OmwegeTi Buff%D0WEDtN Ons Belang60 jaar jn de weer met kunstmest n uitgekiend golfkarton teronica wil wel op de Xoordwijkse boulevard Cola en soep zijn in Katwijk het betaalbaarst OLLEN EN BLOEMEN KUN JE WEL EXPORTEREN, 'AAR ZE MOETEN TOCH ALTIJD WORDEN VERPAKT win ^DEN OMGEVING CcidoeSomqnl DONDERDAG 10 JULI 1986 PAGINA 11 BURGERLIJKE /STAND aak int nooit zeggen, dat de mse Slingerlands op z'n jerefluitjes zijn begon- maar erg klein was het toen eind juni 1926 Slingerland in een ser- n bedrijf opzette.... Maar nou eens naar wat er |e Delfweg in Noordwij-' tut staat: een ultramo- 1 Amerikaans aandoend |f met 6500 vierkante vloeroppervlak, in -'83 opgeleverd. Ruimte j en rondom de directe pdingen met de klanten bollengebied. Stenen i in een succesreeks nu 60 jaar oude Coöp- 1 „Ons Belang", Noord- ^•hout. Grootvader had dit niet kunnen den, maar hij heeft jjn ambitie, een vooruit blik en door keihard En er wel de grondslag Jgelegd. Een commer- Jverhaal tot lering en ;gon allemaal in Sas- im. Klaas Slingerland aar een goed gevulde leringsportefeuille en Ikcontroleur kwam hij bij de boeren over de Praatje hier, praatje jMen mocht Klaas wel; een man waar je als temer wat aan had. wist, gewapend met z'n alles dekkende porte- .6, ook door te dringen f bollenkwekers en ook :noot hij door zijn op een groot vertrouwen. die boeren en kwe- irachten, al redenerend, ip het idee een coöpera- beginnen. Eigenlijk lo- ook: door gezamenlijke p van kunstmest kon de pprijs gedrukt worden, as de serre aan de In- dustriekade de reukloze rots, waarop de belangen van Klaas en die van hen die in zijn portefeuille geborgen za ten gegrondvest werden. Kortom „Ons Belang" werd daar gebouwd. In dat kan toortje zat ook zoon Jan, die toen 14 was en na zijn school werk ijverig de administratie van de prille coöperatie ver zorgde. Voor de opslag van de kunstmest werd een loods gehuurd. Daar staat nu een Digrosfiliaal. Bolleboos Jan Slingerland ging na de Middelbare Tuinbouwschool in Lisse bij een bloembollen- bedrijf in de leer en liet al snel op contract bloembollen telen. Echt een bolleboos Slingerland dus. Door de praktijk kreeg Jan ook grote ervaring met de verwerking van kunstmest en gewasbe schermingsmiddelen wat een groot woord is, maar het kwam eruit. Het coöperatieve leven verliep na de oorlog voorspoedig en in 1959 kwam er een belangrijke omwente ling: een van de bestuursle den had ergens toevallig het fabricageproces van cellen- karton voor verpakkingen gezien. Bestuur enthousiast natuurlijk, en er kwam een nieuwe service-lijn voor de afnemers van golfkartonver pakkingen. Een schot in de roos van Ons Belang. Zo golfde de coöperatie gesta dig voort op een zonnige for mule die van opa tot vader en zoon gedragen was. In '64 kwam Jan's zoon Nic Slin gerland bij Ons Belang in dienst als vertegenwoordiger en verpakkingenadviseur. Nic wist van toeten en bla zen: als vader Jan thuis kwam met monsterdozen, was het in het gezin bijna een sport om die dozen „rond dc- kachel" vol geestdrift met el kaar in elkaar te zetten. Ook zoon Nic (nu 44) volgde eersl; de Middelbare Tuinbouw school. Hij vervulde zijn dienstplicht bij de mariniers en tegelijkertijd volgde hij een Algemene Cursus Ver pakking (ACV). Daar moei men niet te licht over den ken. Toen hij zeesoldaat al was begon Nic bij Ons Belang met de verkoop van verpak kingen en 's avonds studeer de hij, om zijn grondslagen te verbreden, marketing erl eco nomie aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Zijn golf kartonervaringen deed hij op bij fabrieken in binnen- en buitenland; „aan de machi nes, daar leerde je het meeste van". Vierkleurendruk Verpakkingen werden steeds belangrijker, meer en meer luxe ook en ingewikkelder (voor de presentatie), met zelfs vierkleurendruk erop. Daar was ook broer Hans Slingerland (39), die na 12 jaar bollenverkoop in de Ver. Staten de coöperatieve gele deren in Sassem kwam ver sterken. De twee broers speelden op elkander in en beiden bezoeken regelmatig Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen I wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHka - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirtors verpakkingsbeurzen binnen en buiten onze nationale grenzen. En maar de vingers aan de pols leggen bij kwe kers en exporteurs. Vandaag is Hans Slingerland de ver pakkingsdeskundige bij uit stek. Samen met Nic ging hij nog tweemaal terug naar de States: eerst om de dozen met bollen vanuit Nederland op de voet te volgen, en later de dozen met bloemen. Hun er varingen werden in vastge legd in beeldverslagen die als documentatie bij Ons Belang ten dienst van de afnemers staan. Kunstmest en verpakkingen. Ons Belang is er in 60 jaar groot door geworden. De „serre" van weleer is bijna onvoorstelbaar uitgegroeid Een klein maar hecht team vóór de jubilerende vestiging. Staand, vierde van links directeur Nic.Slinger hand, derde van rechts broer Hans Slingerland, verpakkingsadviseur. tot de golfkartonnen reus van vandaag, met een toe- komstblik op nog verdere uitbreiding. Loop aan de Delfweg maar eens door de showroom beslist geen slow room en de loodsen. Je waant je dan in de straten van New York, met al die pallets met plano-dozen, hui zenhoog opgestapeld tot wol kenkrabbers, wachtend op de eerste afroep van de klant. Eén telefoontje en roetsj, daar gaat de business op transport met eigen vervoer. Opmerkelijk is, dat de hele „winkel" gerund wordt door een team van slechts 13 men sen, directie en medewer kers: een kleine bezetting maar een hechte ploeg. Nic Slingerland heeft bij de jubi leumviering (een uitstapje voor het personeel) al gezegd: „Je kunt ons vergelijken met een voetbalelftal (invallers kennen we niet, maar het zijn er alles bijeen toch 13). Een elftal dat alleen tot grote prestaties in staat is als alle spelers als goede vrienden met elkaar omgaan". En dan die optimale service hè. En het wederzijds vertrouwen. Actie ook, en met de tijd meegaan. Zoiets is natuurlijk overal al eerder gezegd, niet temin doet Ons Belang er dan toch maar haar voordeel mee, al zestig jaar lang. En daar gaat het om; je moet het toch maar zien waar te ma ken, zal ik maar zeggen. Bijdragen: Paul van der Bijl en Kees van Herpen Foto's: Henk v.d. Ende en Kees v.d. Burg Tips: 071-122244, toestel 23 Medewerkers van Konsumen- ten Kontakt, een consumen tenorganisatie, moeten er pijnlijke voeten en een maag kwaal aan hebben overgehou den. In elf badplaatsen be zochten zij maar liefst tachtig strandtenten en deden zich, uit hoofde van hun beroep, te goed aan koffie, bier, jenever, broodjes ham, cola, patat met, soep en een uitsmijter. Na tuurlijk vergaten de professio nele proevers niet de prijzen van de versnaperingen te no teren. Nadat de voeten waren geheeld en het voedsel ver teerd, werden alle gegevens op een rijtje gezet en gepubli ceerd in Koopkracht nummer 7/8, het maandblad van Kon- sumenten Kontakt (KK). De elf badplaatsen waar werd aangelegd, zijn in alfabetische volgorde: Bergen, Bloem en daal, Egmond, Hoek van Hol land, Katwijk, Kijkduin, Noordwijk, Scheveningen, Wassenaar, Wijk aan Zee en Zandvoort. Bergen is de duur ste badplaats, zo luidt de con clusie. Maar de prijsverschil len zijn niet groot, werd ver der geconstateerd. Hoewel, wie in Bergen een uitsmijter bestelt, loopt de kans daar voor 8,50 te moeten neertel len, terwijl de liefhebber in een strandtent in Kijkduin al voor 5,50 een „strammer max" kan verorberen. En wat te denken van de kop soep die in Zandvoort 4,75 moest opbrengen en in Kat wijk maar 2,25En, op het gevaar af dat de Katwijkse strandtenthouders zich nu massaal op de borst gaan slaan, voor een flesje cola werd in een Katwijks strand- café1,60 gevraagd, terwijl in Scheveningen drie piek voor een flesje moest worden be taald. Noordwijk, tenslotte komt er goed vanaf in de ca tegorie „broodje ham". Mede werkers van Konsumenten Kontakt betaalden twee gul den voor zo'n broodje in Noordwijk, in Egmond 3,50. Maar, er moet niet uit het oog worden verloren dat boven staande prijzen per strandtent gelden. In één badplaats kun nen de diverse strandetablis- sementen natuurlijk verschil- gens Konsumenten Kontakt zijn die verschillen per plaats echter nooit groot. De organi satie wijst op de concurrentie. Is een strandtenthouder veel duurder dan zijn buurman dan zal hij niet veel klanten krijgen, zo luidt de redene ring. In Katwijk gaat dat niet helemaal op. Daar werd in een strandtent1,85 voor een flesje bier betaald en in een andere 2,75. Om een indruk te geven van de situatie in één badplaats zijn de prijzen van de aanwezige strandten ten opgeteld en gedeeld door het aantal etablissementen. Zo werd een gemiddelde prijs vastgesteld. Voor Katwijk, Noordwijk en Wassenaar zien die er zo uit: Katwijk Noordwijk Wassenaar Koffie 1,73 1.69 1.75 Bier (fles) ƒ2,12 ƒ2,19 2,25 Broodje ham 2,77 2,38 ƒ3,00 Cola (fles) 2,03 ƒ2,00 ƒ2,25 Patat met 2,42 2.50 Soep ƒ3,08 2,00 ƒ3.50 Uitsmijter ƒ6,54 ƒ6.50 Belangrijkste conclusie van KK is eigenlijk dat steeds meer badgasten met een goed gevulde koelbox naar het strand gaan. Ook Duitsers, en daarvan moeten de strandtenthouders het blijkbaar hebben, worden steeds vaker met zo'n draagbare koelkast gesignaleerd. Terecht? Bekijk de prijzen en oordeel zelf. LEIDEN Overleden: J.G. Reij- ken, geb. 27-6-1907, man. J. van der Wal, geb. 7-12-1913, man. A. M. Hille- naar, geb. 8-7-1911, vr„ echtgen. van N. A. Bijlemeer. G. C. Slabbekoorn, geb. 13-4-1963, vr. A. Hoogstraten, geb. 23-11-1911, vr„ echtgen. van H. C. van der Loo. S. P. Platteel, geb. >1-1-1910, vr., geh. gew. met J. van leelen. G. L. Post, geb. 28-9-1910, nan. C. F. Brenkman, geb, 30-3-1915, man. J. Voorzaat, geb. 1-7-1898, vr., echtgen. van H. de Graaf. S. P. Douw, geb. 30-3-1900, geh. gew. met A. J. Jonker. I. Ouwerkerk, geb. 23- 3-1941, man. J. van Stein, geb. 14-10- 1894, man. W. D. M. Geesink, geb. 17- 4-1901, vr., geh. gew. met W. Lentz. T. Rietveld, geb. 9-4-1922, man. M. C. van Egmond, geb. 14-1-1903, man. M. Hoefman, geb. 29-7-1906, man. K. Schoenmakers, geb. 13-6-1925, vrl. F. de Blaeij, geb. 23-8-1933, vr., echtgen. van M. de rooter. I. Gast, geb. 16-10- 1945, vr.. echtgen. van J. M. van der Poll. J. M. Marsman, geb. 8-2-1904, vr., geh. gew. met J. C. Mann. A. J. Mooijekind, geb. 30-7-1922, man J. van der Marei, geb. 3-4-1909, man. J. M. de Goede. geb. 9-5-1931, man. M.J.J. van Dijck, geb. 11-3-1946, man. P. Verhagen, geb. 29-6-1911, man. J. van Duijvenbode, geb. 26-1- 1911, man. G. W. J. van Druuten, geb. 10-8-1919, vr., echtgen. van A. A. de Witte. P. Leugering, geb. 5-7-1923, man. A. L. van Iterson, geb. 6-12- 1905, man. G. Kroon, geb. 3-4-1920, man. M. Blankestein, geb. 29-7-1939, man. J. Kasteelen, geb. 3-6-1963. man. M. M. de Knegt, geb. 1-8-1967, man; B. van Zijll, geb. 27-7-1904, vrl.. feh. gew. met H. Bavelaar; C. J. M. rijden, geb. 13-9-1911, vrl.; G. A. J. van Vliet, geb. 16-10-1938, man; J. J. Verstraaten, geb. 14-9-1912, man; A. Philippo, geb. 7-9-1912, man; R. E. Schmidt, geb. 3-5-1933. man; M. E. Vierboom, geb. 28-6-1915, vrl., echt gen. van J. van Alphen; A. C. Rook, geb. 16-4-1986, man; A. Keijzer, geb. 12-9-1900, vrl., geh. gew. met J. D. Heijns; W. A. H. M. Brugman, geb. 21-2-1917, man. Gehuwd: M. G. van Erp en A. Ste- houwer. F. H. Kuipers en C. W. Cloosterman. J. W. D. Boelee en H. C. de Keiser. J. Baart en I. P. de Bruijn. G.A. Brandt en A. Hof. M. H. C. Sweris en M. C. van den Wijngaard. J. J. van Overbeeke en H. S. M Ver haar. G. van Zwieten en W. W. van Breugel. M. A. J. Berbee en M. L. de Vogel. R. Schenkeveld en 1. M. Patti- apon. R. K. Slierings en M. C. Be- kooij. M. Boekkooi en M. Maaskant. P. Kluivers en A. C. E. Stammers. P. A. Lourens en A. M. J. van Gente voort. H. T. de Groot en M. H. van Groenigen. A. N. Alderliefste en W. L. Venema. F. van der Plas en W. J. Reijntjes. J. G. H. M. van Goo- zen en J. J. Wortman. R. Heppener en M. Nessmann. Ondertrouwd: J. P. van den Hoek en M. Holswilder, P. van Rijswijk en J. J. W. Gersjes, J. A. E. M. Zoet en R. M. van den Burg, B. van Ederen en C. M. S. J. Jacobs, S. S. Gontarek en V. Terraneo, P. W. J. Loos en A. M. M. van Ulden, R. van Tellingen en D. C. Stol, H. Ellert en S. M. de Koning, B. P. Kriek en M. Mieremet, F. P. M. Walter en M. I. van der Zeeuw, H. Mooten en I. H. Newton. G. Rietkerk en M. V. T. B. van Ede- ren, J. M. van Cassel en H. C. Schou- ga lijkt even van zijn apropos gebracht door zoveel eerlijk heid. Ene Kees uit Zevenho ven mag het een half uur la ter ook proberen, maar komt niet verder dan elf. Daarna mag zanger Robin Wolters de getapte jongen uit hangen. Luikinga informeert bezorgd of het 'm lukt om ook vandaag zo hoog te zingen. „Dat gaat wel, want ik ben niet verkouden", zegt Robin en doet vervolgens tijdens zijn optreden zijn mond open en dicht op de tonen van de ge luidsband. Volksverlakkerij, waar je thuis voor het radio toestel geen weet van hebt. Video Als laatste kandidate mag Ar- lene uit Noordwijk het probe ren. Harry spuwt het ene, muntje na het andere uit en de jeugdige kandidate gaat even later geheel verscholen achter de doos van de video recorder. Op dat moment gaat de aandacht al weer uit naar de overkant, waar op het Gat van Palace de repetities voor de TV-opnamen van Neder land Muziekland beginnen. Ook hier lijkt het een sport om met een koptelefoon op je hoofd zo belangrijk mogelijk te kijken en af en toe even over de set te lopen, zodat de honderden langs de hekken zien dat je er toevallig wel bij hoort. De onvermijdelijke Vader Abraham komt weer opdra ven en doet alsof hij zijn laat ste plaatje zingt. Dat vindt een bejaarde Noordwijker, die met zijn al even bejaarde herders hond voorbij komt wandelen, wel interessant. Hij begeeft zich naar het plein en doet pogingen om over de hoofden heen te kijken. Net op dat ogenblik probeert de geluids technicus hoe hard de muziek kan. De man krimpt ineen en maakt zich met zijn onver stoorbare en dus vermoedelijk dove hond rap uit de voeten. Hij ziet het zaterdag wel op televisie. lat van Palace in Noord en de belendende par- laats waren gistermid- Tingebouwd tot een stukje matras. Daarop dartel- ie Veronica-boys en die de badplaats onveilig ibefen met de kreet Vero- decomf naar je toe". Het gelen drukte van belang, mop de Noordwijkse bou- t gf bij de opnamen van toomma's als Will Wil Wel Vtderland Muziekland. •efl Veronica-regelneef Rob t gich er persoonlijk mee nsid had, zo omroep- gaan liggen. De i Ie badgasten kozen dan ook voor een verblijf bij het Gat van Palace, waar came ra 's, microfoons en zich vrese lijk belangrijk voelende men sen de boventoon voerden. Om twaalf uur bijt Will Lui kinga de spits af met zijn ra zend populaire programma Will Wil Wel. Ook het pu bliek wil wel, getuige de res pons die de vlot gebekte Lui kinga krijgt. De onafscheide lijke fruitmachine Harry spuugt zijn muntjes tussen de plaatjes en de lijfelijk aanwe zige artiesten door. De jeugdi ge Leidse Shorts zijn er bij voorbeeld, maar ook de veer tigers Rob de Nijs en Peter Koelewijn. Vooral Rob blijkt razend po pulair. Een medley van oude rock and roll-nummers gaat er in als koek, al zijn het voornamelijk vaders met kin deren op hun nek die de tekst mee kunnen zingen. Alleen bij Living Doll van Cliff Ri chard kan de jeugd met de tweede stem van The Young Ones aanhaken. Rob waant zich ondanks het spleetje tussen zijn voortanden de tweede Elvis, al zou the King of Rock 'n Roll het nummer „It's nice" niet zo slissend ge zongen hebben. Kandidate Nel Steenkamp uit Noordwijk dreigt met een vi deorecorder aan de haal te gaan. Citruspersen, krultan- gen, wekkers en andere na righeid slaat ze af om maar zo veel mogelijk muntjes uit de fruitautomaat te vergaren. Vijftien krijgt ze er van Harry en de videorecorder gloort aan de einder. „Materialis tisch van me, hè", zegt ze met enig schuldgevoel en Luikin- Breek, Iwijk.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11