Boek nü uw bungalow- vakantie en verdien 150,- a rreenpeace: Lubbers ïeeft boter op z'n hoofd Sjaal met kranten Sevesowoont daar dan nog iemand?" Lubbers „voorzichtig' over sancties Z-Afrika Jordanië sluit PLO-kantoren Spanje misleid bij uitlevering Dost" :s Nederlanders ongedeerd bij bosbranden -O&AüSl CeidócSootcwvt IjJITENLAND CcicbeSotvuvrit WOENSDAG 9 JULI 1986 PAGINA 5 ev drinkt ander water JKOU De Oekraïense hoofdstad wordt momenteel gedeeltelijk via alternatief systeem voorzien van I ngwater. Dit heeft het officiële bureau TASS bekendgemaakt. Het tft hier een voorzorgsmaatregel in and met de ramp in de kerncentra- Tsjernobvl. Tot voor kort werd water voor de stad voor de helft uit ivier de Dniepr gehaald. Maar de s bestaat, aldus de Sovjet-autoritei- dat het water in de Dnjepr radioac- besmet raakt, ook „al voldoet het steeds aan de medische normen", jjn nog tal van andere maatregelen men om besmetting van het water n te gaan, nadat in eerste instantie ontkend dat de watervoorziening in ar zou kunnen komen. Waldheim president Kurt Waldheim tij dens zijn installatie als president van Oostenrijk. gister morgen In Wenen. In zijn inauguratierede veroordeelde Wald heim het antl-semltls- me en riep hij de Oostenrijkers op to- lerantio te betrachten tegenover etnische en religieuze minder heden. Tijdens de inauguratieplechtig heden vonden In We nen verscheidene protesten plaats. Metroschutter toch voor rechtbank ALBANY De hoogste rechtbank van de Ameri kaanse staat New York heeft bepaald dat Bernhard Goetz terecht moet staan op beschuldiging van po ging tot doodslag, omdat hij niet het recht had eigen rechter te spelen. Goetz kreeg in de VS de status van volksheld nadat hij eind 1984 in de metro van New York geschoten had op vier jonge zwarten, die naar hij dacht van plan waren hem te molesteren en te beroven. Maar de bewondering voor Goetz daalde, toen naderhand bekend werd dat hij voor een twee de keer op een van zijn vermeende belagers gescho ten had nadat hij hem had toegevoegd: „Jij lijkt er niet al te slecht aan toe. Hier is er nog een". Met zijn uitspraak vernietigde het hof in Albany vonnissen van twee lagere rechtbanken die van mening ge weest waren dat iemand zich te weer mag stellen als hij bang is voor molest. Op 2 september begint voor een juryrechtbank in New York een nieuw proces tegen Goetz. De aanklacht luidt poging tot moord en verboden wapenbezit. Slavernij in Brazilië BRASILIA De Braziliaanse politie heeft 63 personen bevrijd die slaaf waren op een afgelegen boerenbedrijf in het Amazonege bied. De dagloners, die waren geronseld in het berooide noord oosten van Brazilië en gepaaid door vooruitzicht op hoog loon, waren vier maanden geleden naar het bedrijf overgevlogen. Zij verrichtten dwangarbeid on der toezicht van gewapende mannen. De „slaven" vertelden de politie dat zij allen bij de grondbezitter in het krijt ston den omdat hij buitensporige prij zen rekende voor levensmidde-, len, medicijnen en onderdak in een gemeenschappelijke barak; AMMAN Jordaanse troepen gewapend met mitrailleurs hebben giste ren de meeste kantoren van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Amman gesloten. De hoogste functionaris van de PLO-groep El Fatah in Jordanië, Khalil Wazir heeft 48 uur de tijd gekregen het land te verlaten. Volgens Wazir moet de actie PLO-leider Arafat in diskrediet brengen, zodat de PLO een andere leider kiest. De Jordaanse regering had maandag opdracht gegeven om de 25 kantoren van El Fatah, de belangrijkste groep in de PLO, te sluiten. Twaalf andere PLO-kantoren mochten open blijven. De sluiting van de kantoren was de hardste Jordaanse maatregel tegen de PLO sinas koning Hoessein in fe bruari de samenwerking met Arafat verbrak. Die samenwerking had tot doel tot vredesonderhandelingen met Israël te komen, maar liep stuk. omdat Arafat tegen de wens van Hoessein in bleef weigeren de staat Israël te erkennen. Premier Peres van Israël heeft tevreden gereageerd op het sluiten van de PLO-kantoren. Hii hoopt dat nu nieuwe stappen gezet kunnen worden in de vredesonderhandelingen. Overigens vrezen Israëlische functionarissen dat veel PLO-ers nu naar Zuid-Libanon zullen afreizen, waar zij de noordgrens van Israël bedreigen. STERDAM „Neder- I heeft zich nauwelijks et tegen pogingen van ikrijk om via econo- :he chantage druk uit Oefenen op Nieuw-Zee- de twee geheime iten uit te leveren die si okken waren bij de slag op de Rainbow i rrior. Lubbers heeft ;r op z'n hoofd". Dat schrijft Greenpeace Ne derland in een reactie op het akkoord tussen Frankrijk en Nieuw-Zeeland over de vroeg tijdige vrijlating van de agen ten. Frankrijk zou hebben ge dreigd het boter-akkoord in de EG met een veto te treffen als de agenten niet zouden wor den uitgeleverd. Het akkoord is mede te danken aan Lub bers. Greenpeace heeft hem om opheldering gevraagd. In Nieu w-Zeeland is een boek verschenen over de aanslag op de Rainbow Warrior. In het boek wordt de naam genoemd van een mysterieuze Franse agent die de twee bommen zou hebben geplaatst die aan de Nederlandse fotograaf Fernan do Pereira het leven kostten. In een interview met radio Nieuw-Zeeland zei fyfichael King, de auteur van „De Dood van de Rainbow Warrior", gis teren dat slechts een man de twee bommen aan de boeg van het schip had vastgemaakt. De man zou uit Nieuw-Zeeland zijn gevlucht voor de politie van zijn bestaan op de hoogte was. Deze agent, Jacques Camurier, zou deel hebben uitgemaakt van een uit drie teams be staande ploeg die was uitge stuurd om het schip te sabote ren. In het eerste team zaten Alain Mafart en Dominique Prieur, de twee agenten die nu door Nieuw-Zeeland zijn uit geleverd. SELDORF De West- 12 e autoriteiten hebben ije in 1984 misleid bij hun oek tot uitlevering van de ij hasjhandel verdachte 1S (emmer Harm Dost. Span- eeft de man uitgeleverd, at hij volgens het Duitse ik verdacht werd van de In werkelijkheid ging om de verkoop van 220 hasj aan Duitsers in Arn- hebben Dost' advocaten, 9?A. Orie uit Den Haag en uitse raadsman M. Grego- gisteren voor de recht- in Düsseldorf gezegd op erste dag van het proces de Arnhemmer. Volgens de advocaten is de Westduitse rechtbank op grond van de op valse beschuldigingen tot stand gekomen uitlevering on bevoegd om Dost te berechten. De advocaten stellen dat de vijf rechters ook individueel niet in staat geacht moeten worden om Dost te berechten. De verdediging vroeg dan ook „wraking" van de rechters. „Zij hebben er blijk van gege ven niet onbevangen tegen over deze zaak te staan", aldus Orie. Naar zijn mening zijn de rech ters vooringenomen en hebben zij het voorarrest van Dost keer op keer verlengd op grond van de verdenking, dat hij hasj in Duitsland heeft bin nengebracht. „Terwijl voor die verdenking geen enkele grond bestaat en heeft bestaan, zoals al blijkt uit het feit dat hij voor import niet terecht staat". Volgens de verdediging staat Dost nu deels opnieuw terecht voor feiten, waarvoor hij in Nederland ook al is veroor deeld. „Het lijkt er sterk op, dat West-Duitsland ons land, met zijn relatief coulante hou ding jegens softdrugs, een lesje wil leren en een voorbeeld wil stellen, hoe tegen de handel in hasj en marihuana moet wor den opgetreden. Dost zelf heeft verklaard op het proces geen woord te zullen zeggen, uit protest tegen zijn behande ling. Juurlanden ïid-Afrika vreesd >or harde ncties 3 1ARE Indien het Wes- I economische sancties af ligt tegen het apartheids- ne in Zuid-Afrika zullen varte buurlanden daar het irst onder lijden. Dit heeft dent Quett Masire van wana gezegd in een vraag- rek met de Westduitse t Die Welt. De president liet „tegen" sancties te zijn r de mensen die het »t worden getroffen door »ycot zijn nu eenmaal de ;n en zwarte buurlan- Bijna de gehele import x>rt van Botswana loopt oiid-Afrika, aldus Masire. limbabwe is onder indus- in en boeren een discussie lan over de eventuele te- itregelen, die Pretoria iffen als Europa sancties ndigt. Veel handelsroutes produkten voor de front- laten, de buurlanden van r -Afrika, lopen via Zuid- a. Zakenlieden en ban- vrezen dat de frontlijn en een miljardenstrop drei- te lopen, tenzij West-Euro- 21 laar economische sancties t Zuid-Afrika compen- met hulp aan de buurlan- De handelsroutes via l-Afrika zijn goedkoper en ouwbaarder dan via ande- ïrikaanse havensteden. Ook Nancy Reagan schrijft memoires NEW YORK Nancy Reagan heeft er in toege stemd dat de uitgeverij Random House haar me moires publiceert. Ze zul len bij de uitgeversgigant verschijnen zodra het echtpaar Reagan het Witte Huis heeft ontruimd. Fi nanciële bijzonderheden over het akkoord zijn niet bekendgemaakt. Volgens de uitgever zal Nancy Re- agans boek „zonder enige twijfel een van de belang rijkste boeken zijn die over de Reaganjaren ver schijnen". ADVERTENTIE Kom in augustus genieten van de zomerzon, de natuur en... de vele verrassingen van de vriendelijke Vendorodo bungalowporkert loohorst en Weerterbergen op de mooiste plekjes van Limburg. Met 5-5terren luxe, gezellige restaurants, volop sportieve mogelijkheden en subtropische golfslag- baden met om een sensationele woterglijbaon! Wees er snel bn Vendorodo heeft de natste bungalows die voor ougustus nog vrij zijn, met moor liefst 150 gulden per week in prijs verlaagd. Zodat u nu extra voordelig logeert m bgvoorbeeia zo'n luxueuze 6-persoons bungalow: 25 juli t/m 1 oug. v.o. 875,-* 1 oug. t/m 8 oug. v.o. J025T- 875,-* 8 oug. t/m 15 aug. v.o. 950;- 800,-* 15 oug. t/m 22 oug. v.o. -840T- 690,-* 22 oug. t/m 29 oug. v.o. 560,-* 29 oug. t/m 5 sept. vjj. 675;-525,-*' Exd. toeslogen. Geldt niet voor reeds geboekte vokonties. Eventuele andere kortingen vervollen bij deze oonbieding. De 150 gulden korting geldt voor olie typen bungalows. Reserveer vandaag nog bij ABN Bank of Vroom Dreesmonn. Of bel direkt Vendorado: 020 - 656565 m maM (ma. t/m vr. van 9 tot 19 uur, za. van 10 tot 16 uur). DCr m de 5-sterren bungalowparken van Vroom Dreesmann IIIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER hersenmassa weliswaar zéér knap was In het oplossen van ingewikkelde wiskundige vraag stukken, maar die niet zo gauw een goede op lossing kon vinden voor de vreemde hersen schimmen van een beroepsboef. Maar dit al les werd Eelco Eelkema tenslotte teveel. „En nou mot het radicaal uutweez'n!" zei hij met alle politionele gestrengheid, die In hem sluimerde. „Jullie krijg'n geen rooie cent van de pries! Jul lie hebb'n geen eerlijk spel gespeeld! Jullie zijn op de akeligst mogelijke wijze hinderlijk opge- treed'n toen jullie merkt'n dat de hooggeleerde professor veel snellerder wasl Jullie hebb'n de reglement'n van de race overtreed'n!" Deze woorden werden natuurlijk allemaal wel ge hoord door de mensen, die langzaam kwamen aanschuifelen om geen woord te missen. En wat die mensen nog voor invloed op de gebeurte nissen zouden krijgen, dét komt nog wel: Lange Jan MARSEILLE De bosbranden die de afgelopen dagen in Zuid- wel wat spannende uren beleefd. Maar uiteindelijk bleven hun Frankrijk en Spanje woedden hebben veel schade aangericht tenten en caravans gespaard. Bij de bestrijding van het vuur, dat aan de bossen, maar afgezien van drie gewonde brandweerlie- nu onder controle is, werden blusvliegtuigen ingezet, die enorme den hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Ne- hoeveelheden water od het brandende bos stortten. Overigens derlandse kampeerders die van drie door het vuur bedreigde blijft het gevaar voor bosbranden in Zuid-Frankrijk erg groot campings bij het Zuidfranse Hyères werden geëvacueerd hebben Het heeft er sinds maart nauwelijks meer geregend. EENITALIAANS DORPJE, TIEN JAAR NA DE DIOXINERAMP SEVESO In de Icmesa- fabriek voor bestrijdings middelen in het tot dan toe volkomen onbekende Italiaanse dorp Seveso springt op 10 juli 1976 een ventiel als gevolg van een uit de hand gelopen che mische reactie in een pro- duktieketel. Er ontsnapt een wolk gas die is besmet met 300 tot 500 gram te- trachloorbenzodioxine. 200 Mensen worden ziek, 3.300 dieren sterven en 77.000 dieren worden af gemaakt. Seveso is de eer ste plaats waar de moder ne industrie zijn tol eist. Nu, tien jaar later, lijkt het da gelijks leven er niet te ver schillen van dat in andere ste den en dorpen in Lombardije. Het schoonmaakwerk is echter nog steeds niet klaar en de be volking leeft nog steeds in angst. Het dioxine heeft ook in de hersens afgezet, zegt een verontruste burger. Tot nu toe liiken de gevolgen van het ongeluk echter te zijn meegevallen. In de eerste da gen na het ongeluk kregen 193 mensen last van chlooruitslag, een huidaandoening die nu in alle gevallen is genezen. Onder de 220.000 mensen in de omgeving die regelmatig wor den gecontroleerd zijn geen verhoogde cijfers gevonden voor ziektes Datzelfde geldt voor het aantal geboorte-afwij kingen en miskramen. Het on derzoek zal tot 1997 worden voortgezet om de schade op lange termijn vast te stellen. In de straten van Seveso spe len weer kinderen, op de bankjes voor de koffiehuizen praten oude mannen weer over voetbal en op de akkers staat weer groente. Alleen in het gebied dat destijds tot ge varenzone A werd gebombar deerd zijn de gevolgen van het ongeluk nog direct zichtbaar. Twee groene heuvels vormen de plaats waar een kwart mil joen kubieke meter besmet materiaal (aarde, planten en stenen van afgebroken gebou wen) werd begraven. Het ge bied draagt nu de naam eiken park, maar de toegang tot het met eikebomen beplante park is nog verboden. Even verder op wordt nog een nieuwe bo venlaag aangebracht op afge graven grond die in '87 waar schijnlijk weer bebouwd zal worden. De Zwitserse chemie-reus Hoffman-La Roche, eigenaar van het bedrijf in Seveso, heeft het boetekleed aange trokken en de Italianen in to taal rond 300 miljoen Zwitser se frank schadevergoedingen betaald. Maar de zaak zal nog enige tijd slepen, want Gaeta- no Carro, voorzitter van het comité van dioxine-slachtof fers, is van plan namens 300 mensen een procedure te star ten om smartegeld te krijgen. Giuseppe Reggiani, door La Roche aangesteld als hoofd van het klinisch onderzoek naar de gevolgen van dioxine, stelt dat het onjuist is gebleken dat dioxine werd beschouwd als de giftigste stof die ooit door mensen was gemaakt. Carro zegt dat veel bewoners van de stad nog steeds bang zijn, ondanks alle geruststel lingen van experts. Bij iedere ziekte denkt iedereen direct aan het ongeluk. Hij vertelt over een 20-jarige met een hersentumor, een 17-jarige met leukemie en een impoten te man van 25. In het openbaar wordt in Se veso nauwelijks meer over de ramp gesproken. Onder de op pervlakte leeft de onrust ech ter voort, want er zijn andere gevallen bekend van dioxine- gebruik, waarbij na langere tijd gevolgen zichtbaar wer den. Tijdens de oorlog in Vietnam strooiden Amerikaanse bom menwerpers tonnen Agent Orange uit over het land, een ontbladeringsmiddel waarin in totaal 170 kilo dioxine was verwerkt. In talloze zieken huizen in Vietnam zijn de vre selijke gevolgen ervan te zien. En ook Amerikaanse piloten die met Agent Orange vlogen hebben in een aantal gevallen kanker gekregen. Hun proces sen tegen de staat stuiten al ja ren op het argument dat een verband tussen dioxine en kanker en afwijkingen bij het nageslacht nooit wetenschap pelijk is vastgesteld. Economisch en psychologisch hebben de 17.000 inwoners de gevolgen van het ongeluk ja renlang moeten meedragen. Na het ongeluk stortte de plaatselijke economie in, om dat niemand in Italië nog pro dukten uit het plaatsje wilde kopen. In de eerste jaren na het onge- luk kwam het zelfs voor, zo vertelt Carro, dat mensen uit Seveso hun woonplaats moes ten verzwijgen, om te voorko men dat ze in café's plotseling alleen aan de bar zaten. Een dorpeling belde ooit met de PTT in Rome om een gesprek aan te vragen met Australië. Toen hij zijn woonplaats noemde was het antwoord: Se veso? „Maar woont daar dan nog iemand?" Voedsel-luchtbrug voor zuiden Soedan KAMPALA Ten behoeve van tienduizenden honger lijdende mensen in het zuiden van Soedan hebben de Verenigde Naties een luchtbrug ingesteld. In zes dagen tijd moet 350 ton graan vanuit Entebbe (Oeganda) naar de Zuidsoedanese stad Joeba ge vlogen worden. Elke dag zullen twee Boeings-707 met elk 33 ton de vlucht van 700 kilometer maken. In het zuiden van Soedan hebben sinds de ernstige droogte van 1984 meer dan twee mil joen mensen te kampen met gebrek aan voedsel. Het gebied rond Joeba, 1.400 kilometer ten zuiden van Khartoem, kan van wege de al drie jaar durende guerrilla over land moeilijk wor den bevoorraad. STRAATSBURG Pre mier Lubbers heeft zich gisteren in het Europese Parlement zeer voorzich tig uitgelaten over de mo gelijkheid van EG-sanc- ties tegen Zuid-Afrika. Volgens de premier heeft de Europese top vorige week besloten „dat bij het ontbreken van concrete vooruitgang verdergaande maatregelen noodzakelijk zouden kunnen blijken". Lubbers gaf geen tijdsche ma voor het nemen van eventuele maatregelen. In de verklaring lijkt Lubbers terug te komen op zijn uitleg aan het eind van de EG-top in Den Haag. Daar werd gesteld dat de Britse minister van bui tenlandse zaken drie maanden de tijd had een dialoog op gang te brengen tussen de Zuidafri- kaanse regering in Pretoria en het zwarte verzet. Mocht Howe daar niet in slagen, dan zou de EG moeten overgaan tot sancties. Overigens week de versie van Lubbers toen al sterk af van de manier name de Britse premier Thatcher, de Duitse bondskanselier Kohl en de Franse president Mitter rand het akkoord uitlegden. Lubbers zei gisteren dan ook ter verduidelijking dat „de grote landen de neiging heb ben voorzichtiger te zijn met de aankondiging van maatre gelen". De EG ministers van buiten landse zaken komen 21 juli weer bijeen om de toestand in Zuid-Afrika te bespreken. Dat is overigens dezelfde dag waarop bisschop Tutu voor de tweede maal met president Botha zal praten. Sir Geoffrey Howe, die gisteravond naar zuidelijk Afrika is vertrokken, heeft in het Europese Parle ment aangekondigd dat hij la ter deze maand toch een ge sprek zal hebben met de rege ring Botha. Deze gaf eerder te kennen „geen tijd" te hebben voor een ontmoeting. Daaren tegen is Howe niet van plan met het ANC te spreken, nu hij vandaag in Zambia is, waar de verzetsbeweging haar hoofdkwartier heeft Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken paris. Noteer als nieuwe abonnee ingaande.. Naam:. Adres: Postcode/plaats: Telefoorvfvoor controle bezorging)I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar. Naam:Voorlettert Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5