Anglicaanse Synode bezweert crisis Keer in onkerkelijkheid onder studenten aan tafel £cidóc Qowtm\ Ceidóc Soivumt kerk wereld BESLISSING OVER VROUWELIJKE PRIESTERS UITGESTELD boekwijzer beroepingen LEDEN HULPORGANISATIE UIT EL SALVADOR GEZET OPNIEUW ONDERZOEK VATICAAN NAAR OPVATTINGEN AMERIKAANSE PROF weer Af en toe regen ACHTERGROND WOENSDAG 9 JULI 1986 PAG» Eredoctoraat voor prof. Schillebeeckx De Presbyteriaanse universiteit van Edinburgh in Schotland kent morgen aan prof.mag.dr. E. Schillebeeckx een eredocto raat toe in de theologie. Schillebeeckx zal bij die gelegenheid een toespraak houden over de kwestie van het ambt in de ker ken. Prof. Schillebeeckx. die in 1983 met emeritaat ging als hoogleraar in de systematische en historische theologie aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, zal in Edinburgh zijn Zingen van „Voorwaarts christen-strijders" mag De Verenigde Methodistische Kerk in de Verenigde Staten zal de liederen „Voorwaarts christen-strijders" en „The Battle Hymn of the Republic" niet uit haar liedboek schrappen. De Kerk heeft hiertoe besloten wegens de vele protesten na het besluit van de commissie voor de herziening van het liedboek beide liederen wegens hun militaristische karakter niet meer in het liedboek op te nemen. De commissie vond dergelijke lie deren onverenigbaar met de standpunten van de methodisti sche kerk inzake kwesties van vrede en veiligheid. De com missie heeft verscheidene petities en meer dan achtduizend brieven ontvangen waarin het besluit van de commissie werd veroordeeld. Een gek indien hij zwijgen kan gaat door voor een verstandig man Constantijn Huygens (Van onze correspondent Ro ger Simons) De Generale Synode van de Anglicaanse Kerk heeft gisteren in York haar definitieve beslissing inzake de mogelijke wij ding van vrouwen tot priester nog een poosje verdaagd. Op aandringen van Dr. John Habgood, aartsbisschop van York, In veel kerkelijke gemeenten neemt het vormings- en toe- rustingswerk een steeds be langrijker plaats in. Gemeen te-zijn vraagt om een voort durend leerproces, waarin steeds opnieuw gezocht wordt naar de relatie tussen geloof en wereld. De Centra le voor Vormingswerk Her vormde Vrouwen Dienst heeft in samenwerking met het Toerustingscentrum van de Gereformeerde Kerken en het Vrijzinnig Protestants centrum voor Maatschappe lijke Toerusting onder de ti tel Leren in de gemeente een handreiking samenge steld waarin men behulp zaam wil zijn bij dit leerpro ces. Aan de orde komen ach tereenvolgens het belang van leren voor het gemeente-zijn, het opzetten van een com missie vorming en toerusting en het voorbereiden en uit voeren van vormings- en toe rustingsactiviteiten. Een andere bijdrage is ver schenen onder de titel Ouder worden wij allemaal. Om over dit onderwerp, dat bij sommigen taboe is, gesprek ken mogelijk te maken, schreef Henk Schreuder dit boekje. Het boekje bevat ook veel praktische informatie alsmede suggesties om aan de slag te gaan in de eigen om geving. Beide boekjes zijn versche nen in de serie Toerusting. De prijs ervan bedraagt voor het eerste 4,50 en voor het tweede 7,50. Ze kunnen be steld worden bij de Centrale voor Vormingswerk/H.V.D., postbus 1100, 3970 BC Drie bergen. tel. 03438 18.334. Giro 42618. Vandaag wordt in de rooms- katholieke kerk herdacht hoe in 1572 negentien pries ters en religieuzen uit Gor- cum in Brielle ter dood wer den gebracht. De archivaris van Gorcum, A.J. Busch, heeft op initiatief van de VVV van Gorcum het relaas van deze Martelaren van Gorcum in een uiterst sobere verteltrant te boek gesteld. Het boekje plaatst de moord in zijn tijd en is verlucht met een aantal illustraties. Exem plaren van het boekje zijn te bestellen bij de VVV in Gor cum en bij de Bisschoppelijke Brielse Commissie, Nobel- straat 22, 3231 BC Brielle, tel. 01810-12142. Prijs 3.50 Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot pastoraal medewerker te Rijswijk (Z.H.) (part-time) ten be hoeve van kerkeraadscommissie Hervormd-Gereformeerd de heer KJ. Visser, wonende te Gouda. Aangenomen naar Schipluiden H.C. van het Maalpad, kandidaat te Hou ten. Bedankt voor Katwijk aan Zee dr. G. Bos te Urk. Bedankt voor Nieuwe Tonge W. Pie- ters te Genemuiden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oostermeer drs. R.H. Stutvoet te Brouwershaven. Aangenomen naar 't Zandt en Zijldijk H. Thon, kandidaat te Steinfurt (BRD). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Mussel drs. A. Boersma, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Beilen (in combinatie met Hooghalen), voor Broek op Lan- gedijk en voor De Lier (in samenwer king met Maassluis). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Randburg (Zuid-Afrika) B. van der Heiden te Woerden. werd over deze contro versiële kwestie niet ge stemd; ze werd integen deel verwezen naar een comité van bisschoppen. Dit comité zal diverse middelen ter voorkoming van een kerkelijke scheu ring ten gevolge van de wijding van vrouwen on derzoeken en verslag uit brengen in februari 1987. Met dit besluit volgde de Synode ook het advies van Dr. Robert Runcie, aartsbisschop van Canter bury, die in een toe spraak verklaarde dat de Anglicaanse Kerk mo menteel het risico liep van door de uitslag van een stemming te worden verscheurd. De kerkvaders vreesden niet alleen ontslagnemingen door anti-feministische dominees, maar ook een scheiding in twee verschillende soorten kerkgemeenschappen, waarbij de ene zou worden geleid door mannen en de andere door vrouwen. Ook werd ge vreesd dat een revolutionaire beslissing inzake priesterwij- digingen de betrekkingen met Rome zou schaden. Tijdens het debat van gisteren spraken vele geestelijken en leken hun ernstige bezorgd heid uit. Maar de weifelende houding van de meeste man nen werd door vrouwen aan de kaak gesteld. Afgelopen zaterdag had de Synode al ge weigerd haar goedkeuring te hechten aan een voorstel om bezoekende vrouwelijke priesters in Engeland de com munie te laten uitreiken. De wereld telt momenteel al 743 vrouwelijke Anglicaanse predikanten. Zij werden tot priester gewijd in de Verenig de Staten en Canada, Nieuw- -Zeeland, Kenia, Oeganda, Hong Kong en Brazilië. Ver wacht wordt dat bezoekende vrouwelijke priesters in Enge land het verbod inzake uitrei king van de communie toch met voeten zullen blijven tre den. De eerste maal dat dit gebeurde, was afgelopen len te, in de Zuidlondense ge meente Lewisham. Het principe van vrouwelijke priesterwijdingen werd in 1984 goedgekeurd door de Ge nerale Synode. Nu zij haar de finitieve beslissing op de lan ge baan heeft geschoven, zal het allicht nog een hele tijd duren eer de knoop definitief wordt doorgehakt. Nadat de Synode heeft beslist, moet trouwens het Britse parle ment de maatregel nog goed keuren. Kerkelijke waarne mers veronderstellen dan ook, dat in Engeland de eerste vrouwelijke priesters pas in het begin van de jaren negen tig zullen aantreden. Er lijkt een einde te ko men aan het „Ik-tijd- perk". Dat is een conclu sie die getrokken kan worden uit een enquête, die de Evangelisatie Ne derlandse Studenten (ENS) gehouden heeft on der bijna vierhonderd studenten. Ze constateren dat de jongeren in ant woord op de vraag naar de zin van het leven min der eigenzinnig reageren dan bij een vorig jaar ge houden onderzoek. Ruim veertig procent van de ondervraagden reageerde bij het vorige onderzoek op de vraag naar de zin van het le ven in termen van „zelf ge lukkig worden, zelfontplooi ing" en 25 procent verlangde ook het geluk van anderen te bevorderen. Nu liggen die cij fers respectievelijk op. 35 en 42 procent. Uit het onderzoek blijkt ver der dat ook de ontkerkelij king nauwelijks toeneemt. Er is een groeiende groep jonger- ren, die tijdens de studie meer naar de kerk leert gaan dan voor de studie het geval was (7 procent), terwijl in vergelij king met voorgaande jaren het percentage studenten dat eenmaal van huis weg, de kerk vaarwel zegt, dalend is. Overigens is het wel zo, dat slechts zeven procent van de ondervraagden geregeld ter kerke gaat, terwijl liefst 59 procent kenbaar maakt min der dan twee keer per jaar in het Godshuis te verschijnen. De waardering voor de bijbel ligt bij bijna allen gunstig. En 61 procent zegt ook een bijbel in huis te hebben, ook al geeft 80 procent van de mensen toe er niet in te lezen. De ENS zegt verder, dat er aanwijzingen zijn, dat de nieuwe generatie van het ge loof in reïncarnatie afstapt en méér gaat geloven in een „geestenwereld, waar contact mee mogelijk is." „Vele jonge ren hebben een occult we reldbeeld, dat geen invloed uitoefent op de concrete leef wereld, en niet helpt bij het oplossen van de als groot er varen wereldproblemen. Het geloof krijgt het karakter van een vlucht uit de realiteit en wordt voornamelijk als een privé-zaak beleefd. Er is een grote aandacht voor persoon lijke gevoelens, die gezien worden als een hogere reali teit en daardoor onaantast baar zijn voor wetenschap en techniek." Ten aanzien van het Godsbeeld ziet de ENS de verschuiving van een per soonlijk Godsbeeld naar een onpersoonlijk (God als kracht). Vijf medewerkers van het „Secretariado Social Arquiocesano", de sociale organisatie van het aartsbisdom El Salvador, hebben van de Salavdoraanse politie opdracht gekregen het land te verlaten. Onder hen zijn ook artsen die in het vluchtelingen werk werkzaam zijn. De politie dreigde hen met de doodstraf als zij geen gehoor aan het bevel zouden geven. Volgens Cari- tas-Zwitserland, die dit gisteren bekendmaakte, zijn eind mei ook leden van een Salvadoraanse groepering voor de rechten van de mens gearresteerd en gisteren is de Salvadoraanse vak bondsleidster Vebe Elisabeth Vasquez door de veiligheidspoli tie aangehouden. Zij wordt beschuldigd van banden met het linkse verzet. Vasquez was internationaal secretaris van de Na tionale Federatie van Salvadoraanse Arbeiders, één van de grootste vakbonden in het land. Klokken voor de kathedraal In het Canadese Markham werd deze week door middel van een kraan een 37.000 kilo wegende klok gehangen in de klok- ketoren van de nieuwe kathedraal. In totaal zouden er drie klokken worden opgehangen. Ze zijn gemaakt door een klok kengieterij in Frankrijk. Yeshaya Steinberger opperrabbijn in A'dam De Raad van de Nederlands-Israëlietische hoofdsynagoge in Amsterdam heeft deze week rabbijn Yeshaya Steinberger be noemd tot opperrabbijn. Steinberger, die in 1948 in Hongarije werd geboren, is nu nog rabbijn in een aantal wijken in Jeru zalem. Verder heeft de Raad rabbijn Rafael Roth uit Gateshead (Engeland) en rabbijn les Vorst uit Amstelveen benoemd tot rabbijn van de joodse gemeente. De joodse gemeente in Amsterdam zat zonder opperrabbijn na dat het bestuur in 1982 had besloten opperrabbijn Meier Just met pensioen te sturen. Vorig jaar benoemde het bestuur van de hoofdsynagoge rabbijn Rafael Auerbach tot opperrabbijn. Auerbach zag echter af van de benoeming, omdat het bestuur niet had voldaan aan zijn wens dat hij assistentie zou krijgen van een rabbijn met deskundigheid op het gebied van de hala- cha (het joodse recht). Op dit moment kent het rabbinaat van de hoofdsynagoge slechts één rabbijn: Barend Drukarch. Kort geding Goerees over bankbeslag Het evangelistenechtpaar Lucas en Jenny Goeree uit Zwolle heeft een kort geding aangespannen tegen drie Joodse organi saties, die beslag hebben laten leggen op twee van hun bankre keningen. De zaak komt volgens de advocaat van de Goerees op 11 augustus voor de Zwolse rechtbank. Bovendien is het echtpaar definitief van plan een kwart miljoen exemplaren van het verboden evangelisatieblad Evan (nummer 12) te ver spreiden, ondanks een verbod van de rechter. 'Geen enkele menselijke instantie kan ons weerhouden', aldus de Goeree's, die zich niet langer laten 'boycotten door een stel letje idioten'. Volgens het omstreden echtpaar weegt het 'gebod van Jezus zwaarder voor ons' dan het verbod van de rechter op de verspreiding van het gospelblad Evan. 'We zetten al onze medewerkers in, zodat in één klap heel Nederland het blad kan lezen'. Opnieuw is in de Verenigde Staten een hoogleraar van de Katholieke Universiteit van Washington in moeilijkheden geraakt door ingrijpen van het Vaticaan. Op 15 juli zal pater Charles Curran, hoogle raar in de theologie, verne men of hij mag aanblijven als hoogleraar. Het Vaticaan vond zijn opvattingen op sek- suologisch gebied veel te vrij, zodat de congregatie voor de Geloofsleer hem niet wil handhaven als ethicus aan deze pauselijke universiteit. Thans valt het zoeklicht op James Provost, hoogleraar in het canonieke recht aan deze universiteit en nationale coör dinator van de Vereniging voor Canoniek Recht in de Verenigde Staten. Hem dreigt per 31 augustus een vaste aanstelling te ont gaan, nu het Vaticaan bezwa ren heeft geopperd tegen zijn opvattingen over het ontvan gen van kerkelijke sacramen ten door hertrouwde katholie ke echtparen, de legitimiteit van het afwijken van de offi ciële kerkelijke leer, de rol van de leken in de Kerk en het verder gebruik maken van de diensten van gehuwde priesters. Ook heeft prof. Pro- vost kritiek op de houding die de RK Kerk inneemt ten op zichte van de vrouw. De druk van het Vaticaan heeft de achttien Amerikaan se bisschoppen, die onder lei ding van de aartsbisschop van Chicago, kardinaal Joseph Bernardin, lid zijn van de raad van toezicht van de Ka tholieke Universiteit van Amerika, ertoe gebracht nog geen goedkeuring te geven aan een vaste aanstelling van prof. Provost. Als die uitblijft zal de hoogleraar de universi teit moeten verlaten. Dat stuit in de academische wereld op grote bezwaren, omdat even als in het geval-Curran ande re dan academische redenen worden aangevoerd om een hoogleraar te wippen. Prof. James Coriden, deken van de Theologische Vereni ging van Washington en een vooraanstaand geleerde op het gebied van het canonieke recht, verklaarde dat de Vati caanse houding inderdaad wijst op de toenemende nei ging in de rooms-katholieke wereldkerk, afwijkende me ningen te onderdrukken. „Jim Provost wordt algemeen beschouwd als een geleerde met gematigde opvattingen die veel respect toont voor kerkelijk gezag", aldus prof. Coriden. Hij voegde eraan toe dat de omstreden hoogleraar geldt als één van de meest vooraanstaande deskundigen op het gebied van het (rooms- katholieke) kerkelijk recht in de Verenigde Staten. „Wij staan verstomd dat thans deze actie tegen hem wordt onder nomen", aldus prof. Coriden. Spekschnitzel met sla en aardappelen rijst met bitterkoekjes Als u met z'n tweeën bent dan heeft u nodig: 2 speklapjes a 125 g, losgeklopt ei, paneermeel, zout, 30 g margarine, mes punt bloem, paprikapoeder, aroma; sla, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 3 lepels yoghurt, verse tuinkruiden zoals bieslook, dille, peterselie en borage, 1 tomaat of wat radijs; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 40 g rijst, 1 ei, 35 g suiker, 4 bitterkoekjes, jam of Frans vruchtje. Haal de speklapjes door ei en paneermeel met zout. Bak het vlees in hete margarine bruin, houd daarbij het deksel zo veel mogelijk schuin op de pan want het kan gemeen spatten. Bak de bruin gebakken lapjes op een kleinere pit na, zodat ze gaar kun nen worden. Reken een totale baktijd van twintig minuten. Leg het vlees op een warm bord en maak de jus af met even gebak ken bloem, weinig water, paprikapoeder en aroma. Maak de sla aan met een sausje dat gemaakt is van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en yoghurt. Zo'n yoghurtsausje smaakt prima en is vriendelijk voor de lijn. Gebruik flink wat verse tuinkruiden in de sla, daar is het nu de tijd van het jaar voor. Garneer de groente met tomaat of radijs. Was de rijst in een zeef onder de koude kraan tot er helder wa ter afkomt, laat hem uitlekken en strooi hem in de aan de kook gebrachte melk. Kook de rijstepap in dertig minuten op een kleine pit gaar, roer er af en toe in. Splits het ei, roer het geel stevig met de suiker, schenk er wat hete pap bij, doe het meng sel in dè pan en warm de massa nog even door. Klop het eiwit stijf en schep het voorzichtig door de nog hete rijstepap. Voeg de in stukken gebroken of gesneden bitterkoekjes toe en laat de massa koud worden. Versier het toetje met jam of stukjes Franse vrucht. JEANNE Geen euthanasieregeling De vijf weken die volgens Ed Nijpels nodig zoudei voor de opstelling van een regeerakkoord zijn weliswaa veertien dagen overschreden, maar thans beschikt inl teur De Koning dan toch over een definitieve teksl voornaamste knelpunt bij de formatie, de euthanasie graaf, is nu zo geformuleerd dat zowel de fracties van en VVD als de premier van het tweede kabinet-Lubbi mee akkoord kunnen gaan. DEZE wijziging kan zonder meer een overwinning w genoemd voor premier Lubbers, die bezwaar had gei tegen de tekst van het ontwerp-akkoord. Volgens die zou het kabinet zich bij voorbaat verplichten akkoc gaan met een euthanasie-wetsontwerp dat door een k; meerderheid met inbegrip van de oppositie zou den gesteund. De enige bijkomende voorwaarde was, di ontwerp niet in strijd zou zijn met een (nog te formul advies van de Raad van State. TERECHT wordt er veel waarde gehecht aan adviezei de Raad van State, maar desondanks heeft het huidige net ze ook wel eens terzijde geschoven. Het zou uiterst gisch zijn geweest indien het kabinet zich nu bij voorbai koord zou hebben verklaard met een initiatief-wetsonl uit de Kamer, dat notabene met steun van de oppositi meerderheid zou halen. OOK de regeringsfracties kunnen volgens de definities woordingen van de euthanasie-paragraaf niet meer ii dwangpositie belanden. Het akkoord geeft het CDA ruimte een regeling af te wijzen die in strijd is met de i ten-democratische principes. Dat neemt niet weg dat h bereikte akkoord de omstreden kwestie bepaald niet tot details regelt. Verder dan dit compromis konden de pa kennelijk niet gaan. De daardoor ontstane onduidelijkheid is breedvoerig kapseld in allerlei fraaie voornemens. Daar zal in de pra echter bitter weinig van terecht komen en menigeen zal niet rouwig om zijn. De euthanasie-kwestie zal tijdens d( gende kabinetsperiode ongetwijfeld nog de nodige probl( veroorzaken, maar het staat wel vast dat een nieuwe pi een wetsontwerp aangenomen te krijgen geen enkele maakt. De wil om in geen geval de coalitie in gevaar te I gen is daarvoor ook bij de VVD te sterk. MORGEN keert koningin Beatrix een dagje terug van! vakantie in Italië om het regeerakkoord in ontvangst t men en vermoedelijk de "heren Lubbers en De Korte mi formatie te belasten. De belangstelling gaat nu voorg naar de vraag, of er „in de luwte van het kabinet" een n terspost is te vinden voor een politicus, die door zijn partij als politiek leider aan de kant is gezet. Indien de we VVD-top dat zou willen, ondanks de ook in eigen 1 sterk levende bezwaren tegen Nijpels, dan moet niet wa verwacht dat de CPA-fractie dit op haar beurt zal traJ te verhinderen. Verzet kan dan nog slechts worden ven] van Lubbers, niet als CDA-voorman, maar in zijn fu van formateur en toekomstig minister-president. - DE BILT Een storing boven de Oceaan zal in het komende etmaal het weer in ons land bepalen. Al in de komende nacht kan het bij deze storing behorend warmtefront wat re gen of motregen brengen. Een koufront zal morgen in de loop van de dag passeren en plaat selijk opnieuw regen veroorza ken. Achter het front klaart het later op de dag vanuit het noordwesten op. De minimumtemperatuur ligt vannacht rond 13 graden. De middagtemperatuur blijft voor de tijd van het jaar te laag. Het wordt ongeveer 17 graden. De wind waait uit west tot noord west, in het binnenland is hij matig, aan de kust af en toe krachtig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt. Van tijd tot tijd regen of buien. Middag- temperatuur van 15" graden langs de westkust tot 20 gra den in det binnenland. Britse Eilanden: In Zuid-Ier- land en zuidwest-Engeland droog en flinke zonnige perio den, in Noord-Ierland, noord- oost-Engeland en Schotland veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 22 graden plaatselijk in het zuiden. Denemarken en noord-Duits- land: Veel bewolking. Vooral op donderdag af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Benelux, noordoost-Frankrijk en midden- en zuid-Duitsland: Donderdag veel bewolking en vooral in Nederland en Duits land tijdelijk regen. Vrijdag vooral in de Benelux zonnige perioden en een enkele bui. Middagtemperatuur van 16 tot 20 graden. Midden- en zuidwest-Frank rijk: Zonnig, maar meer naar het noorden in Frankrijk ook wolkenvelden. Op vrijdag in zuid-Frankrijk lokaal onweer. Middagtemperatuur van 22 graden meer naar het noorden tot 28 graden in Zuid-Frank rijk. Alpengebied noordzijde: Half tot zwaar bewolkt en vooral in Oostenrijk af en toe regen. Middagtemperatuur in de da len 15 tot 20 graden. Zuidzijde: Overwegend zonnig. Middag temperatuur in de dalen 28 graden. Spanje en Portugal: Zoni noord-Spanje en noon Portugal wolkenvelden, dagtemperatuur van 20 g langs de noordkust tot 3 den landinwaarts in Spanje en zuid-Portugal. Italië en Adriatische Overwegend zonnig. Voo bergstreken 's middags ee kele onweersbui. WEERRAPPORT HEDENMORGEJ Wwr Max Min Amsterdam onbew. 20 9 De Bilt l.bew 21 11 Eelde regenbui 18 7 Eindhoven l.bew. 21 12 Den Helder zw.bew. 17 12 T. 23 I II Frankfort zw.bew. Malta Moskou Munchen v.bew. 24 20 bew. 31 19 v.bew. 25 20 Activisten stek bedrijf in bran AMSTELVEEN hoofdkantoor van de Koj lijke Emballage Industrii Leer BV in Amstelve1 vanmorgen vroeg bran< sticht. Volgens het bedrijf rechter vleugel van get aan de Amsterdamseweg brand. In een mededelin het ANP in Amsterdam- de Revolutionaire Anti tiese Aktie zich verantwo lijk voor de „aanslag". V dit kantoor wordt leidin geven aan één van de gr van de 169 Nederlandse b ven die handelsbetrekk met Zuid-Afrika onderho aldus de mededeling, jaar september was Van ook al het doelwit van e( tie wegens de activiteiten dit bedrijf in Zuid-AfrikL,

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2