grotere dieselmotor van de 305 (dus 1.9 liter, in plaats van de 1.7 liter diesel uit de 205); dit om het klasseverschil tussen de 309 en 205 nog eens naar voren te halen. Die grotere diesel dan brengt 48 kW/65 pk op de been, zoveel als de 1,3 li ter benzinemotor. De presta ties zijn derhalve overeen komstig, tevens vergelijkbaar trouwens met die van de 205 diesel. Zonder risico kunnen we wel voorspellen dat ook de 309 diesel een snelle, stille en zeer economische auto zal zijn - alleen de prijs weten we nog niet. De grote autoverzekeraars zijn van plan volgende maand hun premies voor automobi listen in Noord- en Oost-Ne derland en in Zeeland met veertien procent te verlagen. Het is een reactie op de aan gekondigde tien procent pre mieverlaging van Interpolis in de zogenaamde schade-ar- me gebieden van ons land (buiten de Randstad en het zuiden). Gevreesd wordt dat dit het begin is van een prij zenslag in de autoverzekerin gen. De premieverlaging van In terpolis hangt samen met een proef van de Rabobank om bij twintig kantoren in Drente eii Overijsel met een eigen auto polis te komen. Die moet con curreren met de goedkopere polissen van de onderlinge (kleinere) maatschappijen zijn niet van plan op hun beurt ae premies te verlagen, aldus ad junct-directeur Dol van de OLM, maar voeren wel over leg met elkaar om intensiever te gaan samenwerken. Mr. G. Walstra, woordvoerder van de Commissie Overleg Schadeverzekeringen en di recteur van Delta Lloyd, vreest dat Interpolis „een heilloze prijzenslag" in gang, heeft gezet. De autoverzekelj ringsbranche zit al jaren in rode cijfers, die de verzeke-É raars slechts dcor activiteiten in andere sectoren kunnen opvangen. Directeur mr. J.H.M. Brem ninkmeijer van Interpoli/ noemt zijn premieverlaginf een antwoord op de stee slechter wordende resultatc steed uitaten „Wii willen meer klanten biih nennalen die weinig schadi claimen en die zoeken we i^ gebieden waar nog wat te ha. len valt, dus in het noordet en in het oosten". De Westduitse autofabri kant Adam Opel AG, dochteronderneming van de Amerikaanse General Motors, zal dit jaar nog geen winst maken. Hoe wel de auto-industrie in West-Duitsland in haar geheel het ene record na het andere breekt, zal Opel pas volgend jaar weer winst maken en „dan kunnen we vol gas vooruit", zo heeft Opel- topman Horst Herke ver klaard. Alle hoop van de onderne ming is gericht op het model „Omega", dat de Opel Rekord opvolgt. De nieuwe wagen zal in september van de band gaan lopen en daarvoor is in Rüsselsheim voor enkele mil jarden een fabriek ingericht die volgens Herke de modern ste autofabriek van Europa is. Opel leed in 1984 een verlies van 695 miljoen mark. In 1985 was dat 135,5 miljoen mark en dat bedrag zou een stuk hoger zijn geweest als er vorig jaar geen extra inkomsten waren geweest van ruim 300 miljoen mark, voornamelijk uit de verkoop van magazijnen voor reserve-delen in Rüsselsheim en Bochum. Hoewel de Westduitse auto industrie op volle toeren draait is de eerste helft van dit jaar voor Opel minder goed verlopen, temeer daar de onderneming de Amerikaanse markt niet op kan. De pro- duktie leverde 491.000 auto's op tegen 511.000 in de eerste helft van vorig jaar. De produktievermindering is vooral een gevolg van de ach teruitgang van de export, die cent kleiner was. Duitsland zelf verkocht Opel 227.000 auto's, veertien pro cent meer, waarmee het marktaandeel van 15,5 tot 15,8 procent toenam. De binnenlandse verkoop had een stuk beter kunnen zijn, maar Opel heeft op het ogen blik geen middenklasse-wa gen aan te bieden door de mo- dellenwisseling van de Re kord naar de Omega. Boven dien moest de verkoop van de Corsa in West-Duitsland op een lager pitje worden gezet omdat de Spaanse GM-vesti- ging de vraag naar de Corsa in Europa niet kan bijbenen. Opel denkt dit jaar 1,25 mil joen mark te investeren. Vo rig jaar kwamen de investef ringen uit op het record vac anderhalf miljard mark. Vol^ gens topman Herke volgefi vanaf 1987 de jaren van oogl sten na het zaaien. Het zaaiei bestaat uit investeringen vat in totaal 6,25 miljard mark i» de periode 1985-90. De nieuwe Toyota Celica oog stte begin dit iaar veel lof voor zijn gedurfde styling en de uitstekende technische ba sis. De grootste kritiek was feitelijk alleen dat er een gat werd getrokken: de basisver sie met vertrouwde 1,6 liter motor kon wel als „echte" op volger worden gezien, de veel interessantere tweeliter zes- tienkleps-versie echter begaf zich prijstechnisch in een ge heel andere klasse. Die kostte bijna achttien mille meer dan de goedkoopste nieuwe Celi ca. De oplossing lag nogal voor de hand: er is voortaan ook een tussenweg dank zij de 1,6 liter zestienkleps-motor die zo uit de Corolla/MR 2 overgezet kon worden (en trouwens ook in de oude Celi ca-reeks voorkwam). Zowel in prijs als prestaties een mooi middenmaatje, dat de Celica-verkopen veel goed kan doen. Tegenover de 63 kW/86 pk zestienhonderd met één bovenliggende nokkenas en slechts acht kleppen, of de zestienkleps tweeliter met twee nokkenassen en 110 kW/150 pk, biedt de zestien honderd waaruit die tweeliter voorkwam 91 kW/124 pk. Hij zal zowel leverbaar zijn in coupé- als Liftback-variant, beide met de complete GT- uitrusting (zoals lichtmetalen velgen en stuurbekrachti ging). Het aardigste is nog wel dat de prestaties van de 1.6 GT volgens fabriekscijfers maar marginaal onderdoen voor die van de 2.0 GT, behal ve dan waar het gaat om brandstofverbruik. Dat zou een procent of vijf lager zijn (bij 5 km/h lagere topsnelheid en slechts 0,2 seconde langza mer acceleratie tot 100 km/h). En last but not least scheelt het minstens zeven mille in aanschafprijs. De Liftback komt op f41.495, de coupé is nog eens 1500 goedkoper, waarmee het gat tussen de tweeliter en het ba sismodel 1600 ST zo'n beetje in tweeën gedeeld is. Lag het aan de produktiecapaciteit dat men hiermee niet meteen kwam? Hebben we daarom ook niet de aangekondigde cabriolet, die begin dit jaar al in Brussel getoond werd? PETER FOKKER Celica Coupé 1.6 GT Twin Cam 16. Nissan Micra DX 14.795- Schoon zonder katalysator*. achterruit verwarming uitzwenkbare achterzijruiten tunnelbakje afsluitbare benzinetankklep De Nissan Micra* is met 600- in prijs verlaagd door een korting op de BVB. (Bijzondere Verbruiks Belasting). Omdat de Micra met gemak voldoet aan de nieuwste uitlaatgasnormen voor schone auto's. En dat zonder katalysator, dus overal in Europa probleemloos tanken. Dat is mooi meegenomen. Zeker naast alle luxe extra's waarmee de Micra standaard is uitgerust Ook de prestaties van de Micra zijn opvallend. Met z'n moderne, lichtmetalen •Heeft betrekking op alle Micra's met 4- of 5-versnellingsbak en geel kenteken. Afgebeeld Micra GL prijs en genoemde specificaties gelden voor de Micra DX 4-bak met geel kenteken. Nu 6 iaar carrosserie-garantie, 4-cilinder 1 liter motor is de Micra pittig èn zuinig. laagste luass de rijkosten laag (grote beurt: lx per jaar of elke 20.000 km). En ook dat levert u eer Bovendien valt de Micra in de laagste klasse van de wegenbelasting en zijn* aardige besparing op. Bent u van plan een nieuwe auto aan te schaffen? Denk dan eens aan de schone Nissan Micra Dat komt èn de natuur èn uw portemonnee ten goede. NISSAN Prijs incl BTW, exd. a ;n doorroesten van binnenuit is van toepassing op alle Nissan personenauto's, afgeleverd na 1 januari 1986. :veringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Nissan is ook de maker van de Cherry, Sunny, Prairie, Bluebird, Laurel Silvia, 300 ZX, Patrol King Cab, Vanette, Urvan en Cabstar. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Frederik Hendrikstraat 2. tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.V., Oranjelaan 74, tel. 02521-17550. Noordwi) Garaee Abcwni ide B V. Nieuwe Offemweo rel 01710-Wsn Roelofarendsveen, Auto Heemskerk Alkemadelaan 1. tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedriif Beueelsdijk (service-dealer), Hoofdstraat 158, tel. 02522-31020

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14