Ambtenaren niet langer automatisch bevorderd Euthanasiekwestie meer crisisgevoelig dagjes mens 4 WEDUWEN LEVEREN IN VOOR WEDUWNAARS Defensie- "uitgaven Xwee procent ïhoger Huurverhoging van meer dan 2 pet mogelijk lARTPATIENTEN IN PANIEK NA JITSPRAKEN VAN DER REUDEN Sterkste bokser Dagboek van een "INN ENLAND £eidóc@ou/ia/nt WOENSDAG 9 JULI 1986 PAGINA 3 ^loot-pionier _yert van Dijk overleden F 3IPHOL Evert van Dijk, één van de (te piloten uit de geschiedenis van de bur- juchtvaart in Nederland, is op 92-jarige :tijd overleden in zijn villa bij het Italiaanse |je Varese. Delftenaar Van Dijk behoorde lerhet eerste groepje vliegers waarmee Ples- in 1924 de KLM optuigde. Hij was in juni tevens de eerste Nederlander die de ig over de Atlantische Oceaan maakte. In 'st Fokker „Southern Cross" vloog Van Dijk e^en met sir Charles Kingsford Smith in np dagen van Ierland naar Newfoundland, piloot-pionier, die later miljonair zou wor- bleef zijn hele leven aan de KLM ver- jcht en leidde vanaf zijn pensionering een iggetrokken leven in Italië. De belangrijke 9 rol die Evert van Dijk (in de cockpit) voor Erat VAM PUK de Nederland se burger luchtvaart heeft vervuld werd zestien jaar geleden nog eens on derstreept toen de KLM een Fokker „Friendship" naar hem ver noemde. Drietal bekent doodsteken Amsterdammer AMSTERDAM Twee Amster- dammers die maandagavond in de hoofdstad zijn aangehouden, hebben gisteren bekend hun 28-jarige kennis Freddie Nebig met messteken om het leven te hebben gebracht. Het zijn de 21-jarige R.C. en de 25-jarige R.H. Ook is de vriendin van de laat ste, de 17-jarige S.P., aangehouden. Zij is getuige geweest van de hele steekpartij die volgde nadat Nebig hen met zijn mes in hun gestolen auto had getreiterd. Het drietal heeft verklaard duidelijk de bedoeling te hebben gehad Nebig van het leven te beroven, omdat ze bang waren voor represailles na de ruzie. PSEUDOKOOPTEAMS AMSTERDAMSE POLITIE SUCCESVOL AMSTERDAM De zogenoemde pseudo- koopteams van de Amsterdamse politie, kop pels streng geselecteerde politiemensen die voor korte tijd „zaken doen' met de zware ge organiseerde misdaad, blijken in hun werk re delijk succesvol te zijn. Sinds de officiële in stelling van de teams, medio vorig jaar, zijn 47 verdachten aangehouden en ruim dertig kilo hard drugs en 9 kilo explosieven in beslag ge nomen, zo meldt de Amsterdamse commissaris K. Sietsma in het laatste nummer van het Al gemeen Politieblad. Verder wisten de teams vals geld, gestolen reischèques en juwelen en een uit een Parijs museum gestolen schilderij boven water te krijgen. eiU Touwtrekken om "ifetel van WVC )EN HAAG De VVD renst in een volgend kabinet ministers van binnenland- zaken en wvc te leveren. 'e'ooral de post WVC is voor st|e liberalen van belang ge- >aéen de regeling van de eut- njanasie en de mediawetge ving. Justitie willen de libe- alen inleveren. Ie VVD wil in elke beleids- e^ctor een vertegenwoordi- ;jer. Binnen de financieel-so- dale driehoek heeft de VVD ^orkeur voor Economische "laken, bij het buitenlands hjeleid voor Defensie en bij Dt je investeringsministeries 3a|oor Verkeer en Waterstaat. )e liberalen wensen verder fier staatssecretarissen. g fan CDA-onderhandelaar iri)e Vries mag de VVD Justi tie behouden. Hij noemde j/VD-minister Korthals Altes ,'eer capabel. De Vries wil jVVC, waar CDA-minister PSrinkman zetelt, in CDA- >e landen houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ambtenaren zullen volgens het regeerak koord niet meer automatisch worden bevorderd. Salaris- verbeteringen zullen indivi dueel moeten worden beke ken. De minister van binnen landse zaken zal dit plan met de centrales van overheids personeel uitwerken. Het overleg over de arbeidsvoor waarden zal plaatsvinden binnen de door het kabinet vastgestelde ruimte. Daarbin nen kunnen de centrales prioriteiten aangeven, zoals een betere beloning voor groepen ambtenaren. CDA en VVD hebben afge sproken om in de komende vier jaar voor de ambtenaren 600 miljoen gulden vrij te maken. Hoe dit geld besteed moet worden staat echter niet vast. Volgens CDA-on derhandelaar De Vries zal het grootste deel bestemd zijn voor arbeidstijdverkorting. Zijn VVD-collega Nijpels be weerde daarentegen dat het merendeel op zal gaan aan een betere beloning voor die ambtenaren die in vergelij king met het bedrijfsleven te weinig verdienen. Volgens Nijpels zal de belo ning voor de ambtenaren voortaan voor de helft de loonontwikkeling in het bedrijfsleven volgen. De Vries stelde daarentegen dat afgesproken is om de koop kracht van de ambtenaren te handhaven. Volgens hem zouden ambtenaren die nu in vergelijking met het bedrijfs leven te weinig verdienen er hoogstens 0,25 procent per jaar extra op vooruit kunnen gaan. Het Centraal Planbu reau maakt nog berekenin gen over deze zaak voor de regeringsverklaring. Weduwen De uitkeringen voor wedu wen zullen van 100 naar 90 procent worden verlaagd. Dat gebeurt door de „één-ou dernorm", die in de bij standswet geldt, ook op de AWW toe te passen. Een we duwe met kinderen onder de 18 jaar, die nu maandelijks bruto 1.598,70 AWW ont vangt, zakt naar het niveau van een één-oudergezin in de bijstand: 1.343,55. Een maandelijkse achteruitgang van 255,15 gulden bruto. Het is nog niet bekend of deze verlaging alleen geldt voor nieuwe gevallen of ook voor bestaande. Op die manier komt geld beschikbaar voor de invoering van een we duwnaarspensioen. De verhaalsplicht in de bij standswet zal alsnog worden gerealiseerd. Indien mogelijk zal de uitkering aan de ge scheiden vrouw op haar ex- man worden verhaald. Een dergelijk voorstel van staats secretaris De Graaf (Sociale Zaken) is eerder dit jaar door de Eerste Kamer verworpen. in )EN HAAG De defensieuitgaven zullen de —tomende jaren, inflatie niet inbegrepen, met Iivee procent per jaar stijgen. In het ontwerp- egeerakkoord was nog sprake van een stijging an twee procent inclusief inflatie. De NAVO ist jaarlijks een stijging van de defensieuitga- en met drie procent. 'olgens VVD-onderhandelaar Nijpels komt n (oor de nu aangebrachte wijzigingen er toch ien jaarlijkse stijging van de defensie-uitgaven lan drie procent, als ook de hogere beloning ni/oor militairen wordt meegerekend. r(^DA en VVD zijn overeengekomen dat meer 1 {eld beschikbaar komt voor een betere lucht verdediging. Hoeveel precies vermeldt het re geerakkoord niet. Nieuw is de bepaling dat het Ïiinisterie en de niet-operationele staven wor- en doorgelicht op efficiency. Het burgerper- loneel bij Defensie zal evenals alle ambtenaren n rijksdienst ingekrompen worden. Vijftig kaarsjes fractieberaad over het regeer akkoord vierde hij zijn vijftigste verjaardag met een grote taart. Nijpels, de gaande man, ziet er op toe. •dMM DEN HAAG Het regeer akkoord sluit niet uit dat vol gend jaar per 1 juli de huren met meer dan twee procent zullen stijgen. De jaarlijkse huurverhoging wordt voort aan gekoppeld aan de ont wikkeling van de koop kracht. Als die toeneemt, kunnen ook de huren verder omhoog. Het aantal koopwoningen wordt niet beperkt. De bezui nigingen van een half mil- {"ard op de subsidies in de ïuur- en koopsector (onder meer de individuele huur subsidie) zijn als harde af spraak uit het regeerakkoord verdwenen. Deze en andere wijzigingen houden in dat CDA en VVD de ombuigin gen in de volkshuisvesting (ruim 1 miljard) wat soepeler willen doorvoeren. Nieuw is ook het besluit om „met voorrang" een interge meentelijk risicofonds op te richten. Dit fonds moet de fi- nianciële klappen opvangen, die ontstaan als mensen de lasten van hun huis met ge meentegarantie niet meer kunnen dragen. Gemeenten hoeven minder te bezuinigen DEN HAAG De gemeenten zullen de komende vier jaar 425 miljoen gulden moeten bezuinigen, d.w.z. 75 miljoen min der dan in het ontwerp-regeerakkoord was voorgesteld. Er is niet getornd aan de 50 miljoen gulden die de gemeenten jaar lijks extra krijgen voor de investering in wegen. In het regeerakkoord wordt ook niet meer gesproken over het afstoten van rijksdiensten met kantoren in de regio. Een zelfde formulering ten aanzien van provinciale diensten is ook vervallen. (Vervolg van de voorpagina) Tegelijkertijd ging echter ook een oude wens van de libera len in vervulling: ieder ka merlid van CDA of VVD mag naar eigen overtuiging voor of tegen een bepaald feuthanasie-wetsvoorstel (temmen. Volgens het re geerakkoord moeten CDA'ers en VVD'ers zich bij de beoordeling van voorstel len inzake euthanasie „in de eerste plaats laten leiden door de wenselijkheid van voortzetting van de coalitie". Onmiddellijk daarna volgt echter een passage waarin staat dat „individuele leden de volle vrijheid behouden datgene te steunen wat naar hun oordeel in wetgeving ge steund móet worden". Deze tekst is in de plaats gekomen van de zin waarin de fracties van CDA en VVD beloofden, „zodanig op te treden dat de coalitie niet in gevaar wordt gebracht". Nijpels gaf gisteren toe, dat de nieuwe tekst tot gevolg heeft dat „de crisisgevoelig heid van de euthanasiekwes tie is toegenomen", een uit spraak die later door De Vries werd beaamd. Volgens De Vries zullen de CD A-mi nisters in het kabinet niet meewerken aan de invoering van een euthanasiewet die indruist tegen de CDA-op- vattingen. „De VVD moet beseffen dat hier dus sprake is van een doodlopende weg", aldus De Vries. De VVD-fractie was zeer te vreden met de nieuwe eutha- nasie-paragraaf, die door Nij pels „een belangrijke stap naar de legalisering van eut hanasie" werd genoemd, een uitspraak die door De Vries direct werd tegengesproken. Nijpels verwees met name naar een nieuwe passage waarin wordt gezegd dat de huidige praktijk van toepas sing van euthanasie wordt voortgezet tot de nieuwe wet geving terzake van kracht wordt. Zolang er geen' aparte euthanasiewet is, zal het ka binet geregeld overleg voe ren met de instellingen en organisaties in de medische wereld over de recente ge rechtelijke uitspraken in euthanasiezaken. De Tweede Kamer krijgt een periodiek verslag van dit overleg en zal daar ook over debatteren. De bewindslieden van Justi tie en WVC zullen samen met de medische wereld „zorgvuldigheidseisen" op stellen. Dat zijn eisen waar aan medici moeten voldoen, willen zij een beroep kunnen doen op een reeds bestaande uitzonderingsbepaling in het Wetboek van Strafrecht. Vol gens deze bepaling leidt eut hanasie niet tot strafvervol ging als er sprake is van „overmacht". 2 tN HAAG Zowel de Ver ft ging van Hartpatiënten als q 1 Nederlandse Hartstichting n overstelpt met telefoontjes [j p in paniek geraakte patiën- i na uitlatingen van staats- -tfetaris Van der Reijden olksgezondheid) over by- [^fs-operaties. De bewinds in zei onlangs dat zestig pro sit van die operaties de le- nsduur van de patiënt niet nrlengt. Er zou volgens Van r Reijden in vele gevallen helemaal geen verbete optreden. die opmerkingen op gegevens van de Stanford-universiteit in Californië. Volgens de Ne derlandse Hartstichting klop- Ken de percentages wel, maar eeft Van der Reijden die veel te simpel en daardoor gevaar lijk naar buiten gebracht. Dr. Stiggelbout van de Hart stichting: „Een bypass- opera tie is niet in eerste instantie bedoeld om de levensduur van een patiënt te verbeteren. Het gaat erom de klachten weg te nemen. Een bypass-operatie is een lapmiddel, het proces van aderverkalking stop je er niet mee. Wel gaan veel mensen na zo'n operatie gezonder leven, waardoor dat proces minder snel gaat. Ze leven dan dus ook langer. Maar Van der Reijden heeft gelijk, dat dit voor zo'n zestig procent van de geopereerde patiënten niet op gaat. Daarmee zijn de ruim ne genduizend bypass-operaties in Nederland echter nog niet zin loos, want de mensen die ze ondergaan leven erna echt heel wat prettiger dan erve Slechts bij 15 a 20 procent is ook dat niet het geval, maar je weet natuurlijk nooit van te voren welke patiënten dat zijn". Bokser Arnold Vanderlijde ontpopte zich gisteren als sterkste man van Nederland. Hij trok een vrachtwagen over dè Wilhelmi- nabrug bij Maastricht, waarmee een actie voor Soedan werd ge start. Het is een vervolg op de voedseltransporten van Neder landse chauffeurs in augustus verleden jaar naar dit door hon gersnood geteisterde Afrikaanse land. De nieuwe actie, Truck Aid Festival gedoopt, is bedoeld om geld in te zamelen voor het stichten van onderhouds- en reparatiewerkplaatsen voor vracht- wagens in Soedan. Studenten tweede fase krijgen uitstel dienst ZOETERMEER Studenten in het wetenschappelijk onder wijs die afgestudeerd zijn in de eerste fase en het komend stu diejaar aan de tweede fase wil len beginnen, kunnen -daar voor uitstel van militaire dienst krijgen. Dat heeft mi nister Deetman (Onderwijs) met zijn collega De Ruiter (De fensie) afgesproken. De rege ling voor studenten die aan hun onderzoekers- of ontwer persopleiding beginnen is tij delijk, omdat een definitieve oplossing nog gevonden moet worden. Volgens het ministerie van on derwijs kunnen ook de studen ten die gebruik maken van de Wet horizontale doorstroming uitstel van militaire dienst krijgen. Die wet maakt het mogelijk na het halen van de propedeuse in het hoger be roepsonderwijs over te stappen naar de universiteit. De stu dent die al uitstel van dienst had omdat hij een hogere be roepsopleiding volgt, kan dat uitstel houden als hij na propa- deuse overstapt naar de uni versiteit. Hij moet die hbo-pro- padeuse dan wel in één jaar afmaken. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Herman Jansen dat in Amsterdam zowel de overheid als het bedrijfsleven als het oplichtersgilde en de toeristen zelf extra initiatieven ontplooien om meer toeristen naar de hoofdstad te lokken en hen vervolgens van nog meer besteedbaar geld af te helpen. Attractie- haart Amsterdam 1986 Het gemeentevervoerbedrijf Amsterdam heeft in samen werking met de VVV Am sterdam en het lokale bedrijfsleven de attractie- kaart Amsterdam 1986 gepre senteerd, die vanaf vandaag tot en met 31 december ver krijgbaar is. Een bijzonder slim idee, al waren bijvoor beeld de NS natuurlijk al veel eerder zo slim met hun dagtochten, dus eigenlijk iets slimmer. Bij de spoorwegen kan men een dagtocht boe ken voor een bedrag dat de prijs van de te bezoeken at tractiefs) slechts een fractie te boven gaat In Amsterdam is het eigenlijk hetzelfde, maar dan andersom. Daar kan men bij de vier verkoop punten van het gemeentever voerbedrijf en bij de VVV op het Stationsplein een attrac- tiekaart kopoen waarvan de prijs slechts een fractie ligt boven die van de normale één-, twee- en driedaagse reiskaarten. Binnen de hoofdstad mag de houder van een attractie- kaart één tot drie dagen on beperkt reizen met bus, me tro en trein en ook nog eens tien andere voordelen incas seren. Vooral musea buiten het normale bezoekerscen trum zijn opgenomen: leuk voor die musea, hwdig voor het openbaar vdFvoer. Er wordt door de initiatiefne mers dan ook duidelijk ge mikt op toeristen die het voor de hand liggende Am sterdam al kennen en bij hun volgende bezoek eens wat verder willen kijken dan de neus van hun schoenen lang is. Wie alles bezoekt, nog ergens een gratis kopje koffie mee pikt en bij David en Goliath ook nog eens een pannekoek voor de helft van de prijs verorbert, kan stellen 21 gul den aan kortingen te hebben genoten. Een attractiekaart voor één dag kost tien gul den, voor zowel de tweede als de derde dag komt er een rijksdaalder bij. Alles bij el kaar geen geld om je een buil aan te vallen, al zou ombuds man Frits Bom, die onlangs in Spanje bijna gedemonteerd werd, misschien ontdekken dat als iemand in Amsterdam alles te voet doet en slechts een klein deel van de nu aangeboden attracties wil zien, hij binnen een tientje kan blijven. Er is ook nog het AUB, het „Amsterdams Uitburo", dat vooral veel aan theaterpro motie doet. Maar ook de ze ven 5- sterrenhotels in Am sterdam hebben zich niet on betuigd gelaten in hun pro motie. Zij bieden voor de zo mermaanden een luxe-week einde aan voor een „schappe lijk" prijsje, waarbij de hotel gast een fraai paspoort mee krijgt met coupons die in diverse lokaliteiten en musea een gratis drankje c.q. gratis entree (of erg veel korting) opleveren. Er zijn ook nog hotels in aanbouw en de Amerikaanse toeristen met hun harde dollars laten het dit jaar redelijk afweten, dus elk initiatief de hoofdstad met mensen te vullen lijkt bittere noodzaak. Hoe pakken andere grote ste den de attractieve kortingen voor toeristen aanIn Rotter dam en Utrecht ligt dat niet zo duidelijk. Op beide hoofd kantoren van de VVV in die steden wordt hulpeloos ge zocht naar die ene persoon („net weg", „komt zo" en „belt zo terug") die mogelijk het antwoord weet op een vraag die toch dagelijks di verse keren aan deze in toe ristische informatie gespecia liseerde instanties zal worden gesteld. Korting op wachten krijgen we niet. dan maar geen antwoord. In Den Haag schudt de VVV moeiteloos enkele mogelijkheden uit de kantoormouwen: museumbus voor een gulden, „Den Haag cheques", Royal Tours en een Scheveningen Paspoort. Dat laatste is overigens niet van de VVV maar van de Stich ting Scheveningen Bad. Gelukkig slaan ook de toeris ten zelf de handen ineen om publiek naar de grote steden te trekken. Een grappig voorbeeld is deze week in Amsterdam een neger in een witte smoking voor het Cen traal Station. „Human Sta tue" is er geschilderd op het kistje waarop hij als een standbeeld staat. Af en toe beweegt hij als een robot om een bekertje met geld op en neer te laten gaan. En omdat z'n hoofd wegsmelt onder een dikke, wollen baret, moet de man ook vaak z'n tong over z'n lippen halen. Af en toe verandert hij door pure dorst in een buikspre kend standbeeld en klinkt er vanachter het vest van z'n smokingjasje „get me some thing to drink, quickly!". Helemaal niet leuk en een doorn in het oog van zowel de Amsterdam-promotors als de politie zijn de groepjes op lichters die onder meer in de Damstraat het balletje- balletje- spel spelen en daarbij elke deelnemer voor zo'n honderd gulden het schip in laten gaan. Elke groep bestaat uit een vinger vlugge speler die de voorbij gangers uitdaagt te raden on der welke beker een balletje ligt, en uit handlangers die meespelen en de schijn wek ken dat er toch wat te win nen valt en handlangers die opletten of er politie aan komt Balletje, balletje zal zeker geen demonstratiesport wor den op de Olympische Spelen van 1992, mocht Amsterdam dat evenement voor zich we ten op te eisen. Ook voor die Spelen blijft de promotie in volle gang. Morgen gaat de Olympische tram nu nog Snder zeil voor het paleis op e Dam rijden. HERMAN JANSEN Het oplichtersspelletje „balletje, balletje" zal zeker geen de monstratiesport worden op de Olympische Spelen van 1992, mocht Amsterdam dat evenement voor zich weten op te ei sen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3